FB 0/2-Chelsea 2/1 (Yinede Tebrikler Fenerbahçe)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:Yeter ki GS'yin icine dustugu cikmazi gorup ders alsinlar.
Madem, "Dogrucu Davut" diye ismimi de taktin bile, ben de hic cekinmeden hep yaptigin birseye daha dikkatini cekeyim Hocam. GS = (sonunda "y" olmayan) "GalataSara" olmadigina gore, su kesme isaretli -ı, -ın ekleri filan ekleyecegin zaman,
- ya "GS'yi", "GS'nin" filan desen de harflerin okundugu gibi (sonlarina -e koyaraktan) soyledigini varsayalim
- ya da uzatilmis halini soyluyor olaraktan o y'yi koymasan da, "GS'ı" , "GS'ın" filan desen, ha?
Her okudugumda gozume batip durur, bir soyleyeyim dedim...
Özgür
Ozan Ersoy

Re: Chelsea ve biz

Post by Ozan Ersoy »

İzi Ergil wrote:Merhaba,
Takımlar puan kaybettiklerinde genelde defans hatalarina pres yapmayan orta sahalara yorulur bu ancak chelsea nin bugunku yenilgisinde ve bence bizim puan kayıplarimizda da forvetin sorumlulugu cok buyuk.Comertce harcanan pozisyonlar (Volkan'in hakkini yemeyelim ama...) karsi tarafi cesaretlendiriyor ve takim arkadaslarini da demoralize ediyor.
Katiliyorum (Hosgeldin bu arada). Chelsea ozellikle kacirdiklarina cok uzulecek. Sut ve pozisyon acisindan Chelsea'nin buyuk ustunlugu vardi, cok rahat FB kalesine inebildiler ama Deivid'in kendi kalesine attigi da olmasa Chelsea'li oyuncularin FB kalesine sokabildigi bir tane top yok aslinda. Bu takimda ciddi sorunlar oldugu belli. Hocalarinin Drogba'nin korkunc derecede bencil oymasina nasil dayanabildigini ben cozemedim. Adam kenarda bagiriyor cagiriyor, kiziyor ama oyundan almadi 90 dakika. Ben yapamazdim.

Bir kere daha netice haticeyi yendi. Izi'nin yukarda dedigi gibi bizim de senelerdir en buyuk sorunumuz bu. Hep yanlis yerlerde aradik. Yan toplari iyi kalecide, geriden oyun kurabilen stoperde, iyi orta yapan bekte, cok kosan on liberoda vs. Bu sene uc mac soyleyecegim. Bordo, Helsingborg ve Leverkusen (ilk mac).. Bu maclarda buldugumuz pozisyonlarin 3'te birini atabilsek bugun belki GS'in UEFA'da oynayacagi maci konusuyor olacaktik.

FB kalesinde pozisyon veriyor, oyuna hukmedemiyor, rakibi ezemiyor ama kolay gol buluyor. Istedigi zaman. Bu da gerisini hatice yapiyor tabii.
Bence FB'nin sansi cok fazla... Orada da duran top sut falan bir gol bulursa, Chelsae'nin 3 tane atmasi lazim. Gol yeseler bile son ana kadar birakmayacaklardir, Sevilla macindaki gibi orada isi kotarabilirler.

Ozan Ersoy
İzi Ergil

Post by İzi Ergil »

Hos bulduk Ozan.Tesekkur ederim .Aslinda yillardir buradayim ama simdi yazmaya baslayabildim.Keder insana yazdirir da cizdirir de sarki da soyletir :D .

Drogba'nin oyununa ben de hic anlam veremedim.Chelsea nin futbolu aslinda bayagi hostu.Ama is Drogba'da dugumlendi laubaillik mi demeli kucumseme mi ben de bilemiyorum.Dedigin gibi gitmek istedikleri bolgelere ellerini kollarini sallayarak gittiler, rahat rahat paslastilar ama gol atamayinca ibre yavas yavas karsi takima donmeye basliyor bu futbolun gercegi.Fener'in duran toptan bir gol atabilecegini soylemissin.Soyle sormak lazim bizim sence maclarda duran top organizasyonundan gol bulma sansimiz nedir? Bayagi dusuk!
Tum onemli liglerin maclari yayinlaniyor.Adamlar serbest vuruslarda soyle bir geri cekilip(armut gibi beklemeyip yani) blok halinde kaleye dogru kosuyorlar.yandan gelen toplarda da keza oyle.Surpriz adamlar da iyi kosular yaparak isi bitiriyorlar.Biz ise kaleciye servis yapiyoruz.
Ligin basinda kaleleri topa tutan GS' a ne oldu? bu adamlar fundamental lari da mi unuttular ben anlamiyorum bazen.son macta Serkan Calik' a guzel bir orta geldi.ona ayak ustuyle guzel vurulur.hemen herkes bu topa ayagimin ustuyle vururum der. ve onu iceri de atar.. Yahu o topun altina girip plaselemeye calismak nasil bir seydir.Bazilarina topa vurmayi ogretmek gerekiyorsa ogretilmeli..Bazilarina cenesini kapatmasi ogretilmeliyse onu da yapmalilar.Sabri'nin hafizasi 2 mac surmuyor yine eski tas eski hamam.Futbolu da kotu.Sporcu ahlagi da sallantida.Bayagi karamsar bir giris yaptim biliyorum ancak ne yapalim pek ic acici zamanlar degil :lol:
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

FB'ye helal olsun, seyircisi ve stadinin atmosferine, oyununa, kazanma azimlerine, hocalarinin bu takima yaptiklarina yani her seyiyle helal olsun. Sene basinda bizim ligin en iyi takimi diye dusunuyordum, dun gordum ki acik ara oyle.

Dun Chelsea'nin su veya bu sekilde hatalari olmustur (ikinciyi atamamak, kenarda bizim Ahmet Akcan'in hallicesi bir hoca, Drogba cikmak istiyorum dedi, cikarmadi, o da ikinci yari bak ben senin takima ne yaparim dedi adeta. Zico degisiklik yapip oyunun gidisatini etkiledi Kazim ile, Grant seyretti vesair) ama gun onu konusmanin gunu degil.

Futbolda bu seviyedeki takimlari adamlar hata yapmadigi zaman yenemiyorsun zaten. Ya da yendiginde de eze eze bagirta bagirta yenemiyorsun. Chelsea'yi yenersen anca boyle yenersin.

Kimse bir sezonda Avrupa'da esamesi okunmayan takim olmaktan Real Madrid olmuyor ama bazi takimlar bir sezonda bu yolda cok onemli yol alabiliyor. Fenerbahce bu sene bunu yapti. Sevilla skeptiklerini de inandirdi dun. Italya'daki Inter maci haric farkli bir skorla yenilmediler, Kadikoy'den kimseyi cikarmiyorlar ve de bu onemli maclarda kendi futbol potansiyellerinin maksimumuna yaklasiyorlar.

Volkan, Drogba'yi kafa toplarinda silen Lugano, yedekten gelmesine ragmen pozisyonunu iyi kapatan Onder Turaci, calisip calisip attigi talihsiz golu cok guzel bir golle orten Deivid, futbol zekasi tavanda Alex, her yere kosan Aurelio, zaman zaman ben ozel adamim ya da olabilirim dedirten Kazim vs, hepsine helal olsun, karsilarinda Lampard, Makelele, Joe Cole, Malouda, Ballack falan oynuyordu dun adamlarin. Bir tek Kezman kayipti dun, Zico nedense yine gec cikardi.

Bu arada icin icin bir seyden suphelenmeye basladim: FB rakiplerini yumusatmak icin her seri kendi kalesine bir tane atiyor, adamlar da, ooooh, bizim is kolay diyorlar, arkasindan sopa geliyor.

FB Londra'da muhtemelen elenecek ama bir kapi araladi, hem de cok onemli bir kapi: macin herhangi bir bolumunde bir gol ativerirlerse is cok ilginclesir. Chelsea bir derece gergin olacaktir, bir de gol yerlerse stres basabilir. Yillardir CL'de finale dahi gelemedikleri dusunulurse bence onemli bir faktor bu.

Tebrikler FB'ye, yollari acik olsun.

Ali
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

İzi Ergil wrote:" Ben bun da uzulecekte bir sey gormuyorum. Iyinin oldugu yerde kotu de kimildanir esek degilse. Ayni GS'a bakip kendine ceki duzen veren FB'nin yaptigi gibi."

Burada aci bir ironi var. Fb Gs ye bakarak duzeldi. O ara Gs, fb nin yaptigi(ve o gune kadar fenerbahce kimligini yansitan) tum hatalari ardi ardina siralayarak ve yanina kendine ozgu orijinal hatalari da ekleyerek dustukce dustu.
GS - Derwall ve devaminda Denizli, Kalli-1 ve FT-1'e varan doneminde futbolcu altyapisina yatirim yapip Tugay, Suat, Bulent, Okan, Emre, Fatih Akyel gibi icten yetisen degerleri zamanin diger yerli gencleri Hakan, Arif, Unsal ile harmanlayip takimin omurgasina da 3 cok onemli isim (Taffarel, Popescu, Hagi) koyarak kazandi basarilarini - ama klubun idari yapisi kaynak yaratamadigi icin basarinin devamliligi olmadi.

FB GS'in hem dogrularindan hem de yanlislarindan ogrendi. Dogrulardan baslayalim... Kalli-1 doneminde yapilan ilk is defansin ortasina alinan Falco ve Stumpf'du bundan sonra FB ve BJK uyandi - TR liginde basarinin yolu once defansini saglam tutmaktan geciyordu... Falco-Stumpf dan sonra Uche-Hogh, Zago-Ronaldo, Popescu-Bulent, Song-Tomas, Edu-Lugano ikilileri lige damgalarini vurdular. FB ve BJK'in ogrendigi bir diger dogruda bir saha ici generalinin gerekliligi idi... FB'nin ilk Revivo denemesi idare etti ama yeterince ses getirmedi sonra Kucuk Essek Ortega iyi ses getirdi ama goruntu getirmedi - son deneme Alex cuk diye oturdu... BJK ise hala deniyor hem de ikiser ikiser (Ricardinho, Delgado)... Bunlar GS'in saha ici dogrulari idi ve FB bu dogrulari tekrarlayabildi - ama bunu yaparken GS'in yapamamis oldugu kaynak yaratma iradesini gosterdi. Kadro olusturmada dogru isimleri ararken bir yandan da stadlarini bitirdiler (GS'in maket yanlislarindan ogrenip sponsorluklarla tribun tribun hallettiler), dogru sekilde sirketlestiler (GS gibi sirf gelirlerini halka acmadilar - simdi GS bu yukun altindan kalkamiyor), uyelik kriterlerini genisletip aidat gelirlerini artirdilar (yine GS'in icine kapali yapisinin finansina yarattigi kamburdan alinmis bir ders), FBTV vesaire ile kaynak yarattilar - bu kaynaklari yarattikca takimin omurgasina koyduklari yabancilarin kalitelerini de artirdilar ve bugun ki hallerini aldilar.

Bugunun resmine bakip GS FB'den neler ogrenebilir ona bakalim. Ilk oncelikle finansal kaynak yaratmayi ogrenmek lazim... Riva/Florya tarzi projelerle yuksek faizli borclardan kurtulmak, stadi biran once bitirip orayi nakit kaynagina donusturmek, merchandising'i yeniden yapilandirmak, sirketleri birlestirmek hep FB'nin dogrularina bakip uygulamaya sokulmasi gereken isler.

Peki FBnin son donem de yaptiklarinin hepsi dogrumuydu - hic yanlislari yok mu? Var tabii... mesela hala daha altyapilarindan cok az yetenek cikiyor ve cikanlari da takimlarina entegre etme konusunda yeterince cesaretli davranamiyorlar. Kaynak var - yarin Zico gider yaninda Alex, Deivid, Lugano ve Aurelio'yu gotururse arkasindan yurt disi hevesi ile Gokhan, Ugur, Semih dagilirsa birsey olmaz - gider paramizla baskalarini aliriz demek kolay... ama gelecek yenilerin ayni derecede ulkeye, Istanbul'a ve takim arkadaslarina uyum saglayip en az gidenler kadar performans gostereceginin garantisi verilebilir mi? Bu oldugunda tekrar dogru isimleri bulana kadar FBnin kaynagindan bayagi bir cikti olacak - bunu kaldirabilecekler mi?

FB'nin bugunku durumuna degil de yarinki muhtemel durumuna bakarsak GS'in ogrenmesi gereken finansal yonden, tesis yonunden ve genc futbolcu yonunden kaynak yaratimlarinin birbirine bagli oldugunu anlamasi - ve bunlari birlikte goturebilmesi... Bakalim olacak mi :?:
Last edited by Mert Tokman on Thu Apr 03, 2008 6:22 pm, edited 1 time in total.
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Yasa Fenerbahce,
Bagirinda neler yasarsa yasasin :)
Gercekten CL'de kendi sahasinda mac kaybetmemek,
CL 'de 6 mactir ic dis kaybetmeyen son 4 macinda gol yemeyen Chelsea'yi yenmek,

BUYUK ISTIR.

Gunun bu konudaki son sozu

DEIVID's laf eden TAS olur :)
(Burayi okuyan FB'li arkadaslarima atfen)
TRUST GALATASARAY
MGC
Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Alex olmayınca FBnin nasıl olacağını gördük dün. İlk yarıda Chelsea'nin muhteşem presini de gördük. Yığınla pozisyonu bencilce harcayan başta Drogba olmak üzere forvetlerini de. Avram Hoca'nın kollektif futbol oynatmak gibi bir misyonu yokmuş dedik... (Bu arada ben Chelsea'yi hiç takip etmiyorum ama Hoca ile ilgili ciddi tartışmalar varmış. Avramovitz'in akrabası kontenjanından mı o görevde Avram Hoca :D )

FBnin olası bir kaç ilk yarı atağını da yan hakem kesti. En azından bir tanesi ofsayt değildi bence... Bu arada hakemin tatlı sert oyuna prim vermesi, FBnin olası duran toptan pozisyon bulma şansını da yok etti...

İkinci yarıda Chelsea'nin presinin neden kesildiğini çözemedim. Ama yakaladığı iki pozisyonu gole çeviren FB maçı kazandı. Ki ilkinde defans gene ofsayt taktiği peşindeyken Kazım Square çok geriden çıkıp yan hakemi aştı. Deivid'in topu da en muhteşem noktaya gitti. Alex olmadan anca kişisel beceri ile gol atabilirlerdi. 2-1 den sonra Chelsea pozisyon bulamadı.

FBnin bekleri aksar diye düşünmüştüm, Chelsea zayıf halkayı değerlendirir demiştim olmadı. Önder'i Wederson'a göre daha başarılı buldum. Galiba Premier ligden taliplisi de varmış, yolu açık olsun...
Aurelio'nun hucum ağırlıklı oyun çabası da bir kaç karambol dışında birşey getirmedi.

İkinci maçta Chelsea ne yapar bilmiyorum ama 90 dk genelinde FB bu maçtakinden daha çok pozisyona girerse şaşırmam...
Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Maçı Volkan kurtardı, yoksa Fenerin üç taneden daha fazla pozisyonu yok,Chelse'nin en az beş net pozisyonu karşısında....Yalnızca Fenerbahçe sahasında maçı bırakmıyor ve öyle yada böyle gol atıyor. Yoksa Fener'in oyunu hiç iç açıcı değil ve bu maçın böyle bitmesi hakikaten bir mucize...
Galatasaray,
imkansızı olağana çeviren ruh....
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

fenerbahce bu sezon avrupa'da su maca kadar oynadigi futbolla bence dun geceki sansi hakediyordu. dun gece de o sans yanlarinda oldu ve onlar da iyi degerlendirdiler. tebrikler. cok onemli bir is basardilar. dunun haticesini birakirsak, netice itibariyle adamlara 6 macta yedikleri kadar gol attilar, 21 maclik mi neymis yenilmezlik serisine son verdiler, geriden gelip maci aldilar, galibiyetle paralari da kasalarina indirdiler ve hem ulke hem takim puaninlarina pozitif karki yaptilar. cok onemli bir basaridir.

ama haticeye donersek, dun chelsea 60 dakikada adeta sahadan sildi fener'i. hele ilk yari, futbol adina herseyi yaptilar. iki onemli eksikleri vardi, birisi kenarlardan cok salas ortalar yaptilar, bizim sabri'nin ortalari gibiydi cogu, ikincisi de cok pozisyon harcadilar. o ayarda bir takim dun ilke devre 3 tane atip isi bitirmeliydi. ikinci devre de idare etmeye oynadilar. drogba oyundan alinmaliydi anelka veya kalou girebilirdi, lampard degisikligi erken yapilmalidi, yorulan joe cole sw phillips ile degistirilebilirdi. ama avram grant nasilsa pozisyon vermiyoruz 0-1 alir gideriz havasinda uyudu kaldi. kendi de diyor zaten olana bitene anlam veremedim diye. 60 dakika cok ustun oynayan takim, son 30 dakika da dogru durust pozisyon vermeden nasil 2-1 yenik ayriliyor garip tabi. ama belli ki dersine calismamis. fenerbahce'nin en onemli ozelligi gol atacak cok adaminin olmasi ve bu sayede cok gol atmalari. kezman olmasa alex o olmasa deivid daha olmadi aurelio girince semih duran toplarda luganosu edusu wedersonu. ve bu adamlarin cogu olmadik pozisyondan sapkadan cikan tavsan misali gol cikarabiliyorlar. avram grant o kadar calismamis ki dersine, daha alex'in sag ayagini da cok kullanabildiginin bile farkinda degil hicbir chelseali. nitekim alex iki kere rakip icin surpriz olacak sekilde sag sut cikardi. hatta birinde sola giderken kirdi ve sutunu cekti.

ama ikinci mac boyle olmaz. chelsea normal sartlarda rahat yener fener'i.
Oltunc Özgür

Post by Oltunc Özgür »

FB'yi tebrik ederim, yap bozlar harcanan milyonlarca dolarlar sonunda ise yarayan FB'yi bu noktalara getiren bir sistem bulundu, Ridvan Dilmen Chelsea'nin ilk yari futbolunu normalde FB'nin ali sami yende inonu de oynadigini soyleyecek kadar oz guveni olustu acikca FB yaninda GS BJK kasimpasa dir demeye getirdi. Cok hakli , FB devamliligin inadin sembolu oldu basarisizliklara ragmen stadi doldu, stad dahada buyutuldu her sene alinan yildizlarin formalari satildi 1 degil 3 tane aldilar, parali baskanlari verdikce verdi (bilmiyorum bu paralar stad veya forma satis gelirlerinde mi ama hakikaten nereden gelir onu bilebilmis degilim) sonunda 3 veya 4 u turk gecmeyen geri kalaninin cogu guney amerikali bir takim ile sonucu basarili isler yaptilar. GS'nin FB'den ogrenecegi neler olabilir diye dusununce aklima cok fazla birsey gelmiyor, belki cebi parali ve kendisini GS'ye adayacak biri lazim. Taraftara yani bizlere gelince de fenerin 50000 lik stadi var o yuzden para cok geliyor demeyelim, GS UEFA'da sampiyonlar liginde cogu macini yari dolulukta oynadi, GS o senelerde forma satamadi yani GS'nin urununu kendi musterisi istemezken baskalarina pazarlayabilelim. Alt yapidan gelen oyuncularla buyuk isler uzun sureclerde saglanabiliyor bazi mevkilere ise asla buyuk oyuncu yetismiyor bir Hagi veya o ayarda biri olmadan bu isler olmaz..

2 senedir Bir makaay ve bir juninho projem belki hayal ama benzer bir formulu yonetim hic dusunmedi 10 larca Baroso veya muadil adam yerine 2-3 kaliteli adam hic alinmadi, bir roportajda FT GS ye gelmis gitmis 30 kusur adam icin ama bonservis vermedik diyecek kadar piskindi GS'nin altina koyduklari bombanin buyuklugunu kimse bilemedi. Iste simdi rakibimizi seyredip 6-0 dan beter vaziyette alkisliyoruz, Sanslari boyle devam ederse bence Sampiyonlar ligi sampiyonuda olurlar biz alkislamaya devam ederiz..
Isin en aci yani alkislamak degil ekranlarda boy gosteren yazarlar bu tur basarilarin darisi GS'nin basina filan diyorlar , ve bu ses dahada gurlesip bir slogan olacak. Herkes 8 sene once bu takimin oldugu yeri unuttu unutturuldu daha dogrusu akilsiz insanlarimiz vurdum duymaz taraftarimiz bu ise gonul verdi.

Gelecek sene FB buyuk olasilikla iyi bir emekli yasi gelmis golcu (Ronaldo buyuk olasilikla) ve turk ligindeki kaymak 2-3 futbolcuyu kadrosuna katip dahada guclenecek, AY nin sonu gelmez para kaynaklari (hala bu paranin forma gelirleri ve stad gelirlerinden oldugunu zannetmiyorum) ile GS ve BJK ezilip gidecekler.

Sorunu soyledik cozumde parali ve akli basinda bir baskandan baskasi degil geriside faso fiso.
BarisCakan

Post by BarisCakan »

Ben de tüm FB camiasını tebrik ederim. Açıkçası ilk yarı sonunda da keyfim yerindeydi ne yalan söyleyeyim. Ama gördük ki ruh çok önemli. 0-2'den 3-2 alınmış RM maçı, gene 0-2'den 3-3 bitmiş MU maçları gözümün önünden geçti, hatta süper kupa maçı. Futbolun 11'e 11 oynanan bir oyun olduğunu hatırladılar ve underdog olmanın psikolojik avantajıyla da yendiler gitti. Deivid'in golü de Arif'in Schmeichel'a attığıyla birebirdi neredeyse...

Hiç üzülmedim, hatta GS taraftarı değil de futbol seyircisi olarak hoşuma da gitti bu galibiyet. daha önce kendi zaferlerimizde beni mest eden şeyleri şimdi FBnin yaptığını görmek hoşuma gitti. Bırakın Aziz Yıldırım bize abuk subuk atışlar yapsın, aklı başında FBliler için sevindim ben. İsteyen herkesle sabahlara kadar hiçbirşeyin tesadüf olmadığını tartışırım. Ama bu onların başarısını kabul etmeme engel değil. Fazla milliyetçi bir insan da değilim, yanlış anlaşılmasın o yüzden değil, "türk takımıdır" mavrası değil yani. Ama ezelden beri süregelen bir sakilliği üstünden atan, Avrupa'da oynanan maçların da 11 kişiye karşı bir topla oynanan birşey olduğunu çözen FB ileri gitmiştir. GS olarak RAKİBİM dediğin klubün beceriksizliğiyle kendini avutma şansın ortadan kalkmış, "sadece biz yapabiliriz" gibi aptal bir kibirin de darmadağın olmuş. Bunlar da bizim için bir ilerleme olacaktır.

Benim üzüldüğüm Galatasaray'ımın durumudur, FBnin değil. Biz de şimdi Hamburg'la ikinci maçta ne yaparız diye konuşuyor olmalıydık. Onun yerine 8 yıl, 15 yıl öncesinden şeyler aklımıza geliyor. Ama unutmayalım biz her sene mart ayını görmeye alıştığımız sıralarda FB ağustosta MTK'ya filan eleniyordu. Galatasaray da düzelir, toparlanır, eninde ya da sonunda olacak bu, kaçışı yok.

Ama ne zaman ve nasıl olacak, bu sisli günlerde gözükmez. İyi bir lider ve iyi bir finansçıyla başlamalı, bütün eski futbolculara teşekkür edilip göndermeli ve daha önce bizde çalışmamış(!!!) bir TD bulmalı. Bunlar olmazsa olmaz prerequisite'ler. Ondan sonra yol illa bulunur.

Bu yolda olunduğunu taraftar da hissederse zaten onlar da kendilerine gelir. Tahminim bu FB zaferleri bir kısmını iyice psikopat etmiş ama önemli bir kısmına da alması gereken dersleri vermiştir. Ayrıca başarı taraftarıyla GS taraftarının da belirgin biçimde bir ayrışması için 1-2 sene daha hüsran gerekiyorsa ben dünden razıyım. Yeter ki doğru taraftar birbirini bulsun ve sahip çıksın; tribününe ve takımına.

FBye dönersek ben Chelsea'yi eleyebileceklerine inanıyorum. İnşallah da öyle olur. Tesadüf vs. istikrar olayını ileride konuşuruz, hele bir çıtayı çeksinler çekebildikleri yere.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

FB idare etti ve tebrigi hakketti.

FB'nin klup olarak ne ogrenip ogrenmedigi cikar onumuzdeki yillarda ortaya ama su acik ki adamlar son bes yildir hep basa guresiyorlar. Para olunca, guven de oluyor. Veriyorsun parayi, yaz boz, tutturma sansin artiyor! Para olmayinca GS'nin yaptigi gibi gaz ekonomisine kaliyor is. Gazi alinmis bir GS ise yillardir iskence cekmekte ve cektirmekte.

Ben bir kac Brezilyali ile calisiyorum her gun. Hic oyle gaza gelecek tipler degiller. Parayi verdin mi dudugu caldiriyor Brezilyalilar. FB'nin isi zor o acidan.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozgur Huseyinoglu wrote: - ya da uzatilmis halini soyluyor olaraktan o y'yi koymasan da, "GS'ı" , "GS'ın" filan desen, ha?
Her okudugumda gozume batip durur, bir soyleyeyim dedim...
Sen su Turkce de olmayan "w" harfinini kullanmamayi dikkat ettiginde ben de bu ayriklara ve de ayrintilara dikkat ederim herhalde. Bu "w" da benim gozume batip durdu uzunca zaman. Bunda yalniz degilsin Ali de sever Arabesk Turkce'yi bu "w" ile. "Eyvah" ya da "Vallahi" derken "w" isin icine sokusturursunuz Arapca ses tonuna uysun diye. Biz bunlara "aywa" dedik onemsemediginiz icin. Arapcadir kokenleri bunlarin ama Dogu Ekspresi derken Dogu Expressi yazilmaz Turkcede Frenkcesi yada Angolo-Sakson'casi x var sonu da iki ss'le biter diye. Ayni kirk yildan beri basina aslinda olmadigi halde "i" taktigimiz istasyon yazis tarzimizda oldugu gibi bunlari Turkceye uyarladik. Bugun gerci Turkcede boku Ingiliz kasigi ile yiyen cok.

Burada makale yazmiyoruz. Soyle ortalama bak asagi yukari herkez bir iki tane yapiyor. Bende fazladir cunku "preview" dugmesine basmayi pek adet edinmedim. Astiktan sonra duzeltiyorum bazen bu yanlislari ve cumle dusukluklerini eger sonra okursam. Asagida Mert esege essek demis. Ustune bastirmis olabilir. Bir yerde de aidet var aidat yerine. Bilmediginden degil elbet. Ornek olarak soyledim.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Izi benden de hos geldin. Yazilarini zevkle okuycaz gibi, cok dogru tespitlerin var.

Ilk once sunu belirtmek lazim. Kim ne derse desin FB'nin buyuk bir yukselisi var ama tabii bunun balon olup olmadigini gormek icin ya bu Mayis sonunu bekliycez yada seneye Avrupa karnesine bakicaz. Yalniz sunlari soylemek gerekli. FB dune kadar Sevilla (cok formda olarak soylendigi icin diyorum) ve Inter haric dogru duzgun bir rakiple oynamadi. He diyeceksiniz ki PSV, Anderletch, vs. onlarin iyiligi bizim (Turk takimlari/futbolu) eski haliyle orantiliydi. Biz o kadar kotuyduk ki en dandik takim bile bizi icin acaip idi. Simdi oyle degil. O yuzden Sevilla ve Inter haricinde baskasini ciddi takim olarak gormuyorum. Peki Chelsea? En iyi Chelsea idi ki zaten ilk yari bu farki bariz gorduk. Resmen FB orta sahayi gecemedi. Eski Turk takimlarindan da aciz bir goruntusu vardi. Adamlarda bakti ki bunlarda birsey yok, ikinci yari biz bir sekilde bunlari gotururuz. Ama Kazim'in golu gelince (ben cok begeniyorum bu cocugu, bilhassa ortalarini, Sabri duy sesimi!) ne oldugunu anlamadan uzaktan bir sut ve gol. Baskada bir pozisyon yok zaten. Dunku maci klasik eski Turk takimi zaferi gibi gormuyorum ama benziyor. Bu demek degil ki Chelsea bunlari orda darma dagan eder (normalde etmesi lazim) cunku futbol bu. Tek atak yapip 1 gol atarsa FB, Chelsea pirincin tasini bulana kadar fasulyeyi pisirebilir FB. Olmaz mi olur. Ama sunu cok merak ediyorum. Diyelim ki Chelsea FB'yi 5-0 yendi, ezdi. Ne olacak bunca ovgu? Tesaduf mu diyecegiz bizde AY gibi? Degil tesaduf degil ama cok sansli olduklarini anlamalari lazim. Tamam GS'da cok sansliydi, ittire ittire gruptan cikti ama GS'da malesef gol atacak oyuncu yok. Leverkusen maci bariz 3-0 bitip turu gececekken 5-1 yenilip veda ettik. Ilk mac 3-0 bitse ordaki mac oyle mi olurdu? Tabii simdi bizi konusmak biraz abes kaciyor Avrupa'da ama bazi kirilma noktalari var ve biz onlari kiramadik malesef. Hakan Sukur'ler, Sabri'lerle kirmak icin ugrasirsak daha cok bekleriz.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Futbol basit bir oyun aslinda, yuksek yuzde ile oynayip defansin saglama alinirsa, kalen de iyi olursa bu neticeye yansiyor ve hatice havada kaliyor. Italyan takimlari senelerdir boyle basarili oldular. GS ise hala Hakan Sukur'den medet umuyor bu kafa ile Daum getirilir Hakan Sukur de iki-uc sene daha kalir ki kalacak bundan yuzde yuz eminim. 1996-2000 arasi GS'in bol bozisyona giren mukemmel organize olan takimi sadece bir UEFA kupasi ile yetindiyse dusunmek lazim neden CL'de surekli havlu atti diye. Bence cevabi forvetin dusuk yuzde ile oynamasinda. Yoksa tonla pozisyona giriliyordu. Ayni nedenlerden CL'de evvelsi sene Liverpool'a elenildi, UEFA'dan elenildi. Takim 3-2'e oyunu getiriyor nefis top oynuyor Hakan efendi en kritik yerde golu kacirip ahvahlar arasinda takimi gömuyor ondan sonra da caniniz sag olsun aslanlar deniliyor. Simdi bir de daha da agirlasti, eskiden 10 pozisyonun 7sinde sac bas yoldurup 3unde atiyorsa simdi 1'i bile öpup basina koyuyor. Bu yuzden de siradan bir italyan ve ingiliz takimi bile yedege koyup sutladi. Birtek Jardel geldiginde yuzde yukseldi onda da Super Kupa geldi, CL'de ceyrek final oynanildi. Tanju varken de Avrupa Sampiyon Klupler kupasinda yari finale gelinmisti zira eleman ayni Jardel gibi muthis yuzde ile oynuyordu. Kisacasi istedigin takimi kur böyle forvetle GS hep nal toplar. Bunlari dile getirdin mi de hay Hakan Sukur kadar kafana tas dussun seklinde alaturka elestiri kulturu konusturulur.

Oltunc'un dedigi gibi FB ulkedeki turk yildizlari toplar araya anli sanli bir ismi sIkIstirir ama ben onlarin ne yapacagini kestiremiyorum ve 1996-2002 arasi GS'in oynadigi futbolu oynamadigini da yorumlardan goruyorum. Ama iyi forvetleri var, buldu mu yaziyor (buna Alex de dahil). Kalecileri simdilik iyi. Defansin omurgasi iyi. Boyle olunca hersey ufak detaylara kaliyor. Mucize birsekilde maci da alabiliyorsun hem de rakip 1-0 galipken onca pozisyonu heba etmisken bir sutlari direkte patlamisken.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Post Reply