Kultur/Muzik/Sanat

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Kaan Önem

Re: Kultur/Muzik/Sanat

Post by Kaan Önem »

Evet abi haklısın. Buradan dinleyebilirsin.
http://www.amazon.com/Ben-Webster-Lovers/dp/B0006M4UBC
Aslında Radyo 3 var. Caz, Blues, Rock, Klasik müzik çalıyor. Netten de dinlenebiliyor. Fena değil, arada sırada dinlemek için ideal. Türkiye'deki kaç kişi dinliyordur acaba ama çok merak ediyorum.
http://www.trt.net.tr/Radyo/RDAkis.aspx ... control=-1
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Cok ilginc bir konu.

Asparagas haberin nasil yapildigina dair.

Adamin biri cok iyi bir set up yapmis ve olanlari filme cekmis.
Bu is icin 4 seye ihtiyaciniz var diyor filmin yonetmeni Chris ATKINS.
Komik bir hikayeye, aktoru yada aktrisi cok kotulememeye, bir ada ve bir adet kontorlu cep telefon numarasina. Ulkenin bir suru gazetesi hikayenizi check etmeden basacaktir diyor. Zaten bir suru hikayeyi basmislar da... Film bunu anlatiyor.

http://www.guardian.co.uk/media/2009/oc ... elebrities
TRUST GALATASARAY
MGC
Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Sevgili dostlar,

Turkiyede gosterilmeye baslamis olan Nefes adli film hakkında bilgi sahibi olan var mı?

http://www.nefesfilm.com/
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Sevgili Murat ben izlemedim ama tam bu gunlerin gelismelerine cuk oturuyor diyorlar.
Bu arada bana göre gunun yazisi bu
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/127 ... 249&gid=61
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Mehmet Gurdal Cetin

Murat Gökcigdem wrote:Sevgili dostlar,

Turkiyede gosterilmeye baslamis olan Nefes adli film hakkında bilgi sahibi olan var mı?

Abi ben gecen gun bir kac sey karalayacaktim olmadi. Simdi forumlara felan bakarsan vicik vicik milliyetcilik kokuyor, igrenc , bu yonetmene yakismamis deniyor.

Filmi bosver ben sana bir hikaye anlatayim.

1993-1995 yillari arasi, guneydogu illerinden birinde bir sinir taburuna bagli bir koy karakolu varmis. Batidaki es deger karakollarda mevcut 8-10-15 iken bu karakolda 100 kisiye yakin asker varmis. Bu baris sartlarinda batidaki bir boluk mevcuduna esitmis. Karakoldaki askerler normal yani eski dilde yumurtaci lakapli jandarma askerlerinden secilirmis. Bunlar genelde nobet tutmak ve karakolun gunluk islerini ifa etmek icin gorevlendirlmis askerlermis. Baslarinda 4-6 arasi uzman cavus, 2 - 4 astsubay ve genelde bir subay (bu da genelde tegmen yada usttegmen ) olurmus. Bunlarin baslica gorevi Allah'in unuttugu bir vadi girisine iki uc tane kacakciyi gozetlesin diye bir cukur hadi bilemedin bir canak dibine anasina hergun kufur edilen bir planlamaci subayin insaa edilmesini emrettigi tek katli bir yapidan olusan karakol denen binayi korumakmis.

1992 de karakol baskinlari ayyuka cikinca ust bolge komutanliklarindan denetleme heyetleri gelmis ve bu karakollari her tarafi mazgalli eski cag satolarina cevirtmeye calismis. Her tarafa daha guvenli oldugu iddia edilen mevziler cukurlar hazirlanmis.Ve sonra bu mevzilere her aksam 20 yaslarinda ne oldugundan habersiz Anadolu cocuklari yerlestirilmis. Ne oldugundan habersiz dememizin sebebi bu cocuklarin aldiklari askeri egitimin son derece yetersiz olmasi imis. Oyle ki cocuklar gittikleri yerlerde egitilmeye calisilmis. Ama bir bakmislar ki bu cocuklarin hic bir seyden haberi yok.

Neyse lafi fazla uzatmayalim. Bolgede bulunan Bolu ve Kayseri'nin askerleri (ki bunlar memleketin en guzeide taktik ve hareket komando birlikleri imis) araziye cikmislar. Bunlar bolgede calismaya baslayinca dengeler degismistir. Orgutun stratejisi bile degismistir.

Bolgede gorev yapan becerikli bir kac gozupek ve isinin ehli ust rutbeli komutan karakol gorevine ifa eden hic bir seyden haberi olmayan cocuklara (genelde bunlar sivil hayatta coban, ciftci cocugu genelde cok ama cok fakir ailelerin cocuklaridir) ve onlarin komutanlarina insiyatif almalarini emretmis. Yani karakolun disina cikmislar. Bu cocuklar ciktikca nefes almislar ciktikca kendilerine guven gelmis. Gece korkunctur gece urkutur.Ama sen beklemez sen gece gezersen karsindaki korkar. Sen beklersen adam gelir seni oldurur.

Tekrar hikayemizin basina donelim. Karakoldaki bu cocuklarin hepsi cok garip cocuklardir. Saftirlar ama temizdirler, ana babalari ,kardesleri silah arkadaslari icin ve ulkeleri icin canini vermekten korkmazlar.Ama hersey onlarin aleyhinedir.Analari oglunun kokusunu duymak icin, babasi tarlayi ekmek icin onu , sevdigi kiz dugunu icin onu bekler. Gunduz kendisi ile konusan koylu gece ona silah atar, mayin ustune bassin diye onu bekler hava soguktur ama cok soguktur, goz yasi goz pinarinda donar, sakalin kirilir cunku donmustur.
Sicak cok sicaktir askerden donebileni annesi kararmis suratindan dolayi tanimaz West Side zencisi gibi olmustur ,Bati illerinden birinden olani birazda rap bileni YO mamma diye arkadaslari ile dalga gecer.Cok sicaktir oyle sicaktir ki kisin nobette donan ve yazin sicaktan bayilan ayni askerdir ama zaman herseyi unutturur.

Aksamlari soylenen turkulere aglanir, sirf bu yuzden turkuden nefret eden insanlar vardir. Hepsinin kalbi temizdir. Duasi gercektir.

Gece gelir nobete mevziye girerler. 2-4 arasi cok SIKINTILI dir.Cunku bilirler terorist bu saatleri sever, sabah olmadan gitmek isterler. Askerde hemen sabah olsun ister.

Karakollarin basilma sekli hep aynidir. Cunku bu isin kitabinda bu yazmaktadir. Yakindaki koyun icinden gecilecek ve lojistik destek alinacak. Koyun icinden acilan mevziler ile karakolu cepheden goren mevzi , o yorenin askerlerinin corapcilar dedikleri surunerek gelen (bunlarin ustlerinde genellikle silah olmaz, kisa boylu minyon tiplerden yada cocuklardan olusurlar, ellerinde sadece el bombalari ve bicak vardir) teroristlerin en ondeki mevziye el bombalarini atmalari ile atese baslar. Sok atesidir bunun adi. Asker kafayi kaldiramaz. El bombalari zaten ilk mevzideki askerleri sehit etmistir. Mevziye dalan terorist mevziden ele gecirdigi silahlarla karakola ates acmaya baslar.Capraz ateste kalan asker kendisine mevziden ates edenlere cevap veremez orada kendilerinden biri de bulunabilir dusuncesine kapilır. Bu grupta sehit olur.

Gece vakti atese hemen karsilik verilmesinin de tehlikeleri vardir. Cunku attigin mermilerin icinde izli mermi diye tabir edilen giderken bir iz bırakan (bkz. trace- tracer) mermiler merminin atildigi yeri belli eder. Zaten buradan ates askerin cevresinde bir kac asker daha oldugundan bu bolgeye terorist hemen mermi yagdirir boylece burada da zayiat verilir. Dogrusu bir ates tahlili yapip ates edilen yerler belirlenip oyle karsilik verilmesidir.

Ates sirasinda yanindaki arkadasinin paramparca cesedini goren , uzuvlarini kaybetmis komutanini goren askerler soka girer. Garip haraketlerde bulunanlar, aglayanlar,ciglik atanlar, donup kalanlar , kafasini silahina carpanlar cok olur.

Bunlari soktan cikarmak zaman alir.Ates etmek iyi bir yontemdir. Silah atarken desarj olunabilir. Ama bunlarda bilincsiz olarak saga sola ates ettiginden genelde Kanascinin (uzun namlulu suikast silahi) hedefi olur. Karakolun icine kacilir. Icerisi zaten panic room gibidir.Boylece terorist karakolun icine ustune catisina roket atar. Asker roket kebabi olmak istemez. Asker roketle olmeye roket kebabi olmak der.

Karakol baskinlarinda yardim beklenir. Alaydan Tugaydan hep yardim icin BTR 'ler(Eski Rus yapimi zirhli personel tasiyici) yola cikar. O yillarda helikopterler gece ucmaz. Gece gorus durbunleri teror orgutlerinde mevcut olmasina karsin bizde yoktur. Dolayisi ile kus ucusu 15-20 dakika surmeyecek bir yoldan 2-3 bazen 5-6 saat sonra gelecek yardim beklenir. Yardim genelde biraz gecikir cunku pusuya duser. Yola mayin dosenmistir. Genelde yolun sag tarafi ucurumdur. Patika gibi bir yoldan gecerken solunuzdan ki bu genelde dik bir yar yada tepedir hep bir RPG 7 (Rocket Propelled Grenade) gelmesi beklenir. Bu silah dunyanin hemen hemen tum ordularinda bulunur.Bu bizim ordumuzda o yillarda pek fazla yokken Irak'ta sokak pazarindan rahatca alinabildigi soylenmektedir.. Kolay hafifi ve bir ilk okul ogrencisinin bile kullanabilecegi basitlikte bu aletten 4-5 tanesini yuklenen bir kac terorist ortaligi mezbahaya cevirebilir.

Neyse yardim sabah gelir , teroristler gitmistir, hesapta takibi yapilir. Gittikleri yollara Alaydan 105^lik obus yollanir. Helikopterler arar bulursa yok eder.

Gunun en aci vaktine gelinmistir.Sehitleri belirlerler. Yaralilar Diyarbakir'a gider. Sehitlerin parcalari tek tek toplanmaya calisilir. Genelde kursun yarasi haricinde sehit olanlar toplanmaya calisilir. Her bir et parcasi onemlidir cunku. Genelde bu isi alayin askerlerine yaptirmaya calisirlar. Karakolun askerleri gonul yaralarini kapatmaya calismaktadirlar. Uzgundurler sinirlidirler. Ama yapacaklari bir sey yoktur.

Cok kotu basilan karakolun bazi mevcudu alaydan baska bir grupla degistirilir. Sonra daha yurek yaralayici is baslar. Karakolun boyanmasi ve tamir edilmesi gerekmektedir. Cunku komutan ve diger teftis heyeti belkide gazeteciler gelecektir. O heryeri kevgire donmus olan karakol bir gun icinde hatta ayni gunde eski haline doner.

Konusan komutan yada mulki erken baskani nutuk ceker "Turk Milleti yenilmezdir hainler cezalarini cekecektir der" ve gider.

Kalan saglar bizimdir.

Bu karakol baskinlarindan sonra bir donem bir komando birliginin karakollara yardim amaci ile karakol cevresinde konuslanmasina karar verilir. Geceleri karakola bir kac kilometre uzaginda bir hakim tepeye pusu atarlar gunduzleri karakola donup uyurlar. Bazen alinan bir ihbar veya duyum uzerine gunduz kesfe cikarlar. Basarlar yada basilirlar. Hayatta boyle devam eder.

Ben filmi seyretmedim. Ama 3 asagi 5 yukari filmde bunlar vardir eminim.
Birisi de Allah Rizasi icin biraz askerin gozunden bakmis olaya.

Vicik vicik Show TV sitcomu Emret Komutanim yada mafyaya bulasmis Turkiyeyi kurtarmaya calisma misyonunu ustlenmis Kurtlar Vadisi gibi degil bu film.

Sadece size orada neler oluyor sorunuza asker gozu ile bir cevap vermistir.
Seyretmeyi dusunmuyorum

Seyretmesi gerekenler seyretsin
TRUST GALATASARAY
MGC
Mehmet Gurdal Cetin

Murat Gökcigdem wrote:Sevgili dostlar,

Muzikleri de fena degilmis.
Bu da Nuray HAFIFTAS feat. Arif SAG yorumu.
http://www.youtube.com/watch?v=NmRycZGz7zQ

Efeleri de buradan saygi ile analim.
TRUST GALATASARAY
MGC
turgut uyar

Post by turgut uyar »

Hikaye için teşekkürler Gürdal.
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
Mehmet Gurdal Cetin

Ben bu haberleri bu yazilari artik okuyamiyorum. Icım daraliyor nefes almak zorlasiyor.
O kadar adam bosuna olmus demek geliyor icimden.

Guzel memleketimin insanlarina bunlari da yasattilar ya artik soylenecek soz yok. 14 sene once o gunlerde bir buyugum bugun asla olmayi istemedigim bir yerde bana "daha kotu gunler gelecek bak gorursun " demisti. Ne buyuk bir ongoru imis. O zaman "bundan daha kotu bir zaman olur mu " diye kendime sormustum.

Isın icinde mantik ariyorum bulamiyorum. 34 kisiyi dagdan indirdin. Iyi cok guzel. Bu isi dogru bir sekilde niye halledemiyorsun. Bolgedeki bir komutanlik koordinatlari verilen adamlari alir ve gelir. Daha once de teslim olan terorist oldu. Bilgisi gelir adami alip gelirsin. Yada adamlar karakola teslim olur ,karakol komutanligi adamin ilk islemlerini yapar ve savciya sevk eder. Sinir kapisindan niye aliyorsun. Kameralari calistirtma kardesim. Terorist basi resimleri bayraklari pankartlari ne oluyor. Adam teror orgutunu kapatma karari almadi ki. Al adamlari sonra madem serbest birakacaksin serbest birak basin aciklamasini da sen yap.

Daha dun bir karakola (ayni saatlerde) havan saldirisi oldu bir asker yaralandi. Adam sana dagdaki egitimli personelinden adam vermedi ki.

Tarihten ders almiyoruz, almadigimiz surece de bedelini hep anne kuzulari odeyecek. Bu Bahceli-Baykal ve cumle muhalefet sittin sene bu ulkeye faydasi dokunmayacak insan musvetteleridir. TSK 'da 28 Subat'in bedelini iste boyle oder. Her seferinde oylari artarak buyur.

Basina gelince , siz bakmayin simdi bu galeyena, o Dogan Grubu yazarlari ve digerleri sirf kuyruk acilarindan dolayi simdi bu tarafa oynuyorlar. Amaclari milli ve insani duygulara oynayip RTE'ye giydirmek. Bunlarin hepsi yarin obur tarafa donuverir.

Kurt acilimiymis,
Benim gozumde bu AKP'nin don indirimidir.
Lutfen kimse sahsina kabul etmesin,
Bu benim gorusum.
TRUST GALATASARAY
MGC
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Sevgili Kerem - bu senin icin... Turkiye'nin dort bir yanindan muzisyenler bir araya gelip dogayi koruma adina bir aranjman yapmislar - guzel olmus...

http://www.dogaicincal.com/divaneasikgibi.html
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Ben siirle ilgilenirim...

Gozden ele (2009)

Gozden ele bir sevdaydi bizimkisi
Parmak uclarinla dokunurdun yuzume
Sanki gozlerin hic yetmezmis gibi

Adim adim her gelisinde
Bilirsin utanirdim cekinirdim ben
Dur demeden, gelme demeden ama
Kacarimdim kosarimdim fakat nafile
Yer kayardi, ve duserim, bakarken gulusune

Ortakoydu sanirim, ilk once hissettim
Bir denize asiktim zaten, simdi birde sana
Mavi dalgalar nasil duygusallastirir beni bilirsin
Degerken tenim bedenine

Gitme deseydin keske, gozlerinde bir damla yas
Birlikte atlasaydik, o banktan denize
Yuzseydik Bogaz'dan diger butun sahillere
Izin vermeseydin keske, birkmama elini
Tatli bir buseden fazlasini biraksaydik
Keske birbirimize...

Simdi yine bakarken o banktan denize,
Bu siiri yaziyorum; ellerin gozlerimde
Askmiydi sevgimiydi bilmem ama bizimkisi
Artik gozlerimde yetmiyor, ellerimde...

Ozgur Boztepe Mayis 1 2009

Delinmis Bulutlar (2001)

Sana hersey yolunda demek isterdim.
Dusen guz yapraklariyla
Taze Bahar yapraklari ayni demek.... Read More
Cocuklugunda duydugun tatlari, kokulari
tekrar duyucaksin demek.
Gun isigi iyilestiricek demek isterdim
Dolunay yaralarini...

Herseyin ayni olmasini isterdim
Benim ayni olmami
Ustunde kostugun yesil cayirlarin
Icinde yikandigin irmaklarin...

Yine ucucaksin demek isterdim.
Yine altinda gokyuzu,
Yine altinda delinmis bulutlar...

Okudugun kitaplardaki
O kusurusuz kahramanlar gibi olmani isterdim.
Durust goz yaslari aksa,
Durust gulumsemler olsa,
Sende bastan basa.

O ruyadan uyanicaksin demek isterdim.
Kapanmis gozlerimin altinda
Bir umut isigi bulucaksin demek.

Parmak uclarimla sana dokunucagim;
Ve sen iste o sen olucaksin
Koyu agaclar arasinda bir bakire;
Kanadikca kanayan...

Ama bunlar olmiycak cocuk
Ne sana ne bana
Asla ve asla...
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Ozgur A. Boztepe

...
Last edited by Ozgur A. Boztepe on Sun Nov 01, 2009 3:42 am, edited 1 time in total.
Icimdeki korku bir isyan
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Ozgur A. Boztepe

Senesini hatirlamiyorum 95-96, bir abimiz vardi, benden bayagi buyuk, Galatasaray lisesinde gecirdigim az ve oz zamanda haberda oldugum, Murat Cekem.

Bir sarkisi vardi, video klibi lisede gecen. Korku yakamdan dusmuyor diye; sadece sozleri icin bile dinlenmeli...

son 3 sene once dinleyim nerdeyse bir tam gun agladigimi hatirliyorum...

korku yakamdan düşmüyor
Yalnızlık desen gölgem
Günler,
Belkide yıllar sonra
Bu gemi senin limanına
Gönlüne saklanır

Kar yağdı yaktığım ateşlere
Içimdeki korku bir isyan
Beni anlatacak kadar yalnız değil sokaklar
Yorgun değil yağmurlar
Bir gün gelsen yanıma
Görsen halimi
Bak ne haldeyim!
Bir gün olsan yanımda tutsan elimi,
Eskisi gibi

Her gün olsan yanımda
Hep sevsen beni
Tutsan elimi eskisi gibi

http://www.youtube.com/watch?v=3wEMKOWY ... re=related
Icimdeki korku bir isyan
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mertcim bu link icin sagol, annem de facebook'una koymus bunu. Ben de gunun yazisini koyayim bugun, Bekir Coskun'dan.
----------------------------------------
Bekir Coşkun
İnsan ve bina...
01.11.2009 16:25:26

BİR bina; yalı kaplama duvarları, cumbalı pencereleri, panjurları, oymalı saçakları, işlemeli kapısı, insanın koşup içine giresi geliyor...
Oysa bu gözüken; Ankara Havaalanı yolunda ve İstanbul'da çirkin binaları gizlemek için belediyeler tarafından yapılmış naylondan maskeler sadece.
Arkasında o zevksiz-çirkin binalar duruyor...

*

Dün uzun uzun baktım binaya.
Hani içinde sararmış atlet, kirli çamaşır, yıkanmamış bir vücut taşıyan... Ama parlak takım elbiseli, çiçekli kravatlı, yakası mendilli, bıyıkları boyalı o adam gibi...
Öyle sırıtıyor...
Adam da, bina da...

*

O ünlü kadın gibi ya da...
Burnu fındıklaştırılmış, dudakları silikonlu, memeleri dikleştirilmiş, yanakları botokslu... Ama o görkemli perukla, televizyonda hepimize akıl verirken ne kadar da güzel gözüküyor...
İçi harabe, karşıdan şahane...
Bina da, kadın da...

*

O imanlı-ahlaklı-namuslu duruşumuz...
Yüzde 99.9'u Müslüman, en çok ibadethaneye sahip, herkesin "Bende yalan yok" dediği, hırsızlıklara kızdığı, yağmadan-avantacılıktan yakındığı, vicdan ve merhametten söz ettiği...
Ama herkesin çalıp çırptığı... Avantacılığın, hırsızlığın, rüşvetin en çok yaşandığı...
Ormanın-denizin çalındığı...
Doğanın yağmalandığı...
Canlılara asla merhametin gösterilmediği...
(.........)
Öyle bakıyorum...
Ne kadar da birbirlerine benziyorlar...
Bina da, insan da...
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Efendim sefalar getirsin, dAltan biraderlerin hayir dualari ile gelsin. Ben buna vizyon derim vizyon 'yigacaksin kömuru ucuracaksin ulkeyi' deyisi bile bu vizyonun yaninda sifir kalir. Milletim ne diyor milletim? Necip milletim de onayliyor mu? Heeeee eee. Geliyooooo geliyor El Besir El Besir geliyooo geliyoo geliyoo (hemi de ikinci kez geliyo) Bir iki uc yetmez dört bes alti olsun ulkem ucsunnn milletim ucsunnn!

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay ... egoryid=30
Post Reply