TSL 06: Bursa-Galatasaray 2-1 (Arda 56')

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Meira'nin ne
kadar oyuncu oldugu. Bunu ne zaman tartisacaksiniz mesela. Bence adam
tam bir fiyasko...maci bosverin...
Ben Meira'nın genel olarak oyuna ve takıma katkısının diğer tüm defans oyuncularımzdan daha iyi olduğunu düşünüyorum.Karşı takımın orta sahasını çok çabuk geçip etkili paslar verebiliyor ki,bu maçta attığımız golde sağdan bindirme yapan oyunucya ceza sahası yayında pası veren oydu diye gödrüm.Ayrıca Baros'a bir pası var,kaleciyle karşı karşıya kaldı...

Golleri daha tam olarak dikkatli izlemedim nerde ne hatası var diye.
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Defansin uyumsuz gozukmesinin tek bir sebebi var: Sabri. Her sorunu Sabri'ye yukleyenlerden degilim, ama cok yapiyor bunu, defansin agzina siciyor.

Nonda ise rezil otesiydi, ilk yari Arda da rezaletti, ama onun sebebi belli, sakatliktan yeni cikmis, ikinci yari biraz toparlandi zaten.

Yenilgimizin bir sebebi de kostebek yuvalariyla dolu saha... Bu sahalarda Manchester United'da gelse boyle kor dovus bir futbol oynamaya mahkum olur. Bu sahalar sadece fiziksel futbolu on plana cikariyor, ayaga top oynayani baltaliyor. Ligimiz de biraz bu yuzden adam olmuyor.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Salih Bora

Post by Salih Bora »

Maçı izlemedim. Evde Digiturk bozuldu.
İzlemeye gerek yok zaten. Her hafta aynı şarkı.
Gene 528 tane pas yapmışızdır... %70 topla biz oynamışızdır... Rakibi paslarımızla bayıltıp yormuşuzdur... vs...
Ne akıllı bir taktik.
Yorumcular günah keçisi olarak Servet'i gösteriyorlar.
Halbuki bir takımın defansı, orta sahasının gücü kadardır.
Bizde Nonda, Lincoln, Arda, Kewell, oynarsa Hasan gibi oyuncuların topsuz alanda takım savunması ile arası pek iyi değil. Öyle olunca, geçen yılların dinamik orta sahası olmuyor ve defansa çok yük biniyor.
Özetlerden baktım da... Yusuf ve Sercan hakikaten yolgeçen hanına çevirmiş.
Nefis futbol oynuyoruz nefis...
Her hafta üstüne koya koya ilerliyoruz.
AYRILMAZ İKİLİ
Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Skibbe ile biz bu skorları daha çok yaşarız gibime geliyor. Ayrı telden çalan savunma oyuncuları, topu ayağıyla amiyane tabiriyle istop edemeyen bir oyun kurucu ki defansımızın boş yakalandığı ve gol yediğimiz pozisyonların hepsinde hücuma çıkılıpta topun ezilmesinin vekaybedilmnesinin sebebi kendisidir, yetmişinci dakikaya kadar oyuna müdahale demeyen bir teknik direktör ve sakatlığına rağmen canla başla oynayan bir Arda.

Bu akşam izlediğim Bursasporda oyuncuların ve teknik kadronun kalite ortalaması takımımızdan maalesef daha yüksek. Eğer Galatasaray yorgunluktan ve sakatlıklardan muzdaripse birincisi sezon başında ona göre kadro kurmalıydı ikincisi de daha sadece bu kadar az avrupa kupası ve lig maçı ile bu kadar sakatlık ve yorgunluk yaşayacaksak, bana göre bizim avrupada bu sene çeyrek final bile görme şansımız yok.

Bu işe bu kadar para yatırıp kendi çapında bu kadar büyük transferler yaptıktan sonra takımın başına henüz ciddi bir başarısı olmayan bir adamı teknik direktör yapmak ve yanına bu kadar deneyimsiz bir kadro vermek kimin fikriydi çok merak ediyorum. Bu iş bu kadar ucuz olmamalı. Bu adam bir türk olsaydı ve daha az hata yapmış olsaydı eminim şimdiye kadar ipi çekilmişti. Şu ana kadar alınan hiçbir sonuçta Skibbe ve ekibinin zerre kadar katkısı yok. Kewell ve Baros'un azmi, isteği, disiplini ve profesyonelliği; Arda'nın ve Nonda'nın canla başla mücadelesi bu takımı buraya getirdi. Bunun dışında fazladan takıma katılmış hiçbir şey olmadığı gibi geçen seneki defansın yerinde yeller esiyor. Ben Song'un oyununu beğenmezdim, bu sene Servet ile ne kadar iyi bir ekip olduklarını bu defansa bakınca anladım.

Bir de takımda Uefada gruplara kalmanın bir rehaveti var gibime geldi, ki bu bizdeki amatörlüğü ve acemiliğinde bir göstergesi aynı zamanda. Fakat söylenecek birşey yok nasılsa gruplardan çıkmak bile bizdeki bu kafayla mucize değil mi?

Bana göre bir de bu takıma acilen bir mentor gerekiyor. Sanki takımda birilerinin söylediklerini diğerlerine anlatacak eksikleri takımın anladığı dille söyleyecek, hatta ayrıca takımın isteklerini teknik ekibe anlatacak birisine ihtiyaç var gibi.
Galatasaray,
imkansızı olağana çeviren ruh....
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Soner Özaltındere wrote:Skibbe ile biz bu skorları daha çok yaşarız gibime geliyor. Ayrı telden çalan savunma oyuncuları, topu ayağıyla amiyane tabiriyle istop edemeyen bir oyun kurucu ki defansımızın boş yakalandığı ve gol yediğimiz pozisyonların hepsinde hücuma çıkılıpta topun ezilmesinin vekaybedilmnesinin sebebi kendisidir, yetmişinci dakikaya kadar oyuna müdahale demeyen bir teknik direktör ve sakatlığına rağmen canla başla oynayan bir Arda.

Bu akşam izlediğim Bursasporda oyuncuların ve teknik kadronun kalite ortalaması takımımızdan maalesef daha yüksek. Eğer Galatasaray yorgunluktan ve sakatlıklardan muzdaripse birincisi sezon başında ona göre kadro kurmalıydı ikincisi de daha sadece bu kadar az avrupa kupası ve lig maçı ile bu kadar sakatlık ve yorgunluk yaşayacaksak, bana göre bizim avrupada bu sene çeyrek final bile görme şansımız yok.

Bu işe bu kadar para yatırıp kendi çapında bu kadar büyük transferler yaptıktan sonra takımın başına henüz ciddi bir başarısı olmayan bir adamı teknik direktör yapmak ve yanına bu kadar deneyimsiz bir kadro vermek kimin fikriydi çok merak ediyorum. Bu iş bu kadar ucuz olmamalı. Bu adam bir türk olsaydı ve daha az hata yapmış olsaydı eminim şimdiye kadar ipi çekilmişti. Şu ana kadar alınan hiçbir sonuçta Skibbe ve ekibinin zerre kadar katkısı yok. Kewell ve Baros'un azmi, isteği, disiplini ve profesyonelliği; Arda'nın ve Nonda'nın canla başla mücadelesi bu takımı buraya getirdi. Bunun dışında fazladan takıma katılmış hiçbir şey olmadığı gibi geçen seneki defansın yerinde yeller esiyor. Ben Song'un oyununu beğenmezdim, bu sene Servet ile ne kadar iyi bir ekip olduklarını bu defansa bakınca anladım.

Bir de takımda Uefada gruplara kalmanın bir rehaveti var gibime geldi, ki bu bizdeki amatörlüğü ve acemiliğinde bir göstergesi aynı zamanda. Fakat söylenecek birşey yok nasılsa gruplardan çıkmak bile bizdeki bu kafayla mucize değil mi?

Bana göre bir de bu takıma acilen bir mentor gerekiyor. Sanki takımda birilerinin söylediklerini diğerlerine anlatacak eksikleri takımın anladığı dille söyleyecek, hatta ayrıca takımın isteklerini teknik ekibe anlatacak birisine ihtiyaç var gibi.
Ne kadar dogru yazmissiniz. Sadece mentor fikrine TC sartlarinda pek katilamiyorum, malum milli takima her gun bir tanesi gidip geliyor, durum ortada :) .

Neyse, kirmizi ile isaretledigim yer icin guzel bir ornek var aslinda. Daha az hata yapmayi birakin, sifir hatayla ve gecen sene Fenerbahce'yi ezerek takimi sampiyon yapan bir Turk.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ufuk Sezekkaplan wrote: ..
Ne kadar dogru yazmissiniz. Sadece mentor fikrine TC sartlarinda pek katilamiyorum, malum milli takima her gun bir tanesi gidip geliyor, durum ortada :) .

Neyse, kirmizi ile isaretledigim yer icin guzel bir ornek var aslinda. Daha az hata yapmayi birakin, sifir hatayla ve gecen sene Fenerbahce'yi ezerek takimi sampiyon yapan bir Turk.
Sarapci filan olsaydi ne kufurler yemisti su ana kadar. Onu begenmeyip kendi elceyizleri ile buldu bunu aslanim Polat. 5 tane yedikten sonra bu bizim hocamiz demis. Bakalim bu sene UEFA grubunda kim 5 tane atacak Atani gorurseniz biliniz ki Polat efendi yeni hocasini bulmus olacak.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

80. dakikada Nonda Yaser degisikligi bana cok normal geldi. Tipki 75, 65 dakika Umit Karan izledigin gibi 80 dakika da Nonda izleyeceksin. Ne neden sahaya ciktigini, ne de neden sahada bir dakiak daha kaldigini dahi anlayamayacaksin, ama 46da kesin cikar diyeceksin, 80e kadar seyredeceksin, yeni hoca ile hayat bu.

Sakatliklar falan eywallah ama geldiginden beri bir macta oyuna zamaninda ve dogru bir mudahelesi oldu mu bu adamin?

Kacan firsatlar, CL, Kayseri, Antalya, derken Bursa. Takim havayi bir bulsa derken olmuyor, olmuyor. Sakat coksa getir PAF'tan kimi getireceksen oynat kardesim, sakat adamla yenildik demek yerine hic olmazsa saglam adamla yenildik deriz, oburlerinin de iyilesme sansi olur.

Yazik, tek kelimeyle yazik oluyor GS'a, FB ilk yari maglup, bence hala lig icin en onemli rakibimiz, ama bize ne, sen kazanamadiktan sonra ne yazar.

Neyse, belki zorla TS ya da BJK'tan sampiyon yapariz, pek kolay degil ama biz bu kafayla gidersek, Fener de boyle devam ederse neden olmasin.

Yonetimin Skibbe'ye iki tane challenge vermesini istiyorum, eger yerin getiremez ise yollanmali:

1) Bir mac bittiginde rakibin gol hanesinde "0" olsun. Rakip farketmez, ozel mac alip Langa ile oynayalim, Sereflikochisar Spor olsun, Bellinzona olsun, Antalya olsun ama bir macimizi gol yemeden bitirelim. Bes hak verilsin hocaya, olmazsa sepetlensin.

2) Bir tane kritik, nisbeten iyi rakiple yapilan maci da kazan. Steaua olur, Bursa olur, ama birini de kazan.

Ali
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Gursel wrote: ...
2) Bir tane kritik, nisbeten iyi rakiple yapilan maci da kazan. Steaua olur, Bursa olur, ama birini de kazan.

Ali
Yonetim bu sene suer isler yapti Ali bey sen hala neden bahsediyorsun. Butun kabahat federasyonda. Nonda icin aniracagin gunler yakindir.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

orta sahamiz iyi degil gibi.
topyekün defans yapmasInI bilmiyoruz.
cok gevsek oynuyoruz, oynama istegi ve hIrs yetersiz.
Ataga cok yavas kalkIyoruz.
Oyuncu degisikleri cok gec oluyor.
Ikinci golden önce Servet topu dogrudan rakinin ayagina attI.
Biraz samsImIz olsaydI beli berabere kalabilirdik.

Bursa maci hakederek kazandi, daha fazla gol atabilirlerdi.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Serif Halimler wrote:orta sahamiz iyi degil gibi.
.
Yok canim sana oyle geliyor Serif. Orada oynayan askeri gormuyor musun nasil kosuyor? Yengec gibi yan paslar falan filan.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Orta sahamiz felaket. Butun kademelerde de "spacing" problemleri var.

Defans blogu, kademeye giremedigi gibi karsi ataklar orta sahamizin uzerinden hic problemsiz ustelik onlerindeki uzun kulvarlardan top surerek etraflarina bakinarak geliyorlar.

Ayhan tek basina cok calisti bana kalirsa. Kendisini begenmem ama Allah icin cok yanliz kaldi.

Bence Skibbe'nin yuzunden mac gitti. Yusuf'u bu kadar acik birakmamiliydik. Cevat hocanin da ustte bir arkadasimizin dedigi gibi bu duruma bir aciklik getrimesi lazimdi. Umit Davala'nin takimin ustunde bir etkinligi oldugunu hic zannetmiyorum. Tercumanlik disinda...

Galatasarayi uzun zamandir bu kadar daginik, kopuk ve son derece sinirli gormemistim. Lincoln Sabriyi bogazlamak uzere, obur tarafta Nonda agir kalip topu kaybettigi icin geri donmek icin bir taraflarini koparan bir suru eleman biraz sonra Servet korner icin kafa vuracagim diye gorevini birakip ileri cikmasi cok goze batiyor.

Oyun disiplinini kaybetmis bir takim, yorgun sinirli oyuncular, guvenini kaybetmis bir topluluk var ortada. Ve bu bulutlarin arasindan birisinin siyrilmasi lazim.

Gondersinler Umit Davali'yi Kalli'yi danisman olarak getirsinler. Ali Gursel'in de 2. kriterini TD'lerin onune koysunlar bence...

Ben Hasan'nin aksine Meira'nin paslarini ozellikle derinleme paslarini begendim. Hakan balta'yi yerine koyup Emre Asik mi Emre Gungor'umu bilmem artik Servetin yanina koyup Meira'yi Ayhanin hafif arkasindaki bolgeye orta sahaya yakin denesek mi acaba?
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Murat agbi,

Emre Gungor iyilesince Servet'le gecen seneki formatta oynarlar; Meira Ayhan'in yanina ve ortaya gelebilir; bu iyi bir secenek. Cunku Meira dik top atan, sisirme yapsa bile bunda genellikle isabet bulan bir oyuncu (Song gibi atmiyor mesela). Top kullanisi cok dikkatli. Bence Linderoth'tan hic umut yok, o sebeple bu secenegin uzerinde durulmali. Ve tabii Linderoth acilen sutlanmali. Herkes Lincoln'un karakterini sorgularken, kendisini muhtemelen sakat sakat bize kaktirdigi anlasilmaya baslanan Linderoth'u da sorgulayalim.

Yukarida secenek icin bir sart var, Servet'in oyun kurmasi ve ve ileri cikmasi yasaklanmali. Bu macta oyunun sonlarinda kale agzinda bir kafa vurdu, kalenin tam ters yonune... Servet'i 1 yildir izliyorum, gecen sene Denizli macinda balına attigi gol disinda ceza sahasi icinde bir faydasini goremedim.

Bir diger secenek iyilesince Baris-Ayhan'li orta saha biraz gerilerinde Topal. Meira ve Emre Gungor, Servet yedek. Bu kompozisyonda ileriden eksilme olacak ve temel adaylar golculer yani Karan'siz ve Nonda'siz bir hat. Golculer arkadan gelen Lincoln ve Arda ile surekli girip cikan Baros olacak.

Bire bir ele aldiginda defans oyunculari icin kalitesiz genellemesi yapamazsin bizim takimda ama bence Servet - Meira uymadi. Aslinda bence Hasan Tezcan'in dedigini dikkate almak gerekli zira gobekte yani Meira-Servet parselinde cok fazla bire bir verdik ilk 5 hafta. Bu realite.

Bunu cozmeden digerlerini cozmenin faydasi yok, zira bu forvet soyle boyle gol atar. Ama gol yemedigimiz mac yok.

Hicbir buyuk takima, profii yuksek bir mac oynamadigimiz halde. Kalede sorunumuz yokken.

Uyumsuz defans - azalmis orta saha - kaliteli ama lejyoner forvet arkasi ve standart golcusu olmadan oynuyoruz. Bu cok tuhaf bir yapı (structure).

Yeri gelir, lejyonerler bir hava tuttururlar, karsisindaki 15 dakikada 5'lerler. Hele gecen haftaki gariban Konya gibilerini yakalarlarsa. Hatta boyle bir macta Karan veya Nonda hat trick bile yapabilir.

Ama bu bizi yaniltiyor. Haftaya mesela bir gariban takimi yakalayip 6 atsak bunlari unutacagiz...

Biz Derwall'den sonra ilk Avrupa basarilarini yazdigimizda da, 2000 UEFA doneminde de orta saha baskin bir takimdik. Bugun mesela orta sahada pres yoktu. 3 topta, 15 saniyede 60 metre top yaptilar Yusuf ve Romaschenko ile.

Kosmayan, pres yapmayan bir takim, Galatasaray genetigine aykiri. Feldkamp bize kosmayi hatirlatmisti, vazgecemedigi oyuncu Baris Ozbek'ti. İskelet, pres yapan orta saha.

Benim gordugum 6 macta Kewell-Lincoln-Arda-Baros'un kisisel yetenekleri ile maclari koparttik. Bununla birlikte bu sene, gecen sene basimizda hic olmayan yeni sorunlarimiz var.

1) Pres yapmayan orta saha,
2) Meira-Servet uyumsuzlugu; alan paylasamayan ve adam kaciran defans,
3) İleride kalite ve istihdam fazlasi (Alpay'in cakisma dedigi olgu),
4) Tembel olduklarini dusundugum teknik kadro. O yuzden her macin ilk yarisinda maglubuz.

Yine de bana gore kisa vadede defanstan baslamaliyiz.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ufuk Sezekkaplan wrote: Herkes Lincoln'un karakterini sorgularken, kendisini muhtemelen sakat sakat bize kaktirdigi anlasilmaya baslanan Linderoth'u da sorgulayalim.
Kucuk Adnan'a teslim transfer isi. Bir de at kuyruklu var bu ise bakan. Bunlar buyuk isler yapiyorlar her zaman ki gibi, Senin haberin yok galiba? Nerde sakat var yuklenipgeliyorlar. Hem de bonservis filan da vererek.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Harun Demirci

Post by Harun Demirci »

Aynı tür ataktan 3 kere yedik ama uyanamadık, sonunda adamlar attı. Böyle bir deplasmanda neden 2 forvet düşündü skippe? Zaten nonda sakatlıktan gelme, tek forvet çıksaydı baroşla ve defansta servet & emre önlerinde meira oynasaydı kesinlikle farklı olurdu. Birde sakat adamdan ne medet umulur, arda 2 iğne ile oynadı. Adamın hali içler acısı ki yine de elinden geleni yaptı. Giden 3 puan umrumda bile değil ama ardaya birşey olsaydı o zaman hepimiz çok üzülürdük, lakin kendisi Türkiyenin en iyi oyuncusu.

Sabri kadro dışı kaldığında en iyi transfer demiştim, maalesef geri döndü ve uyuz etmeye devam ediyor.
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bu kadar sakat ve sakatliktan yeni cikan oyuncunun oldugu bir takim her acidan zorlanir.Bugun Baros o golu atsaydi bu kadar kotu oldugumuz bir gunde bile maci berabere bitirebilirdik.

GS ne hocalar gonderdi son 6 sene icinde.Tecrubeli,tecrubesiz.Kotu giden herseyi td'lerde aramak garip geliyor bana.Sakatlar iyilessin,tam kadroya yakin oynayalim Skibbe'yi o zaman daha mantikli degerlendiririz.
Konsantrasyon, concentration, concentracion

nefvakfi.org
Post Reply