UEFA 32 ve 16 Tur Kurasi

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Sevilla 6 puan toplayip elenen ya 2. yada 3. takim. Ben elendiklerine sevindim, hucum gucu cok yuksek ve pek ayari olmayan bir takim. Cok iyi oynadiklari gibi cok surpriz sonuclarda alabiliyorlar.

Lucescu ve Gerets ile eslesmek hic istemem. Bordo Metalist gibi cok suratli oynuyor. Kiev ve Zenit te kendi sahalarinda iyiler.

Kala kala Fiorentina, Bremen ve Aalborg kaliyor. 32 lileri gecersek bakalim 16 larda kimle eslesecegiz.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Murat Kara wrote:Konu ayna tutmaktan acilmisken (ve ben de uzun sureden beri ilk kez vakit bulmusken)...

Gecen yil bu durumun tam tersi oldugunda burada herkes yan cebine koymustu ve Leverkusen maclarini bir istahla seyrettiydi ve hatta takim bir sonraki tura cikamadigi icin uzulup, karalar bagladiydi. Ki GS'nin gruptan cikmasi tam anlami ile sans idi gecen yil. Bunu inkar edebilecek sanirim kimse yoktur burada.

Aynaysa ayna, o zaman o aynadan dagitanlarin bir tane de kendi yan ceplerine koymalari iyi olur. Boyle sert ruzgar cikip da saclar dagildiginda cikarip bakmak gerekebilir.

Metalist'in bir stratejisi var ve o strateji is gordugu surece degismeyecek. O stratejinin eski moda olmasi hic farketmez. Adamlar bildiklerini okuyorlar ve su ana kadar ise yaramis. Keriz olmak lazim dereyi gecerken at degistirmek icin. Yunanistan boyle Avrupa sampiyonu olmadi mi?

Simdi adamlari eski moda oynuyorlar diye kucumsemek, gercekten ya olanlari gormemek icin baska yone bakmak ya da aynaya ters tarafindan bakmak olur.

Ortada yanlislikla bir kere olmus bir olay yok. BJK ile onlerine geleni duzmeye baslayip, 10 puan toplamis bir takim var. Yani gecen yil GS'nin tur atlamasina gore cok daha az sans faktoru var isin icinde.

Ha, bizim de bir stratejimiz var ve sokmedi adamlara karsi. Belki tekrar karsilasirsak soker. Sonucta futbolda sans faktoru her zaman icin mevcut. Ancak o faktoru azaltan diger faktorlar de var. Kosmak, istekli olmak, isini ciddiye almak bu faktorlerden bir kaci.

Adamlarin stratejisi rakibi yormak mi degil mi bilemem ama surekli olarak son dakikalarda gelen gollere bakinca adamlarin fizige dayali bir strateji ile oynadiklari belli. Ve bundan da mutlular.

Bize dusen bu stratejiyi daha onceden gorup onlem almakti. Ya goremedik, ya da onlemini alamadik. Bu da Metalist'in sansi filan ile degil bizim kabizligimiz ile aciklanabilir daha cok.

Ilerki turlarda Metalist'e de onlem alacak TD'ler cikar. Birileri bir asamada isi daha ciddiye alinca, adamlarin eski moda stratejilerine karsi eski moda onlemleri hatirlayan bir TD cikar.

Butun bunlardan adamlari kucumsemek haksizklik olur. Yunanistan'in basardiklarini kucumsemenin haksizlik olmasi gibi.

* * *

Ote yandan mesela Turk milli takiminin basarisini kucumsemek mumkun bu yil cunku daha once dunya 3. olmus bir takim, UEFA sampiyonu cikartmis bir ulkenin takimi ama Yunanistan gibi Avrupa sampiyonu olamadilar. Yani secilen strateji islemedi, yetersiz kaldi.

Elbette butun bunlar olaya bakis acisiyla ilgili. Surekli ileriye bakanlar olayi bu sekilde gorurken, gecmiste yasayanlar baska turlu gorebilir.

Aslinda burada bir ironi var. Gecmiste yasayanlar, gecmisteki basarilari olaganustu gorurler. Yani aslinda o kapasitede olmadigimizi dusunurler ve dolayli olarak o basarinin rastlanti olduguna inanmis olurlar. Ama konusurken bunun tam tersini soylerler cunku o gecmisteki basari onlar icin gelecekte alinacak basarilardan cok daha onemlidir.

Bu bir celiski elbette ama ah iste o ayna yok mu o ayna...
Selamlar Murat, hoşdöndün.

Gecen yıl burada herkesın ne yazdığını tam hatırlamamakla beraber senin tarif ettiğin şekilde olmadığını hatırlıyorum, buranın yazar sayısına göre hatırı sayılır miktarda insan tur atlama şeklimizi ve oynadığımız futbolu eleştirdiler.

Yan cebine koymak, karalar bağlamak, Metalist tarafından düzülmek falan gibi hafiften aşağılayıcı deyimler de Cengiz'in ya yazdığı yerin neresi olduğunu kaale almamak ya da yazışmaktan çok buradaki insanlara ya da bir şeylere saldırma, garez ifade etme eğiliminin bir benzeri (dozu daha hafif olsa da) diye düşünüyorum. Burası GS'lı taraftarların yazıştığı bir mekan, kimsenin genellikle ahlaksız bir iş yapanlar için söylendiği şekilde objektif olmakla yükümlüyken yükümlülüklerini çiğneyip yan cebine bir şeyler koymak gibi yakıştırmaları hak ettiği bir yer değil.

Geçen sene tur atlanınca ne olmasını bekliyordun burada tam anlayamadım: forumca UEFA önünde yürüyüş düzenleyip fazla şanstan GS'ın ihracını mı isteseydi cimbom.org yazarları? Ya da 5 yiyince çıkıp bayram mı etseydik? Burası bir taraftar forumu ve benim bildiklerim içinde en ölçülü ve makul görüş ve tepkileri veren ama yine de "taraftar" forumu. Var mı daha beğendiğin?

Söz konusu GS olduğu zaman, burası sosyal bilimler forumu değil (alakasız topiclerde olabilir), Princeton'da Instıtute for Advance Study falan da değil, traftarların (bak adı üstünde, taraflar zaten) yazıştığı bir ortam.

Metalist'in stratejisinden ve başarılarından bahsetmişin. Ben 2008 yılında ciddi bir turnuvada sahaya stratejisiz çıkan takım bilmiyorum, bu strateji iyidir, kötüdür, doğru uygulanır veya uygulanmaz başka sorular ama herkesin bir stratejisi var, Metalist'inkini de görmek çok zor değil, UEFA'da şu ana kadar başarılı da olmuştur, bu da herkesin gördüğü bir şey. Bunların hiç biri Metalist'in şansını inkar etmeyi ya da vay be stratejileri varmış (amatör kümedeki takımların da var, 10 yaş grubu baseball takımlarının da) diye hayran olmayı gerektirmez.

Ben yarın hayat stratejimi milli piyango bileti almak olarak belirleyebilirim. Bunun üstüne bir iki ikramiye de kazanabilirim. Sanırım kimse buna bakıp, "ne şansı be abi, herif strateji manyağı yapmış ortalığı, hayat dediğin böyle planlanır, büyük herif be" demez, kısmete bak piyango kazanmış derler.

Metalist'in şansını piyangoda büyük ikramiye kazanmak ile eş ihtimalde bulmasam da, bir maçlarını uzatma dakikalarında kazanmalarını, kalanları 80 küsurlarda gollerle kazanırken birinde rakiplerinin iki topu, teki de kendi gollerinden bir dakika önce direkten dönerek kazanmalarını epey şanslı buluyorum. Bunu belirtince de tabelaya bakalım göbek atalım tipi cevapları fazla ciddiye alamıyorum.

Tıpkı GS'ın geçen sene gruptan çıkmasında, milli takımın Euro 2008'deki son dakika gollerinde şansın önemli rolü olduğu gibi, Metalist'in grup birinciliğinde de şansın ciddi rolü vardı.

Yazının kalan kısmında (Türk milli takımıyla ilgili) epey basit bir mantık hatası var: eğer başarının tek tanımı turnuvayı sonuna kadar kazanmaksa Metalist'in başarısını küçümsemek milli takımın başarısını küçümsemekten çok daha kolay olmalıydı, çünkü Metalist daha bırak yarı finali, ilk 16ya kalamadı. İlk 32'ye kalan Metalist'i küçümsemek haksızlık olur ama Türkiye yarı finalde kaybettiği için küçümsemek mümkündür önermelerini eğer tutarlı hale getirirsen tekrar okumak isterim (Metalist önümüzdeki turlarda elenirse o zaman küçümsemek mümkün mü olacak stratejileri işlemedi deyip yani?), ama bu önermeler şu andaki halleriyle kendi içinde çelişkili duruyorlar.

Ama bütün bunların da ötesinde şunu hatırlamakta ve akılda tutmakta fayda var, ki bu konuda insanlar farklı düşünüyorsa benim için de bilmek iyi olur: herkes özellikle futboldaki her basarıda bir sürü etkenin payı olduğunu düşünür, şans da bunlardan biridir. Her insan grubu her olayda buna vermek istediği ağırlığı bir yerlere koyar, zaman içinde bu grubun genel çizgisi de belli olur.

Ne bileyim, Antu.com'un hakem kararlarına ve FB'nin kısmetine vermek istediği ağırlık başkadır, buranın başkadır, bjk.com'un başkadır vs. vs. Benim anlayamadığım bu konularda ısrarla aşırı uçlarda ve buradaki grubun karşıt yönünde düşündeleri, bir de burada yazan insanların değer verdiği kişileri aşağılayarak buraya yazmanın amacı ve manası nedir?

Bir tarafa gidiyorum Ayhan tuvalet kağıdı, Arda yorulmuşmuş üstünü örtelimmiş, diğer tarafta Metalist yarmış, burada Metalist düzmüş, forumcular yan cebime koy demişler falan gibi buradaki insanların değer verdiği, tarafı olduğu kişi ve kurumlara karşı üstü kapalı ya da doğrudan saldırgan tavırlar. Sonra da bunlara temel olarak da ilk 32ye kalan Metalist'in başarısı küçümsenemez ama yarı finalde yenilen Türkiye'nin başarısını küçümsemek mümkündür, Arda'nın NBA basketbolcularına göre kondüsyonu düşük gibi önermeler, insan ister istemez yazanın maksadı ne acaba, burada keyif kaçırmak mı diye düşünüyor.

Son olarak, mesajını okuyunca Salim Dündar'ı hatırladım, yani tutmak istediğin aynalar hangisiydi emin değilim ama bir aynalar geldi aklıma.

Ali
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

CL kuraları çekildi, ilginç yanı üç İngiliz - İtalyan eşleşmesi var:

Chelsea - Juventus
Villareal - Panathinaikos (komşunun kurası fena değil)
Sporting Lisbon - Bayern
Atletico - Porto
Lyon - Barcelona
Real Madrid - Liverpool (sanırım en çok kazanan iki takım)
Arsenal - Roma
Inter - Man U. (futbol dünyasının en sempatik iki TDü ayrılsalar bile ayrılamıyorlar).

Güzel maçlar var.

Sırada bizim kura.

Ali
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Ali Gursel wrote:CL kuraları çekildi, ilginç yanı üç İngiliz - İtalyan eşleşmesi var:

Chelsea - Juventus
Villareal - Panathinaikos (komşunun kurası fena değil)
Sporting Lisbon - Bayern
Atletico - Porto
Lyon - Barcelona
Real Madrid - Liverpool (sanırım en çok kazanan iki takım)
Arsenal - Roma
Inter - Man U. (futbol dünyasının en sempatik iki TDü ayrılsalar bile ayrılamıyorlar).

Güzel maçlar var.

Sırada bizim kura.

Ali

Milan 7 kere kazandi sanirim. Real 9 sonra Liverpool. Iyi mac olucak. Favori su anda Barca. Sonra Man U, Bayern kazanirsa supriz, Juventus kazanirsa Sindirella hikayesi olur.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozgur A. Boztepe wrote: Milan 7 kere kazandi sanirim. Real 9 sonra Liverpool. Iyi mac olucak. Favori su anda Barca. Sonra Man U, Bayern kazanirsa supriz, Juventus kazanirsa Sindirella hikayesi olur.
Milan'ı unutmuşum, bizim kura başlıyor, www.uefa.com 'dan takip etmek mümkün, Sinyor Bartu çekiyor kuraları yine.

Ali
Last edited by Ali Gursel on Fri Dec 19, 2008 3:07 pm, edited 1 time in total.
Ozgur A. Boztepe

Ali Gursel wrote:
Ozgur A. Boztepe wrote: Milan 7 kere kazandi sanirim. Real 9 sonra Liverpool. Iyi mac olucak. Favori su anda Barca. Sonra Man U, Bayern kazanirsa supriz, Juventus kazanirsa Sindirella hikayesi olur.
Milan'ı unutmuşum, bizim kura başlıyor, www.uefa.com 'dan takip etmek mümkün.

Ali
Milan kendinin ne oldugunu unuttu bu aralar. Olusu bile SL kupasi kaldirdi 2 sene once.
Icimdeki korku bir isyan
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Bordeaux, hayırlı olsun.
Can Ergun

Post by Can Ergun »

Gelsinler bakalım,hesabımız var...
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Bordeaux geldi, bizim yoneticiler pismis kelle gibi siritti.

Sampdoria-Metalist
Astonvilla-d. Moskova
Werder bremen-Milan

eslesmelerini cok sahane buldum.
NO ADNANS, NO CRY !!
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Can Ergun wrote:Gelsinler bakalım,hesabımız var...
Hesapdan cok borcumuz var. Bunlar degilmiydi gecen sene bize kiyak yapan?
Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Hazirlayin saraplari! Kadikoy'e bir iki.

Her ne kadar Bordo'yu bu sene hic izlememis olsamda, bence iyi bir kura. Cunku bizim takim iyi :) Gecen sene bunlari biz orda duman etmemis miydik ama yenilmistik galiba. Yanlis mi hatirliyorum? Simdi bakalim bu sene duman edip nasil galip gelinir onu gostersin bizimkiler.

Hayirlisi olsun.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Ozgur A. Boztepe

Celal Gürcüoglu wrote:Hazirlayin saraplari! Kadikoy'e bir iki.

Her ne kadar Bordo'yu bu sene hic izlememis olsamda, bence iyi bir kura. Cunku bizim takim iyi :) Gecen sene bunlari biz orda duman etmemis miydik ama yenilmistik galiba. Yanlis mi hatirliyorum? Simdi bakalim bu sene duman edip nasil galip gelinir onu gostersin bizimkiler.

Hayirlisi olsun.
dogru... ilk yari 3 4 olurdu 1-0 oldu. ikinci yari 2-1 yenildik. Ama o zaman meira, lincoln, de sanctis, kewell, baros yoktu, topal ayhan arda servet hakan bu seviyede degildi.

iyi kura. Hayirli olsun...

Not: bu arada bu kura vesilesi ile, Ardaya ve ardanin sahsisinda galatasaray teknik heyetine, takima ve yonetimine assagilamalarimi belirtirim, elin oglu cekiyor iste!! Gunes balcikla sivanmaz! :D

Bordeaux un yildizi ve oyun kurucusu Gourcuff. Bir kac kere seyrettim, Blanc'in dehasi ile iyi bir takim.
Last edited by Ozgur A. Boztepe on Fri Dec 19, 2008 3:31 pm, edited 1 time in total.
Icimdeki korku bir isyan
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Sonrasında da NEC - Hamburg galibiyle oynayacağız.

Ugur
the average person thinks he isn't.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Gecersek fena değil kura, 16 turunda NEC-Hamburg galibi ile oynuyoruz, ilk mac deplasmanda, ikinci maç ASY'de.

Gecen sene Leverkusen'i elesek Hamburg ile oynayacaktık, kısmet olmadı, belki de bu bahara. :D

Ali
Last edited by Ali Gursel on Fri Dec 19, 2008 3:33 pm, edited 1 time in total.
Ozgur A. Boztepe

Ali Gursel wrote:Gecersek fena değil kura, 16 turunda NEC-Hamburg galibi ile oynuyoruz, ilk mac deplasmanda, ikinci maç ASY'de.

Ali
Bordeaux la ilk mac nerde?
Icimdeki korku bir isyan
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Post Reply