Güle Güle Derwall..

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Allah rahmet eylesin. Mekani cennet olsun. Turkiye'ye futbolu getiren adam olarak bilirim Derwall'i. Her sey Derwall'den once, Derwall'den sonra diye baslar benim kitabimda.

Ozan Ersoy
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Cok uzuldum. Ilk seyrettigim 1974 dunya kupasinda yardimci hocaydi. 1983 veya 1984'te Izmir'de Dunya kupasi elemelerinde 3-0 yenildigimiz macta Ataturk Stadinda gormustum onu. Karl Heinz Rummenige'nin 11 numara oynadigi milli takimda.

Galatasaray'in bir tesisine onun adini vermesi ve Derwall ismini yasatmasi lazim.
Last edited by Ufuk Sezekkaplan on Wed Jun 27, 2007 9:33 am, edited 2 times in total.
Hakan Bakircioglu

Post by Hakan Bakircioglu »

Gercekten bir milattir Turk futbolu ve ozellikle de Galatasaray icin Jupp Derwall. Modern futbol anlayisini getiren kisi olmustur. Mustafa Denizli ve Fatih Terim'in uzerinde cok hakki vardir. Allah rahmet eylesin.

Hakan
Mehmet Daskiran

Post by Mehmet Daskiran »

Galatasaray camiasi onu hicbir zaman unutmayacak. Mekani cennet olsun.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Başlığı görünce inşallah bu demek değildir dedim. Çok nadir bir futbol insanının ölümü gözlerimi yaşartır bu da onlardan biri oldu.

Herşey için teşekkürler Herr Derwall, umarım GS ismini hakettiğin şekilde yaşatır. Sadece Denizli ve Terim üzerinde değil GS üzerinde hatta bir ölçüde Türkiye'de bile hakkı vardır Derwall'in.

Ben bildiğim en güzel hikayesini yazayım, 1976 Avrupa sampiyonası yarı finalinde Batı Almanya Yugoslavya ile karşılaşıyor, Helmut Schön TD, yardımcısı da Derwall. 80. dakikada maç 2-1 ev sahibi Yugoslavya lehine devam ediyor. 80. dakikada oyuna Dieter Müller girip 82. dakikada durumu 2-2 yapıyor. Uzatmada Dieter Müller 2 tane daha gol atınca Almanya macı 4-2 kazanıp finalist oluyor. Mactan sonra basın toplantısında Helmut Schön'e Dieter Müller'i oyuna sokmak nereden aklınıza geldi diye soruyorlar, yanında Derwall otururken. Schön de "o sırada dönüp Derwall'e caresiz ne yapacağız?" diye sordum, o da "Dieter Muller'i buraya neden getirdik (sanırım turnuva boyunca ya hiç oynamamış ya da çok az oynamış) onu sokalım" dedi diye cevap veriyor.

Gerçekten çok üzüldüm, gerçekten de onun için birşeyler yaparız umarım.

Ali
Last edited by Ali Gursel on Tue Jun 26, 2007 7:37 pm, edited 2 times in total.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Az önce haberi dinledim. O buralardayken futbol seyreden biri değildim, Türk futboluna katkısını dinleyerek öğrendik..

Allah rahmet eylesin..
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Allah rahmet eylesin. Madem herkes lise anilarina baslamis, bende anlatayim.

GS futbol takimi GS Lisesini ziyarete gelmisti. Bendeniz yasi 13-14 o zamanlar, nasil yaptigimi hatirlamiyorum o kadar insanin arasindan siyrilip Derwalin tercumani olmustum bir ara. Fransizcada biliyordu rahmetli. O zamanki dandik fransizcayla okulun tarihini falan anlatmistimda ,
pur dikkat o zamanki bu bencileyin bacak kadar cocugu dinlemisti rahmetli. Sorular falan sordugunu hatirliyorum.

Cok katkisi oldu Turkiyeye ve futbola. Herseyden onemlisi Turkiyenin nisbeten gelismemis donemlerinde(odunla Florya basilmisti) yasamasina ragmen, hic olumsuz konusmadi Turkiye hakkinda. Halbuki biz ne yazarlar gorduk bundan prim yapan.

Cok uzuldum cok.
Last edited by Alpay Dedeoglu on Tue Jun 26, 2007 8:39 pm, edited 1 time in total.
NO ADNANS, NO CRY !!
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Topragi bol olsun, az once gazetede haberi gorunce benim de gozlerim yasardi Ali gibi. Turkiye ve Galatasaray'a modern futbolu tanitan gercek bir spor adami, sevgi dolu bir insan.

Jupp Derwall'in "Futbol basit bir oyun degildir" kitabini henuz okumamis olanlara mutlaka tavsiye ederim. Savas sonrasi Almanya'sinda fakir bir cocuk olarak futbolculuga nasil basladigindan, Dunya kupasi kariyerine, cok genis sekilde yazdigi Galatasaray ve Turkiye anilarina kadar bir cok seyi anlattigi, mutevazi, spor ve insan sevgisi dolu kisiliginin de ortaya ciktigi enfes bir kitap.

Kendisi bu kulubun tarihine altin harflerle yazildi.
Tan Erten
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Antalya ya is gezisi icin gitmistim yarınki sezon acılısı icin erken ucakta yer buldum ve Ist a dondum.

Ist a inmem ile birlikte vefat haberini TV den ogreniyorum. Her zaman ama her zaman Florya ya gittigimde Ali Abi ve Derwall i hatırlarım. Her ikisinin de hakkı odenmez. Derwall yattıkca Allah Ali Abi ye uzun omurler versin. Derwall in Turkiye ye gelisi ve yaptıkları Turk Futbolu icin bir devrimdir.

GS daki muhtelif spor takımları mutlaka saygı durusu yapacaktır. Lutfen bu saygı duruslarını adam gibi yapalım. 1 dakika boyunca saga sola laf yetistirmeden ve atmadan, basını kalbinin ustune egip her bireyin ve her GS lının Derwall i hatırlaması ve gozunde bu muhtesem insanı film seridi misali gecirmesi ve hatırlaması gereklidir.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Allah varsa günahlarını affetsin. Türk ev Dünya futboluna çok önemli katkılar yapan Derwal'in biz GS'lılar üzerinde de çok hakkı vardır.

Hakkını helal et Derwall.

14 SENELİK ÇİLEYİ BİTİREN KİŞİ OLARAK GS tarihindeki yerini çoktan aldın bile..
Bahri Unlu
Staff Member

Post by Bahri Unlu »

Hic bir zaman unutulmayacak bir yeri olacaktir Galatasaray tarihinde de bende de...
Allah rahmet eylesin.
* * *
Bahri Unlu
ISO 2000, UEFA ve Super Kupa $ampiyonu taraftari
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Asagida Derwall ile yapilmis guzel bir roportaj var. Boyle insanlar dunyada az bulunur hakkaten. Allah rahmet eylesin.

http://www.galatasaray.org/detay.asp?PI ... rID=300086
Mehmet Sönmez

Post by Mehmet Sönmez »

Derwall inTürk futboluna ve GSyimiza cok fazla emegi vardir....Kim unutabilir onu!!!! Uyudugun yer, yillarca seve seve oynadigin Golf yeri gibi cimenli ve etrafi dogandan bir cennet olsun....
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

UEFA'dan Derwall yorumlari

Gercekten bir hocanin bu kadar etkisi olur mu bir ulkenin futboluna? Bu arada bizim bu basin, taraftar ve GS muhalifleri de az cektirmemislerdir Derwall'e bile. Simdi herkes arkasindan aglar ama o gunler demediklerini birakmiyorlardi. Ilk iki sene kotuydu sonuclar, kovdurtmak icin az ugrasmadiydilar. Antrenmanlar basilir, yenilgiler sonrasi havalaninda karsilamalar, tacizler falan. O gunku GS yonetimleri Derwall'in arkasinda durmakla buyuk is yaptilar. Bugun agac olan filizler o gunlerde ekildi.

Derwall'in kendi kitabinda da bahsettigi...

"Bu guruh var ya bu guruh. Onlara bakma hocam sen. Galatasaray biziz biz. Biz ne dersek o olur"

Meshur bir laftir. Hatirlatmakta yarar var.

Ozan Ersoy
Ozan Kaya

Post by Ozan Kaya »

Hepinizin dileklerine ve dusuncelerine ben de katiliyorum.

Allah razi olsun bize ogrettikleri ve futbolumuza cag atlattirdigi icin.
Geride biraktiklarina Allah sabir versin. Nur icinde yatsin pa$am.
Post Reply