FTK: Galatasaray-Sivasspor 1-1 (Ayhan 90)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Ozan Ersoy wrote:Tebrikler Galatasaray.

.....

Macin kotuleri Sabri ve Aydin'di.

....

Ozan Ersoy
Allah aşkına Sabri'nin nesini beğenmedin. Nankörlük etmeyin.

Bunu bulduğunuza şükredin. adam 90 dakika da 1 tane orta yapabildi. (Gerçi attığı 80 şut kaleyi bulmadı ama o kadar da olsun yani)

Başımıza taş yağacak :lol:
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Bulent Uygun'un futbolculari, krampon tabanlarina karanfil takmis meger, ben gorememistim goren oldu mu?
Özgür
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Gursel wrote:
Kusura bakma ama bence Skibbe hata yapmaz demek icin sen de fazla zorladin, Balili'yi gol atacagini bilse de ne yaparsa yapsin durduramasi mumkun olmayan mahkum GS fikrini cidden ifade ettigine inanamiyorum.

Ali
Dedigin hepsine katiliyorum. Hatta ben olsam senin dediklerini yapardim buyuk bir olasilikla ama bu hocanin anlayisi bu. Hata diyemiyorum.

Soyle bir ornek vereyim. Arsenal, Barcelona, Real, ManU, Bayern hep boyle atak oynuyorlar. Bizden daha iyisini oynuyorlar. Ama mantik 3 asagi bes yukari ayni. Top dolastirilacak, rakip orta sahayi gecmeyecek, sagli sollu surekli hucum oynayacaksin. Ama bu takimlara karsi Sivas gibi oynayan yok mu? Var. Mesela bir Sunderland-ManU macini izledim 2-3 hafta once. %85-15 gibi abuk bir yuzde vardi ilk yari ve o macta bile Sunderland Cisse ile pozisyon buldu. Ferguson yenilebilirdi ama asla oyun duzenini mantigini degistirmedi.

Bu saydigim takimlarin hocalari hep ayni futbolu oynatiyorlar. Rakipler kapanan futbol oynasalar da . Bu futbolun icinde olan bir sey. Arada yeniliyorlar ama degismiyor bir sey. Agir elestiriler almiyorlar.

Simdi GS takimi kotu bir takim olsa, Victoria, Perez, Flerquin, Serkan Aykut falan olsa takimda anlarim Lucescu gibi bir adam olsun derim. Ama su andaki kadro surekli saldirarak rakibi ezebilecek ve en sonunda da basarili olabilecek takim. Hoca Sabri'ye Balta'ya "cikma Balili'ye yapisin" demiyor. Ne diyeyim? Benim hayalim ayaga pas yapan, topu dolastiran bir takim gormek. Senelerdir yaziyorum. Real Madrid ataktayken diye sayfa sayfa analiz yapmis GS'in bu futbolu oynamasi gerekli diye yazmis adamim.

Simdi bunun belirtilerini gormusken sonuc ugruna Skibbe hata yapiyor demem. Adam bildiginden vazgecmiyor cunku boyle boyle ogrenecek takim. Dun Kharkiv'e yenildiler, bugun sivas'la berabere kaldilar yarin belki Bordo'yu yenecekler. Hoca maca gore gidisata gore taktigi degistirebilir oyle basarili olabilir ama en basarili olan hocalarin genelde yaptigi bir sey degil bu.

Ayrica ben de hata yapabilirim, yanlis yorumlayabilirim. Sen de zorladin derken kistasina, kiminle karsilastirdigina dikkat ediver rica ederim. ;)

Ozan Ersoy
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mehmet Gorgen wrote:[

Allah aşkına Sabri'nin nesini beğenmedin. Nankörlük etmeyin.

Bunu bulduğunuza şükredin. adam 90 dakika da 1 tane orta yapabildi. (Gerçi attığı 80 şut kaleyi bulmadı ama o kadar da olsun yani)

Başımıza taş yağacak :lol:
Gorgen, herkesin gordugunu yazmasak bu sefer bunu nasil gectin diyecektiniz. Sabri'nin oyunu kotuydu. Ben ileri cikmasina sinirlenmedim cunku bu oyun anlayisinda bekler yerinde kalirsa kanatlardan gelme sansin sifir. Keske Balta daha cok ciksa.

Bu cocuk sut cekmeyi ve orta yapmayi bilmiyor ve asla da ogrenemeyecek. Yapacak bir sey yok, yeni adam almak veya Ugur beklemek veya Serkan'i yetistirmek disinda.

Ozan Ersoy
Last edited by Ozan Ersoy on Wed Jan 28, 2009 12:17 am, edited 1 time in total.
Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Maçtaki oyunumuzdan gayet memnun oldum. Özellikle çok ters bir zamanda gol yememize rağmen morali bozmadan aynı tempoyşa saldırdık ve golü bulduk. Eminim ilk golü biz atsaydık maç yine dörtlük beşlik olacaktı. Bizim takımın en iyi tarafı bu, gol yesekte kesinlikle pes etmiyoruz ve hakettiğimiz de mutlaka alıyoruz .Bu skor bana göre tur için tur yeterli, eminim orada Sivas'ı yeneceğiz.

Sivas'ın oyununu sevmedim. Kesinlikle akılcı değil, tersine korkak ve pasif bir futbol oynadılar. Tam bir Bülent Uygun klasiğiydi oynadıkları futbol. 90 dakikakada iki veya bilemedin üç pozisyon gerisi on kişi seksen dakika defans. Bu kafayla bence ligi dördüncü beşinci olarak bitirirler. Şampiyonluk isteyen takım böyle korkak ve şahsiyetsiz futbol oynamamalı. Bir de bu Sivas'ın diğre takımlara , özellikle Fnerebahçe'ye karşı oynayacağı maçalrı özellikle takip edeceğim, aynı kapalı, pasif ve sevimsiz oyunu o maçlarda da ziyadesiyle görebileceğimi umuyorum.

Hakem'in gördüğüm kadarıyla Sivas'a göstermediği çok fazla kart var. Hava toplarının hepsinde dirsekleri açık faullu şekilde hava toplarına çıkıyorlar. Ayrıca Sezer, Mehmet Yıldız Arda'nın hekem yaptığı el hareketlerine en az ikişer defa yaptılar fakat hakem kart gösteremedi. Emre'nin yaptığı harekette kırmızı olarak değerlendirilebilirdi, bunu da atladı.
Galatasaray,
imkansızı olağana çeviren ruh....
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Tekrar yaziyorum, Arda, el kol hareketinden degil, "hassiktir" dedigi icin gordu karti. Ama tabi bu kadar sinirli olmasinin sebebi hakemin Sivas'lilara gostermedigi kartlar.

Ne yazik ki hakemlerimiz bazen pis ve bariz olmayan faulleri okuyamiyorlar, o yuzden burada hakemler kotu diye bas bas bagiriyoruz. Daha da kotusu, bu futbol anlayisi yorumcular, yabanci olmayan teknik direktorler, hakemler ve hatta futbol izleyicileri tarfindan normal karsilanir hale gelmis durumda.

Bu yuzden de Avrupa'da basarili olamiyoruz, kart goruyoruz...
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Ozgur Huseyinoglu

Mehmet Cirak wrote:Baros'a hava da Jean Claude Van Damme tekmesi geldi, Baros cildirdi ama kart yok tabi. Baros eliyle sari kart isareti yapti, hakeme bagirdi cagirdi, kart yok. Turk futbolunun hali iste bu kadar...
...
Burada oynadigimiz ligde, 4-5 sene once, gucsuz bir takim olmamiza ragmen, boyle bir turnuva kazandik. Karsimiza ne iyi takimlar cikti, ama olumune oynatmadik, hep sert girdik, bariz olmayan, tam anlamiyla faul verilemeyecek sert hareketler yaptik. Macin sonlarina dogru bir iki hizli adamla da kontratak kovaladik, ve 1-0 falan maclari kazandik. Kendi aramizda da taktigin adi neydi bilin bakalim... Lucescu taktigi!
Mehmet'im, bizim ligdeki gibi, boyle JCVD domivolesi seklinde hareketlerin kartsiz gectigi yerde bunu anlarim ama, Amerikanyadaki hakemlerle nasil bu oyunla/sertlikle en tepeye kadar cikabildiniz hayret etmedim desem yalan olur. Tamam burdakiler de biraz tedbirliligi fazla abartiyorlar ama, yahu, futbol'un icine, buz pateni-yuzme-guresten sonra, kickbox-karate filan da katiliyor bizde de, bizimkiler de tersine abartiyor. Sonra obur yazinda dedigin hesap UEFA'da alnimizin catina yiyip duruyoruz.

5-0'in yanina bile yaklasamadigimiza gore, Baros efendinin filan, haftaya, 3 gun onceki oyununu degil, bugunki ilk yari oyununu oynamasi gerekecek. Bugunun artilarina ilave olarak, "heriflerin cezaalaninda 9 kisiyle savunmasina gol atilabiliyormus" onermesini de ekleyelim bu arada...
Özgür
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozan Ersoy wrote:Ayrica ben de hata yapabilirim, yanlis yorumlayabilirim. Sen de zorladin derken kistasina, kiminle karsilastirdigina dikkat ediver rica ederim. ;)

Ozan Ersoy
Hepsi bir tarafa, sunu yazayim.

"Ozan, sen de amma yaptin."

Bunu okurken sanirim oradaki -de ekini bir baskasi arti sen olarak okumuyorsun. Benim cumlemdeki -de de o anlamda. Herhangi birisiyle o tip karsilastirmalara inanmiyorum.

Ozan, sen de zorladin ama, bir baskasi daha zorladi diye degil, sen de yani anlaminda.

Dediklerinde dogruluk payi var, ama ben bu iyi hocalarin oyun planlarinda hic bir degisiklik yapamadiklarini da dusunmuyorum (Ferguson, Wenger falan). Belki 2-3 sezon sonranin takimini kurma gorevin varsa, beklentiler azsa olur bu is. Ama Lincoln, Kewell yokken Sabri'yi Cafu, Ayhan'i Kaka zannedip oyun duzeni kurarsan bence is zor olur.

Bizde o takimlarin kadrosu yok Ozancigim.

Bu arada ben mactaki tum duygularima ragmen kupayi zul gordugum icin elenmekten memnuniyet de duyacagim, insani Sivas'in antipatik oyunu, Skibbe'nin mudahelesizligi gaza getiriyor (ha, bir de Sabri). Hatta, bu islerin munakasasi olmaz ama ben Altay ve Malatya'ya bir suru yedekle oynayip, puanlar kaybedip, kupadan elenip, onumuzdeki Denizli, Bordeux maclarina Servet'li, Lincoln'lu, Emre'li takimla (ve bunlari antremansiz degil, antremanli haliyle) cikmayi tercih ederdim.

Takimin oyununu begendim diyenlere katilamiyorum. Bu tempo 3-4 net gol pozisyonu cikarip da biz atamasak katilirdim. Ama tempo, topa sahip olma, paslasma falan gol pozisyonuna donusmeyince bence kiymeti sinirli.
Ali
Ridicule is the only weapon which can be used against unintelligible propositions.--Thomas Jefferson
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Ozgur Huseyinoglu wrote:Bulent Uygun'un futbolculari, krampon tabanlarina karanfil takmis meger, ben gorememistim goren oldu mu?
Tam bir gerizekalı o adam, geçen seneki maçta ufacık kızıyla basın toplantısına gelen adamdan farklı demeçler mi bekliyordun? Islak odunla dövmek lazım ki belki akıllanır.

http://www.bulentuygun.com.tr/

Ugur
the average person thinks he isn't.
İzi Ergil

Post by İzi Ergil »

Maci seyrederken muthis sıkıldım.Umarim sakatlarin iyilesmesi ile yeniden denge bulabiliriz.Benim asil bahsetmek istedigim sey seyircinin davranislari.O kadar sinirliyim ki agir kufredebilirim kendi takimimin seyircisine.Boyle rezalet az gorulur.Balili oyununu oynamis golunu atmis kimseyle bir derdi yok.Gol attigi ve israilli oldugu icin anasina koro halinde defalarca kufrediyorsun.Nasıl adamlarsiniz lan siz.Bu mu adamlik? Mac sonunda rakip teknik direktore kufur ediliyor.Yenilebilirdik.Adam gibi yenilmeyi de bileceksin! Bu herifleri uyarmayan, gerektiginde tribunden def'etmeyenler yarin icin bunlari cesaretlendiriyorlar.FIFA'nin bu kadar hosgorulu olmayacagini dusunuyorum.Cok iyi! hem maddi hem manevi olarak klube zarar veriyorlar!
Hakemlere de parantez acmak lazim.Sivas'taki rezalet ortada.Bu geceki rezaletin baska perdesi.Baros a gostereceksin kardesim karti lami cimi yok bunun.Bu yuzden duzelmiyor bu isler ve duzelmeyecek! Bir gun biri aglayacak bir gun digeri arada hakemler eyyam yaparken kazara kime daha yaramissa o kazanacak.Yeter bitsin bu maskaralik!
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:Sivas sahasi buzluydu tamam da bizim sahaya cimen yerine maydanoz mu ekmisler? :D
Dereotu ekmisler. Caciga koymak icin. Oldu mu? Maydonoz olsa yiyen susardi papagan gibi. Ama sen yiyecen kufuru ya da agir bir hakareti. Karismam bak pesin soyleyeyim eger bana guvenip ortaya ciktiysan.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Bu aksam oynadigimiz oyunu genelinde begendim, topa cogunlukla sahip olan bizdik. Cok pas yaptik, göze hos gelen aksiyonlar gördüm.
Fakat kaleye yaklasinca is bitirme konusunda iyi degildik.
Sivas iki kontratak pozisyondan 1 gol buldu. Onun disinda kendi ceza sahasini 8 oyuncu ile doldurup kalabalik tutmak disinda birsey yapmadi.
8 kisi ile ceza sahasini dolduran takima karsi ceza sahasi disindan sut atmak konusunda eksigimiz vardi. Ceza sahasi disinda sut atmayi iki kez Arda denedi, ikisi de fena degildi, birkac kez Sabri denedi topu daglara taslara vurdu. Sabri bir tek kez topu dogru yere atti, o da Ayhan'in attigi gol ile sonuclandi.
Hakemler konusunda yine birseyler yazmak zorunda hissediyorum kendimi.
Rakibe asiri sert müdahale edilen pozisyonlarda kart cikarma geregi duymayan hakemler, kendilerine yapilan itirazlarda karti kolayca cikariyorlar, Arda'nin gördügü kart gibi.
Diger yandan Baros hakeme öyle tepkiler gösteriyor, kart yok.
Mehmet Yildiz yan hakeme ofsayt verdigi icin, bas parmagi ile "BRAVO" isareti yapiyor, kart yok.
Benim canli izledigim Bundesliga maclarinda SIKCA farkettigim bir hakem davranisi ve durusu var.
Bundesliga da hakemler futbolculrara bazen adeta bir ögretmen veya bir baba gibi sert, sözlü uyarida bulunyor, el kol hareketleriyle desteklenen bir daha yaparsan karti gösteririm, ya da atarim diye.
Bu tür uyari cogunlukla etkili oluyor. Bizim hakemlerde bu hakem durusunu ve davranisini göremiyorum.
Sivas kalecisi macin basindan itibaren topu oyuna hep gec soktu, hakemden hicbir uyari almadi, sonra 90+3 te aniden sari kart gördü.
O sari karti göstermeden 20-30dk önce ayni seyleri yapan kaleciyi sert bir sekilde uyarsaydi, ya da sari karti zamaninda gösterseydi durum farkli olurdu.
Fakat 90+3 te daha önce ayni yapan ve hic uyarmadigin kaleciye sari kart göstermen, günü kurtarma disinda birsey degil.
Neyse sonucta bugün bu maci kazanamamizin tek sebebi iyi oyunuza gol ekleyemmiz idi. Ilk yari Arda'nin ceza sahasi sInIrIndan attIgI iki sutundan biri gol olsaydi, macin sonucu en az 2-1, 3-1 veya 4-1 bizim lehimize olurdu.
Tabi Türkcede "HATICE'YE BAKMA NETICEYE BAK" diye bir deyim oldugu icin, Galatasaray bu aksam neticeye bakarak kötüydü sonucuna varmak düz mantik geregi dogrudur.
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Gursel wrote:
Bizde o takimlarin kadrosu yok Ozancigim.
Ali ilk once yanlis anlamisim, onu soyleyeyim. Ozur dilerim.

Yalniz bu yukaridaki cumleden "bizde bu takimlarin kadrosu oluncaya kadar boyle futbol oynayamayiz ya da basarili olamayiz" mantigi cikabilir ki o zaman "stat yetmez yanina 15-20 tane de gokdelen dikmek lazim" diye cevap verebiliriz. Hersey goreceli. Biz de Premier ligde veya La Liga'da oynamiyoruz. Her sene CL'de en az ceyrek final oynamaliyiz diye bir hedefimiz de yok. Bizim lig ve kendi hedeflerimize gore yani capimiza gore bu takim atak futbolu, pasa dayali futbolu oynayabilir. Oynamalidir da.

Bu takim cikip Milan'a karsi bu Sivas'a yaptigini yapmaya kalkarsa her iki macta da 2-3 yer oturur asagiya. O zaman Skibbe elestirilebilir. Gordugumuz gibi Sivas da Milan degil.

Bilmem "neresi goreceli" anlatabiliyor muyum?
Takimin oyununu begendim diyenlere katilamiyorum. Bu tempo 3-4 net gol pozisyonu cikarip da biz atamasak katilirdim. Ama tempo, topa sahip olma, paslasma falan gol pozisyonuna donusmeyince bence kiymeti sinirli.
Ali
Lincoln olursa 3-4 net pozisyon da gelir. Bu tip oyunculara ihtiyac var kilit acmak icin. Bir duran topta guzel bir orta, iyi bir ara pasi, sut kilidi acar ondan sonrasi yokus asagiya zaten. Bugun eksikligi hissedildi.

Sonuca bu kadar takilmayin. Bu takim topu yere indiriyor, tempoyu dusurmuyor artik. Hiz var, paslasmalar gayet iyi. Rakibi sahasindan cikarmiyor cogunlukta. Ayrica yumusak diyorsunuz, ezilen buzulen gormedim bu takimda. Tekmeye tekmeyle karsilik verdiler pekala. Emre Yildiz'i ezdi, Hakan Mohamed'i bicti, Sabri Sezer'i dagitti bir kac kere, Arda taban cikti adamin bilegine. Aydin gibi citkirildim gorunen cocuk bile tekmelere yilmadi epey ayakta kaldi. Bir Baros'u fena hirpaladilar onun da bariz taktik oldugu nasil belliydi. Lincoln, Kewell yokken Baros'un tek tabanca olacagini bilen Bulo elbetteki emri de vermistir "yuzunu donunce cakin tekmeyi" diye.

Sunu da not geceyim: "Skibbe dunyanin en iyi hocasidir bundan iyisini GS bulamaz" demiyorum ama bence haksizlik ediliyor. Belki seneye yollarlar Rijkaard'i getirirler gonlunuze gore. Ne diyecegim? "Manyak misiniz Skibbe varken Rijkaard da neymis" mi? Ama Rijkaard gibi adami da Sivas'da o sahada dusunemiyorum. Bizim Skibbe zavallim nasil birinci cikip Sivas'i cektigini ve ilk maci kendi sahasinda oynadigini hala cozememistir. Rijkaard'in bunyesi bozulur adam kanser olur Turkiye'de.

Ozan Ersoy
Ozgur Huseyinoglu

Serif Halimler wrote:Sivas kalecisi macin basindan itibaren topu oyuna hep gec soktu, hakemden hicbir uyari almadi, sonra 90+3 te aniden sari kart gördü.
O sari karti göstermeden 20-30dk önce ayni seyleri yapan kaleciyi sert bir sekilde uyarsaydi, ya da sari karti zamaninda gösterseydi durum farkli olurdu.
Fakat 90+3 te daha önce ayni yapan ve hic uyarmadigin kaleciye sari kart göstermen, günü kurtarma disinda birsey degil.
Bir sana, saka yollu "hakemin gunahini almissin" diyeyim Serif Hocam. :) O sira kamera baska birseyleri gosteriyordu sanki ama, spikerin dedigine bakilirsa, auta giden bir atagimizda, ofsayt bekleyen Petkovic'in bunu yan hakemle konusmasini/tartismasini vakit gecirmeye calismak diye, uyarmismis hakem. Ama dedigin gibi, uyari para etmemis ki, eleman 90+4'te, saha disinda, tam tutabilecegi yukseklikteki topa yumruk atip sahadan daha da uzaklastirmisti, bitmis macta daha da zaman gecsin diye?!

Devre arasinda bahsetmistim Antalya macindan. ASY'de rakip kalecinin boyle vakit gecirme isine su kacirip, sonra lutfen 90+'da sari gordugu bir macti o da. Ordaki 6 sari karttan, 85'te filan olsa da, 2'si ayni kisiye cikip, bir kirmiziya donmustu, Sivas 6 sarisini daha bile dengeli gordu masallah (Ve bu arada ben de bir "gunah alma" yapmisim, o Baros'a domivoleden kart cikmis sanirim, AA kaynakli TFF sayfasi Abdurrahman 87'de kart gordu diyor).
Özgür
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Ozgur Huseyinoglu wrote:(Ve bu arada ben de bir "gunah alma" yapmisim, o Baros'a domivoleden kart cikmis sanirim, AA kaynakli TFF sayfasi Abdurrahman 87'de kart gordu diyor).
Baroş o harekete daha erken bir dakikada maruz kalmıştı sanırım. Kimseye kart çıktığınıda ben şahsen hatırlamıyorum. Baroş dün akşam çok sinirlendir, rahatlıkla kırmızı görebilirdi. Denizli maçı açısından vahim olurdu.

Bu sene ilk defa bir takımı sahasına hapsettiğimizi gördüm. Bundan yola çıkarak "müthiş" futbol yorumları yapılmasına anlam veremiyorum. Takımın hırsının neticesi bu ve bu sene bir daha göreceğimiz şüpheli. Üstelik geçen sene aynısını defalarca gördük. Geçen sene burda oynadıımız Sivas maçı bundan farklı değildi, hatta daha iyiydik, Sivas'ın tek bir pozisyonu yoktu!
Post Reply