Yolculuk / Ani /Konu dışı

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Aksam isten cikip Kayinvalidem'e bir gittim ki ne goreyim, tum aile esrafi orada hazir bekliyor.Tombala oynanacak.Ulen alkol yok dansoz yok, rahatca sigara icemeyecegiz (kosturan duran cocuklar , yaslilar var) Bitmez ulen bu gece derken isin rengi degisti.

Parasina oynaniyormus bu meret. :) Koskoca teyzeler, anneanneler , halalar amcalar enisteler actimi kesenin agzini.Kart basina 1 YTL ."Haaa dedim kendi kendime simdi ortalik guzellesecek."

Caylar demlendi, tatlilar borekler geldi gitti, misirlar patladi, sut misirlar kaynadi ve tombala cekilmeye basladi.Bebeligimde oynadiysam bir odur yani ama bir sardi ki sormayin.Iki uc kere de 1. ve 2. cinko yaptiktan sonra bir de tombala patlattim ki sanirsin Las Vegas'ta ruletten bulmusum parayi.

-Koskoca anneannenin (Cigdemin anneannesi) tombalada cikan 6 mi 9 mu kavgasi (9'un alti cizgili olurmus sonradan ogrendim)

-Buyuk hala'nin bir teyzeyi elinin kerametsiz olmasi ile suclamasi
harala gurele bagiris cagirislar.

- Tombala cekimine hile karistirildigi iddiasinin ortaligi kasip kavurmasi, karistirilmadigini ispat icin ayaga kalkan teyzenin eteginin icinden tombala taslarinin dokulmesi , ortaligin ayaga kalkmasi..

- 14 - 31 - 88 nolu tombala taslarinin eksik olmasi, bunu benim farketmem ancak 4-5 tur kimseye soylememem.

-Bu kaos aninda saatler tam gece yarisini vururken Ege'nin sirtina kadar sicarak doldurmus oldugu bezi cikarmaya calismam ve O'nun elimden kacarak hali ve mobilyalara kicini surterek ciglik cigliga tum ev halkini pesinden kosturmasi,

- TV'deki hic bir soru sormadan para dagitan VARMISIN YOKMUSUN yarismasindaki gedikli elemanin 125.000 YTL kazanmasina "IHHH SALAK ADAM NIYE KABUL ETTI KI " diyen 80'lik anneannemizin sok yorumu..

- Akabinde benim milli piyango cekilisi icin Cigdem'den biletleri istemem Cigdem'in bon bon bir suratla "ne bileti , ben bilet milet almadim" demesi ve benim suratimdaki "MILLI PIYANGONUN BANA OLAN 20 MILYON DOLARLIK BORCUNU ODEMEKTEN VAZGECTIGI O BOS AN"

-Bana "olsun askim ben seni parasiz da seviyorum bana bi elma soysana " demesi , enistenin ve yegenlerin annemin araya girip meyva bicagini elimden almaya calismasi "yapma oglum sen uyma bu deli kiza" demeleri...

-Butun gece (seker hastasi olan Bana) "YE ASLANIM SAGLIK SIHHAT OLSUN TOPAK TOPAK ET OLSUN " DİYEREK baklava ve bilumum tatli yedirmeye calisan anneanne ,kayinvalide ,teyze, hala tayfasi.

Sonuc seker 450 (Dejavu yine yeniden) :)

Cok yogun bir yilbasi gecirdim anlayacaginiz..

Ama hepsini cok seviyorum.
Herkese tekrar mutlu yillar.
TRUST GALATASARAY
MGC
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Cok guzel ve kapsamli bir sigara yasaklama kanun tasarisini hukumet mecliste komisyondan gecirmis. Bu hizmetleri eger bu kanun gecip ve istisnasiz uygulanirsa tarihe gececek nitelikte. Bu uygar cabayi cani yurekten alkisladim ve takdir ettim. Insallah lafta ve kagit uzerinde kalmaz.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Cengiz Akgun wrote:Cok guzel ve kapsamli bir sigara yasaklama kanun tasarisini hukumet mecliste komisyondan gecirmis. Bu hizmetleri eger bu kanun gecip ve istisnasiz uygulanirsa tarihe gececek nitelikte. Bu uygar cabayi cani yurekten alkisladim ve takdir ettim. Insallah lafta ve kagit uzerinde kalmaz.
Onemli olan uygulanirlik.Yasayi yapmak kolay ama uygulamasi zor olan kismi bence.

Benim bildigim kapali alanlarda ve devlet dairelerinde sigara yasagi belki de 10 yildir var.Universite koridorlarinda yazisinin altinda sigara tuttururulurdu buna bende dahil olmak uzere.

Insallah uygulanir ve bizim gibi tiryakilerin "sigara icme ozgurlugu" yok edilir.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Uc gunde bir solukta bir kitap okudum, gecen yaz tatile gitmeden once almistim ama okumasi bu seneye kismetmis!

Kitabin adi "Buyukelci".Yazar elcinin torunu Emir Kivircik ve de Buyukelci Behic Erkin.

Behic Erkin Ataturk'un dava arkadaslarindan.Turkiye'de demiryollarinin babasi diye geciyormus.ITU'nun tum derslerinin turkcelestirilmesine calisip gerceklestirmis.MIT'in kurucularindan.Almanlarin en ust derece devlet nisanina sahip hemde 5 tane.Almanlardan haz etmeyen,onlara saygi duyan ama bir Turk subayinin bir Alman askerden emir almamasi gerektigine inanan ve Almanlarin da sevmedigi ama madalya verecek kadar saygi duydugu bir insan.Tabii bakanlik yapmis, Genelkurmay ikinci baskanligi yapmis.En onemli basarisi cephelere sevkiyatlari dakik yapmasi ve Kurtulus Savasi"nin kazanilmasinda onemli katkiya sahip olmasi.Daha bir cok ozelligi var ve siddetle tavsiye ederim.

Kitabin icerigi ikinci dunya savasinda elci'nin mucadelesi.Savas baslamadan kisa sure once Paris Buyukelciligine ataniyor Ismet Pasa tarafindan daha dogrusu Berlin ve Paris secenekleri sunuluyor.Kendisi Paris'i seciyor daha zorlu olacagindan.Tum yahudi Turk vatandaslarini Nazilerden koruyor ve hatta vatandasliktan cikmis olanlari dahi vatandaslik statsune alip Almanlardan kurtarmaya calisiyor.Bunun tamamen diplomatik mucadelesi anlatiliyor.Gereksiz resmi belgelerle okuyucuyu sikmadan ama iyi bir arastirma ile yazilmis.

Iki gundur dusunmeden edemiyorum.Dunyada en guclu lobi Musevi lobisidir.Soykirimda bize aleyhtarlik eden ulkede Fransa'dir.Ve eski Osmanli subayi, Turkiye Cumhuriyetinin onemli gorevlerinde bulunmus bir Turk diplomati TC devletinin olanaklarini seferber ederek yahudi vatandaslarini bu soykirimdan korumaya calisiyor.Dusunun ki Blaum denilen eski bir Fransa Basbakanini oglunu kamptan cikariyor Cumhurbaskani Ismet Inonu'yu araya sokarak.

Kitaboi okuyunca sadece Almanlarin degil Fransizlarinda soykirim suclusu oldugunu goruyor insan.Ote yandan Musevi cemaatlarindan cok daha fazla destegi hakediyormus devletimiz Ermeni soykirimi iddialari karsisinda.

Herkese tavsiye ederim.Kitap GOA yayinlarina ait.Yazari tekrar ediyorum Emir Kivircik ve kitabin ismi Buyukelci.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Savas Macun wrote:
Cengiz Akgun wrote:Cok guzel ve kapsamli bir sigara yasaklama kanun tasarisini hukumet mecliste komisyondan gecirmis. Bu hizmetleri eger bu kanun gecip ve istisnasiz uygulanirsa tarihe gececek nitelikte. Bu uygar cabayi cani yurekten alkisladim ve takdir ettim. Insallah lafta ve kagit uzerinde kalmaz.
Onemli olan uygulanirlik.Yasayi yapmak kolay ama uygulamasi zor olan kismi bence.

Benim bildigim kapali alanlarda ve devlet dairelerinde sigara yasagi belki de 10 yildir var.Universite koridorlarinda yazisinin altinda sigara tuttururulurdu buna bende dahil olmak uzere.

Insallah uygulanir ve bizim gibi tiryakilerin "sigara icme ozgurlugu" yok edilir.

Selamlar
Savas
Almanya ve Fransada da yeni yilla uygulamaya giren bu yasaklar epey bir tepki gormus. Gelsinlerde bir Amerikayi gorsunler. Sigara icmenin neredeyse koku kazinmak uzere. Kahveye ya da cayina fare zehiri katalim seker yerine deseler icecekler mi? Ayni sey birader. Ustelik sigara icen yanindakine de icirtiriyor.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Cengiz, Turkiye'de icenlerin bir cogu efkardan iciyor. Arabesklik nedeniyle iciyor. Yani duygusal nedenler on planda. Mantik arka planda kaliyor yine.

Arabesklik suc olmadigina gore sigara icmeyi suc haline getirmek anlamsiz. Once kafalarin degisecegi sekilde uygulamalara girip (egitim butcesini arttirip, gericiligi yok edecek onlemler alip, vs.) bu isi temelinden cozmedikten sonra, sigara icmeyi yasaklamak, yavas yavas olme yolunu secenlerin (bu, yanindaki icerken uyarmayan icin de gecerli) bu secme haklarini ellerinden almak olur sadece. Yani garibanin sirtina fazladan bir yuk daha binmis oluyor, ki polis de genelde sokaktaki garibani yakalar zaten ceza kesmek icin. Gidip de zenginlerin balosunda ceza kesecek hali yok.

Turkiye'yi bilmiyorum ama genelde istatistiki olarak (yuzde olarak) yoksullar zenginlerden daha cok sigara iciyorlar. Bunda yukarida soyledigim gibi zenginin daha egitimli olmasinin ve kaybedecegi daha cok seyinin olmasinin - daha az arabesk olmasinin - da rolu var.

Yani sigara icmeyi azaltmak yoksullugu azaltmakla mumkun. Yoksullugu da yasa gecirerek azaltmak imkansiz. Yoksa herkes azaltirdi o yasayi gecirerek.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ayni ABD'deki gibi, Ingiltere'de de irkciligi kiskirtmak icin yapilmadik sey kalmadi son zamanlarda. Simdi Watford'lu 19 yasinda bir futbolcuyu sinir disi etmeye ugrasiyorlarmis kiytirik bir nedenden dolayi. Ancak taraftarlar kampanya baslatip futbolcunun arkasina gecmisler. En son macta her iki takimin taraftari birlikte alkislamislar cocugu. Yani Ingiliz halki yememis yemi. Hem de en tutucu kesimlerden olan futbol taraftarlari bu yemi yemeyen. Aferim Ingiliz halkina.

http://www.wsws.org/articles/2008/jan20 ... -j04.shtml
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Kara wrote: ..
Arabesklik suc olmadigina gore sigara icmeyi suc haline getirmek anlamsiz. Once kafalarin degisecegi sekilde uygulamalara girip (egitim butcesini arttirip, gericiligi yok edecek onlemler alip, vs.) bu isi temelinden cozmedikten sonra, sigara icmeyi yasaklamak, yavas yavas olme yolunu secenlerin (bu, yanindaki icerken uyarmayan icin de gecerli) bu secme haklarini ellerinden almak olur sadece. Yani garibanin sirtina fazladan bir yuk daha binmis oluyor, ki polis de genelde sokaktaki garibani yakalar zaten ceza kesmek icin. Gidip de zenginlerin balosunda ceza kesecek hali yok.

.
Birak artik bu gariban muhabbetini birader. Turkiyedeki benim bildigim "gariban" kardesim ve karisi iki sene once fosur fosur sigara icmekten 60 yasini bulamadan olen kayinvaldenin akciger kanserinden gozlerinin onunde eriyip akip aci icinde kivranip olmesini unutup gunde iki pakete cikarmislar bu mereti. Bana hic sigara icmeyende akciger kanseri oluyor diyorlar. Gunde 6-7 liradan ayda 200TL sigara parasi veriyor ustelik bu garibanlar. Hicte acimadan. O parayi ceza diye al bak bakalim bir daha iciyor mu sigara icilmez denilen yerde bu gariban takimi?

ABD'de zibidilik, moda, yasam bicimi adina yenilen her boku "bunlarin muhakkak bir bildigi var" diyerek tadmaktan kacinmayanlar boyle konularda Amerikalilari nedense taklit etmezler.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Cengiz Akgun wrote:Birak artik bu gariban muhabbetini birader.
Tamam ben birakayim gariban muhabbetini ama bu senin hala saga sola bakip nasil oluyor da oluyor, orada olmuyor burada oluyor diye merakla kafani kasimani engellemeyecek ama...

Hem tabii herseyi polisle cozmek kolay! Dikersein herkesin basina bir polis, hatta halki egitirsin birbirini gammazlasin polise diye, hem kanser sayisi azalir, saglik harcamalari da duser, butce rahatlar, insanlarin refah seviyesi artar cepte kalan para ile, hem de ogle milleti egiteyimfilan diye ugrasmana, kaynak harcamaya gerek yok. Yine para cepte kalir.

Tabii ya, nasil olmusta daha once dusunememisler. Bu meret 50 yili askin suredir ortalikta.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Kara wrote:
Cengiz Akgun wrote:Birak artik bu gariban muhabbetini birader.
..
Hem tabii herseyi polisle cozmek kolay! Dikersein herkesin basina bir polis, hatta halki egitirsin birbirini gammazlasin polise diye, hem kanser sayisi azalir, saglik harcamalari da duser, butce rahatlar, insanlarin refah seviyesi artar cepte kalan para ile, hem de ogle milleti egiteyimfilan diye ugrasmana, kaynak harcamaya gerek yok. Yine para cepte kalir.

Tabii ya, nasil olmusta daha once dusunememisler. Bu meret 50 yili askin suredir ortalikta.
Hicbir yerde herkesin basina polis dikilemiyor. Sadece icene degil icertene ceza koydun mu adam basi ceza yiyecegim diye lokantanin barin meyhanenin sahibi icirtmiyor. Bu isi boyle cozuyorlar. Ama laf olarak bu ceza kondugu anlasildiginda kimse takmiyor. Ben sahsen sigara icilmez denilen yerde icilirse gammazlarim oranin sahibi filan olmasam bile. Hicte gocunmam garibanin baska eglencesi yok iste suracikta iciyor diye.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Cengiz Akgun wrote:Hicte gocunmam garibanin baska eglencesi yok iste suracikta iciyor diye.
Ben de gocunmam cunku sigaranin benim uzerimdeki etkisinin bilincindeyim. Bilincinde olmayanlara da nazik yada degil dersini vermek bana duserse bu gorevi yapmaktan cekinmem.

Ancak konu yasakla bu isin cozulup cozulemeyecegi konusu esas. Ve senin cezali yaklasimi alkisliyor olman. Senin bu alkisi iyi niyetle yaptigindan zerre kadar suphem yok. Ancak olayin bir de diger yuzu var.

Ben diyorum ki yasakla bu isler cozulemez. Belki arka plana itersin ama cozemezsin. Cezaya yonelmek her zaman acizlik gostergesidir. Beylik laflar degil bunlar. Gercekler. Ve bu gerceklerin pratik sonuclari var. Hukumetler kendilerini aciz hissetikleri zaman cezaya yoneliyorlarsa o zaman yahu neden boyle oluyor diye kendimize sormamiz gerekir. Hemen halkin cahilligine yuklenmek insafsizlik olur.

Ayrica hukumetler halkin sagligini bu denli dusunuyorlar madem o zaman sigara uretimini yasaklasinlar yada kota koysunlar, olsun bitsin. Sigara fiyatlari ayyuka ciksin ve sadece zengin adam alip icebilsin. Millet sokaklara dokulup, ortaligi alt ust edecek degil. Etse bile bir iki haftada gecer gider. Ama yapamazlar. Cunku milyarlar donuyor o piyasada. Yani hukumetlerin derdi halk sagligindan cok 'yasak' mantalitesini topluma yerlestirmek. Ne kadar kisesel yasaklar getirirlerse, yani insanlarin ozel hayatlarina ne kadar mudahele ederlerse, onlari bu duruma alistirma olasiliklari o kadar artar. Sonra gelsin telefon dinlemeler, arkasindan gelsin mektup acmalar, gelsin Guantanamo beyler ve hanimlar. Olaya biraz da bu acidan bakmakta fayda var. Adamlar Ingiltere'de hiz sinirini asanlari uydudan enselemek icin calismalar yapiyorlar. Halkin yararina diye. Hukumetin yararina demek islerine gelmiyor cunku. Sanki hukumetler halki gercekten temsil ediyormus havasi yaratiyorlar. (ve boylece derin konulara dogru kayiyoruz yine.)
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

6 Ocak 2008

Yılmaz ÖZDİL

Spor...

IVAN Klasnic.

Hırvat.

Milli futbolcu.

Werder Bremen’in yıldızı.

28 yaşında.

Önceki sene, herkesin başına gelebileceği gibi, apandisiti patladı, ameliyat oldu. Ama bu ameliyat sırasında nasıl olduysa oldu, böbrekleri hasar gördü, iflas etti.

Ölüm çok yakındı.

Böbrek nakli şarttı.

Anneciği "ben veririm" dedi.

Aldılar anneden...

Taktılar oğluna...

Olmadı maalesef.

Bünyesi kabul etmedi.

Umutlar sönüverdi bir anda.

Sözleşmesi bitmişti bu arada...

Top oynayamıyor, idmana bile çıkamıyordu doğal olarak... Werder Bremen kulübü, "sporcu" kavramına yakışır bir davranışta bulundu; sanki "yeni transfer ediyormuş" gibi, bastı parayı, sözleşmesini yeniledi, "sen yeter ki moralini bozma" dedi.

Tahlil, tahlil, tahlil...

Babasının böbreği uydu.

Yine yattı ameliyat masasına.

Ve, mucize gerçekleşti.

Annesinin böbreğini kabul etmeyen bünye, ısrarla hayata tutunan bu gence, bir fırsat daha vermiş, babasının böbreğini kabul etmişti.

Ama öykü bitmemişti...

Ivan, giydi eşofmanlarını.

İdman, idman, idman...

2 ay içinde 2 kez organ nakli ameliyatı geçirmesine rağmen, insan üstü gayretle, başına gelenlerden 13 ay sonra, yeşil sahalara geri döndü, Werder Bremen’in "ilk 11" formasını kaptı... Yeniden çıktığı ilk maçında, mükemmel futbol oynadığı yetmezmiş gibi, 2 de gol attı.

*

Almanya’nın dünyaca etkin dergisi Kicker, okurların verdiği oylarla, Ivan Klasnic’i "2007’nin sporcusu" ilan etti.

*

Ve, Türkiye...

*

Milli takımın, Beşiktaş’ın eski yıldızı İlhan Mansız, büyük bir medeni cesaret örneği göstererek katıldığı Buzda Dans Yarışması’nı birincilikle bitirdi. 150 bin lira ödül kazandı.

Sonra ne yaptı?

150 bin liralık ödülünü cebine atmak varken, gitti, Türkiye Böbrek Vakfı’na bağışladı.

E merak ettim...

Aradım İlhan’ı, sordum:

"Niye?"

Anlattı...

"Kazanırsam, ödülü mutlaka bir hayır kurumuna bağışlayacağım demiştim kendi kendime... Ama hangisine, karar vermemiştim... Ramazan ayıydı. Bir iftar daveti geldi bana... Türkiye Böbrek Vakfı’ndan... Gittim. Çocuklar vardı. Hepsi böbrek hastası... O küçücük çocukların hayata tutunmak için nasıl gayret sarf ettiklerini gördüğümde, hem çok duygulandım, hem de sağlıklı bir insan olarak utandım doğrusu... Üstelik, koskoca spor camiasından, sadece ben ve bilardo şampiyonumuz Semih Saygıner vardı orada... Başka kimse yoktu. Spor camiasının, biraz morale ihtiyacı olan bu çocuklara hiç destek vermediğini, umurlarında bile olmadığını gördüm. İşte o an, karar verdim. Kazanırsam, ödülümü Böbrek Vakfı’na bağışlayacaktım. Bağışladım."

*

2007 geride kaldı.

Yılın "spor"cularını seçtik.

Şöyle bir bakıyorum listeye...

Kimi şampiyon.

Kimi golcü.

Kimi madalyalı.

Yani, seçtik de...

Aslında yılın "skor"cularını seçtik.

Çünkü seçtiğimiz tüm isimler, yaptıkları "skor"lar nedeniyle yılın ödülüne layık görüldüler.

*

O halde soralım bir daha:

Sizce yılın "spor"cusu kim?

www.hurriyet.com.tr
Konsantrasyon, concentration, concentracion

nefvakfi.org
Mehmet Gurdal Cetin

Ege'nin en sevdigi cizgi film kahramani

MARSUPILAMI !!

Seyretmeden uyumuyor :)

Kim bu nasil bir hayvan derseniz,bayag unlu, ee tabi Galatasarayli oldugumuz icin de bize Fransiz bir cizgi kahraman yakisirdi.

Hergun uyduda (TURKSAT 1 C) YUMURCAK TV de cikiyor.

Cocugu olanlara tavsiye ederim bayilacaklar..

http://en.wikipedia.org/wiki/Marsupilami
TRUST GALATASARAY
MGC
Mehmet Gurdal Cetin

INSANLAR IKIZ YARATILMISTIR DIYEN KIMSE VALLAHI DE DOGRU SOYLEMIS BILLAHI DE DOGRU SOYLEMIS.

KARSINIZDA CEK CUMHURIYETINDEN SANSAL BUYUKA :)

http://www.smeral.cz/data.php?data=predstaveni&jazyk=gb
TRUST GALATASARAY
MGC
Mehmet Gurdal Cetin

Bir kitap tavsiye edeyim forumdaslarima.Gecen haftasonu aldim.Elimden birakamiyorum.

PHILLIP MANSEL'in yazdigi "KONSTANTINIYYE"

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=128017

Fiyati 25 YTL
EVEREST YAYINLARINDAN CIKMIS
Kitapla ilgili bir yorum...
http://www.radikal.com.tr/ek_haber.php? ... berno=7097

Tarihe benim gibi meraki olanlara bir diger tavsiyem de (alali bayag oldu ama)
CAROLINE FINKEL'in "RUYADAN IMPARATORLUGA OSMANLI İMPARATORLUGU"

http://www.osmansdream.com/

Bunun fiyatini hatirlamiyorum, hardcopy olarak bayag bi para verip almistim ancak degdi.
TRUST GALATASARAY
MGC
Post Reply