3. Hafta: V. Manisa-GS, 2-2 (Necati, iliç(pen))

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ben mac muhabbetine limon sikacam yine ama Meduna'nin futbol hayatinin bittigine dair haber gecilmis.

Bu kuresel isinmanin artik itiraz goturmez bir sekilde kabul edildigi bir ortamda, liglerin ya az takimla oynanmasi ya da avrupa ve dunya capinda yapilan turnuvalarin sayilarinin azaltilmasi elzem olacak. Acik olarak goruluyor ki su andaki tempoya can dayandirmak imkansiz.

Bu yaprak dokumunun rastlanti oldugunu dusunen varsa, daha cok can yanacak demektir.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Tolga Girici wrote:Bugun futbolcular daha iyi cimlendirilmis sahalarda, milyon dolarlarla(eger sanslilarsa) oynuyorlar ama resmen sistemin kolesi olmus durumdalar. Daha cok mac, daha cok gosteri, reyting ugruna bu tur olaylarla daha cok karsilasacagiz maalesef. Profesyonel futbolcular dernegi bu konuda girisim yapmali, havalar biraz serinleyene kadar lig maclarini ertelemeli, Avrupa kupa maclari, milli maclar devam eder.
Bugunku durumun olmasini saglayan TFF degil, UEFA, FIFA'dir.

Evet Eylul'de baslatalim ligleri. O zaman FB ilk resmi 4 macini (rakamla dort) GS ilk resmi 2 (iki) macini sampiyonlar ligi on elemelerinde yapsinlar. Daha bir lig maci oynamadan en ust duzeyde karsilasmalar oynasinlar. Ve daha da onemlisi bu 3 rakibin ligleri Agustos'da hatta Temmuz'da baslamis olsun.

O zaman on elemeyi gecmek mucizevidir.

Bu bu seneki durum. Seneye Manisaspor ligi ikinci bitirip, CL'ye katilma sansini yakalayabilir. O zaman iki on eleme oynayacak. 4 maci Avrupa'nin takimlariyla yapacak ki ikisi Temmuz'da olacak. O zaman UEFA burasi cok sicak, Manisa'da top oynanmaz mi diyecek?

Ayrica Eylul'de Manisa, Antalya, Antep sicak degil mi? Tamam Istanbul cocuguyum ama yazlarim Antalya'da Side'de gecti. Oralarda sicaklik 30'un altina ancak Ekim'de duser. Ne zaman oynanacak bu maclar, Ekim sonu mu?

Bu isin Afrika'si var, Orta Dogusu, paranin oluk gibi aktigi Katar'i var. Dunya kupasi Kore'de kavrulan sicakliklarda oynanmadi mi? Almanya'da ogle sicakliginda 35 derecede maclar yapilmadi mi?

Ayrica sicaklarda yapilan tek spor futbol degil. Temmuz'un ortasinda 22 gun boyunca, gunduz 30 derecenin ustunde sicaklarda toplam 3000 km bisiklete binilmiyor mu? Hangi Tour de France bisikletcisini kalp krizi gecirirken gordunuz?

Federasyon'un yaptigi hata daha once de yazdigim gibi bu maci 8'e almak. Digiturk murk demeyecekler, iki maci da 9:45'de 10'da oynatacaklardi.

Meduna'ya gecmis olsun diyorum, dunku durum cok uzucuydu ama bu durumlar daha olacak. Futbolcular surekli doktor kontrolunde olmali. Mac sirasinda su alimini arttiran programlar gelistirilmeli. Mesela bu gibi sporlarda Amerika'da Gatorade icilir. Gatorade'in icinde ionlariyla oynanmis su var ve tuz kaybini cabuk kapatan maddeler var. Sudan daha cabuk vucuda isledigi ispat edildi.

Turkiye'de futbolcularin cogunun yasak maddeler aldigini dusunuyorum. Amerika'da Beyzbol, Amerikan futbolu sporlarinda bu tip olumlerin otopsilerinde performans arttiran, kalbin ritmini bozan maddeler bulundu. Ispat edemem ama Turkiye liginde sorunlarin yazin mac yapmaktan ibaret olmadigini dusunuyorum.

Ozan Ersoy
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Evdeki internet sorunu yüzünden birkaç gündür forumdan uzak kaldım ve muhtemelen bu durum biraz daha sürecek :)

Sadece şunu söylemek istiyorum: Geçen gün bir haber vardı, Adanada sıcaklık 58 derece hissediliyor diye! Mesele sadece 35 derecelik sıcaklık değil, birde nem var nem! Ve burda anamızı ağlatıyor! İstanbulda 5-10 dakika dışarda yürümek bile insanı sırılsıklam terletiyor! Ne yaparsalar yapsınlar, bu işin çözümünü ben düşünecek değilim. Birkaç hafta içinde 2 futbolcu öldü, birinin futbol hayatı bitti, ne için? Hangi kupa bunu paklar?

Neyse, bütün yazıları okumaya vaktim olmadığı için, başkalarının söylemiş olması muhtemel sözleri tekrar etmiş olmak istemem.

Ayrıca, beraberlikte fena sayılmaz :) Fenerin geçen seneki ilk 3 hafta istatistiğide aynıydı, hatırlatırım :)
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ozan Ersoy wrote: Meduna'ya gecmis olsun diyorum, dunku durum cok uzucuydu ama bu durumlar daha olacak.

....

Turkiye'de futbolcularin cogunun yasak maddeler aldigini dusunuyorum. Amerika'da Beyzbol, Amerikan futbolu sporlarinda bu tip olumlerin otopsilerinde performans arttiran, kalbin ritmini bozan maddeler bulundu. Ispat edemem ama Turkiye liginde sorunlarin yazin mac yapmaktan ibaret olmadigini dusunuyorum.

Ozan Ersoy
Ozan belli ki futbolu cok seviyorsun ama insan olan futbolcular konusunda ayni fikirde olmadigin cok acik. O nedenle Meduna konusundaki cumlen timsah gulumsemesi olmus biraz.

Son paragraftaki kivirtma da fikirlerindeki kasveti ortememis ne yazik ki.

Tabii butun bunlar 'gercekcilik' adina soylenen seyler, onun da farkindayim.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Murat Kara wrote:
Ozan belli ki futbolu cok seviyorsun ama insan olan futbolcular konusunda ayni fikirde olmadigin cok acik. O nedenle Meduna konusundaki cumlen timsah gulumsemesi olmus biraz.

Son paragraftaki kivirtma da fikirlerindeki kasveti ortememis ne yazik ki.

Tabii butun bunlar 'gercekcilik' adina soylenen seyler, onun da farkindayim.
Herkesin benim hakkinda istedigini dusunme hakki var. Benimse bu dusuncelere deger, daha dogrusu karsimdakine saygi duyma hakkim var. Bu konuyu demagojiye dokmeye becerebilen, timsah gulumsemesi ve kivirtma gibi laflarla saldiran ama zerre kadar konu hakkinda yorum yapamayan birine benim saygim yok.

Meduna'nin futbol hayatinin bittigi yalan, Meduna'nin sicakta futbol oynadigi icin kalp rahatsizligi gecirdigi de yalan. Adamin dogustan gelen kalp bozuklugu varmis. Tabii demagoji yaparken gercekleri gormemek ve karsisindakine hakaret etmek mubah bir yol.

Mantikli insanlar ilk once durumun neden oldugunu dusunur, ikincisinde nasil cozulecegi hakkinda fikir yurutmeye calisir. Bu onun duygusuz oldugunu veya uzulmedigini gostermez. Cozum bulabilir ya da bulamaz. Duygulari baskin insanlar ilk once aglar, sonra dovunur, sonra cozum varsa onu dusunur. Bu onlarin aptal ya da mantiksiz olduklarini gostermez. Ha belki mantigindan once duygularini calistirdigi icin dogru cozum uretmek icin vakit kaybetmis olabilir. Ama yine de rasyonel bir insandan daha kotu bir cozum uretecek demek degildir bu.

Amaci farkli olanlar ise boyle tingirdayip bas agritir.

Ozan Ersoy
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ozan Ersoy wrote: Meduna'nin futbol hayatinin bittigi yalan, Meduna'nin sicakta futbol oynadigi icin kalp rahatsizligi gecirdigi de yalan.
Ozan Ersoy
Burada konu Meduna degil elbette ve sen de bunu kavramis gozukuyorsun ilk yazdigin yazida ("Bugunku durumun olmasini saglayan TFF degil, UEFA, FIFA'dir" diyorsun. Elbette ben TFF'yi ilk sanik olarak goruyorum burada, o baska.)

Konu 'sicakta bu adamlari oynatirsak bakalim olecekler mi' mantigiyla hareket eden ve bu mantiga prim veren anlayis. Bu anlayisin, tribunde cingar cikarip, insanlarin canini yakan anlayistan ne farki var? Sadece daha ust duzeyde organize olmus insanlar yapmis oluyor, o kadar. Bunu soylemek mi demagoji oluyor?

Bir yandan tribun terorunu elestirip, diger yandan federasyon terorune eyvallah demek bir tezat olustruyor. Kimse sicakta rekabetci mac oynanmasinin tibbi sonuclarini bilmeyecek kadar cahil degil. Hele ki federasyonun boyle bir luksu hic yok.

Simdi cikip 'bu kadar yatirim yapilmis, bunlari gormezden gelip bir iki futbolcu telef oldu diye cikintilik yapmanin anlami ne' mantigi ile konusmak, hic konusmamaktan daha kotu degil mi Ozan?

Ayrica 'yahu sunun surasi iki-uc adam telef oldu ne bu heyecan, hic bir kanit yok sicakla ilgili oldugu konusunda' filan denerek 'bilimsellik' safsatasina kapilip, olenleri abakuse yerlestirecek olanlara da prim vermek dogru mu?

Senin bunu kotu niyetle soyledigini de dusunmuyorum ayrica. Gunluk forumda oylesine yazarak baslayan muhabbetler bunlar. Sadece soylediklerine ayna tutma ihtiyaci duydum cunku bir tezat icermekteler.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Meduna'nin kalp krizi gecirmesinin sebebi kalbinde olan zayifligin a$iri sicakta oynanan mac sonunda tekletmesi. Boyle a$iri bir sicakta oynamasaydi bu zayiflik yine ortaya ba$ka bir sebebten cikar ve bu krizi yine ya$ardi demek icin cok deneyimli bir kalp dokturu olmakta yetmeyebilir.

Ozan'in da yahu madem bu kadar para aliyorlar meslekleri de bu oynayacaklar curukler telef olacak ne yapalim dedigini ya da du$undugunu sanmiyorum. Ama olayin UEFA yuzunden oldugunu gormemek ve TFF'ye dayandirmakta dogru degil. Her profesyonel futbolcu'nun sene ba$inda sirasinda bir co kere testen gecmesi gerekiyor. Bunu yapmakta klupler kadar futbolcunun kendisininde sorumlulugu var. Hele hele yuzbinlerce ve hatta bir kac milyonu cebine atop ne yapalim testten gecmedim diyecek olan enayiligine doymasin. Meduna transfer ucreti olarak ne alir bilmem ama en azindan bir yarim milyon dolara yakin oldugunu saniyorum. Boyle para alipta el goz muhtaci gibi ne yapayim klupten yapilan bedava test bu kadar demesi buyuk bir gaf. Boyle parayi kapip arabaya eve kariya yatirincaya kadar birazda kendi sagliklarini herkesten evvel du$unmeleri gerekiyor. Elazigspor'da garip Gokmen ne alirdi bilmem maa$ olarak. Ama TFF Supeliginde oynuyorsa klupte yapilanda kifayetsiz ise kendime bakmam lazim bu vucut benim ekmek param diyebilmeli idi. Hani bu kultur nerede diyeniniz olacaktir. Ama artik 21 yuzyilda bu cahilligi kirmak icinde boyle telefler olacak malasef. Peki Selimiye amator takiminda lisansli oyuncu ne yapsin diyorsaniz kendisine ba$ka bir meslek secsin. Her meslegin kendine gore bir riski var. $ofor olsaniz bile gelip biri carpiyor.

Ha $unu da soyleyim kendi ceplerinden para verip iyi bir doktora gitseler olmazdi diyen varsa. Gozu para di$inda bir bok gormeyen bu doktor soytarilarinin bulacagini, ciddiyetle ara$tiirp boyle sayan bombayi ortaya cikaracagini saniyorsaniz aldaniyorsunuz. Biraz paraniz varsa ayni sorundan iki ayri doktora gidin bakin neler diyecekler. Cok iyi aile dostu, can ciger akraba olmadikca genelde Allah dert veripte hekime, hakime ve avukata du$urmesin.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon Aug 21, 2006 8:03 pm, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

ben acikcasi tum bu ustuste gelen olaylarin bahsedildigi olcude sicakla ilgisi olmadigini dusunuyorum. sicakta top oynayan tek insan grubu biz degiliz. ncaa'de texas'in 35-40 derece sicaginda gunduz 2'de amerikan futbolu maci oynaniyor mesela. guney amerika kitasindaki tum dunya kupalari su an ligimizdekinden cok daha asiri sicaklar altinda yapildi. yasadigim sehirde, texas'in 40 dereceyi gecen temmuz-agustos sicaklarinda ogleden sonra 5'de 6'da mahalli liglerde maclar yapiyoruz... daha bunun gibi pek cok ornekler var. maclar esnasinda yeterli miktarlarda sivi alinirsa, cok onemli saglik sorunlari yasanacagini dusunmuyorum.

aslinda, daha da onemlisi, kisisel dusuncelerimi soylemekten ote, ulkemizde son bir ayda yasanan olaylarda aslinda sicagin o kadar da belirleyici bir etken olmadigini goruyoruz. olen futbolcunun kalp krizi gecirdigini biliyoruz. sicak kalp krizini ne derece tetikler bunu bilmeden cogumuz hukmumuzu verdik. ayrica, cok onemli bir nokta da atlanti bu olayda. bu futbolcunun babasi da hemen hemen ayni yasta kalp krizinden vefat etmis. belli ki genetik bir kalp rahatsizligi. meduna'nin durumu ise, doktorlarin dediklerinden anlasildigi uzere, cok ender rastlanan ve anjiyo yapilmadan belirlenmesi mumkun olmayan bir anomali: kalbi besleyen anadamarlardan birisi bir kas grubunun arasindan geciyormus. yani sicaktan kalbi zayif kaldi tekledi gibi bir durum degil. zaten normalde, bu adamin bu sartlarda futbol oynamasi, yuksek zorluk derecesinde fiziksel aktivitede bulunmasi risk tasiyormus, zira doktoru bu durumda futbol oynayabilecegine dair rapor veremeyeceklerini soyledi.

bir nokta daha var: boyle vakalar ardarda gelince, ilk tepkilerden biri de saglik kontrollerinin yeterli olmadigi yonunde oluyor. halbuki, futbol federasyonunun uefa kriterlerinden bile daha genis kapsamli saglik kontrollerini zorunlu kildigi ortaya cikti. gecen haftalarda toroglu, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmus insan timsali bir fitne atmisti, acaba eforlu ekg yapiliyor mu futbolculara diye. aninda cevabi yedi suratina, yapiliyormus. meduna olayinda da doktor izah etti: bu anomalinin tespit edilebilmesinin tek yolu anjiyo. yani simdi her futbolcuya anjiyo yapilmaliydi diye mi suclayacagiz insanlari?
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Cengiz Akgun wrote:Ama olayin UEFA yuzunden oldugunu gormemek ve TFF'ye dayandirmakta dogru degil.
Bu yil ortaya cikan olumlerin ve rahatsizliklarin sicaklardan dolayi ortaya cikip cikmadigini arastirmaya baslayacaklar mi dersin? Hic sanmam. Zira islerine gelmeyecektir. Ozelikle de TFF'nin. Aksine ortaya birsey cikacak olsa, ort pas etmek icin ellerinden geleni yapacaklardir. Ortada onlarca mac, yuzbinlerce seyirci matematigi var sonucta.

Birakalim sicaklari, futbolcularin son yirmi yilda artan yukunu gormemezlikten gelmek mumkun mu? Aldiklari paralar arttikca, ustlerinde ki yuk de artiyor. Bu olumler vs bu temponun bir yan etkisi. Bunu ciplak gozle gorebilmek mumkun, oyle 10 yil surecek arastirmalara filan gerek yok. Sicak havayi da bunlarin yanina kattinmi, bu tur olaylarin olma olasiligi artar, azalmaz.

TFF bal gibi cozer bu konuyu. Ligde 18 takim olacak diye UEFA yada FIFA israr etmiyor. Baktin uluslararasi maclarin yuku cok artti, koyarsin 14-15 takimi lige, didisirler. Yilda oynanan mac sayisini dusurdun mu, ligini de rahat rahat baslatirsin istedigin zaman. Kalite duser diye endiseliyorsan da sanki cok mu kalite var da dussun derler adama. Zaten dusecegi kadar dusmus.

Ozan SL'ye hazir olamayiz diyor. Boyle konusmak isin kolayina kacmak oluyor. GS her yil hazirlik donemi geciriyor, milyonlar harciyor. Basinin caresine mi bakamayacak ligler gec baslasa? Iste Amsterdam kupasina katilacakti bu yil.

Avrupadaki hemen hemen butun ligler Turkiye liginden sonra basladi. Kimse ayaga kalkmadi. Kaldi ki bir iki takim yuzde bilmemkac daha az hazir olacak diye, milyonlar verilen adamlarin telef olmasini izlemek hic de hos degil. Hem adamin kendisi icin hem de o adama yatirim yapmis klup icin.

Teker teker Meduna vs'nin durumlarina bakarak cikarim yapmak da mumkun elbette ama genel olarak atmosfere bakmadan bu vakaalara teker teker bakmak hatali sonuc dogurur. Kirli akvaryumda olen baliklarin teker teker genetik ozelliklerine bakip cozum aramaya benzer o zaman.
Can Baysan

Post by Can Baysan »

Murat Kara wrote:Ozan SL'ye hazir olamayiz diyor. Boyle konusmak isin kolayina kacmak oluyor. GS her yil hazirlik donemi geciriyor, milyonlar harciyor. Basinin caresine mi bakamayacak ligler gec baslasa? Iste Amsterdam kupasina katilacakti bu yil.

Avrupadaki hemen hemen butun ligler Turkiye liginden sonra basladi. Kimse ayaga kalkmadi. Kaldi ki bir iki takim yuzde bilmemkac daha az hazir olacak diye, milyonlar verilen adamlarin telef olmasini izlemek hic de hos degil. Hem adamin kendisi icin hem de o adama yatirim yapmis klup icin.
"Avrupa kupası önelemelerinde başarılı olamayız" tezine en mantıklı yanıtı yukarıda Murat Bey vermiş. Intertoto Kupası'nın Haziran'da, ŞL önelemelerinin Temmuz'da başladığını düşünürsek, o tarihlerde başlayan ya da halihazırda devam etmekte olan lig (İskandinav ve Rus ligleri hariç) hiç yok, fakat önçalışmasını, hazırlığını iyi yapan takımlar bir adım öne geçiyorlar ve bu maçları kazanıyorlar. Aslında takımlarımızın üç sezondur Avrupa'da gösterdikleri sönük performans gözönüne alınırsa, sezonu erken başlatmanın da pek bir faydası olmadığını herkes görecektir.

Şöyle bir bakalım;
2002-03 sezonu 9 Ağustos'ta başlamış (Trabzonspor-F.Bahçe)
2003-04 sezonu 8 Ağustos'ta başlamış (Samsunspor-Beşiktaş)
2004-05 sezonu 6 Ağustos'ta başlamış (Ç.Rizespor-F.Bahçe)
2005-06 sezonu 5 Ağustos'ta başlamış (G.Birliği-F.Bahçe)
Ve bildiğiniz gibi 2006-07'ye de 4 Ağustos günü start verildi.

Son 5 sezonda, liglerin başlangıç tarihi için Ağustos ayının ilk ya da ikinci haftasının seçildiği görülüyor. Bazı spor programlarında, 4 Ağustos'ta yapılan "erken" başlangıcın, Malta maçına daha çok maç pratiğine sahip bir takım çıkarmak amacıyla Fatih Terim tarafından istendiği söyleniyor. Oysa zaten liglerimizin alışılmış başlangıç tarihi Ağustos'un hemen başı. Ve ligler her sezon aşağı yukarı aynı tarihte başlamasına rağmen futbolcu ölümleri nedense hep bu sezon başımızı ağrıtıyor; geçtiğimiz Ağustos'larda bu tür olaylara rastlamamıştık. Burada öne sürülen tez; küresel ısınmanın ve ozon tabakasındaki delinmenin yeryüzündeki sıcaklığı her yıl biraz daha artırdığı. Oysa şu son 5 yıl içinde, sıcaklık derecesinde öyle muazzam değişiklerin hasıl olması beklenemez.

O halde sahalarımızda ve antranmanlarda gerçekleşen ölümleri şu sebeplerden birine bağlayabiliriz:

a) Tesadüfen aynı haftaya denk geldi.
b) Futbolcular, maç içinde yitirdikleri sıvıyı yeniden karşılayamıyorlar, bu da olası patlamaları tetikliyor.
c) Kulüpler, futbolcuların sağlık kontrollerini gereken ciddiyetle yapmıyor veya futbolcunun bünyesindeki ufak problemleri "Birşey olmaz" mantığıyla geçiştiriyor; ve beden sağlığı futbol oynamaya elverişsiz oyuncular, sıcakların da tetiklemesiyle saha içinde yığılıp kalıyor.
d) Hepsi.
e) Başka bir sebep...

Seçim sizin...
Liseli vardı ya ah o liseli...
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Can Baysan wrote:
"Avrupa kupası önelemelerinde başarılı olamayız" tezine en mantıklı yanıtı yukarıda Murat Bey vermiş. Intertoto Kupası'nın Haziran'da, ŞL önelemelerinin Temmuz'da başladığını düşünürsek, o tarihlerde başlayan ya da halihazırda devam etmekte olan lig (İskandinav ve Rus ligleri hariç) hiç yok, fakat önçalışmasını, hazırlığını iyi yapan takımlar bir adım öne geçiyorlar ve bu maçları kazanıyorlar. Aslında takımlarımızın üç sezondur Avrupa'da gösterdikleri sönük performans gözönüne alınırsa, sezonu erken başlatmanın da pek bir faydası olmadığını herkes görecektir.
Can Baysan kardesim bir kere son 5-6 senedir liglerin Agustos'un ilk haftasinda basladigini gosterip, koparilan kiyametin desteksiz oldugunu ispat ettigin icin tesekkur ederim.

Ama diger yorumlarina katilmiyorum. Su anda lig ikincisi CL'ye katilmak icin Temmuz - Agustos aylarinda 4 mac yapmak zorunda. Bu maclara hazirlanmak icin Temmuz basi hazirlik kamplarina baslamak zorunda. Sen demissin "erken baslatmanin pek bir faydasi yok" ama gec baslatmanin zararinin su yukardaki verilerden cikarabilir misin?

Benim iddiam erken baslayinca Turk takimlari mutlaka eler, basarili olur degil ki. Benim iddiam Eylul'de baslarsa lig takimlarin sansinin azalacagidir. Intertoto'yla falan karsilastirmayalim CL'ni. Orada basarili olmak icin cok hazirlikli olmak zorundasin. Resmi olmayan karsilasmalar seni o seviyede musabakalar icin yeterli sekilde hazirlayamaz. Karsindaki adam ciddi oynamiyor, macta herkes 10 tane oyuncu degistiriyor, hakemler kirmizi kart vermiyor, herkes sakatlanmamak icin ciddi mucadele etmiyor, takimlar genc oyunculari gormek icin ilk 11'leri oynatmiyor. Bu maclardan sonra cikip 3-5 hafta once ligi baslayan Rus takimiyla, Norvec takimiyla ucunda milyonlarca dolar olan CL on eleme maci oynayacaksin ha?

O kadar garip ki durum Agustos sonunda CL'e kadrolar verilmesi lazim, senin ligin daha baslamamis.

Ayrica sordum Eylul'de Adana, Manisa, Antep, Antalya sicak degil mi? Cevap yok.

Ayrica sordum, bir suru sporki bunlar futboldan daha zor sporlar daha sicak ortamlarda yapiliyor. Butun maratonlar yazin kosulur. Hem de gunun ortasinda. Sporcular 5-6 litre su kaybederler. Kim oluyor? Tour de france'in ornegini verdim. Ya Meksika'da 40 derece sicaklikta butun maclarin gunduz oynandigi Dunya kupasi yapildi. Kim kalp krizi gecirdi? Maradona kraldi, Platini prens. Dunya kupasi tarihinin en iyi futbolu oynandi o sene. Hani cevap? Yok.

Gecenlerde okudum yeni cikan bir arastirmayi. Sporcular cok su kaybettiklerinde, asiri su almalari onlari daha riskli duruma sokuyormus. Cunku vucut terle asiri derecede tuz ve mineral kaybediyor. Sadece su ictiginizde vucuttaki tuz orani dusuyor, bu da kalbi ve beyni zorluyor. O yuzden Gatorade ornegini verdim. Hani cevap? Veya daha fazla katki. Yok. B.S var b.s...

Dun Tigana bile alakasi olmadigi halde "liglerin erken baslamasi Avrupa'da oynayan takimlara faydali. O yuzden bu konu o kadar kolay karar verilecek bir konu degil. Iki tarafta hakli olabilir" dedi. Cunku biliyor seneye CL'de on eleme oynayacaksa, Eylul'de lige baslamak onun icin felaket olacak.

Ozan Ersoy
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Cengiz Akgun wrote:Meduna'nin kalp krizi gecirmesinin sebebi kalbinde olan zayifligin a$iri sicakta oynanan mac sonunda tekletmesi. Boyle a$iri bir sicakta oynamasaydi bu zayiflik yine ortaya ba$ka bir sebebten cikar ve bu krizi yine ya$ardi demek icin cok deneyimli bir kalp dokturu olmakta yetmeyebilir.

Ozan'in da yahu madem bu kadar para aliyorlar meslekleri de bu oynayacaklar curukler telef olacak ne yapalim dedigini ya da du$undugunu sanmiyorum. Ama olayin UEFA yuzunden oldugunu gormemek ve TFF'ye dayandirmakta dogru degil. Her profesyonel futbolcu'nun sene ba$inda sirasinda bir co kere testen gecmesi gerekiyor. Bunu yapmakta klupler kadar futbolcunun kendisininde sorumlulugu var. Hele hele yuzbinlerce ve hatta bir kac milyonu cebine atop ne yapalim testten gecmedim diyecek olan enayiligine doymasin. Meduna transfer ucreti olarak ne alir bilmem ama en azindan bir yarim milyon dolara yakin oldugunu saniyorum. Boyle para alipta el goz muhtaci gibi ne yapayim klupten yapilan bedava test bu kadar demesi buyuk bir gaf. Boyle parayi kapip arabaya eve kariya yatirincaya kadar birazda kendi sagliklarini herkesten evvel du$unmeleri gerekiyor. Elazigspor'da garip Gokmen ne alirdi bilmem maa$ olarak. Ama TFF Supeliginde oynuyorsa klupte yapilanda kifayetsiz ise kendime bakmam lazim bu vucut benim ekmek param diyebilmeli idi. Hani bu kultur nerede diyeniniz olacaktir. Ama artik 21 yuzyilda bu cahilligi kirmak icinde boyle telefler olacak malasef. Peki Selimiye amator takiminda lisansli oyuncu ne yapsin diyorsaniz kendisine ba$ka bir meslek secsin. Her meslegin kendine gore bir riski var. $ofor olsaniz bile gelip biri carpiyor.

Ha $unu da soyleyim kendi ceplerinden para verip iyi bir doktora gitseler olmazdi diyen varsa. Gozu para di$inda bir bok gormeyen bu doktor soytarilarinin bulacagini, ciddiyetle ara$tiirp boyle sayan bombayi ortaya cikaracagini saniyorsaniz aldaniyorsunuz. Biraz paraniz varsa ayni sorundan iki ayri doktora gidin bakin neler diyecekler. Cok iyi aile dostu, can ciger akraba olmadikca genelde Allah dert veripte hekime, hakime, ve avukata du$urmesin.
Cengiz Abi,
Dun bir doktor baglandi telefona, ismini unuttum simdi ama bol bol Memorial Hastanesinin reklamini yapti, Sansal Buyuka'da takdim ederken dunyaca unlu doktorumuz deyince ilk once aklima Mehmet Oz geldi ama degilmis.Birgul Ozden ismi galiba.

Bu adam biz hastane olrak ptesi gunu meduna'yi alip ameliyat etmek istiyoruz ve 3 ayda sahalara doner dedi.Tabii ne derece samimiydi bilinmez, ancak genede madem hekim adamin goruslerini soyleyeyim.

Elektro Anjio diye bir olay varmis, cahilim bu konuda yanlis terimler kullanirsam affola.Ancak bu yontem kasiktan girilip damarlara bakilan yontemden cok farkliymis, 15 dakikada jel surup bilgisyar 80% basari ile damarlari tetkik ediyormus.Adam bunu herkese siddetle onerdi ve bu aletin de kendi hastanesinde oldugu reklamini da yapti tabii.

Bu yontemi ozellikle sporculara tavsiye etti, "sporcudur sagliklidir diye es gecmeyin "dedi.

Ozan'in dedigi gibi adamin kalp bozuklugu varmis, disaridan gecmesi gereken bir damar icerden geciyormus ve o kasilmis.Bunu rutin saglik kontrollerinde bulmak imkansizmis.

Ersun Yanal baglandi, bundan 15 gun once tekrar tum futbolculari saglik kontrolunden gecmesini istemis, ve tekrar hic bir bulguya rastlanmamis.

Ben kesinlikle bu olayin sicaklardan kaynaklandigina inanmiyorum, tetiklemistir en fazla.Ancak dunyada oynanan o kadar spor var ki degisik cografyalarda bunu da sicaga baglamak bana olaylari kadere birakmak gibi geliyor.

Degisik mesleklerin saglik kontrolleri var, pilotlar gibi.Fifa ve Uefa bunlari bir zorunluluk haline getirip, bu kontrollerin kapsamli sekilde yapilmasini dikte edebilir.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ozan Ersoy wrote: Gecenlerde okudum yeni cikan bir arastirmayi. Sporcular cok su kaybettiklerinde, asiri su almalari onlari daha riskli duruma sokuyormus. Cunku vucut terle asiri derecede tuz ve mineral kaybediyor. Sadece su ictiginizde vucuttaki tuz orani dusuyor, bu da kalbi ve beyni zorluyor. O yuzden Gatorade ornegini verdim. Hani cevap? Veya daha fazla katki. Yok. B.S var b.s...

Ozan Ersoy
Dun bu konuda soyle bir bilgi verdiler.Bir maraton kosucusu 10 km kostugunda 8-9 litre su kaybi yasiyormus, Futbolcu icin 90 dakikada olan su kaybi en az 3-4 litre dediler.Gerci su yerine sivi tabirini kullandilar.

Sporcunun 24 saat oncesinden sadece meyve ve sebze yemesini onerip, mactan 2 saat once de sivi almasi gerektiigini de soyledi Doktor.

Hatirlamiyorum tam ama Sansal "hocam su sisirmez mi dedi", adam o nem oraninda icilen sivinin derhal kaybolacagini soyledi ama SU lafini etmedi hic.

Birde adamin soyledigi dogru bir mantik daha vardi bence, nasil ki hakemler kar,kis oldugunda tatil ediyorlar maci, belli nem oranin uzerinde olan maclari da tatil edebilirler dedi.Kurallar buna musait diye teyit etti Toroglu.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Alin size bir arastirma. Tarih 2005 yani cok yeni. Bu arastirmadan Turkiye'de haberi olan futbolcu, hoca, antrennor kac tanedir bilmiyorum. Kaynak International Journal of Sports Medicine. Bu konuda daha resmi ve onemli kaynak yok. Iki universite, Real Madrid ve evet sasirmayacaksiniz Gatorade isbirligi yapmis. Gatorade derken dalga geciyorum veya reklam yapiyorum saniyor eminim bir cok arkadas ama adamlarin bu dehydration konusunda inanilmaz arastirma deneyimleri var.

Burada calismanin abstracti yani ozeti var.

Kisaca 26 RM oyuncusuna, 32-35 derece sicaklikta antrenman yaptirmislar, kalp atislarini 180'e kadar cikartmislar. Degisik icecekler vermisler, ictikleri miktarlari kayit edip, vucudun tuz oranlarini olcmusler. Sadece su icenler yuzde sifir tuz kazanmis. Gatorade cinsi urunleri icenler %60'a kadar tuzu geri kazanmis. Sonuc yeterince icilmiyor, dogru seyler icilmiyor.

Bu da benim gecen gunku okudugum yazi. NPR'da da verdiler. Athletes Run Risk of Over-Hydrating

Boston maratonunda olen bir kadinin (ki bunu duymamistim) vucudunda tuz kalmamis ama cok su varmis. Bunun uzerine cok ciddi, genis kapsamli arastirmalar baslatilmis. Boston Maratonunun iptal edilmesinin gerektigini veya kisin kosulmasi gerektigini daha duymadim.

Bu yazida ne zaman icilmesi, ne icilmesi gerektigini yaziyor. Everyday Hydration tips dedikleri kisim sporcu olmayan insanlar icin bile gerekli bilgiler. Sekerli iceceklerden almayin diyorlar. Cunku seker mideyi ve sindirim sistemini calistirip, terle kaybedilen sivinin geri kazanilmasinin geciktiriyor.

Ozan Ersoy
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ozan Ersoy wrote:Alin size bir arastirma. Tarih 2005 yani cok yeni. Bu arastirmadan Turkiye'de haberi olan futbolcu, hoca, antrennor kac tanedir bilmiyorum. Kaynak International Journal of Sports Medicine. Bu konuda daha resmi ve onemli kaynak yok. Iki universite, Real Madrid ve evet sasirmayacaksiniz Gatorade isbirligi yapmis. Gatorade derken dalga geciyorum veya reklam yapiyorum saniyor eminim bir cok arkadas ama adamlarin bu dehydration konusunda inanilmaz arastirma deneyimleri var.

Ozan Ersoy
Benim gordugum kadariyla Turkiye'de mac sirasinda sivi tuketimi yeteri kadar olmuyor. Hele Gatorade tipi sporcu iceceklerinden fazla haberdar olundugunu sanmiyorum. Oyun durdugu sirada kenara gelip bir miktar icilse cok faydali olur gercekten. Bu icecek ilk defa 1971 senesinde florida gators universite amerikan futbolu takimi tarafindan gelistirilmis, daha sonra marka olmus.

Gecen yazimda liglerin erken baslamasina tepki gostermistim, ama aslinda iki uc hafta once bunun erken forma girme acisindan mantikli oldugunu da soylemistim. Aslinda halen de oyle dusunuyorum, zaten gecen senelere gore cok da erken baslamadigini gorduk, Can'in verdigi bilgilerden. Bu sene Turkiye'den aldigim bilgilere gore gecen senelere gore cok daha sicak bir hava var. Onun etkisi olmus olabilir. Bir de macin aksam 8'de baslamasi yerine 9'a alinmasi daha iyi olurdu. Meduna'nin problemi saglik kontrollerinde ortaya cikmasi cok zor olan bir problem. Insallah bir daha bu olaylarla karsilasmayiz.
Post Reply