Yolculuk / Ani /Konu dışı

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

TRUST GALATASARAY
MGC
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Kerem Tezic wrote:ABD'de yasayan arkadaslar aranizda tornado vadisi denen orta eyaletlerde yasamis olan var mi? Haftaya bu bolgeye gidiyorum ve uc haftadir Kansas, Nebraska, Oklahoma, Iowa, Missouri ve Minnesota yerle birmis. Hic boyle sey yasamadik 1993'ten beri deniliyor. Bu meret durmaz mi hic? Bir de bende ucak korkusu hat safhada ne kadar ucasam o kadar artiyor korku. Boyle turbulans falan beni allak bullak ediyor. Simdi diyelim ki bu hortum bir eve yapisti ve Mr. JimBim evin basement denilen yerinde fi$i prize takmis ve romans takiliyor, hortum evin basement denilen kismini da kökunden sökup almiyor degil mi? :shock: Neyse sanirim Arlanda havalimaninda bir sise Jack Daniels'i indirip atin ölumu arpadan olsun felsefesine takilmakta yarar var. Eger tek parca dönersem size anilarimi yazacagim. Gerci ben hayatta hep tehlikeden haz alan biriyim, öyle ot gibi pazardan alis veris yap, eve yemek getir, karin kapida 'canim hayatim annemler geldi aile sadeti icindeyiz, cocuklar tam saatinde sictilar, bugun fasulye pisirdim hayatim' falan böyle seylere hiiiicccc gelemiyorum afaganlar basiyor acikcasi ve de orda yasasam arabam ile hortumu takip edip fotograflardim muhtemelen ya da Ispanya'da festivallerde bogalarin önunde kosan delilerden biri olurdum ama gene de korkmadan edemiyorum.
Keremcim -

Uzun sure Arkansas'da yasadim... Tornado oyle deprem gibi korkulacak birsey degil... Gelmeden once haber veripte geliyor... Tornadolar takip durumundan (tornado watch) ikaz durumuna gecince (tornado warning) zaten bulundugun mekan da siren sesleri duyulmaya baslar... Sireni duyunca ya senin dedigin gibi bir bodrum katina yada zemin katta pencerelerden uzak orta da bir yere gireceksin... Tornado hakikaten yakinindan gecerse sesi tren sesine benzer - cok yakinindan bir tren geciyormus gibi gelir gider.

Tornado'dan zarara ugrayanlar genel de mobil ev denen temeli olmayan, bir arsanin uzerine kondurulmus duvarli kutularin icinde yasayan insanlar oluyor. Tornado tekerleklerin veya tuglalarin uzerine kondurulmus bu kutucuklari alip goturuyor...

Fakat senin gidecegin bolgelerde simdi bir de sel baskini hikayesi var... Son haftalarda hic ummadiklari bir yagmur yediler, nehirler tasti, golleri falan beraberinde aldi goturdu - Indiana ve Missouri'nin bazi bolgeleri, Wisconsin, Iowa hep su altinda su siralarda...

Simdi bunlari soylerken amacim seni korkutmak degil --- cunku hakikaten bunlar senin gibi bekar bir "delikanli" icin korkulacak durumlar degil... asil tehlike senin tehlikesiz ve "risksiz" bir yasam tarzi diye dusundugun bir aile sahibi olunca basliyor... Hergun ya cocuguma birsey olursa veya bana birsey olursa ailem ne yapar stresi ile yasamak butun saydiklarindan daha riskli bir yasam tarzi aslinda...
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mert Tokman wrote:
Simdi bunlari soylerken amacim seni korkutmak degil --- cunku hakikaten bunlar senin gibi bekar bir "delikanli" icin korkulacak durumlar degil... asil tehlike senin tehlikesiz ve "risksiz" bir yasam tarzi diye dusundugun bir aile sahibi olunca basliyor... Hergun ya cocuguma birsey olursa veya bana birsey olursa ailem ne yapar stresi ile yasamak butun saydiklarindan daha riskli bir yasam tarzi aslinda...
Sevgili Mert cok sagol bilgiler icin. Elbette cocuk durumundaki risk bambaska. Zaten kendi hayatim oldugu icin tehlike zevkli geliyor. Eger anam babam gibi ardimdan perisan olacak insanlar olmasa icimde en ufak ölum korkusu da yok. Belki de bu hayatin acilarindan cok daha rahat topragin alti. Dun TV'de izledim Iowa'da yollar cökmus. Benim en merak ettigim havadaki durum. Bu kadar sert ruzgarda kim bilir nasil oluyordur. Gecen sene Columbus Ohio'dan Denver aktarmali Grand Junction'a ucuyordum (Colorado'nun guney batisinda kalan ufak bir sehir Grand Junction). Columbus havalimaninda CNN'de Colorado'ya firtina raporu verdiler. Denver'a epey sallanti ile indik ama asil sorun ondan sonra basladi. Denver'da (mukemmel bir havalimani) oglen yemegi tex-mex usulu fasulyeli, pilavli peynirli enfes yemegi mideye indirdik ve yolcu bekleme salonunda bekliyorum. Anons yapildi. Toplam 10-15 yolcu ucaga yurumege basladik, ben yanimdaki adama 'bu ucak nerde' dedim. Herif te bana ilerdeki ufacik pirpiri gösterdi. Iste o an acikcasi uc bucuk atmaga basladim. Geri dönup trenle yolculuk etmegi bile dusundum. Hele ki ucak havalanip rockies denilen kaya daglarinin ustune cikinca yedigimiz turbulansi hayatim boyunca unutamam. Ufacik 20 kisilik ucak kagit gibi oldu adeta ben nerdeyse tum yemegi cikartiyordum. Herkesin yuz kirec gibiydi, yanimdaki eleman ise gulmekten geberiyordu. Bana benim gibi yapip bir sise viskiyi devirdin mi kayalarin ustunde buyuk keyif alirsin dedi. Surekli ucuyormus o daglarin ustunden Grand Junction'a. Herseye ragmen gordugum manzara superdi. Tuylerim o daglara bakarken diken diken oldu. Colorado eyaletini gormeyenlere tavsiye ederim beni buyuledi adeta. Tabii Utah icin de ayni seyleri soyleyebilirim. Beni bu tur daglar cok cekiyor tuylerim diken diken oluyor onlarin heybetine bakarken.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Kerem,

Simdi Tvde gordum. Iowa'da 4, Kansas'da 2 kisi tornadodan olmus. Iowa St Univ hasar gormus. Mert'in dedigi gibi korkacak bir durum yok. :shock:
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Mehmet Marsan wrote:Kerem,

Simdi Tvde gordum. Iowa'da 4, Kansas'da 2 kisi tornadodan olmus. Iowa St Univ hasar gormus. Mert'in dedigi gibi korkacak bir durum yok. :shock:
Mehmet askolsun...

Deprem kadar korkulacak birsey degil dedim oyle degil mi? Tornado geldigi zaman tedbirini alirsan sana birsey olmasi ihtimali cok cok zayif - ama deprem de tedbir almak icin pek vaktin yok...

Iowa hayatini kaybedenler izci kampinda ki cocuklar - kucucuk barakalarin, cadirlarin icinde ki cocuklar tornadoya karsi nasil tedbir alsin?
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mehmet Marsan wrote:Kerem,

:lol: :lol: :lol: :lol:
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Görkem KIRGIZ wrote:18 Haziran'da New Orleans'a gidiyorum, iki ay oradayım. Bilgisi olan, özellikle nerede güzel müzik dinlenir ( bu konuda pek endişem yok gerçi ya :D), ne yapılır ne edilir bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim.
Ben daha simdiden sana iyi eglenceler dileyim Gorkem...

Caz seviyorsan - Snug Harbor - dev gibi de hamburgerleri var mutlaka bir dene...

Soul/Blues icin Tipitina's tercih edilir - House of Blues'da kim cikiyor ona da mutlaka bak...

Mid-City Lanes Rock'n Bowl daha cok lokal insanlarin tercih ettigi hem bowling oynayip hem de canli muzik esliginde eglendigi biryer - orada Zydeco dinleyebilirsin...

Eger Latin muzik ve danslarindan hoslaniyorsan Persembe aksamlari Red Room ve Cafe Brazil'i dene...

French Quarter'da eglenmek istersen en iyileri Karaoke barlari - Tulane ve Loyola ogrencileri bu Karaoke barlarinda dagitmaya bayiliyor... Tabii FQ'a gitmisken Pat O'Brian dan bir hurricane icmeden olmuyor...

Ben NOLA'ya gittigim de artik disco/techno muzik evremi tamamlamis oldugum icin onlari pek bilmiyorum ama French Quarter'da 2-3 tane var ozellikle gay'lerin gittigi...

Bunun haricinde NOLA'da iken mutlaka yemen gereken yerler...

- Mother's
- Brighten's
- Camilla Grill
- Eger esin/kiz arkadasinla ozel bir aksam olursa Emeril's Delmonico veya Commander's Palace
- Emeril'in diger restoranlari Emeril's Fish House ve NOLA
- Brennan's da brunch - House of Blues'un pazar brunch'i da soul/R&B muzikli cok eglenceli olur
- Pascal's Manale - sadece BBQ shrimp icin gidilir
- Le Crepe Nanou - uptown'in french bistrosu cok iyidir
- Cafe Martinique - az bilinene iyi biryerdir
- Jaques-imo - gidilmesi sart yerlerden biri - sadece Louisiana'ya ozgu yiyecekler bulabilirsin - alligator sausage gibi...
- Clancy's ve Upperline'da uptownin en iyi restoranlari icindedir

Bir de sehirin en iyi srimp po-boy'u Number-1 Po-boy diye ufacik sadece alip gidebilecegin biraz tehlikeli biryerde ama sehrin en iyisi ve kocaman... Yanlis hatirlamiyorsam Esplanade uzerinde...

Son olarak Uglesich's mutlaka ama mutlaka bulup gitmen gereken bir restoran - bence sehrin en lezzetli yemekleri burada ama sadece oglenleri acik(ti)...
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Görkem KIRGIZ wrote:18 Haziran'da New Orleans'a gidiyorum, iki ay oradayım. Bilgisi olan, özellikle nerede güzel müzik dinlenir ( bu konuda pek endişem yok gerçi ya :D), ne yapılır ne edilir bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim.
Yanina epey bir boncuk al. Oyle para etmeyen ama renkleri cafcafli cinsinden. Kolye gibi olanlari da iyi olur.
Last edited by Cengiz Akgun on Fri Jun 13, 2008 6:13 pm, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Cengiz Akgun wrote:
Yanina epey bir boncuk al. Oyle para etmeyen ama renkleri cafcafli cinsinden. Kolye gibi olanlari da iyi olur.
:D Abi oyle bir yazmissin ki

New Orleans'a " Ac Ac " gelmis yazasim geldi :D
TRUST GALATASARAY
MGC
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

EURO'00 maclarini New Orleans'da Mert'in bizi goturdugu barlarda seyretmistik. Hakan'in Belcika'ya taktigi ikinci golle ikinci tura cikmanin tadi hala hafizamda duruyor. Mert pasa bize iyi rehberlik etti idi. Hurricane'de icmek lazim boncukta takmak lazim. Belki de Katrina'dan sonra bu ickiyi New Orleans'ta yasakladilar.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

İsveç Ermeni Soykırımı iddiasını reddetti

İsveç Parlamentosu, sözde Ermeni ve Süryani soykırımıyla ilgili önergeyi bugünkü görüşmede reddetti. Oylamada 252 vekil red oyu kullanırken, 38 vekil kabul oyu verdi. 66 üyenin katılmadığı oylamada bir üye ise çekimser kaldı.

Yeşiller Partisi'nden Esabella Reshdooni, Peter Radberg, Bodil Ceballos, Hıristiyan Demokrat Parti'den Lennard Sacredeus, Sol Parti'den Hans Linde ve Sosyal Demokrat Parti Süryani asıllı milletvekili Yılmaz Kerimo tarafından geçtiğimiz yılın Ekim ayında parlamentoya sunulan önerge; 1915 yılında yapılan sözde soykırımların kabul edilmesini teklif ediyordu.

Önerge, parlamentoda Perşembe günü görüşülmeye başladığında sert tartışmalar yaşanmış ve İsveç Hükümeti'nin en büyük partisi olan Muhafazakâr Parti (Moderat), bu konunun tarihçilere bırakılmasını ve önergelerin reddedilmesi gerektiğini ifade etmişti. Moderat Parti (Muhafazakâr) kökenli ve eski başbakanlardan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de verdiği mülakatta benzer düşünceleri ortaya koymuştu. Geçen yıl Stockholm'de yaşayan bazı Süryaniler sözde soykırım heykeli dikilmesi için belediye encümeninden karar çıkarttırmış, ama konu mahkemeye taşındığında İsveç yargı sistemi, Türkiye'nin olaylardan sorumlu tutulamayacağını, dolayısıyla da böyle bir anıt dikilmesi kararının iptali yönünde karar almıştı.

İsveç Sosyal Demokrat Partisi'nin Süryani asıllı milletvekili Yılmaz Kerimo'nun, sözde soykırımın kabul edilmesi için çaba gösterdiği bilgisi alınırken, çetin geçen oylama neticesinde 252 oyla önerge reddedildi. Sosyal Demokratların yeni lideri Mona Sahlin de Süryanilerle ilgili bütün toplantılara katılarak desteğini vermeyi sürdürüyor.

Şu an Sosyal Demokratların içinde Yılmaz Kerimo ile birlikte, eski Okullar Bakanı İbrahim Baylan olmak üzere, 2 Süryani asıllı milletvekili bulunuyor.

zaman
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ismail Gezer wrote:İsveç Ermeni Soykırımı iddiasını reddetti

İsveç Parlamentosu, sözde Ermeni ve Süryani soykırımıyla ilgili önergeyi bugünkü görüşmede reddetti. Oylamada 252 vekil red oyu kullanırken, 38 vekil kabul oyu verdi. 66 üyenin katılmadığı oylamada bir üye ise çekimser kaldı....
Kafasi calisan millet baska oluyor. Onca tarihci varken bu is parlementoda politik cikarlar uzerine yapilirsa sonucunun nereye varacagini biliyorlar. Kiclari sikiyorsa Birlesmis Milletlere versinler bu oneriyi. Bir suru komite var. Arastirsinlar. Kim ne bok yemis ciksin ortaya.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Cengiz Akgun wrote:Kiclari sikiyorsa Birlesmis Milletlere versinler bu oneriyi. Bir suru komite var. Arastirsinlar. Kim ne bok yemis ciksin ortaya.
BM'yi siyasetin uzerinde mi saniyorsun Cengiz? Tarihciler siyasetin uzerinde mi?

Savas ne kadar siyasetin uzerindeyse bunlar da o kadar uzerinde.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Kara wrote: BM'yi siyasetin uzerinde mi saniyorsun Cengiz? Tarihciler siyasetin uzerinde mi?

Savas ne kadar siyasetin uzerindeyse bunlar da o kadar uzerinde.

Soykiriminin bugunku anlamdaki tarfini ilk yapan BM'lerdi. Kimse ne Osmanliyi sucladi ne de TC'ni.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Iowa ve Des Moines sular altinda kalmis. Bolge 500 senenin en buyuk faciasini yasiyormus, ustelik 20 ölu varmis, evler yuzuyormus adeta. Missisipi nehri tasmis halka sehri terk edin uyarisi yapilmis. Bizdeki sansa bak ya ordan Chicago'ya uzayacaktim ne guzel Buddy Guy'in blues barina gidecektik. Ama gene de ölurum de tatili bu iliklerime kadar tiksindigim Avrupa kitasinda, bu muzik kulturu MTV'nin veya eurovizyonun tiksinc populer muziginten ibaret, duvar/kirec suratlilarin yasadigi kitada gecirmem. Blues, fusion, caz nerde ben orda. Ben artik aktarma Londra veya kuzey ulkeleri veya Paris bile olursa otomatik reddediyorum, tahammul edemiyorum bu Nietzche'nin tabiri ile 'ölu dogmus cocuk' Avrupa kitasina.
Post Reply