Gunun Muhtira veren kucuk Cumhuriyetcikleri

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Bahri Unlu
Staff Member

Gunun Muhtira veren kucuk Cumhuriyetcikleri

Post by Bahri Unlu »

Moda oldu ya.. Fenerbahce Cumhuriyeti yonetimi de muhtira vermis.
Diyorlar ki "Turkiye kupasinda bundan sonra onumuzdeki sezondan itibaren
Genc takim oyuncularimizla mucadele edecegiz. Ligden cekilmeyi de dusunuyoruz.
25 milyon Fenerli yuruyus yapacak tutamayiz yoksa... vs. vs. "

Tam komedi hep komedi... Ula sanki 25 yildir o Turkiye kupasinda
tam kadro A takiminla oynuyordun da nooldu. Bir defa kazanabildin mi ?
Bundan sonra Genc takimla oynayacaklarmis. Anlasildi demek ki
Turkiye Kupasini alamayi$larinin 50 nci yili oldugunda falan
"Biz bu kupayi ciddiye almiyorduk ki senelerdir genclerle oynuyoruz yoksa
tabi ki kazanirdik." derler. Aynen UEFA ve Super Kupanin kazanilmasinin
basit ve tesadufen kupalar olmasi gibi olur bu da ...

Kayitlara gecsin diye hatirlayalim. Ceyrek 100 yildir Fenerbahce'nin A takimi
tam kadro Turkiye kupasinda kimlere elenmis. bu 24 yildir kupalari
kimler almis. (Bundan sonrasi baktilar olmuyo bi tasla iki kus.
tenekeden gazoz kupasi oldu ya ciger mundar artik.)

Feneri eleyen takım - yıl - o sene kupayı alan takım
----------------------------------------------------------------------
1- beşiktaş - 1984 - trabzonspor
2- galatasaray - 1985 - galatasaray
3- sakaryaspor - 1986 - bursaspor
4- samsunspor - 1987 - genclerbirliği
5- sakaryaspor - 1988 - sakaryaspor
6- beşiktaş - 1989 - beşiktaş
7- beşiktaş - 1990 - beşiktaş
8- ankaragücü - 1991 - galatasaray
9- kocaeli(2.lig)- 1992 - trabzonspor
10- beşiktaş - 1993 - galatasaray
11- beşiktaş - 1994 - beşiktaş
12- galatasaray - 1995 - trabzonspor
13- galatasaray - 1996 - galatasaray
14- beşiktaş - 1997 - kocaelispor
15- trabzonspor- 1998 - beşiktaş
16- cezali - 1999 - galatasaray
17- pendik (2.lig)-2000 - galatasaray
18- gençlerbirliği -2001 - gençlerbirliği
19- denizlispor - 2002 - kocaelispor
20- konya( 2.lig) - 2003 - trabzonspor
21- gençlerbirliği- 2004 - trabzonspor
22- galatasaray- 2005 - galatasaray
23- beşiktaş - 2006 - beşiktaş
24- beşiktaş - 2007 - ????????

.
* * *
Bahri Unlu
ISO 2000, UEFA ve Super Kupa $ampiyonu taraftari
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Denizli kazara bunları yenerse, böyle bir artistlik yapabilirler..

100. yılın şampiyonu olamadık bari 100. yıl artisti olalım derler :D
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Fenerbahce bugun LIGTV yayin ekibini stada almamis. FB'nin gecen seneden beri derdi acik. Devamli ortaligi germeleri, gerilim yaratmalari havuzdan cikmak icin aslinda. Ama bu gerilim onlara rahat kazanabilecekleri sampiyonluklara maloluyor farkinda degiller.

Bence FB'nin aklinda su var : "Futbol maclarindaki ratingin maclara ilginin yarisini ben yaratiyorum ama havuzdaki paranin ancak onda birini aliyorum" diyor. Havuzdan kuluplere odenen net para yaklasik 100 milyon dolar civariysa, 40-50 milyon dolarlik hakki oldugunu, kendi basina pazarlasa maclari bu kadar para kazanacagini dusunuyor bence. O kadar para alamaz ama belki 20-25 milyon dolar kazanabilir maclar FB TV'den yayinlansa.

FB zaten kaynaklari cok iyi olan sponsorluk gelirleri, urun satislari, ve bagislardan cok iyi para akisi olan bir kulup. 5-10 milyon dolar fazla alinacak diye sisteme cok sokmaya ve bencillige gerek var mi?

Bence bunlarin otesinde baslikta da belirtildigi gibi Fener camiasi diger kuluplerden cok farkli bir statude olduklarini dusunup kontrol altina girmek, paylasmak, geliri bolusmek, ortak karar almaktan hoslanmiyor. Bu yuzden de gercek anlamda bagimsizlik istiyor. Kendi TV'mde maclarimi yayinlarim, reklamimi alirim, kimseye ne muhtac olurum, ne hesap veririm, ne avuc acarim, istedigimi yaparim gorusu. Kulupler birligi toplantilarina katilmamalari da bunun ornegi. Kendi gorusleriyle birebir ortusen kukla bir baskan TFF yonetiminde olmali her zaman. Her karar her zaman her macta her davada onlar lehine cikmali, cunku Turkiye'de futbol izleniyorsa yegane sebebinin FB oldugunu dusunuyorlar.

Bu kibirli dusunceler FB camiasinda eskiden beri vardi, bunu uclara fanatizm boyutuna surukleyen Aziz Yildirim oldu. Resmen Turk futboluna sokulan boluculuk bu. Akillarini baslarina toplasinlar. Bu yaklasim Fener'i ucuruma surukler.
Cemal Savas

Post by Cemal Savas »

Levent Guntay wrote:Fenerbahce bugun LIGTV yayin ekibini stada almamis. FB'nin gecen seneden beri derdi acik. Devamli ortaligi germeleri, gerilim yaratmalari havuzdan cikmak icin aslinda. Ama bu gerilim onlara rahat kazanabilecekleri sampiyonluklara maloluyor farkinda degiller.

Bence FB'nin aklinda su var : "Futbol maclarindaki ratingin maclara ilginin yarisini ben yaratiyorum ama havuzdaki paranin ancak onda birini aliyorum" diyor. Havuzdan kuluplere odenen net para yaklasik 100 milyon dolar civariysa, 40-50 milyon dolarlik hakki oldugunu, kendi basina pazarlasa maclari bu kadar para kazanacagini dusunuyor bence. O kadar para alamaz ama belki 20-25 milyon dolar kazanabilir maclar FB TV'den yayinlansa.

FB zaten kaynaklari cok iyi olan sponsorluk gelirleri, urun satislari, ve bagislardan cok iyi para akisi olan bir kulup. 5-10 milyon dolar fazla alinacak diye sisteme cok sokmaya ve bencillige gerek var mi?

Bence bunlarin otesinde baslikta da belirtildigi gibi Fener camiasi diger kuluplerden cok farkli bir statude olduklarini dusunup kontrol altina girmek, paylasmak, geliri bolusmek, ortak karar almaktan hoslanmiyor. Bu yuzden de gercek anlamda bagimsizlik istiyor. Kendi TV'mde maclarimi yayinlarim, reklamimi alirim, kimseye ne muhtac olurum, ne hesap veririm, ne avuc acarim, istedigimi yaparim gorusu. Kulupler birligi toplantilarina katilmamalari da bunun ornegi. Kendi gorusleriyle birebir ortusen kukla bir baskan TFF yonetiminde olmali her zaman. Her karar her zaman her macta her davada onlar lehine cikmali, cunku Turkiye'de futbol izleniyorsa yegane sebebinin FB oldugunu dusunuyorlar.

Bu kibirli dusunceler FB camiasinda eskiden beri vardi, bunu uclara fanatizm boyutuna surukleyen Aziz Yildirim oldu. Resmen Turk futboluna sokulan boluculuk bu. Akillarini baslarina toplasinlar. Bu yaklasim Fener'i ucuruma surukler.
Bu isteklerinin olabilmesi icin FBTV'nin ligin takimlariylada anlasabilmesi gerek. Saracoglunda maci naklen yayinlayabilmesi icin kanunen rakip takiminda oluru gerek, yoksa yayinlayamaz. Mesela biz olmaz dedikmi, Saracoglundaki maci biz, ASY'deki macida onlar engeller. Kisaca havuzdaki takimlar birlik olursa hic bir FB maci hic bir TV'de gosterilemez. FB, gecmiste boyle bir duruma benzer bir kaci naklen yayinsiz oynamisti yanilmiyorsam.

Saygilar,
Apsua Cemal
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Sevgili Cemal:

Soyledigin nokta onemli. Benim aklimda yayin hakki, sahasinda mac oynanan takimindir diye kalmis.

Maclarin Fener TV'de yayinlanmasi mumkun olmayabilir, ama Fenerbahce'nin havuzu bozup yayin kurulusuyla tek basina anlasma yapmak istemesi uzun zamandir gundemde.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Levent Guntay wrote:Sevgili Cemal:

Soyledigin nokta onemli. Benim aklimda yayin hakki, sahasinda mac oynanan takimindir diye kalmis.

Maclarin Fener TV'de yayinlanmasi mumkun olmayabilir, ama Fenerbahce'nin havuzu bozup yayin kurulusuyla tek basina anlasma yapmak istemesi uzun zamandir gundemde.
Bunu denediler. Hem de yanliz degillerdi. BJK ile birlik oldular. Yildirimin ilk zamanlari idi. Federasyon bu iki takiminda havuza girmedikleri zaman hicbir macinin yayinlanamayacagini bildirdi. Bunlar ilk Ulusoy'un ba$a geldigi zamanda havuz yeni kuruldugunda maclar CINE5'de yayinlanirken olmu$tu. Bir sezon bu ikisinin kendi sahalarindaki maclari hicbir yerde yayinlanmadi sonrada kuzu kuzu gelip havuza girdiler. Olsun biz stadimiza daha cok seyirci cektik filan dedilerdi. Galiba o zamanlar Turkiye kupasi dahil degildi olaya. Onu yayinlayabildiler. Ba$larda ba$ka TV'lerle anla$mi$lardi. Onlar bir iki kere lig maclarini yayinlamaya kalkti ve mahkemelik oldular. GS'da once evet dedi sonra olayi gorup havuza girdi idi. Ne cabuk unuttunuz bunlari. $imdi kendi TV var diyeceklerdir. Ama bo$una. Bugun UEFA nasil yayin hakkini havuza veriyor kimsenin leppik demeye hakki olmuyor. Ayni hesap. Bunlari onlar cok iyi biliyor,
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Fenerbahce yonetiminin niyeti Ercan Saatci'ye dikte ettirdikleriyle iyice aciga cikmis. Su megalomanliga su ustu kapali tehdite bakin. Pes yani.

Ercan Saatci - Hurriyet
................................................................

Düşünsenize, Fenerbahçe ligden çekildiğinde, canlı yayınlardan elde edilecek gelirler nasıl düşer? Kadrosunda her zaman dünyaca ünlü yıldızları barındıran bir takımla oynadıkları için statlarını dolduran diğer takımların hasılatları ne olur? Bırakın Fenerbahçe’nin ligden çekilmesini, başarısız bir Fenerbahçe bile futbol ailesini zarara sokar.

Fenerbahçe Kulübü yaptığı yatırımlarla ve oynadığı futbolla bu ülkedeki tüm kupaları tartışma götürmeyecek bir biçimde hakeden tek takımken, düşürüldüğü bu durum karşısında yöneticilerinin yakarışları azdır bile.

Haziran ayında gidecek bir federasyonun giderayak yaptığı bu ayıplar sadece F.Bahçe’ye değil Türk futbolu ve ekonomisine zarar vermiştir. İşte dünkü maçta Fenerbahçe taraftarı, futbolcusu ve yönetici bu bilinçle sahaya çıkmıştı...............
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Yorumlari hayretle okuyorum.25 yildir kupayi alamadigimizin suretini dokenler 14 yil SAMPIYONSUZLUGUN suretini de dokuversin bir hele.

Daha da garibime giden Besiktas'in her macinda olan adaletsizlige kimsenin ses cikarmamasidir esas.Fenerbahce lehine olan hatalardan sonra siyah-beyaz-bordo-mavi-sari kirmizi pankartlarla cikanlar nerede simdi?

Besiktas'in son 4-5 macinda her macta ya rakibe cikan kirmizi, alehylerine verilen penalti veya lehlerine verilemeyen penaltilar.Bir mac tamam, iki mac gene tamam ama ne oluyoruz yahu?Bu kadar aleni olmaz.

Galatasaray'a bakiyorum, her hafta Adnan Polat sistematik bicimde FB'yi agzindan dusurmuyor, goreve geldiginden beri boyle.Sampiyonlar ligi icin en yakin rakibi Besiktas lehine olusan kiyak ortama neden ses cikartmiyor.
TFF baskani bile Selcuk Dereli'nin calmadigi Penaltiyi bahane ediyor, bilincaltina bak sen!

FB stadindan teror var diye feryat figan bagiranlar Yildirim Demirorenin sarhos kafayla Fatih Terim'e saldiridigini hic akla getirmiyor.Varsa yoksa AY.

FB'nin ligden cekilmesini ikinci hatta ucuncu ligden devam etmesini samimi olarak istiyordum.Simdi yapamazlar, cikip sonuna kadar mucadeleye devam etmeleri lazim.Sampiyonlugu kaybederlerse de cekilemezler,cekilmemeliler.

Ben su son olaylara kadar sampiyonluga olsa da olmasda gozuyle bakiyordum cunku oynana futbol ortadaydi ama simdi is degisti.Insallah bu duzene karsi galip gelir Fenerbahce cunku is hakikaten Fenerbahce ve digerleri haline geldi.

Kurumlarla kavga ediyor, futbolu katlediyorlar soylemleri de ucuz artik cunku burdaki bir cok kisi dahil herkesin derdi Fenerbahce baska da bir sey degil.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Bugün ligten çekileceklerdi değilmi? Yavaş çekilsinler..

Fenerbahçeden başka eğlence kalmadı memlekette ne yapalım? :D

Yayın yapan kameraların kablosunu kestiniz be, insan utanır biraz! Kaldı ki, o kameralarla yapılan yayını izleyenleri çoğuda fenerli! Yayın kesilse, ana avrat küfredecek olanlarda fenerli, o küfürleri afiyetle yiyecek olanlarda.. Belkide yediler bile..
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Savas Macun wrote: Galatasaray'a bakiyorum, her hafta Adnan Polat sistematik bicimde FB'yi agzindan dusurmuyor, goreve geldiginden beri boyle.Sampiyonlar ligi icin en yakin rakibi Besiktas lehine olusan kiyak ortama neden ses cikartmiyor.

FB stadindan teror var diye feryat figan bagiranlar Yildirim Demirorenin sarhos kafayla Fatih Terim'e saldiridigini hic akla getirmiyor.Varsa yoksa AY.

FB'nin ligden cekilmesini ikinci hatta ucuncu ligden devam etmesini samimi olarak istiyordum.

Ben su son olaylara kadar sampiyonluga olsa da olmasda gozuyle bakiyordum cunku oynana futbol ortadaydi ama simdi is degisti.Insallah bu duzene karsi galip gelir Fenerbahce cunku is hakikaten Fenerbahce ve digerleri haline geldi.

Kurumlarla kavga ediyor, futbolu katlediyorlar soylemleri de ucuz artik cunku burdaki bir cok kisi dahil herkesin derdi Fenerbahce baska da bir sey degil.

Selamlar
Savas
Bazi konularda haklisiniz bazi konularda degil.

En cok Adnan Polat konusunda haklisiniz.

FB stadindaki teror konusunda da haklisiniz. Bu konuda kimse ustune duseni yapmiyor. Burada bazi dogrulara dikkat cekmek gerekiyor, Inonu stadi daha 2 yil once icinde adam oldurulen bir stad olarak tarihe gecti; Avni Aker her mactan sonra (ozellikle FB maclari) sahaya adamlarin girdigi bir batakhane gibi.

Bizim acimizdan aklima hemen bu sezon PSV macinda (AOS'da) sahaya girip kaleye kendini gol atan salaklar geliyor ki ellerinde pis bir bicakla 2 PSV'liyi de dograyabilirlerdi. Peki bunu kulup duzeyinde kim tartisti, gelecek icin kim hangi onlemleri aldi ? Belli degil.

FB'nin ligden cekilmesi tarihte hic olmayacak. Her zaman karsi dinamikler devreye girer ve bunu onler. Bu laf da soylendigiyle kalir. Ustelik yonetiminiz bunu her duruma bir mazeret olarak kullanmaya ve sulandirmaya basladi. Kamuoyu da yavas yavas buna uyanacak (mesela Denizli macinin 15 dakikada 2-2'ye donmesini bununla izah edemezler). Bu davranis tarzini, her yonetim beceriksizligini hakemlere mal etmek olarak yakinda isimlendirecekler. Sadece hakemler uzerinden calisip, Zico secimini, 3 ay baskansiz yonetilen kulubu, hatali transferleri, Anelka'nin gidisini, Appiah'in ve Alex'in sorunlarini unutturmak mumkun olmaz.

FB'nin genel taraftar kaybi oldugunu dusunuyorum. Eskiden her ilde yogun bir FB taraftari taraftari olurdu. Turgut Ozal sonrasi yerel kuluplerin guclenmesi ile sehir taraftarligi kuvvetlendi ve yerel taraftarlarin sayisi artti. Takim taraftarliginin demografisi degisti. GS'nin 1987-2000 arasi Avrupa maclarinin da etkisi ile FB genel taraflik payi azaldi. Ama Ali Sen'in ve devaminda AY'nin soylemleri hep FB aleyhine oldu. Bunu ozellikle atlamamaya dikkat edin. Bu konuda yonetsel duzeyde ozelestiri yapmadan hicbir yere varamazsiniz.

Hic bir sonuc, sebepten ari degildir.

Selamlar,
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Sevgili Ufuk, yazdıkların çok doğru, Adnan Polat konusu da, ama önemli bir fark var, bir sürü GS'lıyı Adnan Polat'ı eleştırırken okur duyarsın, elinde mikrfon saat kaaaaaç diye bagırdığı tablo da dahil.

Karşı tarafta bir oyuncu rakibine otoparkta yumruk atarken kameraya yakalanmış, bir yönetici de çıkıp, özür dilemekten vazgeçtim, olay üzüntü vericidir dememiş. Bir taraftarları da (benim okuduğum) yahu bu nasıl yönetim tepkisi demiyor.

Bütün kamuoyu biraz özeleştiri yapın dedikçe camia olarak dışarı yükleniyorlar. Her FB-GS maçında birinin kafası yarılıyor, ne yapmışlar bu konuda, al iste bu sene rakip BJK, onlardan birinin kafası yarıldı.

En son ne zaman kaybettiğiniz bir maçtan sonra bir yöneticiniz rakibi tebrik etti de insanlardan BJK maçındaki hatalar hakkında yorum bekliyorsunuz?

Bu sorunun cevabını uzun uzun düşün tavsiye ederim. Yalancı çobana döndünüz en sonunda.

Ben FBsiz Türk futbolu, zevkli bir lig düşünemem ama bu yönetim ve bu herkes bize düşman tavrı ile olacaksa kalsın, çekilin lütfen ligden de kupadan da bize de iki kuruşluk futbol zevkimizi bırakın. Bu insanların zevk için izlediği bir oyun yahu, paranoyak/sahte megaloman söylemlerle kişisel tamin aracı değil.

Adnan Polat'ın bir sürü saçma sapan demeci var, FB ilşe ugraşmasından ben son derece rahatsızım, benim arzuladığım GS yöneticisi değil bu konuda, son olarak çıktı FB'de panik var dedi ya burada ya başka bir yerde yazıp eleştirdim. Sizin nerede kardeşim eleştiriniz bir yöneticinize ilişkin, Aurelıo'nun hareketini tasvip etmiyoruz deyin yahu, biraz özeleştiri, bırakın artık şu ruh hastası herkes bize karşı muhabbetini. Herkesi karşına alırsan herkes sana karşı olur.

Biz 14 sene şampiyon olamadık ama çıkıp sağa sola saldırmadık. Size kimse neden kupa almadınız demiyor 25 senedir, bu ne biçim tepki diyor.
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Dun aksam Adnan Polat cikmis sahamiz 3 kere kapatildi diye taraftarlara stem ediyor. Kimse demiyorki sen yonetici olarak ne yapiyorsun. Son sahaya bicak atma olayindan daha onceleride sahaya telefonlar, bilimum yabanci madde atildi bir tanesi bile yakalanamadi, belirlenemedi. Taraflar gecinenler de aha bu yapti demiyeceklerine gore Adnan bey daha cok bos tribunlerde mac seyreder. Seyircisiz oynanan Erciyes macini kaybetmeseydik bugun sampiyonluk hayallerini tartisiyorduk.

Kablo kesme olayini duyunca ilk aklima gelen seneler onceki bir FB-GS macinda GS taraftarlarina ayrilan turniklerin kablolarinin kesilmesi dolayisiyla taraftarlar iceri girememisti veya gec girebilmislerdi. Buyuk FBnin buyuk yoneticisi Buyuk Murat bey televizyonlara cikip GSli taraftarlari kablolari kesmeyle suclamisdi.

Bir soru. Acaba FB yoneticisi olmak icin yuzsuzmu olmak lazim yoksa yonetici olduktan sonrami yuzsuzlesiliyor?
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Mehmet Marsan, Canaydin bile TV de cikip bicak kapali atildi dedi, hafifletici
sebep aradi...buna ne demeli?

Hepsi ayni...

FB'ye okkali ceza bekliyorum, sikarsa versinler!
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Hasan Tezcan wrote:
Hepsi ayni...
Hepsi aynı değil. Rakip oyuncuya saldıran bir GS taraftarını Canaydın'a birşeyler anlatırken görmüyorsun. Canaydın hakem kapılarını tekmelediği için, hakeme senin kokartın vs. diye muhabbetler yaptığı için bir yere şikayet edilmiyor.

Canaydın bu konularda üstüne düşeni yapmıyor olabilir, çok kötü bir başkan da olabilir ama aktif olarak saldırgan bir taraftar kitlesi oluşturarak bundan faydalanmayı ummuyor.

Bu benim için çok önemli fark. Hepsi aynı değil.

Ali
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Hasan Tezcan wrote:Mehmet Marsan, Canaydin bile TV de cikip bicak kapali atildi dedi, hafifletici
sebep aradi...buna ne demeli?
Bunu duymamisdim ama beklenir.

Benim tezim bizimkiler beceriksiz FBninkiler hem beceriksiz hem yuzsuz.
Post Reply