Morgan de Sanctis Galatasaray'da..

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Aykut yukarda belirtilen isimlerden Volkan ve belki Serdar'dan gelir. Rustu bitmis vaziyette tecrube adina, Tolga TS taraftarina hos gorunmek icin alindi. Digerleri yaptilklari hatalar disinda gozume batmadi.

Aykut yetersiz olabilir ama bunlarin topundan sonra gelmez.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mehmet Marsan wrote:Aykut yukarda belirtilen isimlerden Volkan ve belki Serdar'dan gelir. Rustu bitmis vaziyette tecrube adina, Tolga TS taraftarina hos gorunmek icin alindi. Digerleri yaptilklari hatalar disinda gozume batmadi.

Terim'in oyuncu degerlendirme anlayisina gireceksek (bu lafim direk olarak Mert Tokman'adir. Yanlis anlama, ustu kapali bana giydirdin falan olmasin sonra) bu is senelerdir secilmeyen Umit Karan, haksizlik edilen en son secenek olarak dusunulen Ayhan, Almanya gol krali oldugu zamanda bile milli takima secilmeyen Halil Altintop, sakat olup aylardir bir mac oynamadigi halde secilen Emre B., Emre Gungor dururken Emre Asik, Aykut ve Orkun'un yaninda Tolga Seyhan kim ulana hatta muhtesem sag bek Vedat'a, antrenmanda izleyip hayran oldugu Felipe, fasulye Pinto, Almaguer, Bruno'lara kadar gider bu is...

Deger ta$imizi dogru secelim ki degerlendirmenin bir anlami olsun.

Benim umidim ve beklentim bu yil adam akilli destek verilse, biri (ornegin Adnan Polat) cikip "kaleci transferi yapilmayacak, ne simdi ne devre arasi. Kalecilerimize guveniyoruz, onlar da hem GS'da hem de milli takimda basarili olacaklar" dese, Aykut'un olmadi Orkun'un gecen yilin uzerine ekleyip ozellikle Avrupa'da cok daha basarili karsilasmalar cikarmalariydi. Gecen yilki takimin tumune bakildiginda en basarili oyuncular arasindaydilar. Onlardan cok daha kotu oyuncularimiz vardi. Bu sene yapilan yeni desteklemelerle, deneyimlerinin de uzerlerine katacak daha rahat oynayip daha basarili olacaklardi.

Tabii butun bunlari cok onemli bir varsayimin uzerine yapiyoruz. De Sanctis'in GS'da cok basarili olacagini ve ciktigi maclarda cok az hata yapip cok az gol yiyecegini varsayiyoruz. Bu Runje falan gibi gelip sapsal sapsal gol yerse, yandi gulum keten helva... Hem eldekileri kusturup kacirmis, hem de kotu oynayan, en azindan bizimkilerden iyi olmayan bir kaleciye saplanmis olacagiz.

Ozan Ersoy
Last edited by Ozan Ersoy on Thu Jul 31, 2008 8:06 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Yasin Gürel wrote:Sevilla'ya giderken 4 yıllık sözleşme imzaladığı yazıyor bu sitede

De Sanctis arrives at Sevilla

Tue 10 Jul, 10:19 PM

....
Yil belli olmayainca 4 yil anlasmasi var lafi havada kaliyor. Ne zaman Sevilla'ya gitti? Gecen sene ise daha adamlarla 3 yil anlasmasi var.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Kaleci transferini cok olumlu buluyorum. Bunu iki sene once kaleciye yatirim yapmaliyiz, bakin Casillas a, elbette gencler hata yapacaklar hatali goller yiyecekler destek olacagiz ve olmaliyiz, kaleyi bir sene en azindan genc kalecilere emanet edelim soylemini defalarca yazan Murat Biricik soyluyor. Neden?

1- Once genc kalecilere sans verilmiyor soylemine degineyim. 06-07 sezonunu takiben GS in teknik ve performans acisindan bir cokus donemi yasadigini ve buradan cikisin iyi ve tecrubeli bir TD ile gerceklesebilecegini hepimiz dillendirdik. Kalli geldiginde tahmin ediyorum en cok sevinen kisilerden biriydim. Yeni yapilanma surecindeki GS , 07-08 sezonunda, kalesini adi ve tecrubesiyle dolduran Mondi ye emanet etmedi. Yerine ikinci lige dusmesine ragmen takiminin kalesinde ustun performans gostermis bir kaleciyi alip, GS kalesini kendisine emanet etti. Adi Orkun soyadi Usak yada GS PAF kokenligi oldugu icin degil, gosterdigi performans ve umut geregi sansi hak ettigi icin GS a getirildi. Kaleyide bileginin hakkiyla, alninin teriyle devr aldi. Dort buyukler icinde ve Avrupa Kupalarina en cok katilmis bir Turk takiminda, hele hele GS in 06-07 de yasadigi surec goz onune alindiginda, kalesini 2. lige dusmus bir takimin kalecisine teslim etme cesaretini gosterir icerikli kac olay/vaka sayabilirsiniz? Bu icerikteki bir donusum ve cesaret, kaleci seciminde genclere yatirim yapmama seklinde nasil algilanabilir?

2 - Sozu hem Orkun hem Aykut un 07-08 deki performanslarina getirelim. Benim baktigim temel kriter hatali gol yemesi hatali pozisyon almasindan ziyade, temelde defansi gerektigi gibi organize edebiliyor mu, kalesinde temel cikislarda guven veriyor mu ve kritik kimi maclarda takimi ve skoru kotarma yetenegi var mi? Hem Orkun da hem Aykut ta bu ozellikler az yada cok mevcut. De Sanctis in kariyerine baktigimda kalede hata yapmayan degil, temeli saglam, kariyeri ve yetenegi belli ve o pozisyonu dolduran bir kalecidir diyebiliyorum. Kalecinin vasif oldugu bu kriter ozellikle sahadaki butun oyuncular ve TD ler, sonra da stadyum daki taraftar icin onemli.

Hic belli olmaz belki De Sanctis kaleyi korudugu bir on elemede fahis bir kaleci hatasini takiben turu kaybedebiliriz. Ama kimse bu kalecinin kariyeri ve tecrubesi goz onune alindiginda neden kalede duruyor diyemez?

Asagida kadromuzdaki kalecilerin cok kisa kariyer kunyelerini asiyorum.

Code: Select all

De Sanctis   Orkun       Aykut  Firat 
1977         1980        1982   1988 
Seria A      SLve 2.Lig  SL     PAF Ligi 
Juve.Udi.    A. Gucu     GS     GS PAF 
Sevilla      Erciyes
3- Asil soru surecin bundan sonra nasil yonetilecegi ile ilgili dusuncelerde. Burada Ozan a hararetle muhalefet ediyorum.
Ozan Ersoy wrote:Adnan Sezgin muradina erdi. Iki yildir kalecilerimizin ba$inin etini yediler transfer de transfer diye, cocuklar daha da gerildiler yanlis yapma korkusuyla daha da cekingen, tedirgin oynadilar. Rahat biraksalar onlar da rahatlarlardi. Zaten gerilimi, baskisi cok olan bir pozisyonda oynayani rahat birakacaksin, destekleyeceksin.

Uzuluyorum cunku kaleci transferini oynatmak icin yaparsiniz. Baska mevkiler gibi degildir kaleci. Meira gelir ama Emre Gungor bu yil bakin gorun en az 20 mac oynayacak. Kewell gelir bakin gorun Aydin bu yil en az 20 mac oynayacak. De Sanctis gelir sakatlanmazsa, Aykut 5 macin ustunde oynayamaz. O da belki Fortis'de falan. "Madem bu kadar iyiler, cok calissinlar, kapsinlar formayi De Sanctis'den" palavranin en buyugudur. Futbolun f'sinden anlamayanin buyurdugu lafdir. Kaleci oynadikca iyilesir. Yedek kulubesini isittikca, antrenmanda kendini paraladikca degil.

Aglamayalim "ulusal takimin kalesinde ucan bidon Volkan oynuyor" diye artik. Fener kadar olamadik bu konuda.

Ilk yil zorlandilar, ikinci yil daha iyi olacaklardi Aykut'la Orkun. Ben olsam zehir zemberek aciklamalar yapar, butun kopruleri yakar, kapagi bir baska takima atardim. Kendi gelecekleri ve Turk futbolu icin onemli bir sey bu. Galatasaray bu konuda onlarin emeklerini yetersiz buldu. GS'da bu yastan sonra kalmalarinin ve zamanlarini harcamalarinin hic bir anlami yok. Birinden biri umarim Trabzon'a gider. Oradan Turk ulusal takiminin kalesini koruma firsati olur.

De Sanctis'e gelince... Yakin gecmiste izledigimi animsamiyorum. Italyan'lar dunyanin en iyi kalecilerini yetistiriyorlar bana gore. Ikinci sirada Alman'lar gelir. Bu gelenegin getirdigi kendine oz guven var. Italya liginde 200 kadar maca cikmis, o kadar kaleci arasinda Milli takima kadar yukselmis, 190 boyunda adam. Elbet kotu cikmayacaktir. Ne kadar iyi onu gorecegiz.

Ozan Ersoy

Dunyanin neresine giderseniz gidin bunun adina sureci yonetememek deniyor. Oynayarak tecrube kazanacaklari ve iyilesecekleri cok dogru. Demoralize olacaklari cok dogru. Ama kopruleri yakip gitmek, kapagi baska takima atmak dusuncesi varsa, hemen hic durmasinlar tez elden gule gule!!

Unutmayalim ki Volkan Milli Takim kalecisi Rustu den eldivenleri kendisine sadece sans verildigi icin degil en az Rustu kadar hazir ve yetenekli oldugu ve bunu gosterdigi icin aldi. Eger Aykut, Casillas ve Chec disinda bir kaleciye ihtiyac yok demecinin sahibi ise sorun yoktur; en az Volkan kadar sebat edip, performans gosterip kendi sansini takimda kalarak kendi yaratir. Eger alternatif cozumlerden biri kendilerinin baska bir takima transferini iceriyorsa, bonservisleri GS da kalmak sartiyla, devamli oynayacaklari bir takima gitmeleri, bir sezon boyunca en az Orkun nun Erciyes performansi kadar bir gelisme ve hak edis gostermeleri, ve GS kalesine tekrar talip olmalari seklindedir. Boyle bir performans ve hak edis gosterildigi takdirde GS in bu kredi ve sansi kendilerine saglayacagini inkar edemeyiz. Bu 07-08 sezonu gibi en problemli bir donemde orkun a sunuldu. Hem Orkun hem Aykut un unutmamalari gereken diger hassas konu onlerinde rekabet edecekleri De Sanctis gerceginden daha ziyade, arkalarindaki kaleci Firat in en az kendileri kadar yetenekli oldugu ve son uc senedir gozle gorulen bir asama kaydettigi gercegidir.

Sozun ozu: GS yaptigi yatirim ve yakin planda hedefledigi amac dogrultusunda dogru bir secim yapmistir, dogru bir karar vermistir. GS genc takimlarindan gelip gecen diger oyuncular ile kiyaslandiginda, Orkun ve Aykut a kendilerine hic kimsenin elestiremeyecegi bir sans dilimi ve sureci taninmistir. Bu surec hala kendilerine 100% aciktir. Hicbir zamanda boyle bir yatirim sureci verildigi icin ahlar vahlar icinde de olunmamistir. Kendileri bu sureci ve sansi hak etmislerdir.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ozan Ersoy wrote:
Mehmet Marsan wrote:Aykut yukarda belirtilen isimlerden Volkan ve belki Serdar'dan gelir. Rustu bitmis vaziyette tecrube adina, Tolga TS taraftarina hos gorunmek icin alindi. Digerleri yaptilklari hatalar disinda gozume batmadi.

Terim'in oyuncu degerlendirme anlayisina gireceksek (bu lafim direk olarak Mert Tokman'adir. Yanlis anlama, ustu kapali bana giydirdin falan olmasin sonra) bu is senelerdir secilmeyen Umit Karan, haksizlik edilen en son secenek olarak dusunulen Ayhan, Almanya gol krali oldugu zamanda bile milli takima secilmeyen Halil Altintop, sakat olup aylardir bir mac oynamadigi halde secilen Emre B., Emre Gungor dururken Emre Asik, Aykut ve Orkun'un yaninda Tolga Seyhan kim ulana hatta muhtesem sag bek Vedat'a, antrenmanda izleyip hayran oldugu Felipe, fasulye Pinto, Almaguer, Bruno'lara kadar gider bu is...

Deger ta$imizi dogru secelim ki degerlendirmenin bir anlami olsun.

Benim umidim ve beklentim bu yil adam akilli destek verilse, biri (ornegin Adnan Polat) cikip "kaleci transferi yapilmayacak, ne simdi ne devre arasi. Kalecilerimize guveniyoruz, onlar da hem GS'da hem de milli takimda basarili olacaklar" dese, Aykut'un olmadi Orkun'un gecen yilin uzerine ekleyip ozellikle Avrupa'da cok daha basarili karsilasmalar cikarmalariydi. Gecen yilki takimin tumune bakildiginda en basarili oyuncular arasindaydilar. Onlardan cok daha kotu oyuncularimiz vardi. Bu sene yapilan yeni desteklemelerle, deneyimlerinin de uzerlerine katacak daha rahat oynayip daha basarili olacaklardi.

Tabii butun bunlari cok onemli bir varsayimin uzerine yapiyoruz. De Sanctis'in GS'da cok basarili olacagini ve ciktigi maclarda cok az hata yapip cok az gol yiyecegini varsayiyoruz. Bu Runje falan gibi gelip sapsal sapsal gol yerse, yandi gulum keten helva... Hem eldekileri kusturup kacirmis, hem de kotu oynayan bir kaleciye saplanmis olacagiz.

Ozan Ersoy
FT'nin hic yanlisi olmadi gibi bir tezim yok - ama bir suru dogrusu da oldu... Bugun milli takimda oynayan bircok ismi bulup cikaran da FT'dir...

Sonuc ta benim soyledigim de bellidir... Aykut ve Orkun bu kalecilerden daha kotudur demedim ama daha iyi olduklari tartsilir dedim... Eger bir FB veya BJK taraftari (fanatigi degil akli basinda olani) ile tartisirsan eminim onlar da kendi kalecilerinin daha iyi olduklarini dusunuyorlardir... Ama su anda Volkan'in, birkac sene evvel Rustu'nun en iyi oldugunu kimse tartismaz. GS'in kalesini koruyacak bir Turk kaleci tartismaya yer vermeyecek derece de iyi olmali - ne yazik ki ne Aykut ne de Orkun her biri yarim sezon - adam basi 20 mac civari oynayip - tartismalara nokta koymus degiller. Sans bulamadilar diyemez kimse... onu bunu suclayacaklarina verilen sanslari iyi degerlendirselerdi... onlar kalelerinde harikalar yaratmis ve herkese guven asilamis olsalar, FT milli takima almayacakmiydi bir tanesini? Herseyi iyi yaptilarda buna ragmen mi almadi FT onlari takima? Yada en azindan bir hazirlik macinda bile Serkan'a falan onlardan evvel sans veriyor olmasi hic birsey ifade etmiyor mu?

Bende kizdim FT'ye mesela Egemen'e sans vermedigi icin - ama birgun olsun Egemen GS'a gelsin ve ilk 11'de oynasin diye bir cikisim da olmadi... Egemen bence bir stoper olarak TR'de ilk 5'e girer ama GS'a yeterliligi tartisilir... Milli takimin yabanci oynatma luksu yok (devsirme olmadigi surece :roll: )

Neyse futbolcu degerlendirmesini milli takim TDsinden bile iyi bilirim diyorsaniz - benim diyecek fazla bir sozum de olmaz...
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Murat Biricik wrote:
Hic belli olmaz belki De Sanctis kaleyi korudugu bir on elemede fahis bir kaleci hatasini takiben turu kaybedebiliriz. Ama kimse bu kalecinin kariyeri ve tecrubesi goz onune alindiginda neden kalede duruyor diyemez?
Murat hocam kizina damat mi aliyorsun, takimina oyuncu mu aliyorsun? Gecmisine deneyimine bakip, kimse bir sey diyemez ne demek? Oyle bir der ki. Hele hele boyle buyuk bir haksizlik yaptigin ortaya cikmis oldugu halde. Oyle degil mi Aykut Orkun yetersiz diyorsun, Avrupa'da bize yaramaz diyorsun, cart diye yerlerine aldigin kaleci ilk Avrupa kupasi macinda yumurtluyor. Ne duruma dusmus oluyorsun? Amerika'lilar buna "egg in the face" der. Ben kicinin uzerine oturmak derim.

Futbolda dun yok bugun var diye bir laf vardir. Bana ne kariyerine mariyerine derler adama. Deneyimi ile kalede guven veriyor lafini da artik gulunc buluyorum Rustu'nun yaptigi hatalari gordukten sonra Euro2008'de (ki ben Rustu'nun Volkan'dan iyi olacagini dusunmustum). Oyleyse getirin Kahn'i GS'a. Olacak is mi? Adamin gecen sene yedigi golleri gordunuz mu? Koskoca Kahn...

Iyi vardir, kotu vardir. Bu da sahada belli olur. Hata yapiyor diye yolladigin kalecilerden iyi cikmali De Sanctis. Cikacak hem az gol yiyecek, hem de yediklerininin buyuk cogunlugunu hatasiz yiyecek. Gerisi bos. Demek istedigim GS'in aldigi risk buyuktur.

Ben Aykut acisindan dusunmustum, "cekip gitsin" derken. Bir yil daha yedek kalmasi onun gelecegi icin cok cok kotu olacaktir. GS'da kalmasinin hic bir anlami yok. Cok iyi para aldigini da dusunmuyorum. Ayni parayi Anadolu takimlarindan bile alabilir.

Ayrica tabii ki olayi GS'dan daha buyuk boyutta ulusal takim boyutunda da dusunuyorum. Rustu yasliliktan geberdi, Volkan bir sakatlansa, koca ulkede dogru durust bir yedek yok. Bu mu koskoca GS'in hedefleri, misyonu falan fismekani ? Bosversenize...

Ozan Ersoy
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Şu adamın sözleşme durumu nedir, Cengiz gibi ben de sanki en önemli konu bu diyorum.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ozan Ersoy wrote:Iyi vardir, kotu vardir. Bu da sahada belli olur. Hata yapiyor diye yolladigin kalecilerden iyi cikmali De Sanctis. Cikacak hem az gol yiyecek, hem de yediklerininin buyuk cogunlugunu hatasiz yiyecek.
Temenni budur - De Sanctis'in gecmisi boyle olmasi gerektigini gostermektedir... Ama Kucuk Essegin FB'de tutmadigi gibi bu transferde GS'da tutmayabilir... Sonucta yapilan her transfer bir risktir... Kaleci transferi daha bir risktir cunku kalecinin yaptigi hatalar telafi olmaz - baska oyuncularin bu hatalari kapama firsati olmaz... Ama riskten korkup takimi daha iyi yapma ugruna eksik gorulen yerlere takviye yapmaktan kacmak hic olmaz.

GS'in hedefleri ortalama hedefler degil - o yuzden de Aykut ve Orkun gibi kotu olmayan ama orta seker kalecilerle bu hedeflere ulasmak cok zor olacakti... De Sanctis'in ortalamanin ustunde bir resume ile geliyor - performansini dedigin gibi saha da gorecegiz. sonuc da hicbir transferin garantisi yok --- iste Lincoln gercegi... (sonucta yine lafi Lincoln'e getirdim :twisted: )
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Ozan, sence Cek TD si Chec yerine diger yedek kaleciyi oynatsa ve turu verse mi daha cok elestirilirdi yoksa Chec e guvenip kaleye koydugu fakat fahis bir hata sonucu turu kaybettikleri icin mi? Benim yazdigim argumanlar cok acik ve net. Neden tercih etmedigim ve neden tercih ettigim acik. Hata futbolun icinde var, Buffon nun ve Chec in dahi yapabilecegi bir olay.

Seninle hem fikir oldugum, surec icerisinde, cikacak hem az gol yiyecek, hem de yediklerininin buyuk cogunlugunu hatasiz yiyecek.

Ne Orkun a ne Aykut a haksiklik yapildigini dusunuyorum. Benim diger yazdiklarim konusunda hemfikirmiyiz?
Murat Biricik wrote:
Murat hocam kizina damat mi aliyorsun, takimina oyuncu mu aliyorsun? Gecmisine deneyimine bakip, kimse bir sey diyemez ne demek? Oyle bir der ki. Hele hele boyle buyuk bir haksizlik yaptigin ortaya cikmis oldugu halde. Oyle degil mi Aykut Orkun yetersiz diyorsun, Avrupa'da bize yaramaz diyorsun, cart diye yerlerine aldigin kaleci ilk Avrupa kupasi macinda yumurtluyor. Ne duruma dusmus oluyorsun? Amerika'lilar buna "egg in the face" der. Ben kicinin uzerine oturmak derim.

Futbolda dun yok bugun var diye bir laf vardir. Bana ne kariyerine mariyerine derler adama. Deneyimi ile kalede guven veriyor lafini da artik gulunc buluyorum Rustu'nun yaptigi hatalari gordukten sonra Euro2008'de (ki ben Rustu'nun Volkan'dan iyi olacagini dusunmustum). Oyleyse getirin Kahn'i GS'a. Olacak is mi? Adamin gecen sene yedigi golleri gordunuz mu? Koskoca Kahn...

Iyi vardir, kotu vardir. Bu da sahada belli olur. Hata yapiyor diye yolladigin kalecilerden iyi cikmali De Sanctis. Cikacak hem az gol yiyecek, hem de yediklerininin buyuk cogunlugunu hatasiz yiyecek. Gerisi bos. Demek istedigim GS'in aldigi risk buyuktur.

Ben Aykut acisindan dusunmustum, "cekip gitsin" derken. Bir yil daha yedek kalmasi onun gelecegi icin cok cok kotu olacaktir. GS'da kalmasinin hic bir anlami yok. Cok iyi para aldigini da dusunmuyorum. Ayni parayi Anadolu takimlarindan bile alabilir.

Ayrica tabii ki olayi GS'dan daha buyuk boyutta ulusal takim boyutunda da dusunuyorum. Rustu yasliliktan geberdi, Volkan bir sakatlansa, koca ulkede dogru durust bir yedek yok. Bu mu koskoca GS'in hedefleri, misyonu falan fismekani ? Bosversenize...

Ozan Ersoy
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Murat Biricik wrote:Ozan, sence Cek TD si Chec yerine diger yedek kaleciyi oynatsa ve turu verse mi daha cok elestirilirdi yoksa Chec e guvenip kaleye koydugu fakat fahis bir hata sonucu turu kaybettikleri icin mi?
Murat arada cok buyuk fark var. De Sanctis 2-3 senedir GS kalesinde olsa, cok basarili olmus olsa, bize sayisiz karsilasmalar kazandirmis olsa, bunlarin ustune 2 hafta sonra cikip on eleme maclarinda buyuk hatalar yapip, GS'in turu kaybetmesine neden olsa, durum Chec olayiyla benzer duruma gelir. O zaman deriz ki "adam yuzunden kac mac kazandik, bu da onun kaybettirdigi olsun. Gecmis gelecege umitle bakmamizi sagliyor, kalecimize guveniyoruz". Cekler boyle dedi bizim karsilasmadan sonra. Bizim durum oyle degil.

Biz GS'a yeni gelmis, bir senedir dogru durust oynamamis ve de buyuk bir olasilikla on elemelerde GS'la ilk resmi macina cikacak bir adamdan soz ediyoruz. Batirirsa GS taraftarinin, basinin karsisinda bu adamin ne guvenirliligi var ki "aman onemli degil, bak kariyerine, Aykut'tan Orkun'dan iyidir, iyi ki yaptik bu transferi" diyebileceksin? Ondan sonra zaten hersey iplik sokugu gibi gelir. Sadece De Sanctis degil yonetim, hocalar, takim hersey sorgulanir.

Risk buyuk. Insallah hata falan yapmadan, iyi toplar kurtarip o maclari cikarir da seneye cok kotu baslayip cokusumuzun baslangici olmaz.

Ozan Ersoy
Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Cengiz Akgun wrote:
Yasin Gürel wrote:Sevilla'ya giderken 4 yıllık sözleşme imzaladığı yazıyor bu sitede

....
Yil belli olmayainca 4 yil anlasmasi var lafi havada kaliyor. Ne zaman Sevilla'ya gitti? Gecen sene ise daha adamlarla 3 yil anlasmasi var.
Cengiz Abi, De Sanctis Sevilla'ya biraz olayli gelmis. Yani bir arkadas asmisti o yazida ozel bir kural kullanarak kontratini fes edip baska takima gidebiliyor gibi bir durum var diye. Bunu ben de baska bir yerde okumustum ki Udinese pek hemfikir olmamis bu transfer ile, Sevilla da bu riski goze alarak transfer etmis. Saniyorum bu transferin davasi hala hazirda suruyor, bizimkiler de satin alip riske girmek istememis o yuzden kiraladilar. Bu durumda verilecek karar bizi baglamiyor ama eger Sevilla agir bir ceza oderse tabii bonservisini de oyle ucuza birakmaz herhalde.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ozan Ersoy wrote:Murat arada cok buyuk fark var. De Sanctis 2-3 senedir GS kalesinde olsa, cok basarili olmus olsa, bize sayisiz karsilasmalar kazandirmis olsa, bunlarin ustune 2 hafta sonra cikip on eleme maclarinda buyuk hatalar yapip, GS'in turu kaybetmesine neden olsa, durum Chec olayiyla benzer duruma gelir. O zaman deriz ki "adam yuzunden kac mac kazandik, bu da onun kaybettirdigi olsun. Gecmis gelecege umitle bakmamizi sagliyor, kalecimize guveniyoruz". Cekler boyle dedi bizim karsilasmadan sonra. Bizim durum oyle degil.

Biz GS'a yeni gelmis, bir senedir dogru durust oynamamis ve de buyuk bir olasilikla on elemelerde GS'la ilk resmi macina cikacak bir adamdan soz ediyoruz. Batirirsa GS taraftarinin, basinin karsisinda bu adamin ne guvenirliligi var ki "aman onemli degil, bak kariyerine, Aykut'tan Orkun'dan iyidir, iyi ki yaptik bu transferi" diyebileceksin? Ondan sonra zaten hersey iplik sokugu gibi gelir. Sadece De Sanctis degil yonetim, hocalar, takim hersey sorgulanir.

Risk buyuk. Insallah hata falan yapmadan, iyi toplar kurtarip o maclari cikarir da seneye cok kotu baslayip cokusumuzun baslangici olmaz.

Ozan Ersoy
Ayni mantikla yola cikalim... Diyelim ki Skibbe on eleme ilk macina sahaya isini iyi-kotu yapan Umit Karan-Nonda ikilisi yerine birini cikarip sahaya Kewell'li bir 11 ile cikti - ve Kewell'da karsi karsiya 100% luk golu yapamadi o macta ve GS maglup oldu...

Bu da risk degil mi? Ama Kewell transferini cok begeniyorsunuz... Kewell'in gecmisi ve resumesine bakip iyi diyoruz da DeSanctis'in resumesini neden gecersiz kabul ediyoruz?
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mert Tokman wrote:
Ayni mantikla yola cikalim... Diyelim ki Skibbe on eleme ilk macina sahaya isini iyi-kotu yapan Umit Karan-Nonda ikilisi yerine birini cikarip sahaya Kewell'li bir 11 ile cikti - ve Kewell'da karsi karsiya 100% luk golu yapamadi o macta ve GS maglup oldu...

Bu da risk degil mi? Ama Kewell transferini cok begeniyorsunuz... Kewell'in gecmisi ve resumesine bakip iyi diyoruz da DeSanctis'in resumesini neden gecersiz kabul ediyoruz?
Bence yanlis ornek. GS bana gore Leverkusen'e Orkun'un yedigi goller yuzunden degil ilk macta Nonda, Umit Karan, Hakan Sukur'un kacirdigi goller yuzunden elendi. Ilk mac en az 3-0 olmaliydi. Yani Kewell ornegin bu acidan dogrudur. AMA herkes Orkun'u suclu buldu. Kimse bu ilk macta golleri leblebi gibi kaciran forvetleri suclamadi aksine "cok iyi kalecimiz olsa biz elenmezdik" dedi. Aksini dusunen ender izleyenlerden biriydim. Gercek sorunu hala goremiyoruz GS'in santrafora ihtiyaci yok kaleci oncelikli diyor 100 kisinden 90'i.

Benim dedigim de ayni baglamdadir. De Sanctis'in en ufak hata yapma hakki yok. Yapip turu verirse, Orkun ve Aykut kadar koatudur, Kewell istedigi kadar gol kacirsin. Bunu ben degil taraftar, basin herkes dusunecektir.

Sapkayi tersine cevirip kafaya gecirince mantigimizin ne kadar yanlis oldugunu goruyor muyuz? Tabii ki hayir.

Ozan Ersoy
Last edited by Ozan Ersoy on Thu Jul 31, 2008 9:40 pm, edited 1 time in total.
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Ozan Ersoy wrote:
Murat Biricik wrote:Ozan, sence Cek TD si Chec yerine diger yedek kaleciyi oynatsa ve turu verse mi daha cok elestirilirdi yoksa Chec e guvenip kaleye koydugu fakat fahis bir hata sonucu turu kaybettikleri icin mi?
Murat arada cok buyuk fark var. De Sanctis 2-3 senedir GS kalesinde olsa, cok basarili olmus olsa, bize sayisiz karsilasmalar kazandirmis olsa, bunlarin ustune 2 hafta sonra cikip on eleme maclarinda buyuk hatalar yapip, GS'in turu kaybetmesine neden olsa, durum Chec olayiyla benzer duruma gelir. O zaman deriz ki "adam yuzunden kac mac kazandik, bu da onun kaybettirdigi olsun. Gecmis gelecege umitle bakmamizi sagliyor, kalecimize guveniyoruz". Cekler boyle dedi bizim karsilasmadan sonra. Bizim durum oyle degil.

Ozan Ersoy
Bu acidan bakildiginda dogru soyluyorsun. Defansi tanimiyor, surada nereden baksan dort, bes kez dogru durust antreman yapip maca cikacak. Bakalim bir de Skippe onu mu kaleye koyacak.

Tahmin ediyorum seninle genc bir kaleciye GS in verdigi sans konusunda hem fikiriz. 2. ligden dahi gelse performans gosteren kaleciye sans ve firsat verildigi inanci biraz olsun olustu. Bir senelik surec dahi olsun bundan memnunuz ve kesinlikle pisman degiliz. Ben bir senelik gordugum performans isiginda mevcut kaleciler ile yola devam etmenin buyuk risk oldugunu, sen ise yeni bir kalecinin kagit ustunde iyi meziyetlere sahip olsa dahi transferinin risk oldugunu soyluyorsun. Ustune ustluk eldekileri de demoralize etme soz konusu.

Bence hata dahi yapilsa, herhangi bir futbolcu yada kaleci, kisa donemli bir calkanti olabilir. Ama orta ve uzun vadede bu kadro ve oyuncular icin buyuk cogunlugun iyimser ve umut dolu oldugunu dusunuyorum.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:

....
Haber linkinin kodlamasi:

http://uk.eurosport.yahoo.com/10072007/ ... villa.html

diger ilgili haberlere de bakinca, Gun-Ay-Yill diye gidiyor gorunuyor. 2007 temmuzu imis yani. Vikipedi sayfasindaki kariyer bolumu de onayliyor. Eger Eurosport/Yahoo'nun "4 yillik anlasma" haberi dogruysa, daha once gecilen, bu yil sonunda sozlesmesi bitecek ifadesi dogru olmuyor yani...

Hayirlisi olsun bakalim. Ben de Orkun ve Aykut adina uzuldum. Birisinden birinin, bu yil cok daha iyi olacagini dusunuyor/umuyordum isin dogrusu. Firat ne olacak bu arada, A-takim kadrosunda tutulacak mi (Orkun/Aykut ayrilmis olmazlarsa)? PAF'taki yas sinirlamasi ne idi, oraya donebilecek mi, kalacak olursa?

Eleman hakkinda da, tipik turk basini yorumu seklinde (benzer miktarda bilgi sahibi oldugumdan) bir pozu/hali bir baska pozuna benzermiyor, ne degisik bir tipi var yahu!... derinnn analizini yapayim! :lol:
Özgür
Post Reply