UEFA - Europa League 09/10 ( Hazirlik, on eleme & play o

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Murat Biricik

UEFA - Europa League 09/10 ( Hazirlik, on eleme & play o

Post by Murat Biricik »

08/09 sezonu futbol ile beraber basketbol a yaptigimiz yatirimlarin karsiligini, Bayan Basketbol takimi haric, alamadigimiz bir yil oldu. Ozellikle futbol takimin aldigi lig 5. liginin sonuclari ve olumsuz etkileri 09-10 sezonuna dogrudan sirayet edecek.

UEFA Europa Liginde gruplara kalabilmek icin
16 ve 23 Temmuz da ilk on elemeyi, turu gecmemiz durumunda
30 Temmuz ve 6 Agustos ta ikinci on elemeyi, turu gecmemiz halinde
20 Agustos ve 27 Agustos ta play off lari oynuyoruz.

Play off lara kalabilmek icin oynayacagimiz haftalik mac periyodunda yeni yapilacak transferlerden yararlanabilecegimizi yada verim alabilecegimizi dusunmuyorum. Avrupa da ligler yeni bitti, futbolcular tatile cikiyor. Potansiyel yabanci transferler buyuk bir ihtimal on elemeleri oynadigimiz surec icinde takima dahil olacaktir.

GS in Haziran 09 sonu baslayacak kampina takimda buyuk bir ihtimal kalacak Kewell ve Baros katilacaktir. Muhtemelen yeni kalecimizi de bu kadroya ekleyebiliriz. Verim alabilecegimiz ve takimi taniyan/taniyacak max uc yabanci. (Bunlarin haricinde yeni gelecek TD nin 16 Temmuz a kadar takimi taniyip, eksiklerini gorup yabanci transferleri bitirmesi ve takima full entegre etmesi hayal otesi. ) GS buyuk ihtimal ilk on elemeleri bu sene kadromuzu olusturan oyuncular ile oynayacak. GS in oynamasi ve gecmesi gereken iki on eleme ve play off maclarinin ben sancili gececegini tahmin ediyorum. Buyuk ihtimal bu turlari gecip grup maclarina kalacagiz. Seri basi dahi olsak kolay olmayacak. Ozellikle ligleri devam eden Kuzey ulkelerinden bir takim ile eslesirsek hop oturup hop kalktigimiz maclar seyredebiliriz ( Rusya, Norvec, Isvec takimlari ile dise dis kora kor mucadele bekliyorum, Izlanda ve Finlandiya takimlari daha az direncli ve becerikli olur) .

UEFA Europa ligine katilamamanin sorumlulugunu en cok yonetim uzerinde hissedecektir. Sn. Adnan Polat, 2008 Genel Kurul da rekor oy ile Baskanliga layik goruldu ve hizmete davet edildi. O gun seyahatleri oldugu, Istanbul disinda bulunmalari gerektigi halde programlarini degisitirip, Sn. Adnan Polat kazanacagi belli olmasina ragmen, oy kullanmaya ve destek olmaya gelen bir dizi uye biliyorum. GS in UEFA Europa ligine katilamamasi 2010 Genel Kurul sonucunu dogrudan etkileyecektir.

08/09 sezonundaki lig 5 ligi, alt yapimizdan A takima katilmalarini arzu ettigimiz oyuncular icin firsatlarin kisitli olacagi bir sureci tetikledi. Yonetim, Europa Ligine katilamama riski bulunan bir surecte alt yapida yetisip kiralik oynayan oyuncularin yeni sezonda takima katilip basarisiz olma riskini tasimaz, tasimak istemez. Tasinabilir risk ancak kira surecinde belli ve istikrarli iyi performans gostermis bir, max iki oyuncunun kadroya katilimidir (Sezonu gec acabilme firsatini yakalayabilseydik, ilk hazirlik kampina birkac kirada oynayan futbolcumuzu goturebilir, daha uzun bir degerlendirme sureci yasayabilirdik.) Olmasi gereken ve akla yatkin formul, ligi erken acmamiz ve sezon boyunca dogacak sakatlik olasilik/ riskinin artmasi sonucu,
1- kadrodaki toplam oyuncu sayisinin arttirlamasi
2- bu artis neticesi olusan ek kontenjanin yeni transfer ( ve neticesinde olusacak finansal yuk) ile degil kirada oynayan oyuncular ile degerlendirilmesi. (Ozgurcan-forvet, Cafercan-forvet arkasi/forvet, Cihancan-defans benim aklima gelen secenekler. Bu uc oyuncu belli bir performans ve istikrar yakaladilar. )

UEFA Europa liginde gruplara kalmamiz durumunda GS i Haziran 2009 sonu acilmis, Mayis 2010 ortasinda bitecek cok uzun bir futbol periyodu bekliyor ( yaklasik 314 futbol dolu gun). Europa Lig statu geregi gruplarda iki tane fazla mac yapilacak. 09/10 sezonu GS futbol takiminin sakatlik olasiligi ve riskinin cok yuksek olacagi bir sureci kapsiyor. Kadrodaki toplam oyuncu sayisinin mutlaka artmasi ve alternatiflerin bulunmasi gerekli.

Ozellikle yabanci transferinde ben cok yonlu, farkli dizilis ve pozisyonlarda oynayabilecek, yasi 30 ve ustu olsa dahi belli bir futbol ekolunden gelen/ekolunde oynayan oyuncu secimlerini onemsiyorum. Valencia ve Liverpool da oynamis yada oynayan bir dizi cok yonlu, tecrubeli oyuncu var. Fizigi guclu, devamliligi olan, spektakular degil ama istikrarli, verim alabilecegimiz profesyonel oyuncular lazim. Saviola yada benzer oyuncular adi sani olsa dahi GS kadrosunda, hele hele gelinen son nokta itibariyla transferi dusunulmemesi gereken oyuncular.

GS in buyuk ihtimal ilk on elemeleri bu seneki kadromuz ile oynayacagi gercegi/olasiligi takimdan gonderilecek yerli oyuncu politikasini da dogrudan etkileyecek. Sol kanat icin alternatiflerimiz var. Alparslan sakat ama yeni sezona yetisecek. Volkan GS isterse seve seve kalir. H. Balta, Arda ve Kewell icin soze gerek yok. Sag kanat ise ciddi sorun. Baris Almanya ya donuyor. Ben GS dan ayrilacagina memnunum. Serkan ve dun oyuna son dakikalarda giren Ugur un fiziki durumlari soru isareti. Bu realite karsisinda Sabri nin gonderilme olasiligi hemen hemen yok gibi. Donduk dolastik, elemana muhtac kaldik. :P Umarim tatilini iyi gecirir, kendini biraz olsun toparlar. Sahada hakli oldugu ve tepki gosterdigi pozisyonlar var. Biraksin ilk ve surekli tepkiyi takim kaptani ve tribunler gostersin. Sen topunu oyna kardesim. :!:
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Eren Akkan

Post by Eren Akkan »

Bana bu çok sorun yaratacak gibi gelmiyor, zaten dediğin gibi maçları büyük ihtimal şu anki oyuncularla oynayacağız, ve küçük takımlarla oynanacak. Paf takımla çıksak bile burada alacağımız bir kötü skorun hiçbir açıklaması olamaz, bence açıklamalık birşeye gerek de kalmayacak zaten & inşallah. Trömsö faciası 30 senede 1 yaşanır, o yüzden bence herkes gönlünü ferah tutsun.

İyi yanından bakalım yaw, güçlü-güçsüz takım hiç farketmez, her geçilen tur moral olarak geri döner, pohpohlanmayı seven futbolcularımız gerekli derecede şımartılmış olur :)

Bu arada ilk satırdaki basketboldaki başarısızlığa katılmıyorum. Bizden güçlü olduğunu rahatça kabul edeceğim 3 takım var, Efes, FB ve Telekom. Efes'i elemek zaten imkansızdı. Öte yandan hani Avrupa'da kupa kazanılmasına rağmen bayan basketbolunda en azından lig daha iyi yerde bitirip finalde FB ile çekişmeli bir tur yaşanılmasını bekliyordum.
Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Sezonu 5. sırada tamamlayan Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi mücadelesine 2. ön eleme turundan dahil olacak. 33,445 puanlı Galatasaray da her üç ön eleme turunda seri başı torbasında yer alacak. G.Saray’ın 3 turdaki muhtemel rakipleri şöyle:
2. ön eleme turu: Suduva, Kaunas (Litvanya), Metalurgs, Skonto (Letonya), CW (Belarus), Sloboda, Slavija (Bosna), Ujpest (Macaristan), Dacia, Ribnita (Moldova), Rejkjavik (İzlanda), Vaduz (Liechtenstein), Agdam (Azerbaycan), Flora Tallinn (Estonya), Flamurtari (Arnavutluk), Tobol (Kazakistan), Gandzasar (Ermenistan), Bangor (Galler), Crusaders (K.İrlanda), Torshavn (Faroe), Differdange (Lüksemburg), Petrovac (Karadağ), Santa Coloma (Andora), Sliema (Malta), Juvenes (San Marino)
3. ön eleme turu: Young Boys (İsviçre), Valerenga, Fredrikstad (Norveç), Vojvodina (Sırbistan), APOP (Kıbrıs RK), Göteborg (İsveç), Kösice (Slovakya), Hajduk (Hırvatistan), Ljubljana (Slovenya), Honved (Macaristan)
4. ön eleme turu: Litex (Bulgaristan), Toulouse, Guingamp (Fransa), Genoa (İtalya), Hearts (İskoçya), Amkar (Rusya), Sion (İsviçre), Genk (Belçika) ve Teplice (Çek Cumhuriyeti)

Kaynak: Milliyet
Mehmet Gurdal Cetin

Re: UEFA - Europa League 09/10 ( Hazirlik, on eleme & play o

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Olme essegim olme demek istiyorum.
Iki on eleme ve iki macli play off.

Sonra eger cikarsak UEFA ligi.

Yavastan yavastan cim hokeyi ve curling yine bu sene
TRUST GALATASARAY
MGC
Cengiz Akgun
Moderator

Re: UEFA - Europa League 09/10 ( Hazirlik, on eleme & play o

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:Olme essegim olme demek istiyorum.
Iki on eleme ve iki macli play off.

Sonra eger cikarsak UEFA ligi.

Yavastan yavastan cim hokeyi ve curling yine bu sene
Sen bu lafi Turkiye kupasi da neymis bu teneke icin deger mi diyenlere soyle. Sanki lig cepte imis gibi Turkiye kupasina burun kivrildi ama kiviranlar taraftarlardi. Klup bastirdi bu kupa icinde baslarina gelecegi bildikleri icin. Hadi simdi PAF'mi cikalim yoksa Arda ile mi diye gelecek sene de goreyim sizi.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Post Reply