Milli Maç:Estonya Türkiye 0-0

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Alpay Dedeoglu wrote:Bu cok rookie hata degil, usta bir manevra. GSnin basina gelemeyecegini Adnanlarda bilir, kendide bilir. hele parttime falan iyice deli sacmasi.
Ama GS onu Milli takimda gormek ister. Federasyonda bir guctur, hafif parlatilip disariya satilabilecek oyuncularin milli takima cagirilmasina yardim eder, Turkiyenin her yerinden istikbal vaadedn oyunculari onceden GS'ye bildirir. Blofu beraber yaptilar, zokayi federasyon yuttu.
Diger forum katilimcilarindan ozur dileyerek... Alpay Hocam, bir PM'in var, uyarisini acmamissin/gormemissin sanirim, bir goz ativer... :)
Özgür
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Ersin Taner wrote: Oh be! Simdilik kurtulduk.
Diğerleri ne alıyor?[/quote]

Diğerleri derken yardımcıları mı?

Terim'i hiç sevmesem de bu maaş konusundaki eleştirileri abartı buluyorum. Birincisi Federasyonun bütçesinin büyük bölümü sponsorlar ve maç yayını havuz gelirleri oluşturuyor. Geri kalanı hazineden(yani bizim vergilerden) geliyor.

Yani " Yuh, bizim vergilerimizle ayda 110 milyar maaş alıyor" lafı gerçeği yansıtmıyor.

İkincisi milli takım hocaları klüp takımlarına göre daha az çalışsa da isim yapmış ve belli bir seviyenin üstünde hocalarla çalışıcaksan kesenin ağzını açacaksın.

Terim'in aldığı aylık 110 milyar yıllık yaklaşık 700 bin Euro yapıyor.(Şimdi 2 katına çıkarmışlar maaşını) Geçen sezon Terim'in maaşı konusunda bu tartışmalar çıktığında Bjk Ertuğrul'a 1.5 milyon, biz Feldkamp'a 1.5 milyon, Fb'de Zico'ya 1.8 milyon Euro ödüyordu.

Capello İngiltere'den, Rehhagel Yunanistan'dan, Hiddink Rusya'dan ne kadar alıyor acaba? 2-3 milyondan aşağı olduğunu düşünmüyorum. Terim'in 96-2000 arası bizden ne kadar aldığını tam bilmiyorum ama şu andakinden az olduğunu sanmıyorum.

Yani adam son 10 yıldır aldığı en az ücretle(son zam öncesinde) çalışıyor. Ha yerine Milli takımda daha iyi birini görmek isterim, Gs'nin başında ise asla görmek istemem o ayrı...[/quote]

Hayır canım, diğerleri derken diğer teknik direktörleri kastetmiştim. Eleştiri olacaksa bu mantıkla eleştiri yapılmalı değil mi? Kaldıki, paranın kaynağı da önemli, bu noktada. Para milletin cebinden mi çıkıyor? Eğer öyleyse bu tartışmanın bir anlamı olur, değilse olmaz!

Birde şunu anlamakta zorlanıyorum: Neden konu Terim olunca işin içine 'maaş' kavramı giriyor? Bütün TD'ler için yıllık ücret konuşulurken, Terim'in maaş'ı var gazetelerde! Neden, yıllık şu kadar alıyor denmiyorda, aylık bu kadar alıyor diyorlar? Ücretini YTL olarak alıyor diye mi? :D Yoksa niyet başka mı?

Bunları öğrenmek için vakit ayırıp araştırman gerekiyor.

# G.Saray Skibbe 1.2 Milyon Euro

# F.Bahçe Aragones 3 Milyon Euro

# Beşiktaş M. Denizli 1.3 Milyon Euro

# Trabzon Ersun Yanal 1 Milyon Euro

Terim'in şu anki maaşı hangisinden fazla acaba? Aylık 110 alıyorsa, adamın yıllık geliri 1 milyon euro bile etmiyor be!
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Ersin Taner wrote:
Diğerleri ne alıyor?

Diğerleri derken yardımcıları mı?
Hayır canım, diğerleri derken diğer teknik direktörleri kastetmiştim. Eleştiri olacaksa bu mantıkla eleştiri yapılmalı değil mi? Kaldıki, paranın kaynağı da önemli, bu noktada. Para milletin cebinden mi çıkıyor? Eğer öyleyse bu tartışmanın bir anlamı olur, değilse olmaz!

Birde şunu anlamakta zorlanıyorum: Neden konu Terim olunca işin içine 'maaş' kavramı giriyor? Bütün TD'ler için yıllık ücret konuşulurken, Terim'in maaş'ı var gazetelerde! Neden, yıllık şu kadar alıyor denmiyorda, aylık bu kadar alıyor diyorlar? Ücretini YTL olarak alıyor diye mi? :D Yoksa niyet başka mı?
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Image

Hamit bu halde amerikaya giremez :D
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Destekci bu parayi nerden buluyor? Ona buna sattigi mal ya da servisten degil mi? Eninde sonunda bu para Turkiyede yasayanlarin cebinden cikan para. Ister vergi olsun ister alinan bir seyin fioyatindan kesilen reklam icin para olsun. Dunyada hicbir sey bedava degil.

Ikinci olay ise bu federasyon birinci ligin dort buyuk klubune ve Terime bu paralari peskes cekmekten ote ne yapiyor? Haydan gelip huya giden disinda yatirim olarak Turk futbolunun temeline yatirdigi para nedir dersem bu tur maasin ucuklugunu gorursunuz. Kizmayin o zaman futbolcu, sporcu devsirmek icin yapilan oyunlara. Turkiyede ac bir suru insan varken spor ve futbol bunlarin bu acikli halinden kurtulmalari icin bir firsat olmasi gerekirken bu tur maaslar bu turlu sisirilirse ayranin yok icmege hesabi futbol da boyle yerlerde surunur. Almanyadaki yetisen cocuklara boyle askinti olup siz Turk degil misiniz ne isiniz var Alman milli takiminda demege insan utanir. Ulan esek Almanin yaptigini yapamiyorsan ne diye orada oturuyorsun bak para ile oynuyorsun derler adama. Ben disardan uc dort milyon avroya TD getirilsin de demiyorum.

Terim bu parayi hak etti diyen bana disardan onu bunu ornek vermeden aciklasin nasil bu parayi hak ettigini? Ne yapmis? Insanlarin aldigi maas performanslari ile orantili olur. Olmuyorsa o iste bir sakatlik vardir. Terim'in futbol dunyasindaki pazarda degeri nedir? Turk futbolunda devrim mi yapmistir? Bilinmeyen simdi parmakla gosterilen degerleri mi ortaya cikarmis ve yetistirmistir? Her iki senede bir o kupa senin bu kupa benim turnuvadan turnuvaya milli takimi mi tasimis? Iste hasbel kader bir eleme grubunda durum gozlerinizin onunde. Isi zora sokmusuz. Karsimizdaki futbol abidesi Estonya'yi yenmek kolay degil elbette Aragones'e Ispanya ne odemistir 40 yil sonra onlari tekrar avrupa sampiyonu yaptiginda. Adam biraktigindan beri yenilmeden devam ediyorlar. Grupta dort macta 4 galibiyet 12 puan. Disarsi icersi fark etmiyor. Onune geleni yeniyorlar. Elin ucer beser attigi takima berabere kalmis Avrupada son dorde giren milli takimin ise hali ortada. sakatlar var. Sakatlik kafada oldugu surece elbet bir mazaret bulunur. Mehter takimi gibi iki adim ileri bir adim geri. Geciniz.

Dahasi bu adam genc antrenorler filan mi yetistiriyor? Anadoluyu karis karis tarayip potansiyeli olan cocuklari bir program dahilinde bursla Turk futboluna armagan mi ediyor? Yamisip oturup orada basinla sunla bunla ibigine kadar kizarip kimisine cep telefonla ana avrat duz giderek kavga etmek onun isi. Yem ve ahkam kesiyor aldigi bu paranin karsiligi olarak. Nedir Turk futboluna katkisi bu herifin boyle bir maasi hak edecek? Varsa bu konuda bir cift lafiniz buyrun. Bana bilmem ne 7-8M aliyor Terim bu kadar almis cok mu derseniz. Ben ne verip ne aldigina bakarak bunlari soyluyorum ve de soyleyecegim.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Cengiz Akgun wrote:Destekci bu parayi nerden buluyor? Ona buna sattigi mal ya da servisten degil mi? Eninde sonunda bu para Turkiyede yasayanlarin cebinden cikan para. Ister vergi olsun ister alinan bir seyin fioyatindan kesilen reklam icin para olsun. Dunyada hicbir sey bedava degil.
Denzili'nin Ersun'un Skibbe'nin parasını IMF mi ödüyor Cengiz abi? Terimden yüzbinlerce euro fazla para kazanan bu adamlar ve bundan öncekiler çok hakediyordu da o yüzden mi kimsenin gıkı çıkmadı?

Bu para muhabbetinin hiç mantığı yok. Aragones'in 3 milyon aldığı ülkede Terim'in maaşını tartışmak tuhaf!

Bence yakın zamanda istifa edecektir. Yerine gelen adamın kaç lira aldığınıda kimse zahmet edip konu etmeyecektir, çünkü maksat üzüm yemek değil!
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ismail Gezer wrote:
Cengiz Akgun wrote:Destekci bu parayi nerden buluyor? Ona buna sattigi mal ya da servisten degil mi? Eninde sonunda bu para Turkiyede yasayanlarin cebinden cikan para. Ister vergi olsun ister alinan bir seyin fioyatindan kesilen reklam icin para olsun. Dunyada hicbir sey bedava degil.
Denzili'nin Ersun'un Skibbe'nin parasını IMF mi ödüyor Cengiz abi? Terimden yüzbinlerce euro fazla para kazanan bu adamlar ve bundan öncekiler çok hakediyordu da o yüzden mi kimsenin gıkı çıkmadı?

Bu para muhabbetinin hiç mantığı yok. Aragones'in 3 milyon aldığı ülkede Terim'in maaşını tartışmak tuhaf!

Bence yakın zamanda istifa edecektir. Yerine gelen adamın kaç lira aldığınıda kimse zahmet edip konu etmeyecektir, çünkü maksat üzüm yemek değil!

Bana adamdan bahset. Ersun hayatinda gormedigi parayi milli takimdan aldi. Bir Hakan Sukur'u idare edemeyecek adam Istanbulda bogazda villa sahibi oldu,

FB verir istedigi parayi. GS da verir. Beni hic alakadar etmez. GS versin Terime 3M Avroyu. bana ne. Ben milli takimdan ve federasyon denen sabalaklardan bahsediyorum. Hala giden Hasan'in arkasindan agliyorlar. Yok tribunde basi ortulu karisi ile sov yapmista yok bilmem ne yapacakti diyerek. Almanyada Belcikada Fransada Turk cocugu yetistiriliyor. Ondan sonra gelsin bizde oynasin diye turlu yasa yatiyor bu ayilar. Hazir ya. Almanya da sistem var program var. Sonra vereceksen parayi basarisina gore ver. Yarin ne yapalim bir daha sefer dediginde verdigin 220 bin lira ayligin ustune bir bardak su iciyorsun. Bir de ustune afra tafra. Gurbetci 3-5 milyonun icinden cikan adami Alman milli takimi Belcika milli takimi Isvicre milli takimi ile paylasmaya kalkacagina kur sende duzenine. . Neden cikmiyor Turkiyeden. Terim'e para var ama bu ise yok. Boynuzlari mi var bizim cocuklarin?
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Cengiz Akgun wrote:
Ismail Gezer wrote:

Bana adamdan bahset. Ersun hayatinda gormedigi parayi milli takimdan aldi. Bir Hakan Sukur'u idare edemeyecek adam Istanbulda bogazda villa sahibi oldu,

FB verir istedigi parayi. GS da verir. Beni hic alakadar etmez. GS versin Terime 3M Avroyu. bana ne. Ben milli takimdan ve federasyon denen sabalaklardan bahsediyorum. Hala giden Hasan'in arkasindan agliyorlar. Yok tribunde basi ortulu karisi ile sov yapmista yok bilmem ne yapacakti diyerek. Almanyada Belcikada Fransada Turk cocugu yetistiriliyor. Ondan sonra gelsin bizde oynasin diye turlu yasa yatiyor bu ayilar. Hazir ya. Almanya da sistem var program var. Sonra vereceksen parayi basarisina gore ver. Yarin ne yapalim bir daha sefer dediginde verdigin 220 bin lira ayligin ustune bir bardak su iciyorsun. Bir de ustune afra tafra. Gurbetci 3-5 milyonun icinden cikan adami Alman milli takimi Belcika milli takimi Isvicre milli takimi ile paylasmaya kalkacagina kur sende duzenine. . Neden cikmiyor Turkiyeden. Terim'e para var ama bu ise yok. Boynuzlari mi var bizim cocuklarin?
Cengiz abi, Galatasaray'ın cebinden çıkan paraların kaynağı Abramoviç mi? Hem öyle yada böyle çıkan para Türkiye'nin parası diyorsun hemde milli takım başka bunlar başka diyorsun. Önce bu konuda bir kara ver bence :)

Coca Cola'dan, Telekom'dan çıkıp Terim'in cebine giren 700 bin euro'dan önce taraftarların yada Türk iş adamlarının cebinden çıkıp Aragonesin cebine giren 3 M euro'yu dert etmek lazım bence! Eğer dert etmek gerekiyorsa tabi..

Mevzu haketmekse, Türk milli takımı Terim'den önce en son hangi eli yüzü düzgün takımı -iyi yada kötü oynayarak- yenmiş? Ben biraz düşünüyorum ve 8 yıl kadar geriye gitmem gerekiyor :D

Diğer söylediklerine gelince. Haluk Ulusoy bilmem kaç yıl Türk futboluna hükmetti, önce onu eleştirmen gerekirdi o temel konularda ama ben burda Haluk Ulusoy'un doğru düzgün eleştirildiğini bile hatırlamakta zorlanıyorum, Aziz'e düşman diye mi nedir?.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote: Bana adamdan bahset. Ersun hayatinda gormedigi parayi milli takimdan aldi. Bir Hakan Sukur'u idare edemeyecek adam Istanbulda bogazda villa sahibi oldu,
Bence sen de saatine 80 dolar almayi haketmiyorsun. Zamaninin yarisi alakasiz internet forumunda el ogluna gereksiz laf yetistirmekle geciyor. Hem de sirket bilgisayariyla sirket parasiyla.

Hadi bakalim cik cikabilirsen isin icinden...

Bu kadar insan sana "fiyati pazar belirliyor federasyon degil" diyor anlamiyorsun. Simdi Terim istifa etse Ertugrul'u getirecekler hazirda bekliyor. Tarikatci ikiyuzlu, yalanci, takkiyeci herif sumuklu, aglamakli suratiyla daha da beterini yapacak, hem de ayni parayi isteyerek alarak. Ersun ornegini kendin vermissin. Cok sevdigin Aykut'a "gel sana 300 bin Euro milli takim senin olsun" de bakalim, suratina mi tukuruyor, "salak mi sandin beni" diyor? Aykut gelse ne olacak o da belli degil. Sanki uluslararasi bir deneyimi var da? Yabanci adam getirsen Terim'in iki katini vereceksin. Capello dunya kupasi kazanabilecek kapasitede Ingiltere milli takimini calistirmak icin 10 milyona imza atiyor. Ayni adami 20 milyon versen Turk milli takiminin basina geciremezsin. Git Hiddink'e sor bakalim 5 milyon, 6 milyon kac milyon istiyor artik. Butun hocalar biliyor Turkiye'de calismanin ne kadar zor, bu ortamin ne kadar pespaye oldugunu.

Yine herkes diyor "bu para vergilerden gelmiyor havuz parasindan geliyor, sponsor sirketlerden geliyor" diye. Yine inatla duymamaya calisiyorsun sanki duvara konusuyor insanlar gibi "bana ne nereden gelirse gelsin" vs... Yahu GS'in Skibbe'sinin maasi da havuz parasindan, yayin gelirlerinden, Turk Telekom'dan vs geliyor. O zaman GS'da mi yanlis is yapiyor? "GS beni irgalamaz, onlar istedigini yapar" ne demek?

Terim'i elestirmek baska, yaptigi isi begenmemek baska, bu para ona cok demek baska. Bunu diyebilmek icin piyasayi bilmen isin icinde olman gerek. Daha ucuza daha iyisini bulursan getirirsin ama yok iste. Bulent Uygun gibi cak cak atan sonra intertoto'dan elenip gelenler, her aldigi takimi dusuren Yilmaz Vural ya da duvar savunmasi yapan Tolunay gibi adamlar dolasiyor Turkiye'de. "Gelsin de Ertugrul bul aradigin belayi" demek geliyor insanin icinden. Estonya'dan 4 tane yiyip gelirdi Metalica kahramani, farkinda degil 0-0'i begenmeyenler.

Ozan Ersoy
Salih Bora

Post by Salih Bora »

Ismail Gezer wrote:Bence yakın zamanda istifa edecektir. Yerine gelen adamın kaç lira aldığınıda kimse zahmet edip konu etmeyecektir, çünkü maksat üzüm yemek değil!
Zor istifa eder.
220 bin bu... Türkiye ölçeğinde enfes para.
İstifa ederse sudan çıkmış balık gibi açıkta kalır.
Dünya üzerinde Terim'in titrek yüzüne bakacak bir tane kulüp olduğunu düşünen varsa çıksın ortaya.
Euro 2008'den önce beklemiyor değildim. Turnuvadan sonra çeker gider diye.
Takım yarı finale kaldı. İyiden iyiye umutlandım. Bunu alacak bir şapşal Avrupa kulübü bulunur diye. Hayır... Bir tek yerden teklif almadı.
İtalya'nın Napoli gibi ortalama kulüplerinden bile teklif gelseydi koşa koşa giderdi. Ama helal olsun onlara da. Bu adamın ne mal olduğunu öğrenmişler, yanına yanaşmıyorlar.
Türkiye'de ise Galatasaray'dan başkası bunu almaz... Fener ve Beşiktaş yakınından bile geçmez bunun... Anadolu kulüpleri desen, beyefendinin hışmına uğrayacağız diye ödleri kopar onların...
Ne kaldı geriye sağılacak enayi olarak?
Türk Milli Takımı tabii ki.
Üç kere gidip dört kele aynı takıma gelen antrenör duydum da, üç kere "istifa ediyorum" diye rol yapıp dört kere geri alacak kadar kösele yüzlüsü bizde var... Oynak kösele... Aziz Yıldırım'ı geçti bunun gidermiş gibi yapıp geri gelmeleri...
AYRILMAZ İKİLİ
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kontrati kesin para uzerinden yaparsan hele bir de boyle 3-4 senelik suyundan da koy cinsinden, TD'nin her kaprisini cekersin. Kovarsan da gule oynaya alir parasini. Arkasindan da bakarsin. Bir de ustune ustluk yalandan fatura benim der alay eder insanla.

Ne yapalim pazar boyle dedigin anda is bitmistir. Federasyon'un temel gorevi futbola yatirim yapmaktir. GS, FB, BJK havuz parasini alir isterse hepsini TD 'ye verir isterse TD'siz calisir. Ozel sirket haline donduler. Kendileri bilir. Federasyonun yonetmeligine uyduktan sonra parayi nasil harcamislar bunun hesabini o da gostermelik olarak soracak olan taraftarlaridir. Onlarda ortada iste. Ama asil hesabi bilmem ne fonu soracak gelirleri degil de kari dagitmaya kalktiklarinda GS da.

Federasyona giren para nasil girerse girsin sonunda devlet kurumu oldugu icin Turkiyede yasayan herbir bireyin parasi gozu ile bakilacaktir. Federasyon ulufe dagitamaz pazar boyle diye. Onun o parayi nasil kullanildigini sormak sorusturmak millet meclisinin isidir. Ne zaman Turkiyede NFL, NBA, NHL gibi federasyon yerine ozel kurumlar kurulur o zaman bu adamlar devletle alakalari olmadigi icin ne isterlerse yaparlar uye edindikleri kluplerin istekleri dogrultusunda. Once bunu kavramak lazim zart zurt etmeden.

TD iki milyon dolar mi istiyor? Pesin para ile basarisina gore alacagi parayi denklestirirsin. Dunya kupasina katilirsa su kadar dunya kupasinda ilk dorde girersen su kadar, Sampiyon olursa su kadar, Avrupa kupasina katilirsa su kadar, dereceye girerse su kadar diye alacagi parayi yaptigi ise gore siralarsin. Bunlar basit isler. Kendine guvenen istedigi parayi ister ama yapamadiginda da hak iddia edemez tazminat mazminat almadan gider. Turkiye'nin Capello, Kapacino, Expresso gibi fantazilarele ile filan isi yok daha. Hele dogru durust bir futbolunu temeline oturtsun. Capello bu islerle ugrasmaz daha dogrusu ugrasamaz. Sen ayagini yorganina gore uzatir temelini kurmaya bakarsin. Bu ise talip plan yaptiginda da alir hak ettigi parayi. O zaman bak Avrupa Sampiyonuyuz hak etti verildi olur. Ama o begenmez bu benim pazarim degil diye yuzune tukurmege kalkarsa elini open gelir. Aykut mu olur Tolunay mi olur Ridvan mi yoksa Saglam mi olur orasini o zaman belli olur.

100 bin YTL'den 220 bin YTL yuz de yuz zam yaparsan Terim sana yeni fantaziler hazirlayacaktir kafasina gore. Cunku kaybedecek hicbir seyi yok. Butun risk onu oraya getirende. Sonunda ne yapayim ben mi cikip oynayim diyecek ama cagirdigi Belezoglu filan gibi adamlar oradayken. O yuzden Batuhan'i ilk 11 kayar oynatir sonradan oynatmamaliydim filan gibi demec verir eger yazilanlar dogru ise. Iste yaptiklari ortada. Aragonez'e Ispanya ne veriyordu Avrupa sampiyonasina hazirlarken takimi. Yaptiktan sonra ne verdi?

Bana gelince. Benim degil tum Amerikada kimsenin is garantisi yok. Executive olup kontrati ve altin parasutlu tazminati olmayanlar icin bu pazar oldukca cekismeli. Ben alistim. 25 senedir bu meslekteyim. Isimin saati zamani yok. Sonunda muhendislik yapiyoruz. Memur degiliz mesai saatinde muhur damga basmadi kaytariyor diyecek pek bir durum yok. Zamani gelir gece ve hafta sonu calisirim. Memur gibi 8:00-5PM saat kollamam. O yuzden is arasinda ne yaptigimi, bilgisayarimi, telefonumu nasil kullandigi mi kontol eden olmadi bugune kadar. Hem sonra adamina goredir bu tur isler. Kaytaran daha ilk aldigi proje sorumlulugunda ortaya cikar. Onda sonra yalan dolan baslar. Cantam kayboldu, cocuk uyutmadi, bilgisayarim bozuldu, ailevi sornum var duzenim bozuldu. Falan filan diye gider.

Ha saatine 80 dolar ise coktan tarih oldu merak edenler varsa. Degilse bu is icin sardunya istifi kiyidan kiyiya 5 saatlik yolculuga katlanip gecenin saat ikisinde Kaliforniyadan eve donmem bir gece daha yatardim 80 dolara bu kadar diye.
Last edited by Cengiz Akgun on Sat Oct 18, 2008 12:40 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Cengiz,

Bir zahmet merakimi gider. Eger FT Estonya macindan sonra istifa etseydi milli takimin basina kimi getirirdin, kac para teklif ederdin, sartlarin ne olurdu, kontrat suresi ne kadar uzun olurdu, tek tarafli kontrat iptalinde ne sartlar koyardin.
Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

TFF Özal dönemine kadar tam bir devlet kurumuydu. Özal döneminde Şenez Erzik'in de bastırmasıyla uluslararası standartlara uygun olarak özerk hale getirildi. Yani bir anlamda yarı özel hale getirildi.

Seçimlerini kendi üyeleri yapıyor, bütçesini kendi genel kurulu belirliyor(zaten çok küçük kısmı devletten geliyor) ve TFF'nin hiç bir kademesinde ve kurulunda devletin bir üyesi bulunmuyor. Devletle olan ilişkisi GSGM'e(Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü) bağlı olması...

GSGM'nin belirlediği şekilde ve tarihlerde seçimler yapılıyor ve kimlerin üye olabileceği GSGM'nin kurallarına göre belirleniyor(Üniversite mezunu olmak, adi suçlardan sabıkası olmamak vs.)

Madem TFF bir devlet kurumuydu da neden zamanında Ulusoy'u kovamadılar. Spor bakanı yolsuzluk iddiaları nedeniyle soruşturma açınca ne oldu?

Fifa "Ülke federasyonlarına devlet karışamaz. Karışırsa milli takımınızı ve klüp takımlarınızı uluslararası turnuvalardan men ederim" dedi ve hükümet geri adım atmak zorunda kalmadı mı?

Ha daha sonra TFF genel kurulunda delegeleri olan klüp ve kurulları kafakola alıp istediği adayı seçtirdi Tayyip ama gerçek bir devlet kurumunda 5 dk. sürmezdi bu olay... Seni görevden aldım yerine şunu atadım der ve iş biterdi.

Terim'i sevmediğimi söylemiştim ama ülkenin her tarafında oyuncu arayan ekiplerin olmadığını nerden biliyorsunuz? Daha 1 ay önce 1-2 sene içinde 100 civarında oyuncuya sahip olucaz demedi mi adam?

Zamanında Hakan Şükür, Arif, Hakan Ünsal, Ergün, Ümit Davala, Vedat vs. gibi oyuncuların GS'a nasıl transfer olduğunu sanıyorsunuz, GS'nin son derece gelişmiş oyuncu izleme(scouting) sistemi sayesinde mi?

Terim'in milli takımdaki ilk döneminde ülkenin her tarafında izletip genç ve ümit milli takımlara aldığı bu oyuncuları GS'a önermesi sayesinde transfer edildi bu oyuncular.

Ayrıca bir konu daha var, NBA özel bir kurum olabilir ama milli takımlarla bir alakası yok. Amerikan Basketbol Federasyonu(USA Basketball) seçiyor milli takımları ve koçlarını... Aynı TFF gibi özerk bir kurum USA Basketball...
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ersin Taner wrote:Madem TFF bir devlet kurumuydu da neden zamanında Ulusoy'u kovamadılar. Spor bakanı yolsuzluk iddiaları nedeniyle soruşturma açınca ne oldu?

..l...

Nasil Ulusoy'u kovamadilar yahu? Kovmaktan beter ettiler. Hasan'i nasil sectirdikleri Ulusoy'un hereye ragmen tekrar secilmesinde bile gorevini yapamamasi yuzunden istifa emek zorunda kaldiginda ben Mars'ta degildim. Ozan neden bas bas bagiriyor Saglam'i getirtecekler diye. Bunlar ozerk kurumun basina gelen seyler mi? TRT'de ozerk kurum. Geciniz. Devletin denetimi uzerlerinde. Bunu kimse yadsiyamaz.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Marsan wrote:Cengiz,

Bir zahmet merakimi gider. Eger FT Estonya macindan sonra istifa etseydi milli takimin basina kimi getirirdin, kac para teklif ederdin, sartlarin ne olurdu, kontrat suresi ne kadar uzun olurdu, tek tarafli kontrat iptalinde ne sartlar koyardin.
Ozan'i saat basina $50 getiririm. Ama oda 8:30-17:00 mesaisi yapar bu paraya anca.

10 bin km uzaktan gordugum kadari ile isim belli. K-A-L-L-I! Bu is tam ona gore hem de kisa donem icin. Senede yogun olarak calisma suresi belli. O da kis zamani degil. Hava iyi iken. Usutmez. Terim'in 120 bin YTL maasini (zamdan once) duymayan kalmadi. O maas uzerinden mecburen iki senelik kontrat. Dunya kupasina giderse yuzde 25 bonus yari finale kalirsa yuzde 50. Final icin yuzde 75. Mufit de yalaklanip Terim'in arkasindan giderse, yanina Aykut'u veririm. Ona da milli takim yarin senin olacak aklini basina topla derdim. Bu boyle ayak ustu planim.

Asil neler yaparim TFF baskani olsam yarisi aklimda aklimda yok elime gecen bu paralarla. En az Turkiye capinda bes tane futbol akademisi ve her birine 50'ser tane ilk okul caginda tarayip buldugum bursla okutacagim cocuklar. Topladigim temel futbol/kultur seviyesini yukseltecek her seyi ile yedigi ictiginden tut yatip kalkmasina konusmasina kadar duzenli bir alt yapi yatirimi olurdu bu. Atla deve degil. Bunlari bu isi gercek bir meslek sahibi haline getirtecek sekilde yetistirip sadece futbolcu degil diyatisyen, antrenor, fiziko terapist, kondisyoner, hatta icinden spor konusunda ihtisas yamis doktor bile olmak isteyene bu imkanlari ile birlikte top yekun bir plan ve program olurdu bu. Hepsini bu ayri ayri konularda Bati standardinda dort dortluk yetistirmek icin elimden ne gelirse yapardim. Sonra da Turkiye ligindeki takimlara kisi basina harcadigimin 5 kati ile satardim bu programi dondurmek ve milletin parasini bosa harcamamak icin. Bak bakalim korner atmasini bilmeyen, duran topa vurmasini bilmeyen kalir mi idi 10 sene sonra ben profesyonel futbolcuyum diye sahaya ciktiklarinda bu topladiklarim.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Post Reply