UEFA Sampiyonlar Ligi 2009-10

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Re: UEFA Sampiyonlar Ligi 2009-10

Post by Cengiz Akgun »

Dunku Inter Barcelona macindan pek bahseden olmadi. Barcelona'ya guzel bir ders verdi dun Inter. Futbol saklabanlik degildir siz oynarsiniz ama biz atariz diyerek Messi'li Barcelonaya uc tane attilar. Bu arada Morinho hakkinda bircok yerde bburada da bir zamanlar yazan cok bilmisler bk atar dururlardi. Adam TD iste. Barcelona filan dinlemiyor. Incelemis dun Messi adam adama tutulmadigi halde adim atamadi. Ilk golu bir garip sekilde yiyen Inter daha sonra o oyleyse bu da boyle dediler.

Bugun de Furguson'un ahi tuttu. Ribery gecen sefer adam attirdi bu sefer kendini ativerdiler. Bayern isi zor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Su Almanlara bayiliyorum. Hic istiflerini bozmazlar ve sahada ellerinden geleni yaparlar.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:Dunku Inter Barcelona macindan pek bahseden olmadi. Barcelona'ya guzel bir ders verdi dun Inter. Futbol saklabanlik degildir siz oynarsiniz ama biz atariz diyerek Messi'li Barcelonaya uc tane attilar. Bu arada Morinho hakkinda bircok yerde bburada da bir zamanlar yazan cok bilmisler bk atar dururlardi. Adam TD iste. Barcelona filan dinlemiyor. Incelemis dun Messi adam adama tutulmadigi halde adim atamadi. Ilk golu bir garip sekilde yiyen Inter daha sonra o oyleyse bu da boyle dediler.

Bugun de Furguson'un ahi tuttu. Ribery gecen sefer adam attirdi bu sefer kendini ativerdiler. Bayern isi zor.
Maci dun kaydettim daha seyredemedim - seyrettikten sonra biseyler cizittiririm...
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

En sonunda dun seyrettim Inter-Barca macini...

Daha tabii bu isin ikinci ayagi var ama maci izlerken sunu dusundum... Barcelona veya Arsenal gibi topa sahip olmayi amaclayan, cok pas yaparak ve topsuz kosularla rakip defans arasinda bosluklara deplase olup bolca gol pozisyonu yaratan - bunu yaparken de defansini oldukca onde kuran takimlarin sistemine gercekten Total Futbol denmeli mi? Barca ve Arsenal'in rakip kim olursa olsun tavizsiz sekilde oynadigi oyun tarzi bu - adina da Total Futbol deniyor. Halbuki Total dediginiz zaman hem defansi hem ofansi takim halinde yapan bir sistem olmasi lazim - ama Inter, Chelsea ve Man United gibi topu kaptirmadan iyi paslarla hizli kontraya kalkabilen takimlar onde kurulan savunmalarin arkasina sarkip Barca ve Arsenal gibi rakiplere toplu defans yapma imkani vermiyorlar - e peki o zaman nerede kaldi benim Total'im?

Barca'nin ukalaligina bakin --- deplasmanda %79 topa sahip olma ile oynuyorlar - Inter gibi bir takim onunde defansi orta sahanin onune cikariyorlar --- rakibe saygi yok, aksine meydan okuma var - hani Rijkaard TR'ye meydan okumaya geldim diyor ya onun gibi... Onlar meydan okurken Inter defansin arkainda bol bol bos meydan buldu.

Bir futbol izleyicisi olarak evet Barca ve Arsenal'in oynadiklari futbolu goze daha hos buluyorum - daha bir zevkle seyrediyorum --- ama Total Futbol dediginiz Inter, Chelsea ve Man United'in oynadiklari olmali - yani gerektigi zaman toplu takim hucum yapiyorlar - ozellikle kendi liglerinde ve CL'nin ilk turlarinda zayif takimlarla oynarken maci karsi sahaya yigip, rakibi baski altina alip, hata yapmaya zorluyorlar - gerektigi zamanda zor rakipler onunde takim halinde defans yapip rakibe pozisyon bulacak bosluk birakmiyorlar ve bir anda 5-6 adamla cok hizli karsi ataga kalkiyorlar. Rakip bana onlem alsin ukalaligi yok - maci kazanmak icin ofans/defans ne gerekiyorsa onu yapiyorlar - arada goze hos gozuken birseyler olursa o da 3 puanin ustune pastanin uzerindeki kiraz tanesi oluyor.

Rijkaard bizi Barca'ya benzetmeye calisiyor - iyi goze hos ama TR gibi futbolun sert oynandigi ve hakemlerin buna futbol erkek oyunu diye goz yumdugu yerde - ekmek bulamazken pasta yapmak icin calismaya donuyor bu is. Rijkaard aklindaki sistemi TR sartlarina uygun sekilde modifiye etmezse - seneye yine husran olur.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mert Tokman wrote:
.....Rijkaard bizi Barca'ya benzetmeye calisiyor - iyi goze hos ama TR gibi futbolun sert oynandigi ve hakemlerin buna futbol erkek oyunu diye goz yumdugu yerde - ekmek bulamazken pasta yapmak icin calismaya donuyor bu is. Rijkaard aklindaki sistemi TR sartlarina uygun sekilde modifiye etmezse - seneye yine husran olur.

Aklinda zoru filan olmasi lazim. GS'dan Barcelona cikarmaya kalmak icin. Daha topa dogru durust vuramayan uzun pas atamayan adamlardan bunu nasil bekleyebilir. Deli mi ne?

Pek ders almisa benzemiyor. O yuzden benim fazla bir umudim yok. Yine fantazi islerine girip bacak arasindan sallananlardan kebab yapacak gibi duruyor. Hala Sabri'den sag bek cikarmaya kalkandan fazla bi sey beklememek lazim. Buyuk bir ihtimal ile Ocagi anca gorur.
Al Neeskens'ini de git diyecekler.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:Su Almanlara bayiliyorum. Hic istiflerini bozmazlar ve sahada ellerinden geleni yaparlar.
Ilk finalist BM oldu gibi... yalniz BM'nin sadece adi Alman kaldi Cengiz abi - takimda 3-4 tane Alman oynuyor sadece - TDsi de Hollandali... Nereden olursa olsun - temel egitimi iyi olan ve isine saygisi olan ciddi adamlardan kurdun mu takimi tikir tikir gidiyor isler.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mert Tokman wrote:
Cengiz Akgun wrote:Su Almanlara bayiliyorum. Hic istiflerini bozmazlar ve sahada ellerinden geleni yaparlar.
Ilk finalist BM oldu gibi... yalniz BM'nin sadece adi Alman kaldi Cengiz abi - takimda 3-4 tane Alman oynuyor sadece - TDsi de Hollandali... Nereden olursa olsun - temel egitimi iyi olan ve isine saygisi olan ciddi adamlardan kurdun mu takimi tikir tikir gidiyor isler.
Alman ya da Dutch pek fark etmez Mert. Bunlar ayni taraktan cikma kumas. Evet oynayanlar icinde Olic de olur Altintop da olur Ribery de olur. Ama bunlari kendilerine uydururlar. Uyamayan barinamaz o disipline.

Gecen hafta 10 kisi 60 dakika oynayip macin sonunda attilar. Bugun Lyon 10 kisi kalinca Olic dagitmis.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Salih Bora

Post by Salih Bora »

Büyüksün Jose Mourinho... Başka ne söylenebilir ki?
Modern futbola Barcelona'nın kattığı çok şey var tabii ki.
Ama madalyonun öbür yüzüne baktığımızda... Geçen yıl tam darbeyi vuracakken son saniye golüyle final biletini kaybeden Chelsea, bugün benzer bir mentalite ile sahaya çıkıp bana göre Barça'yı sahadan silen İnter.
Çünkü modern futbola yaptığı katkılara rağmen, pas futbolu ve topa sahip olma tekeli kuran Barcelona da bir biçimde durdurulabiliyor. Yani dünyada yenilmez takım yok.
Bugün Mourinho'nun hem de 10 kişi ile oynattığı futbol tarihe geçer.
10 kişi ile kendi ceza sahası önüne kapanan bir takım, Barça'lı oyunculara nefes aldırmıyor. Son dakikalardaki bir boşluk anı haricinde neredeyse pozisyona sokmuyor.
Neden böyle oluyor?
Çünkü kendisine karşı açık oynayan rakiplere karşı pas futbolu ile onları yoran Barça, bugün pas futbolunu işlevsiz kılan bir İnter ile karşı karşıya geldi.
İnter zaten 10 kişi ile kendi alanına çekildiği için, bol bol pas yapmaya gerek kalmadı. Topu alan, İnter ceza sahası önüne geldi. Ama oraya kadar...
Ondan sonrasında, akıllara durgunluk verecek başarıda bir savunma organizasyonu var. Öyle bir kilitliyorlar ki Barcelonalı oyuncuları, 3. bölgede ne pas yapabiliyorlar ne verkaç... Hiçbir şey...
Öte tarafta 10 İnterli takım oyunu dersi veriyorlar.
Messi, Xavi, İbra ve diğerleri sahadan siliniyorlar.
Ne demişti Barça'lı oyuncular? "Seyircilerimiz öyle bir amosfer oluştursunlar ki rakibimiz futbolcu olduğuna pişman olsun".
Bugün Barcelonalılar futbolcu olduklarına pişman olmuştur herhalde. Çünkü bu kadar akıl dolu, zeka dolu, bilinç dolu, emek dolu bir savunma organizasyonunu delmek imkansızın ötesinde birşeydi.
İşte Mourinho'nun taktiksel zekası, büyük hocalığı burada yatıyor. "1 sezonda 6 kupa" unvanlı Guardiola ise onca çabaya rağmen karşısındaki kilidi açamıyor.
Futbolda hücüm yapmak, topa sahip olmak, hızlı oynamak önemli unsurlar. Ama taktiksel zeka ve takım oyunu hepsinden daha önemli. Bugün Mourinho'nun İnter'i bunu ıspatladı.
AYRILMAZ İKİLİ
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Lucescu hayatinin macini seyretmistir ve Mourinho'yu kankasi ilan etmistir bugun hatta orgazm bile olmustur izlerken ve maci kaydedip gunde 10 defa yilda 3650 kere izler artik :lol:
Ama benim icin Barca'ya iyi oldu, kiclari kalkmisti.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Yahu Salih senden korkulur. Mourinho bize gelirse hoca bu isi bilmiyorsun Raus falan demezsin degil mi? :lol:
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
Salih Bora

Post by Salih Bora »

Kerem Tezic wrote:Yahu Salih senden korkulur. Mourinho bize gelirse hoca bu isi bilmiyorsun Raus falan demezsin degil mi? :lol:
Mourinho teknik direktörlüğün Zeus'udur Kerem hocam. Ona söz eden çarpılır. :lol:
Mourinho ve Hiddink bir yana, diğer herkes öbür yana...
Adamı itici bulanlar çok. Ama orası bir futbolsever olarak beni çok alakadar etmiyor doğrusu, hatta maç bitiminde Barça taraftarlarını sinirlendirişinden haz duymadım değil. :D
AYRILMAZ İKİLİ
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Benim de 50 direm canim geldi. Cok memnun oldum cok. Inter Total futbolu bir tarafina sokuverdi Barcelona'nin. Bir kere acimasizca adami attirdilar. Gerci o da elini arkaya sallayarak kasinmadi degil ama boyle yerlerde kivranacak sekilde hicbir durum yoktu. Buradan zaten gicigi aldim. Guzel oynanacak bir maci katletlettiler. Ondan sonra eveleme geveleme. Ne yani Inter acilacak dun Lyon'un 10 kisi ile basina gelene canak mi tutacakti. Defans nasil yapilir gorsun bizim ayilar.

Sicim gibi bes kisi ayni hizzada cetvelle cizilmis gibi ileri gidip geliyor. Birbirlererine bakmiyorlar bile. Anca birinde adam iceri topla kacti iki kisi ustune yuklendiler Pique mi ne adi. Adam kabiliyetli. Cekti topu aralarindan kafa kafaya verdirip donup vurdu. Messi'yi de gorduk bu arada. Tehlikeli adam ama adam adama oynamadilar. ne zaman topu ayagina alsa oranin gorevlisi karsisina dikildi. Zaten bebe ruhi boy bos yok. Saga gecti olmadi sola gecti olmadi ortadan geldi olmadi.

Bu Morinho'ya bizim salak Turkler arasinda buyuk bir tepki var. Sanki herif kiclarini koparmis gibi. Bence de bugun dunyadaki bir numarali teknik adam. Eger Hurriyet dogru yazmissa Rijkaart basinda iken Interi eledi Barcelona demisler. O da benim onun boyundan uzun kupalarim var demis. Boyle soruya boyle cevap elbette. Mactan sonrada yumruk gosterisi yapti tribunlere.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Can Ergun

Post by Can Ergun »

Herkesteki bu Barca nefreti nereden kaynaklanıyor anlamaya çalışıyorum ama bulamadım bir türlü...

Adamların kimsede olmayan bir futbol kültürü var,ellerindeki yıldızların nerdeyse hepsi kendi altyapısından çıkmış,pasa dayalı,top şişirmeden,rakibe faul yapmadan,çoğunlukla hücuma dayalı bir futbol oynuyorlar,forma reklamları unicef, Cruyff,Rijkaard,Messi gibi ilahları yetiştirmiş,barındırmış vesaire...

Oynadıkları oyun ile ilgili en ufak bir çirkinlik,kötü niyet yok,çok başarılılar ve insanlar bu takım elendi diye tef çalıp oynamadıkları kalmış.

Öteki yanda Mourinho gibi kibir fışkıran,terbiyesiz bir herif ve materazzi gibi bir hayvanı bünyesinde bulunduran,iğrenç İtalyan savunma futbolunu uygulayan bir takım...

Başarıyı ve kaliteyi kıskanmayı anlarım ama kötünün, iyi ve güzel karşısında aldığı başarıya bu kadar sevinmeyi ve bu takıma ve oyuncularına nefret kusmayı anlayamıyorum.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Can Ergun wrote: ...
Oynadıkları oyun ile ilgili en ufak bir çirkinlik,kötü niyet yok,çok başarılılar ve insanlar bu takım elendi diye tef çalıp oynamadıkları kalmış.

Öteki yanda Mourinho gibi kibir fışkıran,terbiyesiz bir herif ve materazzi gibi bir hayvanı bünyesinde bulunduran,iğrenç İtalyan savunma futbolunu uygulayan bir takım...

Başarıyı ve kaliteyi kıskanmayı anlarım ama kötünün, iyi ve güzel karşısında aldığı başarıya bu kadar sevinmeyi ve bu takıma ve oyuncularına nefret kusmayı anlayamıyorum.
Dunku oyunda adami attirislari ortada. El yuzune geldi diye aktorlukle yerde kivranma. Oyunun icine bastan etmek bu idi. Bunun disinda benim gordugum ike tane ceza sahasinda sari kart verilebilecek kendini yere atmalar. hakem kalk kalk diye isaret etmekle yetindi.

Morinho'nun basarisi ortada. O kibirli olmayacakta kim olacak? Inter ilk macta ikinci yarida ezerek gecti gostere gostere iki gol atarak ve durumu 3-1 yaparak. Hicte savunma futbolu filan oynamadilar. Dun ise basabas oynanacak maci katleden Barcelona oldu. Adamlari 10 kisiye dusurup ezeceklerdi aklilari sira. Hicbir pislik yapmadan kusursuz bir defans kurarak adamlara gecit vermediler. Bu ise cirkin kotu defansif Italyan futbolu, helal olsun. Karsindaki rakibe saygi gostermezsen boyle kicina bakar soyunma odasina giderken sahada sevinenlerin ustune fiskiye ile su atmak kalir geriye.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Can ben kendi adima cevap vereyim. Acikcasi bende asla bir spor klubune nefret olmaz ayrica Barca'yi da takdir ediyorum bana acikcasi senin bahsettigin tipte Inter gibi antipatik takimlarin kazanmasi cok komik geliyor ve o yuzden hosuma da gidiyor herkes Barca'yi tutarken Inter'in kazanmasi. Bu arada Sezar'in hakki Sezar'a tabii, zira defans ta futbolun bir parcasi ve zeka isi, organize defans cok zor birsey, Mourinho'nun hakkini yememek lazim, ustelik ilk maci 3-1 aldilar. Inter organize akilci defansin dersini verdi. Luce de GS'da iken bu isin miri idi.
Post Reply