Fenerbahce, fanatizim ve Galatasaray nefreti

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozgur A. Boztepe

Fenerbahce, fanatizim ve Galatasaray nefreti

Post by Ozgur A. Boztepe »

Bu basligi acmak icin uzun zaman bekledim. Galatasaray'in Fenerbahce'yi yendiktek sonra baslayan, Ercan Saatci'nin Galatasaray'a Pkk benzetmesi yapmasi ile vucut bulan nefreti bugune kadar, gerek medya organlarinda gerek forumlarda takip ettim.

Ve size soyliyebilirimki, Fenerbahce taraftarinin Galatasaray klubune olan nefreti normlari ve ethik degerleri asmistir.

"Bir kac kendini bilmez" diyemez hic kimse, bu mentalite ve nefretin savunuculari icin. Turkiyenin en buyuk gazetesinde igrenc kere igrenc agza alinmiycak bir yazi cikabiliyorsa, ve bu yazinin sahibine gazetesi ozur bile diletemiyor, Fenerbahce klubude kinama yayinlamiyorsa bu bir azinlik degildir. Ercan Saatci buyuk bir grubun sesi olmustur.

Nedir bu grup. Normal hayatinda akli basinda ve son derece sakin yasiyan ama konu Fenerbahce ve Galatasaray olunca gozu kural tanimayan, butun mutlulugu Fenerbahce'nin attigi bir gole bakan, ve Galatasaray'dan sonsuz kere sonsuz nefret eden bir mentaliteyi yasam felsefesi haline getiren insalar.

Bu insalar icin Fenerbahceli ile olmayan ayni insan degildir. Ya Fenerbahcelisindir, yada baskasindir. Fenerbahce herseyden ve herkezden daha buyuktur. Fenerbahce asla tartisalamaz ve hep dogruyu yapar. Fenerbahcenin yanlis yaptigini soyliyende Fenerbahceli degil haindir. Fenerbahcenin Antu forumunda bir baslikta yazildigi gibi " Ya cemberin icindesindir, ya disinda". Ben 27 yasindayim, bu forumda benim yasitim olan cogu insan bilmiyebilir, ama bu tip bir yaklasim cok cok tehlikelidir. Klup yenetiminin kendiside "Hep destek, tam destek" slogani ilede kendini elestirenleri dislayan bir politika izleyerek bu olusuma canak tutmus ve yon vermistir. Manteltie bellidir, " ya sev ya terket". Tarihi ozellikle 2. dunya savasi tarihini, yada son 50 sene icinde sagci solcu catismasini bilmeyenlere cok saf gorunebilen bu sloganlar, aslinda buyuk bir insan toplulugunu kullanmak ve yonlendirmek adina kullanilan soylemlerdirki; bunun sonu hep kotu bitmistir. Ozellikle ulkemizin su anda icinde buludugu gibi olan ortamlarda.

Fenerbahceli taraftar, FENERBAHCE FUTBOL TAKIMI'ni, tahmin edilemiycek kadar, diger takimlarin uzerinde ve ustun gormektedir. Burda Fenerbahce'nin buyuklugunden bahsetmiyorum. Fenerbahceli taraftara gore, FENERBAHCE FUTBOL TAKIMI'nin Milan futbol takimi, Barcelona futbol takimindan bir farki yoktur. Avrupada hic bir kupa almadiklarina ve gecen sene disinda onemli bir noktaya gelmedikleri halde, UEFA kupasi bile onlarin assagilarindadir, istemedikleri icin almamislardir cunku. Dunyadaki her futbolcuyu alabilirler, eger dunya capinda Milan'da Barcelonada oyniyan 1. sinif super star bir futbolcuyu almazlarsa kendi istemedigi icin almazlar. Bu onlar icin %100 gercektir.

Iste buyuzden 1-0 lik bir GS yenilgisi veya bir sene sampiyon olamamak inanilmaz birseydir. VE MUCIZEDIR. Medyada bu MUCIZE olgusunu fakir fukara edebiyatina katar, biz Galatasaraylilar bile yeriz. Gercekse ne Galatasaray'in nede Besiktas'in sampiyon olmasi mucize degil olagandir.

Iste kendini bu kadar yukarde gormenin acisi, ve "ya sev ya terket" mentalitesinin baskisi ile en ufak bir maglubiyet veya 2.lik bile, bir duygu patlamasiyla yukarda anlattigim neferete donusur. Tarihte bu olusum ve ornek ne ilk ve nede sondur.

Galatasaray camiasinin bu konuda tepkisiz kalisi, kendilerininde bu olusumun cokusunu, ve bu olusumu uygulayan bunyeye zararinin bilmelerindendir. Ama bu yukarda yazdiklarimi degistirmez. Unutmayin, GALATASARAY'a PKK benzetmesini yapacak seviyedeki tek fenerbahceli Ercan Saatci degildir. Bu " bir kac capulcu" degildir.

OZGUR BOZTEPE
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bu olay tamamen karsilikli yapilan bir olay. GS UEFA'da mucizevi bir sekilde UEFA sampiyonu oldugunda ayni seyleri GS'li taraftarlar obur takimlar icin yapmadi mi? GS'lilar dort donum yere edemedilerdi. Unutmadilar ananizin ligi lafini. Sonrasi ise tam bir husran. Avrupada atilan her adim birer birer geriye dogru atildi. Bir evvelki sene ve gecen sene UEFA kupasindaki rezilligi nasil unutacagiz? Su gunlerde Sampiyonlar ligine gidilme hesaplari var. Elemeyi bile asacaklarini sanmiyorum birakin SL'de puan almalarini. Ayak basti parasini alirlarsa sapkami goge atarim. Belki bu genc kusak gelecek seneden sonra bir varlik gosterebilecek.

FB isi de ayni boyle olacak. Brezilyalilar bir su koyuversinler sen ondan sonra seyret manzarayi. Carlos gitti bile. Bosu bosuna sinirlenmeyin. Herkez ne ekti ise onu biciyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Can Ergun

Post by Can Ergun »

Özgür, bu konu hakkında ayrı bir forum açsak,sayfalarca yazsak bitmez.fb camiasının,taraftarının ciddi bir kompleksi var çünkü uluslararası çapta bir tane kupaları yokken,bizde 2 adet mevcut.Bunun kuyruk acısı bambaşka ve bu başarıyı elde edemedikçe nefretleri hergün artacak.

GS taraftarının fb'ye olan hisleri ile fb'nin GS'a olan hisleri arasında çok ciddi farklar vardır:

fb taraftarı GS'ın başarılarını kıskanır,takım olabilme kabiliyetini,kendisinden daha kısıtlı imkanlarla çok daha büyük işler yapmasını kıskanır.Kendi yıldızlarını yaratmasını,bu yıldızların, 20M € verip aldığı adamlardan daha iyi olmasını,son 3 yılda 2 kere şampiyonluğu elinden almasını kıskanır,Avrupa'da,Anadolu'da,Sulukule'deki GS sevgisini kıskanır.Kıskanır babam kıskanır.

GS taraftarı ise fb'nin şovenistliğinden,şımarıklığından,patavatsızlığından ve terbiyesizliğinden nefret eder.Aradaki fark budur.fb Aziz Yıldırımdır,Ercan Saatçidir,Ömer Çavuşoğludur,fb 8-10 yaşında,çilli,şişman,kızıl saçlı,şımarık,her dakka ciyak ciyak bağıran bir zengin çocuğudur,"antudur","bir baba hindi"dir,yengeç dansıdır...

Dediğim gibi yazmaya başladımmı gider bu sayfalarca.

Umarım yeni nesil bir fb jenerasyonu çıkıp,rakiplerine saygı göstermesini bilen,Türk futboluna katkıda bulunan,ismine ve tarihine yakışır terbiyede bir imaj yaratmayı becerir.Pek ümidim olmasa da bunu dilerim.
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Can Ergun wrote: fb taraftarı GS'ın başarılarını kıskanır,takım olabilme kabiliyetini,kendisinden daha kısıtlı imkanlarla çok daha büyük işler yapmasını kıskanır.Kendi yıldızlarını yaratmasını,bu yıldızların, 20M € verip aldığı adamlardan daha iyi olmasını,son 3 yılda 2 kere şampiyonluğu elinden almasını kıskanır,Avrupa'da,Anadolu'da,Sulukule'deki GS sevgisini kıskanır.Kıskanır babam kıskanır.

GS taraftarı ise fb'nin şovenistliğinden,şımarıklığından,patavatsızlığından ve terbiyesizliğinden nefret eder.Aradaki fark budur.fb Aziz Yıldırımdır,Ercan Saatçidir,Ömer Çavuşoğludur,fb 8-10 yaşında,çilli,şişman,kızıl saçlı,şımarık,her dakka ciyak ciyak bağıran bir zengin çocuğudur,"antudur","bir baba hindi"dir,yengeç dansıdır...

Umarım yeni nesil bir fb jenerasyonu çıkıp,rakiplerine saygı göstermesini bilen,Türk futboluna katkıda bulunan,ismine ve tarihine yakışır terbiyede bir imaj yaratmayı becerir.Pek ümidim olmasa da bunu dilerim.
Futbol taraftarini fazlasiyla homojen dusunuyorsunuz. Ayni kiskanclik, ayni cekememezlik ve kompleks bizim taraftarda da var. Onlar forumlarinda Galatasaray'in ismini 6Saray yazarken bizim forumlarda da Fenerbahce cogu zaman fb yaziliyor.

Abartmayin.
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Can Ergun wrote:Umarım yeni nesil bir fb jenerasyonu çıkıp,rakiplerine saygı göstermesini bilen,Türk futboluna katkıda bulunan,ismine ve tarihine yakışır terbiyede bir imaj yaratmayı becerir.Pek ümidim olmasa da bunu dilerim.
Merhaba Can,

Malesef bu umidin/dilegin bos cikar.Inan bana Galatasaraylidan cok Fenerbahceli arkadasim var (cunku onlar 25 Milyon dermisim :) ) ve bu adamlarin hicbiri bos adam degil, cahil degil, kultursuz altyapisiz degil.

Iclerindeki kin ve nefreti tarif edemem.Ha soyle de bir geyik vardir aramizda, "olm sen haric tum GS'lilerin a...... k.. " hep beraber guleriz geceriz buna.Ama bir soru sorarim sonra, eee senin baban Galatasaray'li Onunda mi ? Yine guler geceriz, cevap gelir " babam haric" ben devam ederim "ee olm su esin dostun da Galatasarayli" :D emin ol O'da harictir.

Yani hep tanimadigin bilmedigin bir Galatasaraylidan nefret edersin, bildiklerine yakistiramazsin o kufurleri. Bu bizde de aynidir.

Stadta kufredersin "o...cocuklari" diye dakikalarca, yanindaki der ki "Abi bizim valide Fb'li"
Cevap : "olm Sukran teyze haric lan" :D

Bu nefret bir suru psikolojisidir, teke tekken kankandir, canindir kanindir, yedigin ictigin ayri gitmez, ama ikisi bir araya geldi mi yaftayi yapistirirlar.

O...cocuu

Elbet rekabet hep vardi, cekisme her zaman oldu ama o iki kupa yeri ikiye yardi bizi bi tarafa onlari ikinci tarafa atti.

Taksim'deki kutlamalari gozyaslari icinde seyredip televizyona raki bardagi firlatan FB li arkadaslarim anlatti bunu.18 Mayis sabahi yataktan cikmayip fener battaniyesine sarili olarak olmek istedigini soyledi biri, soyleyen doktor 40 yasinda..

Bu oyle boyle bir duygu degil, en basit ornegini ben hissettim, Ulan dedim ya bu herifler Chelsea'yi elerlerse, ya balina bir top gider Liverpool'lu bir kazmaya carpip kaleye giderse, ya finale cikarlarsa (ki final korkunc bir basaridir gozumde) , hep o yaaa lar icimi kemirdi durdu.Lampard atinca Onunla beraber attim sandim.

Konduramadim Galatasarayimin basarisinin ustune cikilmasina.

Yeni nesil yeni jenerasyon hayalleri bos seyler, 3 yasinda kiz cocuguna "Avrupa Fatihimis Galatasaray" tezahuratini ogreten gece gunduz FBTV seyrettiren ogretim gorevlileri var bu ulkede (isim vermeyelim ayip oluyor kendisi hala dostum olur)

Onlari oyle kabul edecegiz, duzelmelerini (senin tabirinle rakiplerine saygı göstermesini bilen,Türk futboluna katkıda bulunan,ismine ve tarihine yakışır terbiyede ) istemeyecegiz , biz duzelecegiz ve daha iyi olacagiz.

Sana hayalimi soyleyeyim Can, Galatasaray kulturunu tum anadoluya yayacagiz, mesela Bursa, Izmir ,Ankara,Adana gibi sehirlere Kucuk Ozel Universiteler kuracagiz. Bursa Galatasaray Universitesi cok hos bir fikir olurdu.Atiyorum Bursa'ya sadece Muhendislik fakultesi.Izmir'e Isletme fakultesi, Ankara'ya Siyasal Bilgiler, Adana'ya Tarım veya biyoloji ile ilgili bir bolum. London School of Economics gibi mesela...

Sonra isterse yuzyillarca soylesinler,
Avrupa fatihimis Galatasaray !! :D

BEN RAZIYIM
TRUST GALATASARAY
MGC
Can Ergun

Post by Can Ergun »

Yazdıklarımı birikmiş bir gazla yazdığımı kabul ediyorum ve tabii ki tüm fb taraftarını aynı kefeye koymuyorum mutlaka arada düzgün tavırlı,olaylara objektif bakabilen,"futbolsever" fb taraftarları vardır ama genel profil malesef yukarıda bahsettiklerimden pek uzak değildir.

Ben kendi adıma konuşayım,fb'nin benim için maddi imkanları dışında kıskanılacak hiçbir özelliği bulunmuyor.Bu imkanların da ne kadar kara,ne kadar ak olduğu konusunda şüphelerim bulunmakta.

Bu kadar sert yazı yazmamın altında yıllardır fb'yi temsil eden (başkan,spor yazarı,yönetici vb ) kişilerin tavırları,açıklamaları yatmaktadır.Zorla bizi fanatik yaptılar...
Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Aslında bir ölçme cihazı olsa, farklı takım tutan denekler üzerinde ölçüm yapılsa da anlasak, kim diğerinden daha çok nefret eder, ama daha önemlisi kim rakipten nefreti kendi takımını sevmenin önüne koyar?

Her takımda var muhakkak ama FBde daha fazla oldugunu düşünüyorum bu kitlenin. Ama GS taraftar profili de 2000 sonrası acaip değişti. Güce, skora tapanlar, GS tezahuratında susup ..ne fener'de yırtınanlar falan hızla artıyor... Hatta bir çoğumuzun kafasını, (sezon ortası hoca kovma vs gibi aktiviteler sonrası) "Ne o fenerleşiyor muyuz?" sorusu kemiriyor...
Burak Ayyildiz

Post by Burak Ayyildiz »

Milyonluk camialarda her türlü taraftar profiline rastlamak mümkün, düsündügümüz gibi homojen degil bu taraftar gruplari.
Ama sunu herkez kabul eder, FB ve GS klüp yapilari, yönetim gelenekleri ve hatta siradan üye profili ile birbirinden ayrilir. İste bu nedenle FB'de Aziz Yildirim, Mahmut Uslu, Murat Özaydin gibi fanatiklerin klubü yönetmesi mümkün oluyor. Klubün en tepesinde bu tip adamlar olunca varin cemaati siz düsününün.
Türk futbolunun temel sorunu sorumsuz-fanatik klüp yöneticileri ve köse baslarini kapmis "taraftar" spor yazarlaridir.
Yasin Gürel

Post by Yasin Gürel »

Burak Ayyildiz wrote:Milyonluk camialarda her türlü taraftar profiline rastlamak mümkün, düsündügümüz gibi homojen degil bu taraftar gruplari.
Ama sunu herkez kabul eder, FB ve GS klüp yapilari, yönetim gelenekleri ve hatta siradan üye profili ile birbirinden ayrilir. İste bu nedenle FB'de Aziz Yildirim, Mahmut Uslu, Murat Özaydin gibi fanatiklerin klubü yönetmesi mümkün oluyor. Klubün en tepesinde bu tip adamlar olunca varin cemaati siz düsününün.
Türk futbolunun temel sorunu sorumsuz-fanatik klüp yöneticileri ve köse baslarini kapmis "taraftar" spor yazarlaridir.
Katılıyorum bizim taraftarımız içinde yok mu böyle rakip takıma söğmeyi , kendi takımını sevmekten öne alanlar? Mesela şampiyonlık maçımızda bile taraftar bi ara kutlamayı bırakıp fb ye söğmeye başladı o anda o kadar utandımki onlarında galatasaray taraftarı oluşundan kanal değiştirmek zorunda kaldım.Yani fanatikliğin ötesinde toplumun genelinde yeni yeni ortaya çıkan bir linç kültürünün yansımaları olarak görüyorum bunları.Takımlar arasında çok fark yok bence . Yerde yatan kadına tekme atan vicdansız polisin, küçücük kızları çivili pergelle döven okul müdürünün yaşadığı ülke burası onun için taraftarı değerlendirirken toplumun genel durumunuda ele alarak tartışmak gerekir.Kısır Gs-fb tartışmalarıyla bir yere varamayız bence.

Sevgilerle
SARIYLA KIRMIZIYLA ALNIMIZIN AKIYLA!!!!!
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

FB'li serserilerin nefret kusan bazi GS fotograflari gordum. Bunlardan staddimizda kufur yok bunu onledik diyen AY yalanlarcasina asilan "mabadinizdan optuk mu" diye yazili flamayi da gordum. (Oyle yazmiyor elbette).

FB'lilerin cirkefligine cirkeflik ile cevap vermekle kim daha asagilik olacak yarisina girmenin bir anlami yok. Gecen sene Mayis ayinda olanlardan cikan ders hakli olunan yerde haksiz duruma dusulmesi. Edebini edepsizden satin alacaksin. Gordugunu gormemezlikten geleceksin. Hasmina en guzel cevap hasmini kale almamak ile verilir. Hakaretinb en buyugu adam yerine koymayrak cevap vermemek. Asil kudurtan budur bu tur teresleri.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Bunun adi fanatizm. Hayatin her yerinde gorulebiliyor. Milliyetcilikle alakali olunca Fasizm, futbol olunca fanatizm, bir suru adi var.

FB ile GS ile degil, bu insanla, acik goruslulukle, gorguyle, egitimle, aile ile alakali. Tamamen yoketmek mumkun degil, insan dogasinda oldugu icin, ancak azaltmak akli basinda duzgun insanlarin koydugu bir takim kurallarla mumkun.

Sinirlarin cizilmesi, yaptirimlarin acik sekilde ortaya konulmasi, ve uygulanmasiyla alakali hersey.

FB soyle, GS boyle demek, sosyolojik bir takim teoriler uretmenin bir faydasi yok, zaten uretilen teoriler de yanlis. Ustelik bu tur analizler fanatizmin yakiti olmakta.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Umut Icten

Post by Umut Icten »

Bugünkü Zürriyet gazetesinden bir haber. Bu sadece nefret degildir üstelik serefsizliktir:

Fenerbahçe'de Cim Bom krizi
20 Mayıs 2008
Fenerbahçe'de Cim Bom krizi
Türk futbolunun iki devi Galatasaray ile Fenerbahçe yeni bir krizin eşiğinde...

Ligi şampiyon olarak Fenerbahçe'nin önünde bitiren ve ezeli rakibi ile her fırsatta ''Dalga'' geçmeye çalışan Sarı-Kırmızılı kulüp olayı bir adım daha ileriye taşıyarak bugüne kadar hiç yapmadığı bir şeyi yapmaya karar verdi..

Galatasaray Yönetim Kurulu şampiyonluk balolarından birini ve en görkemlisini Fenerbahçe Tesisleri'nin hemen yanında bulunan kendi tesislerinda yapma kararı alması Fenerbahçe cephesinde tepkilere neden oldu..

23 Mayıs Cuma gecesi Galatasaray'ın Fenerbahçe burnundaki Kalamış tesislerinde düzenleyeceği şampiyonluk balosuna Başkan Adnan Polat'ın yanısıra camianın önemli isimlerinin katılacağı öğrenildi..

Galatasaray'ın tarihinde ilk kez şampiyonluk balosunu Kuruçeşme Adası dışında Fenerbahçe burnunda ve tam de Fenerbahçe Kulübü tesislerinin hemen dibinde kutlayacak olması Fenerbahçeli taraftarların büyük tepkisine neden oldu.. Sarı-Lacivertliler'in taraftar sitesi antu.com ''Galatasaray'dan yeni bir provakasyon'' başlığı altında bir bildiri yayınlayarak ''Adnan Polat'ı bu provokatif girişimden vazgeçmeye çağırıyoruz'' görüşünü savundu.

antu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Aldığımız duyumlara göre Galatasaray yönetimi, 23 Mayıs`ta Fenerbahçe`deki tesislerinde şampiyonluk kutlaması yapacak. Şampiyonluğu kutlayabilecekleri bir sürü mekan, yer varken kutlama yeri olarak Fenerbahçe`yi seçmelerinin sebebini çok merak ettik. Bu yer seçimi, ortamı germekten, olası bir çok kötü olaya zemin hazırlamaktan başka ne işe yarayacak çok merak ediyoruz?

Galatasaray yönetimini bu açık provokasyondan vazgeçmeye çağırıyoruz. Aramızdaki rekabete yeni negatif boyutlar katacak olan bu gereksiz programı lütfen durdurun. Türk futbolunun gerginlikleri arttıracak bu tür eylemlere değil, huzura ve barışa ihtiyacı var..''

Eğer Galatasaray Yönetimi geri bir adım atmaz ve balo Galatasaray Tesisleri'nde düzenlenirse 23 Mayıs akşamı Kadıköy'ün ''Şampiyon Cim-Bom-Bom'' sesleriyle inleyeceği bir gerçek..

Ve bir gerçek daha;

Bu tezahüratların hemen yan tarafta bulunan Fenerbahçe tesislerinde bir öfke yaratacağı ve bu öfkenin ,istenmeyen bazı olaylara sebebiyet vereceği de...
Can Ergun

Post by Can Ergun »

Ne Zürriyet ne de Antu beni şaşırtmıyor artık.2 oluşum da kalitesini defalarca ispatlamıştır,bu ilk değildir,son olmayacaktır...

Bu haberden ve bildiriden sonra inadına Kalamış'ta kutlama yapılmalıdır.Koskoca Galatasaray camiası sizden izin mi alacak nerde kutlama yapacağına dair? Hem de söz konusu kendi tesisleriyken.Bu nasıl bi şımarıklıktır? fb yönetimi,camiası bu "antu.com" denen siteye müsade ettikçe,yerlerde olan kalitesini her geçen gün daha da batıracaktır.

Bu arada bu antu ne demek lan diyenler vardır mutlaka.buyrun :
# ali sen in cocuklari metin sen ve adnan sen in sahip oldugu site; kendilerine anlamini sordugumda, kücükken birbirlerini "antu" diye cagirdiklari icin koyduklarini, bi anlami olmadigini söylemislerdi.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ben de inadima Kalamista yapar ve o aslani kafeste getirtir bahcede FB tesislerine dogru sabaha kadar kukretiririm. "Mooooooh ahhhhhhh aaaarrrrgh" flan diye.

Aslinda Aslana luzum bile yok. Beceriksizler o koskoca panel TV'sinde soyle yeleli bir aslani ASY kukretemediler ya.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Mehmet Daskiran

Post by Mehmet Daskiran »

Adamlar acikca "aba altindan sopa gostermis" desenize.

Bendeniz ise hala gazete bassayfalarinda yakinda cikmaya baslayacak olan kesilen Galatasaray bayraklari haberleri bekliyorum. Malum Ataturk'un takimi sanli FB takimi taraftarlari komando harekatlariyla Galatasaray bayragini daha once bircok kez denize dokmeyi basarmisti daha once :lol:

Mehmet
Mehmet Daskiran
Post Reply