Türk Takımları'nın Avrupa Maçları (D.KIEV : 1- FB 0 )

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Salih Bora wrote:Şu Arsenal'in oyununu sevemedim gitti.
Skibbe efendi de Wenger'e özeniyor herhalde.
Şu "500 pas" geyiği var ya... Arsenal'in tek yaptığı maç boyunca fıldır fıldır top dolaştırmak... Pas üstüne pas... Ondan sonra rakibi yorup, bir punduna getirip golü atıyorlar.
Bizimkilerden tek farkı, pas alışverişini sallanarak değil hızlıca yapmaları.
Ama yemez işte.
Premier Lig orası.
89. dakikaya girerken Arsenal, Tothenham önünde 4-2 öndeydi.
90+4'te maç bittiğinde skor 4-4'tü.
Temponuzu, gücünüzü, oyunu rakip kaleye yığmak ve akınlarla boğmak üzerine değil de top çevirmek üzerine kurduğunuzda, bir yolunu bulup gol atabiliyorsunuz ama aklı başında takımlar oyununuzu anlayıp gerekeni yapıveriyorlar.
Bizim ukala spor yazarları Wenger'i çok severler.
Ferguson'dan da aynı ölçüde kıl olurlar.
Peki Wenger bu kadar dahi antrenördü de Arsenal'in başında bulunduğu 12 yıl boyunca kulübe hangi başarılar kazandırdı?
1 ŞL finali, 1 UEFA finali, 3 lig şampiyonluğu, birkaç tane de FA Cup.
Ferguson'la kıyaslayın bakalım...
Üstelik genç oyunculardan, yeni nesillerden şahane kadrolar yaratmaksa, Sir Alex bunun kralını yapıyor. Ama adı çıkmış bir kere...
Ben de severim. Ayrica bu devirde tam saha pres futbolunu bir halt sanani da asagilarim. Ferguson da buyuk hocadir. Iskoc'un karakteri ve elindeki malzeme de cok farklidir Fransiz'dan.

Kendin yazip kendin okuyorsun, kimsenin sana cevap verdigi yok ama bir kerelik dayanamadim keyfini cikar suranin diye cevaplayayim dedim.

Ukala Ozan Ersoy
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Salih Bora wrote:Şu Arsenal'in oyununu sevemedim gitti.
Skibbe efendi de Wenger'e özeniyor herhalde.
Şu "500 pas" geyiği var ya... Arsenal'in tek yaptığı maç boyunca fıldır fıldır top dolaştırmak... Pas üstüne pas... Ondan sonra rakibi yorup, bir punduna getirip golü atıyorlar.
Bizimkilerden tek farkı, pas alışverişini sallanarak değil hızlıca yapmaları.
Ama yemez işte.
Premier Lig orası.
89. dakikaya girerken Arsenal, Tothenham önünde 4-2 öndeydi.
90+4'te maç bittiğinde skor 4-4'tü.
Temponuzu, gücünüzü, oyunu rakip kaleye yığmak ve akınlarla boğmak üzerine değil de top çevirmek üzerine kurduğunuzda, bir yolunu bulup gol atabiliyorsunuz ama aklı başında takımlar oyununuzu anlayıp gerekeni yapıveriyorlar.
Bizim ukala spor yazarları Wenger'i çok severler.
Ferguson'dan da aynı ölçüde kıl olurlar.
Peki Wenger bu kadar dahi antrenördü de Arsenal'in başında bulunduğu 12 yıl boyunca kulübe hangi başarılar kazandırdı?
1 ŞL finali, 1 UEFA finali, 3 lig şampiyonluğu, birkaç tane de FA Cup.
Ferguson'la kıyaslayın bakalım...
Üstelik genç oyunculardan, yeni nesillerden şahane kadrolar yaratmaksa, Sir Alex bunun kralını yapıyor. Ama adı çıkmış bir kere...
Wenger'i seven Ali Gursel, Ozan Ersoy, Ozgur Huseyinoglu, Mehmet Gorgen, Alpay Dedeoglu, bendeniz ve eminim baskalari ukala, ama su yaziyi yazan siz degilsiniz oyle mi? Size aynen iade ediyorum...

Forum iyice boktan hale geldi beyler, sadece aliskanlik oldugundan olsa gerek bakiyorum. Pek bir fikir yazan kalmadi artik eskisi gibi, varsa yoksa Kerem Tezic'in bahsettigi gibi laf sokusturmalar falan. Eskiden okudugumda birseyler elde ettigimi hissederdim, artik sadece sinir oluyorum. Foruma benim katkim oldukca az, ama vakit ve emek harcayanlarin da tadinin kactigini gozlemlemek koyuyor adama...
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Sanirim son on yilin basarili futbol takimlarini alip kabaca ikiye ayirabilirisniz futbol felsefesi olarak, topu kontrol ederek kazananlar (Arsenal, Barcelona) ve de rakibi kontrol ederek (ya da rakibe alan vermeyerek) kazananlar (Man U, Chelsea). Sanirim Liverpool bu spektrumun ortalarinda bir yerdedir, Milan ise ikinci gruba daha yakin, ama genel Italyan felsefesine bakildiginda ortalama bir Italyan takimina gore ilk felsefeyi de benimsemis bir takim. Ramos'un Sevilla'si ilk gruba girerdi, Inter ikiye falan diyebiliriz. Cok kaba bir gruplandirma ama uzun sure izleyince bu karakterler gozukur. Tabii Man U daha kanatlara dayali, uzun toplu ada futbolu oynarken Arsenal daha iceriye donuk Fransiz futbolu oynar, daha bir suru farkliliklar vardir ama kaba hatlariyla bu siniflandirmadan bahsetmek mumkundur.

Bunlarin birini sevmek digerini sevenleri ukala yapmaz. Ikisi de iyi olduklarinda zevkle izlenirler, ikisi de basarili olurlar. Tabii ki 30 yasin uzerinde hic bir oyuncuya bir yil ustunde konrat vermeyen, bu yuzden Vieira, Henry gibi adamlari yollayan, butcesi Manchester ve Chelsea'den epey dusuk, sahaya duzenli olarak 16-17 yasinda oyuncular suren Wenger ile Christiano Ronaldo'yu Real'e vermeyebilen dunyanin en zengin klubu Manchester United'in ya da 30 milyon pounda yedek oturtmak icin oyuncu alan ve bu yuzden Wenger'in elestirisine ugrayan Chelsea'nin basarilari hep ayni olmayabilir, ama CL finali, Premiership falan kazanan takim nasil kucumsenir onu da anlamam, herhalde birilerine ukala diyebilmek icin boyle mantik sapmalarini da araya karistirmak gerekiyor. O begenmediginiz Ingiliz ligi sampiyonlugunu Liverpool 20 senedir kazanamiyor, ama iki senede bir abone gibi CL finali oynuyor adamlar. Yine begenmediginiz CL finaline cikmak icin Chelsea Abramovic geldiginden beri milyarlar harcadi, zar zor gecen sene ciktilar. Bu arada bir adam Chelsea'nin yarisindan az para harcayip coluk cocukla cikti o finale.

Skibbe'nin bunu bizim takima uygulatmasi ise baska mesele. Ciddi kumar, cok uzun yillar ugrasilip oturtulan bir oyun tarzi o, GS'da en son ne zaman bir hoca Wenger'in Arsenal'de kaldigi kadar kaldi (12 sene), Gunduz Kilic kalmamistir, Wenger'i birak, Rijkaard'in Barca'daki bes senesini kim yasadi hoca olarak GS'da en son?

Arsenal'in futbolunu elestirmek icin verilen Tottenham maci ornegini ise anlamadim. Bir macin 89. dakikasina 4-2 onde giren (hem de ezeli rakibine karsi, futbolu izlemeye dun baslayip Arsenal'in ezeli rakibi Man U zannetmiyorsaniz Tottenham ile rekabetini bilirsiniz tabii, ben ukalalik olmadan belirteyim) hoca amacina ulasmis demektir. Futbolda 89 ile 94 arasi iki gol atmak taktik ile degil kaza ile olur, ama sizin bildiginiz boyle tilki hocalar varsa 89. u bekleyen rakibi faka bastirmak icin, yazin, biz de ihya olalim. Yani Arsenal'i elestirmek icin verdiginzi tek maclik ornek Wenger'in amacina ulastigi maclardan biri, son dakikalarda kazaya ugramis, her takima arada bir olur, hos oyle olmasa da ne zamandan beri bir hoca ve felsefesi tek bir macin son bes dakikasina bakilarak degerlendiriliyor?

Biraz daha uzun soluklu bir karsilastirma icin puan cetveline bakin, Arsenal 10 macta 20 puanda, Man U 9da 18, ikisi de mac basina iki puan aliyorlar, Man U eksik macini kazanamaz ise Arsenal'in altinda kalacak.

Kimse herhangi bir oyun stilini sevmek zorunda degil, ama birilerine ukala demek icin cok saglam bilgiyle ve mantik kurgusuyla yaziyor olmak lazim, bunlar olsa dahi belki de o lafi etmemek lazim.

Ali
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

WENGER'e laf eden tas olur :D

Yillarca belki Chelsea'ye sempati duymamdan dolayi hem FERGUSON'a hem WENGER'e uyuz olmustum.Chelsea'yi 3-5 bin kisinin seyrettigi gunlerinden beri takip ederim.Gun oldu ikinci ligte 30.000-40.000 kisilerle de mac yaptilar o gunleri de gordum.

MOURINHO Chelsea'nin basina gecince ilk kez (hemde son 20 senede) es deger bir hoca sahip oldugumuzu dusundum.(O donemdeki Chelsea Td'lerinden bir kac isim; VIALLI, GULLIT,HODDLE, RAINERI)

Bugun MOURINHO'yu cok tutmama ragmen hala WENGER ve FERGUSON sinifina ulasamadigini gordum.

Ingilizler'in GAFFER dedikleri hoca bu ikisi.Tottenham'in basina gecen "Harry" bunlarin mahalle versiyonu.

Riva'dan parca satip WENGER'i Galatasaray'in basina gecirsinler, forumda bazi arkadaslarin dedigi gibi Yesilkoyden abiyi dort ayak ustunde alip istedigi yere birakirim.

Skibbe WENGER'in kenefini temizlese uc bes bir sey ogrenir

Wenger Turkiye'ye gelmeyecegi icin
Skibbe de temizleyecegine yemegi tercih edecegi icin,
Bos geyik oluyor bunlar
Cok uzatmaya da gerek yok,
Hepimizin agzi var konusuyoruz :D
TRUST GALATASARAY
MGC
Salih Bora

Post by Salih Bora »

"Spor yazarları" demiştim ben.
Evet, istatistiklerle gevezelik yapıp dünya futbolu uzmanı kesilen ve İddaa'da Kolombiya İkinci Ligi maçlarına tahmin yapan bir kesim var.
Bunlar gazeteleri tarafından spor yazarı diye öne sürülüyorlar.
Ozan Ersoy da herhalde oralardan birinde kalem oynatıyormuş ki lafımı üzerine alındı.
Wenger'i sevmek ukalalık olmaz. Ama Wenger'i sevip Ferguson'u yerin dibine batırmak ukalalıktır, züppeliktir.
İmaj herşeydir diye boşuna söylemiyorlar. Ferguson'da imaj kötü.
5-2'lik Fener maçından sonra bu ukala spor yazarları Wenger'in ne kadar dahiyane bir hoca olduğunu anlata anlata bitiremediler.
Bizim büyük takımlar neden Wenger modeli denemiyormuş...
İlk tefe koyan kendileri olur.
AYRILMAZ İKİLİ
Mehmet Gurdal Cetin

Salih Bora wrote:"Spor yazarları" demiştim ben.
Evet, istatistiklerle gevezelik yapıp dünya futbolu uzmanı kesilen ve İddaa'da Kolombiya İkinci Ligi maçlarına tahmin yapan bir kesim var.
Ozan Ersoy da herhalde oralardan birinde kalem oynatıyormuş ki lafımı üzerine alındı.
Wenger'i sevmek ukalalık olmaz. Ama Wenger'i sevip Ferguson'u yerin dibine batırmak ukalalıktır, züppeliktir.
5-2'lik Fener maçından sonra bu ukala spor yazarları Wenger'in ne kadar dahiyane bir hoca olduğunu anlata anlata bitiremediler.
Valla Salih ben aslinda super akilli bir adam oldugum icin spor yazarlarindan kastini anlamistim aslinda ama du bakalim ne olucak diye ses cikarmadim. :D

Ben satis ve pazarlamaciyim yazarliktan anlamam cok fazlada yazdiklarim okunmaz .Sayilmiyorum o sebepten dolayi :D
TRUST GALATASARAY
MGC
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Cirak wrote: ..
Ama vakit ve emek harcayanlarin da tadinin kactigini gozlemlemek koyuyor adama...
Burada az yaziyorum dedigin halde Wegner'i poh pohlayan ukala spor yazarlari denince kendi ustune almissin. Wenger'i sevenler dese anlardim belki.

Hangi emekten bahsettigini bilmiyorum ama buranin tadini kaciranin kim oldugunu ap acik belli. Ozan'in yazdigi yazilari okumuyor musun sen? Bunlar seni rahatsiz etmiyor demek ya da sana sokusturmadigi icin itirazin yok, oyle mi? Amerikada soylenen bir soz var. Kilicla yasayan kilicla olur. Yaparsan sana da yaparlar. Bu kadar basit. Salih Bora ile hicbir samimiyetim yok. Boyle kliklesme olayina da cok karsiyim zaten. O yuzden dusmanima vuran (zaten kimseyi dusman ad etmiyorum)dostumdur gibi bir niyetim olmadigini belirterek yazdiginda ukala ile bir hedef secmis ise eger o hedefin kim oldugu da belli idi bence. Burada ben bilirim diye gecinen ve ukalanin dik alasi almis zaten mesaji ve cevapta vermis.

Bu tur soguklugun kabak tadi verdigi dogru ve buradan adam kactigi da dogru. Bu uyariyi sadece sevdiklerine laf atana degil sevdiginin de hirsla saga sola saldirdiginda soylediginde kiymeti olacak, Mehmet. Degilse bu boyle gider ve gidecek.
Last edited by Cengiz Akgun on Thu Oct 30, 2008 11:46 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote: . O yuzden dusmanima vuran (zaten kimseyi dusman ad etmiyorum)dostumdur gibi bir niyetim olmadigini belirterek yazdiginda ukala ile bir hedef secmis ise eger o hedefin kim oldugu da belli idi bence. Burada ben bilirim diye gecinen ve ukalanin dik alasi almis zaten mesaji ve cevapta vermis.
Yoo hic oyle bir sey yokmus. Bakin bana yazmamis. "Spor yazarlarina" yazmis, bense ustume alinmisim. Ya sen olmayan bir seyi yaratmaya calisiyorsun, ya o kiviriyor.

Yazdigi yazida ne 500 pasin neden yanlis oldugu uzerine aciklama var, ne neden islemeyecegi konusunda aciklama var, ne 4-2'den 4-4'e gelme konusu aciklanabilmis, ne Ferguson - Wenger karsilastirmasi var. Isin gulunc tarafi o kadar pas yapabilmenin guzel tarafini "rakibi yorup, bir punduna getirip golu atmayi" gorebilmis ama okuyana neden bunun yanlis oldugunu aciklayamamis. Ne var? Kilic var... Pardon a moi...

Ozan Ersoy
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:
Salih Bora wrote:"Spor yazarları" demiştim ben.

Valla Salih ben aslinda super akilli bir adam oldugum icin spor yazarlarindan kastini anlamistim aslinda ama du bakalim ne olucak diye ses cikarmadim. :D

Ben satis ve pazarlamaciyim yazarliktan anlamam cok fazlada yazdiklarim okunmaz .Sayilmiyorum o sebepten dolayi :D
O okumadiklarmizdan biraz daha yazsanda bizde yine okumasak:)

Cok zamandir sorucam sana, ama unutuyorum. Manchester city cok transfer yapti, cok iyi adamlar aldi, bende maclarini izlemeye basladim. Ama Robinho'dan cok Ireland diye bir adam var, onu cok begendim. Topun ustuden zip zip ziplamiyor ama topu alisindan bile beli cok teknik, ve en onemlisi cok etkili. Man city alt yapisindan deniyor, sen takip etmissindir onceden, bu cocuk hepmi boyleydi, yoksa bu senemi boyle oldu. Yoksa benmi abartiyorum?

Benim tahminim ingilternin geliceginde, Xavi gibi, kisa boylu cift yonlu teknik ispanyol tipi orta sahalarin oncusu olucak.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

ARAGONES İLE ÖZEL GÖRÜŞTÜ!..

Fenerbahçe'de, Eskişehir maçında sakatlanan Alex’in yerine, Arsenal karşısında forma giymesi beklenen Emre Belözoğlu’ndan şok haber geldi.

Bu sabahki çalışmadan sonra Aragones ile bir toplantı yapan Emre Belözoğlu'nun, sakatlığının tam geçmediği ve hazır olmadığını söyleyerek bu karşılaşmada oynamak istemediğini Aragones’e bildirdiği öğrenildi.

İspanyol teknik adamın ise Emre ile konuştuktan sonra Milli futbolcudan, İstanbul’da bırakarak, çalışmalarına Samandıra’da da devam etmesini istedi. Aragones’in bu kararı almasındaki en büyük sebebin ise, Alex’in de Galatasaray maçında forma giyme şansının zor olduğu için Emre’nin derbi maça hazırlanmasının sağlanması olduğu ifade edildi.

-KAZIM’A SARILDI-

Kadıköy’de oynanan Arsenal maçı öncesinde Colin Kazm ile tartışan Aragones’in, Çarşamba akşamı deplasmandaki Arsenal maçı için ise adeta bu oyuncuya sarıldı.

Aragones’in, Kazım ile yaptığı özel görüşmede, “Arsenal maçında oynamak istiyordun, al sana Emirates Stadı’nda formayı veriyorum” dediği öğrenildi.

Fenerbahçe’nin, Arsenal karşılaşmasına çıkması beklenen 11’i ise şu isimlerden oluşuyor;

Volkan Demirel , Gökhan Gönül, Edu, Lugano. R. Carlos. C. Kazım. Selçuk, Maldonado, Uğur Boral, Semih ve Güiza.

NOT: Selçuk ve Maldonado ikilisinden birinin yerine Josico’nun da ilk 11’de forma giyme şansı var.

MARATON.COM.TR/ ÖZEL
HABER: YILMAZ DİRİM
Mehmet Gurdal Cetin

Emre Galatasaray macina saklaniyordur :D
Hayatta oncelikler var bilirsiniz.
Arsenal yine cikarmadan 5 felan yapmaya kalkarsa :D bizim mac yine tutunacak dal olacak.

Bari Arsenal deplasmanindan puan cikarsalar da bizim maca bulutlarin ustunde gelseler.

Gerci ben Arsenal'in gol umudu EDU'dan cok korkuyorum.
Roportajda Arsenal'a golum var demis :D
TRUST GALATASARAY
MGC
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Fenerbahçe'de teknik direktör Luis Aragones'in Arsenal maçı için belirlediği 18 kişilik kadro şu futbolculardan oluşuyor:

''Volkan Demirel, Volkan Babacan, Gökhan, Lugano, Yasin, Edu, Roberto Carlos, Selçuk, Josico, Maldonado, Ali, Deivid, Kazım, Burak, Uğur, Vederson, Semih, Güiza.''

AA
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Volkan
Gökhan - Edu - Lugano - Roberto Carlos
Kazım - Selçuk - Maldonado - Uğur
Semih - Güiza

Fenerbahçemiz bu 11'le Arsenal karşısına çıkıyor. Hedefimiz puan veya puanlar almak. FB taraftarının büyük çoğunluğu 3-0'lık bir mağlubiyete razı hale gelmiş.

Alex olsa kesin gol atılırdı, ama şimdi bu konuda FB'nin şansı ciddi oranda azaldı diye düşünüyorum. Semih'in performansı çok belirleyici olabilir.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

İlk 5 dakka FB topa dokunamadı. Ama bir kaza golü atabilirlerdi az önce...

8' Persie kaçırdı... Volkan kurtardı denebilir...

Fener, doğal olarak, kontratak oynamaya çalışıyor. Bu şekilde gol bulma şanslarıda var...

12' Volkan birtane daha kurtardı, çok net olmasada...

13' Volkan bir tane daha...

16' Çok net bir pozisyonu daha kaçırdı Arsenal

Aragones klubede değilmiş, ayaktaymış...

Pozisyonları saymazsak 2-2'lik Barça-GS maçını andırıyor.

20! RC kendi kalesine atıyordu az daha...

Fenerin kontratağı kötü bitti.

25' RC 40 metreden vurdu...

Her geçen dakika Fenerbahçenin şansı artıyor :)

28'FB duran top kullandı..

Arsenalliler sırf pas yapmak için oynuyor gibi.

30' FB yine duran top kullandı...

30' FB taç attı. Guiza vurdu...

31' Direkten döndü. FB bugün çooook şanslı...

35' Gökhan çok uzaklardan sert ve isabetli vurdu...

Bu balla fener maçı kazanabilir :D

39! Volkan bir tane daha....
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Volkan tek başına ayakta tutuyor Feneri...
Post Reply