Yolculuk / Ani /Konu dışı

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Alpay Dedeoglu wrote:
Mert Tokman wrote:
Cengiz Akgun wrote:Floridaki Clearwater Beach bu eyalete tatil icin gelmek isteyenlere tavsiye ederim. Hemen hemen en temiz ve en berrak plaj burasi.
. sonarla once balik kafilesini buluyorlar, oltanizi buraya atacaksiniz diyorlar - sen oltayi atip 3er 5er cekiyorsun baliklari - oyle oltayi atip saatlerce beklemek yok artik :) Yinede cok iyi vakit gecirdik...
Budur iste olay. Zaten 2-3 saat icin gelmissin, ne bileceksin, denizi, baliklarin huyunu, nerede yemlendiklerini.
Sen birde baliklara sor istersen Alpay - bu mu sizin mertliginiz diye isyan ediyorlar :)

Eskiden balik tutmaya gidene "rastgele" denirdi... artik buna gerek kalmamis...

Ama tabii isin ticari yonune bakarsan - tekneyi kiraladigimiz adamlar balik tutmak isteyenleri senin dedigin gibi 2-3 saat icinde satisfy edip geri goturup tekneye yeni kafile aliyorlar - yani hem tekneyi 3 saatlik dilimlerle kiralayip hem de balik tutmak isteyenlere istedikleri hazzi tattirabiliyorlar.
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Mertlikse konu eger , dalsinlar mizrakla avlansinlar.

Ama onun disinda zaten benzine yazik, zamana yazik.

Bir belgesel seyrettim. Norvecte Somon avi.
3-4 kilodan basliyor, 15 kiloya kadar. Takiliyor,
yarim saat ugrasiyorsun karaya cikarmak icin.
Balikta balik kardesim. Somon yani. nehir boyunda avliyorsun,
bazen suyun icinde . Devletin yaptigi barakalarda konakliyorsun cadir niyetine.
3 kisi bir hafta, 150 kilo balikla don , koy deep-freeze'e ,1 yil balik ye.
Bizim Isveclilerde boyle faaliyetler yok galiba. Jaz, maz,
hikaye , kac somon yakaladin bana ondan haber ver.

Mert bu arada hangi baliklari yakaliyorsunuz orada?
NO ADNANS, NO CRY !!
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Alpay Dedeoglu wrote:Mertlikse konu eger , dalsinlar mizrakla avlansinlar.

Ama onun disinda zaten benzine yazik, zamana yazik.

Bir belgesel seyrettim. Norvecte Somon avi.
3-4 kilodan basliyor, 15 kiloya kadar. Takiliyor,
yarim saat ugrasiyorsun karaya cikarmak icin.
Balikta balik kardesim. Somon yani. nehir boyunda avliyorsun,
bazen suyun icinde . Devletin yaptigi barakalarda konakliyorsun cadir niyetine.
3 kisi bir hafta, 150 kilo balikla don , koy deep-freeze'e ,1 yil balik ye.
Bizim Isveclilerde boyle faaliyetler yok galiba. Jaz, maz,

Mert bu arada hangi baliklari yakaliyorsunuz orada?
Turkce isimlerini bilmiyorum Alpay ama Red Snapper ve King Mackarel diye iki cesit balik tuttuk...

Resimlerini koyayim belki tanirsiniz :)

Bu red snapper...

Image

Bu da king mackerel...

Image
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Sozlugu bakmadan tahmin yaptim, dogru cikti. Aferin bana.
Resminden bile degil, adindan

Red snapper= Mercan baliği
King mackerel= Kral uskumru, buyunce orkinos olacak.

Bizde mercanlar kucuk, okyanusunkiler buyuk. Taylandda yemistim,
tadida guzel. Uskumruda yaglidir, gerci bizde burada bol bol onun en kucuk kardesi olan ithal dondurulmus Norvec uskumrusu yiyoruz.
NO ADNANS, NO CRY !!
Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Alpay Dedeoglu wrote:Bizim Isveclilerde boyle faaliyetler yok galiba. Jaz, maz,
Allah iyiligini versin Alpay gulmekten oluyorum. Isvecle filan dalga gecmiyorum sakin yanlis ansilmasin.

Bazen su Turkce ifadeler bana o kadar degisik geliyor ki
Jaz, maz, hikaye , kac somon yakaladin bana ondan haber ver.
:lol:

Bu arada Mert baslatmis bende vakit olunca Cozumel'de ki dalgiclik anilarimi yaziyim dedim ama ondan sonra Alpay'in lafi aklima geldi...

Aquacraft 12" Pneumatic Speargun mizragin yerine gecmez ama :wink:
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Red Snapper Mercan yani barbunyanin dedesi. Mackarel'de uskumru. Kral olani da dedesi. Okyanusta bunlar azman gibi oluyor. Elbette bunlarin tadi Marmara ve Kardeniz baligi gibi degil. Ama idare ediyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Alpay Dedeoglu wrote:Bizim Isveclilerde boyle faaliyetler yok galiba. Jaz, maz,
Hasan'i bilmem ama benim sizlerin ilgi duydugunuzdan daha buyuk baliklara ilgim var (somon bizi sarmiyor artik) . Kafayi tamamen köpekbaliklarina taktim ve en yakin zamanda iki yere gidecegim biri Guney Afrika'da Cape Town'in altindaki Gansbaai, digeri daha evvel de gittigim Stinson Beach ve Great White ucgeni denen Red Triangle http://en.wikipedia.org/wiki/File:Redtr ... kplace.jpg . Bu Red Triangle doga olarak akillara zarar bir yer. Bodega Bayin altindaki Stinson Beach, Bolinas ve Marin County (San Francisco'yu Golden Gate'den gecip 101 yolundan Route 1 sapagina girdiginizde karsiniza cikan yer) doga olarak benim bugune kadar gördugum en buyuleyici yer, bizim Ege, Akdeniz'i cok severim (gerci artik bitti icine sictik oralarin) ama inanin buranin yaninda her yer hikaye zaten her uygar ulke gibi koruma altina almislar bu guzel yerleri eyalet ve ulusal parklar adi altinda (bizim ulkeyi yöneten takunya kafali kösele beyinliler gibi 2b 3b adi altinda ustune gecekondu yapilmasina veya imara acilmasina izin vermiyorlar yani). Meshur devasa redwoods'lar da burda http://www.nps.gov/redw/photosmultimedi ... 4#e_220293 ve dedigim gibi bu sular dunyanin en great white yogun sularindan birisi. Gansbaai'de kafeste dalip görmek istiyorum bu olaganustu hayvanlari. Bir de asil benim ilgimi ceken Oceanic Whitetip ama adi ustunde bu sonuncusu derin sularda yasiyor ve ancak sulari bilen adamlarla gitmek lazim.

Mert'le Cengiz abi guzel plajlardan bahsetmisler ama Florida'da asil ilginc olan Everglades. Buraya giden varsa izlenimlerini lutfen yazsin.

Alta Red Triangle'da gecen olaylarla ilgili bir yazi asiyorum
---------------------------------------------------------------------------------
THE RED TRIANGLE & CALIFORNIA

Traveling west to the coast of California, we find that one particular stretch of coastline has acquired the ominous sobriquet of 'the Red Triangle'. This triangle stretches some 100 miles or so from Bodega Bay, north of San Francisco, to Ano Nuevo Island near Santa Cruz with the corner of the triangle being the famous Farallon Islands. Since scientists began accurately tracking shark attacks and the species responsible for them some fifty or so years ago, the Red Triangle has been the world's leading site of GW attacks on humans, a somewhat gruesome distinction.

A highly publicized attack took place near the Red Triangle during the winter of 1981. A week before Christmas, Lewis Boren and his friends were surfing at Spanish Bay, just south of Monterey. After lunch, Boren returned to the water alone where he was attacked while on his 5-foot fiberglass surfboard. His board was found the next morning with a large piece missing in the classic shape of a bite mark. The piece was found later and Boren's body was found floating about a half-mile north of the attack site with a similar bite mark. It seems he was floating out to catch the larger waves offshore, his arms outstretched in front of him, when a large GW attacked, cleanly biting through both him and his board. From the bite radius on the corpse and the board, the size of the attacking GW has been estimated at 18-20 feet.

2004 Saw Fort Braggs Highly publicized GW Fatality. Great white takes diver near Westport August 15th 2004 California Fort Bragg Sheriff's Department and marine officials confirmed Tuesday that abalone diver, Randall "Randy" Fry, whose body was found in the ocean near Westport Monday, had been the victim of a Great White Shark attack.

After seeing the bite mark left on Fry's body, Sheriff's Lt. Don Miller said he had received information that only a great white could inflict that type of damage. According to Miller, the bite mark spanned from one shoulder to another on the victim. In 30 years with the department, he had never seen anything like it, Miller said.

According to Sheriff's Department reports, the Fry and his friend Cliff Zimmerman, of Fort Bragg, had been diving in an area just south of Westport, off Kibesilla Rock in around 15 feet of water Sunday afternoon. Upon surfacing for air, Zimmerman saw what was described as "a big fish" swim between him and Fry. Zimmerman immediately swam to their fishing boat, where another friend was standing by, however Fry disappeared. The two notified the Coast Guard after finding no signs of him. Personnel from the Sheriff's Department Search and Rescue, along with Westport Fire, the Coast Guard and the Department of Forestry immediately began searching the area, but called off the search after dusk.

The following day, Search and Rescue personnel found Fry in about 15 feet of water, but suspecting that sharks might still be in the area, chose not to enter the water to retrieve his body. A USCG boat was called to the scene to pull Fry from the water Monday.

A complete autopsy began Tuesday. Sheriff's Lt. Coroner Kurt Smallcomb said that in their preliminary examination, the bite measured about 18 inches across, causing the separation of head from torso. Smallcomb reported that no teeth fragments were apparent in the preliminary investigation, but the full autopsy is still pending.

A terrifying, tragic encounter Zimmerman described the event in detail by telephone Monday afternoon. At the time of the attack, he and Fry were only a couple feet apart. Saying that they had only stopped for a few seconds on the surface for air, Zimmerman was not looking at Fry when he sensed the first signs of something wrong. "He might have just dove, I was looking down when I heard an instantaneous whooshing sound, and felt the water move, as if a boat went by," Zimmerman said. "I turned to see what it was and saw the side of a big fish." Zimmerman then saw a fin and part of the shark's body as it came to the surface of the water at a high rate of speed and disappeared again. He said that at that point he realized that the worst may have happened. "The way it hit, I was sure it had my friend," he said. Saying that he could see a diving tube in the water several feet away, Zimmerman added, "then everything turned red."

Their boat was anchored about 150 feet away, occupied by Red Bartley, of Modesto. Zimmerman said he could hear Bartley yelling that he could see blood as well, and was pointing to the area where the attack occurred. Zimmerman said that he looked around in a state of panic and began swimming for the boat, fearing that he would also be attacked at any moment. Fortunately, he made it to the boat unhurt. "It's something you never dream would happen," he said, adding that he and Fry were good friends. Each had been diving around 30 years. A second boat arrived in the area, and after communicating with the two, the operator began looking around in the water as well, said Zimmerman. Emergency personnel were contacted and began to arrive shortly afterward.

The West Coast of America, is renowned as the Shark Attack capital of the world for Great Whites. Looking at the stats you can quickly see why! The West Coast has had 96 recorded non fatal attacks and 8 fatalities, last fatality San Diego 4/25/2008.....
Last edited by Kenan Atak on Wed Feb 25, 2009 9:39 pm, edited 7 times in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:Red Snapper Mercan yani barbunyanin dedesi. Mackarel'de uskumru. Kral olani da dedesi. Okyanusta bunlar azman gibi oluyor. Elbette bunlarin tadi Marmara ve Kardeniz baligi gibi degil. Ama idare ediyor.
Hah - bak barbun'u tanirim... ufak tefektir ama baliklarin en lezzetlisidir benim icin - kafasi gozu ile hic ayiklamadan yerim...

Mercanin barbunun buyugu oldugunu da biliyordum ama bize gelenler daha da buyuktu benim bildigim mercandan - neredeyse cupra buyuklugundeydi.

Uskumru ve kefal arasinda bir iliski var mi? Ben bizim king mackerel
leri kefal'in buyugune benzettimdi.

Murat abi anlat lutfen zipkin alemlerini - benim rahmetli babam cok cikardi zipkinla baliga ben kucukken - hem de geceleri su alti fenerleri ile falan cikarlardi Mersin'de levrek (sea bass), ahtapot ne vurursa getirir annem de pisirirdi.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bugun THY ucagi Amsterdam'da dusmus mu piste mi cakilmis ne? 9 olu var diyordu radyo.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz Akgun wrote:Bugun THY ucagi Amsterdam'da dusmus mu piste mi cakilmis ne? 9 olu var diyordu radyo.
Peronda deve kesen takunya kafalilarin yönettigi THY ilk olarak hamdolsun hic ölu yok diye bilgi gecmis ama Hollanda TV'si yalanlamis. Ölu sayisi 10 deniyor. Ben de merak ediyorum zira ucaktan zaten korkan birisiyim bu gidisle Bergkamp gibi trenle falan gidecegiz galiba.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Mehmet Sönmez

Post by Mehmet Sönmez »

Ben de uçak seyahetlerinden baya korkmaya başladım. Geçen sene Almanya dan Türkiye araba ile gittik yolculuk hiç de fena değil ayrıca biraz da maceralı oluyor... Burdan TR Otobüsle bile gidenler var sanırım 3 gün sürüyormuş
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Cengiz Akgun wrote:Bugun THY ucagi Amsterdam'da dusmus mu piste mi cakilmis ne? 9 olu var diyordu radyo.
Abi moderator olmussun ?
Hayirli olsun :D Ne anlama geliyo ?

One minute, one minute !!
TRUST GALATASARAY
MGC
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Uskumru ile kefalin(ayrica pulludur) alakasi yok. Biri acik deniz baligi, oburu kiyi baligi.
Kanalizasyonun denize aktigi yerlerde kefalden uzak durunuz. Bogazda hic itibar etmezler kefala,belki yemlik olarak, mesela balik lokantalarinin onunde isteyen kepceyle yakalar .

Mercan barbunya iliskisini bilemiyorum yalan soylemeyelim yanlis konusmayalim ama bana kuskulu geldi biraz. Turkiyedede mercan vardir ama Okyanustan cikani daha buyuk bu mercanin . Hic bagdastiramiyorum ikisini (mercan barbun). Sanki tekir ve kirlangica daha yakin barbunya.

Levrek ise kral bir balik olup Egede ispendek olarak bilinen kucuk kardesini tercih ediniz.

Isvecli agabeyimiz cevap vermis kopekbaligi diye ama ben ona ''extreme sport '' yapiyormusun'' veya aksam ''National Geographic''te ne vardi''demedimki? Pek sayin agabeyim, kopekbaligi kovaliyorsaniz, bunun ac emekci halkima yarari nedir soyleyiniz? Sizleri dovizlerimizle yolladik Isvec ellerine ilim irfan ögrenip ac emekci halkima yarariniz dokunsun diye , sahildeki fiyordda somonlar gel beni yakala ve tutsule derken , nedir bu televizyonda kopekbaligi meraki? Allah bilir sahsiniz tekneye kopek baligini davet edip , jaz falan dinletisi duzenlersiniz :-) :-)

Mert Tokman wrote:
Cengiz Akgun wrote:Red Snapper Mercan yani barbunyanin dedesi. Mackarel'de uskumru. Kral olani da dedesi. Okyanusta bunlar azman gibi oluyor. Elbette bunlarin tadi Marmara ve Kardeniz baligi gibi degil. Ama idare ediyor.
Hah - bak barbun'u tanirim... ufak tefektir ama baliklarin en lezzetlisidir benim icin - kafasi gozu ile hic ayiklamadan yerim...

Mercanin barbunun buyugu oldugunu da biliyordum ama bize gelenler daha da buyuktu benim bildigim mercandan - neredeyse cupra buyuklugundeydi.

Uskumru ve kefal arasinda bir iliski var mi? Ben bizim king mackerel
leri kefal'in buyugune benzettimdi.

Murat abi anlat lutfen zipkin alemlerini - benim rahmetli babam cok cikardi zipkinla baliga ben kucukken - hem de geceleri su alti fenerleri ile falan cikarlardi Mersin'de levrek (sea bass), ahtapot ne vurursa getirir annem de pisirirdi.
NO ADNANS, NO CRY !!
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Kerem Tezic wrote:
Peronda deve kesen takunya kafalilarin yönettigi THY ilk olarak hamdolsun hic ölu yok diye bilgi gecmis ama Hollanda TV'si yalanlamis. Ölu sayisi 10 deniyor. Ben de merak ediyorum zira ucaktan zaten korkan birisiyim bu gidisle Bergkamp gibi trenle falan gidecegiz galiba.
Galatasaraydan bir arkadasimda kurtuldu kazadan. Bankaci Mutlucan diye geciyor, her kanala beyanat vermis. Neyse mail atti, hala soktayiz falan diyor.O ilk tek basina cikan 15-20 kisiden biri. Herhalde arkaya oturdu, VIP falan alsaydi gitmisti iste.

Isin ironisi daha once Luxembourgtaydi, buraya ucus yok, ya Bruxelles'e ya Fransaya gitmek gerekiyor Turkiyeye ucmak icin diye. Biraz da Hollandaya ondna tasindi. Hadi bakalim simdi ne kadar zaman sonra ucaga binebilecek?
Allah korudu , colugu cocugu vardi.
NO ADNANS, NO CRY !!
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Alpay Dedeoglu wrote:
Kerem Tezic wrote:
Galatasaraydan bir arkadasimda kurtuldu kazadan. Bankaci Mutlucan diye geciyor, her kanala beyanat vermis. Neyse mail atti, hala soktayiz falan diyor.O ilk tek basina cikan 15-20 kisiden biri. Herhalde arkaya oturdu, VIP falan alsaydi gitmisti iste.

Isin ironisi daha once Luxembourgtaydi, buraya ucus yok, ya Bruxelles'e ya Fransaya gitmek gerekiyor Turkiyeye ucmak icin diye. Biraz da Hollandaya ondna tasindi. Hadi bakalim simdi ne kadar zaman sonra ucaga binebilecek?
Allah korudu , colugu cocugu vardi.
Gecmis olsun. Sans ister istemez buyuk faktor hayatimizda. Boyle olaylar bir insani tamamen degistiriyor.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Post Reply