Güle Güle Mondragon..

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Gorgen
Staff Member

Güle Güle Mondragon..

Post by Mehmet Gorgen »

FC KÖLN RESMİ SİTESİNDE YAZAN HABERE GÖRE Mondragon köln ile anlaşmış.Sağlık muayenesinden geçmiş. Sözleşmesini fesh etmek üzere istanbul'a dönmüş.

http://www.fc-koeln.de/index.php?id=5651

Discussions with Mondragon The FC held good conversations with Faryd Mondragon on Wednesday. Mondragon explained its readiness, as the 1. To change FC Cologne. The Colombian goal keeper completed already a sport-medical investigation in Cologne and in the evening back to Istanbul flew, in order to clarify its cancellation of an agreement with Galatasaray there.

YAPTIĞIN HİZMETLER İÇİN SAĞOL.

Her sene gidebilirim deyip kaldığından bu sefer de gideceğine inanmamıştım ama bu sefer gerçekmiş.
Ozan Ersoy

Re: Güle Güle Mondragon..

Post by Ozan Ersoy »

Hayirlisi olsun. Bence GS icin hayirlisi da olacak. Aldigi para yuksek ve sadece iyi (cok iyi degil) bir perfomans gosteriyordu. Kurtardigi bir suru topun yaninda salakca yedigi goller de GS'in canini cok yakti. Cizgi kalecisidir aslinda, GS kaleci antrenorleri cizgisinden cikmasi icin cok calistilar. O kadar calismaya, o boya ragmen cogunluk cizgiden cikmaz, seyrederdi. Ayaklarini kullanamaz, atilan her geri pas ya taca ya rakibe giderdi. Yasi da cabasi. Stresli maclarda hakeme falan kosusturmasi, bir suru laf etmesi stres katsayisini arttiriyordu.

Turk ligindeki butun futbolcular sol taraf zaafi oldugunu ezberlemisler, hep soluna vuruyorlardi. Yan top haricinde yedigi bir suru sut sol taraftan girmistir. Dogru durust bir penalti kurtardigini da hatirlamiyorum.

Yerine daha genc, daha cok calisan, ceza sahasina hakim, ayaklarina hakim, bir kaleci lazim. Turk olmasini tercih ederim. Milli takimin kalesi icin de yararli olur.

Erciyes'den Orkun'un alinmasi gerekiyor. 2 PAF'dan oyuncu kiralik, uzerine 500 bin gibi bir paraya alinabilir. Bence Turkiye'nin en iyi kalecisi, Volkan-Serdar eline su dokemezler. GS PAF takimindan yetisme, efendi, konusmasini bilen, kulturlu bir genc arkadasimiz.

Ozan Ersoy
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote:Hayirlisi olsun. Bence GS icin hayirlisi da olacak. Aldigi para yuksek ve sadece iyi (cok iyi degil) bir perfomans gosteriyordu. Kurtardigi bir suru topun yaninda salakca yedigi goller de GS'in canini cok yakti. Cizgi kalecisidir aslinda, GS kaleci antrenorleri cizgisinden cikmasi icin cok calistilar. O kadar calismaya, o boya ragmen cogunluk cizgiden cikmaz, seyrederdi. Ayaklarini kullanamaz, atilan her geri pas ya taca ya rakibe giderdi. Yasi da cabasi. Stresli maclarda hakeme falan kosusturmasi, bir suru laf etmesi stres katsayisini arttiriyordu.
...
Ozgur'u kizdiracaksin. Ben yeterince kizdirdim zaten.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:
Ozan Ersoy wrote:Hayirlisi olsun. Bence GS icin hayirlisi da olacak. Aldigi para yuksek ve sadece iyi (cok iyi degil) bir perfomans gosteriyordu. Kurtardigi bir suru topun yaninda salakca yedigi goller de GS'in canini cok yakti. Cizgi kalecisidir aslinda, GS kaleci antrenorleri cizgisinden cikmasi icin cok calistilar. O kadar calismaya, o boya ragmen cogunluk cizgiden cikmaz, seyrederdi. Ayaklarini kullanamaz, atilan her geri pas ya taca ya rakibe giderdi. Yasi da cabasi. Stresli maclarda hakeme falan kosusturmasi, bir suru laf etmesi stres katsayisini arttiriyordu.
...
Sanan da beni hepten Mondi hayrani filan sanacak... :) O son Sivas macindaki gol icin diyorsan "kizdirdim" diye, orda senin hatayi Mondi'ye bulmanda yanildigini dusunuyordum onu soylemistim, kizmadim.

Onun otesinde, buyukler bazinda FB'nin kalecilerinden de (belki saglam/formda bir Rustu haric), Runje'den filan da iyi kaleciydi bana gore. Onun kadar cok sayida 90'dan top cikaran kaleci gormedim netekim mesela hala daha. Ucuk-kacik frikikleri filan cikarmistir kac defa. Hala daha onceki eslesmemizdeki (deplasmandaki) Liverpool macinin performansi aklimdadir mesela.

Haa, ama onlarin otesinde, biraz karisigim. Bir yandan, Buyuk Kaptan hesabi takima ruhunu veren oyunculardan olmasini, hirsini acaip tutmakla beraber, bu kadar takima kendini verebilen bir oyuncu (ki rol yaptigi gorusunde filan olmadim), her transfer doneminde, bu kadar "profesyonel" olmayi (ucret yukseltmeyi vesaire) nasil becermekte onu cozmus degildim mesela...

Ama yine de, Ozan'in yaptigi hesap, vur deyince oldurmeye de gerek yok yahu! :) Dur durak bilmeden oyle bir siralamis ki negatiflikler, acaip berbat kalecimiz var sanir okuyan. Netekim, yukarda vurguladigim kisimda en azindan, yaniliyor bence. Onceden oyleydi evet ama, son 2 yildir filan, bu stressli pozisyonlarda, benim gozlemim, itinayla bizim hircin oyunculari tartismadan uzaklastirmaya calismasi yonunde idi.

Ve mesela ayaklarini kullanamamasinin lafinin gectigi yerde, kurtarislarinin pesi sira, topu oyuna hizlica, ve akillica sokusunun da bahsedilmesi gerekir. Assist sahibi nadir kalecilerdendir kimbilir.

..... Yalniz hersey bir yana, saglik kontrolunden gecmis olsa da, bizim takimla olan "kalan alacaklara karsi bonservis" pazarligi sonuclanmis degil diye yaziyordu benim gordugum haber. Bizimkiler fit olalim derken, Mondi daha ustune para istemekte diye gecilmekteydi detaylar. Baska bir haber de, bizimkiler Koln'den 1 milyon euro istiyorlar diye geciyor hatta?!?
Özgür
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Cengiz Akgun wrote:
...
MOndi cok iyi kaleciydi, Terim'in ikinci senesinde cok kotuydu, zaten onunde kotu bir savunma oldugu zaman onun da psikolojik dengesi bozuluyor, oyle bir karakteri var. Ama Lucescu zamaninda, Hagi zamaninda, Gerets zamaninda gayet iyiydi. 5-1lik Fener macinin gizli mimarlarindan biridir, zaten Daum bugun Rustu'yu degil de onu getiriyor Koln'e. Ama gitmesi iyi olacak. Once Fevzi'yi deneyip ona gore Orkun'u dusunmek lazim. Orkun gelse cok sevinirim hakkaten. Aykut'un ciddi eksikleri var, Mondi'den daha fazla cizgi kalecisi mesela.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Code: Select all

Galatasaray'da Kolombiyalı kaleci Mondragon ile kesin olarak ayrıldı. Alman ikinci lig takımlarından Köln ile anlaşan Kolombiyalı kaleci bir süredir, sarı kırmızılı kulüple sözleşmesinin feshi için görüşüyordu. Mondragon ile Futbol A.Ş. Genel Müdürü Adnan Sezgin'in görüşmeleri bugün sonuç verdi ve taraflar karşılıklı olarak anlaşarak dostça yolları ayırdılar. Mondragon bugün kulüp çalışanlarına bir veda yemeği vererek, Galatasaray'dan ayrılırken oldukça duygulu anlar yaşadı.

Fenerbahçe'nin eski teknik direktörü Daum ile beraber önümüzdeki sezon Köln'ün başarısı için ter dökecek olan Mondragon cumartesi sabahı Almanya'ya gidecek.

Mondragon saat 19.00'da düzenleyeceği basın toplantısı ile Türkiye'ye veda edecek. 
Yazim negatif ve nankor gozukmus olabilir ama futbol acimasiz bir spor. Yasi 36, seneye 37. Nereye kadar gidecek? Yabanci kotasini dolduruyor, takimin en pahali oyuncularindan. Getirisi ne kadar diye dusunmek lazim. Her kaleci hata yapiyor ama bana gore cok iyi kaleci diyebilmek icin birine, mac basina 0.5-0.7 gol yemesi lazim. Boyle bir istatistigi yoktu Mondi'nin. Evet cussesiyle, boyuyla inanilmaz toplari cikardigi cok oldu. Ama garip yedigi goller de istenenden fazla oldu.

Rustu yerine Mondi'yi cagirmis olabilir Daum ama Mondi de birinci lig degil ikinci lig takimina gidiyor hatirlatirim.

Sadece Aykut ve Fevzi'yle olmaz bu is. Yeterli yetersiz olmalari ayri bir konu (bana gore Fevzi daha iyi bir kaleci Aykut'dan). Biri sakatlansa yedek kalecisiz cikarsin maclara. Mutlaka yeni bir kaleci alinmasi lazim. Bu da Orkun olmali.

Eger GS yerine Bulent Korkmaz'in pesinden Bursa'ya giderse Orkun ya da yine yabanci bir kaleciye paralar dokulurse epey uzulurum.

Ozan Ersoy
Sinan Edil

Post by Sinan Edil »

Mondragon'a uğurlar olsun derken, Istanbul'daki latin kadromuzdan iki eksik vermemizin üznünü yaşıyorum. Normal hayatta iyi kalpli ve içine kapanık olan Mondragon'u maçlarda haksızlıklara karşı hırs dolu mücadelesi ile ve de Fenerbahçe maçlarında ve de bu sene PSV'den yediği kötü goller hatırlayacağız.

Galatasaray'da 1. kaleci olarak Türk kaleci sanırım Hayrettin, Nezihi ve Volkan'dan beri olmadı ama artık zamanı geldi. Ben Aykut'u yedek, Fevzi'yi 1. kaleci olarak görmek istiyorum. Orkun transferi bence şu anda bu iki kaleci varken gereksiz. Fenerbahçe bile genç Serdar'a şans verirken bizim gençlere hala kaleyi teslim edememiz çok acı. 3. kaleci olarak PAF takımından bir kalecimizi tutabiliriz. Zaten seneye Şampiyonlar Ligi yerine UEFA kupasında olacağız, ligde genç bir kadro ile 2. veya 3.lük hedefimiz olacak. Kalede de gençlerin olmasının bir mahsuru olmaması gerek. Ha, Orkun ucuza gelirse ne ala ama 3 tane kaleciye 300-500 bin Euro vermek akıl karı değil, aynen Mondi'ye bu yaşında 1.5 milyon Euro verip, Köln'de 900 bin Euro alacağını öğrenmemiz gibi.

Sinan
Ölüm varmış, korku varmış
Bu dünyanın sonu varmış

Benim için yoktur tasa
Kalbimde sen yaşadıkça
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Mondagon bizde oynadigi surece Turkiye'nin en iyi kalecisiydi. Yok yan topa cikmazmis, yok ayagi kotuymus falan ozur bulmadan oteye gidemez. Aptalca hatalar yaptigi maclar olmustur, eksik taraflari var tamam, ama insaf yahu daha iyisi vardi da bizmi goremedik!

Cok para aldigi konusuna gelince. Hic umurumda degil. Bir ise yaramayan, ne idigu belirsiz adamlara ne paralar kaptirildi (bkz Okan). Ligin en iyi kalecesine verilen parayi fazla bulmak nerden cikti. Klup nasilsa sahipsiz durumda paralari pozisyonun en iyisine vermek bana kotu gorunmuyor.

Yasi ilerledi, ayrilma zamani geldi, genclere artik firsat ver zamani tamam kabul. Geri kalan ozurler cok yersiz olmus.

Orkun konusuna gelince. Kislik sahibi, deli dolu hemde bende iyi kaleciye izlenimi birakti. Erciyes'in ikinci yarida gosterdigi cikisin en buyuk nedeniydi.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mehmet Marsan wrote:
Yasi ilerledi, ayrilma zamani geldi, genclere artik firsat ver zamani tamam kabul. Geri kalan ozurler cok yersiz olmus.

Ozur degil benim senelerdir yazdigim kisisel saptamalar. Ayagini ve ellerini oyun kurmada yetersiz kullanisini libero gibi oynayabilen Taffarel'le ve diger gunumuzun iyi kalecileriyle 6 senedir karsilastiririm. Sol tarafa yatamayisini sahadaki yeni yetme futbolcular bile biliyor. Yan toplardaki zaafini ortmek icin nasil senelerce calistirdiklarini ama yine de istedikleri gibi olmadigini Eser hocadan dinleyin.

Ayrica burasi cimbom.org forumu, genelde futbol konusuluyor. Burada bu tip yorumlar yersizse neresi yeri acaba?

Gencler yeterince bekledi simdi onlarin sirasi ile olmuyor bu isler. Daha iyisi varsa alinir. Aykut da ben yeterince bekledim madem verilmiyor kale bana ben de gideyim der, onun bilecegi istir. Er meydaninda goruruz Aykut'u.

Orkun GS alt yapisindan yetisme senelerdir de cocuk orada burada oynuyor. Turkiye'nin en iyi kalecisi. 21 resmi macta 13 gol yedi. Mac basina 0.62 ortalama ile oynadi Erciyes'de. Kume dustukleri belli olduktan sonra uzatma dakikalarinda yedigi 2 golu saymazsaniz, 0.52 ortalama ediyor. Her mac en az 4-5 mutlak gol kurtarisi var. Bu da onunde Tomas, Song, Lugano, Gokhan Zan falan olmadan. Kume dusen, ligin dibinde yer alan bir takimda.

Varsa boyle bir kaleci cikarin biz de gorelim. Mondi yemis 30 kusur gol. CL ligini, kupayi falan da katarsaniz, 50 gol. Mac basina 1 golden fazla.

Ozan Ersoy
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mondrigonda adam gibi adam. Bir GS;li futbolcuya yaki$ir $ekilde ayrilmi$ i$te.

http://www.galatasaray.org/detay.asp?PI ... rID=299865

Ozan'a ve bana da kizabilrisiniz vefa konusundaki gaddarligimizdan dolayi. Ama artik GS'da miyadini doldurmu$tu Mondi. Ozan'in abarttigi hicbir $ey goremedim. Evet bu sene fazla GS maci seyretmedim. iyi ki de etmedim pisligin gozumun icine girmesi belki beni daha da uzecekti. Ama seyrettigim birkac macta ve ozetlerde Mondragon'un eski Mondragon olmadigi belli idi. Verdigi hizmetle aldigi para ortu$medigi an bu olayin olmasi gayet normal. GS'ya para konusunda dama detirtenlerin Erik Gerets'e gosterdigi bonkorlugu Mondragaona neden gosteremedikleri ise her zaman olagan olan istikrarsizliklari.

Resmi sitede Farid Camilo Mondragin denmi$. Ben adamin adini Aly (Ali) Faryd (Ferit) diye biliyordum. Camilo'su nereden cikti bilemem. Ama malum Latinler ana baba soyadalrindan boyle zincirleme isimler cikariyorlar.

Birde Ozan yabanci kontenjanini dolduruyordu dedi idi GS bu konuda niye uyaniklik edip onu Turkle$tirmedi hayret. Halbuki bu i$leri pek iyi onlar biliyordu. Ikincisi yabanci kontenjani acilsa ne olacak ki GS'da? Getirecekleri kitibiyoz yabancilar olduktan sonra eskini yerini doldurmayanlar icin onemli mi kontenjan.
Last edited by Cengiz Akgun on Fri Jun 01, 2007 10:12 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Ozan Ersoy wrote:
Ayrica burasi cimbom.org forumu, genelde futbol konusuluyor. Burada bu tip yorumlar yersizse neresi yeri acaba?

...

Ozan Ersoy
Benim veya baskasinin kimseye yazmayin konusmayin deme haddi degil. Tenkit ederken fazla agir kacmis demek istedim. Ayni sey senelerce takima hizmet etmis Hasan Sas'a da yapiliyor.

Mondi, gunahiyla sevabiyla oynadigi sure icinde Turkiye'nin en iyi kalecisydi. Tafferel daha iyiydi ama daha once oynadi. O da ayrildigi zaman daha az bir ucrete talip olmustu.

Orkun'u fazla seyretmedim. Gordugum kadariyla cizgiden ayrildigini hatirlamiyorum. Daha once dedigim gibi konusmalarindan deli dolu ve kendine guveni oldugu gozume carpti. Buyuk takimin agirligini kaldirabilecek birine benziyor. Yan toplarda ve geri paslarda ne yapar bilemem.
Tolga Kurtoglu

Post by Tolga Kurtoglu »

Sinan Edil wrote:Fenerbahçe bile genç Serdar'a şans verirken
Serdar 27 yasinda...
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Tolga Kurtoglu wrote:
Sinan Edil wrote:Fenerbahçe bile genç Serdar'a şans verirken
Serdar 27 yasinda...
Bunu duydugumda ben sasirmistim, volkan'la ayni yastadir diye dusunmustum ama 80 dogumluymus, bir ara KSK'da oynamisti, bu yasa kadar dikkat cekmemesi uzucu hakkaten.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Gule gule basligimizi LigTV haberlerinden aldigim bir kac resimle renklendireyim biraz dedim. (Butun sayfa duzeni allak bullak olmasin diye sadece ikisini direk resim olarak koymus olayim dedim. Yukarda Cengiz Hocamin gectigi resmi site haberinde de 3 resim vardi zaten.):
Image

Image

(- 1 - // - 3 - // - 4 - // - 5 - // - 6 -)

Gule gule Mondi!! Bizim acimizdan, seni ariyor olmayiz, senin acindan da gittigin yerde mutlu olasin umalim! Image
Özgür
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

[quote="Ozgur Huseyinoglu"]Gule gule basligimizi LigTV haberlerinden aldigim bir kac resimle renklendireyim biraz dedim. ..[\quote]

Sen Ozan ve bana bakma. Aslinda onun adina da konu$mamam lazim. Buradaki herkezin guzel bir ozelligi var. Senin bu duygusalligin da sana ozgu ve yaki$iyor. Sevdiklerini asla yere vurmuyorsun ve vurulmasina da kalbin el vermiyor; sessiz kalmiyorsun. Bu yerilecek degil ovulecek bir ozellik oldugu icin boyle ap acikca soyledim. Sakin yanli$ anlama.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Post Reply