33. hafta: Sivasspor-GS 3-5 (Song(KK),Arda(3), Ayhan, Hakan)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Maç nasıl biter?

Poll ended at Tue Apr 29, 2008 10:53 pm

Sivas kazanır
3
8%
Berabere biter
9
23%
Galatasaray kazanır
27
69%

Total votes: 39

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Baris ile ilgili problemi merak edenler, bu sene oynadigi butun maclari izleyip, ayagina gelen kac topun kacini rakibe verdigini saysinlar. Ahlak, yere dusmek falan problem degil benim acimdan (surekli kendini atmasi rahatsiz edici ama esas sorun degil).

Ben bir macta saydim, 10da sekizden sonra biraktim. Forvet oyunculari dahi (ki pozisyonlari icabi onlar en cok top kaybeder) Baris kadar top kaybetmiyor. Eger bu zamanla duzelir umit ediliyorsa, ben de umit ederim ama bu sezon rakibe cok top verdi. Verdigi yerler de zaman zaman direkt atak yememize sebep oldu. Kosmak iyi hos, lazim da, ama birilerinin kosup kazanilan toplarla olumlu bir sey de yapmasi lazim.

Dun oynadigimiz takim FB'den yarim saatlik oyuna 4, BJK'den 15 dakikalik oyuna 2 yedi o sahada. Ayhan o sutu 3 sezonda bir atar. Arda da her mac bu kadar rahat gol atamaz. Tabii biz de her mac boyle ucube goller yemeyiz.

Ama zafer sarhoslugu icinde unutulmamasi gereken Sivas'in zayif bir takim oldugu.

Bulent Uygun'a bes yedikleri mactan sonra hakemden aglamak yakismis. Uc buyuklerle alti mac yaptilar, bes yenilgi bir galibiyet aldilar. FB sezonun ilk 8 macinin besinde puan kaybetti, kazanabildikleri uc mactan biri Sivas' karsiydi. 6 macta 15 gol yiyip 6 gol attilar. Puan aldiklari tek mac BJK'in Liverpool'dan 8 yemesinin hafta sonunda takim ilk kez seyicisi karsisina cikip hem takim hem yonetim seyirci tarafindan protesto edildikleri bir macta, BJK'in bu sezon krizinin tam ortasinda oldu.

Dusenler dahil ligde uc buyuklere karsi bu kadar kotu karnesi olan takim yok. Sonra bu adamlar diger takimlara karsi neredeyse fire vermiyorlar, ve bunun aciklamasi konsantrasyon oluyor.

Bulent dun oyuncularinin kalitesinin sinirli olmasina bagladi uc buyuklere karsi alinan sonuclari. Diger takimlara karsi Man U oyunculari mi cikiyor sahaya?

Senenin rezaleti herkes tarafindan saksaklanarak, bravo denilerek kapandi. Ben de bravo diyorum. Ikinci Lig A uc buyuklerden alti macta ucten fazla puan alabilecek takim dolu.

Ali
Last edited by Ali Gursel on Mon May 05, 2008 1:41 pm, edited 2 times in total.
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Celal Gürcüoglu wrote:
Tan Erten wrote:
Birol Önder wrote:Sivassporlu futbolcu Sezer'in attigi ücüncü golden sonra yaptigi haraket icinbir ceza verilmesi gerektigini düsünüyorum.l
Kesinlikle katılıyorum, terbiyesiz herife iyi bir ceza kesilmeli. O tip bir harekete sebep olacak gerginlik de yoktu mac icinde. Kafasına alınca iki golu sonra oturdu aşağı gerçi..:)
Ne yapti? Ben o sirada dizime vurmakla mesguldum :)
İki kolu vücudunun yanında "geçirme" hareketi yaptı. Tarif biraz kötü oldu şöyle anlatayım. Bizim çocukluğumuz zamanında "Musti" diye bir çizgi film karakteri vardı, konuşurken kollarını ileri geri oynatırdı. :) İşte o hareketi uzun süre yaptı.
Tan Erten
Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Filenin Sultanlari'ndan bahsetmiyor nedense kimse.
Edu golü elle atmIs sanki.
Deivid'in attigi FB'nin ücüncü gülünde Gencler kalecisi elini gösterip hakeme dogru kosuyor her nedense.
Dün ak$am Stadyum programinda mac özetlerini izlerken Sivas - GS macinin heyecanInI henüz üzerimden atamadigim icin, fazla dikkat edemedim bu iki pozisyona.
Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Ali Gursel wrote:Baris ile ilgili problemi merak edenler, bu sene oynadigi butun maclari izleyip, ayagina gelen kac topun kacini rakibe verdigini saysinlar. Ahlak, yere dusmek falan problem degil benim acimdan (surekli kendini atmasi rahatsiz edici ama esas sorun degil).

Ben bir macta saydim, 10da sekizden sonra biraktim. Forvet oyunculari dahi (ki pozisyonlari icabi onlar en cok top kaybeder) Baris kadar top kaybetmiyor. Eger bu zamanla duzelir umit ediliyorsa, ben de umit ederim ama bu sezon rakibe cok top verdi. Verdigi yerler de zaman zaman direkt atak yememize sebep oldu. Kosmak iyi hos, lazim da, ama birilerinin kosup kazanilan toplarla olumlu bir sey de yapmasi lazim.

Dun oynadigimiz takim FB'den yarim saatlik oyuna 4, BJK'den 15 dakikalik oyuna 2 yedi o sahada. Ayhan o sutu 3 sezonda bir atar. Arda da her mac bu kadar rahat gol atamaz. Tabii biz de her mac boyle ucube goller yemeyiz.

Ama zafer sarhoslugu icinde unutulmamasi gereken Sivas'in zayif bir takim oldugu.

Bulent Uygun'a bes yedikleri mactan sonra hakemden aglamak yakismis. Uc buyuklerle alti mac yaptilar, bes yenilgi bir galibiyet aldilar. FB sezonun ilk 8 macinin besinde puan kaybetti, kazanabildikleri uc mactan biri Sivas' karsiydi. 6 macta 15 gol yiyip 6 gol attilar. Puan aldiklari tek mac BJK'in Liverpool'dan 8 yemesinin hafta sonunda takim ilk kez seyicisi karsisina cikip hem takim hem yonetim seyirci tarafindan protesto edildikleri bir macta, BJK'in bu sezon krizinin tam ortasinda oldu.

Dusenler dahil ligde uc buyuklere karsi bu kadar kotu karnesi olan takim yok. Sonra bu adamlar diger takimlara karsi neredeyse fire vermiyorlar, ve bunun aciklamasi konsantrasyon oluyor.

Bulent dun oyuncularinin kalitesinin sinirli olmasina bagladi uc buyuklere karsi alinan sonuclari. Diger takimlara karsi Man U oyunculari mi cikiyor sahaya?

Senenin rezaleti herkes tarafindan saksaklanarak, bravo denilerek kapandi. Ben de bravo diyorum. Ikinci Lig A uc buyuklerden alti macta ucten fazla puan alabilecek takim dolu.

Ali
Baris'i bende genel olarak begenmiyorum ama sallapati olusunu duzeltip, teknigini artirirsa ve en onemlisi tecrube kazanirsa olur. Herhalde Alman Umit Milli takimina cagrilmis bir oyuncu bunlari duzeltebilir. Ustelik Lincoln'un kendini duzeltmesinden daha kolay olur.

Iyi guzel diyorsunda o maclarla bu macin atmosferi bir mi? Ustelik takimda bu tip maclari daha oynamamis bir suru oyuncu varken (Emre, Balta, Aykut (cok onemli), Baris, Mehmet Topal). Aykut'un cikmayisi haric (cunku zaten hic cikmiyor yeni degil) Emre, Balta hep macin agirligini kaldiramadiklari icin kritik hatalari yapti. Hakan topa vursa, Emre ayagini biraz daha once koysa iki gol az yerdik. Tabii oyle olsa boyle olsa demekle olmuyor bu isler. O zaman Ayhan'da 10 kere vursa bir tane belki atar cinsinden gol atti. Demek istedigim macin havasi digerlerinkinden cok cok farkli idi.

Bulent sayesinde Sivas'a sempati duyamadim. Bir insan nasil bu kadar itici olabilir? Anlamis degilim.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Alpay Dedeoglu wrote:Servetin eski takimi ve kritik bir mac olmasi sebebiyle (tabii sakatligida var) performansinin dustugu macta, Emre, Aykut ve Hakan Balta heyecanlarina yenildiler. Fakat buna ragmen mucadele ettiler.
Hakan Balta hususunda katilmiyorum Alpay, adam buzdolabi gibi. Cok akilli
isler yapti. Emre ve Servet'in isini boga Mehmet Yildiz zorlastirdi. O herhangi
defansi darmadagan edecek guce sahip. Sivasspor arkadan da gelmesini cok
iyi biliyor, iyi dolduruyorlar. Bence defansimiz Aykut haricinde fire vermeden
oynadi. Defansi zor duruma sokan defans hamleleri degil, Aykut'un hamle
yapmamasiydi. Cocuga acil psykolog gerek, saka yapmiyorum.
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Hasan Tezcan wrote:
Alpay Dedeoglu wrote:Servetin eski takimi ve kritik bir mac olmasi sebebiyle (tabii sakatligida var) performansinin dustugu macta, Emre, Aykut ve Hakan Balta heyecanlarina yenildiler. Fakat buna ragmen mucadele ettiler.
Hakan Balta hususunda katilmiyorum Alpay, adam buzdolabi gibi. Cok akilli
isler yapti. Emre ve Servet'in isini boga Mehmet Yildiz zorlastirdi. O herhangi
defansi darmadagan edecek guce sahip. Sivasspor arkadan da gelmesini cok
iyi biliyor, iyi dolduruyorlar. Bence defansimiz Aykut haricinde fire vermeden
oynadi. Defansi zor duruma sokan defans hamleleri degil, Aykut'un hamle
yapmamasiydi. Cocuga acil psykolog gerek, saka yapmiyorum.
Hakan Baltayi bende beğeniyorum. Ama dun mucadelesine ragmen kendi vasattindaydi.Golde falan daha cabuk mudahale edebilirdi. Servet yurt disina falan giderse , stoperide iyi yapar. Galatasarayin en az sorunlu bolgesi solbek. Hatta milli takimin as li yedekli sol bekleri GS'de.

Mehmet Yildiz guclu ama sen Istanbuldaki maci seyredecektin. Diri GS defansi basta Servet adim attirmamisti ona.
NO ADNANS, NO CRY !!
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mactan once Song hakkinda ne yazdiysam hepsi gerceklesti. Can Ergun "niye kimse yazmamis" demis. Simdi yazmak zor cunku forumda bir cok arkadas Sabri'nin yerine Song'un sag bek oynamasi gerektigini savunuyordu. Song gitti gelemedi. Ilk yarinin sonlarinda yaptigi ataktan sonra dakikalarca kendi sahasina bile donememesi saka degildir. Sivas topu oyuna soktu, gitti geldi top, kaptik, karsi ataga kalktik Song hala offside'daydi. GS'in dun 3 gol yemesinin ne Mehmet Yildiz'la ne de Servet'in sakatligiyla alakasi var. Dun GS'in savunmasinin taslariyla oynandi ve akli karistirildi. Dun Song defalarca yerini kaybetti uyudu. Sag bek pozisyonundan stopere kacti. Sol taraftan Hayrettin daha cok ciksaydi bir kac gol daha attirirdi cunku cogu zaman onu karsilayacak adam yoktu. Song karsiladiginda da geri geri gitti hic bir zaman basmaya yeltenmedi.

Birinci golde zaten bas kahraman. Riise'nin gecen gun kendi kalesine attigi kadar kotu bir gol. Topa ayak savurursun, iskalarsin kaval kemigine carpar top girer. Anlarim. Ama hic bir zaman ayaginin disiyla kendi kalene dogru topu yonlendirmezsin. Hic bir sey yapmasa top ona carpmayacak bile. Ayagini uzatti, disiyla, bir santrafor gibi topa vurdu gol atti adam resmen. 2. ve 3. golleri izleyin. Ikinci golde sol bek Hakan Balta sandel topu karsiliyor. Stoperler degil Song da degil. Balta taa sol bekten kopmus gelmis. Top sekiyor, gidiyor geliyor Mehmet Topal orta sahadan yetisiyor bizim Song eli belinde topu izliyor. Ucuncu golde de Sezer'e Emre kadar yakin. Hic bir hamlesi yok. Sifir, kicini donup izledi. Hucumda da surekli topu sisirdi. Nonda'ya uzun top atti. Attigimiz ikinci golde de Arda'yi ittirdi arkadan, Arda'nin kafa disariya gidiyordu 2 adimdan.

Oyle bir mac izledim ki stresden mefta oluyordum. Iyi bir hoca Song'un uzerine oynar, surekli soldan gelir, ikiye bir yakalar, penalti yaptirtir, kirmizi kart aldirir, o tarafi darmadagin eder, Song'a futbolu biraktirirdi. Ama Allah'dan Bulent Uygun vardi. Kendi egomaniasiyla bogusan, beyin ishali olmus, deri montlu altin kolyeli adam.

Ucuz atlattik. Insallah Song'u GS formasi altinda son kez izlemisimdir. Acikcasi ben yasinin dogru olmadigina da adim gibi eminim. Kemik testi yapilmasi gerekiyor. 38 falan cok rahat olabilir. Surat kirisikligi bile bana 35'in ustunde bir futbolcu izlenimi veriyor.

Aykut konusuna gelince... Aykut asla toplara cikmayacak. Bu kaleci cizgi kalecisi. Defalarca yazmisligim var. Kac kere izledim Mondragon'un arkasinda yedek beklerken. Ligin ilk yarisinda da boyle bir gol yediriyordu, bu sefer Balta yerine Song vardi forvetin onune set koyan cikip almasini bekleyen. Aykut boyle yetismis. Yas 25 asla da degismez. Almanya'da bize boyle ogretildi diyor. Emin olmadigin topa cikma denmis orada. Bu is boyle devam eder. Agac yasken egilir bu da egilmis is bitmis.

Gecen hafta meshur Servet Lugano mucadelesinde top 2 adim otesine dustu, Baris orada olmasa tamamliyordu FB'liler. 2 adima bile cikmiyor. Bu hafta da Mohammed'in kullandigi her duran top yuregimizi agzimiza getirdi. Bir tanesinde onunde sekti diregi yaladi disari cikti. Iki adim atsa top kucagina dusecekti.

Toplar doksana gitmiyor, direge carpip girmiyor, 6 pastan cikarilmaz sutlar uzerine gelmiyor. Aykut'um ne diye cikmiyorsun? Cok zor degildi su topu kucaginda karsilaman... Belki o siralarda takim daha tazeyken bir ucuncuyu atacagiz farka gidecegiz. Durduk yere maca ortak ettik.
Yazik... Bir cuval inciri berbat etmek diye buna denir iste. 2 adim atip topu alsa belki Rustu yerine Euro 2008'e o gidecek.

Ozan Ersoy
Can Ergun

Post by Can Ergun »

Aslında kadroyu gördüğümde heralde çok ciddi maç olduğundan Song'u sağ beke koyarak tecrübesinden faydalanacak diye düşündüm ama yenilen golde ve daha sonrasında yaptığı hataları görünce hakkındaki düşüncelerim değişti ki,bu maça kadar çok güvendiğim bir isimdi ama biz onu stoper görmeye alıştık,günümüz futbolunda "wing back" pozisyonunu hakkıyla oynayan adamı bulmak nerdeyse 10 numara bulmak kadar zor...

Bu maçta Aykut ve Song hakkındaki fikirlerim kötü yönde etkilendi malesef.Aykut'u kaybetmememiz lazım diye düşünüyorum.Çıkma işini çözemeyecek kadar beyinsiz olduğunu sanmıyorum,insan mesleği veya karakteri hakkında herhangibir gelişimi 25 yaşından sonra da gayet güzel gösterebilir.Şampiyonlar liginde başarı için kaleci,sağ-sol bek ihtiyacımız aşikar.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Song'a ihtiyac olmadigi ortada. Gule gule demenin zamani gecmis bile. Ayku'tu ise uc dort sene once SL macinda Monaco'muydu PSG mi simdi hatirlamayacagim macta ilk defa gormustum. Mondragon ya cezali ya da sakatti. Maci 4-2 vermemizde baslica etkendi. Ne cikacaga topa cikti ne de kurtarabilecegi bir topu kurtardi. Lucescu zamani idi. Kalecisiz oynarmis gibi idik. Ondan sonrada bir daha kale yuzu gormedi galiba.

Hasan'a katiliyorum. Her mac ayri bir renkte cikiyor. Rus kaleci Yasin benden sonra en iyi kaleci dedigi Uruguay'li kaleciye (adini unuttum) verdigi tavsiyede siyah hatta ucuk gri giyin. Karsi takim oyuncusu senin nerede oldugunu kolaylikla tespit edemesin demis. Adamin bundan bile haberi yok. Sukse pesinde boyle floresans renklerle.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon May 05, 2008 7:37 pm, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
BarisCakan

Post by BarisCakan »

Song'un oynamasına çok şaşırdım ama performansına hiç şaşırmadım. Devrede kesin çıkar diye düşündüm ama olmadı. Devreye 1-2 değil de 1-1 veya 1-0 girseydik kesin çıkardı, gene de ben baştan oynatmazdım. Ozan Ersoy'un kendisi ile ilgili yazdıklarına %100 katılıyorum. O inşallah demiş, bence zaten aylardır sakat değilken sezon sonu gideceği için feci rölantideydi. Afrika finalinden beri aslanlığı falan kalmadı. Ama 4 sezon da az bişey değil, iyi hatırlanacaktır.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:Song'a ihtiyac olmadigi ortada. Gule gule demenin zamani gecmis bile. Ayku'u ise uc dort sene once SL macinda Monaco'mudu PSG mi simdi hatirlamayacagim macta ilk defa gormustum. Mondragon ya cezali ya da sakatti. Maci 4-2 vermemizde baslica etkendi. Ne cikacaga topa cikti ne de kurtarabilecegi bir topu kurtardi. Kalecisiz oynarmis gibi idik. Ondan sonrada bir daha kale yuzu gormedi galiba.

Hasan'a katiliyorum. Her mac ayri bir renkte cikiyor. Rus kaleci Yasin benden sonra en iyi kaleci dedigi Uruguay'li kaleciye (adini unuttum) verdigi tavsiyede siyah hatta ucuk gri giyin. Karsi takim oyuncusu senin nerede oldugunu kolaylikla tespit edemesin demis. Adamin bundan bile haberi yok. Sukse pesinde boyle floresans renklerle.
Bu konu da iki degisik dusunce tarzi var Cengiz abi --- biri senin dedigin gibi dikkat cekmeyecek hatta normal takim arkadaslarina cok yakin bir uniforma rengi boylece forvet kafayi kaldirip baktigin da hangisinin kaleci oldugu konusunda bir anlik karmasiklik yasayacak... digeri de boyle cok parlak - turuncu, sari gibi renkler ki o zaman da forvet kafayi kaldirip baktiginda gozunu o renkten alamayacak ve topu beynin otomatik olarak verdigi direktifle gordugu o parlak rengin uzerine dogru vuracak. Ikisi de mantikli olabilir ama forvetlere etkisi varsa bile bana gore cok cok az.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Alpay Dedeoglu wrote:Hakan Baltayi bende beğeniyorum. Ama dun mucadelesine ragmen kendi vasattindaydi.Golde falan daha cabuk mudahale edebilirdi.
Aykut isini ona yukluyorsun Alpay...Aykut'un cikmasini bekledi ama nerede...
Aykut bende buyuk hayal kirikligi yasatti...malesef yabanci kaleciye yönelecekler
önumuzde ki sezon. Tam fiyasko bir mac cikardi Aykut, suc Hakan'da degil.
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Macin analizine girmeden uzuldugum bir olayi dile getirecegim.

Song'a yuklenilmesine 100% kesinlikle karisiyim. Bu mac kotu oynamis olabilir. Kendi kalesine sanssizliktan degil hata sonucu bir gol atmis olabilir. Ama Song 2001 sonrasi galatasarayinin en iyi yabanci transferi ve en cok katki yapan oyuncudur.

Biliyorum, hepimizin agzinda kotu bir tat var gecen senelerde hemen derbi maci oncesi yasadigi mide agrilari ile ilgili. Ama song, bircok macta galatasarayi kurtarmistir. Hemde bunu 1 sene degil senelerdir yapmistir. Ve bunu yaptigi halde yonetim tarafindan parasini assagi cekmesi icin ustune baska yapilmistir, yani hakarete ugramistir. Yinede bu sezon emre gelene kadar cok iyi performans gostermistir. Unutmayinki bu adam 2 ay once turnuvanin en iyisi oldugu Afrika kupasinda bir hata yapmis, ve finali kaybetmistir, yinede kupanin en iyi oyuncusu secilmistir.

Bu kadar sene her hafta canini disine takmis ve yuksek perfomans gostermis hep adam gibi adam olmus Song'a 1 macta, evet abartmiyorum sadece bu macta bunlari soylemek, emrenin performansinin sarhoslugunda yapilmis bir haksizliktir bence.

Maci 2 kere izledim. Galatasaray oyuna;

aykut

song emre servet balta

sabri topal baris arda

ayhan

nonda

olarak basladi. ilk 30 dakika cok heycali ve fiziksel guckten yoksun gorundu. Ne zamanki arda ile ayhan yer degistirdi, kanatlar islemeye basladi ve ardanin nonda ile uyumunda iki gol geldi. Sanki yillardir birlikte forvet oynuyor gibi on direk arka direk kosulari yaptilar. Sadece golde degil onun disindada. Her zaman soyledim bir daha soyluyorum, arda kaleye ne kadar yakin oynarsa o kadar yararli olur.

Sivasin cok fazla pozisyonu yoktu. Mehmet yildiz'a sisirdiler cogunlukla. Ama tahminlerin aksine topluca ustumuze geldiklerinde etkili oldular. 2. gol buyuk sansizlik sonucu yenilmis bir goldur.

Ayhan gol ve assistinin disinda ortasahayi cok iyi cevirdi. Barisin fazla calima ve fanteziye kacmasi nerdeyse ayhanin cabasini dengeliyorduki, ayhanin muhtesem golu geldi.

Bu macta takim,ileri geri compak bir sekilde takim halinde birlikte gidip gelmekte zorlandi, ama kaliteli hareketlerle yakaladiklari pozisyonlari attilar. Bu GSde az gordugumuz ama sevindirici bir olaydi. Yinede bu yaz butun oyuncular gol idmani yapmali.

Bu mac kalple oynanan bir mac oldugu icin ikinci izleyisimde bile teknik analizde zorlandim, mazur gorun.

Son 3 macin analizi 2 3 hafta sonra retorspektifte daha saglikli yapilicaktir.
Salih Bora

Post by Salih Bora »

Cengiz Akgun wrote:Song'a ihtiyac olmadigi ortada. Gule gule demenin zamani gecmis bile. Ayku'u ise uc dort sene once SL macinda Monaco'mudu PSG mi simdi hatirlamayacagim macta ilk defa gormustum. Mondragon ya cezali ya da sakatti. Maci 4-2 vermemizde baslica etkendi. Ne cikacaga topa cikti ne de kurtarabilecegi bir topu kurtardi. Kalecisiz oynarmis gibi idik. Ondan sonrada bir daha kale yuzu gormedi galiba.
Aman, ne yaptın Cengiz hocam?
Herşeyi çorba ettin. :D
Senin dediğin maç 2000 yılındaki Monaco maçı. Skorda doğrusun, 4-2 bitmişti.
Taffarel sakattı da yerini genç Kerem'le doldurmuştuk.
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ozan Ersoy wrote:Mactan once Song hakkinda ne yazdiysam hepsi gerceklesti. Can Ergun "niye kimse yazmamis" demis. Simdi yazmak zor cunku forumda bir cok arkadas Sabri'nin yerine Song'un sag bek oynamasi gerektigini savunuyordu. Song gitti gelemedi. Ilk yarinin sonlarinda yaptigi ataktan sonra dakikalarca kendi sahasina bile donememesi saka degildir. Sivas topu oyuna soktu, gitti geldi top, kaptik, karsi ataga kalktik Song hala offside'daydi. GS'in dun 3 gol yemesinin ne Mehmet Yildiz'la ne de Servet'in sakatligiyla alakasi var. Dun GS'in savunmasinin taslariyla oynandi ve akli karistirildi. Dun Song defalarca yerini kaybetti uyudu. Sag bek pozisyonundan stopere kacti. Sol taraftan Hayrettin daha cok ciksaydi bir kac gol daha attirirdi cunku cogu zaman onu karsilayacak adam yoktu. Song karsiladiginda da geri geri gitti hic bir zaman basmaya yeltenmedi.

Birinci golde zaten bas kahraman. Riise'nin gecen gun kendi kalesine attigi kadar kotu bir gol. Topa ayak savurursun, iskalarsin kaval kemigine carpar top girer. Anlarim. Ama hic bir zaman ayaginin disiyla kendi kalene dogru topu yonlendirmezsin. Hic bir sey yapmasa top ona carpmayacak bile. Ayagini uzatti, disiyla, bir santrafor gibi topa vurdu gol atti adam resmen. 2. ve 3. golleri izleyin. Ikinci golde sol bek Hakan Balta sandel topu karsiliyor. Stoperler degil Song da degil. Balta taa sol bekten kopmus gelmis. Top sekiyor, gidiyor geliyor Mehmet Topal orta sahadan yetisiyor bizim Song eli belinde topu izliyor. Ucuncu golde de Sezer'e Emre kadar yakin. Hic bir hamlesi yok. Sifir, kicini donup izledi. Hucumda da surekli topu sisirdi. Nonda'ya uzun top atti. Attigimiz ikinci golde de Arda'yi ittirdi arkadan, Arda'nin kafa disariya gidiyordu 2 adimdan.

Oyle bir mac izledim ki stresden mefta oluyordum. Iyi bir hoca Song'un uzerine oynar, surekli soldan gelir, ikiye bir yakalar, penalti yaptirtir, kirmizi kart aldirir, o tarafi darmadagin eder, Song'a futbolu biraktirirdi. Ama Allah'dan Bulent Uygun vardi. Kendi egomaniasiyla bogusan, beyin ishali olmus, deri montlu altin kolyeli adam.

Ucuz atlattik. Insallah Song'u GS formasi altinda son kez izlemisimdir. Acikcasi ben yasinin dogru olmadigina da adim gibi eminim. Kemik testi yapilmasi gerekiyor. 38 falan cok rahat olabilir. Surat kirisikligi bile bana 35'in ustunde bir futbolcu izlenimi veriyor.

Aykut konusuna gelince... Aykut asla toplara cikmayacak. Bu kaleci cizgi kalecisi. Defalarca yazmisligim var. Kac kere izledim Mondragon'un arkasinda yedek beklerken. Ligin ilk yarisinda da boyle bir gol yediriyordu, bu sefer Balta yerine Song vardi forvetin onune set koyan cikip almasini bekleyen. Aykut boyle yetismis. Yas 25 asla da degismez. Almanya'da bize boyle ogretildi diyor. Emin olmadigin topa cikma denmis orada. Bu is boyle devam eder. Agac yasken egilir bu da egilmis is bitmis.

Gecen hafta meshur Servet Lugano mucadelesinde top 2 adim otesine dustu, Baris orada olmasa tamamliyordu FB'liler. 2 adima bile cikmiyor. Bu hafta da Mohammed'in kullandigi her duran top yuregimizi agzimiza getirdi. Bir tanesinde onunde sekti diregi yaladi disari cikti. Iki adim atsa top kucagina dusecekti.

Toplar doksana gitmiyor, direge carpip girmiyor, 6 pastan cikarilmaz sutlar uzerine gelmiyor. Aykut'um ne diye cikmiyorsun? Cok zor degildi su topu kucaginda karsilaman... Belki o siralarda takim daha tazeyken bir ucuncuyu atacagiz farka gidecegiz. Durduk yere maca ortak ettik.
Yazik... Bir cuval inciri berbat etmek diye buna denir iste. 2 adim atip topu alsa belki Rustu yerine Euro 2008'e o gidecek.

Ozan Ersoy
Song konusunda yazacaktim ama bende onu Sabri yerine sag bek yazanlardandim, bu kadar kotu olacagini zannetmiyordum.
Hatta benim aklimdan daha kotu bir sey gecti de hadi kotu niyetli olmayalim dedim. 3. sahislar birini ''ikna etti '' GS'de deseler buna hem oynadigi futbol, hemde gidecek olmasindan, hemde para icin son 3 senedir menejeri kanaliyla oynadigi tiyatrolardan dolayi Song derdim.
Dun sabote etti. Suclamiyorum , mutlaka iyi niyetlidir , ama goruntu oyleydi dun.

Aykut kaleciligi Mondragon arkasinda pekistirdi, onu ornek aldi.. O da cikmazdi, cizgi kalecisiydi, ama cussesiyle kaleyi kapliyordu, daha cesurdu yani yakin pozisyonda adamin ayagina atlardi, ve hep defansiyla iletisim halindeydi. Aykutun Artisi daha hizli olmasi. Bu ozelliklere sahip olmayan Aykut'un onu ornek almasi yanlistir. Hidayetin NBA gidip Shaquille O'neal'i taklit etmesi gibi.

Cok iyi bir insan Aykut. Belki iyi bir egitmen olabilir. Yedek kalecilikten oteye gidemeyecek gibi. Egrisinin dogrusuna gelmesi sirasinda tesadufen olusan bu savunma ve On libero hattinin arkasinda formda bir Simovic, Mondragon veya Taffarel olsaydi, GS 15 golde falan bitirirdi ligi.

Hatta baska aykiri birsey dusundum.
Bulent Uygunun yetistirmesi sezenin golunu Orkun yemezdi. Neden yemezdi? Cunku deli meli ama oyuna cok daha fazla konsantredir Aykuttan . Topa ve dizilise gore ayaklari hep cizgide hareket halindedir. Muhtemelende coktan dogru pozisyon alip o topu kucaginda eritirdi Orhun dun eger oynamis olsaydi. Tabii bu bir varsayim.

Hakan Baltaya ne icin kizdim?. Sen bu adami biliyorsun (AYkut) zaten kesinlikle cikmiyor, birde ustune yedigi golden ve ortamdan dolayi dagilmis, hic riske girmeyeceksin, topu atacaksin taca maca onune gelmisken. Voleybolda sakatlanan arkadasinin mansette acigini kapatmak gibi. Tabii o Almanyada ogretileni uyguladi ama biraz da inisyatif alip degisen duruma gore degisik hareket etmesi lazimdi.

Dunku mac GS'nin bir fizikli kaleci , 1 hatta 2 yedek sagbek almasi gerekliligini percinlemistir.
NO ADNANS, NO CRY !!
Post Reply