IKI KAMBUR

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Skibbe, bugün makul tercihler yaptı. Benim beklediğim kadrodan sadece Kewell yerine Hasan vardı. Büyük çoğunluk içinde kadro süpriz olmamıştır.

Devre arasınıda iyi değerlendirdiği belli. Kulağını çekmiş kerataların. Böyle devam ederse elensek bile ligde ve UEFA'da başarılı oluruz diye düşünüyorum.

Ve şimdilik Skibbe "kambur" olmayabileceğini göstermiş oldu. Lincolnde ayakta durabilse işe yarayacakta...
Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Ozan Ersoy wrote:
Ismail Gezer wrote:
Ali Gursel wrote:
Skibbe bu tercihi mecburiyetten de yapmadığına göre, akşam bakarız Meira nerde oynuyor? Aynı şekilde devam ederse, benim artık söyleyecek sözüm yok, yeni önliberomuz hayırlı olsun'dan başka...
Meira on libero cikarsa yedek stopreimiz kim olur bu aksam? :wink:
Meira on libero cikar, orta sahada cok iyi bir savunma oynarsa 1 gol asist yaparsa, GS kupayi 4-0 gibi acik bir sonucla kazanirsa ne olur o zaman? Soz biter mi baslar mi? Yoksa GS'in ilk yenildigi zamana kadar agizlar kapanir, ilk kaybettigi mactan sonra soz yeniden baslar mi?

Hakan Balta ornegini dusunuyorum, iki karsilasma once Balta'yi on libero oynatti 45 dakika. O macin yorumlarina bakarsaniz "Hakan'dan on libero olur mu emin degilim" demis hemen sonra Hakan'in nefis bir ara pasiyla gol pasi verdigini atamadigimizi soylemisim. Hakan 45 dakika boyunca cok az pas hatasiyla oynadi ve savunmasiyla iyiydi. Cok akilli oynayan, emin oynayan, riske fazla girmeyen bir yapisi var. Iki ayagiyla da cok iyi sut cekiyor, fizigi de cok cok iyi. Kanat oynayabilecek yani ileri geri gelebilecek kadar da cigeri var.

Simdi Ali Gursel Hamit Altintop hayranidir biliriz. Terim Hamit'i hep sag bek oynatti taa ki son bir kac maca kadar. Orta sahaya aldiginda milli takim bambaska bir yuze burundu. Hamit'i Almanya'da cok yakindan izleyen arkadaslar burada bile kaca kere orta sahada oynamasi gerektigini soyluyorlardi cunku onlar izlemisler Hamit Schalke ve Bayern'de orta sahada oynamis cok kez. Ben izlemedim hep sag bek gordum ulusal takimda. Gormedigim icin de o kadar orta saha oyuncusu varken, Hamit'i orta sahada dusunmek zordu benim icin.

Diyelim ki 4-5 mac Balta orta sahada oynadi, idare ettik vs. Sonra yerine alistiktan sonra bir bakmisiz inanmasi guc, Hamit Altintop kadar cok iyi bir orta saha oyuncumuz olmus, Hakan ne top geciriyor ne bir sey cok da iyi takimin oyununu geriden kuruyor arada cikip gol atiyor attiriyor. Skibbe de Balta'daki bu yetenegi gormus onu GS'a kazandirmis. Nereden biliyoruz olup olmayacagini?

Bilmiyoruz yalnizca belli kaliplar icinde bos konusuyoruz...

Cercevenin disinda dusunene zaman ve olanak tanimaliyiz. Dusuncelerinde yanlis olup olmadigini ancak zaman gosterir.

Ozan Ersoy
Iyi ki cercevenin disinda dusunup Hamit'ten sagbekte verim almaya calisan Fatih Terim'e kimse tolerans gostermedi de takim yoluna girdi.

Boylece esas yerinin orta saha oldugunu soyleyen almanyali arkadaslar, Hamit'in kendisi, Hamit'in Schalke'den takim arkadaslari (veya BM den tam hatirlamiyorum) ve bilimum insanlar bosa konusmamis oldu.

Yine de Skibbe'yi tartismak icin cok erken diye dusunuyorum. Gecen senenin ilk macinin agirligiyla bu senenin ilk macinin agirligi arasinda cok fark var. Milli takimda da bazi oyuncular cok hirpalandi sanirim. Ayni futbolcular ilk yari cok kotu ikinci yari cok daha iyi nasil oynuyor o da enteresan. Teknik direktor devre arasi cok kizmis sonra takim duzelmis falan filan. Turk futbolcusunu her macin her devresi icin ayri ayri motive etmekle mi ugrasacaklar? Bence cogu kez is futbolcularda bitiyor.
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Ali Gursel wrote:
İsmail Cem İZGİ wrote:Ali Bey,

Once surada bir anlasalim mumkunse: bu takimin su andaki onceligi nedir? Oncelik derken her meseleden onemli anlaminda. Ben bunun CL grup asamasina gecmek oldugunu iddia ediyorum, eger farkli dusunuyorsaniz belirtin konusalim, yok ayni fikirdeyseniz oradan birlikte analize devam edebiliriz. Bunu belirlemeden konusmanin fazla anlami yok, iki ay sonra ne olacaginin da fazla ehemniyeti de yok. Iki ay sonra UEFA'da cok iyi oynarsak CL'den kacan paralari geri verecekler, CLde olmadigimiz icin bize transfer olmayan oyuncular aaa, UEFA'da ne iyi oynuyorlar, gideyim bari falan mi diyecek?

CL treni kalkti mi kalkip gider, ya icindesinizdir ya da platformda gozleri yasli elinizde mendil bakiyorsunuzdur. Iki ay sonra yaptiginiz herhangi bir sey o treni dondurmez.

TD'u olen takim ve de GS'in under 17 yas takimlari benzetmelerimde GS TD'u olmus takim demeye calismiyordum, tipki GS under 17 takimi demeye de calismadigim gibi.

Bunlar iki uc noktadir, GS'i hangisine daha cok benzetiyorsunuz, bu iki ucun arasinda nereye koyuyorsunuz onu tespit edelim demek istedim.

Skibbe'nin takimin basinda iki aydir olmasi sizin icin yeterli gelebilir, takimin onemli kisminin iki ay once Skibbe geldiginde baska bir yerlerde turnuvada oldugunu, bunun ardindan dinlenmeleri gerektigini bilen bana yeterli gelmez. Hos sizin benim ne dusundugum onemli degil, ainesi istir kisinin, lafa bakilmaz, Steaua macinda gorduk takimin iki ayda nerede oldugunu. Bu laflari cikip Steaua'yu beslerseniz soyleme hakkiniz olur. Hem 13 dakikada iki tane yer oturur, maci 2-2 bitirir, son yarim saat de diliniz disarida kosarsaniz, Skibbe iki aydir takimin basindaydi, harikalarini yaratmak icin vakti vardi laflari da (Skibbe acisindan) en hafifiyle gulumseme getirir yuzlere.

Bundan sonra sahada ne olacagini bilecek kadar kahinlik bilgim yok, ama uzuntulerinizi bana harcamak yerine herseyi ortak gordugunuz Skibbe'ye saklayin, performans boyle devam ederse sutlandigi zaman kullanirsiniz. 2008 Avrupa futbol dunyasi Polyanna'nin ic dunyasi degil, bilmem kac ay sonranin hayalleriyle kimsenin avunacagi alan da degil. Bu takima para yatiriliyor, her sene Avrupa'da siralamamiz dusuyor, takim seneye 50bin kisilik stada kombine satacak, Avrupa performansinda Tromso'dan beri ciddi bir kriz var. Bu durumda Steaua'dan 15 dakikada iki yiyip iki ay sonrayi anlatana fazla iyi bakmazlar.

Murat Kara'nin yazdiklari onemli: biraz kafasi calisan insan zaten bunlari dusunup gecen senenin takimini cikarir sahaya. Olmazsa bari doner, yahu ben ne yapayim, geleli iki ay oldu, onun da yarisi takimin millileri ortada yok, Amerika'yi yeniden kesfedecegime nisbeten basarili sablonda devam ettim dersiniz, kimse de neden Emre'yi sag bek dusunmediniz, ustune de Hasan Sas ve Erhan Senturk'u diye sormaz.

Bu konuda sorun zaten kendi satirlarinizda, "umalim bundan sonra basarili sonuc versin" diyerek adama guveninizin derecesini belli etmisiniz (hoca gole maya calarken daha umutlu geld gozumun onune). Ummayla falan degil bu isler, Skibbe'ye o kadar guveniyorsaniz, Ali iki hafta sonra cikip atariz iki tane Steaua'ya dersiniz olur biter (ki aman aman bir takim degil, tekrar edeyim). Yok bu adamin kerametine bu kadar guvenmiyorsaniz, ben ona inaniyorum, buna inaniyorumla olmaz bu is.

FB gecen sene ilk 8 haftanin besinde puan kaybetti ve bu yuzden sampiyonluktan oldu. Takimi CL'de ceyrek finale cikaran hocasi simdi nerede? Skibbe'nin iki ayi falan daha yok, Emre sag bek, Erhan, Hasan falan oynasacak kredisi de, oyle yaparsa ben uzulurum, ama kaybedilen sezona. Siz de sutlanan hocaya. GS'in basina gecip uc ayda hem CL'i hem de ligi kaybettiremezsiniz. Yukarida da yazdigim gibi, under 17 takimi degil bu.

Nonda-Karan hoca tercihidir, Arda sagda, Arda solda hoca tercihidir, hatta tek forvet, cift forvet, tek on libero, cift on libero, BAris mi Ayhan mi, Lincoln var Lincoln yok da hoca tercihidir, ama hayatinda kanat oynamamis adami CL on eleme macina sag bek cikarmak, kac senedir bir mok oynamayan oyuncuyu antremanda iyiymis diye ilk 11 baslatmak falan hoca tercihi muamelesi gormez, israr edilirse bavul toplama tercihi olur.

Ha, yok cok masakliysaniz bu tercihleri yapar, Steaua'yi elersiniz, ligin ilk 5-6 haftasi puan kaybetmezsiniz, benim gibiler sapka cikarip susar, siz de (Skibbe yani tabii ki) isterseniz Mourinho kadar ukalalasabilirsiniz. Hayatin gercekleri boyle affedin, CL'i bosverin sayin yonetim, ama iki ay sonra bomba gibi olacagizla karin doymuyor bugunlere. Tasmasi kisa, kendisine bir senelik kontrat onerilmis, bunlari gorecek kadar kafasi calisiyordur umarim.

Bu kadar sert yazan benim gozumde dahi hala bolca kredisi var hala, ama lig baslayip iki ay sonra 5-6 puan geriye dusersek ve bu secimler devam ediyorsa, kendisine tesekkur edilir, Almanya'ya tek yon biletle.

Ali
Bu kadar benim dusuncelerime tercuman olan baska bir yazi gormedim :D

Ben biraz daha ilerdeyim herhalde (kafatasciyim) herhalde,Ali mantigin sesi gibi konusmus.Yazimda en kisa zamanda (lig baslamadan) demistim.

Ama sirf hakli cikmak icin SKIBBE'nin ve dolayisi ile Galatasaray'in kaybetmesini isteyecek kadar takintili degilim.

Aramiza yeni katilan İsmail Cem sagolsun yaziyi biraz sert bulmus ama bu sadece icimden gecen hisler degil resmen gercekler.

CL benim (bizim) icin en onemli sey su anda
CL'de oynamak para, itibar ve kaliteli oyuncu transfer etme sansi getiriyor
Galatasaray bugunku kadrosu ile hersene CL icin gerekli lig pozisyonunu kazanacak durumdadir.

Yeni dunya futbol duzeninde lig sampiyonlugu gercekten bir teferruat haline geldi.Daha iki sene once bu forumda lig sampiyonlugunu tercih edenler icinde ben de vardim.

Aama bu kadro is yapar, yapacak..
Ancak isinin ehli adamlarla.

Simdi WENGER takimin basinda 6 farkli adami degisik yerlerde sahaya surse ve takim 2-2 berabere kalsa burada ,

"yav adam filozof, vardir bi bildigi derdik"
SKIBBE'nin biraz da handikapi bu, bizim gibi karamsarlara kendini ispatlamasi lazim.Belki o kadro yer oyuncu degisiklikleri bu yuzden ??
Bana pek mantikli gelmiyor ama insanin aklina da gelmiyor degil.

SKIBBE ile gunu kurtarabiliriz
Yeni stadla beraber yeni TD sart.
CL'e kalabilsek hadi bu sene ara donem diyelim.Sineye cekilsin..
Ama seneye hic bir sey ayni kalmayacak.

Mac seyretmeme kararimi buyuk bir ciddiyetle uyguluyorum, Ozgur'e de buradan hatirlatayim. :D

Yorumlari ve macla ilgi herseyi forumdan okuyacagim.Gazeteler bizden iyi degil...
TRUST GALATASARAY
MGC
Mehmet Gurdal Cetin

Yarabbim beni cezalandiriyor

16 Eylul'de ingiltere'de fuara gidiyorum.Bir firma ile gorusecegim.
Adresini verdiler.

Game Engineering Ltd
Witham St Hughs Business Park
Witham St Hughs
Lincoln
LN6 9TW
ENGLAND

Cok konustum ondan oluyor bu, heryerde yazacak, belediye otobuslerinde, tabelalarda, okul isimlerinin onunde

aaaaaaaaarrrrrrrrrrrrgggggggghhhhhhhhhhhhh !!!

Beynimde cinliyor oglanlarin sesi
Lincoooolllllllnnnn
Lincooolllnnnnnn

Curse'un Turkcesi neydi :D
TRUST GALATASARAY
MGC
Orhan Balkan

Post by Orhan Balkan »

Herkese Selamlar..

Steau ve Kayseri maclarinin ardindan, transfer icin bas bas bagiran ve malesef elde hic alternatifi olmayan tek yegane mevkii, klasik 9 numara gibi gözüküyor. Uzun santraforu olmayan bir Galatasaray forveti gercekten dusunemiyorum. Yönetimin pesinde oldugu rivayet edilen Oliviera gibi oyuncular da bu yapida degil malesef.. Yönetim bari en azindan ön eleme turu icin Hakan Sükür'le iki maclik bir protokol yapsa idi, belki Steau maci kayipsiz gecilebilirdi. Tek forvet Nonda'ya atilan toplarin hemen hepsi eriyip gitti. Nonda tek forvet olarak deplasmanda kontratak oyunu oynayabilir, ama Ali Sami Yen'de muhakkak kazanilmasi gereken maclarda, baski koyan rakibe karsi bütün toplar böyle eriyip gider. Galatasaray'in Pavlychenko, ya da en azindan bütcesine göre bu yapida ümit vaadeden bir uzun forvete, biraz Ömer Ürundül gibi olacak ama, topu karsi alanda tutabilecek, rakip defansi yipratip indirecegi toplarla Nonda veya Ümit'i kacirip pozisyona sokacak bir pivota siddetle ihtiyaci var.
Ozan Ersoy

Re: IKI KAMBUR

Post by Ozan Ersoy »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:SKIBBE VE LINCOLN GALATASARAY'DA OLDUGU SURECE PROFESYONEL FUTBOL TAKIMI MACLARINI SEYRETMEYECEGIM

GALATASARAY benim akil ve beden sagligimdan onemli degildir.Sagligimi daha da bozmamak icin boyle bir karar aldim.Seker ve kemik erimesi bana yeter bir de SKIBBE ve LINCOLN almiiyim. :(
Bir baska baslikta MGC wrote:Olm valla seyretmeyecegim, gecen hafta check up'ta ciktim, kalp, kolestrol, kemik erimesi, tansiyon her bok cikti.En az 13 kilo fazlam var.
MGC baba, simdi Ozgur'e verdigin yanidi da okuyunca, aslinda senin bu GS'i izlememe kararini alma nedeninin saglik sorunlari oldugu kanisina vardim. Iki kambur falan bahane gibi gozukuyor.

Genc adamsin coluk cocuk sahibisin uzucu durum tabii bu. Sen gelip burada acimasizca (cunku erken daha - bir sure beklemek gerek) GS'in hocasini ve takimini elestirirsen, "GS izlemeye deger takim degil" dersen ben de burada bir kac arkadas ogutu vermek isterim. Ciddi sekerin var sigara iciyorsun en son animsadigima gore, icki de aliyorsun epey, is stresli, yedigin ictigine de dikkat etmiyorsun, sporun yanindan da gecmiyorsun.

Bir kere sigara hala iciyorsan mutlaka birakacaksin. Ikincisi ickiyi cok aza indireceksin, haftada bir kac kadeh. Ucuncusu yedigine ictigine dikkat edecek, agir yagli seyler, kizartma, kirmizi etten uzak duracaksin. Bol bol meyva sebze, zeytinyagli, salata, kurubakla gibi urunleri tuketeceksin. Dorduncusu yavastan spora baslayacaksin.

6 ayla bir sene icinde duzeltirsin hepsini. Kalp, kolestrol, tansiyon hep birbirine bagli seyler. Fazla kilo ve yedigin ictiginle birebir dogru orantili seyler. Kolestrolu dusurucu ilaclar cok tutuldu ama butun bunlarin hepsini onlemeyebilir, yan etkileri de var. Bol bol sebze yer, balik yer, kirmizi eti en aza indirirsen, zeytinyagli, salata, meyva seklinde takilirsan, hepsi duser.

Kemik erimesi daha cok yasli insanlarda gorulur, sekerin etkisi eminim vardir. Calcium'u bol yiyeceklere yoneleceksin (sut, peynir, badem, ispanak, brokoli) ve D vitamini alacaksin. D vitamini kalsiyumun emilmesini saglar ve kemiklere faydasi daha cok olur ve en onemlisi kemik erimesi icin spora baslayacaksin. Hafiften agirlik calismaya baslaman gerek. Yasli insanlara ilk onerdikleri sey bu. Agirlik calismak kas yaparken bir yandan kemikleri de guclendiriyor. Ilginc bir iliski var. Agirlik derken haftanin 4 gunu salona gidip calisman gerekmiyor. Hafiften hafta sonlari yapmaya baslasin, 2-3'e gunde yarim saate cikarsan yeter. Alkolun de kemik erimesine etkisi fazla.

Cok is gezisine cikiyorsun. Is gezisine cikanlar yasam duzenlerinden uzaklasiyorlar. Bunun icin fazladan bir caba gostermen gerekiyor. Gittigin otellerde spor salonlari vardir. Onlara takil, lokantada yedigine dikkat et.

Bunlari yapmaya baslarsan belki GS'i izlemede bir sorun olmaz. Yok yapmazsan Skibbe'yi izlememenin de pek bir anlami olmaz, kendini kandirmis olursun.

Ozan Ersoy
Mehmet Gurdal Cetin

Bilgiler icin tesekkurler Ozan.

Yok yok iki kambur baki,Umarim Lincoln haftaya carsamba oynamaz.

Dun aksam cok rahat bir sekilde
Ingiltere-Cek Cumhuriyeti
Turkiye-Sili
Almanya-Belcika

Maclarina baktim.

Daha once bu forumda da yazmistim.Milli takim maclari bile beni Galatasaray kadar heyecandirip sinirlendirmiyordu.

Ama bu SKIBBE ve LINCOLN tuz biber oldu.

Saglik sorunlari gecer , gecmezse gittigi yere kadar
Vademiz dolunca hepimiz gidecegiz
Allah kalanlara saglik versin :D
TRUST GALATASARAY
MGC
Mehmet Gurdal Cetin

CAPELLO'YU INGILTERE'NUN SKIBBESI YAPMISLAR
Bende Harry Rednapp'i oluyorum bu baglamda :D

http://www.guardian.co.uk/football/2008 ... tballteam2

'We are killing Gerrard by playing him left midfield'Dominic Fifield at Wembley The Guardian,
Thursday August 21 2008

Fabio Capello insisted he was pleased with aspects of England's display in last night's draw with the Czechs and sought to justify his selection of Steven Gerrard in an unfamiliar role despite claims, notably by the Portsmouth manager Harry Redknapp, that this was one of the worst performances by England in recent memory.

The final whistle prompted boos from sections from the home support, despite England having equalised in stoppage time, with Redknapp using his platform as a TV pundit to declare that their second-half performance was "diabolical". He was left bemused by Gerrard's deployment on the left: "We have one of the finest midfielders in the world in Steven Gerrard. He plays for Liverpool and is like Roy of the Rovers, a colossus. But he's not a left midfielder. He has to be in the centre. We are killing Gerrard."

Capello insisted: "He was not playing on the left, I'm sorry. We played 4-3-2-1. We played [Jermain] Defoe, Gerrard and [Wayne] Rooney and three midfielders behind them. The position he had to play was between the line of the backs and the midfielders. Mr Redknapp has to say something but he didn't play on the left. Sorry. With his movement - he went on the left and to the middle - he moved but he never played on the left.

"I'm happy for the draw because the reaction to the team to the last minute was good, was important. And I think, also, that the first half we played with good football, good style and created a lot of chances to score goals. And the team played together with different style. There was only one thing I didn't like, in the first half: sometimes, when the Czechs had counter-attacks, we suffered. That was the problem. We have to prepare something to combat that problem."

Asked whether he thought this performance suggested England were ready for next month's opening World Cup qualifiers and the game against Croatia in Zagreb, he added: "I think tonight we took another step. I'm happy. I saw a lot of things which I had doubts on, and the players' fitness levels are still not at their best but I think we'll be ready for both the games next month."

His newly appointed captain, John Terry, appeared less convinced. This was the latest sloppy performance from players who excel in the Champions League and Premiership yet flounder on the international stage. "It has been a problem for the past four or five years and it's something we need to address as quickly as possible," said Terry. "I don't know what it is and, as a group, we are trying to put our fingers on it."
TRUST GALATASARAY
MGC
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Kocaeli sagnak yagmur top yerden kalkmiyor 470 isabetli pas. %70 top bizde. 2 forvet, tek on libero oynuyoruz.

Konyaspor ilk yari 190/214, mac sonu 460 isabetli pas. Konya dakikalarca topa dokunamiyor, dokunamiyor bir daha soyleyelim. Birak topa dokunmayi faul yapacaklar, bacak kirmasi icin oyuncu sokuyor hocalari, oyuncularimiza yaklasamiyorlar bile. Tek forvet cift on libero oynuyoruz mac boyunca.

Sunlari soyleyelim de goreceli olarak daha carpitici olsun. FB dun Sivas'a karsi mac sonunda toplam 270 pas yapiyor. "FB'yi sahasindan cikarmadi, adamlari yedi bitirdi" denilen Sivas FB'den de az pas yapabiliyor.

Allah izin verirse, insallah, bu sene oyle bir mac gelecek GS oyle bir takima karsi oyle bir top oynayip oyle bir sekilde yenecek ki, su basligi atmak bana nasip olacak...

GS tarihinde boyle top oynamadi.

Sirasiyla Derwall, Denizli, Terim, Lucescu, Hagi, Gerets, Kalli dusunecegiz ama bulamayacagiz.

Hani Alex'i ilk izledigim mactan sonra attigim "FB adamini bulmus is bitmis" gibi bir baslik olacak bu. Allah yasatir da nasip ederse bize.

Simdiden soyleyelim de.

Ozan Ersoy
Post Reply