EURO 2008:TÜRKİYE-CEK Cumhuriyeti 3-2 (Arda, Nihat (2))

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Hakem kotuydu Cengiz, o kartlari gosterirsin, ama gosteriyorsan Aurelio'nun neredeyse ayagini kiran, Arda kontraya cikarken arkadan indiren adama da gostereceksin. Hic birini gostermeyene kimse laf etmez, hepsini gosterene kimse laf etmez, ama ikisini gosterip obur ikisini gostermezsen su forumda yazan cogu soguk kanli insan da hakli olarak cildirir.

O dort pozisyon icinde en bariz sari kart olani Aurelio'ya yapilan fauldu, acik ara ile, biraz zorlasan kirmizlik hareket. Adam faulu verdi, eli cebine gitmedi.

Cech'in hatasindan bahsetmis herkes, 5-6 dakika once Servet bir metreden kafayi iceri vursa kimse Cech'in hatasini konusmazdi, iyi oynuyorduk, adamlar orta sahalarini degil, 30 metre cizgilerini goremiyorlardi, bu kadar zorlar girersen sonunda birseyler oluyor. Volkan iki golde de topu tokatladi, top ikisinde de arka aglara gitmedi vs. Cech'in hatasina bu kadar takilmak bizim takima ayip.

Terim futbol olarak ne kadar hatali olursa olsun onunla oynayan takimlar kaybetmeyi kabullenmiyor kolayla, bunu da adama teslim etmek lazim. Anladigim kadariyla Avrupa kupalari tarihinde eleme kimliginde maclarda 2-0dan normal surede 3-2 yok.

Sabri degisikligine kufur ettim, ama bir yerden sonra adamlarin sag kanadini felc ettik.

Hamit'i bir sonraki mac sag bekte gormemeyi umuyorum. Aurelio'nun yoklugu blki de Hamit'i on libero yapar Topal ile yanyana.

Hirvatlari eleyebiliriz, daha ileri de gidebiliriz, bizde bir seyler var, hocaya ragmen. :wink:
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

2-1'lik Brezilya maçından beri hiçbir hakeme lanet okuduğumu hatırlamıyorum. Ama bu herif haketti. Bize gösterdiklerini onlara göstermemesi, avantaja bırakabileceği çok güzel bir pozisyonu kesmesi, Emre Güngör'ün sakatlığını umursamazken Çek oyuncunun sakatlığında hemen oyunu durdurması nasıl rezil hakem olduğunu gösterdi. 2. golüde onun yüzünden yedik, Üründül beni yanıltmıyorsa! Hakem için bu kadar yeter.. Belkide hakemin bu rezil tavrı takımı ateşleyen etkenlerden biridir, kimbilir!

Maçın kaderni değiştiren hadiselerden biri Hamit'in orta sahaya geçişiydi. Sabride maça müthiş bir hareketlilik kazandırdı ama maçı kazandıran pozisyonları Hamit hazırladı. Hırvatistan maçında da sağ kanatta veya Aurelio'nun yerine göbekte oynayacaktır..

Umarım defansın göbeğine sağlam 2 oyuncuyla çıkabiliriz. Volkan GS-FB maçından sonra yine kendini attırdı! Netice itibariyle olan ona oldu. Çeyrek final maçında oynayabilecekken yedek klubesinde bile oturamayacak..
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Gursel wrote:Hakem kotuydu Cengiz, o kartlari gosterirsin, ama gosteriyorsan Aurelio'nun neredeyse ayagini kiran, Arda kontraya cikarken arkadan indiren adama da gostereceksin.
Tamam hakem cok kotu idi Ceklerin kazanmasi icin elinden geleni yapti Aurelio duserken ayaginin altinda kalmasini sari degil kirmizi ile cezalandirmasi gerekiyordu. Ama ona ragmen gecirdik. Hadi bakalim oldu mu?
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Son 15 dakika: Arda + Cech + Nihat + Fatih Terim sansi = Ceyrek final.

Helal olsun cocuklar yine klasik yumurta dayaninca oynadilar. Buda bizim ekolumuz olsa gerek.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Bir de aklimdayken, ikinci golu yememiz belki de lehimize oldu, cok garip gelse de.

Sanirim mac 1-0 deam etse Koller-Baros degisikligini gorecektik, Baros isiniyordu zaten. Ama 2-0dan sonra hocalari belki de hakli olarak maci garanti gorup Koller iyi oynuyor, top aliyor, Baros'u da ne oynatayim, bu is zaten bitti dedi. Belki de ikinci yari baslarken yapmaliydi o degisikligi. Ama 75. dakika geldiginde cok gecti ve de oyun adamin elinden kayip gidiverdi Baros'u falan sokamadan. Cidden bence bu anlamda ikiyi yemek gunun sonunda muhtemelen isimize yaradi.

Ali
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cengiz Akgun wrote: ..
Sen ne dusunuyorsun Aurelio ve Arda'nin dusuruldugu pozisyonlar icin, sarilik degiller miydi sence?
Aurellio'ya faul yapildi ve duserken ayagi altinda kaldi. Rakip oyuncunun ayagina kasdi bir hareketi yok. Sadece zamanlama hatasi yuzunden faulu var. Bunu ESPN'de iki kere gosterdiler kotu dustu diye. Kimse sarilik hareket filan demedi. Zaten o yuzden Mert'e soruyordum madem bu kadar yanli yonetimde bulundu neden bu maci anlatan insanlar da bu haksziliklari dile getirmediler diye. Arda'mi idi birini omzundan cekip dusurene sari kart verdi. Baska Arda'lik pozisyon hatirlamiyorum. Ben acikca soyleyim asagilik bir hakem gormedim. Zaten bunca UEFA'nin gozu ustunde oynanan bu tur maclarda harakiri yapacak hakem de az cikar.
Wallahi eger o harekette ayaga kasit yoksa Topal'inkinde mi kasit var? Aurelio'nun ayagi duserken Aurelio dusmeyi bilmiyor diye altinda kalmadi, altinda rakibin iki bacagi vardi, ondan oyle dustu, babane ondan sonra rakibin kafasindan ne geciyordu.

ESPN Topal'in hareketi icin iste gercek sari kart ornegi falan dedi mi?

Arda'nin hareketi Cekler ataktayken top kaptirdiklarinda oldu (senin bahsettigin pozisyondan epey once, bizimkiler iki sariyi gordukten sonraki 5-10 dakika icinde). Arda topu kapti, Cekler kontra yiyecekti bir adamlari geldi, arkadan sallayip indirdi, ne topla alakasi var ne birsey, sari kartin ornegi diye filmlere falan konabilir, yine cikmadi. Tekrarlarda izleyebilirsin.

ESPN'in futbolu pek kuvvetli degildir bu arada, yani ne soyleyip soylemediklerini cok fazla takma bence.

Bir de Koller kafaya cikarken faul calinan birkac pozisyon vardi, Servet ve Emre Gungor'e, bakitk tekrarlarda, tek yaptiklari kafaya cikmak, hakem faul caldi.

Ama bizimkiler hakemle ugrasmak yerine islerine bakinca hersey daha iyi oluyor, o da dogru.

Ali
Last edited by Ali Gursel on Mon Jun 16, 2008 2:39 am, edited 2 times in total.
Salih Bora

Post by Salih Bora »

Hocasız turnuva götürüyoruz. İnanılır şey değil.
Bu daha önce de başımıza gelmişti.
Hatırlarsınız. 2002 Dünya Kupası'nda Şenol Güneş sürekli saçmalıyordu. Kura şansıyla ve oyuncuların özverisiyle kendimizi yarı finalde bulduk.
O serüveni al, karbon kağıdıyla kopyala. 2008'i bulursunuz.
Hamit sağ bek, Nihat santrfor oynadı. Tuncay kadroda. Sokaktaki üç yaşındaki çocuklar bile Hamit'in orta saha oyuncusu öğrendi.
İkinci yarı orta saha gibi oynayınca neler yaptığını görüyorsunuz.
3 asist.
Ayhan gibi hem defansif hem ofansif yönü güçlü, Galatasaray'ın şampiyonluğuna sakatlığına rağmen önemli katkıda bulunmuş adamı sen bir dakika bile oynatmıyorsun.
Kazım sahada inanılmaz saçmalıklar yapıyor.
Arda, Tuncay ikinci yarı kendine güvenleri geldi. Sorumluluk aldılar.
Sabri ikinci yarının gizli kahramanı. Bir de orta yapmayı öğrense...
Bir de... Dikkat ettiniz mi, Sabri ve Hamit ceza sahasına top ortalarken bizde kafaya Nihat ve Aurelio çıkıyordu. Semih'i hangi akla hizmet alırsın sahadan? İki golü Nihat attı ama maç boyunca sahada yoktu. Semih olsa belki çok önceden maçı çevirecektik.
Tabii Emre Aşık'ı da unutmamak lazım.
Altı pasın içinde bir top şandelledi, top yükseldi yükseldi aynı yere düştü. Adam tam bir bomba.
Bilmem İbrahim Toraman'ı, Yıldıray'ı kadroya çağırmadığı için üzülüyor mudur Fatih Terim?
Pek sanmıyorum. Galibiyet herşeyin üzerini örttü.
Yeter ki Hamit'in sağ bekte oynamayacağını öğrensin.
Ve... Madem oyunu rakip yarı sahaya yıkabiliyoruz, ne diye ilk yarının tamamını kendi ceza sahamız hizasında anlamsız paslarla geçirdik? Terim'in kağnı modeli futbolu başımızı yakabilir. Çünkü ilk yarıları boşa oynuyoruz. Gol yemeden aklımız başımza gelmiyor. Oyuncularımız için de geçerli, onlar da ille gol yedikten sonra şahlanıyorlar.

The Sun gazetesinin sitesindeki yorumları okudum da güldüm.
ManU'lular Cech'in adını "Butter fingers Petra" yapmışlar bile. :D :D
Last edited by Salih Bora on Mon Jun 16, 2008 2:30 am, edited 1 time in total.
AYRILMAZ İKİLİ
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:Evet bugune kadar boyle bir milli mac seyretmedim. Ilk yari rezilleri oynadilar. Hatta gozum seni aradi ilk yari sonucu bu oyun hakkinda ne diyeceksin diye. Orali bile olmadin. Ikinci yari ezecegimiz icine dogdu mutluka. Ikinci yari oynanan oyun ise birinci yarida oynana oyunun tam tersi idi. Emre Gungor'un sakatlanmasi olayinin haricinde tum sahaya hakim olarak topu bu kadar guzel cevirip oyun kurulmasini gormedim.
Devre arasinda ilk yarida ki futbola bakip bu isin buraya kadar olacagini dusunup bir yandan ogle yemegimi yedim - bir yandan da agabeyimi arayip babalar gununu kutladim.

Bu arada forumda ki tum babalarin da gunu kutlu olsun...

Arda, Nihat, Servet ve Hamit'in de babalarinin gunu en guzel sekilde cocuklari ile gurur duyarak geciyor - digerlerinin de tabii...

Ikinci yari baslayinca ve Arda direksiyou alinca galiba atacagiz dedim ama Emre sakatlanip 10 kisi oynadigimiz telasli donemde bir sacma gol daha yiyince - yine bu is buraya kadarmis dedim...

Sonrasinda cocuklarin bile maci birakicaklarini dusundum ama herhalde FT'nin sihiri Ali'nin dedigi gibi burada ortaya cikti... Onun inatci karakteri oyunculara biraz islemis ki birakmayip asildilar --- Arda'nin golu bence hem hazirlanis hem de vurus itibari ile bugunun ve turnuvanin en guzellerinden... O golden sonra bile fazla heyecanlanmadim --- hatta hanim bile hayrola yerinden bile sicramadin diye sitem etti...

Nihat'in beklenmedik golunde sicradim - ikinci golunde ise ne yaptim hatirlamiyorum --- hanim kucuk bir kiz gibi ciglik atiyordun diyor :D

Volkan'in atilma karari bana gore tartisma goturur --- vurma yok - senin abarttigin gibi saldirma da yok... fazla ustunde durulmayacak bir itme ve Koller'in cok kotu bir artistik yere atlamasi var... Bana gore hem Volkan'a hem Koller'e sari var o pozisyonda... Ama inan ki boyle gunde bu forumun senin o hakemin avukatligini etmeye hic ihtiyaci yok...

Bundan sonra kim sakat kim saglam bir gorelim hele... Hirvatistan bu Ceklerden daha guclu degil hatta Ceklerin defansi cok daha saglamdi normalde... Hirvatlarin kaleci Pletikosa her an hataya acik, stoper Kovac maclarin 88 dakikasi cok iyi ama o da her mac kritik bir-iki hata yapiyor.

Olic bizim stoperlerin sevdigi turden - fizigini one cikararak oynuyor - kivrak adam degil... Krancjar'a dikkat etmek lazim, Modric onlarin Arda'si, Raketic oynarsa etkili olabilir ama dogru kadro ve bugunun ikinci yarisi gibi bir mantelite ile yari finale gidebiliriz...
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mert Tokman wrote: Volkan'in atilma karari bana gore tartisma goturur --- vurma yok - senin abarttigin gibi saldirma da yok... fazla ustunde durulmayacak bir itme ve Koller'in cok kotu bir artistik yere atlamasi var... Bana gore hem Volkan'a hem Koller'e sari var o pozisyonda... Ama inan ki boyle gunde bu forumun senin o hakemin avukatligini etmeye hic ihtiyaci yok...

.....
ESPN'de duydun. Yan hekem ona olayi gosterip uyarmis. Kendisi de herkez gibi disari giden topa bakiyordu. Ben sadece adama saldirdigini gosterdikleri kadari ile gordum.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Eray Tunç

Post by Eray Tunç »

Kötü haber:
...Maçtan çıkmak zorunda kalan Emre'nin sol arka baldırında problem olduğu ve durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi. Emre hakkındaki net karar MR'ının çekilmesinin ardından verilecek. Milli takım doktoru Bülent Bayraktar'ın verdiği bilgiye göre Emre Güngör'ün Hırvatistan karşısında oynaması çok zor.

Image

http://www.ligtv.com.tr/Euro_2008.aspx?r=1&hid=39979
Gökhan Zan sakat, Servet tam iyileşmeden oynuyor, E. Aşık'ın başında sargı... Hırvatistan maçına kadar toparlanırız umarım. Volkan ve Aurelio'nun yokluğu telafi edilebilir ama E. Aşık'la çıkarsak işimiz çok zor.
Baris Tokat

Post by Baris Tokat »

Muhtesem bir futbol söleni yasadik. Hafizamizdan hicbir zaman silinmeyecek bir gece idi. Ben bir macta bu kadar bagirdigimi hatirlamiyorum. 2-0 dan sonra bu is bitti dedim. Hic heyecan felan kalmadi.

Ama Arda'nin golü ile hortladik, 2-2 oldugunda aman allahim ne oluyor dedim. Aman mac böyle bitsin dedim. Ve Nihat'in muhtesem golü ile kendimden gectim. Bir mucize gerceklesti.

Kocum Volkan, sana az küfretmedim. Ya insan bu kadar mi gerzek olur? Kalende büyük tehlikeyi atlatmissin, bir derin nefes al, gol olmadigi icin Allahim sükürler olsun sana de, ama allah askina o hareketi yapma. Tuncay gol yeseydi, penaltilari kaybetseydik Volkan intihar etmesi lazimdi. Hangi yüzle Türkiye'ye geri dönebilir ki?

Hamit'in sag bekde yararli olmadigini buralarda avaz avaz bagirdim. Acaba FT bundan sonra anlamismidir hatasini??? Ikinci golde hem Nihat'in golüne seviniyordum, hem de FT'e küfürler yagdiriyordum, cünkü o sert ve kavisli orta, Cech'in elinden kacirdigi orta Hamit'in ortasiydi...

Bu takimda Sabri mutlaka olmasi lazim. O basari hirsiyla, her takimin sol kanadini felc etmeye hazir bir adam. Takimini atesliyor, rakibi savunmaya zorluyor. Bu cocuk her ne kadar da geri zekali olsada cok güclü, cok faydali. Vazgecilmez.
Ücüncü golde yanimdaki arkadaslari öyle bir salladim ki beyin travmasi gecirmis olabilirler :lol:

Hirvatlara karsi Aurelio yok. Büyük kayip. Ama olsun, bunlara da sükür.

Oyuncularin hepsine cani gönülden tesekkür ediyorum. Büyük moral gösterdiler. Eskiden türk takimlari 2-0'dan sonra maci birakirlardi, asilmazlardi. Artik asiliyorlar. Sans her zaman caliskanin, azimlinin yaninda olur. Almanlarin bir lafi var: "Sansi da calisarak, hicbir zaman yilmayarak hak etmek lazim" Hakettiler ve maci kazandilar.

Oley. oley, en büyük Türkiye... :D
Quo vadis, Galatasaray?
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cengiz bak The Guardian'in mac makalesinden bir bolum:

The Turks felt the Swedish referee Peter Frojdfeldt was against them. Fatih Terim, the manager, whirled his arms as niggly decisions went for the Czechs and his players fought to keep their frustrations in check.

Niggly bad-tempered, ill-tempered falan demek. The Guardian bir Ingiliz gazetesi, hakemin kararlariyla ilgili "ill-tempered decisions went for the Czechs" demis. Yani Turk olmayip begenmeyenler de olmus kararlari.

Makalenin tamami asagida isteyenler icin:

http://www.guardian.co.uk/football/2008 ... tworkfront
Baris Tokat

Post by Baris Tokat »

Cengiz Akgun wrote:
Mert Tokman wrote: Volkan'in atilma karari bana gore tartisma goturur --- vurma yok - senin abarttigin gibi saldirma da yok... fazla ustunde durulmayacak bir itme ve Koller'in cok kotu bir artistik yere atlamasi var... Bana gore hem Volkan'a hem Koller'e sari var o pozisyonda... Ama inan ki boyle gunde bu forumun senin o hakemin avukatligini etmeye hic ihtiyaci yok...

.....
ESPN'de duydun. Yan hekem ona olayi gosterip uyarmis. Kendisi de herkez gibi disari giden topa bakiyordu. Ben sadece adama saldirdigini gosterdikleri kadari ile gordum.
Olay kirmizi kart. Hakemlere bu sampiyonada özel direktif var. Herhangi bir rakibe kasitli harekette direkt kirmizi kart verilemsi lazim. Ayni olay Almanlarin Schweinsteiger'in basina geldi. Rakibi itti ve direk kirmizi kartla disari...Tartisilacak hicbir sey yok bu pozisyonda. Mac esnasinda biz de bir sey göremedik, ama agir cekimde gösterdiler, cok bariz kirmizi kart. Volkan'in adrenalin patlamasi.

Volkan yüzünden gol yeseydik, kendi ellerimle Volkan'i bogmaya yemin etmisdim :evil:
Quo vadis, Galatasaray?
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Baris Tokat wrote:
Cengiz Akgun wrote:

.....
Olay kirmizi kart. Hakemlere bu sampiyonada özel direktif var. Herhangi bir rakibe kasitli harekette direkt kirmizi kart verilemsi lazim. Ayni olay Almanlarin Schweinsteiger'in basina geldi. Rakibi itti ve direk kirmizi kartla disari...Tartisilacak hicbir sey yok bu pozisyonda. Mac esnasinda biz de bir sey göremedik, ama agir cekimde gösterdiler, cok bariz kirmizi kart. Volkan'in adrenalin patlamasi.

Volkan yüzünden gol yeseydik, kendi ellerimle Volkan'i bogmaya yemin etmisdim :evil:
Neyse, top oyundayken olsa penalti + kirmizi kart hareket. Tuncay Koller'in bir penaltisini kurtarsa bu mac cidden futbol tarihinin bir numarali maci olurdu. Bu arada Tuncay dua etti kaleye gectikten sonra.
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Olay cok basit. Maca 4-3-3 basladik, Cekler 4-5-1, butun orta saha toplarini topladilar, zaten deve gibiler. Soyleyip duruyorum, turnuvanin en guclu orta sahalarindan birine sahibiz, ama taktigimizle bu avantajimizi degerlendirmiyoruz. Semih cikti, Sabri girdi ve orta sahada adam sayimiz normale donunce zaten orta saha olarak cok ustun oldugumuz Cekler'den kontrolu devraldik.

Bugun aslinda Topal ve Gungor iyi degillerdi. Arda konusunda sevindirici olan cocugun istikrari. Hemen hemen her mac macin en iyi adamlarindan.

Ali Agabey, cok iyi yakalamissin, ikinci golu yemesek Baros giriyordu oyuna, iste o zaman hersey cok farkli olurdu. Ben anlamadim zaten Baros neden oynamadi diye.

Ceklerin en guclu tarafi defanslari (4 oyuncu Italya'da oynuyor), bizim en iyi yerimiz orta sahamiz. Macin basindan itibaren baski kurariz ama gol atamayiz diye dusunuyordum mactan once, tabi Fatih Terim faktorunu unutmusum. Neyseki golleri bulabildik.

Arda ve Tuncay macin yildizlari, sonra da ilk yari hicbirsey yap(a)mayan Nihat...

Hirvatlara karsi korkmadan (bugun maca korkarak ciktik), duzgun bir taktikle oynarsak gene orta saha ustunlugu kurariz. Yoksa cekirge 3 defa sicramaz...
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Post Reply