Galatasaray Ruhu vs Futbol Bilimi

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Can Ergun

Galatasaray Ruhu vs Futbol Bilimi

Post by Can Ergun »

Başımıza ne geldiyse bu hesapsız kitapsız bir "ruh" muhabbetinden geldi.
2000 ruhu,UEFA ruhu,Türko,Takım ruhu falan derken ruh olduk.

Premier Ligdeki maçlara bakıyorum,özellikle Arsenal'e pek bir ruh falan göremiyorum.Yaş ortalaması 21-22 olan adamlar takır takır top oynuyor,"ruh" 'a falan ihtiyaç duymadan.Neden? Takımda TD dahil herkes işini eksiksiz yapıyor,

BK gibi Lincoln ile sidik yarışına giren,1-0 gerideyken kanat oyunsunu çıkarıp defansif adam alan bir TD yok,Lincoln gibi mırın kırın eden birisi yok,Arda gibi kendini parçalamasına gerek duyulan biri yok,herkes Hakan Balta gibi işini doğru dürüst yapıyor ve sonuçlar ortada...

Sabri,Aydın,M.Güven,Nonda,Karan,Barış gibi adamlar nerde olduklarının farkında olmayıp,işlerini ciddiyetle yapmadıklarından başımıza gelenler aşikar.Herşeyin nedeni tabii ki oyuncu performansı ile sınırlı değil ama şu futbolcularda olması gereken "ruh" konusuna odaklanmaya çalışıyorum.Bu gençler ya bir Anadolu kulübüne kiralansın,ya da satılsın.Ümit-Nonda gibi adamlarla da hemen yollar ayrılsın ve önümüze bakalım.Hasan'a jubile ve Ayhan'a bir sene daha verilebilir.

Kısaca demek istediğim,teknik direktöründen oyuncusuna herkes işini doğru dürüst yapmalı ve bu ruh,abilik gibi kavramlardan biraz gerçek hayat kavramlarına dönüş yapılmalı.
Tahir Zaimoglu

Post by Tahir Zaimoglu »

Hocam yazdiklarina katiliyorum.

Ama oynanan futbol ortada, defansin hali ortada. Bu durumda bir soylem bulunmasi lazim iste burda devreye giriyor bahsettiginiz RUH veya genel adi ile GAZ diyelim.

Egitim duzeyi dusuk, profesyonellikten nasibini alamamis futbolcular icin baska yapabileceginiz birsey yok bence. Cunku sizin mantikli yapacaginiz aciklamalarin hic biri kaile alinmadigi icin bu gibi GAZ soylemlere ihtiyac duyuluyor. Sonucta takim "ruhuna el-fatiha" gibi bir hale geldi haklisiniz.

Ulkemizde futbolcular gereginden cok daha fazla ilgi goruyorlar. Londra'da Chelsea macindan once Villa oyunculari esofmanlari ile sokakta gezebiliyor insanlarla sakalasabiliyorken, bizde ise kendilerine gosterilen gereksiz ilgi sonrasi cennetten inme futbol ilahi psikolojisine burunuyorlar. Taraftarin bunda buyuk etkisi oldugunu soylemeden gecemeyecegim.

Futbol tabiri ile DUZ OYUNCU adini verebilecegim, sahsen senelik almalari gereken paranin 500 000 YTL civarinda olmasi gereken bircok oyuncu 1.5 Milyon Euro gibi paralar alinca tabii kendileride bir sure sonra bu hallerine inanmaya basliyorlar. Sonuc herkes icin husran oluyor.

NTVSpor'da Not Defteri programimiydi gecen hafta yanlis hatirlamiyorsam Ridvan Dilmen Hagi ile ilgili bir anisini anlatti sizlerle burada da paylasmak istiyorum: Fatih Terim ve Ridvan, Terim'in odasinda aksam sohbet ediyorlar takim florya'da kampta, Hagi kapiyi caliyor ve giriyor cocugum ateslenmis doktor cagirmislar eve gidebilirmiyim seklinde izin istiyor. Terim'de kahvaltida burda ol diyor. Hagi cikip gidiyor. Ridvanin soyledigine gore 2 saat sonra Hagi evde islerini bitirip geri donuyor. Aksam kampta yatiyor.

Is ahlaki bu sekilde olan bir jenerason yaratmadan bence basari gelmesi pek mumkun degil. Formaya secde etmeler, takim logolarini opmeler, gol sonrasinda taraftara kosup opusmeler ne yazik ki hem ulkemiz futbolunu hem bizlerin futbol sevgisini koreltiyor.
Post Reply