GS'in satilmasi cozumlerden biri mi?

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozan Ersoy

GS'in satilmasi cozumlerden biri mi?

Post by Ozan Ersoy »

Alpay'in yazisini onun affina siginarak ayri bir basliga tasiyorum (bundan sonra yazdiklariniza dikkat edin, cart diye tepeye tasirim valla :) ). Yazdiklari cok hassas, tepki verilebilecek seyler ama bunu bizim forumda tartisamayacaksak hic bir yerde tartisilmaz.

Ozan Ersoy

O gece gordukleriniz daha bir iyiceleri.
Bir de kongrelere gelin ne tipler var sasarsiniz.
Seyretmedim bile , sinirim bozulmasin diye.
Gittigim GS-Vestel macini bir daha seyrettim bannttan, sonra biraktim.

Gorulmustur ki (benimde uyesi oldugum) GS KLubu uyelerinden
olusan bu Dernegin yiyecegi nane degil bu futbol bolumunu duze cikarmak ve yonetmek. GS'nin en buyuk problemi SAHIPSIZLIKTIR.
KITLERIN, Derneklerin, vs ne basina geldiyse Turkiyede ,
Klubun basina o gelmistir.
Halka acalim falan hikaye. 2-3 bin tane goreceli olarak daha iyi, varsil ve egitimli Turkle bu is olmuyorsa, 10.000-20.000-30.000 daha ortalama Turkle bir yere gidemezsiniz. Olay sahipleri cogaltmak degil, bire indirmek olmalidir. Besiktas 10.000'e cikardi, simdi onlari temizlemeye calisiyor. Cok kisinin bir araya gelmesi bir ise yarasaydi, arkasinda kitlelerin oldugu siyasi partilerin yonettigi T.C. uygar bir ulke olurdu simdi. 300 milyar dolara yakin borcuyla surunen bir ulke degil.

Millet daha maclara gitmiyor, ki parasinin karsiligi birsey aliyor, uye olunca aidatini duzenli odeyip gidecegini mi zannediyorsunuz(Birileri onlarin yerine oder, kongrelerde
sandalyeler ucusur, tezahurat yapilir, 100 milyon dolarlik butceyi yonetymek boylemi olmalidir).. Uye olunca ne var karsiliginda : Adaya girmek(paraya bastirinca zaten herkes , 15 yildir 3 defa falan gittim), Kalamisa gitmek(hic gitmedim),
Floryaya girmek(Eskiden giderdim antrenman seyretmeye, zaten artik taraftarda aliniyor). Geriye kaliyor kongrelere gitmek ve oy vermek.
Tevfik Fikret salonunda sicak, icice, 3-4 saat boyunca dun gordugunuz adamlarin daha bos versiyonlarinin konusmalarini dinlemek, daha kotu aday ve en kotu adaydan birini secmek. Ha, klupten veya uyelerden birsekilde nasiplenenlerden
degilseniz, hicbir manasi yoktur o kongrelerin rasyonel olarak. Onlar icinde de yoktur gelmenin, ama adamlarini desteklemeye gelmislerdir. Bir sey yapayim , gunlerce hazirlanayim,konusayim GS'nin iyiligi icin falan derseniz(gayet naifce), Divan Kurulu Baskani engeller, hasbel kader konusma yaparsiniz, cok teknik bulunursunuz, sonra kulaginiza gelir,''Cocuk cok dogru ve iyikonustu, ama cok teknik, kimse dinlemez, yeri olasi degil''. Ulan 10 milyonlarca dolarlik butce ve AIG konusuluyor, fikra mi anlatayim, Karagoz mu oynatayim? . Ha diyeceksiniz, liseliler arkadaslarinizi goruyorsunuz falan. Yahu adam gibi dernegimiz var, pilavimiz var, mail gruplarimiz var, bin tane vesile var, ihtiyacimiz yok inanin boyle bir seye.

Peki senin cozumun nedir diyeceksiniz? Basit GS Futbol Bolumunu
ona yonetecek birine, veya sirkete satmak, ki tam bir sahip cikani olsun.
Korunsun, biri kendi mali gibi gibi korusun, ileri gotursun, zarara ugratmasin. Futbol bolumunu Floryasiyla, Rivasiyla, Aslantepesi ve Ali Sami Yen haklari ve de borclari dahil olmak uzere satisa cikarmak , ve en yuksek verene, belli kriterleride karsilamak sartiyla vermek. Hatta belki parasiz vermek. YETERKI; O GS AMBLEMİ SAHADA DOKTURSUN, LAYIKIYLA YONETILSIN, INSAN GIBI STADA GIDELIM, OGLUMUZA ADAM GIBI KURUMUN SEVGISINI ISLEYELIM. Yoksa cok umurumdaydi uyelik muyelik. Ustelik daha cok yakindan gorunce uzuluyorsun simdi oldugu gibi, bir haltta yapamiyorsun.

Bu yazdiklarima cok tepki gelecek biliyorum ama bu kadar yildir klubu yakindan takip eden biri olarak REALITE bu.
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Parasız satılırsa almaya talibim :lol:

Şaka bir yana GS spor kulübü artık bir kavşağa gelmiştir. Hangi yoldan gideceğine karar vermelidir.

Şuana kadar gidilen yolda arabayı devirdiler. Şoför de değişmeli yol da.

Sevgili Alpay'ın yazısı çok samimi.

Alpay gibi samimi olarak gerçekleri söyleyebilecek kongre üyelerinin sayısı artsa kulüp düzelecek ama.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Aslinda benzer seyler ben aylar once dusunuyordum. Bu tip seyleri yazmak forum gibi yerlerde bas agrisi yaratiyor. Hop cumle alem uzerinize cullaniliyor. Bazen de degmiyor butun bu cileye. Alpay'in icerde birisi olup durumu kendi gozleriyle gordugunu yazmasi bana gore icten ve uzerinde dusunulecek bir sorgulama.

Durum gosteriyor ki GS kulubunu yonetenler zaten ipin ucunu kacirmis, bu isi beceriksizlikleri, kapasitesizlikleri yuzunden zaten haketmediklerini kanitlamis bir halde. Ben derim ki satilsin ama bir kisiye degil. Halka da degil. GS'in butun gayri menkulu Riva - Florya - Kalamis - Ada - ASY ust yapim hakki bir sirkete devredilip satisa cikarilsin. Kafadan bir rakam atiyorum simdi 300 milyon. Bu 10 hisseye bolunsun. Bu hisseler de 10 tane parali GS'liligi ile bilinen isadamina satilsin. 30 milyon karsiliginda GS futbol takimi ve GS gayrimenkullerini alsinlar.

Ve bu GS'in uyelerine de acik olsun, uye olmayanlara da. Eger 10'dan fazla talip cikarsa, GS kongresi kime satilacagina karar vermek icin oylama yapsinlar.

Bu paranin bir kismi acil borclari odemek icin buyuk kismi da eldeki projeleri hayata gecirmek icin kullanilsin.

Bu adamlar da Board of Directors olsun. Ama sirketi yonetmek icin bu isin ehli (Yabanci bile olabilir) Harvard, Wharton mezunu bir CEO bulsunlar. Bu adamin altinda profesyonel gayri menkul islerinden anlayan, sportif islerden anlayan ekipler olsun. Stad isini, Riva'yi, Kalamis'i para basan bir hale getirsinler ve bu paranin her sene belli kismini futbola yatirsinlar. ASY'ni yeniden yapsinlar. Alt yapiya yatirim yapsinlar.

Daha once yapildi. ManU sistemi. Tek sorun bu board of directors gidip Glazer'a sativerdi sirketi simdi tek kisi sahip. Bunun icin de sirketin tuzugunde bir kisi %30'dan fazla hisseye sahip olamaz dersin olur biter.

GS 3-5 sene icinde Turkiye tarihinde gorulmemis bir basariya imza atar. Cunku borc yoktur, yonetenler gazetelerde gozukmek icin degil, isleri oldugu icin maas aldiklari icin yonetirler, performanslarina gore paralarini alirlar. Projeler icin para vardir. Musteri hazirdir. Marka hazirdir.

GS taraftari memnun, alan memnun bir tek memnun olmayan bu ihtiyarlar ordusu olur. Onlara denecek laf da "kulubu batirmasaydiniz kardesim" olur.

Ozan Ersoy
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Bunlari tartismak iyi guzel ama, adimlara biraz daha gercekci, ve emekleme asamasindan baslamis olsak...

Benim aklima takilan durum, eger, yanlis bilmiyorsam, "dernek" yapisindaki GS Spor Klubu, ve bilimum gelirlerini devrettigi GS Sportif(?) A$ arasindaki iliski. Halka acik borsada alinip satilmakta olan A$ tarafini, kafaniza gore, hadi kapattik diyemezsiniz herhalde. Kapatmadan, gelirlerini alip, ici bos sirket haline getirmenizin onunde de yasal engeller vardir muhtemelen, hissedarlarin hakkini koruyan. Hadi Unit'deki eski AIG hisselerinin geri alinmasi konusunda, klubun belli bir rahatligi var diyelim, parasini bastirdigi zaman alacak. Ama, boyle seylere girismeden once, borsadaki hisseleri geri almak gibi bir adim gerekir mi acaba? Mumkunati var midir bunun, ne dersin Bahricigim? :)

Gerci Rivaya filan el degistirtmeyi, 300 milyon kaynak olusturmayi dusundukten sonra, bunlar ufak ayrinti mi kalacak belki oyle planlarin yaninda ama, yasal engelleme olasiligi da dusunulmeli bence.

ManU'in, yuzde kaci borsadaydi? Hissedarlarin bir oylamasi olmus muydu satilmasi yonunde? Yoksa o oylamadan once Glazer amca, eline gecirmis filan miydi hisselerin cogunlugunu, normal piyasa islemleri ile? Hatirlamiyorum hic detaylarini...:(
Özgür
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ozan Ersoy wrote: GS taraftari memnun, alan memnun bir tek memnun olmayan bu ihtiyarlar ordusu olur. Onlara denecek laf da "kulubu batirmasaydiniz kardesim" olur.

Ozan Ersoy
Ozan - bu klubun icinde hic olmamis gibi konusuyorsun be kuzum... yillarca Kalamis'ta Tahsin Abi'nin kovayla bosalttigi klorlari yeterince tatmis bir insan olarak bunun cok radikal ve imkansiz bir cozum oldugunu gormen lazim...

Memnun olmayan bir tek ihtiyarlar ordusu degil - hicbir uye memnun olmazdi... sene de 3-5 kurusluk bir aidatla Istanbul'un en guzel yerlerinde sereserpe yatip guneslenen, havuza girip cikan, tabldot kofte-patates ismarlayan, denize karsi piposunu/purosunu tutturup tavla/bezik/bric oynayan, dugununu, sunnetini, cartini curtunu yaptiran insanlar bu klubun profesyonel bir sirkete satilmasi durumunda butun bu olanaklardan yaralanamayacagini bilmezmi??? Olmaz sevgili kardesim - hic kimse izin vermez bu klubun tasinmazlari ile satilmasina...

Futbol AS bile binbir dereden su getirilerek kuruldu - bir logo alma hikayesi bile dillere destan...

GS klubu GS lisesi mezunlari, sporculari ve bu insanlara yakin olan kisilerin hakimiyeti altindadir ve oyle kalacak... bunun kacari yok... futbol takimi 2. lige dusse de uyelerin bircogunun umrunda olmaz - yeter ki Adayi, Kalamis'i, Levent'i onlarin elinden alma...

Yanlis anlama - ortaya atilan fikri kotulemek istemiyorum... sadece GS'in icini az cok bilen birisi olarak bu fikrin cok radikal bir cozum olarak ele alinacagini ve hicbir oylamadan gecemeyecegi gercegini soylemeye calisiyorum...

Bu klubu satmadan yonetimin profesyonellestirilimesine (bu biraz Cekoslovakyalilastiramadiklarimizdanmiymissiniz gibi oldu) bakmak lazim... sanirim Unal Aysal'in da uzerinde en cok israr ettigi husus bu...
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mert Tokman wrote:
Ozan - bu klubun icinde hic olmamis gibi konusuyorsun be kuzum... yillarca Kalamis'ta Tahsin Abi'nin kovayla bosalttigi klorlari yeterince tatmis bir insan olarak bunun cok radikal ve imkansiz bir cozum oldugunu gormen lazim...

Memnun olmayan bir tek ihtiyarlar ordusu degil - hicbir uye memnun olmazdi... sene de 3-5 kurusluk bir aidatla Istanbul'un en guzel yerlerinde sereserpe yatip guneslenen, havuza girip cikan, tabldot kofte-patates ismarlayan, denize karsi piposunu/purosunu tutturup tavla/bezik/bric oynayan, dugununu, sunnetini, cartini curtunu yaptiran insanlar bu klubun profesyonel bir sirkete satilmasi durumunda butun bu olanaklardan yaralanamayacagini bilmezmi??? Olmaz sevgili kardesim - hic kimse izin vermez bu klubun tasinmazlari ile satilmasina...

Futbol AS bile binbir dereden su getirilerek kuruldu - bir logo alma hikayesi bile dillere destan...

GS klubu GS lisesi mezunlari, sporculari ve bu insanlara yakin olan kisilerin hakimiyeti altindadir ve oyle kalacak... bunun kacari yok... futbol takimi 2. lige dusse de uyelerin bircogunun umrunda olmaz - yeter ki Adayi, Kalamis'i, Levent'i onlarin elinden alma...

Yanlis anlama - ortaya atilan fikri kotulemek istemiyorum... sadece GS'in icini az cok bilen birisi olarak bu fikrin cok radikal bir cozum olarak ele alinacagini ve hicbir oylamadan gecemeyecegi gercegini soylemeye calisiyorum...

Bu klubu satmadan yonetimin profesyonellestirilimesine (bu biraz Cekoslovakyalilastiramadiklarimizdanmiymissiniz gibi oldu) bakmak lazim... sanirim Unal Aysal'in da uzerinde en cok israr ettigi husus bu...
Mert'cim... :) Ah Mert'cim bilmez miyim bu burjuva gecinen bedavacilari. Ama sen bir kere daha durumu gozden gecir derim ben.

1- ASY zaten herkese acik. Kimsenin de gittigi yok. Idrar kokan ahirdan farki yok.

2- Ada. Zaten bu uyeler artik orayi kaybettiler. Buz gibi kaybettiler hem de, buz ada oldu. Unal Aysal orayi kiralamis, simdi de gemi falan yapacakmis.

3- Riva. Hang uye ne zaman yararlanmistir bos araziden? Zaten Uzun Ozhan kasla goz arasinda 30 kusur milyona ipotek altina sokmus arsayi. Yani gitti gidecek. Bankalar agizlarinin sulari aka aka bakiyorlar.

4- Florya. Bombos cim sahalardan ve iki soyunma odasindan baska bir sey yok. Zeytinyaglilarini tup aygazini alip cimde piknik yapacak, futbolcularin yemekhanesinde yemek falan yiyecek hali yok uyelerin. Kim gidiyor ki zaten, gitsen de aliniyor musun?

5- Geriye kala kala Kalamis kaldi. Orasi da satilinca duzeltilir, halka acilir, pahali bir lokal ve spor klubu (gym) gibi kullanilir. Uyelere de belki bir indirim uygulanir.

Yani yukarda Alpay'in da dedigi gibi artik is isten gecmis, uyenin muyenin bir ayricaligi kalmamis. Aksine eger bir sey yapilmazsa cogu gayri menkul bir daha girmemek uzere GS'lilarin elinden cikacak. Yani artik yumurta kapiya dayandi.

Ayrica profesyonelleselim falan diyoruz da. Kaynak olmadan nereye profesyonellesiyorsun? Para pesin kirmizi mesin. Sen simdi en iyi profesyonel ekibi getirsen bile, bu kongreydi, baskandi, uyelerdi secimlerdi, bir de ustune ustluk dag gibi borc, kim nasil gorev yapacak, nasil is becerecek?

Olmaz. Para lazim hem de sicacik para...

Alpay'in dedigi gibi, birisi veya benim dedigim gibi birileri sahiplenirse bu kulubu o zaman essekler pardon adam gibi is yapilir.

Ozan Ersoy
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ben de Alpay'a cevap verecekken i$lerim cikti. Ayni bu Ozan'in dedigi Board of Directors du$Unmu$tum. Ama buraya tahsilli en az bir yabanci dil bilip bir $irket sahibi ya da Genel mudurlukyapmi$lari aday olabilir. $irketi de buyutur Unal Aysal'a satarsiniz. Zaten o boluk borcuk aliyor. Satmasanizda onun olacak. Riva kar$iliginda o $irketi alir yuzde 51 hissesi onun olur. Geriside halka sattik dedikleri garibanlarin. Board'da daimi yeri olur. Bulunur bir yolu. Yani eninde sonunda bu endustriyel klup kavramina geldiniz i$te. Bunun yuregi bobregi cigeri i$kembersi bilmem nesi olmaz. Klube de para bastiran yazilir. Oyle GS lisesi kontanjani bilmemnesi kalkar. Adam gibi aidat'i odeyen uyesi olur. Klubun tesislerinden belli bir indirim uzerinden yararlanirlar. Kongre idi filan gibi sacmaliklar biter. Sadece hissedarlar board of direktorleri 2'ser yilligina secerler. O da mektupla olur. Internetle olur. 10 seneden fazla da board of direktorluk olmaz. Cunku orasini da dinazor kahvesine cevirirler. Artik bedavacligin sonu geldi denilecektir.

Bu arada soyleyeyim. GS'yin cikardigi degerler dunku ATV'ye cikanlarsa kalsin. Izzettin hoca moca filan cok bo$ adamlarmi$ kusura bakmasinlar. Dun devlet gelsin yardim etsin dediginde kapadim Media Player'i. O hala bu devletin reklamini yaptik kar$iligini isteriz derdinde. Ali$mi$ kudurmu$tan beter derler adama.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Beyler iyi guzel diyorsunuz da Özgur'un dedigi yeri atlamamak lazim. Turkiye'de klupler sirketelesemezler kanunen.

Asagida bir yazi var okuyun derim Turkiye'de spor kluplerinin problemleri ile ilgili. (gerci pdf dosyasi sporda siddet isimli ama bu dernekler kanunu ile ilgili kisimlar var, yani dosya spor kluplerinin ekonomik problemleri ile ilgili). Etrafta herkes profesyonelleselim falan diyor Fenerlisi, Besiktaslisi ama bu o kadar kolay degil. Aramizda bu islerin icinde olan daha iyi deginecektir konuya.
http://www.tbmm.gov.tr/komisyon/sporda_ ... rapor2.pdf
Burak Fenercioglu

Post by Burak Fenercioglu »

Sabanci’nin meshur bir lafi var. ‘Krediyle buyunmez, ortakla buyunur’ diye. Kredi bula bula dag gibi borclanmis bir spor kulubunun bana gore satilmasi, BoD kurmasi yada (harbi anlamda) sirketlesmesi cok gercekci degil. Bana sorarsaniz GS’nin acilen 2 tip ortaga ihtiyaci var.
1) Gonul ortaklari
2) Stratejik ortaklar

Gonul ortaklari GS’nin mevcut borclarini assume edip uzun vadeye yayilmasina on ayak olacaklar, kendi mal varliklari ve is dunyasi itibarlari sayesinde. Cikarip cebinden futbolculara yada bizzat Canaydin'a $50K veren adam GS’ye iyilik degil kotuluk ediyor bana gore. Gonul ortagi olsun, GS’nin mevcut borclarindan birinin 2-3 seneligine elinden tutsun, $50K tutan GS’nin borcunun kredi primini ustlensin, cok daha makbule gecer.

Stratejik ortaklar ise bu isin ikinci adimi olacak… GS borclarini gonul ortaklari sayesinde gecici olarak uzerinden attiktan sonra mevcut projelerini hayata gecirmek icin stratejik ortak arayisina girecek. Bu ortaklar sayesinde GS kisa vadeli Riva gibi projelerini positive cash flow yardimiyla hemen hayata gecirecek, uzun vadeli projelerine de kontrollu olarak start verecek.

GS’nin yeni secilecek yonetimi bu ortakliklari kurabilirse GS icin tunelin sonunda isik gorunur. Yoksa ayni tas ayni hamam. Canaydin gider, Manaydin gelir.
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Kerem Tezic wrote:Beyler iyi guzel diyorsunuz da Özgur'un dedigi yeri atlamamak lazim. Turkiye'de klupler sirketelesemezler kanunen.

http://www.tbmm.gov.tr/komisyon/sporda_ ... rapor2.pdf
Dernek gene kalacak, adasiyla, kalamisiyla, amator sporlarıyla. tekavutler kıraathanesi gene bedava cay icecek, anisini anlatacak.

Sadece bunyesinden futbol bolumunu, futbolla ilgili veya futbol sayesinde elde edilmis gayrimenkulleriyle Sportif AS hissleriyle beraber satacaklar borclarinin karsiligi. Bir iflasini ilan etmeye bakar. 170 milyon dolarla fiilen iflas zaten.
NO ADNANS, NO CRY !!
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Siradan kendime gore cevaplarimi vereyim. Burak bana gercekci gelmiyor deyip, gonul ortakligindan falan bahsetmis. Yani insanlardan karsiliginda hic bir sey beklemeden korkunc borc altina girmesini bekliyor. Oyle olacak ki bu adamlar hem cok zengin, hem hasta GS'li, hem de GS yonetimlerine guvenecek, onlarin pisliklerini temizlemek icin elini tasin altina sokacak. Bu mudur gercekci? Geciniz derim. Unal Aysal yapti boyle bir seyi, simdi parasini geri istiyor. Sen olsan istemezdin tabii...

Kerem boyle bir sey yasa olarak mumkun degil demis. Oyle mumkun ki. BJK AS futbol takimina da sahip mesela. Her transferlerini borsaya falan bildiriyorlar. Turkiye'de yasa masa hikayedir zaten, bir yolu bulunur. Yeter ki istenilsin.

Ozgur ManU'nun durumunu sormus. Basindan takip edebildigim ve aklimda kalan tarafiyla, ManU'nun yarisi halka yarisi da bir kac zengine satilmisti. Sonra bu Amerika'li Glazer, yavas yavas borsadaki hisseleri toplamaya basladi. Board'daki diger uyelerin hisselerini de almaya basladi. En sonunda direnen iki Irlandali milyoner vardi, onlara da fahis fiyat teklif etti, onlar da sativerince bir anda adam ManU'nun %70 kusurunu ele gecirdi. Ondan sonra Ingiliz yasalarina gore, diger hisseleri borsadan cekme hakkina sahipmis. Onlara da hisseleri geri vermeleri/satmalari daha iyi olacagi tavsiye edildi. Bir kac gun icinde ManU'nun tek ve yeni bir sahibi oldu.

Bence GS'in 10 kadar zengin GS'liya satilmasi son derece olabilir bir sey. Aksi takdirde GS yavas yavas eldeki tasinilmazlari satmaya baslayacak Borc odemek icin. Takim kurmak icin, transfer icin, stad icin para nerden bulunacak? Yine bankalardan kredi mi istenecek? Banka bu sefer neye guvenerek kredi verecek? Goruyoruz GS'in mevcut sisteminde bu isleri becerecek ortam ve kisiler yok. Tasinilmazlar da gittikten sonra bu sefer dayanacak hic bir sey kalmiyor.

Simdi bir deger var ortada, bu degerin bedeli var, ayrica son derece musait bir potansiyel var. Bu potansiyelin bedeli simdi sermaye toplamak icin kullanilabilir. Yarin cok ama cok gec olacak.

Ozan Ersoy
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Klubun elinde buyuk gayrimenkuller var gorulmesine ragmen bazilarindan uyelerin feragat etmiyecekleri (Ada, Kalamis, ve diger sosyal tesisler), geri kalanlarin bir kisminin da sadece ust kullanim hakki olmasi (ASY, Florya'nin bir kismi, Aslantepe, ..vs) goz onune alinirsa aslinda pek piyasa degeri olan elde arazi yok. Geriye sadece Riva'nin tamami ve Florya+Mecidiyekoy deki kucuk araziler kaliyor. Kamu kuruluslarina verilen arazilerin maksat disi kullanilmasinin idea edilenlerin aksine imkani oldugunu sanmiyorum.

Boylece klubu almaya yanasacak sahsin veya sahislarin eline verilebilecek degerler GS futbol takimlari + Riva + ASY ve Florya kullanim haklari + Seyrantepe'de stad yapabilmek icin arazi + $180-200 milyon borc. Satilabilecek degerler bu veya bune benzer sekilde paketlenirse Glazer gibi biri bence bulunabilir.
Burak Fenercioglu

Post by Burak Fenercioglu »

Ozancim, mevcut mal varliginin buyuk bolumu ipotek altindaki, her sene sadece $18M ciro aciklayabilen ve $165M borc icindeki bir isletme hem satilacak hem de ustune $135M sicak para koyulacak diyorsun. Ooohhh suyundan da koy... Hayaller diyorum. GS bedavaya satilsa bile buna girecek adam(lar) 165M borc + (en az ) 100M faiz = 265M'lik risk alir. GS'yi sevmenin de bir siniri var. :)

---

Benim savim soyle. $165M borc 30 yillik bir vadeye yayilir itibarli GSliler sayesinde. Bu nasil olacak? Polat Renaissance'in ekspertizlik degeri bu borc oraninin en az iki katidir mesela.

Bu yillik $1M kredi primi odenmesini gerektiriyor LIBOR+3 ile. Bu odemeleri birkac kisi paylasir. Polat Renaissance (atiyorum) ipoteklenebilecek yer olarak gosterilir. 2-3 yil icinde GS uzerinden borc yukunu attigi icin stratejik ortaklar ve kendi elde ettigi donem kari ile en azindan Riva projesini tamamlar, stadyum projesine de start verir. Daha sonra ipoteklenen borcu, GS yeniden ustlenir. Bu 2-3 sene zarfinda faaliyete gecmis projeleri sayesinde GS varliklarinin kat be kat daha fazla degerlendigini, yeni gelir kaynaklari yaratabilmis olacagini farz ederek bunlari soyluyorum tabi ki.

Sonuc olarak, o dedigin 10'a yakin kisi GS'ye $24-36M verecekler, 2-3 yil icinde... 10 kisi bulsan adam basi $2.4-3.6M demek bu. GS bunu gorup bir takim kiyaklari o insanlara saglayacaktir donem icinde... Ancak bu sekilde GS'nin onu acilir.

Daha sonra profesyonel yonetim, sirketlesme konulari konusulmaya baslayabilir. Yarin batacagini bildiginiz bir sirkete siz halk olsaniz yatirim yapar misiniz? Ne sirketi? Bedavaya aliyorum diye $250-300M borc+faizin altina kim yatar? Saka yapiyorsunuz herhalde...
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ozan Ersoy wrote:Siradan kendime gore cevaplarimi vereyim. Burak bana gercekci gelmiyor deyip, gonul ortakligindan falan bahsetmis. Yani insanlardan karsiliginda hic bir sey beklemeden korkunc borc altina girmesini bekliyor. Oyle olacak ki bu adamlar hem cok zengin, hem hasta GS'li, hem de GS yonetimlerine guvenecek, onlarin pisliklerini temizlemek icin elini tasin altina sokacak. Bu mudur gercekci? Geciniz derim. Unal Aysal yapti boyle bir seyi, simdi parasini geri istiyor. Sen olsan istemezdin tabii...

Kerem boyle bir sey yasa olarak mumkun degil demis. Oyle mumkun ki. BJK AS futbol takimina da sahip mesela. Her transferlerini borsaya falan bildiriyorlar. Turkiye'de yasa masa hikayedir zaten, bir yolu bulunur. Yeter ki istenilsin.

Ozgur ManU'nun durumunu sormus. Basindan takip edebildigim ve aklimda kalan tarafiyla, ManU'nun yarisi halka yarisi da bir kac zengine satilmisti. Sonra bu Amerika'li Glazer, yavas yavas borsadaki hisseleri toplamaya basladi. Board'daki diger uyelerin hisselerini de almaya basladi. En sonunda direnen iki Irlandali milyoner vardi, onlara da fahis fiyat teklif etti, onlar da sativerince bir anda adam ManU'nun %70 kusurunu ele gecirdi. Ondan sonra Ingiliz yasalarina gore, diger hisseleri borsadan cekme hakkina sahipmis. Onlara da hisseleri geri vermeleri/satmalari daha iyi olacagi tavsiye edildi. Bir kac gun icinde ManU'nun tek ve yeni bir sahibi oldu.

Bence GS'in 10 kadar zengin GS'liya satilmasi son derece olabilir bir sey. Aksi takdirde GS yavas yavas eldeki tasinilmazlari satmaya baslayacak Borc odemek icin. Takim kurmak icin, transfer icin, stad icin para nerden bulunacak? Yine bankalardan kredi mi istenecek? Banka bu sefer neye guvenerek kredi verecek? Goruyoruz GS'in mevcut sisteminde bu isleri becerecek ortam ve kisiler yok. Tasinilmazlar da gittikten sonra bu sefer dayanacak hic bir sey kalmiyor.

Simdi bir deger var ortada, bu degerin bedeli var, ayrica son derece musait bir potansiyel var. Bu potansiyelin bedeli simdi sermaye toplamak icin kullanilabilir. Yarin cok ama cok gec olacak.

Ozan Ersoy
10 zengin falan olmasın. Hangi Turk sirketi ortakla buyumus Garih ve Alaton disinda ki bu buyusun?. Biz uzlasamayiz, uzlasmayi bilmeyiz. Hele klupten , GS'li falan hic olmasin. Tek grup, tek kisi, tek sirket. Klup uyesi olmasi sart degil, futboldan anlamasi bile sart degil, hatta dezavantaj. Hatta yabanci olsun.
Yeterki iyi isadami veya uluslarasi saglam sirket olsun. Bunu is gibi gorsun. Isi dogru yapacak olani oturtsun o koltuga. Nasil Erdemiri sattilar, en asagi su buyuklukte olacaksin, soyle referanslarin olacak, su kadar yatirim yapacaksin, bu kadar teminat, su kadar buyuyeceksin, kazandiginin su kadarini tesise ve altyapıya yatıracaksın, banka garantorlugu falan.

Mehmet Marsanin yazdiginin aksine Galatasarayin elinde cok gayrimenkul var. Floryada tapulu bolumler var, K. Cekmecede(golun dibinde) yeni arazisi oldu, karsida Maltepe taraflarinda sahilde bir yerde var, hala problemli , davalik olan havaalaninin dibinde cok degerli bir arazi var. Seyrantepe kullanim hakkinin yaninda , bir miktar tapuda cikti galiba. Hasnun Galip Sokaktaki yer var, Beyoglu Postanesi kullanim hakki, ASY ve cevresindeki park alani, Ada, Kalamis, Riva, ve daha benim unuttugum yerler de var.
Turkiyede su an arsa ve gayrimenkul cildirdi, cok buyuk deger var elinde.
Bir kuvvetli Gayrimenkul Yatirim sirketinin ,butcesinde butun yerler ve haklar en az 1,5 milyar dolar asset olarak gecerdi. (Atmiyorum, adaya deger bicilemiyor). Ama tas yerinde agir, GS Derneginin butcesinde ise bir kac yuz milyon dolar.
NO ADNANS, NO CRY !!
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Alpay Dedeoglu wrote:...
Mehmet Marsanin yazdiginin aksine Galatasarayin elinde cok gayrimenkul var. Floryada tapulu bolumler var, K. Cekmecede(golun dibinde) yeni arazisi oldu, karsida Maltepe taraflarinda sahilde bir yerde var, hala problemli , davalik olan havaalaninin dibinde cok degerli bir arazi var. Seyrantepe kullanim hakkinin yaninda , bir miktar tapuda cikti galiba. Hasnun Galip Sokaktaki yer var, Beyoglu Postanesi kullanim hakki, ASY ve cevresindeki park alani, Ada, Kalamis, Riva, ve daha benim unuttugum yerler de var.
Turkiyede su an arsa ve gayrimenkul cildirdi, cok buyuk deger var elinde.
Bir kuvvetli Gayrimenkul Yatirim sirketinin ,butcesinde butun yerler ve haklar en az 1,5 milyar dolar asset olarak gecerdi. (Atmiyorum, adaya deger bicilemiyor). Ama tas yerinde agir, GS Derneginin butcesinde ise bir kac yuz milyon dolar.
Bildigim Riva harici gayrimenkullerin hepsinde ya sadece kullanma hakki var, ya hisseli (Florya misali) ya da davali. Yukarda verdigim futbol takimlari ve Riva uzerine kurulu yatirim paketi bence cazip. Ise devleti falan karistirirsan zorlasir. Geri kalan gayrimulkleri klup diger branslar ve kendi ihtiyaclari icin degerlendirebilir. Her mali ise katabilsek bile cok yanlis olur. Yatirimcilar futbol takimini ikinci plana itip gayrimenkul isine takilirlar.
Post Reply