Süperlig 21. hafta- G.Antep- G.Saray 1-0

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Oka'nin pozisyonu su goturur ama Umit'in pozisyonuna penalti verilmesi gerekirmis. Ama Umit de kendini oyle olur olmaz yerlere atarsa boyle yalanci coban durumuna duser iste.

Iki hafta sonra Konya deplasmani var bir de. Bu sefer Aydin filan da sokmeyecek gibi adamlara.

Bu lig karakolda bitecek yine galiba.
Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Iki takiminda mucadelesi goze carpti. Bizimkiler hakikaten maca asildilar ilk yarida kisa paslar hizli hucuma cikmalari benim gozume hos geldi. Ama Ozan'nin dedigi gibi Carusca gibi narin topcularin maci degildi.

Macdan sonra hemen yazmak istedim vakit olmadi: Okan'ni buradan tebrik ederim. Sahanin her yerinde idi, pas yuzdesi yuksek, mucadelesi ise takdir edilecek bir effort'du. Arkadaslarini hatta TD'sini saha kenarinda yatistirmasini izledim. Bu macda sahanin MVP'si idi. Ne yazikki cok ucuz bir gol yedik o top iki defans oyunucumuzun ayaklarindan nasil gecti...Mondi uzandi ama ona o top ona gelmemeliydi. O kadar sert filan sut da degildi...

Puan kaybina cok uzuldum ama vasat oyunculardan kurulu takimimizin Okan'nin oyundan cikmasina kadar mucadelesi takdir edilmesi lazim. Okan ciktiktiktan sonra dengeler kayboldu...

Oyuncularimizin iki penaltilik durumu vardi bana gore ilk poziyon 50 -50 PK'lik bir durum Umit Karan'nin ise pek o kadar degil gibime geldi...
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Manisa macindan sonra forumda genel kani boyle orasini burasini sasirmis, karsisina cikan her 11 kisiden 4 yiyen bir takim karsisindaki galibiyeti fazla ciddiye almamak gerektigiydi. Aynen de oyle cikti .

Sukur sakatlandigidan beri uc macta dort puan alip bes puan kaybettik. Anadolu takimi GS'i yaratma konusunda her hafta kucuk ama istikrarli adimlar atiliyor. Sukur emekli olsun, ustune de bir sene gecsin, yabanci diye bu yalancilar alinmaya devam edilsin, Capello da gelse gidilen yer belli.

FBli olsam su Demiroren ve Canyadin'a bakip her gun duaci olurdum adamlardan, FB'ye tarihinde arayip da bulamadigi rahatlik ortamini sagladilar beceriksizlikleri ile.

Yonetim uyuma, alti yalanci oyuncu hakkini iyi kullan, Mondi ve Song bu takima yakismiyorlar.
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Ozan Ersoy wrote:Dun Besiktas'in kaybetmesiyle daha da onem kazandi bu mac. Cok zor gececek.

Cem Deda'yi hic begenmiyorum hakem olarak. Babasini da sevmezdim.

Bu mac Carrusca gibi narin oyuncularin maci degil. Tarla gibi sahada, soguk havada, kiran kirana gececek. Bir suru pislik olacak, hakem uyuyabilir. Ozan Ersoy
Cem deda tespitinize cok guldum aklima, Sut Kardesler filmindeki Sener Sen'in Kemal Sunal'a unutulmaz repligi geldi "seni hic sevmedim sutoglan, babani da sevmezdim zaten".

Ama hakli ciktiniz, 1 tanesi kesin, 2 penaltiyi yedi hakem (Umit Karaninki netti, digerini tam goremedim). Ama bu sonucu degistirmez, takim bu sezon Trabzon'daki 3-1'lik yenilgiden bu yana en kalitesiz ve pozisyonsuz macini oynadi.

Bana gore ciddi konsantrasyon sorunu dogmus. Bu konsantrasyon kaybi ve bu kaybettigimiz mac bize bir yila mal olabilir. Bunun hangi futbolcu ve yonetici farkinda bilmiyorum. Vestel bizi de hipnoz etmis. Oyle ki gecen hafta Sabri, Umit Karan bol bol demec verdiler, yok puan farki 1'mis, yok Alex'i FB istemiyorsa bize gelsinmis...

Bunda yonetici sovmenlerimizin payi var. 20.45 sacmaligi tuttugundan beri, futbolculara sirayet eden bir ciddiyetsizlik var "FB nasilsa kaybedecek biz kazanacagiz". Turk lig tarihinde 1 kere olmus bir son hafta mucizesine tum takim kendini cok kaptirdi.

Oysa bu ciddi bir is. Isın ucunda milyonlarca dolar yuzunden en azindan. Hicbir isletme bir Genel Mudurune yilda 1-2 milyon Euro odemiyor bu memlekette. Kaldi ki topcular yonetici degil, takimin iscisi. O yuzden aldiklari milyonlarca Euro karsiliginda kopuk, odaklanmamis ve laubali oynama haklari yok. Bu macin tarifi formsuzluk degil, laubalilik cunku.

Umarim bu hafta yine gerizekalilik yapilip "puan farki 4'e cikti sorun yok" denmez.

Futbolcularla ilgili bence su belli oldu; ne Hasan Sas, ne Kabze ne de Carrusca bu takimda gelecek sene oynayamaz. Hakan ve Ergun de gidecek. Muhtemelen Necati de. Sampiyon olsak da bu zorunlu. Simdiki haliyle bile % 40 eksik olan, sag acigi, solacigi, bekleri olmayan, Karan disinda golcusu olmayan bu takim demek ki gelecek sene sifirdan kurulacak. E Gerets de gidecegine gore, oncelik simdiden Hoca adaylarinin belirlenmesi.

Bu konu, Adnan Polat gibi her seyi politik iliski ile goturen, Ersun Yanal'la ve Souness ile adi kirlenmis bir kisinin insiyatifine birakilmamali (Hos, Canaydin zaten birakmaz da). Belki de forumda artik hoca adaylarini ve gelecek seneyi konusmak faydali olur.

Diger yandan Mehmet Guven ve Aydin artik daha cok sure almali. Nasilsa nerede ve ne zaman kaybedecegimizin hicbir belirleyicisi yok, bari oynasinlar. Bu 2 oyuncu Arda'dan daha saglam, daha kaliteli ve gelecegi parlak cocuklar.

Yazik oldu, en kritik 4 haftanin en basit macini verdik. Ciddiyetsizlikten. Adnan Polat'in bu kulube getirdigi laubalilikten, cene dusuklugunden, konsantrasyonsuzluktan.

Selamlar;
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Konusana bak sen :D

http://www.superspor.com/detail.php?Typ ... 9&go=52185

Sahanin en kötusu sen degilmiydin. Ne mide sende var hakeme bok
atiyorsun...bence o kadar kötu bir yönetim sergilemedi.

Gerets Hasan Sas'i sahada tutmakla is becerdi...ilkonbire layik görmesi
zaten bir olay benim icin...sözum Gerets ne yapabilirdi diyenlere...
Takim biraz olsun havalanmisken yaptigi o degisiklilere ne demeli. Herseyi
berbat edercesine...Hasan Sas'i mukafatlandirircasina sahada tutmasina ne
demeli...sonra Hasan Kabze neden ilk onbirde cikmadi bu mac? Formsuz
oldugu, son maclarda kötu oynadigi icin mi...bence Gerets Hasan'a haksizlik yapiyor.
Gecen hafta belirtmistim...bu haliyle Hasan Kabze oynamali, ofansa hareketlilik
getiriyor. 'Anlamsiz kosulari' alan aciyor. Umit gecen mac 4 gol atmis kimin
yararina. Adamin ne zaman ne yapacagi belli degil, golcu demeye dilim
varmiyor, cunku gercekten begenmiyorum, inanmiyorum kendisine...
bir kalecimiz var evlere senlik...cizgi kalecisi, cikmak onun ne haddine,
defansta kimse ona guvenip top atmiyor, ve bu herkesin gözunden kacmis sanki...

Not: Aydin, Hasan Kabze ve Inamoto formda. Dususte olanlar Arda ve Sabri...
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mondragon ne pis yemi$ o golu yahu. Ayip etmi$. Volkan molkan derken yani bu da olmami$.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Cengiz Akgun wrote:Mondragon ne pis yemi$ o golu yahu. Ayip etmi$. Volkan molkan derken yani bu da olmami$.
Cengiz abi pis yemis yememis onu tartismiyorum. Ben ayagina hakim,
oyunu iyi okuyabilen bir kaleci isterdim. Adam cizgi kalecisi, top ayagina
yakismiyor, ustelik defans ile diyalogu bagrismadan ibaret. Gelde Taffarel'i
arama. Iyiliksever, karakterli vesayre olabilir, ama GS'in aradigi özledigi
kaleci degil bence.

Umit Karan hakkinda ayni seyleri dusunuyorum. Gol atiyor, gol krali da olabilir, belki
de olmustur fazla takip etmiyorum, ama benim gözumde akilli, ayagina hakim
bir forvet degil. Göstermelik birkac hareketi var o kadar. Attigi 4 gol beni
pek etkilemedi, bunu mac sonrasi belirtmistim. Aldigi maasin (aliyorsa tabii)
topcusu degil, gördugu alakanin topcusu hic ama hic degil. Sokakta ve sirklerde
ona benzer akrobatlar vardir herhalde...

Hasan Sas rutb kurbani. Kendisini bir mok zannediyor, biraz alcak gönullu
olmali. Kafasini kullanma olayi onun icinde gecerli. Kendisi icin oynamayi
biraksin. Megalomanlik fayda etmez. Bunu basta Gerets'in görmesi gerekir
ama o baska bir alem...
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

bu sezonun basindaki birkac hafta haric, epeydir galatasaray maclarini seyretmek iskence oldu. ingiltere alman liglerdinde herhangi bir takimin karsisindaki rakip kim olursa olsun yaptigi futbolun temel seylerini turkiyenin super liginin sampiyon adayi, ligin son sirasindaki ekip karsisinda dahi yapamiyor: galatasaray top ceviremiyor, defansindan ayaga oynarak topla cikamiyor, oyunu bos alanlara tasiyamiyor.

kimse mondragon'a ayagina top yakismiyor diye kabahat bulmasin, galatasaray defansinin dort ismi de top yapmaktan aciz. tomas'in bombos haldeyken bile topu nasil zaptedemedigini, onla nasil cebellestigini gormek trajikomik bir goruntu oluyor adeta. song, ayagina geleni ileni sisiriyor zaten. kanatlardaki adamlarimiz ise, ozellikle de orhan ak, top alip tac cizgisinin oraya kendini sikistiriyor, tek yaptigi ileride kanattan kosan adama top atabilmek. aklinda ikinci bir plan yok, ortaya donmek yok, ters alana topu tasimak yok, o ters topu atacak vizyon yok. top ayagina geldiginde, adeta rakip basmasa bile o topu cizgiye tasiyor once.

defans boyle de, orta saha ondan cok farkli degil. gobekteki, hincal'in deyimiyle, bazen tek kazma, bazen iki kazma, ya top cikarmak icin defansin icine giriyorlar orta sahayi bosaltiyorlar, ya da aldiklari toplari yanlarindaki sabri ya da orhan'a birakip cikiyorlar isin icinden. hasan sas zaten iyice 2002-2005 arasi zamana donmus. top ezmekten baska bir yaptigi yok. biraz carrusca biraz ilic, oyunu yonlendirmeye, genis alanlara tasimaya calisiyorlar, o kadar.

galatasaray'in ana hucum plani, kanatlari kullanmak. ancak, arda'nin bireysel cabalarinin disinda, bunda da cok etkisiz oldugumuzu gorebiliriz. ctesi gunku macta, ben hatirlamiyorum kanattan verkaclarla, ya da adam eksilterek sifira indigimiz, ve ordan iceriye top cikardigimiz bir pozisyon. cunku, kanat akini yaparken rakip defansa adeta davetiye cikariyoruz, gel bu kanadi kapat diye. soldan orhan gidiyo diyelim. onunde de carrusca. gs'i az inceleyen bir antrenor gorur ki, orhan illa o cizgi uzerinde gidecek, carrusca'ya o pasi atmaya calisacak. ya da en fazla dibine kadar gelmis inamotoya. inamoto da ya orhan'a donecek, ya carrusca'ya. cunku ne orhan, ne inamoto, bir ters top cikarip diger kanattan bindirebilecek bir hasan veya sabri'yi gormez, ortadan dribling yapabilecek bir ilic'i goremez. o orhan o topu illa sikistiracak. ayni seyi sag kanatta sabri veya hasan yapacak. kapat adamin kosu yolunu, en fazla yapabilecegi, senin defansla birlikte auta kadar kosmak olacaktir. galatasaray da beklesin, arda mucizevi bir sekilde iki kisiyi birden oyundan dusursun, onunu acsin orta yapsin. o mucize gerceklesmeyince de arda formsuz oluyor.

futbolda hucum eden takimlarin rakip defansin dengesini bozmak, oyuna genislik kazandirmak icin kullandigi kanatlari galatasaray cok enteresan bir sekilde oyunu sikistirmak icin kullaniyor. hal boyle olunca da hakan sukursuz bir galatasaray'in tum gol yollari tikaniyor. antep macinda, ceza sahasi disindan sadece tek bir sutumuzu hatirliyorum, o da hasan'in sutuydu, auta gitti. cepheden atak yapma sansimiz yok, sut cekmiyoruz, israrla oyunu kanada sikistiriyoruz, onda da cizgiye inemiyoruz. boyle olunca da galatasaray'i seyretmek iskence oluyor. hic olmazsa, hakan sukur oynadiginda, en azindan ona top sisirebilme imkani buluyoruz. iste o yuzden bize hakan hala daha lazim. galatasaray adam gibi top yapabilse, sahayi duzgun kullanabilse, tersten kacan oyunculari gorebilecek vizyonda oyunculara sahip olsa, bu yasta, gol yuzdesi bu kadar dusuk bir hakan'a muhtac olmak zorunda kalmayabilirdi.

antep macini kaybetmeyi haketmedik belki. antep kazanmak icin oynamadi, kazanacak kadar baski da kuramadi. ama bu yenilgiye hic uzulmedim. sampiyonluga oynayan bir takim, futbol oynamaktan bu kadar acizse, yenilmesi mustehaktir. hic de hakeme falan bahane bulmasinlar. hakem kotuydu, evet. hakem penaltilari vermedi, evet. ama galatasaray hocasindan oyuncusuna takim halinde hakemden on kat daha kotuydu. bu oyunla gelecek sampiyonluk da hic gelmesin daha iyi.

simdi baska bir seye deginmek istiyorum. belki yukarida bahsettigim taktiksel yetersizlikten cok daha carpici, galatasaray takimin nasil iyi yonetilmedigini, nasil iyi calistirilmadigini gosteren birkac husus:

- bu ayarda bir takimin kac tane degisik korner varyasyonu plani olmalidir? soyle cevap verebilirim: bu ayarda olmasa da, en basitinden, on direge, penalti uzerine, arka direge seklinde uc genel plandan bahsedilebilir. hangisini uygulayacagini, oyun teorisi ilkeleri geregince planlayabilirsin. uzun adamin varsa, bunlari yigarsin ceza sahasi ustune, penalti noktasi civarina atis yaparsin, burdan sut imkani ararsin. bazen uzun, bazen kisa top atarsin ki rakip senin planini onceden cozmesin. atistan once, bazi adamlarina aldatici kosular yaptirtirsin. ama koskoca galatasaray'in, sadece iki plani var. bugune kadar da ikisinden sonuc alma yuzdesi 5% altindadir muhtemelen. bunlardan biri on direge kesip asirtmaya calismak, ikincisi de, ki bu plan genelde hasan sas korneri atmak icin yetisemeyip de baskasi kullandiginda olur, hasan sas korner atmak icin kosmustur o bolgeye, ondan once carrusca veya sabri topu almistir, bu oyuncular hasan sas'a pas olarak kullanirlar korneri. evet, son sampiyonun, su an lig ikincisinin korner taktigi bu. bu taktikle attigimiz kornerlerden gol atabildik mi bilemiyorum ama bir iki tane yedigimiz golu hatirliyorum sanki. insanin gerets'e sorasi geliyor, arkadas ne cevher vardir bu korner taktiginde, bu ne menem bir cevherdir biz iki sezondur hic faydasini goremiyoruz diye.

- gs kaleyi cepheden goren bir noktadan serbest atis kazaniyor. ancak prekazinin sut menzilinde. o yuzden, duran toplarin usta ismi hasan sas topun basinda. yapacagi, penalti uzerine, ya da arka direge dogru kavisli bir orta. ama bizim prekazi hasan, o topa nasil vuruyorsa, o top gelip tek kisilik antep barajina takiliyor kontra olarak geri donuyor bize. o atistan once, beraber mac izledigimiz arkadaslara uc kez, insallah bu sefer bana laflarimi yuttururlar, beni utandirirlar dedim. ama sagolsunlar, yuzumu kara cikartmadilar.

- son dakikalar, gs yay uzerinde faul kazaniyor. eminim ki, haftada en azindan bir defa, bir profesyonel futbol takiminda, en azindan bazi oyuncular, bu tur frikik antremani yapiyordur. bizimkiler yapiyor mu bilmiyorum. sadece gordugumu anlatayim. hayatinda bir kez bile baraj karsisinda frikik atmis adam bilir ki, topa vurulurken izlenecek stratejiler bellidir: ya barajin kapamadigi yerden, kalecinin oldugu bolgeye dogru koseye cok sert vurursun (mesafe yakin ve vuran adam cok sert vuruyorsa, or. carlos, hami bu vurus tercih edilir), ya barajin ustunden veya kosesinden kalecinin kapamadigi koseye falsolu vurursun, ya da yaradana siginip, barajin oldugu bolgeye cok sert vurursun, oradaki bir bosluktan gecip de kalecinin uzanamayacagi yere gider. bu en sonuncusu, ilk ikisinde kendine pek guvenemeyen adamlarin yapacagi istir. neyse, donelim pozisyona. gs frikik atacak. son dakikalar. atis kaleye cok yakin mesafeden. o an sahanin icinde en iyi frikik atacak futbolcu topun basina gecmeli. bu isim umit karan oluyor. buraya kadar hersey iyi, guzel. ama umit karan, futbol literaturunde, oyle bir frikikte, kalecinin kapattigi bolgeye plase top yollamak gibi bir vurus stratejisi var midir yahu? resmen adam, barajin yanindan, kalecinin kucagina plase bir top gonderdi.

bu iki ornege bakarak soruyorum: kim inandirabilir beni galatasaray'in ciddiyetle duran top organizasyonu calistigina? hadi bir teknik direktor, belki iyi taktik veriyordur da sahada oyunculari uygulayamiyordur. (ki bunun da boyle olmadigi goruluyor galatasaray'da aslinda) ama, insan duran top organizasyonlarinda cesitli varyasyonlar deneyecek kadar da mi takimi calistirmaz? o zaman bir teknik direktorun oyuna katkisi nedir?
Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Penalti pozisyonlarindan Okan'inkini hatirlayamadim, ama sanki golu yemeden once Hasan Sas'in tam topa vuracakken arkadan darbe ile yere indirilmesi de penalti gibi gozuktu. Hasan tam ceza alanina soldan girmisti ve biriki calimdan sonra tam vuracakken arka/yandan yapilan mudahale topu iskalayip Hasan'i dusurdu.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Fatih Mutlu wrote: ,,,- son dakikalar, ,, o an sahanin icinde en iyi frikik atacak futbolcu topun basina gecmeli. bu isim umit karan oluyor. buraya kadar hersey iyi, guzel. ama umit karan, futbol literaturunde, oyle bir frikikte, kalecinin kapattigi bolgeye plase top yollamak gibi bir vurus stratejisi var midir yahu? resmen adam, barajin yanindan, kalecinin kucagina plase bir top gonderdi.
..
Sanki Umit Karan hayatinda frikikten gol atmi$ gibi degil mi? Ama bunu ben uc dort senedir soyluyorum. Bir takimda en normali uc tane frikiten gol atabilme potansiyeli olan adam bulunmali. GS'da bu sifir. En son bir zenci verdi (Portekizli idi galiba) o da gidince ortalik hem kel hem de fodul Hasan $a$ ile Beyinsiz Sabri'ye kaldi. Tribunden adam indermekle bu adamlari atmasi arasinda ben hic fark goremedim. Buna $imdi Umit karan eklendi ise insanin kici ile gulesi geliyor.

Hala Gerets $oyle Gerets boyle denilsin. Sanki adam alinmazsa Gerets
in $eyine imi$ gibi. O da bu kadar ekmek bu kadar kofte diyor parasini alip yarin gider. Ondan sonra birini daha bulurlar bu soytarilar.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Ben bu takımın taa...... :D

Futbolun bu kadar iğrenç oynandığı zamanlarda bir frikik nasılda kıymete biniyor! ligi 6. bitirdiğimiz o berbat sezonda bile kadroda 2 frikikçi var: Frank Debour ve Prates. Debour neysede, Prates'in neden gönderildiğini hiç anlamadım! Helede bu Brazilya'lının halefi süperstar Cihan olunca, olay benim için dahada anlaşılmaz bir hal aldı! 4x4'lük değildi tamam da, en azından topa vurmayı biliyordu, frikikten gol atıyordu!

Geçen sene şampiyon olamamak çok yadırganacak birşey değildi. Fenerin kadrosuda performansıda gayet iyiydi. Ama bu sene bu şartlar altında şampiyon olamamak gerçekten rezalet! Şampiyonluk bir yana, başabaş bir mücadele bile yok, eşşek kadar fark var arada!

Bu eşşeklere fazla para vermemek lazım! Yıllardır ortada olan birşey var, parayı görünce vidaları gevşetiyor GS'nin züper ztarları!

Sezon başında bu tek santrafor+ kalabalık orta saha düşüncesinin ideal olduğunu düşünmüştüm ama belkide bizim takımın maç kazanması rus ruleti taktiğine endeksli!

Santra'yı izliyorum. Çakar diyorki, "bu hafta ötü'nün kötüsü fenerdi ama fener kazandı, kötüyken kazanmak çok önemli.." Ulan hıyar, kim ne zaman iyi oynadı ki? :D

Yediğimiz golüde daha yeni gördüm :D
OHA diyorum bu kadar olmaz! Kontraatak'tan yedik falan sanıyordum. Bilmem kaç metreden gelen topa Song vuramıyor! yerden seken topu Tomas Veysele ikram ediyor, futbol fukarası Veysel isabetli bir vuruş yapıyor! Top önce Tomasın sonra Orhan'ın bacaklarının arasından geçiyor ve gol! Yuh yani ancak bu kadar olur! Bu gol yüzünden Mondragona laf etmekte ayıp olur biraz.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Fatih Mutlu wrote:bu sezonun basindaki birkac hafta haric, epeydir galatasaray maclarini seyretmek iskence oldu. ingiltere alman liglerdinde herhangi bir takimin karsisindaki rakip kim olursa olsun yaptigi futbolun temel seylerini turkiyenin super liginin sampiyon adayi, ligin son sirasindaki ekip karsisinda dahi yapamiyor: galatasaray top ceviremiyor, defansindan ayaga oynarak topla cikamiyor, oyunu bos alanlara tasiyamiyor.
Malesef... Devre arasinda bu igrenc futbolumuza genel bir yorum yapmistim. Yaparken de GS'i degil Besiktas'in Werder Bremen'e ezilerek yenildigi maci ornek gostermistim. Adamlari tahta bacak falan diye asagilariz ama 3-4 tane hali saha golu atip gecip gidiyorlar iste. AZ Alkmaar da FB'ye gecen hafta ilk golu boyle atti. 15 tane ustuste pas yapip FB defansinin dengesini bozup bir verkacla isi bitirdiler. Maratonda nasil bu kadar bos birakildiklarini konusuyorlardi Ermanla Sansal... FB'nin o takima pres yapacak gucu yok, yapsa bile en fazla 10 dakika yapabilir, ondan sonra iyice dagilir. Bu sefer 3 gol atacak hali de kalmazdi onu goremediler.

Futbolumuzdaki erozyon butun takimlarimizi etkilemis durumda. Parasi olan, olmayan herkesi. Futbol oynamayi en fazla pres yapmakla hamal gibi kosmakla es guden bir anlayis var. Tamam defansif acidan kosmadan, takim olarak savunma yapmadan basarili olmak imkansiz ama kardesim karsina kosacak, mucadele edecek bir takim gelirse, senin de kosmaktan baska bir silahin olmali degil mi?
kimse mondragon'a ayagina top yakismiyor diye kabahat bulmasin, galatasaray defansinin dort ismi de top yapmaktan aciz. tomas'in bombos haldeyken bile topu nasil zaptedemedigini, onla nasil cebellestigini gormek trajikomik bir goruntu oluyor adeta. song, ayagina geleni ileni sisiriyor zaten.
Korkunclar. Ama zaten bunu ilk gunden beri soyluyoruz. 3'u de felaketler top ayaklarina geldiginde. Song topu kenara cekiyor sonra sisiriyor ileriye, Tomas soluna aldi mi eyvah diyorum. Geriye Mondi'ye pas vermeye gor, top rakibe gidiyor. Taffarel - Popescu - Bulent K. uclusunden cok uzaklar. Song Tomas'a iyi para veriliyor. Ayni paraya daha genc, ayagi daha cok top yapan adam bulunabilir. Arastirilmali. Song'un suyu zaten iyice isindi.
galatasaray'in ana hucum plani, kanatlari kullanmak. ancak, arda'nin bireysel cabalarinin disinda, bunda da cok etkisiz oldugumuzu gorebiliriz. ctesi gunku macta, ben hatirlamiyorum kanattan verkaclarla, ya da adam eksilterek sifira indigimiz, ve ordan iceriye top cikardigimiz bir pozisyon. cunku, kanat akini yaparken rakip defansa adeta davetiye cikariyoruz, gel bu kanadi kapat diye. soldan orhan gidiyo diyelim. onunde de carrusca. gs'i az inceleyen bir antrenor gorur ki, orhan illa o cizgi uzerinde gidecek, carrusca'ya o pasi atmaya calisacak. ya da en fazla dibine kadar gelmis inamotoya. inamoto da ya orhan'a donecek, ya carrusca'ya. cunku ne orhan, ne inamoto, bir ters top cikarip diger kanattan bindirebilecek bir hasan veya sabri'yi gormez, ortadan dribling yapabilecek bir ilic'i goremez. o orhan o topu illa sikistiracak. ayni seyi sag kanatta sabri veya hasan yapacak. kapat adamin kosu yolunu, en fazla yapabilecegi, senin defansla birlikte auta kadar kosmak olacaktir. galatasaray da beklesin, arda mucizevi bir sekilde iki kisiyi birden oyundan dusursun, onunu acsin orta yapsin. o mucize gerceklesmeyince de arda formsuz oluyor.
Arda topu her zaman sikistirmiyor. Ortaya cok donuyor, 5 ila 20 metre capindaki paslari cogunluk iyi atiyor. Daha dikkatli izleyin, bu cocugun kafasi her zaman yukarida. Olay ortadan Arda'ya yakin birisinin onunla beraber kosmamasi. Vestel macinda macin kirilma noktasi ikinci gol. Ikinci yarida bir ara Vestel tek kale oynuyordu, yesek mac farkli gelisebilirdi. Arda'nin soldan goturdugu topu hatirlarsaniz, belki 30-40 metre topu surdu, bek ona yetisip tam basacagi anda, iceriye Ilic'e cikardi. Ilic de topu duzeltip, uzak koseden ceza sahasina giren Umit'e gol pasi verdi. Uc topta gol yaptik ama burada Arda'nin payi epey kucumsendi.

Bir kere topu 30 metre ayagindan acmadan tam surat surebilen oyuncumuz yok. Hepsi ayri bir kalas. Sas da dahil bunlara. Arda bunu yapabiliyor ve de bir guzellik daha ekliyor, kafayi kaldirip surebiliyor. GS'da bunu antrenmanda bile yapabilecek oyuncu yok. Eskiden Necati yapabiliyordu, o da cok yavaslamis durumda. Rakip arkadan gelip ayagindan aliyor topu. Ucuncusu Arda o golde Ilic'e pasi biraz erken verse, Ilic'e orta sahada basacaklar, Umit de ceza sahasina yakin bir pozisyonda olmayacak, buyuk bir olasilik stoperi gecmeden uzaktan vurmak zorunda kalacakti. Arda biraz daha ayaginda tutsa topu, bu sefer sikisacak, topu Ilic'e cikaramayacakti. Cikarsa bile Umit offside pozisyonunda olabilirdi.

Senin dedigin rakibin dengesini bozup, bir kanattan akini baslatip, oteki kanatta bitirebilmeyi yaptik ama hepsi Arda'nin yuzunden. Arda yerine o top Hasan'da Orhan'da olsaydi bitip gitmisti.

Duran top olayina hic girmiyorum. O tam bir iskence. Senelerdir ayni feci goruntu devam ediyor. Ama sirf frikik atsin diye sahada oyuncu tutulmasina karsiyim. Ricardinho falan beni cildirtirdi GS'da olsa. Alex bile nasil elestiriliyor goruyoruz. Hamit Altintop'u alacaklardi, ama Bayern Munich'in oldugu pazarda GS'in soz hakki yok, yapacak da bir sey yok.

Ozan Ersoy
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Ozan Ersoy wrote:Ama sirf frikik atsin diye sahada oyuncu tutulmasina karsiyim.
ayni fikirdeyim. uzerinde calisirlarsa, gs takimi icinde frikik atacak adam da bulunur. varsin, tek eksigimiz, attiginin yarisindan fazlasini gol yapan frikikci olsun, keske.

buradaki onemli problem, frikik olsun, korner olsun, duran top organizasyonlarina galatasaray'in yeterince onem vermiyor olmasi. antrenmanlarda bunun uzerinde calisiyor olsalar, maclarda bu kadar aciz goruntuler vermezler. bir duran top kazandigimizda, bundan gol atacagimiza dair umudum, bu toptan kontra gol yiyecegimiz korkusunun altinda eziliyor maalesef.
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Ozan Ersoy wrote: .......
Korkunclar. Ama zaten bunu ilk gunden beri soyluyoruz. 3'u de felaketler top ayaklarina geldiginde. Song topu kenara cekiyor sonra sisiriyor ileriye, Tomas soluna aldi mi eyvah diyorum. Geriye Mondi'ye pas vermeye gor, top rakibe gidiyor. Taffarel - Popescu - Bulent K. uclusunden cok uzaklar. Song Tomas'a iyi para veriliyor. Ayni paraya daha genc, ayagi daha cok top yapan adam bulunabilir. Arastirilmali. Song'un suyu zaten iyice isindi.

......
Ozan Ersoy
Taffarel - Popescu - Bulent K. uclusunun saginda solunda Davala, Capone, Okan, Fatih, K. Hakan, Ergun gibi adamlar vardi. Oyunu cogu zaman yanlara acarak baslatirlardi. Rakip kenarlari kapatinca Popescu ortadan topu ileri cikarirdi. Song ve Tomas ikilisinin boyle bir luksu yok. Secenelker Cihan, deli dolu Sabri, Orhan, posasi cikmis Ergun. Popescu'nun gencini bulsak bunlara topu vermek istemez.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozgur ugurlu elinle yine aciver bu haftaki maci. Bak kimse cesaret edemedi bu hafta.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Post Reply