Unal Aysal'daki Hisselerin Durumu- Hisse 14 kurumsal ortakta

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Tolga Girici

Unal Aysal'daki Hisselerin Durumu- Hisse 14 kurumsal ortakta

Post by Tolga Girici »

Bu haber bana ilginc geldi. Sizce Canaydin'in secim oncesi boyle bir sey yapmasinin amaci ne olabilir?
Hisseler yuvaya

Ünal Aysal'daki Sportif AŞ hisselerinin G.Saray Kulübü'ne dönüşü gerçekleşti. 23.5 milyon $'lık krediyi veren Dexia'ya ödeme beş yıl boyunca temettüden yapılacak.

Galatasaray yönetimi, işadamı Ünal Aysal'ın elindeki Galatasaray Sportif AŞ hisselerini Dexia Bankası aracılığıyla geri aldı. Belçika bankası ile yürütülen görüşmelere, dün kulübün avukatı Ethem Postacı ve genel sekreteri Sinan Kalpakçıoğlu'nun noktayı koyduğu öğrenildi. Yapılan anlaşmaya göre Galatasaray Kulübü, bankadan 23.5 milyon dolar kredi alacak. Bu parayla Ünal Aysal'ın daha önce AIG'den aldığı Galatasaray Sportif AŞ'nin % 21.05'lik hissesi yeniden kulübe kazandırılacak, bankaya geri ödeme de Sportif AŞ'nin yıllık temettülerinden karşılanacak. Kulübün, hisselerin parasını kendi payına düşen temettüyü beş yıl boyunca Dexia'ya vererek ödeyeceği imza altına alındı.

'BORÇ 4-5 YIL İÇİNDE ÖDENECEK'
Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın, kulübün dergisinde bu ay kaleme aldığı yazıda "Bir önemli çalışmamız da gelirlerimizin büyük bölümünün toplandığı Sportif A.Ş'deki AIG hisselerini kulübe geri kazandırma operasyonudur. Yılbaşına kadar yabancı bir banka kredisiyle, şu ana kadar bize her konuda desteğini esirgemeyen, sevgili Galatasaraylı kardeşim Sayın Ünal Aysal'da bulunan hisselerimizi, bankaya rehin olarak bırakacağız. Şirketimizin, o hisseler için yıllık olarak kazandırdığı temettü gelirlerimizle, borcumuzu 4-5 yıl içerisinde ödeyerek, hisselerin tamamını kulübümüze geri döndüreceğiz" ifadesini kullanmıştı.
Last edited by Tolga Girici on Thu Apr 06, 2006 9:30 pm, edited 2 times in total.
Ozgur Huseyinoglu

Re: Unal Aysal'daki hisseler GS Kulubu'ne donuyor.

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Tolga Girici wrote:Bu haber bana ilginc geldi. Sizce Canaydin'in secim oncesi boyle bir sey yapmasinin amaci ne olabilir?
GS'i kurtaracak proje diye ortaya cikardiklari Seyrantepe'de ne olup bittigini (eger ben kacirmadiysam) resmi olarak dile getirmeden, herhangi bir erteleme, ya da vazgecmeden bahsetmeden, onca yildir klubun elinde olan Riva'yi simdi daha yeni ortaya cikarmalari secimin yarattigi motivasyon denilebilir de, bu konuda, zaten daha onceden beri girisimleri vardi bildigim kadariyla. Ozan'in astigi, Ünal Aysal roportajinda mi, yoksa Canaydin ile yapilan bir roportajda mi ne, bahsedilmisti, Belcika detayina kadar...

Hoscakalin,
Özgür
Murat Gökcigdem
Staff Member

Galatasaray, Konami Corporation'la lisans anlaşması imzaladı

Post by Murat Gökcigdem »

Source: Dunya Gazetesi

Galatasaray Sportif Sinai ve Ticari Yatırımlar AŞ, Konami Corporation ile 1 yıllık lisans anlaşması imzaladı. Galatasaray'dan borsaya gönderilen açıklamada, şirket ile Konami Corporation arasında futbolla ilgili video oyunları üretimi ve satisi ile ilgili 1 yıllık bir lisans anlasması imzalandigi duyuruldu.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Galatasaray'a çok krıtik zamanlarda yaptığı maddi katkılarla tanınan Ünal Aysal'dan şok açıklamalar... Maraton.Com.Tr'ye konuşan Aysal, "Yakın arkadaşım" dediği Özhan Canaydın'a ağır eleştiriler yöneltti...

"Özhan benim çok eski arkadaşım olmasına rağmen iki seçimde de ona oy vermedim" diyen Aysal, bunun nedenini şöyle açıkladı: "Başkan çok düzgün ama tutucu biri. Tutucu olanlar değişim yapamaz. Globalleşen dünyada kulüplerin daha üst düzeye çıkabilmesi için üst düzey yöneticilere ihtiyaç var..."

Galatasaray'a en çok para veren bankadan daha çok teminat verdiğinin altını çizen Aysal, daha fazla risk almasının mantıksız olacağını vurgulayarak şunları söyledi: "Bugüne kadar AIG olsun, zaman zaman sıkıntılı dönemlerde olsun Galatasaray'a yardım ettim. En fazla para veren bankadan daha çok içeride teminatım var ama bugünkü riski görüp de daha da risk almak bir işadamı için mantıklı değil. Bugün futbolcunun parasını ver, yarın aşçının parasını ver sonra diğerlerinin parasını ver... Vermekle bu işler olmaz. Riva'yı elden çıkarmakla da bu işler yürümez. Para veren yönetici modeli de olmaz. Zaten elini cebine atan yönetici de yok. Başkan da vermez... Çünkü genel kurulda çıkan sonucu kendisine yapılan haksızlık olarak gördü. Bunca zamandır kongrede kararları onaylatan Canaydın oldukça kırgın. Ben kendisiyle sürekli konuşuyorum. Şu bir kaç gün içinde de görüştüm ancak para talebi olmadı. Zaten en çirkin durum bir para babası gibi gösterilmem. Bu beni müthiş huzursuz ediyor. Yönetici olmak gibi bir niyetim asla yok ve buna zamanım da yok ama kendi arkadaşlarım, dostlarım bile beni para babası olarak görüyor. Galatasaray'ın geleceğinin Ünal Aysal'dan gelecek paraya bağlıymış gibi gösterilmesinden nefret ediyorum..."

Galatasaray'ın yaşadığı sıkıntılardan kurtulması için yapılması gerekenlere de değinen Aysan'ın çözüm önerileri de var... İşte Aysal'ın önerileri: "Duayenler mi dersiniz, ileri gelenler mi dersiniz üç ay sonra yapılacak seçimleri beklemeden hemen bugün hatta yarın bir araya gelmeli. Şapkayı önlerine koyup düşünmeliler.Hiç bir şey için geç kalınmış değil. Çünkü para üretecek formüller var ama bunları hayata geçirecek yetkili ve kararlı isimler bulunmalı. Bunları uzun zamandır anlatmak, hatta paylaşmak istiyordum, size teşekkür ederim..."

(MARATON.COM.TR .....Bahri HAVADIR haberi)
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Enteresan seyler oluyor. Turgay Kiran hisselerin kulube geri donmesini saglamis. Bunun secime etkisi olur mu acaba, ve olursa Kiran'a mi yoksa Canaydin'a mi faydasi olur?
SON DAKİKA GELİŞMESİ!...
24 Mart 2006 17:40

Galatasaray başkan adayı Turgay Kıran yaptığı açıklamada belki de kongrenin seyrini değiştiricek açıklamalarda bulundu. Kıran, Ünal Aysal'ın elinde bulunan Galatasaray hisselerinin emanetini üstlenerek kulüp bünyesinde kalmasını sağladığını açıkladı!..

Kıran yaptığı açıklamada şunları söyledi:
''Bildiğiniz üzere, Başkan adaylığımı açıkladığım 15 Mart 2006 tarihli Divan Kurulu toplantısında Unit Investments S.A. emanetinde bulunan Galatasaray Sportif AS. hisse senetlerinin emanetine aynı şartlarla talip olduğumuzu belirtmiştik. İzleyen süreç içerisinde Başkanımız Özhan Canaydın'ın da olumlu işbirliğiyle bu konuda yaptığımız çalışmalar bugün itibariyle sonuçlanmıştır.

Bilindiği üzere, Galatasaray Spor Kulübü ve Unit Investments S.A. arasında yapılan Galatasaray Sportif AS Hisselerinin rehin edilmesi konulu sözleşmenin süresi 18 Mart 2006 tarihinde sona ermiştir. Bu durumda Unit Investments S.A. sözleşmeden kaynaklanan her türlü hakkını korumak ve kullanmak adına yine ilgili sözleşmenin kendisine tanıdığı hakka istinaden 20 Mart 2006 Pazartesi günü kulübümüze bir ihtarname göndererek ihbar sürecini başlatmıştır. Yedi günlük ihbar süresi 27 Mart 2006 Pazartesi günü sona erecek ve Galatasaray Spor Kulübü'nün bu hisseler üzerindeki mülkiyeti kalkacaktır.

Galatasaray Spor Kulübü tarafından 21 Mart 2006 tarihinde adıma verilen yetki belgesi doğrultusunda yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda uluslararası bir fon kurulusu tarafından kulübümüzün talepleri değerlendirilmiş ve gerekli fon temin edilmiştir.

İlgili kuruluş tarafından 24 Mart 2006 (bugün) tarihli yazı ile resmen bu teklif Kulübümüze ulaştırılmıştır.

Kulübümüzün hukuk islerinden sorumlu değerli üyesi Mehmet Helvacı tarafından alınan bu yazılı teklif doğrultusunda gerekli hukuki ve mali vecibelerin, prosedürlerin yerine getirilmesi süreci başlatılmıştır.

Böylelikle yüzde 21.05 Galatasaray Sportif AS hisse senedi karşılığı 23 milyon 500 bin ABD doları basta olmak üzere Sayın Ünal Aysal ve şirketinin Kulübümüze süreç içerisinde sağladığı faizsiz kredi borçları da dahil olmak üzere toplam 35 milyon 085 ABD doları bu fondan ödenecek ve Galatasaray
Spor Kulübü için çok önemli olduğunu düşündüğümüz bu hisseler bünyemizde kalacaktır.

Galatasaray Spor Kulübü'nün bütün sorunlarinin çözülebileceğine inancımızı destekleyen bu gelışmenin bütün Galatasaray camiasina hayırlı olmasını dileriz. 25 Mart 2006 Cumartesi günü yapılacak Genel Kurulun takdiri hangi adaydan yana olursa olsun, Galatasaray için yeni bir dönemin başlangıcı için ilk adımı atmış olmaktan mutluyuz.''

Turgay Kıran'ın listesi şu isimlerden oluşuyor:

Prof. Dr. Ahmet Özdoğan
Okan Böke (Ekonomist)
Kemal Erimtan (İş Adamı)
Prof. Dr. Tayfun Akgüner
Selim Önen (Avukat)
İbrahim Doğan (İş Adamı)
Ali Eşkinat (İş Adamı)
Ozan Korkut (Reklamcı)
Altan Koçer (Vakıfbank Eski Genel Müdürü)
Prof. Dr. Kamer Rodoplu
Hüseyin Manioğlu (İş Adamı)
Mehmet Bilen (Yayıncı)
Ender Merter (Reklamcı)
İzettin Çalışlar (Yazar)
Mehmet Ercan Sayarı (Üst Düzey Yönetici)

...MARATON.COM.TR ÖZEL HABER...
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Tolga Girici wrote:...
... Galatasaray Spor Kulübü tarafından 21 Mart 2006 tarihinde adıma verilen yetki belgesi doğrultusunda yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda uluslararası bir fon kurulusu tarafından kulübümüzün talepleri değerlendirilmiş ve gerekli fon temin edilmiştir.
...
Böylelikle yüzde 21.05 Galatasaray Sportif AS hisse senedi karşılığı 23 milyon 500 bin ABD doları basta olmak üzere Sayın Ünal Aysal ve şirketinin Kulübümüze süreç içerisinde sağladığı faizsiz kredi borçları da dahil olmak üzere toplam 35 milyon 085 ABD doları bu fondan ödenecek ve Galatasaray Spor Kulübü için çok önemli olduğunu düşündüğümüz bu hisseler bünyemizde kalacaktır. ...
Sahip Som'dan agzi yanan, "uluslararası bir fon kurulusu"nu ufleyerek yemistir umarim! Onaylanmayan Riva Projesine karsilik mi vermis ki bu kurulus fonu, yoksa kara kasimiz, deri pantolonumuz icin mi? :) :(

Ve bir de, "temin edilmiştir" dense de, sonrasinda "ödenecek" denmis dikkatinizi cektiyse. Bu yonetimin gecmis zaman kipinde kullandigi ifadelere bile supheyle yaklasirken, gelecek zamanda kullandiklari konusunda, hic gaza gelmeyelim derim... Ornekler cok cok fazla...
Özgür
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

http://www.hurriyet.com.tr/spor/4208811.asp?gid=53 adresinde kisa bir iddia/haber var:
Hisseler satıldı paralar ödendi

GALATASARAY’da uzun süredir gündeminden düşmeyen Ünal Aysal’ın elinde bulundurduğu yaklaşık 38.5 milyon dolarlık kulüp hisselerini sattığı belirtildi. Aysal’ın hisselerin satışı sonrası kulübün kasasına yaklaşık 6 milyon doların girdiği ve bu paranın büyük bölümüyle de dün futbolcuların uzun süredir bekleyen alacaklarının ödendiği ifade edildi.

Bu hisseler kime satildi, bilgisi olan var mi?
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Valla ben almadım! Cengiz bey almış olabilir. İlerde başkan olma ihtimali varmış zaten. Kendisi bir açıklama yapacaktır mutlaka..
Tolga Girici wrote: Bu hisseler kime satildi, bilgisi olan var mi?
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Tolga Girici wrote:http://www.hurriyet.com.tr/spor/4208811.asp?gid=53 adresinde kisa bir iddia/haber var:
Haberin altındaki yoruma dikiz :lol:
Önce kaleci gökhanın eli sonra federasyon kararını açıklamadna 3 gün önce izmirde kalınacka otel organizasyonlarının yapılması.Bakalım daha neler çıkıcak karşımıza,bu kadar şaibeli bir galatasaray olamaz.Göz göre göre şaibe ile şampiyon yapılmak isteniyor.
Benim tahminim Turgay Ciner..Seçimden önce Canaydın ekibine destek veriyordu gazeteleri..

İsterseniz benim tahmini de dikizleyebilirsiniz.. :lol:
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Biz tuturamadık sanırım,konu hakkında ajansspor şöyle bir haber geçmiş..Senet de bugün epey değer kaybetmiş zaten...
6 Nisan 2006,
Galatasaray Sportif A.Ş'nin, Borsa Başkanlığı'nın talebi üzerine İMKB'ye gönderdiği açıklamada, şirket sermayesinin yüzde 21.05'ini temsil eden hisselerin satışı konusunda, yurtdışında yerleşik CAIB Corporate Finance Limited ile hissedarlardan Galatasaray Spor ve Futbol İşletmeciliği A.Ş. ve rehinli alacaklı Unit Investment S.A. arasında mutabakat tesis edildiği açıklandı.

Açıklamada, ''Satış işlemi 7 Nisan 2006 tarihinde gerçekleştirilecektir. Satış fiyatı beher hisse için 120 YTL olarak belirlenmiştir. Gerçekleşecek satış işlemini takiben, işlemin detayları hakkında Sermaye Piyasası Kurulu'nun ilgili tebliği uyarınca kamuoyu bilgilendirilecektir'' denildi.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Utku wrote: ...
Benim tahminim Turgay Ciner..Seçimden önce Canaydın ekibine destek veriyordu gazeteleri..

İsterseniz benim tahmini de dikizleyebilirsiniz.. :lol:
Borsade i$lem goren bir $irketin 25 milyon dolarlik hissesi el degi$tiriyor ve kime satidigi acik sacik belli olmuyorsa ben o borsanin icine ederim kusura bakmazsaniz. Ama sadece karindan hisse veren $irket olursa boyle de borsa olur elbette diyecekseniz buna fazla bir itirazim olamaz.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Cengiz bey,borsaya isim verilmiş..Ama yine de ismine cismine iyi bakmak lazım,malum tabela şirketlerinden falan olmasın...
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Caib'in adresi bu sanirim

http://www.ca-ib.com/

Turkiye dahil 14 ofisi varmis:

http://www.ca-ib.com/caib/inc/main.php?sec=400

http://www.ca-ib.com/turkey/

Buradaki enteresan bir bilgi: CAIB OYAK kurumunun Erdemir'in 49% unu satin aldigi zaman danismanligini yapmis.

(Unit Investment Aysal'in sirketi)
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Tekrar düşündüm,kulüp kendi geri almadıkça hisseleri kimin aldığı o kadar da önemli değil aslında..Sonuçta yüzde 21 alıyor..AİG gibi yönetime baskısı da olmayacak..Temettülerden aslan payını da alıp gidecek..Önemli olan,keşke kulüp kendi geri alabilseydi..

Tabi bu Fener ve GS.nin bol keseden temettü dağıtma işi aynen devam ederse,üç beş yıla kalmaz borçları ödenemeyeck seviyeye gelir,herkes kendine bir Abramoviç aramaya başlar o ayrı..
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

AIG bize yatirim falan yapmiyarak sadece klubun uzun vade gelirlerini satin almisti. Bir AIG fonundan gelen paranin asil sahibinin klup buyuklerinin bildigi kimler oldugunu hep merak etmisimdir. Simdi Ciab olayinda ayni sey oldugu ap acik. Birilerinin parasini isim vermeden yagli koyuna yatiriyorlar.

Yarin burda Loto $150 M civari kazanirsam fiyat artiracagim. 120 yerine bakalim 125 YTLye bana satarlarmi acaba.
Post Reply