Beko-Basketbol Ligi:

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Tolga Girici wrote: 101-95 kazandi Yunanistan. Inancin zaferi diyebiliriz. Artik NBA'de sampiyon olan takima "NBA world champions" denmesin , ayip oluyor :)
son 2 şampiyonada da çok fena vurmuşlardı kafalarına ama o zaman "iyileri getirmiyoruz, ciddiye almadık" falan ayağına kendilerine toz kondurmamışlardı. bu sefer o efsane 2003 draftını nerdeyse komple getirdiler (ilk 7 sıradan sadece sırp miliçiç ile chris kaman yok kadroda) ama yine olmadı.

nba şampiyonuna dünya şampiyonu denmesi ayıp olmuyor, komik oluyor artık.

ugur
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Levent Guntay wrote:Turk milletinin her konuda batililara, populer olana, guclu olana, basarili olana, zirvede olana karsi asiri bir hayranligi ve de sonucunda asagilik duygusu var. "adamlar yapmis abi" mantigi zaten bizi bu hale getirdi. ekonomide en buyuk sorunlardan biri olan dis ticaret aciginin sebebi de bu degil mi? Kaliteli Turk malini almak yerine ayni kalitede Fransiz ya da Alman malina 3 kat fazla para saymak isteyen okumus ya da cahil, fakir ya da zengin o kadar cok insanimiz var ki.
Turk milleti (ve genel olarak dogudakiler) Ronesans yasamamis olmanin izdirabini daha epey cekecekler. Bu tur celiskilerin icersinde yatan altyapi farki buradan cikiyor.

1200, 1400'lerde bizim buyuklerimiz kelleri kesip kuyuya doldurma planlari yaparken onlara karsi cikan Ozanlara filan destek pek gelmemis. Ayni donemlerde Giotto "Madonna in Glory and Child" resminde Meryem Anayi temsil eden hatuna meme yaparak cennetlik figuru yeryuzune indirmis. Cektigi tepkiye karsi bir cok zamandasi tarafindan baska resimlerle desteklenmis. Su anda Madonna'nin hali herkesin gozun onunde. Zamaninda Italya'daki Uffizi muzesinde bu resimlerden bazilarina bakarken bu kultur olayinin ne kadar derin oldugunu ic cekerek gozlemlemistim.

Bu toplumlar savaslar kazanmadan once kultur kazanmislar. Fark iste burada. Hem de Osmanli zenginken ve onlar rezil rusvalari oynarlarken. Sonra Osmanli bir gun bir bakmis karsisinda demirden gemiler var. Is isten gecmis o zaman tabii.

Oyle ha deyince hicbirsey olmuyor ne yazik ki.

Ha, ote yandan Turker baski altinda cok daha iyi is cikariyorlar tezi bence dogru. O kadar cok Turku bunu yaparken gozlemledim ki, yanlis olmasi zordur herhalde. Koy Turku baski altina, mucizeler yaratsin.

Baska da boyle gururlu ve direncli bireylerden olusan bir millet pek gormedim daha (belki Fransizlar haric). Uzun suredir surekli baski altinda yasamanin bir yan etkisi olmali bu. Belki 1800'lerdeki Fransiz somurusunun bir etkisi de olabilir. Ne de olsa onlarin egitim sistemi onemli bir yer tutuyor bizim altyapimizda. Su andaki neslin egitiminde ABD'nin onemli yer tuttugu gibi.
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Turkiye:56-Fransa:64

Sampiyonayi 6. sirada tamamladik.
25-2025

nefvakfi.org
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Fransa gibi ceyrek finale cikmayi buyuk basari olarak goren, Lubnan'a yenilmis bir takima yenilmek uzucu ama takimda adam kalmamis, 5 faulle hemen herkes cikmis.

Zaten Kerem Tunceri gibi cok iyi bir point guard sakat, Mirsat,Mehmet, ve Hidayet malum cekismeler yuzunden yok, eh Serkan ve Ibrahim de eksik olunca geriye coluk cocuk kaliyor. Helal olsun o coluk cocuga.

Kadro olarak bizden cok buyuk artilari olmayan Yunanistan ve Ispanya finalde. Disiplin, takim oyunu, ve motivasyonla (ve de tam bir kadroyla) neler yapildigi ortada. 6.liga gobek atacagimiza onlari ornek alip daha cok calisalim.

Ayrica basketbol futbol gibi degil. Dunyada zaten adam gibi basketbol oynayan ve birbirini yenebilecek 15-20 milli takim var (Mesela Venezuela'nin FIBA rankingi 20). Asagisinda seviye birden dusuyor. O yuzden 9.luktan 6.liga cikmanin cok da abartilacak bir yonu yok diye dusunuyorum.

Bu arada Ispanya'da Pau Gasol ayagindaki sakatlik yuzunden final macinda oynayamayacakmis. Eh Yunanistan'in sampiyonlugu kutlu olsun demek lazim.
Eren Aykın

Post by Eren Aykın »

Turnuva başlamadan önce Harun Erdanay'ın bir şöyle dediğini duydum mealen şöyleydi: "Ben bu takımın çok iyi olduğunu sürekli söylüyorum. Mesela benim sürekli söylediğim bir şey var: bu takım Arjantin ve ABD dışındaki takımlarla çok rahat başabaş oynar"
Bir de Litvanya maçından önce Doğan Hakyemez'i dinledim, o da şunun gibi bir şey söyledi: "Valla bu takım çok mücadeleci ve savaşçı, gerçi Arjantin maçını kazanamadık çünkü Arjantin çok daha güçlü ama mücadeleden gayet memnunuz..."

Yönetim takımın şampiyon olabileceğine inanmamış, Türkiye çeyrek finalde! çeyrek finalde! duymayanlar için söylüyorum çeyrek.." diye amigo gibi cır cır bağırıp maçtan önce Arjantin turnuvanın favorisi, harika, muhteşem bir takım ama biz de mücadele edeceğiz, elimizden geleni yapacağız vs. diyen, maç sırasında sakatlarımız var rakip olimpiyat şampiyonu vs. diye mazeretler üreten spiker şampiyon olabileceğimize inanmamış, medyanın zaten umrunda değil, Edu'nun Daivid'in transfer haberleri, "FB'yi şampiyon yaptırmam" haberleri arasında ayıp olmasın diye lütfen bir iki yazı çiziktirilmiş.

Yarın Gasol'suz İspanya'yı yenip Avrupa şampiyonluğunun ardından Dünya şampiyonu olacak takımdan çok mu kötü takımız?
2002 Dünya kupasını da aynı zihniyet yüzünden kaybetmedik mi? "Brezilya'yı yenmek bizim neyimize" diyenlerin yönettiği takım 3. olunca herkes sanki şampiyon olmuşuz gibi göbek attı.

Sen aşağıdaki gibi ezik yorumlar yapmaya devam et benim güzel medyam:
Alkışlarla 83-58
30.08.2006 - Fanatik
Gruptan çıkmalarına bile sürpriz gözüyle bakılıyordu... Ancak onlar yürekleriyle oynayıp, Japonya’da tarih yazdılar, çeyrek finale kaldılar. Son 4 için karşılaştıkları Arjantin engeline takılıp, klasman maçları oynamaya hak kazandılar
Last edited by Eren Aykın on Sat Sep 02, 2006 10:43 pm, edited 1 time in total.
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Herkes gibi bende de cok karisik duygular var. Bir yanda basketbolumuz nerden nerelere geldi buna seviniyorum. Takim oyunu oynamamiza cok seviniyorum bu yuzden Slovenya maci goz yasi doktum. Ote yanda 5 milyonluk komsu finale cikip tum karizmamizi cizdi. Futbolda da bunu yaptilar dunya onlari futbolda voleybolda zamanin avrupa sampiyonu, atletizmde oncu ulke, baskette de hem avrupa hem de yarin kazanirlarsa dunya sampiyonu olarak hatirlayacak. Topu topu 5 milyonluk yunanistan ve bizim komsu. Bizim 70 milyonluk ulke futbolda yerle bir voleybolda eh iste, baskette dunya altincisi, atletizmde yok, yuzmede yok, diger branslarda (vurdu kirdili sporlar haric) yok. Ustelik de dort tarafi denizlerle cevrili cografyada. Bu yuzden sevincim kursagimda kaldi. Baskete donersek pota altinda daha etkili olmamiz ve bu kadar cok top kaybi yapmamamiz lazim. Bunlari teknik heyette goruyordur. Bu cocuklar en azindan egitimli ve yuzleri piril piril. Futbolcular gibi hapishane kackini gibi degiller. Bakalim Malta onunde yalanci pehlivanlar yarin neler yumurtlayacak. Ben futbol izlemedigimden burdan okuyacagim yorumlari.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Selçuk Samli wrote:Turkiye:56-Fransa:64

Sampiyonayi 6. sirada tamamladik.
Bu olmami$ i$te. Nedense boyle sonunu getiremezler.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Eren Aykın wrote:Turnuva başlamadan önce Harun Erdanay'ın bir şöyle dediğini duydum mealen şöyleydi: "Ben bu takımın çok iyi olduğunu sürekli söylüyorum. Mesela benim sürekli söylediğim bir şey var: bu takım Arjantin ve ABD dışındaki takımlarla çok rahat başabaş oynar"
Bir de Litvanya maçından önce Doğan Hakyemez'i dinledim, o da şunun gibi bir şey söyledi: "Valla bu takım çok mücadeleci ve savaşçı, gerçi Arjantin maçını kazanamadık çünkü Arjantin çok daha güçlü ama mücadeleden gayet memnunuz..."

Yönetim takımın şampiyon olabileceğine inanmamış, Türkiye çeyrek finalde! çeyrek finalde! duymayanlar için söylüyorum çeyrek.." diye amigo gibi cır cır bağırıp maçtan önce Arjantin turnuvanın favorisi, harika, muhteşem bir takım ama biz de mücadele edeceğiz, elimizden geleni yapacağız vs. diyen, maç sırasında sakatlarımız var rakip olimpiyat şampiyonu vs. diye mazeretler üreten spiker şampiyon olabileceğimize inanmamış, medyanın zaten umrunda değil, Edu'nun Daivid'in transfer haberleri, "FB'yi şampiyon yaptırmam" haberleri arasında ayıp olmasın diye lütfen bir iki yazı çiziktirilmiş.

Yarın Gasol'suz İspanya'yı yenip Avrupa şampiyonluğunun ardından Dünya şampiyonu olacak takımdan çok mu kötü takımız?
2002 Dünya kupasını da aynı zihniyet yüzünden kaybetmedik mi? "Brezilya'yı yenmek bizim neyimize" diyenlerin yönettiği takım 3. olunca herkes sanki şampiyon olmuşuz gibi göbek attı.

Sen aşağıdaki gibi ezik yorumlar yapmaya devam et benim güzel medyam:
Alkışlarla 83-58
30.08.2006 - Fanatik
Gruptan çıkmalarına bile sürpriz gözüyle bakılıyordu... Ancak onlar yürekleriyle oynayıp, Japonya’da tarih yazdılar, çeyrek finale kaldılar. Son 4 için karşılaştıkları Arjantin engeline takılıp, klasman maçları oynamaya hak kazandılar
Hıncal Uluç foruma üye mi oldu dedim bir an, üslup da aynı.

Haa, bir de merak edenler için söyleyeyim hem Yunanistan'dan, hem de diğer üç yarıfinalistten bayağı kötü bir takımız. Misal üç guardımızı (ender, hakan, engin) toplasan bir papaloukas etmiyor.

Tam Hıncal işte yahu, daha fazla bir şey de yazmaya gerek yok.

Ugur
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Turkiye'nin kom$usu kici kirik bir top oyununda (atla deve degil) Avrupa $ampiyonu olup Dunya $ampiyonu olmasina ramak kalmi$ iken Dunya 6.'ligini efsanele$tirip abartmanin hic kimseye bir yarari yok. Hadi teknoloji bilimde ilimde gibi olaylarda treni kacirdik diyelim ama $u topu cemberden gecirecek 12 ki$iyi yeti$tiremeyen hanzolar utansin. Karinlari bok dolu olanlar kisa gunde kahraman yaratmakta bire birler. Tanjevic vurdu vurgunu ve 6. olanlarada altinlar hanlar hamamlar az bile.

Bugun gerek futbol gerekse basket gibi top oynayarak ba$ari kazanan ve yildiz olanlara bir bakin; hepsinin acliktan nefesi kokan bir gecmi$i var. Turkiyede acliktan nefesi kokan tonla olmasina kar$in onune du$ecek iki dingoz bulanamamasi ise sorun; yaziklar olsun ne diyeyim. Boyle Ozbekistandan filan adam dev$irsinler.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Eren Aykın

Hıncal

Post by Eren Aykın »

Ugur Sahin wrote:Hıncal Uluç foruma üye mi oldu dedim bir an, üslup da aynı. Haa, bir de merak edenler için söyleyeyim hem Yunanistan'dan, hem de diğer üç yarıfinalistten bayağı kötü bir takımız. Misal üç guardımızı (ender, hakan, engin) toplasan bir papaloukas etmiyor. Tam Hıncal işte yahu, daha fazla bir şey de yazmaya gerek yok.
Evet, zaten bunun farkında olduğum için mizahi bir yaklaşımla abartarak yazının sonuna "benim güzel medyam" lafını ekledim. Peki HU'la aynı fikirde olmam benim yanlış düşündüğümü göstermeye yeterli mi?
Guard mevkisinde de diğer mevkiler kadar güçlü olsaydık, zaten turnuvanın tartışmasız favorisi olurduk, ama eski bir basketbolcu olarak çok iyi bildiğim bir söz var: "Her takım oyun kurucusu kadar konuşur" Buna rağmen Engin Atsür son maçlarda bu handikapımızı kapatabileceğini gösterdi ve guard mevkisi dışındaki mevkilerde gerçekten çok iyiydik. "Halamın bıyığı olsaydı" varsayımlarına girmenin alemi yok ama biz bu "bizden bayağı iyi" olan "3 guardımızı toplasak onların bir oyuncusu kadar etmeyen" takıma sakat İbo'nun çemberin içinden çıkan bir üçlüğü kadar yaklaşmıştık.

Yani diyeceğim o ki "Sevgili Haşmet" ben 2008'de Avrupa şampiyonluğundan aşağısını kabul etmem arkadaş...
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Cengiz Akgun wrote:Turkiye'nin kom$usu kici kirik bir top oyununda (atla deve degil) Avrupa $ampiyonu olup Dunya $ampiyonu olmasina ramak kalmi$ iken Dunya 6.'ligini efsanele$tirip abartmanin hic kimseye bir yarari yok. Hadi teknoloji bilimde ilimde gibi olaylarda treni kacirdik diyelim ama $u topu cemberden gecirecek 12 ki$iyi yeti$tiremeyen hanzolar utansin. Karinlari bok dolu olanlar kisa gunde kahraman yaratmakta bire birler. Tanjevic vurdu vurgunu ve 6. olanlarada altinlar hanlar hamamlar az bile.

Bugun gerek futbol gerekse basket gibi top oynayarak ba$ari kazanan ve yildiz olanlara bir bakin; hepsinin acliktan nefesi kokan bir gecmi$i var. Turkiyede acliktan nefesi kokan tonla olmasina kar$in onune du$ecek iki dingoz bulanamamasi ise sorun; yaziklar olsun ne diyeyim. Boyle Ozbekistandan filan adam dev$irsinler.
İspanya Yunanistanı fark atarak ilk kez dünya şampiyonu olmuş.
Fotoğraftaki zenci yunan da bizim aurelio gibi ismini zikos veya niko falan yapmış mıdır?
Image
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Sofoklis onun adi. :lol: Ciddiyim formasinda yaziyor, Sophocles'ten geliyor olmali.
Eren Aykın

Post by Eren Aykın »

ImageImage
http://www.euroleague.net/plantillas/jugador.jsp?id=JXX
Sofoklis Schortsianitis
Annesi Kamerunlu, babası Yunan. Olympiakos oyuncusu
85 doğumlu, 2.06m, 125Kg

MVP ödülünü aldıktan sonra takımına dönüp tapınma hareketi yapan Gasol'a bakıyorum, canını dişine takıp asker gibi savaşan Novitzki'ye bakıyorum sonra da dönüp "Bu takımın en iyi oyuncusu benim tamam mı? Basket benden sorulur" havalarındaki Hidayet'le "Canım istese harika oynarım ama bugün hiç havamda değilim" havalarındaki Mehmet Okur'a bakıyorum.
2008'e kadar birilerinin bu oyuncularımıza milli takım söz konusu olduğunda egoların unutulması gerektiğini öğretmesi gerek.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

FIBA $ampiyonadan sonra Dunya siralamasini aciklami$.

http://www.fiba.com/pages/eng/fe/06_wcm ... en&season=

Turkiye 16.

Bu arada 2010 Dunya $ampiyonasi Turkiyede imi$. $ampiyonluktan a$agisi kurtarmaz benim icin. Ayiptir bre. Gasol'suz oynayan Ispanya gozunuzun onunde bizimde bir Benzinol bulmamiz lazim.

http://www.fiba.com/pages/eng/fe/06_wcm ... en&season=
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Jerry Holman(5) GS'da.

Atletik ve iyi bir oyuncudur.Gecen sezon basinda Pinar Karsiyaka'dan Ulkerspor'a transfer olmustu;sezon oncesi yapilan kampta ciddi bir diz sakatligi gecirdi maalesef.Eger eski formuna ulasabilirse (ulastiysa)GS'a buyuk guc katar.
25-2025

nefvakfi.org
Post Reply