Son 4 maç bir yana, bu sezonun kazanımları (07-08 TOPIC)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
BarisCakan

Son 4 maç bir yana, bu sezonun kazanımları (07-08 TOPIC)

Post by BarisCakan »

Öyle veya böyle sezon bitti biter. Şu andan itibaren bir 4 maçlı bir turnuva kalıyor geriye. Herşey olabilir. Tahminim FB-GS-BJK-SS bitişidir, gönlümdekiyse SS-GS-FB-BJK. Biz CL gidelim ama SS şampiyon olsun, bir değişik renk-tat gelsin lige isterdim.

(Bu topiği ise bu sezonun son maçlardaki belirleyici olaylar yaşanmadan önce bir yansıması olsun diye açtım. 2008-2009 topiğine de olurdu heralde ama geçen sezonla bu sezon arasında da karşılaştırma yapalım istedim. )

Sezon gençleşme, değişim, geçiş dönemi sloganlarıyla başladı (UEFA kupasını istedik ve el ele verip 2000 ruhunu çağırdık, ruh işte gelir gider :) ). Bunlara göre de hepimizin belli beklentileri vardı ilerleme adına. Neler oldu neler olamadı peki?

1 Numara
Kalede son 4 sene Mondragon vardı. Önce Orkun sonra da Aykut'la doldurduk boşluğunu. Sezon başında anlamsız buldum. Güvenemedim. Ama şimdi dönüp baktığımda da Mondragon olsaydı ne fazlamız olurdu deyince bir tek Leverkusen maçı aklıma geliyor, belki 5-1 olmazdı o maç, ama tur atlardık diyebilir miyim? Galiba hayır.
Maaş harcamalarına ve alınan performansa bakınca, kötü bir karar değil gibi gözüküyor. Ama mondragon son dönemlerinde kişiliği olgunlaşmış ve takımla tribünün sevdiği bir "ağabey"di. Bu bölgedeki operasyonun artısı Aykut'un bizde veya başka bir yerde iyi bir kaleci olabileceğinin kesinleşmesi oldu bence, gerisinin artısıyla eksisi birbirini götürür.

2 Numara
Geçen sene Cihan'la Sabri dönüşümlü olarak saç-baş yoldurdular. Herkesin gönderilecek listesinde bir numara Cihan'dı (Şu anda da Sabri). Kalli ilk başta transfer istemişti buraya da. Sonra hazırlık maçları sonuna doğru elimizdeki sağ ayaklılarla hallederiz demişti. Henüz Uğur'a güvenmiyordu. Burada Sabri, Linderoth, Barış ve Hasan'ı da denedi sezon başlamadan. Sonra sezona Sabri'yle girdi ama kısa sürede Uğur formayı kaptı, oynadıkça açıldı. Sezon ortasına gelindiğinde takımın hücumunun da büyük parçası olmuş, asistleri ve asist asisti diye abukça adlandırılan paslarıyla sağ kanatsızlığımızı bekten çözer haldeydi. Sakatlığından beri (Batista alacağın olsun) gol sıkıntımız büyük.
Uğur senelerdir göstere göstere geliyordu, nihayet geldi. Artımız odur. Seneye de artık Erkan Ferin mi gelir, Ateş mi, Uğur Demirok mu bilemem. Sabri'ye kimsenin sempatisi, hoşgörüsü kalmadı. Bir sene kiralık gitmek iyi gelebilir.

3 Numara

Volkan Yaman-Hakan Balta ikilisi Orhan Ak-Ferhat Öztorun ikilisinin yerine geldi bu sene. Sezon genelinde çok daha mutluyduk bu sene. Volkan çok iyi başladı, ofansif olarak koca bir "OH BE!!" etkisi yarattı tribünde (gerçi o sıralar boştu ya :roll: ). Hakan'la beraber çok ciddi hata yapmadan sezonu idare ettiler. Şu an ikisi de kötü gitmekteyse de, iyi bir teknik ekip ve konsantrasyonu, morali iniş-çıkışsız bir sezonda daha iyi olacak bir ikili.
Yeterli ve geçen seneden iyi diyebiliriz genel hatlarıyla.

4-5 Numara
Servet mi Tomas mı deseler geçen sezon yanlış seçermişim, Yönetim veya Kalli doğru seçmiş. Song'u özel olarak sevdim hep ama gidişiyle çok büyük kayıp vermiyoruz, Emre Güngör kolay uyum sağladı. En az önceki senelerdeki kadar iyiyiz bu bölgede. Daha genç ve yerli futbolcularla! Gelişim midir bu değişim? Bence evet.

6 Numara

Sezon başında Ozan Ersoy dışında forum içi-dışı hiçbir yerde Mehmet Topal diyen yok benim hatırladığım (Geçen sene İnamoto'ya tepki olarak biraz vardı belki ama..) Şu an ise mükemmel bir oyuncu kazanmış olduğumuz aşikar. Suat'tan sonra en iyi topçumuz bu bölgede. Linderoth'un 3, Conceiçao'nun 4, Saidou'nun 5 maçına bedel 15-20 maç çıkardı bence.

7 Numara

(Kolaylık için Barış, Serkan, Okan ve Hasan'ı buraya koyuyorum) En zayıf halkalarımızdan biri.

Barış fena başlamadı ama yoğun bir temponun ardından düştü. Sahadaki antipatik tavırları kötü performanslarla göze batmaya başladı. Fiziksel olarak iyi ama takımın içine tam anlamıyla karışmış gibi durmuyor. Seneye daha iyi olabilir.

Serkan pırpırlı bir çocuk. Aklımda Trabzon ve Kadıköy deplasmanlarındaki futbolu kaldı, hızı ve tahmin edilmezliğiyle. Onun dışında faydalı olamadı. Acemiliğini aşması için küçük bir klüpte tam 1 sezon ilk 11 oynaması lazım. Yoksa sırf 'genç' gazıyla Galatasaray'da 6-7 maç/sezon oynayarak potansiyelini yakalaması imkansız. Daha fazlasını hakettiğini ispatlaması lazım.

Okan Abi ve Hasan Abinin misyonlarını doldurduğu, o maaşları artık klübün daha ciddi adaylara ödemesi gerektiğini düşünüyorum. Hasan kalabilir ama Barış'ın aldığı paranın %150'sine filan mesela, belki de yanılıyorumdur ama eğer 4-5 katıysa gitse daha iyi olur. Ya da maç, gol, asist başına anlaşılabilir.

Ortanın sağında/solunda oynayacak oyuncunun tipi farklı olabilir tabi. Klasik 442'de çizgide kalan bir sağ kanat, eğer 4-2-3-1 oynanırsa Deivid/Arif/Nihat gibi forvet özellikli (ve ceza alanına giren) sağ kanat oynayabilir. Fizik özellikleriyle Serkan Çalık bu pozisyonda çok iyi olabilirdi ama final hareketleri yetersiz.

Neticede geçen seneden çok farklı değil bu mevki. 2 sezon önce Hasan'ın buradaki başarısı, ondan önceki sene Ribery'nin katkısı geçen sene de yoktu, bu sene de. Biraz Barış idare etti.

Bu bölgeye (iç/dış) Mehmet Topuz nasıl fantastik bir transfer olurdu. Seneye 3 yabancıyla oynayıp ama Topuz'u alabiliyorsak mesela ben tercih ederim.

8 numara
Arda geçen sene mi daha iyiydi bu sene mi? Kesin bu sene. Tamam çocuğun kendi doğal gelişimi olacak zaten (şart da değil, kötüye giden olmuyor mu?) ama Kalli'nin Arda'ya faydası oldu bence.
Ayhan çok iyi başlamıştı ama sakatlıktan kurtulamadı. Bu bölgeye iç veya dış sol ayaklı ve devamlılığı olan bir transfer yapılsa bence iyi olur.

10 Numara
Yani Lincoln vs. Iliç
Hangisi daha iyi futbolcu ve hangisi daha faydalı oldu soruları farklı cevaplar çıkarabilir. Lincoln'le ilgili pek yazmayacağım, çok derinlemesine konuşuldu zaten. iliç de garip bir adamdı. Eğer Lincoln seneye 25-30 maç filan oynarsa daha iyi değerlendirebilirim. Ayrica bu mevki ve önündeki oyuncuların başarısı birbirine bağlı

9-11 numara

Hakan-Ümit-Necati-Kabze
Hakan-Ümit-Nonda-Serkan

Eh.. Necati korkunçtu gidene kadarki 1.5 sene boyunca. Kabze'yle de Gerets pek uyuşamadı. Nonda küstü, Serkan de hafif kaldı. Sıfıra sıfır gibi gözüküyor. Ümit vasat üstü, Hakan vasat altı ortalamalarla oynadılar iki sezon da.

Buraya da çok ciddi bir transfer gerekiyor. Tek santrfor da oynayabilen, fiziği ve son vuruşu iyi bir adam. Ya da Nonda'yla barışılırsa belki trasfer ertelenir.

Sonuç olarak

Benim Feldkamp'tan beklentim otoritesiyle genç, disiplinli, tempolu bir takım yaratmasıydı. Şüphesiz ki o da bunu hayal etmişti. Bunun sinyallerini verdi takım zaman zaman. İstikrar sağlanamadı ama kadronun çok büyük bir bölümünün yeni olduğu bir sezondan bahsediyoruz.

Eğer sezon sonunda takımın eskileri giderse, yeni bir hoca, çiçeği burnunda bir başkan bu seneki oluşumun üzerine ekleyebilir.
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Hakan Sukur birakirsa Necati geri kazanilabilir mi sorusu var aklimda. Necati'nin kotu gidisati ucakta dayak yemesiyle basladi, Hakan'la birbirlerini hicbir zaman sevmediler. Daha sonra Hasan Sas ile kankayken telekiz olayindan sonra papaz oldular.

Necati bana gore Turkiye'deki en iyi forvetlerdendi. Gokhan Unal'dan ya da Mehmet Yildiz'dan daha kotu olmadigini soyleyebilirim. Son 1.5 senelik performansi bence biraz da saha disi olaylara bagli. Bu adam GS'dan cok sogumustu son zamanlarda. (Nonda'yla paralleller olduguna inaniyorum)

Cogu forum uyesinin Necati'yi geri isteyecegini dusunmuyorum, ama eger iyi bir Turk forvet alacak paramizin olmadigi bir donemde dusunulemez mi tekrar, biraz da kulagi cekilerek?
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Eray Tunç

Post by Eray Tunç »

Mehmet Cirak wrote: Necati'nin kotu gidisati ucakta dayak yemesiyle basladi, ...
Geçen sezonki sakatlıklarını unutmamak lazım. Tam düzeldi, oynadığı ilk maçta bir daha sakatlanıp göz yaşlarıyla sahayı terketti. Ondan bir önceki sezon da gazeteler habire "Necati Ateşi", "Ateşi Necati Yaktı" falan diye manşetler atıyordu, milli takımda Fatih Tekke'yle oynuyordu.
Mehmet Cirak wrote: Cogu forum uyesinin Necati'yi geri isteyecegini dusunmuyorum, ...
Yeni gelecek hoca yeterli görürse geri dönmemesi için bir sebep yok. Ümit de kiralık gönderilmeden önce saç baş yolduruyordu, geri döndükten sonra bir dengeye kavuştu.
Bence şu anki haliyle bile (İyi takip edemiyorum ama geçen hafta attığı 2 şık golü gördüm) takıma Serkan ve Hakan'dan daha faydalı olabilirdi.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Baris, ne guzel dusunmussun boyle, olaylar yasanmadan, sakin kafayla bir bilanco cikarmayi.

Necati'yi ben Arif'e benzetiyorum. Iyi oynayan takimda iyi, kotu oynayan takimda kotu. Umit'in aksine hic bir zaman bir kurtarici olacak yapida degil. Ayrica topu istop (Kiprislilar gibi soyleyeyim) etmesi felaket. Gecen hafta voleyle attigi golu, belki de istop edemeyecegini dusundugu icin oyle atti :) Adam topa bir dokunuyor, top Hakan Sukur'un bile sektirdiginden iki kat fazla sekiyor. Boyle forveti canli canli yerler. Ozellikle Avrupa'da. Necati'in en verimli olacagi yerler zayif takimlar. Kontrataktan, onunde genis alan oldugu durumlarda cok zarar verir karsi takima. Ama futbolun dar alanda oynandigi maclarda, Necati kuculur, Umit buyur.

Zaten Umit var iste bir de onun tersi Necati olursa tam uyum olur denebilir ama olay bu kadar basit degil bence.
Can Ergun

Post by Can Ergun »

Seneye bu takımda en başta Sabri olmak üzere,Hakan,Hasan,Necati gibi futbolcuları görmezsem daha mutlu bir Galatasaraylı olacağım.
Necati bence GS'da oyanayacak bir sporcu değil,Adanaspor,IBB gibi takımlarda oynayabilir ama GS için yetersiz,bu saatten sonra gelişeceğinden şüpheliyim.Ayrıca tavırlarını ve tipini de bizim takıma yakıştıramıyorum.

Yaşı 30+ olmasa da bence Necati de Hakan,Hasan gibi "eski tip" futbolcu.Yaşantısı,futbola bakışı... Mental olarak bence demode.Arda,Uğur,M.Topal gibi "yeni nesil" futbol zekasına sahip değil.

9-11 Numaralar için bence oyuncularımız (Ümit-Nonda)bireysel manada yeterli,onları isabetli ortalarıyla(Uğur,Volkan) ve bitirici ara paslarla(Arda,Lincoln) düzgün beslerlerse sorun kalmayacak.

Sakatlıkları atlatırsak seneye bu takım uçacak gibime geliyor.
Post Reply