32. Hafta: GS-A.Spor: 4-0 (Ilic(2), Hakan, H. Kabze)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ankara macina bakiyorum, macta bastan sona en iyi oynayanlar Ilic, Volkan, Ergun ve Hakan... Genelde herkes vasat veya vasatin ustunde. Bir konsantre olmamis sekilde oynayan Necati vardi.

Ilic bir kez daha ben forvetim dedi, golculugunu gosterdi. Hakan kafa toplarinin hic birini birakmadi. Volkan bir 5 dakika ust uste pas hatasi yapti. ASY'de homurtular, kufurler yukseldikce Volkan'in kulagina kar suyu kacmis gibi oluyor, soyle bir sendeliyor. O yuzden deplasmanda cok daha iyi. Dun de attigi milimetrik paslari gordunuz. 2 asisti var. Evet pas hatasi yapiyor, arada agir davraniyor, geriye pas atiyor ama elimizde kacan adami gorecek, uzun pasi atabilecek, yerden ara pasi yapabilecek bir tek Volkan var. Ustune ustluk defansif ozellikleri de mesela bir Ilic'e Hasan'a gore cok daha iyi. Ergun dun en son oynadigi Rize macindan da iyi oynadi. Tecrubesiyle oynuyor. Ileriye cikacagi zamani biliyor. Defans topu sol kanattan daha cok cikardi. Bunda Ayhan'la anlasmasinin da faydasi var. Evet yasli, evet cok sakatlandi bu sene, evet bulunmaz hint kumasi degil ama son oynadigi 3-4 mac yukselis grafigi gosteriyordu.

Demek istedigim bizim Rize- Ankara maclarimiz, FB'nin Manisa - Trabzon maclari bana bir kez daha gosterdi ki Kadikoy'de

Saidou - Cihan yerine Saidou - Volkan ciksaydik, Ferhat yerine Ergun, Necati yerine Ilic oynasaydi (ki mactan once kurdugum kadrodur), biz orada gol atardik. FB ne kadar gununde olursa olsun, beraberligi zor kurtarirdi veya GS daha ustun oynayip kaybederdi. Bu tumden yok olma, dagilma, darmadagin olma maci hic oynanmazdi. Alex, Tuncay, Appiah sag acik oynayamazdi.

Antrenmalarda topcularla beraber degiliz. Bu is bizim ekmek paramizi kazandigimiz 24 saatimizi ayirdigimiz is degil. Butun gordugumuz, bildigimiz maclar. Gonul isterdi ki, milyon dolar + alan, futbolcularla yatip kalkan hocamiz, oyle bir secim yapip takim cikarsin, oyle bir taktik versin ki boyle forumlarda Ozan'in, boyali basinda Ali'nin Veli'nin elestirecek tarafi kalmasin.

Bana o kadar bariz geliyor ki bu yaptigi hatalar, aklim almiyor aksine aklima komplo teorileri geliyor, o kadar kotu yani. Bir cuval incirin ustune pisledik...

Ozan Ersoy
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Ozan Ersoy wrote: Ilic bir kez daha ben forvetim dedi, golculugunu gosterdi.
diger dediklerinizin coguna katilmakla birlikte, suraya serhimi dusmek isterim.

ilic'i forvete koymak, onun potansiyelini koreltmek olur. ilic'in yeri forvet arkasi olmali bence. simdi oynadigi gibi pozisyonda ani ileri cikislarinda markaj altinda kalmiyor ve gol bolgelerine cok hizli ulasip iyi vuruslar yapiyor. forvette olsa muhtemelen markaj altinda kaybolacak.

bir onemli gozlemim de su ilicle ilgili: ilicin ceza sahasi icinde aldigi paslarin cogu, aslinda onundeki adamlarla yaptigi verkaclardan aldigi paslar. bu verkac isini benim goruklerim arasinda en iyi yapan futbolcu ilic. en onemli ozelligi, ilk pozisyonda pasi onundeki arkadasina aktardiktan sonra, pek cok oyuncunun yaptiginin aksine, asla durmuyor ve mermi gibi ileri cikiyor. galatasarayli oyuncular ilicin bu ozelligini ne kadar degerlendirebilirlerse, galatasaray, gol yollarinda o derece rahatlyacaktir. iki haftaki rize macinda, hakan'in ikinci golu dun gibi gozumun onunde. ilic30-40 metrelik pas atiyor orta sahadan, ve hakan topu ceza sahasi kosesinde alip, rakibini gecip ceza sahasina girdiginde, tam sutunu atacakken bakin ceza sahasinda kim var? evet, ilic. onundeki necatiyi coktan gecmis, coktan pozisyona girivermis.
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ozan Ersoy wrote:Demek istedigim bizim Rize- Ankara maclarimiz, FB'nin Manisa - Trabzon maclari bana bir kez daha gosterdi ki Kadikoy'de

Saidou - Cihan yerine Saidou - Volkan ciksaydik, Ferhat yerine Ergun, Necati yerine Ilic oynasaydi (ki mactan once kurdugum kadrodur), biz orada gol atardik. FB ne kadar gununde olursa olsun, beraberligi zor kurtarirdi veya GS daha ustun oynayip kaybederdi. Bu tumden yok olma, dagilma, darmadagin olma maci hic oynanmazdi. Alex, Tuncay, Appiah sag acik oynayamazdi.

Ozan Ersoy
Saidou Volkana evet(hatta Sabri-Volkan daha iyi) , Cihanda(Ugur kotu degildi) sagda evet, ama Ferhat karari dogruydu.
Ayni derecede Ergune yuklenselerdi, cok daha fazla gol yerdik.
Alex geldi, Appiah geldi, Aurelio geldi geldide geldi.
Hepsi o kanada yuklendi, Volkan(mesela)-Ayhan ferhatin yardimina gitmis olsaydi , o 2 gol olmazdi. Sonucta Ferhatin kanadindan 2 gol yendi, ama kale cizgisinden 1 top cikardi Ferhat. Yani 1 hata ile oynadi.

Kaldiki Vestel genclerle yendi ve bekler Arda ve Canerdi.

Esas olayin koptugu an su: Sen ortayi saglam tutmak icin 2 onlibero ile oynuyorsun, ve onlarin ikiside hamle hatasindan Appiahi kaciriyorlar,
en iyi cizgi kalecinde hic yemedigi yer olan cepheden yiyor.
NO ADNANS, NO CRY !!
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Fatih Mutlu wrote:
ilic'i forvete koymak, onun potansiyelini koreltmek olur. ilic'in yeri forvet arkasi olmali bence. simdi oynadigi gibi pozisyonda ani ileri cikislarinda markaj altinda kalmiyor ve gol bolgelerine cok hizli ulasip iyi vuruslar yapiyor. forvette olsa muhtemelen markaj altinda kaybolacak.
Siz forvetle santraforu karistiriyorsunuz. Forvet dedigin adam markaj altinda kalmaz. Saga sola deplase olur, bos kosular yapar, orta sahaya gelir. Necati forvet oynuyor markaj altinda mi kaliyor? Ornekler cok. Inzaghi markaj altinda kalir ama Shevchenko kalmaz. Nilsterooy markaj altinda kalabilir ama Giggs'i forvet oynatirsaniz markaj altinda kalmaz. Arif Erdem bazen sag acik olarak kullanilmistir ama asil yeri forvetti. Markaj ile oyundan dusuruldugunu pek hatirlamiyorum. Veya tam tersi bir ornek verelim. Asil yeri oyun kuruculuk ya da sol acik yani orta saha olan Rivaldo son senelerinde Barcelona'da forvet olarak kullanildi, hatta bir iki kere Ispanya'da gol krali oldugunu da hatirliyorum. Tuncay sol acik yerine forvet olarak kullanilsa markajda falan erimez.

Ilic hareketli oynayabilen bir oyuncu. Saga sola kaciyor. Gol vuruslari iyi. Tek vurusta bekletmeden kaleyi bulabiliyor. Verkaclari iyi, ceza sahasinda calimlari iyi. Ara paslarina iyi deparlar atiyor. Kale onunde seken toplari bile tamamlayabiliyor, yani gol pozisyonu sezileri kuvvetli. Hakan'in kafasini tamamlamasi tesaduf degil. Bu sene ayni sekilde attigi 3. golu sanirim.

Forvet arkasi dediginizde isler karisiyor. Iki forvetin arkasinda oynamasi demek, orta sahanizin 3 kisiye kalmasi daha da kotusu ortasahanin gobeginin tek kisiye kalmasi demek. Asil bence boyle Ilic'in potansiyelini kullanamiyorsaniz bir de ustune ustluk orta sahanin direnme gucunu, savasma gucunu azaltip takiminiza zarar veriyorsunuz.
Alpay Dedeoglu wrote:Ayni derecede Ergune yuklenselerdi, cok daha fazla gol yerdik.
Alex geldi, Appiah geldi, Aurelio geldi geldide geldi.
Hepsi o kanada yuklendi, Volkan(mesela)-Ayhan ferhatin yardimina gitmis olsaydi , o 2 gol olmazdi. Sonucta Ferhatin kanadindan 2 gol yendi, ama kale cizgisinden 1 top cikardi Ferhat. Yani 1 hata ile oynadi.
Macin basinda FB sol kanattan geldi. Ilk 15 dakika Ugur'u denediler. Umit Ozat, Tuncay, Appiah sol tarafa yuklendiler. Ugur canavar gibi savasti. Toplara saglam girdi. Hatta bir kac kere Hasan'la ileriye cikip orta deneyiminde bile bulundu. Dikkat edersen yedigimiz gol bile Ugur'un Tuncay'in onune cektigi duvarin gecilmemesinden Appiah'in ortaya yonelmesinden geldi.

Bunu goren FB sag tarafa coktu. Alex'in Ferhat'a attigi calim macin koptugu andir. Ondan sonra saldir babam saldir sag taraftan saldirdilar. Bu da bana buyuk bir olasilikla soyunma odasinda Daum'un "bekler genc ve tecrubesiz, ikisi de uzun zamandir oynamiyor. Yuklenin, ikiye bir, 3 e bir yakalayin, calim atin, ustune gidin" seklinde bir talimat verdigini gosteriyor. FB'li oyuncular da ilk once Ugur'u denediler, sonra baktilar Ferhat'in tarafta buyuk bir gedik var orayi kullandilar.

Isin kotu tarafi FB'nin genelde sag acik olarak oynattigi oyuncular sahada bile yoktu. Yozgatli ve Anelka... Yani sag acigi olmayan takimda o taraftan acik verdik. Sadece bu bile, bunu goremeyip Ugur'u cikarmasi Ferhat'i oyunda tutmasi bile Gerets'in oyun okuyusunun acizligini gosteriyor bana.

Ayrica Ferhat'in mac boyunca 2 hata yapmis olmasi da yanlis. Nobre'nin mutlak gol pozisyonunda nerede duruyor bir bakin. Nobre Ilic'e calim atiyor kendi sahalarinda. Tuncay'a cikariyor. Tuncay sag taraftan yaklasik 50 metre depar atiyor. Onunde KIMSE YOK. Tam 40-50 metre. Ferhat nerede? Ferhat stoper pozisyonunda Tomas'la Song'u tutuyor. Ferhat ileri cikamadi, sol kanadi besleyemedi, hata ustune hata yapti.

Ferhat hayatimda gordugum en kotu savunma performanslarindan birini gosterdi. Tek suclusu da Gerets'dir benim gozumde.

Ozan Ersoy
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Ozan Ersoy wrote:... Bunu goren FB sag tarafa coktu. Alex'in Ferhat'a attigi calim macin koptugu andir. Ondan sonra saldir babam saldir sag taraftan saldirdilar. Bu da bana buyuk bir olasilikla soyunma odasinda Daum'un "bekler genc ve tecrubesiz, ikisi de uzun zamandir oynamiyor. Yuklenin, ikiye bir, 3 e bir yakalayin, calim atin, ustune gidin" seklinde bir talimat verdigini gosteriyor. FB'li oyuncular da ilk once Ugur'u denediler, sonra baktilar Ferhat'in tarafta buyuk bir gedik var orayi kullandilar. ...
Aslinda, o calimda ben Ferhat'i suclamiyorum. Ilk hamlede, topa mudahale ediyor, ve top tekrar Alex'in onune, onun becerisinden cok sansiyla dusuyor. 2. mudahalesinde ise (ki, burda Ayhan'in geldigini, kademeye girecegini gorup, calim yeme riskini goze almis da olabilir artik), Ayhan, buyuk bir armutluk yapip, duzgunce kaleyle top/rakip arasinda kademeye girecegine, Alex'in arkasina dolanip, 2 puan alma derdine dusuyor. O kadar tecrubeden sonra, bunu yapmamasi lazimdi. Oraya kadar kosmusken, nasil kendini oyle oyundan/pozisyondan dusurdu, aklim almadi.

Ferhat'a benim asil kizdigim pozisyon, Anelka'ya pasi verdikten sonra, Aurelio kalemize dogru depari basmisken, onun arkasi sira, Ilic/Volkan-vari bir kosu yapmasi. Halbuki, genc dedigin adam, 29'luk Aurelio'yu suya goturup, susuz getirmesi lazimdi orda hiziyla...

Neyse, asil bu basliga yazma nedenim, mac gollerini eklemek idi, kaydi olsun diye:
:arrow: Resmi site sayfasi
:arrow: [url=mms://wm.vitalstreamcdn.com/ipworldtv2_vitalstream_com/Free/Weekly%20Goals/Week%2032/WK32GOL-GS-Ankaraspor-4-0.wmv]IPWorldTV goller videosu (mms)[/url] (EDIT: Bu simdilik calismiyor gorunuyor, ama sayfasindaki link bu, bilahare halledecekler sanirim/umarim)

:arrow: 11' Sasa Ilic (1-0): Resmi Site - LigTV
:arrow: 14' Hakan Şükür (2-0): Resmi Site - LigTV
:arrow: 78' Sasa Ilic (3-0): Resmi Site - LigTV
:arrow: 81' Hasan Kabze (4-0): Resmi Site - LigTV
Özgür
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
Ozan Ersoy wrote:... Bunu goren FB sag tarafa coktu. Alex'in Ferhat'a attigi calim macin koptugu andir. Ondan sonra saldir babam saldir sag taraftan saldirdilar. . ...
Aslinda, o calimda ben Ferhat'i suclamiyorum. Ilk hamlede, topa mudahale ediyor, ve top tekrar Alex'in onune, onun becerisinden cok sansiyla dusuyor.
Ozgur Abi, Alex , Anelka gibi oyunculara karsi bir savunma oyuncusunun uygulayacagi bir numarali kural topa ilk mudahaleyi yapmamak, rakibin hareketini beklemek olmali. Cunku sen o bolgede ayagini sokmaya kalktigin anda Alex , Anelka hatta Hasan Sas gibi adamlar seni aninda calimlarlar. Hem de sen ayagini artik oraya koydugun icin ikinci bir mudahale de yapamazsin oracikta kalirsin. En dogrusu rakibi beklemek ve topu ayagindan actigi anda mudahale etmek. Tabi ki butun bunlar soylendigi kadar kolay degil, ama Ferhat tecrube kazandigi zaman bu zamanlama hatalarini yapmaz.

Tabi Ayhan'in kademeye girmek yerine Alex'in arkasina dolasmasi yanlis, ona katiliyorum.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Tolga Girici wrote:Ozgur Abi, Alex , Anelka gibi oyunculara karsi bir savunma oyuncusunun uygulayacagi bir numarali kural topa ilk mudahaleyi yapmamak, rakibin hareketini beklemek olmali. Cunku sen o bolgede ayagini sokmaya kalktigin anda Alex , Anelka hatta Hasan Sas gibi adamlar seni aninda calimlarlar. Hem de sen ayagini artik oraya koydugun icin ikinci bir mudahale de yapamazsin oracikta kalirsin. En dogrusu rakibi beklemek ve topu ayagindan actigi anda mudahale etmek. Tabi ki butun bunlar soylendigi kadar kolay degil, ama Ferhat tecrube kazandigi zaman bu zamanlama hatalarini yapmaz.

Tabi Ayhan'in kademeye girmek yerine Alex'in arkasina dolasmasi yanlis, ona katiliyorum.
Tolgacigim, o dedigine katiliyorum bende. SInIrlI yeteneklerimle :) oynadigim futbolda, ben de defans oynadim netekim, ve, dedigin gibi, hucum elemani, topu onunden acmadan filan, oyle hamle yapmaya kalkarsan, biraz bilegi kivrak bir eleman karsisinda, ortada kalakalirsin, itirazim yok ona. Ama, ordaki pozisyonda hatirladigim, ilk pozisyonda, Ferhat ayagini soktugunda, topa mudahale yapiyor sanirim, ve, top tekrar Alex'in onune, biraz da sansiyla dusuyor, bilerek isteyerek degil. Ferhat'in 2. mudahelesini de, o sekilde yapmasinin nedeni, bana "Ayhan Abisinin" yardima geldigini gormesi diye dusundurtmustu...

Daha yazacaklarim da vardi aslinda bu macla ilgili bazi fikirlere karsi ama, simdi "gecmise mazi" moduna girip, tekrardan o maci canlandirmasak da olur diyorum! :)
Özgür
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ozgur Huseyinoglu wrote: Tolgacigim, o dedigine katiliyorum bende. SInIrlI yeteneklerimle :) oynadigim futbolda, ben de defans oynadim netekim, ve, dedigin gibi, hucum elemani, topu onunden acmadan filan, oyle hamle yapmaya kalkarsan, biraz bilegi kivrak bir eleman karsisinda, ortada kalakalirsin, itirazim yok ona. Ama, ordaki pozisyonda hatirladigim, ilk pozisyonda, Ferhat ayagini soktugunda, topa mudahale yapiyor sanirim, ve, top tekrar Alex'in onune, biraz da sansiyla dusuyor, bilerek isteyerek degil. Ferhat'in 2. mudahelesini de, o sekilde yapmasinin nedeni, bana "Ayhan Abisinin" yardima geldigini gormesi diye dusundurtmustu..

Daha yazacaklarim da vardi aslinda bu macla ilgili bazi fikirlere karsi ama, simdi "gecmise mazi" moduna girip, tekrardan o maci canlandirmasak da olur diyorum! :)
Evet dogru, topa degiyor aslinda Ferhat. Ama bu tip durumlarda top Alex'in ayagina yapisiyor adeta, yine oyle oldu. Biraz daha sansli olsa o gol olmayabilirdi.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

TSİ 22.00'da GS-ANK maçı TRT3'te tekrar yayınlanacak. 20.00' da da kupa finali var, maçı tekrar izlemek isteyenler olur belki..
Post Reply