UEFA 1. Tur: GS-Sion 5-1 (Umit(2),Lincoln,Arda,Bouzid)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Gursel wrote: Orkun su ellerinin arasindan top kacirma olayinda beri hic cikmiyor (ondan once cikiyordu anlaminda) bir pozisyonda hata yapti diye boyle olmamali.

4 Ekim'e kadar canimiz sikkin olacak maalesef.

Ali
Evet malesef o pozisyondan sonra cikmiyor. Benim tahminim orada burada soylenenlerden ve belki de hocalarindan cok etkilendi. "Orkun her bir seye cikiyorsun, bu kadar cok cikmana gerek yok, her ortaya cikarsan elbet bir yerde hata yapacaksin" falan dendi. Bu da "ulan madem cikmayinca daha az elestiri aliyoruz hata riski de az, cikmam ben de" dedi herhalde. Direk gibi stoperler var onlar cikarsinlar kafa toplarini diye dusunuyordur.

Macin sonlarina dogru bakti olmuyor her top tehlike yaratiyor, cikmayi akil etti. Arka direge yapilan ortayi cok guzel cikip tek hamlede aldi. Sonra da hic bekletmeden eliyle Volkan'a cikararak takimi soldan kontraya kaldirdi. Insallah bir sonraki mac icin bu bir isaret ve guven tazeleme olur.

Orkun uluslararasi mac deneyimi az olan bir kaleci. Ligde herkesi taniyor, hemen her takima karsi oynadi. Avrupa'da is degisik. Mesela Isvicre takiminin dun bariz bir boy avantaji vardi. Defansdan aciklara, forvetlere herkes hemen hemen uzun boyluydu. Cikar Hakan'i Servet'i bizim takim bucurler gibi duruyor yanlarinda. Bu avantajlarini iyi kullandilar. Turkiye'de boyle deve boylu bir takim yok. Orkun'u defansi ilk dakikalarda affalatan sebeplerden biri de bu olabilir bence.

Tecrube derken dun Volkan'in yaptigi hatalar da tecrubesizlikten. Daha tecrubeli bir sol bek dun onunde Carrusca'yi gorunce cok fazla ileri cikmazdi. "Ulan bu herif kaptirir, geri gelmez, ben en iyisi mi orta sahayi pek gecmeyeyim bakalim bu adamlarda ne is var gorelim" diye dusunurdu. Dun Volkan sol bekte yerinde olsaydi, ilk golde nijeryaliya o basacakti. Calimi yemezdi. Yese bile, alti pasin icinde Servet olacakti, o kafayi vurdurmazdi Servet de.

Rahat olun biraz. Dun 60. dakikalik Ayhan girdikten sonra gecen suredeki skora bakarsaniz 1-0 galibiz. Daha fazla pozisyon bulduk, daha cok kostuk, oyunun hakimiydik. Hem de daha fazla riskli oynamamiza, rakibin de tamamen kendi sahasina gomulmesine, sirf kontra oynamasina ragmen. Ikinci mac kendi seyircimiz onunde. Ayni kadro hatasi yapilmayacak. GS'in Avrupa'da ilk $aha kalkisi Neuchatel maciyladir. Belki ikincisi de bu Isvicre'lilere denk gelir yine.

Ozan Ersoy
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Rahat olun biraz. Dun 60. dakikalik Ayhan girdikten sonra gecen suredeki skora bakarsaniz 1-0 galibiz. Daha fazla pozisyon bulduk, daha cok kostuk, oyunun hakimiydik. Hem de daha fazla riskli oynamamiza, rakibin de tamamen kendi sahasina gomulmesine, sirf kontra oynamasina ragmen. Ikinci mac kendi seyircimiz onunde. Ayni kadro hatasi yapilmayacak. GS'in Avrupa'da ilk $aha kalkisi Neuchatel maciyladir. Belki ikincisi de bu Isvicre'lilere denk gelir yine.
Ozan nın bıraktıgı yerden biraz nostalji yaparak devam edeyim.
92-93 sezonu Kalli nin geldigi ilk sene, ASY deki ilk antreman, dolu tribunler. Bunlara ek hala dolu dolu yasadıgım uc mac.

1- E. Frankfurt – GS. 0-0 rovansında ASY de eski acıkta yer bulmustum. Maca Erzincan dan bir gun once gelip stad dısında sabahlayan bir grup ile girdim. O kadar ickiliydiler ki, giris sırasında onumdekine dokunup aksam iyi ictiklerini soylemistim. Meger o grup icinde sadece uc sıra ondeki orta yaslı abileri icmis. Inanılmaz ickiliydi. Yanına atesle yaklasılsa belki de parlardı. Omru hayatımda gordugum “Dut” tabirini tanımlayan yegane kisidir, Allah gecinden versin yasıyorsa kendisi bir efsanedir. Ne yazık ki ilk 10 dk icerisinde Ugur un tam onumuzde attıgı golu seyredemeden sızmıstı. 1-0 dan sonra kalan 80 dk yı nasıl gecirdigimizi bir Allah bir biz biliriz. Macı 1-0 aldık ve tur taladık.

2.
Roma – GS
. 3-1 in rovasında ASY de Bogazici Uni tayfası ile kapalıdaydık. Hassler in hemen onumuzden vurup doksana taktıgı gol sonrası yıkılmıstık. Takım o gunde cok iyi oynadı. Mac sonrası kupadan elendik.

3. GS-Bursa. Inonu stadında kapalıda kuzenimle seyrettigim mac sonrası bayagı aglamıstım. Macı 2-1 den son 10 dk icinde 4-2 aldık. Muhtesem bir mactı, Mustafa nın attıgı son gol hala hafızamdadır.

Ozetle, Kalli nin oynattıgı oyun dun bu bugun de bu. Hop oturup hop kalkacagız. 92-93 senesinde eleme usulu oynanırken, bugun 07 -08 doneminde gruplara kalırsak 4 mac daha oynuyoruz. GS ın hem siddetle UEFA puanına hem de iyi futbola ihtiyacı var. Iyi futbol tribundeki kufuru ve elektrigi sokup alıp goturecektir. Gorgen ne guzel yazmıstı; bu sene gittigi ilk on eleme macında ne kufur duymustu ne abuk sabuk bagırma cagırma. Sion nu hem gruplara kalıp UEFA puanı kazanmak hem dort tane daha garanti Avrupa macı oynamak ve taraftarı tribune cekmek icin almalıyız.

92-93 senesinde Roma macı oncesi Roma antrenoru size ASY de gol atacagız diyordu. Nitekim bizi elediler. Sion bence deplasmanda daha iyi oynamaga yatkın iyi bir kontratak takımı; Sion a elenirsek gercekten uzulurum.

GS ın gruplara kalıp en azından dort Avrupa macı oynaması, 2008 Mart ayında taraftarı ayakta degil parmaklarının uclarında, nabız 170, atleti fanilayı gecin donumuza kadar terledigimiz mac seyrettirmesini bekliyorum.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Kalli'nin ilk donemin de 3-5-2 oynarken - sol kanatta Hamza oynardi... tribunler her mac kizardi Hamza'ya... yani o donemde de Kalli sol kanadi bir turlu oturtamamisti - sonra ki senelerde Hamza'nin yerine Isvec'te Lung'mu neydi oyle bir adam gelmisti - Carrusca'dan beterdi - kiz gibi oynardi futbolu, ikili mucadelelere hic girmezdi...
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

yerine Isvec'te Lung'mu neydi oyle bir adam gelmisti - Carrusca'dan beterdi - kiz gibi oynardi futbolu, ikili mucadelelere hic girmezdi...
evet Roger Ljung.. :) isvec milli takiminin da solbekiydi ve futbolu birakinca menajerlige basladi... kendisi Tobias Linderoth'u bize getiren kisidir..
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Bekledim ama kimse yazmadi. Orkun macta guven vermedi, tamam. Tecrubesiz gorundu, tamam. Gollerde hatasi yoktu, tamam. Kazanmamiz icin zamana ihtiyaci var, o da tamam.

Benim dikkatimi ceken ise gollerde yerine mihlanmis bir sekilde kalmasiydi. 3 golde de oyle oldu. Bu cok acik bir sekilde icten pazarlikli bir yapida oldugunun bir isareti. Yani elinde mevcut olan milisaniyelerin bir kismini daha once yaptigi 'tahmin' nedeniyle heba ediyor. Hadi penalti atilirken bunu yapmak mecburi, ancak mac sirasinda eldeki zaman daha comert.

Kaleci pozisyonundaki adamin rakibe bakarak degil topa bakarak karar vermesi cok onemli. Oteki pozisyonlarda da boyle ama kaleci icin hayati bir durum.

Sanirim bu nedenle Orkun cakilip kaldi yerinde. O kadar sene Mondragon'u seyrettik aklimda cakilip kaldigi pozisyon kakmamis. Orkun bu macta 3 kere cakildi kaldi. Mondragon en azindan atlardi o toplara. Hatta kontrapiyede kaldigi pozisyonlarda bile vucudu ters yone giderken kollari ve bacaklari topun gittigi yone yonelirdi.

Bu temel bir eksiklik gibi gorundu bana...
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozan Ersoy wrote:Macin sonlarina dogru bakti olmuyor her top tehlike yaratiyor, cikmayi akil etti. Arka direge yapilan ortayi cok guzel cikip tek hamlede aldi. Sonra da hic bekletmeden eliyle Volkan'a cikararak takimi soldan kontraya kaldirdi. Insallah bir sonraki mac icin bu bir isaret ve guven tazeleme olur.

Orkun uluslararasi mac deneyimi az olan bir kaleci. Ligde herkesi taniyor, hemen her takima karsi oynadi. Avrupa'da is degisik. Mesela Isvicre takiminin dun bariz bir boy avantaji vardi. Defansdan aciklara, forvetlere herkes hemen hemen uzun boyluydu. Cikar Hakan'i Servet'i bizim takim bucurler gibi duruyor yanlarinda. Bu avantajlarini iyi kullandilar. Turkiye'de boyle deve boylu bir takim yok. Orkun'u defansi ilk dakikalarda affalatan sebeplerden biri de bu olabilir bence.

Tecrube derken dun Volkan'in yaptigi hatalar da tecrubesizlikten. Daha tecrubeli bir sol bek dun onunde Carrusca'yi gorunce cok fazla ileri cikmazdi. "Ulan bu herif kaptirir, geri gelmez, ben en iyisi mi orta sahayi pek gecmeyeyim bakalim bu adamlarda ne is var gorelim" diye dusunurdu. Dun Volkan sol bekte yerinde olsaydi, ilk golde nijeryaliya o basacakti. Calimi yemezdi. Yese bile, alti pasin icinde Servet olacakti, o kafayi vurdurmazdi Servet de.

Ozan Ersoy
Bunlarin hepsi dogru. Ben kasten ozellikle takip ettim, mac sonlarinda 2-3 kez cikti. Ama biri bunu cocuga soylemeli. Daha genc, cizgiye cakilip kalma aliskanligi yer etmeden, bir hatada cikmaktan vazgecmeden oynamali.

Volkan da ne kadar kotu gozukurse gozuksun bana hic sorun olmadi. Gencecik cocuk, gayet de iyi oyuncu ama cok sey ogrenecek, vakti de var. GS icin iyi kazanc, bu mactan da ders aldigini sanirim. Volkan 10 sene sonra GS'da sol bek olarak Avrupa'da maca cikiyor olabilir, yaninda genc arkadaslariyla. O zaman onlara akil verip yardimci olacak. Ezcumle, yatirim yapmak icin iyi bu cocuk.

Ugur icin emin degilim ama o da olabilir, tum fiziki yetersizligine ragmen.

Onemli olan bunlarin ilk bir-iki yilinda onlerindeki orta sahayi ve kanat oyuncularini bunlara gore ayarlamak. Cok siritmasinlar, seyirciye yem olmasinlar, gumburtuye gitmesinler yani.

Sagi Sabri ile ayarlariz, hatta gerekirse Ayhan ile. Solda ise bir sekilde mumkunse Arda oluyor mu diye ugrasmak gerekecek. Arda cok ozel bir oyuncu olabilir, bunlardan cok fazla gelmiyor, risk, zaman kaybi vs. goze alinip Arda ile Volkan'dan bu isi kotarmak lazim.

Servet'i de tekrar yazayim: begenmeyenler Toraman'i (Marsilya macinda iyi olmasina ragmen) izlesin, bulabilirlerse GOkhan Zan'i izlesin, Edu-Lugano'yu ileri ciktiklarinda izlesin, Servet ve Song'un gece gider uzerlerini ortersiniz usutmesinler diye.

Ali
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Maci izlemedim onu bastan soyleyeyim, Youtubedaki genis ozeti izledim. Korkacak bir sey gormuyorum. "Nasilsa aliriz" havasiyla maca cikilmis, Carrusca ve Volkan'in eksikleri sebebiyle goller gelmis. Sonrasinda bizim buldugumuz cok net firsatlar var. Mac 4-3 bitebilirmis.

Bu macin boyle olmasi hayirli oldu. Ligde simdiden sampiyon ilan edilmenin rehaveti burada da goruldu. Kalli ve takim artik aklini basina alacaktir. ASY'de Sion'u dagitiriz.
Tan Erten
Hakan Can

Post by Hakan Can »

Neden ?

Sakat olmasa o bölgede Arda Oynayacaktı Carrsuca yerine...

Kim ne diyecekti Arda oynuyor diye?Arda sanki yardım edecekti Volkan Yaman'a...

Mesele o değil mesele başka..Galatasarayda ki yada Kalli'nin oyun formasyonundaki problem başka...Ne hakan da sorun var ne Carrsuca^'da ne de Servet'te...

Doğru bakmak lazım olaya...

Şöyle ki;

Kalli Galatasaraya ön alanda çok büyük bir baskı kuracak bir şekilde oynatıyor...Bir takımın ön alanda topyekün bir baskı kurabilmesi için defansını orta sahaya çok yaklaştırması gerekir...

Zaten neredeyse orta sahaya yakın bir çizgide defansımız kuruluyor...

Şimdi bu olmayacak bir şey değil..Tutturursan Konya maçında ki gibi yaparsın rakibi...Ama kurt bir hoca çıkar dün gece ki gibi (Bigon..Napoli'yi Maradona zamanı şampiyon yapan hoca) ipliğini pazara çıkarır...

Peki neden sorun nerede?

Madem böyle bir sistem oynanabilir çokta başarılı olabilir diyorsun o zaman neden iyi etüt eden biri Galatasaray'ı yerle bir edebilir diyorsun diye sorduğunuzu duyar gibiyim...

Sorun şurada;

Böyle bir şablonla sahaya çıkıyorsan stoper ve beklerinin çok hızlı oyuncular olması gerekir...

Servet çok yönlü bir oyuncu değil...Volkan'da öyle...Uğur'da öyle...Bir tek Song bu oyun şablonuna uyuyor...

Koy Servet'i Ertuğrul'un 7 çakılı adamı defansta oynatan şablonunun ortasına bak Servet şöyle hata yapıyor böyle hata yapıyor diye konuşan olur mu..Hatta Servet her maç maçın yıldızı seçilir...

Yada Al Toraman'ı basının yere göğe koyamadığı Diatta'yı , G. Zan'ı Kalli'nin şablonunda yerleştir defansa bakalım bugün methiyeler düzülen bu oyuncuları basın nasıl yerden yere vuruyor...

Kalli'nin burda sorgulanacak yanı ise;

Madem bu formasyonda oynatacaktın takımı neden ona göre defans oyuncuları transfer ettirmedin takıma...Bouzid-Servet yerine neden hızlı defans oyuncuları aldırmadın..Kimi istese aldı yönetim..Para sorunu yapmadılar...

Bu takımın hızlı defans oyuncuları mevcut olsa her maç 30.dk. da maçı 3-0 yaparız...Şimdide yapar yapacaktırda ama biri çıkar çözerse 30 dk. da sende 3 lük olursun...

Yani boşu boşuna kimse Servet'e , Hakan Şükür'e ,Carrusca'ya sallayıp durmasın...10.dk. da 2-0 geriye düşmenin sebebi oynadığın riskli oyun ve bunu çözen rakip T.d. tür...Bu oyuncuların hiç birisi değildir...

Servet , oyun şablonu sebebiyle arkasında büyük koridor bırakan ve kendi özllikleri sebebiyle geriye hızlı koşup bu koridoru kapatamayn Volkan 'nın açığını kapatmak için durmadan sola deplase olursa Onun boşallttığı alanda mecburen Song yaklaşırsa defansın dengesi falan kalmaz...

Servet hata yapıyordur ama bunun sebebi oyun şablonumuzdur...Adamın en zayıf noktası defans oyuncuları ile birbirde kolay çalım yiyr olması ve oynadığımız şablonda Servet heran rakip forvetle burun buruna kalmak mecburiyetinde...Oraya elindeki alternatif Bouzid'i de koysan farketmez gönderilen Emre ve Tomas'ı da koysan farketmez...Başka oyuncular gerekir o bölgelre ondan da yukarıda bahsettim zaten ve elimizde onlar yok...

O zaman ne yapacaksına gelelim;

Bunu Kalli basın toplantısında söyledi zaten...
Daha önceki iyi Carrusca'yı yine görmek istediği için bu oyuncuya maçta şans verdiğini anlatan Feldkamp, yerine Ayhan'ı alması konusunda da ''İnsan daha sonra akıllanıyor'' ifadesini kullandı.
Ben bütün basın toplantısından en fazla bu söze takıldım...Çok güzel bir özeleştiri ve bundan sonra yapacağının mesajıdır ''İnsan daha sonra akıllanıyor'' sözü...

Elindeki defans oyuncuları bunlarken bu sistemle oynamaya devam edeceksen şayet o zaman Orta sahanı defansif gücü fazla olan bir oyuncuyla takviye edeceksin...O zaman riski azaltırsın işte...

Carrusca ofans gücü olan bir oyuncu ve defansı sevmeyen bir oyuncu o zaman o bölgede bir daha maceraya girmeyecek arkasındaki sol stoper Servet ve Volkanı düşünerek Ayhan'ı oynatacak...Bu bayağa bayağa bir çözüm getirecektir...

Sağ tarafta ise aynı sorun var ama sağ stoperdeki oyuncunun Song olması o tarafın problemeni çok fazla suyüzüne çıkarmayacaktır..Keza Uğur'un da defansif özelliklerinin fazlalılığı(nede olsa alt yapısı stoperden gelme) ve Hasan Şaş'ın yeterli olmasada defansa ve orta sahaya yardım ediyor olması o bölgenin problemini hafifletiyor...

O yüzden Kalli'nin basın toplantısında ki bu sözü herşeyi açıklar cinsten...

Bazı maçlarda orta saha Hasan Şaş-Lincoln-Linderoth-Ayhan 4 lüsü ile oluşacakken...Bazı maçlarda Barış-Lincoln-Linderoth-Ayhan 4 lüsü orta sahayı parselliyecektir...

Yani defansını önde kurmasının riskini bu şekilde hafifletecektir...Bu da yeterli olmayabilir hızlı açıkları olan ve defansın arkasına nokta toplar atan rakiplerle oynadığımızda ama ofans gücümüz bunu ikame edecek güçte...

Yada bazı maçlarda defansı bu kadar öne çıkarmayacaktır buda bir çözümdür...

Şahsi fikrimi sorarsanız defansı her zaman önde kurmasından yanayım..Bu futbol adına ve futbol zevki adınadır..Ve tabiki her zaman söylediğim futbola bakış mantelitemdir...

Bu mantelite nedir?

En iyi savunma hücum etmektir....

Ben oynadığımız futboldan son derece memnunum...Yukarıda saydıklarım ise Sion maçında yaşadığımız problemin gerçek sebebi ve bunun nasıl giderileceğine dair bir saptamadan ibarettir...

Sion maçında ki gibi riskin riski bir anlayışı savunmasamda sadece riskli oyunu her zaman tercih edeceğimi anlatmak isterim...

Bu arada oyun sistemimiz dışında bir problem var...

Buda ne Aykut'un nede Orkun'nun yan toplarda çok etkisiz olmasıdır...Hele hele dünkü maçta yediğimiz ilk 2 golde altı pasa ortalanan toplara çıkma teşebbüsünde dahi bulunmayışı bir sorundur...

Adnan Sezgin maçtan sonra kaleci sorunumuz yoktur altı pasa ortalanan toplara vurlan kafa şutlarına kaleci ne yapsın ki derken çok büyük bir çelişki içerisin de idi...

Biz kalecilerimizin penaltı noktasına ortalanan topu çıkıp almasını beklemiyoruz zaten...

Ama buda en azından devre arasına kadar çözümsüz bir konudur...

Kalecilik sabır isteyen bir mevkii her şeyini geliştirir bir kaleci oynadıkça ama yan topa çıkma sezgisi öngörüsü yoksa yoktur ona bir şey yapamaz..

Yabancı kontenjanını saha içerisnde kullanmak için açtık ama halen 1 yabancı oyuncu hakkımız atıl duruyor..O zaman bir anlamı olmadı Mondi'nin gönderilmesinin yada yerine çok iyi bir yabancı kaleci alınmayışının
Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

FC Sion'nun kendi sahalarinda oynadiklari http://www.tsr.ch/tsr/index.html?siteSect=800110 lig macindan goruntuleri bu sayfadan 23 eylulde oynanan maclarin icinden secerek izleyebilirsiniz...
Murat Gökcigdem
Staff Member

Biliyorum LigTv'nin haberleri o kadar gecerli degil ama biraz once (Pazar, 4:00pm ABD) Lincoln ve Hakan'nin bu sabah 11 antremani icin tesislere geldiklerini fakat Lincoln'nin salonda calistigini Hakan Sukur'un ise antremana katilmayip Kalli ile 1,5 saat gorusme yaptigini soylediler.

Hakan Sukur'un bu karar cok alindigi, Lincoln'nin ise ilk once bozulmasina ragmen sonradan acildigini hatt bu aksam AkMerkez'de alis veris yaptigini LigTV GS muhaberi tarafindan aktarildi
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Gokcigdem wrote:Biliyorum LigTv'nin haberleri o kadar gecerli degil ama biraz once (Pazar, 4:00pm ABD) Lincoln ve Hakan'nin bu sabah 11 antremani icin tesislere geldiklerini fakat Lincoln'nin salonda calistigini Hakan Sukur'un ise antremana katilmayip Kalli ile 1,5 saat gorusme yaptigini soylediler.

Hakan Sukur'un bu karar cok alindigi, Lincoln'nin ise ilk once bozulmasina ragmen sonradan acildigini hatt bu aksam AkMerkez'de alis veris yaptigini LigTV GS muhaberi tarafindan aktarildi
Havadir Civadir'in bu raporunu ben de duydum ama Mall'a gideni Lincoln diye duymu$um. Poll konu ba$liginda yazdimdi.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:
Murat Gokcigdem wrote:Biliyorum LigTv'nin haberleri o kadar gecerli degil ama biraz once (Pazar, 4:00pm ABD) Lincoln ve Hakan'nin bu sabah 11 antremani icin tesislere geldiklerini fakat Lincoln'nin salonda calistigini Hakan Sukur'un ise antremana katilmayip Kalli ile 1,5 saat gorusme yaptigini soylediler.

Havadir Civadir'in bu raporunu ben de duydum ama Mall'a gideni Lincoln diye duymu$um. Poll konu ba$liginda yazdimdi.
Cengiz Hocam, senin hizli okuma teknikleri hizi, dogruluga tercih ediyor genelde sanirsam... :)
Özgür
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Olan oldu, bence maca odaklanalım.

Ilk macta sol kanadı Sion cok iyi kullandı. bunda Carrusca nın yetersizligi ve Volkan ile uyumsuzlugumu yoksa rakibin sol kanadının averaj ustu oyunumu etken oldu dusunmemiz lazım.

Ben BJK macındaki performansını gordukten sonra Nonda yı forvete koyar yanında Hakan ı oynatırım. Lincoln nun bu macta oynayacagını dusunerek takıldıgım tek konu sol kanat.

Lincoln e buyuk ihtimal adam adama markaj verecekler. Defansımız oyunu kurarken pres yediginde ya sisirecek yada oyunu sete donusturecek Lincoln e alternatif bir oyun kurucu eleman arayacak. Hakan Balta ve Volkan sol kanatta oynadıgı takdirde oyunu kurma ve sete donusturme isini ne kadar etkili yapacaklar soru isareti. Buna ilave Linderoth un bu macta defans gobegine cok yakın oynaması ve Song-Servet, Linderoth un aralarındaki mesafeyi acmamaları lazım.

Arda oynarsa Lincoln mutlaka sol kanada defansif yonden yardım etmesi gerekiyor. Allahtan Nonda orta sahaya kadar gelip duvar oluyor, defansif yonden adamını kovalıyor; keza Hakan da oyle. Yok eger bir sakatlık olur Sukur oynamaz ise ben Hakan Balta onunde Volkan ileride Lincoln ve Arda, santrafor Nonda yı yeglerim. Karan hic guven vermiyor.

Mac icerisinde yasabilecegimiz bir diger tehlike hucum yonunu degistirecek bir kanattan digerine atılacak uzun toplar. Orta sahamızın bu tip toplara nasıl reaksiyon verecegi pek test edilmedi.

Benim tercihim sol bek icin bu macta rakibin sol acıgını pasifize edebilecek ve ileriye pek cıkmayacak sol bek secimi, onunde Arda dan olusuyor. Seyrettigim kadarıyla Volkan sakatlıktan yeni cıktı. Kalli bence Hakan Balta yı onude ise Arda yı kullanabilir.

Orkun
Ugur--Song--Servet--H. Balta
Barıs--Lin--Lin--Arda
Sukur--Nonda

benim ideal on birim.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Murat Gökcigdem
Staff Member

Kusura bakma Cengiz agabey, obur dosyada bu haberi cok onceden bahsetmisiniz.

Ozgur kardesimizde en sonunda bize katildi, artik bizim sirtimiz yere inmez...Hosgeldin, ozlettin kendini Ozgur..

Murat Biricigin mesajinda Ozan'ninda daha once BJK macin hakkinda da soyledigi bir isim benim amator futbol bilgim ile cok dikkatimi cekti...

Hakan Balta...

Sion macinda oynar gibime geliyor. Tam Kalli'lik bir topcu, oyun disiplini, fizik ve daha onemlisi BJK'ye attigi sakin ve sogukkanli gol (yani topa vurus acisi ve topu uzak koseye asmasi!)
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozgur Huseyinoglu wrote: Cengiz Hocam, senin hizli okuma teknikleri hizi, dogruluga tercih ediyor genelde sanirsam... :)
Artik processor eskidi fazlasini kaldirmiyor. Bir yandan Media Player bir yandan forum yazilarini okuma bir yandan cevap verme filan olunca ce$itli pencerelerde ustelik Laptop dedikleri aletle boyle olmu$. Ben de diyordum yahu biraz once Havadir Civadir Lincoln dedi herhalde yanlI$ duydum ve de yanli$ yazdim diye, Zaten bu adamin verdigi haberlerin gecerliligi de ortada olunca dikkatli dinlemedim herhalde diyerek goz ucu ile okumudugumuzun farkina varmami$iz. Gozume soktugun iyi olmu$ kulaklarima haksizilik etm$im.

Bakiyorum ortaya ciktigina gore sen de Turkiye tatilinden donmu$e benzersin. Iki cizik de sen karala da Seyahat bolumunde ogrenelim Antalya gibi Turistik bolgemizde durum nasildi diye.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Post Reply