Yolculuk / Ani /Konu dışı

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz Akgun wrote:
Guzelmis. Avrupada hayatiniz tatil be! Buada 3 hafta tatilim var deyince insanlarin gozleri fal tasi gibi aciliyor. 2 haftaya talim.
Alti haftacik abi (aslinda özel sektör bes hafta ama sefinle anlasip iki hafta sonu ek calisma ile bir hafta daha alabiliyorsun, kamu sektörunde iken 7 haftam vardi)! Ustelik baba olursan iki kez alti ay tam maas babalik izni, anne olursa 1 yillik iznin var bir de ek alti ay aliyorsun ustune (tam emin degilim ama böyle birsey asagi yukari). Iskandinavya manyak bir yer sosyal haklar acisindan. Benim ABD'li arkadaslar kafayi yiyorlar bahsedince, cogunun toplasan 10 gun izni yok. hastalik, emeklilik vesaire ise yurekler acisi sizin orda. Orda is sakatligina direk niyazisin mesela. Burda ömur boyu maasinin yuzde 80'ini veriyorlar.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Ali Kaya

Post by Ali Kaya »

Ismail Gezer wrote:Youtube ve Dailymotion hakkındaki yasaklar kaldırılmış...

Memleket adına sevindirici bir durum, yeniden 21. yüzyıla döndük...
Galiba youtube yasağı devam ediyor ve Milliyet'e göre yasaklı site sayısı
853'e ulaşmış. Hem gerizekalı ve hem de beyni ideolojik saplantılarla perdeli,
hem halkına güvenmeyen hem de ona tepeden bakan oligarşik bir yapı var
bu memlekette. İnternetin tümden kapanmadığına şükretmek lazım.

Ali Kaya
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Cok yazik olmus
Baska bir yolu yok diyorlar

http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/7575918.stm

Insan uzuluyor, gunde ictigi anne sutu miktari ise cok sasirtti beni.

Yasasaydi herhalde filmlere konu olurdu.
TRUST GALATASARAY
MGC
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Ali Kaya wrote: Galiba youtube yasağı devam ediyor ve Milliyet'e göre yasaklı site sayısı
853'e ulaşmış. Hem gerizekalı ve hem de beyni ideolojik saplantılarla perdeli,
hem halkına güvenmeyen hem de ona tepeden bakan oligarşik bir yapı var
bu memlekette. İnternetin tümden kapanmadığına şükretmek lazım.
Ali Kaya
Ben bu yazıyı yazdıktan sonra, kısa bir süre tekrar kapandı ama uzun sürmedi. Hala da açık. Memlekette lüzumsuz işlerle uğraşacak çok savcı var anlaşılan. O kadar sorun varken sanal sorunlarla uğraşmak üzüntü verici.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Uçaktaki skandal sms ile ortaya çıktı

BERKAN ÜNLÜ/MADRİD, (DHA)

İSPANYA'nın başkenti Madrid’de bulunan Barajas Havaalanı’nda 2 gün önce meydana gelen ve 153 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan uçak kazasında inanılmaz bir skandal yaşandığı iddia edildi.

İspanya’nın en yüksek tirajlı gazetelerinden El Pais’te yer alan habere göre, uçağın pilotu, uçağın henüz havalanmadan sol motorunda meydana gelen arızanın ciddi olduğunu havayolu şirketi Spanair yetkililerine bildiriği ve uçağın havalanmasının tehlikeli olduğunu belirttiği, fakat buna rağmen şirket yöneticilerinden uçuşu gerçekleştirmesi şeklinde cevap aldığı haberi gündeme bomba gibi düştü.

PİLOT UÇAĞI HAVALANDIRMAK İSTEMEMİŞ

Spainair yetkilileri tarafından henüz yalanlanmayan gelişme, Ruben Santana Mateo isimli yolcunun, uçağın havalanmasından hemen önce durumu bir SMS ile ailesine belirtmesiyle ortaya çıktı. Buna göre Santana eşine gönderdiği SMS’de şunları yazmış:

“Hayatım, seni seviyorum, ama bilmelisin ki uçak arızalı. Uçağın değiştirilmesi yönünde uyarıda bulundum ama hala bir yanıt gelmedi, bekliyoruz. Pilot bu uçağı uçurmak istemiyormuş zaten.”

YOLCULARIN İNMESİNE İZİN VERİLMEDİ

Bu gelişmenin üzerine kazada hayatını kaybeden Santana’nın uçağa bindikten sonra mevcut durumdan rahatsızlık duyduğunu ve ani bir kararla, güvenliğinden endişe ettiği için inmek istediğini, uçakta bulunan görevliye bildirdiği öğrenildi. Görevlinin ise kapıların kapandığı ve uçaktan inmesinin mümkün olmadığı yanıtını verdiği belirtildi.
Kazayla ilgili bu gelişmeler yaşanırken, Santana’nın ailesi ceset tespiti için IFEMA sergi sarayındaki boş depoya geldi. Ailesi Santana’nın cansız bedenini zor da olsa tespit etti. Zor anlar yaşayan Santana'nın ailesi, yetkililerden yaşanan bu skandala adaletli bir sonuç getirmeleri yönünde çağrıda bulundu.

MİLLİYET

Yazık!
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ismail Gezer wrote: Yazık!
Yazik degil yalan.

Pilot yolcunun tekine gidip ben bu ucagi aslinda ucurmak istemiyorum ama mecbur ettiler, zorla ucacam mi demis? Hem de kapilar kapandiktan sonra, cunku oyle olmasa adam cikar gider. Pilot anons yapmis olsa "Sayin yolcular, ucagimiza hosgeldiniz, ucak arizali, ben ucmak istemiyorum ama sirket mecbur etti" diye o ucagi zor kaldirirsin. Ihtimal pilotun kapilar kapandiktan sonra gidip bir yolcu ile samimi bir muhabbette bunu aciklamis olmasi, o da mumkun degil, ucak seyir irtifasina gelene kadar pilot cockpitten cikamaz.

Burada ilginc olan El Pais mi Milliyet mi uyduruyor. Benim oyum belli. :lol:

Ali
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Peri masali gibi. Is yok imkan yok tesis yok ne yapalim diyene calismak isteyince daglar yol oluyor.

http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?a ... dar&ver=20
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Cengiz Akgun wrote:Peri masali gibi. Is yok imkan yok tesis yok ne yapalim diyene calismak isteyince daglar yol oluyor.

Cengiz, bu mucizelerden yilda kac tane cikiyor tornadan? Sen is, imkan yaratma, tesis verme, mucize icin calisanlarin buyuk cogunlugu telef olsun arada (ve dolayisiyla gazetede cikmadiklari icin onlari gormeyen gozlerin arkasindaki beyinler 'ben size demedim mi bunlarin hepsi gerzek' diye boburlensin) sonra arada tek tuk boyle varis cizgisine varanlar olunca, ise imkana tesise ne gerek vara gelsin is!

Gecende gordum Rambo filminin yenisini yapmislar. Boyle kahramana dayali mantigi gidiklamak icin iyi bir film.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Kara wrote:
Cengiz Akgun wrote:Peri masali gibi. Is yok imkan yok tesis yok ne yapalim diyene calismak isteyince daglar yol oluyor.

Cengiz, bu mucizelerden yilda kac tane cikiyor tornadan? Sen is, imkan yaratma, tesis verme, mucize icin calisanlarin buyuk cogunlugu telef olsun arada (ve dolayisiyla gazetede cikmadiklari icin onlari gormeyen gozlerin arkasindaki beyinler 'ben size demedim mi bunlarin hepsi gerzek' diye boburlensin) sonra arada tek tuk boyle varis cizgisine varanlar olunca, ise imkana tesise ne gerek vara gelsin is!

Gecende gordum Rambo filminin yenisini yapmislar. Boyle kahramana dayali mantigi gidiklamak icin iyi bir film.
Aklina koyan yapiyor. Az badire mi bu kadinin basina gelen. Vaktiyle Amerikayi Amerika yapan olay bu kisilerin coklugu. 1920 ve 1035 yillari arasinda cekilen sikinti boyle kaybedecek hicbir seyi kalmamis insanlara kirbac oluyor. Sabahin ucunden aksamin bilmem kacina kadar durmamasiya calisiyorlar. Elbette hepsi zengin olmuyor. Aklini kullanan oburlerini solluyor.

Kahvede bombos oturan insan pazarda limon satsa o kahvede oturmaktan iyidir.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon Aug 25, 2008 5:11 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Murat Kara'nın dediği çok doğru aslında, bu tarz başarıların medyada yer alışı "imkan yok diye ağlamayın, isteyen yapıyor" tadında oluyor. oysa her isteyen yapamıyor, 1 kişi zorlukları yenip haber olurken, zorlukları yenmeye çalışıp yenemeyen yüzler haber olamıyor, bir de üstüne "siz niye o 1 kişi gibi başaradınız, demek o kadar çaba göstermediniz" mualemesine layık görülüyorlar.

Konuyla alakalı olarak:
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t= ... 2313863650

Ugur
Mehmet Gurdal Cetin

Cengiz abi,

Ben gecen sene , Izmit depreminde fabrikasi yerle bir olan bir adamla tanismistim.Bizim fabrikaya makine almaya gelmisti.Depremde sifir cekmis.Hersey yerle bir olmus.Sigorta konusunda da bir problemi vardi parasini alamamis mi neymis.Sonradan zorunlu deprem sigortasi felan cikti galiba.Yani dibe vurmus kendi anlattigina gore."Cok sukur can kaybimiz yok " demisti.

8 senede aynisini tekrar kurmus.Ama "omrumden 20" sene aldi" demisti.O'nun da hikayesi bu kadina yakin inanilmazliklar tasiyor.Avrupa birligi projeleri ile bir seyler yapip kredi felan aldi.Simdi fabrikasi 24 saat calisiyor bir suru insana ekmek veriyor.

Ingilizlerin "Never die attitute"'una benzeyen hani cevirince asla vazgecmemek pes etmemek gibi.

Ama diger arkadaslarin dediklerine de katilmamak mumkun degil, bunlar binlerce insanin icinde tek tuk.

Amerika'ya gidip hala bir baltaya sap olamamis bir suru adam var.Birazda dogru yerde dogru zamanda dogru kisi ile karsilasmak dogru secimler yapmak ve bunlarin hepsinin bir arada olmasi gerekiyor.

Aslinda benim hikayemi yazmalari gerekirdi,
Part Time isci olarak calistigim fabrikaya mudur olmustum :D
TRUST GALATASARAY
MGC
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:Ama diger arkadaslarin dediklerine de katilmamak mumkun degil, bunlar binlerce insanin icinde tek tuk.
Simdi bulamadim ama gelismis ulkelerde sinif atlama orani, yani alt siniftan orta sinifa veya orta siniftan ust sinifa gecme oranlari cok kucuk yuzdelerle olculmekte. Bu geri kalmis ulkelerde daha da kotu durumda.

Yani mucizeler olmazsa, ne kadar calisirsan calis, yoksul dogmussan yoksul oluyorsun. Tabii bu 'calisma oglum tembel tembel otur' demek olmuyor. Herkesin calisip, kendi uzerine duseni yapmasi ve bunun karsiliginda da guzel bir yasam surmesi gerekir.

Ilk kismini yapip da ikinci kismina gelince 'dur bakalim bu bir hak degil ayricaliktir, biraz daha ziplaman gerekir' muamelesi gorunce kazik yemis gibi hissedersin. Istatistiklere gore genelde olan ise budur. Devrimler de bu malzemeden yapiliyor zaten.

Boyle tek tuk ornekleri cikarip onumuze surenler (gazeteye filan basanlar) ya ne yaptiklarini bilmiyorlar ya da cok iyi biliyorlar.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Bu da Cengiz icin. Bu aralar cok yuklenildi yine.

http://www.turkishdailynews.com.tr/arti ... sid=113486
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Bu sene tatilimizi son 11 sene oldugu gibi, yine Antalya'nin 100 km civarinda batisinda olan Cirali köyünde yaptik. Burayi 1997 yilinda esimle ilk kesfettigimizde, gsm cekmeyen, gunluk gazete gelmeyen bir yerdi.

Simdi tabii bu ozellikleri kalmamis, ama bozulmamasi, yapilasmamasi hakikaten sasirtici. Ancak fiyatlar gecen zamanla Istanbul duzeyine gelmis durumda.

Mukemmel bir yuruyus parkuru olan koy, ceresinde Chimeria (yanan taslar) ve eski maden ocagi ile guzel tepelere ve ormana sahip. Yukarisinda Ulupinar köü var, bu köyde adi gibi bir pinar ve ve selaler icinde ayaginiz 0 derece suda yemek yiyebiliyorsunuz.

Koyun onundeki deniz, Unesco korumasi altinda zira carettalar Turkiye'de en cok bu sahil ile İztuzu plajina yumurta birakiyorlar. Bina yasak, yapilasma yok. Koylu zaten otele karsi.

Kaldigimiz yer bir pansiyon. Bahcede tavuklar, nar - elma - limon agaci (5 yasinda ve Istanbul'da yetisen bir cocuk icin ne kadar onemli oldugunu tahmin edersiniz).

Bu tatilde beni gulumseten bir iki seyi yazmak istedim:

1) Dun Kemer'e giderken yolda bir tabelada gordum; Breakfast + Observing, 7 YTL yaziyordu.

Observing'i anlamadim, herif teleskop falan mi koymus derken sonra buldum, peynirlisi ve patateslisi var.

2) Aramizda Antalya'li var mi? Antalya civarinda maalesef balik kulturu yok. Egede bin tane meze yedikten sonra midede baliga yer kalmaz ya, Antalya ve cevresinde ayran- observing :D - sac kavurma yaygin.

Finike'ye gittik. Dunya guzeli bir yer. Balik carsisinda 2-3 degisik cins balik gordum; Finike'de bunlara KUZU ve YASEMIN diorlar. Evet, o bolgede, yasemin isimli balik var. Biz kuzu aldik, eti cok guzel bir balik, levrekten daha sakiz bir eti var. Pansiyonda yanina meze olarak maydanoz koydular :)

3) Yolda, kamyon arkalarina baktim, ilgi cekici bir yazi var mi diye. Bir tirin arkasinda, "babaya hurmet" yaziyordu. Sollayana kadar cok vakit gecti, hakikaten hurmet gostermek zorunda kaldik babaya. Bir baskasindaki de bayagi materyalistti : "Senden cok var". Herhalde bir kiza, eski sevgiliye soylenecek en acimasiz ve igrenc laf bu olurdu.

Yolda kamyon sayisinin cok azaldigini buna karsilik tir sayisinin patladigini gordum. Molada bir tirci ile konustum; nakliyatcilarin artik kamyonlari tirlarla takas ettigini ve 3-4 yil Turkiye'de kamyon kalmayacagini iddia etti (maliyet avantajlari, leasing gibi imkanlar nedeniyle) .

4) Uc sehirde "doner" konusunda iddialasma gordum, Bursa-Trabzon ve Antalya. Bursa'yi soylemeye gerek yok. Trabzon ise, doneri etten ve yaprak olarak yapiyor. Onlar, odun atesinde etten donerin daha kalin ve lezzetli oldugunu soyluyor.

Antalya'da ise Bursa usulü ama tabagi cok zengin bir doner geliyor. Buna karsilik Antalya, Burdur ve Isparta cevresinde yaygin olan sac kavurma yemenizi hic tavsiye etmem. Oglak eti, cok lezzetli ama alismayana derhal circir yapiyor.

Son olarak, kaldigim yerdeki koyluler futbol konusunda cok bilincli. Hepsi Yilmaz Vural'dan nefret ediyor, FB ve Besiktas'a cok antipatikler.

Kaldigimiz yerde muzik ve televizyon yoktu (dandik bir tv var, iceride bir yerlerde ve pansiyon sahibi tv.yi seyredilmesin, gurultu cikmasin diye ozellikle dandik bir yere koyuyor).

Aksam 21.00'de gevsiyorsunuz, circir bocegi, sessizlik, icki ve uyku.

Donerken gordugum birsey bir cok uzdu, Antalya Kemer arasinda balik ciftlikleri cok fazlalasmis; bu hem baligin tadini kacirmis (saman gibi cupralar) hem de denizi kirletmis. Yukaridan o kafesleri gorunce, manzara kirliligine de isyan ediyor insan.

Bu sezon yerli turistin dibe vurdugu soyleniyor. Galiba herkes, fiyatlarin ayni oldugu ama hizmet kalitesinin cok yuksek oldugu soylenen Yunan Adalarini kesfetmis. Bu dogru olabilir zira tum guzelliklerine ragmen, kaldigimiz koyde fiyatlar Istanbul duzeyine yaklasmisti. Hele Ulupinar, eskiden av arazisi olan, 2-3 barakada ne varsa onu yediginiz mekan tam bir isletmecilik cenneti olmus, 10-15 yeni mekan acilmis.
Mehmet Gurdal Cetin

Hayat bir ironi degil mi ?

http://edition.cnn.com/2008/SHOWBIZ/boo ... index.html

'100 Things' author dies at 47

LOS ANGELES, California (AP) -- Dave Freeman, co-author of "100 Things to Do Before You Die," a travel guide and ode to odd adventures that inspired readers and imitators, died after hitting his head in a fall at his home. He was 47.

Freeman died August 17 after the fall at his Venice home, his father, Roy Freeman, told the Los Angeles Times on Monday.

An advertising agency executive, Freeman co-wrote the 1999 book subtitled "Travel Events You Just Can't Miss" with Neil Teplica. It was based on the Web site whatsgoingon.com, which the pair ran together from 1996 to 2001.

"This life is a short journey," the book says. "How can you make sure you fill it with the most fun and that you visit all the coolest places on earth before you pack those bags for the very last time?"

Freeman's relatives said he visited about half the places on his list before he died, and either he or Teplica had been to nearly all of them.

"He didn't have enough days, but he lived them like he should have," Teplica said.

The book's recommendations ranged from the obvious -- attending the Academy Awards and running with the bulls in Pamplona, Spain -- to the more obscure -- taking a voodoo pilgrimage in Haiti and "land diving" on the Island of Vanuatu, which Freeman once called "the original bungee jumping."

It included goofy graphics with each entry, indicating that some activities were "down and dirty," and others "grandma friendly."

The success of "100 Things" inspired dozens of like-minded books, with titles such as "100 Things Project Managers Should Do Before They Die" and "100 Things Cowboys Fans Should Know and Do Before They Die."

Freeman graduated from the University of Southern California in 1983, briefly working for an ad agency in Newport Beach before moving to New York to work for Grey Advertising.

On September 11, 2001, Freeman watched the second plane hit the World Trade Center from his apartment just blocks away. He moved back to Southern California to be closer to his family.
TRUST GALATASARAY
MGC
Post Reply