Galatasaray 2008-2009 (Ü.Davala ve E.Boekamp gönderildi)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Skibbe: Görevimin başındayım
Teknik direktör Michael Skibbe, Galatasaray'daki durumuyla ilgili olarak 'görevimin başındayım' açıklamasında bulundu. Yardımcılarının görevden alınışını Almanya'da öğrendiğini ifade eden Skibbe, ''Bu konuda ancak yöneticilerle görüştükten sonra net bir açıklama yapabilirim'' diye konuştu.

NTVSPOR ve Ajanslar
Güncelleme: 15:20 TSİ 13 Ekim 2008 Pazartesi

Galatasaray'da yardımcıları Ümit Davala ve Edwin Boekamp'ın işine son verilen teknik direktör Michael Skibbe, görevinin başında olduğunu açıkladı.

Skibbe, Hasan Doğan Akademi Ligleri Çalıştırıcı Sertifikasyon Programı çerçevesinde Klassis Golf&Country Club'ta katıldığı toplantıdan sonra basın mensuplarının, Galatasaray'daki durumu ile ilgili sorularını yanıtladı.

Skibbe, Almanya-Rusya maçını izlemek için Almanya'ya gittiğini belirterek, ''Almanya'dan döndüm ve görevimin başındayım. Artık Trabzonspor maçını düşünüyorum'' dedi.

Yardımcılarının görevden alınışını Almanya'da öğrendiğini ifade eden Michael Skibbe, ''Yönetim ile bu konuyu detaylı olarak görüşmemiz lazım. Yöneticilerle görüştükten sonra net bir açıklama yapabilirim'' diye konuştu.
TRUST GALATASARAY
MGC
Erdal Koç

Post by Erdal Koç »

Mehmet Gurdal Cetin wrote: Skibbe, Almanya-Rusya maçını izlemek için Almanya'ya gittiğini belirterek...
Hocanın kendi oyuncularının form durumunu izlemesi açısından Inönü Stadında olması daha doğru olmaz mıydı ?
Can Ergun

Post by Can Ergun »

Yönetim Skibbe'ye haber vermeden yardımcıları görevden alıyor,
Skibbe böyle bir ortamda,kadroda 5 oyuncusunun oynadığı milli takım maçını izlemiyor... Ne kadar profesyonelce yönetiliyor kulüp,tebrik etmek lazım.
Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Skibbe'nin yanina atanacak yardimci, yeni gelecek teknik direktor hakkinda fikir verir gibi geliyor bana. En azindan yeni gelecek teknik direktorun karsi cikmayacagi biri olur. Bulent Korkmaz'in adi geciyor. Bulent ve Skibbe enteresan bir ikili olur. Fatih Terim ve Oguz Cetin misali, tek farki tersten...
Bu arada Lucescu'nun kontrati bitiyor sanirim cok yakinda. Shaktar'in milli ligde durumu iyi degil. Lucescu ve futbolcular sadece Avrupa maclarina odaklanmakla suclaniyor. Turkiye'de tekrar calismak istedigini soyledigi bir roportaji hatirliyorum, Besiktasi da daha yeni reddettigine gore baska bir takimdan beklentisi var gibi sanki. Fenerbahce'yi de mafya araciligiyla iki sampiyonlugunu (Besiktas ve Galatasaray'in basindayken birer) calmakla itham ettigine gore geriye hangi takim kaliyor acaba potansiyel olarak? Teklif edilirse baliklama atlayacaktir diye tahmin ediyorum, belki de olup bitmistir.
Last edited by Kerem Gulec on Tue Oct 14, 2008 3:48 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Can Ergun wrote:Yönetim Skibbe'ye haber vermeden yardımcıları görevden alıyor,
Skibbe böyle bir ortamda,kadroda 5 oyuncusunun oynadığı milli takım maçını izlemiyor... Ne kadar profesyonelce yönetiliyor kulüp,tebrik etmek lazım.
Sizler niye "suphenin kazanci" gibi dusunmeyip boyle adamlara vuruyorsunuz. Vardir muhakkak bir sebebi canim. Belki Skibbe de doktora gozukmek istedi Almanyada.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Skibbe wrote: Yönetim ile bu konuyu detaylı olarak görüşmemiz lazım. Yöneticilerle görüştükten sonra net bir açıklama yapabilirim.
Bu aciklamadan sonra yonetimin "Skibbe'nin ayaklarini kesip onun istifaya zorlama" gibi bir kasaba tuccarligina soyundugu fikri cok daha agir basiyor. Aninda durumu cozen arkadaslara tebrikler.

Hata tabii. Arkasinda boyle bir niyet olmasa bile, tamamen iyi niyetle, "kotu gidisati nasil duzeltebilirim" diye yapilmis olsa bile, yol ve yontem yanlis. Skibbe'yle konusmalari gerekirdi. Oturup tartismalari gerekirdi. Ne sekilde yardimcilar daha cok isin icine girebilir, nasil daha faydali olmalari, daha fazla sorumluluk almalari saglanabilir konusulabilinirdi. Boyle adam Almanya'dayken kimseyle konusmadan olmaz. Umit Davala'nin kariyeri de boyle pic edildi.

Bundan sonra Skibbe istifa eder mi etmez mi gorecegiz. Trabzon macina cok sey bagli. Hayir bir de simdi Trabzon macina boyle sacma sapan bir takim cikarip, yenilip "sen mi kurnaz ben mi kurnaz, alin size kulahinizi ters giydiririm. Simdi elin zorunda, kovacaksin, vereceksin tazminatimi ben de tipis tipis ulkeme gidip kebap yapacagim" derse ben gorurum kasaba tuccarligini.

Istifa ederse ya da kovulursa umarim yerine gelecek adami secmisler anlasmislardir. Rijkaard laflarina guluyorum. Kerem Gulec de gecmis, 5 senedir Barcelona gibi takimda yukuyle para kazanmis adamin GS'a gelme olasiligi %1. Newcastle United'i geri cevirmis 2 hafta once. Net'te bir tarayin ismiyle gecen haberleri, Juventus'dan Milan'a bir suru takimla adi geciyor. Cevat Guler, Bulent Korkmaz, Avci mavci isimleri ise ters yonde ama ayni oranda fazla mantigi olmayan isimler. Mancini Turkiye'ye uyar mi hic mi hic emin degilim. Turkiye'de basarili olabilmis Italyan veya Ispanyol hoca yok, en azindan benim bellekte yok.

Adnan beyler Skibbe'yi kovarak kovdurarak kendi ayaklarini vuruyorlar. Turk takimlarinin adi cikmis durumda. Ornegin Skibbe'ye bu yapilanlardan sonra cok istedikleri Sammer'i getirebilirler mi artik? Butun yapmasi gereken Skibbe'yi aramak. Futbolcu getirmekle olmuyor madem kimseyi begenmiyorsun, arkasinda durmuyorsun, cik kendin yonet o zaman.

Bir de tabii taraftarin kendi ayibi var. Daha ilk haftadan beri ne sakatlar ne Euro2008 hic bir olumsuzluk gorulmedi, gorulmek istenmedi ama istifa da istifa istendi. Simdi o arkadaslarin hic biri saklandiklari yerden cikmiyorlar tabii. "Ben olsam Skibbe'yi bastan getirmezdim, tabii ki istifasini isterim simdi" diyecekler mutlaka. Evet Mourinho, Capello, Ferguson, Wenger kaynak suyu gibi fiskiriyordu da yurdum topragindan, GS'in senelik 5-6 milyon Euro maas verecek (Mourinho'nun maasi 14 milyon Euro imis bu arada) para vardi da siz de bulup getirecektiniz daha iyisini. TD tartismalarini acip bakin, yuz kafadan yuz ses ciktiydi. Ayrica isimli adam getirmenin basariyla sonuclanacagini kim biliyor? Ne hocalar geldi de kovuldu bu Turkiye'de. Getir isimli birini, yap kapi gibi anlasmani, herif Del Bosque falan gibi anani belleyip enkaz birakip gitsin de bul aradigin belayi.

Ne zaman aynaya bakilacak bilmem.

Ozan Ersoy
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Simdi yukarda "emin degilim Turkiye'ye uyar mi uymaz mi" dedigim Mancini'n de gelmeyecegini asagidaki haberden ogrenmis durumdayim.

http://www.telegraph.co.uk/sport/footba ... Milan.html

4.3 milyon pound (7.5 milyon dolar) aliyormus Inter'den ve 4 seneligine anlasmis gecen sene. Sozlesmesine "eger kovulursam, sozlesmenin geri kalanindaki parami alirim" diye bir madde de koydurtmus. Yani oturdugu yerden 4.3 milyon para aliyor. Moratti amcada para denizde kum, o verir. GS'a gelmez boyle biri. Hayir gelse ne yapacak 7.5 milyon dolarlik is yapabilecek mi emin degilim ama orasini bosver. Gelmez o yuzden dusunmeye degmez. Hatta Mancini onumuzdeki 3-4 sene hic bir takimi calistirmaz.

Ozan Ersoy
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ozan Ersoy wrote:Simdi yukarda "emin degilim Turkiye'ye uyar mi uymaz mi" dedigim Mancini'n de gelmeyecegini asagidaki haberden ogrenmis durumdayim.

http://www.telegraph.co.uk/sport/footba ... Milan.html

4.3 milyon pound (7.5 milyon dolar) aliyormus Inter'den ve 4 seneligine anlasmis gecen sene. Sozlesmesine "eger kovulursam, sozlesmenin geri kalanindaki parami alirim" diye bir madde de koydurtmus. Yani oturdugu yerden 4.3 milyon para aliyor. Moratti amcada para denizde kum, o verir. GS'a gelmez boyle biri. Hayir gelse ne yapacak 7.5 milyon dolarlik is yapabilecek mi emin degilim ama orasini bosver. Gelmez o yuzden dusunmeye degmez. Hatta Mancini onumuzdeki 3-4 sene hic bir takimi calistirmaz.

Ozan Ersoy
Cok uzaklara gitme o kadar - adaylari ben sayayim sana...

1. Lucescu
2. Daum
3. Hagi
4. Avci
5. Bulent Korkmaz

Avci olursa Arif ve Hakan Sukur de yardimcisi olurlar - sana da Arsenal forumlarinin yolu gozukur artik :)
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mert Tokman wrote:
Cok uzaklara gitme o kadar - adaylari ben sayayim sana...

1. Lucescu
2. Daum
3. Hagi
4. Avci
5. Bulent Korkmaz

Avci olursa Arif ve Hakan Sukur de yardimcisi olurlar - sana da Arsenal forumlarinin yolu gozukur artik :)
Hahahaaa... Gecenlerde Ufuk sorduydu "Ozan Hakan GS'i birakinca yemek verecegim diyordu, verdi mi?" diye... O ziyafet zor verilir. Ben bekliyorum simdi bir Baros sakatlanirsa getirirler geri. Olur mu olur. Bugun de cikmis "ah bu takimda ben olacaktim, ne gol atardim" diye konusmus.

Avci ilk once Belediye'yi kume dusmekten kurtarsin. Gecen sene o Necati'li Aydin'li Ibrahim Akin'li takimla bile son haftada kurtarmisti pacayi. Avci da gozden dusmustur. Adnan'lar gordugumuz gibi cin cin. Bulent Uygun, Tolunay'in falan adam oldugu, takimlarini bir yere getirebildigi ligde Avci'nin son siralarda surundugunu goruyorlardir. O yuzden simdilik Arsenal forumlarinda yazmaya gerek yok. Zaten Ingiliz'e futbol ogretmek gibi bir derdim yok, ne isim olacaksa oralarda? Bizim Adnan'larin sabri yok fazla. Haticeye degil neticiye bakiyorlar. Imzalar atildi tabii milyonlarca dolar yatirildi sinirler gerildi. Boyle 2-3 hafta puan kaybetti mi Florya'nin bir degil 4 kapisindan tekmeyi vururlar, teker teker. Kapidan sokup tekmeyi vurup sokup vurup sokup vurup sokup vurup... Vallahi neye dondugunu sasirir Avci.

Bu durumda en saglam, en guvenilir adam bizim eski Luce olur. 2-3 sene kalsin GS 30 puandan 55-60 puana cikar, milyonlarca euro kazanilir. Cok zor gol yer, karsinda Barcelona da olsa Nou Camp bile olsa, elindeki takimin yarisi sakat bile olsa hocanin bir sekilde puan alacagini bilirsin. Turkiye ligi cerez olur. Ama futbol begenilmez, disiplin kayboldu denir, gencler oynatilmiyor denir (sanki o zamanlar GS'da genc vardi da Lucescu oynatmadi), ceribasi olur, cingene olur, kafamiz utulenir, her mac istifasi istenir, Ozan'in futbol bilmediginden dem vurulur, her uc yazidan biri bana yollama yapar, sanki kontrollu savunma futbolundan ben zevk alirmisim gibi sacmalanir da durulur. Kalsin cidden Cevat Guler'i yeglerim. Kendi ruh sagligim icin. Asil forumda 2-3 yazi yazmami isteyen bir kac arkadas varsa, "Lucescu gelmesin" diye dua etsin. Iste o zaman toz olabilirim.

Ozan Ersoy
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote:
Skibbe wrote: Yönetim ile bu konuyu detaylı olarak görüşmemiz lazım. Yöneticilerle görüştükten sonra net bir açıklama yapabilirim.
Bu aciklamadan sonra yonetimin "Skibbe'nin ayaklarini kesip onun istifaya zorlama" gibi bir kasaba tuccarligina soyundugu fikri cok daha agir basiyor. Aninda durumu cozen arkadaslara tebrikler.
....
Ozan Ersoy
Cin gibi adamsin senin boyle bir konuda faka basmayacagini burayi takip eden bilir. Aklinin soyledigini degil kalbinin sesini dinledin ve nedense bu Polat'i cok sevdin. Cokta umutlandin bir seyler yapacak diye.

O baskanlik makami bir ciftlik. Oraya gelen ismim yurusun diye geliyor. Oyle dogru is yapayim da denize atayim Halik blmizse balik bilir kafasindaki adamin isi ne orada. Kendisini pek sevmedigim (cunku olgunlasmamis hala cocuk gibi ne yapacagi belli olmayan dengesizin biri olan )Abdurahman'a cektigi yamuktan nem kapman lazimdi. Ataturkcu filan gibi seyler kafani karistiridi.

Orada herkez gibi kendi reklami icin geliyor. Esastan bir devrim filan yapayim cigir acayim filan gibi taraklarda bezi olmadigi gibi ileri gorusu gibi seylere kapasitesi filan da yetmiyor elbette. Cunku olay haybeye polim ceyrege gazoz. Bu iste sira bana geldi diyorlar one cikiyorlar ve seciliyorlar.

Takimi eline verdidigi futbol subesi mudurum diye sectigi adamin Sinan Engin'den ne eksigi ne de fazlasi olamadigi goremeyen daha cok yanilir.

Kendi isteyerek hoca diye getirdigi adami klupte dogru durust saglik hizmeti verecek adam bulma yerine harcar. Kalli bunlari yemedi. Bakti ki altini oyacak yuz ustu birakti. Sansi var ki Kalli'nin disiplininden bunalanlar bir anda bosandi. Ben Cevat hoca filan da anlamam. O alti hafta da soyunup hoca diye ben ciksam bu adamlar yine sampiyon olurlardi, Skibbe'ye gelince. Ne olacak tonuna para mi verdi. Yarin Skibbe hay huy etsin tazminati ile kovar. Nasilsa Turk Telekomdan para geldi.
Last edited by Cengiz Akgun on Tue Oct 14, 2008 5:51 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozan Ersoy wrote: Istifa ederse ya da kovulursa umarim yerine gelecek adami secmisler anlasmislardir. Rijkaard laflarina guluyorum. Kerem Gulec de gecmis, 5 senedir Barcelona gibi takimda yukuyle para kazanmis adamin GS'a gelme olasiligi %1. Newcastle United'i geri cevirmis 2 hafta once. Net'te bir tarayin ismiyle gecen haberleri, Juventus'dan Milan'a bir suru takimla adi geciyor. Ozan Ersoy
Ozan, nette yazanlara bazen fazla guvenmemek lazim. Kendim konusmus olmasam belki derdim ama adamin cidden issiz olmaktan sikayetci bir hali vardi. Son derece mutevazi, rahat konustu, hanimlar cizme bakarken vakit oluyor, adamla konustuk biraz, kesinlikle Juve'den Milan'a kimi secsem modunda bir insan havasi yoktu, hatta o konumda olmadigina kalibimi basarim.

Newcastle'dan teklife inanirim, ama bir hocanin ne kadar umutsuz durumda olursa olsun o klube neden gitmek istemeyebilecegini tahmin ediyorum, oyuncularindan yonetimine bu kadar civisi cikmis fazla takim yoktur ve de ortada bariz bir kume dusme muhabbeti var. Newcastle'a gitmek demek senelerce CL, hatta belki de UEFA goremeyecek olmak demek, bugun bana teklif etseler ben gitmem. :lol:

Bu Rijkaard GS'a gelir demek degil, ama senin sandigin kadar uzak olmayabilir demek.

Skibbe'nin getirilisi de, yollanisi da huzunlu GS acisindan.

Rijkaard Barcelona'ya cok cok guzel bir futbol oynatti, keske gelse, keske kalsa.

Ali
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Boekamp ve Davala'nin gonderilmesi son derece hataliydi.Sudan sebeplerle bu iki hocayi gonderdiler.Neymis Yusuf'un tehlikeli bir oyuncu oldugunu Davala Skibbe'ye soylememis...Kasetler seyredilir maclardan once,Yusuf'un nasil bir futbolcu oldugu gorulur.Hadi hocalari gectim,GS orta sahasinda oynayan oyuncular dami tanimiyordu Yusuf'u...

Baskan Florya'da dort kapi var,basarili olamayan oradan gider demis.Lig baslayali iki ay oldu,cok yakinda Trabzonspor ve UEFA maclari var,boyle aciklamalar yapilir mi?Bu hocayi siz getirmediniz mi?Iki ayda ne degisti?

Hocadan memnun degilseniz,cagirin soyleyin,tazminatini odeyin,ayrilsin.

Sogumaya basladim futboldan...
25-2025

nefvakfi.org
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Selcuk, soylediklerine kesinlikle katılıyorum. Hoca'yı şampiyonlar ligi için yeterli bulmamak başka birşey, böyle külhanbeyi gibi konuşarak kapı tarif etmek bambaşka.

Sanırım geçen seneki 6 haftalık başarı çok gözlerini boyadı, evet Cevat Hoca orada büyük bir başarı kazandı ve bana göre Galatasaray'ın Del Bosque'sidir ama bu yöneticilik değil. Galatasaray'ı yönetenlerin uslübu bu olmamalı.

İbrahim Seten bu gün Vatan gazetesinde Galatasaray'ın yumurta topuk'a kesin teklif yaptığını ileri sürüyor ve "off record konuşmaları açıklamıyoruz diye bokunu çıkarmayın" diyor.

Çok şımardık. Bu şımarıklığın cezası ağır olur.
Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Ali Gursel wrote: Newcastle'dan teklife inanirim, ama bir hocanin ne kadar umutsuz durumda olursa olsun o klube neden gitmek istemeyebilecegini tahmin ediyorum, oyuncularindan yonetimine bu kadar civisi cikmis fazla takim yoktur ve de ortada bariz bir kume dusme muhabbeti var. Newcastle'a gitmek demek senelerce CL, hatta belki de UEFA goremeyecek olmak demek, bugun bana teklif etseler ben gitmem. :lol:
Ali
Ali Bey, Newcastle konusunda haklisiniz da Galatasaray da pek farkli degil son yillarda Newcastle'dan. En son Avrupa'da istikrarli sonuclar 6-7 sene oncesinde kaldi maalesef. Son yillarda kontratini tamamlayabilen bir teknik direktor pek yok sanirim. Lucescu o kadar basarinin ardindan yollandi Fatih Terim gelecek daha iyisini yapacak diye. Sonra sirayla, Terim, Hagi, Gerets, Kalli hepsi ya yollandilar ya birakmaya zorlandilar. Eger Skibbe'nin de yakinda birakacagini varsayarsak, 6 ayda icinde gonderilen ikinci teknik adam olacak. Eminim Avrupali teknik direktorler bu sabikalari da goz onune alacaklardir karar vermeden once. Gorev basindaki teknik direktorun haberi olmadan (veya rizasi) yardimcilarinin sutlanmasi operasyonunu literature Galatasaray soktu diye tahmin ediyorum.

Su Umit Davala'nin yollanmasina takilmis durumdayim. Cok sevdigimden cok basarili olacagini dusundugumden falan filan degil de, ortada dolasan yollama sebebinden, asil konunun saptirilmasindan. Selcuk Samli'nin yukarida dediklerine bire bir katiliyorum. Galatasaray'da eskiden Yusuf'la ayni takimda oynamis veya en azindan defalarca karsi karsiya oynamis kac tane oyuncu var. Ayrica onu da gectim, Skibbe Yusuf icin onlem aldiklarini fakat basarili olamadiklarini soyledi. Olabilir. Futbol dinamik bir oyun sen bir hamle yaparsin karsi taraf bir hamle yapar, sartlar maca basladigin andaki gibi olmaz, vs...
Bu Yusuf-Umit Davala olayinin bu kadar on plana cikarilmasindaki (yonetimden basin araciligiyla) asil amac gundemi degistirmek. Hadi diyelim Yusuf'u tutamadik yedik golleri, Galatasaray'in kotu futbolu, rakip kalede pozisyon yaratamamasini da mi Yusuf sagladi? Dogru duzgun bir atagimiz yok o da mi Yusuf'un ustun savunma kabiliyeti sayesinde? Sonucta Galatasaray evire cevire yenildi. Konunun Yusuf ve Umit Davala'ya indirgenmesi cok yazik.
Yarin bir Kayseri macinda Mehmet Topuz cok iyi oynarsa yeni gelen yardimciyi (Turk olani) da yollariz o zaman. Tribunlere yonelik hareketler bunlar. Eger gercekten takimin durumunun iyi olmadigini dusunuyorsan, bir operasyon yapmayi kafaya koyduysan gidecek adam cok belli. Kivirmadan dogrudan ver kararini o zaman. Dua etsinler de Trabzon ve Olympiakos maclarindan iyi sonuc alsin takim bu karisiklikta. Skibbe'yi kim suclayabilir bu sartlarda alinacak kotu sonuclar icin?
Turk takimlarindaki yeni trend, teknik direktoru istifaya zorlayip tazminattan siyirmak herhalde. Ben olsam bir kurus birakmam. Skibbe de oyle yapiyor zaten (helal olsun). Bir Besiktas yoneticisinin dedigi gibi erdemli olan istifa etmekmis. Ilgisi yok. Sozlesme neyse o. Sozlesmenin sartlarini yerine getirmek erdemli olmaktir.
Brezilya dizisine cevirdiler takimi. En azindan Adnan Sezgin'in doktora tezine yeni bir "chapter" eklenmis oldu boylece. Adi da "Teknik direktoru istifaya zorlama yontemleri (Metod-1 Topal ordek yontemi)".
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Gursel wrote:
Rijkaard Barcelona'ya cok cok guzel bir futbol oynatti, keske gelse, keske kalsa.

Ali
Ali adamin en son maasi 5 milyon Euro imis.
http://www.goal.com/en/Articolo.aspx?ContenutoId=710066
GS boyle bir parayi hocaya verebilir mi?

Dunya futbol kamuoyu Rijkaard'a haksizlik yapildigini dusunuyor. Ronaldinho falan kuyusunu kazdi diye biliniyor. Yani yaptigi bariz hatalar falan yok, 5 senede kupalar kazandirmis adam. Piyasasi da hali hazirda epey var. Buyuk takimlarin ilgisini cekmesi cok dogal.

Ucuncusu Kerem de yazmis, ben de yazdim (Sammer'i nah getirirsiniz Skibbe'ye boyle yaptiktan sonra) GS'in son senelerdeki hoca yollama gecmisi boyle isimli hocalarin cok agir sozlesme sartlari istemesine yol aciyor. Turkiye gibi cadi kazanina, abuk futbola, kazma futbolculara, patates tarlasina niye gelsin, cok ciddi para verilmeyecekse? Bu adam Henry'i kenarda oturtmus, tek forvet oynadigi icin elestirilmis, cok sessiz olmasiyla elestirilmis biri. GS'da bunlarin olmayacagini ayni tip seyler yapmayacagini nereden biliyorsun? Yaparsa kovulmasini mi isteyeceksin, GS Besiktas'in Bosque'ye verdigi gibi bosu bosuna 10 milyon euro falan tazminat mi odemesini istiyorsun?

Dorduncusu ve en onemlisi.. Cogu kisinin farkina varmadigi sey su... Skibbe'nin oynatmak istedigi futbolla Rijkaard'in oynattigi futbol ozde ayni. Butun icerikler hemen hemen ayni. Cift on libero, 3 hucuma yonelik orta saha, tek forvet, oyuna, topa hakim, top dolastiran, hucuma yonelik hizli futbol. Rijkaard'in farki elindeki malzeme dunyanin en iyi malzemesiydi. Skibbe'de boyle bir malzeme yok. Ikisinin karakteri bile benziyor. Eski savunma oyunculari, sessiz, kenarda hoplayip ziplamayan, olay yaratan demecler vermeyen, kimseyle kavga etmeye calismayan, polimik, kaosdan faydalanmayan karakterler. Ayrica bu 20-30 senedir isin icinde olan yeni kusak hocalar salak degil. Birbirlerini izliyorlar, fikirlerden yararlaniyorlar. Ne tutuyor ne tutmuyor, ne basari kazaniyor hepsini biliyorlar.

"Rijkaard gelip de cok farkli bir sey olmayacak" demek istiyorum. Belki ilk is adam bakacak Topal'i kesecek Meira'yi orta sahaya alacak, sen de kafayi yiyeceksin burada.

Ozan Ersoy
Post Reply