2005/2006 $L Maclari

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Maci seyredemedik tabii, allahin yeni zelanda'sinda teknoloji var ama ne ise yarar bilmem.

herneyse maci seyretmedim ama Ali Beyin yazisini okuyunca hosuma gitti dogrusu.CL sonuc alinmasi gereken bir organizasyon, ne yaparsan yap ama puan almayi manage etmelisin.Birde buna guzel bir oyun eklersen o zaman kaymakli olur.En onemli mac icerideki Schalke maci olacak, onu mutlak almasi lazim takimin.

AY tebrik etmek lazim, ne yapti etti Anelka'yi satmadi ve ustune Appiah'i ekledi, sanirim CL'de basariyi kafasina koydu iyice.

Selamlar
Savas
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Ali Gursel wrote:Daha sonra penalti pozisyonu geldi, Venegoor of Hessellink (kardesim, bir takma isim al kendine, millet adini soyleyip yazacak diye Hollanda'nin yillik harf ihtiyacinin yarisini yiyor bu adam) ceza sahasi icinde iki FBliye dogru gitmekte olan bir topu elle kesti, epey bariz bir penaltiyi Alex epey guzel bir yere atti. harcadi pozisyonu.

Tebrikler FB'ye.

Ali
Ali bey,

bu adamın bir de Jan diye ön adı var. :lol:
jan vanegoor of hasselink.

Fakat tam bir dangalak olduğu kesin. Takımını yakan adamdı.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Mehmet Gorgen wrote:
Ali Gursel wrote:Daha sonra penalti pozisyonu geldi, Venegoor of Hessellink (kardesim, bir takma isim al kendine, millet adini soyleyip yazacak diye Hollanda'nin yillik harf ihtiyacinin yarisini yiyor bu adam) ...
bu adamın bir de Jan diye ön adı var. :lol:
jan vanegoor of hasselink.
"Did you know?" diye baslik atmis uefa.com elemanin ozel sayfasinda:
Did you know?
His name - the longest in Dutch football - derives from the merger of two farms in the Enschede region, Vennegoor and Hesselink, while 'of' is the Dutch for 'or'.
Elemanin yerine transfer edildigi "Ruud van Nistelrooij"un adi da ne yazmasi kolay, ne de kisa idi ama, yine de, Jan ile a$Ik atacak seviyede degilmis. PSV'den baska ilginc isimler de ilgimi cekti! :)
- Olievier Ter Horst
- Jahmill Flu (Cemil'in Dutch'casi mi ola ki bu?! :P )
- Ibrahim Afellay
- Ismaïl Aisatti
- Fitim Kacik

:D Hoscakalin,
Özgür
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Macı seyrettim, fb guzel oynadı ve guzel bir galibiyet aldı. Hem bjk hem PSV macında benim gozlemledigim fb nin sahaya eskisiden cok daha iyi yayılabilmesi. Defansındaki, orta sahasındaki ve ilerideki eksi ve artıları devam ediyor.

Schlake ve PSV kendi aralarında oynadıkları/oynayacakları maclarda berabere kalsalar idi, ben fb nin bir ust tur sansını gercekci goruyordum. Schalke ile icerideki mac cok zor gececek. Schalke ye puan veririler ise, ucunculuk bile hayal olabilir. Hem PSV hem Schalke son maclara kadar grupları ve UEFA yı zorlayacaklar. PSV yi yendik onumuz acıldı havasına girerler ise, sultanlar, dev adamlar kervanına katılırlar.
Oltunc Özgür

Post by Oltunc Özgür »

Oncelikle burada ne yazsam biraz antifenerli gozukecek ama maci objektif olarak anlatmaya calisayim, Oncelikle gecen sene millete kok sokturen PSV'nin oyuncularini sattiktan sonra gucunden onemli seyler kaybettigini gordum, Ajax'ta benzer yolla kulubunu idame ettiriyor dogru ama her onemli kayiptan sonra yerine birilerini koyamadiklarida gercek. Macin ilk yarisinda sabirli pas yapip rakip kale onune geldiler ama sut atacak veya kilidi acacak becerileri yoktu, FB'de orta sahada PSV'nin kaybettigi toplarla olu top yaratip Alex'le sonuca gitmeye calisiyordu ki ne tesadüf tabiri caizse 3sayilik atis yaptilar, defansin en tecrubeli ve en uzun isimli adami aptalca topu tokatladi, gerci tokatlamasa gol olma sansi yuksekti ama mac icerisinde telafi edebilirlerdi. Ilk yari sonunda orta sahada aptalca bir faul daha yapip kendi takimini dinamitleyen adam oldu. 2. Yari FB uzerine gelen yan paslarda hata yapan PSV'yi kontraataklarla zorladi ozellikle Anelka'nin muthis driplingleri ve 5 m2 de harikalar yaratan ama asla bu tur maclarin adami olmayan Alex'in net golleri ile sonuca gittiler, 2. golden once PSV'li oyuncuya yapilan penalti ve Onder'e kirmizi karti es gecen hakem yaptikleri bir ton hata ile maci haketmeyen PSV'ye ayri bir ceza idi akabinde de gol geldi zaten..

FB adina olumlu isler ise stadlari buyudu seyircisi bence daha modern hale geldi artk daha cok aile maclarina geliyor daha az kufur var stadta. A.Y tum elestirilerimize ragmen kendi icinde tutarli bir yol cizerek takimini oyle veya boyle basariya goturuyor tabi sportif basari hala avrupa capinda gozukmus degil.. Rakibin gardı dustugunde Alex, Anelka gibi oyuncular izlemek gercekten guzel. Mac boyunca takim disiplinden kopmadi 10 kisi kalan ve 2 gol yemis PSV FB uzerine geldiginde 6 kisi defanstaydi herhalde Milan macinan sonra bayagi korkmuslar, buna ragmen PSV cok kritik bir gol kacirip maca ortak olma sansini yitirdi buda FB'nin hala zar atarak oyun oynadigininda gostergesi, yani duran top karambol golu olmazsa uretkenlik saglama sanslari yok gibi... Schalke macinida benzer bir taktikle oynayip kazanabilirler ama boyle aptalca hata yapan takim bulamayabilirler. Eski sohretli gunlerimizdeki GS ile bu takimi karsilastirmamak avrupali rakiplere karsi aldiklari boyle sasali galibiyetleri bizimkilerle karsilastirmamak gerekli.

GS ve BJK icin en buyuk tehlike hergecen gun mali acidan artan fark, takimin avrupa ruhu ve zekasi bu acigi kapatamayacak seviyeye geldigi icin Stadi seyircisi adlgibi yuksek maliyetli oyunculari ile hasmimizi daha cok bu ligde seyredebiliriz. Bu konuda onlem paketi sunmaya gerek yok zannedersem boyle bir pakette yok..

Bugun alt kapalidan maci canli izleyecegim yarin 1-2 yorumda bizim aslanlara

saygilar
Tan Erten

Post by Tan Erten »

FB maci akilli oynadi. Daum Avrupa maclarina daha tedbirli bir oyun planiyla cikiyor. Anelka'nin bu seneki ustun formu FB'nin en buyuk sansi.

PSV gercekten guc kaybetmis bir goruntu cizdi. Penalti pozisyonuna kadar bir kac kez organize sekilde Fener'in ceza sahasina geldiler ama Oltunc'un dedigi gibi bitirici oyunculari yok. 10 kisi kaldiktan sonra ise ikinci yari risk alip, yuklenmeye calistilar ama onemli gol pozisyonlari yoktu.

FB'yi tebrik etmek gerekir. Her ne olursa olsun, bir CL macinda PSV'yi 3-0 yenmek basaridir.
Tan Erten
Bulut Gundogdu

Post by Bulut Gundogdu »

Bardagin dolu tarafindan bakarsak: PSV Van Bommel, Vogel, Park basta olmak uzere bir suru adam satti. 5-6 tane sakatla geldiler Istanbul'a... Jan The Long gerizekalisi amatorluk yapti. Schalke orda burda evire cevire yener... Bu takim gecen seneki yari finalist PSV degil. Ajax, PSV falan adam satsalar da sistemleri var kardesim ayni topu oynayabiliyorlar falan yalan. Bu adamlar donem donem iyi kadrolarla cikis yakalayip, sonra adamlarini pazarliyorlar.

Bardagin bos tarafindan bakarsak: Fenerbahce, son yillarda herseyi dogru yapiyor. Yildizlar, stat, taraftar, camia hersey yolunda gibi. Bu sene Appiah alindi, Anelka yollanmadi. Seneye Nihati alip, Nobreyi satarlar ve defansi takviye ederlerse cok saglam bi takim olabilirler.

Bekleyip gormek lazim ama yine de ne olursa olsun CL'de 3-0lik PSV galibiyeti kucumsenmemeli. FBnin cok iyi oynadigini dusunmuyorum ama akilli futbol oynadiklarini kabul etmek lazim. Yildiz faktoru cok onemli, Biz Ilicle Heinzla kontenjan doldururken, elin oglu 8m €'ye DMC aliyo. Daum gecen seneden bazi dersler almis ve daha kuvvetli bi orta sahalari oldugunu kabul etmek lazim.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Gursoy'da dahil FB'nin $i$irilen egosuna bozulup Car$amba gununu Schalke'ci olarak bekle$enler oldugunu tahmin ediyorum. Hani FB'de $anli tarihine bakilirsa bu turlu olaylara canak tutmakta ustune yoktur. Bakalim gorecegiz.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

ULEN FRANK ROST SENİ KALECİ DİYE KALEYE GEÇİRENİN.... :lol:

3 TOP GELDİ 3'Ü DE GOL OLDU.GERÇİ KARŞISINDAKİ KALECİ DE YUMURTLADI AMA ROST DENEN KALECİ BOZUNTUSU BU GOLLERİ HER ZAMAN YİYOR.

HERİFİ BİR DE KAPTAN YAPMIŞLAR..AYIP BE... :lol:
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Enteresan bir mac oldu. Schalke'nin kalecisi, ki takimin tek Alman oyuncusuymus bugunki ilk 11deki, her pozisyonda onde yakalandi. Volkan arada bu tip sakarliklar yapiyor ama iki pozisyonda da cok iyiydi.

Fener buyuk olcude mahkum oynadi, bir ara topla oynama orani 64-36 rakip lehineydi. Daum, Tuncayi almakta gec kaldi. Alex duran toplar disinda yine hic oynamadi, sonlara dogru kirmizi kart gordu. Bu belki de Fener icin hayirli olmus olabilir.

PSVnin Milan karsisinda 1 puan almasi FB icin iyi olmadi.
Tan Erten
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Tan Erten wrote:Enteresan bir mac oldu. Schalke'nin kalecisi, ki takimin tek Alman oyuncusuymus bugunki ilk 11deki, her pozisyonda onde yakalandi. Volkan arada bu tip sakarliklar yapiyor ama iki pozisyonda da cok iyiydi.

Fener buyuk olcude mahkum oynadi, bir ara topla oynama orani 64-36 rakip lehineydi. Daum, Tuncayi almakta gec kaldi. Alex duran toplar disinda yine hic oynamadi, sonlara dogru kirmizi kart gordu. Bu belki de Fener icin hayirli olmus olabilir.

PSVnin Milan karsisinda 1 puan almasi FB icin iyi olmadi.
Bunlarin hepsine katiliyorum (64-36 ikinci yari icindi yalniz, ilk 30 dakika FB daha cok topa sahipti yanilmiyorsam).

Alex'in ikinci mac olmamasi hayirli olabilir, PSV'nin puan almasi da iyi olmadi.

Cok zevkli, doyurucu bir macti. FB ilk yarim saat iyiydi ama 30dan sonra adamlar cidden dokturduler. Kanat organizasyonlari harika, solda Gurcu ve Sirp arti Rodriguez'in bindirmeleri, sagda Lincopln ve Rafinha ile cok guzel ataklar yaptilar.

Hocalarina da sapka cikariyorum, oyun icinde sirf benim gordugum iki tane degisiklik yapti, ilk 20-25 dakikadan sonra Anelka'nin Hamit'i canli canli yedigini gorup sag kanadni takviye etti, ayni sekilde orta sahada Selcuk'a basmaya basladi, zaten oyun olralarda dondu. Bu adam cikip hakkiyla ben FB'yi calistim, etut etim diyebilir.

FB bazen sansli bazen sanssizdi. 1-0 galipken Nobre ile iki gol kacirdilar ki biri akillara zarar. Bu adamlar 2-0 da olsa aynen saat gibi oynamaya devam ederlerdi herhalde ama yine de FB cok avantajli olurdu. Ama ilk yarida Schalke pozisyon bulma konusunda beceriksizdi. Ikinci yarida sol kanatta Umit Ozat'i kesfettiler, o problem de kalmadi. Ama rakip kalecinin hemen ucuncu gol pozisyonunda (ikincide hatali degildi bence) olmasi gerekenden iki metre ileride olmasi, Schalke'nin daha fazla atmamasi da FB'nin sansiydi.

Tuncay degisikligi cok gec oldu. Tuncay girince oyunu degistirdi tabii.

Schalke iyi takim. Bu takimi ucuncu torbadan cekmek kufur gibi wallahi.

FB icin bugun endise verecek nokta maci kazanamamaktan ziyade iki haftaki macin ne olacagi ve de PSV'nin Italya'da puan almasi. Fb kanatlarinda daha iyi mudafaa yolu bulamaz ise yenilir iki hafta sonra.

Onder Turaci iyiydi, Appiah iyiydi. Alex'in her ortasi rakip kalede ya gol ya gol tehlikesi. Rakip Erzincanspor da olsa, Milan da, Schalke de.

Mac boyunca Tromso isini dusunup icerledim. Yarin mac seyrediyor olacaktik.

Ali
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Aboooo Volkan kaleci Yavuz'u aratmaycak $ekilde ucuncu golu yemi$. Heyecanlandi cok galiba. Ama af edilecek gibi degil yaptigi hata. Yazik olmu$ FB'ye.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

fb bundan sonra iki rakibi ile dısarıda ve milan ile iceride oynuyor. Schalke ve PSV nin iki ic bir dıs saha macları var. Schalke ve PSV nin kalan maclar dahil 8 puan toplamaları dogal, ya da supriz olmaz. fb nin bir ust tura cıkması icin 9 alması gerekiyor ki, bir hayli zor.

Schalke deplasmanı ile baslayan dizide hem lig de, hem CL de hem de 2006 dunya kupası elemelerinde stress yuku cok fazla arka arkaya maclar oynayacaklar. Mutlaka sakatlıkları olacaktır. ( bu ortamda hala bizim seyirci yonetimi mac basında protesto mu etmeli yoksa takıma destek verip 15 puan lık bir dizi mi yakalamayı amac edinmeli; yorumu size bırakıyorum.)

Alex in kırmızıyı gormesini her ne kadar avantaj olarak yorumlasak da, Schalke deplasmanında fener bu kadar pozisyon bulabilirmi, duran topları Alex yerine kim bu kadar etkili kullanabilir, daha onemlisi takım bu kadar verimli oynayabilir mi buyuk soru isareti. fb ikinci yarı ilk 30 dk da uc kere Schalke kalesine geldi ikisi gol oldu. Attıkları ikinci golde bana gore bariz faul var. Schalke nin sahasında hakem o pozisyonu kacırmazdi. Burada seyirciden etkilendigini dusunuyorum.
Tan Erten

Post by Tan Erten »

FB-Schalke macini anlatan Azeri spikerin yorum ve esprileri, Azerbeycan Turkcesindeki kullanim farkliliklariyla cok enteresan olmus:

F.BAHÇE-Schalke maçını canlı yayınlayan Azeri ANS Televizyonu’nun spikerleri maçı ‘Yağmur gibi hayırlı, bir gece’ yorumu ile anlatırken, Alex’in kırmızı kartla atılmasına üzüldü.

* Sevgili tamaşacılar (Seyirciler), şimdi tribünlerde F.Bahçeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gözlenir. Ancak, Erdoğan’da pek sevinç hissiyatı yoktur. Herhal, Avrupa Birliği’ne girme, ülkenin ağır meseleleri onu keyifsiz gösterir.

* Luciano’nun golü. Şükrü Saracoğlu’ndaki tamaşacılar ve özellikle karılar (kadın taraftarlar) büyük sevinç yaşırlar..

* (İlk yarının son düdüğü çalınca): İlk hesapta, F.Bahçe 1-0 ileridedir.. (2. yarıda Schalke peş peşe ataklar yapınca): Schalke’den bir an önce topu sökmek lazımdır. Tuncay darbeli olduğu için bugün oynamamaktadır.

* (F.Bahçe beraberlik golünü yiyince): Eyvahh... Kapıya (Kendi yarı alanına) bu kadar kapanmamalıydı. Lincoln ile hesap 1-1 olur..

* (Volkan 3. golü yiyince): Ne ettin Volkan.. Neye lazımdı bu hareket? Hem gülmeli, hem ağlamalı. F.Bahçe hesabı berabere getirmek için çok debelenecek (çaba harcayacak)

* (Skor 3-3 olunca): Appiah goool.... Hakikaten bu neydi? Oyyy oyy, oyy... Dehşet güzel bir goldü. Yağmur gibi hayırlı bir gecedir.

* (Alex kırmızı kart görünce): Şimdi bune ne gerek vardır. Gelsenkirchen’de Alex olmayacak. Alex’siz F.Bahçe, gelinsiz toy (düğün) gibidir. Kalan 3-4 dakikada Türkler çok müşkülat çekecek.

* (Maç bitince): Çok muthiş bir gece böylece bitir.
Tan Erten
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Tan Erten wrote:FB-Schalke macini anlatan Azeri spikerin yorum ve esprileri, Azerbeycan Turkcesindeki kullanim farkliliklariyla cok enteresan olmus:
.....
Olmu$ evet. Nerden cikti bu yayain kayidi, Tan?

Yahu bu arada dun karde$im attigi mesajinda soyledi. Bogazda palamut akini var tanesi 2-3 liraya kadar du$tu ve kamci gibiler aldim gel dedi. Dalga geciyor degil yuregi oyle istedi. Ona da soyledim Istanbuldakilere de soyleyeyim. Eger palamut izgara, firin, ya da tava yapan ya da yaptiran olursa yerken burada olmayip yiyemeyenlerin canina deysin demezseniz kilcigi bogaziniza durur ona gore. Gecen gun kafama Hagi kadar ta$ du$sun dediler bende bunu soyleyecegim kilcik takilsin diye Ramazan gunu kusura bakilmasin gayri.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Post Reply