Uefa cup: GS- Metalist Kharkiv 0-1

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Sevgili Ozgur,

GS artistik patinaj degil futbol takimi, maclarinin sonunda tabelaya bakiliyor, ne guzel oynadi, gururlandik falan islerine degil. Ne yani, sampiyon takim alinacak, ustune dunyanin parasi verilip Baros, Kewell, Meira alinip sonra da hem kaybedip hem de kotu mu oynayacak takim surekli?

Skor yazarligi yapan ya da 80den sonra konusanlar bir yerden sonra hakli, yaristigin her kulvarda surekli puan kaybedip ama goze ne hos geliyoruz, na paslastik yahu diyemezsin, GS'in amaci estetik futbol icra etmek degil yaristigi kulvarlarda basarili olmak, yonetim de, seyirci de bu kadar para harcanarak kurulan bir takimdan arada bir 2-3 mac ustuste kazanmasini beklerler.

Herta maci onemli oldu simdi. Belki orada da siir gibi oynar, izleyenleri hayran birakir, yenilir ve eleniriz, sonra da gururla zuper lige devam edip ilk 6da kalmaya calisiriz. Tabii ki saka bu, GS bu durumda olamaz.

Uc macta sadece bir gol yemenin fazla faydasi yok, attigin da sadece uc gol ise. Bir sure once yazmistim, GS'in zayif bir iki takimla ozel mac yapip Baros, Karan ve Nonda'nin gol atmasi saglanmali. Bu hala yapilmali, ama Karan icin bu maclar amator bayan takimlariyla alinmali, onlara atar belki.

Aydin bir felaket, GS'da oynayacak durumda degil henuz. Servet de nihayet bekleneni yapti, tebrik ederiz.

Ama en acisi hemen herkesin yazdigi: GS biraz fizigi guclu, direncli bir takimla karsilasti mi macin basindan bakip kazanma ihtimalimiz sifir diyoruz. Benfica gibi kendine benzer takimlarla oynadi mi iyi hos, obur turlusuyle oynayinca sapa oturma garanti.

Boyle olmaz, GS boyle olamaz, sezon basi da degil artik, sakatlar da iyilesiyor, birseyler degismez ise Skibbe de oynattigi futbol da tarih olur, sen ben beklemek istesek de yonetim beklemez.

Herta maci onemli oldu, onu yuzumuze gozumuze bulastirmayacagimizi umuyorum.

Ali
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Tekin wrote: ...
Cengiz Bey, sen birak simdi Galatasarayi. Gecenlerde Californiyaya gittim diye yazmistin. Oradan bana bir Oldtimer bulma imkani varmi? :D :D
BU old-timer benim anladigim old-timer ise bunu kendin bulmak zorundasin Murat bey kardesim. Bir tatilinde gelip Guney Kaliforniyada bir ay filan kalirsan (sizde tatil uzun bildigim kadari ile) Arnold gibi meram edersen birini dusurursun. Bakma sen Arnold Maria'yi cok sonradan buldu. Vucut guzeli filan ile epey idare etti. Ama ABD'nin artik kotu zamani burada yaslanmak oldukca zorlasti. Hem buradakiler genelde ve guney Kaliforniyada ozellikle sizin oradaki cefakar Helga'lar kadar da pek kahir cekmezler.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Murat Biricik wrote: Senenin en onemli maclarindan biri olduguna hemfikirim. Ama neyine istiyorsan bahse girerim. TD miz yedek oyuncular istedigi kadar iyilessin yine kafasi sarili Servet i, mac yorgunu Arda yi, Ayhan i, istikrarli kotu oynayan forvetlerimizi sahaya surecek. Servet in o kask ile 72 saat sonra sahaya surulmesi bence buyuk hatadir, Arda nin sikayetlerini soyleyip kulak arkasi edilmesi ve sahaya surulmesi buyuk hatadir. Mac yorgunlugu herhalinden belli olan Ayhan nin ve Meira nin 2. yarilarda hadi bilemedin, 60 dk. sonra oyundan alinip biraz olsun nesef almalarini saglamak dogru hamlelerdi. Yapilmadi, yapmadi, yapamadi. Buyuk bir ihtimal H. Berlin macinda da yapmayacak.
Murat Biricik'in alıntıladığım yazıları maç sonrasında degil maç öncesinde yazılmıştır!

Sahaya çıkan takım yorgun falan degil, bitkin / fatig'di! Karşıdaki takımın diriligi de olunca ayakta duramadık, en basit pasları yapamadık. Yaptığımız tek yaratıcı atraksiyon maç içinde Arda ile Kewel'in yerlerini bir kaç kez degistirmekten ibaretti, ama ikisi de yarım saat sonra fatig'di, yani metal yorgunu 8)

Takımın acil dinlenmeye alınması lazım, sorun taktik falan degil. ASY de bundan sonra önden gol bulamadığımız her maç kabus olur. Hoca her maça rakip kim olursa olsun aynı takımla çıkıyor. Meira daha ilk yarıda tek olumlu pas atamadı. Servet maskla görüş kabiliyetini de kaybetmiş, GSdaki en bariz hatasını yaptı. Kewell Arda yarım saatlik pilleri var. Ayhan tükenmiş. Kart cezalısı olması iyi, birazcık dinlenir bari. Sahada koşabilen, depar atabilen tek oyuncumuz Sabri'ydi. O da ilk yarıda sadece bir kez hucuma çıktı :!: Kaleci de yan toplarda korkuttuktan sonra sanki çıkarabileceği bir gol yedi. Yedekler sakatlıktan çıksın çıkmasın hazır değil. Fazla karamsar oldu ama ben üç kulvarı bırakın 2 kulvarı bile kaldıramaz bu takım diyorum. Benim bundan sonra oynanacak maçlara göre grupta Olimpiakos'un 7 puanla lider bizim ikinci olacağımızı düşünüyorum. Bu da CL'den gelen takım demek. Hayırlısı olsun...
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ben Ayhan derken cogunuz ustume geldi idi. Bakiyorum masallah hepiniz bir baska giydirmisiniz cocuga. Dinomo idi ya. Takimi dinledirmek ne demek bunuda anlamadim ya. Takim karsisina cikanlardan daha fazla filan mac mi yapiyorda ben bilmiyorum. Ukraynada ligler bitti mi? Onlarin milli maci filan olmuyor mu? Neden bzimkiiler bitkin. Bunlar muhallebi cocugu mu? Yapilan topu topu haftada iki macdir. Butda bitip tukenirsen Kadikoyince ince kiydilar 'de gugus oynayacagiz diye ortaya neden cikiliyor. Ha anladim hakemler ve kasaplar da mahvettiler. Incileri dokuldu.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Harun Demirci

Post by Harun Demirci »

Maçta atak oyun adına bu kadar basan rakibe karşı yeteri kadar pozisyon bulmak fena değildi. Bunları yakaladınmı atamalısın. Olimpiyakos maçında da zor golü Kewell atmış, ondan sonra çok kolaylarını kaçırmıştık. Bol gol çalışması yapılmalı.

Kötü olan, rakibin ilk yarıda 2 kere kaleci ile karşı karşıya kalmış olması. Bizim böyle pozisyonumunuz yoktu. Bu servetin ıskalamasından daha çok düşünülmesi gereken bir konu. Lakin onları atsalar maç çoktan bitecekti bizim için. Heleki ikinci yarıdaki korner atışları kabus gibiydi.

Maç içersinde her oyun durduğunda Servet kenara gelip bişeyler sıktırdı ayağına. Demekki problem vardı ki aslında burada kendini gerçekten kötü hissettiyse değiştirilmesini istemesi gerekirdi.

Umarım bu mağlubiyetten de bir ders çıkar ama bu çıt kırıldım oyuncuların sayısını azaltıp güçlülerin sayısını artırmak birinci öncelik olmalı. Kalli bu yönden sanırım operasyona başlamıştır.
Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Ben takimi begendim. Yerden ve icerlere girerek cok guzel pozisyonlar yarattilar. Atamamalari en buyuk kabahatlari. Zaten biri girse en kotu ihtimalle mac berabere bitecekti. Cok yazik oldu onca emege, macin en kotu hakki beraberlikti. Ben en cok Ayhan'i begendim. Gayet gayretli (her zamanki gibi) ve defans, orta saha ve ilerde devamli savasti (Ayhan'dan Lincolnvari toplar atmasini bekleyenler saniyorum onu begenmeyenler). Karsi takimda cok kosan bir takim olunca son dakikalara kadar golu kovalayacak nefesleri vardi. Servet'in hatasi olmasa su anda 7 puanimiz vardi. Simdi onuda suclamak cok dogru degil. Sonucta o kadar pozisyonda gol atamayan forvetlerin gunahi daha cok bu macta.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Burak Ayyildiz

Post by Burak Ayyildiz »

- Takim zaman zaman iyi oynasa da devamliligi yok.
- Bunun nedeni, 3 tane ultra yumusak adam olması (Lincoln, Kewell, Arda)
- Türkcesi, hücumu 8, defansi 7 kisiyle yapıyoruz.
- Takim ücünü ayni anda tolere edemiyor.
- Direnci düsüyor.
- Ah su dil uzattiklari Ayhan'dan keske 3 tane daha klonlayabilsek.
- Adam bastı, savasti, top aldı, dagitti, sahada basmadigi yer kalmadi.

Yumusak takimiz, yumusak takimiz, yumusak takimiz...Ana sorun bu!
Bu nedenle ortalama bir rakip karsisinda bile (kendi sahamizda) macin en fazla 3'te 1'ini domine edebiliyoruz. Oyun icinde parlayip sönüyoruz. Ama devamliligimiz olmuyor.
Murat Tekin

Post by Murat Tekin »

Cengiz Akgun wrote:
Cengiz Bey, sen birak simdi Galatasarayi. Gecenlerde Californiyaya gittim diye yazmistin. Oradan bana bir Oldtimer bulma imkani varmi? :D :D
BU old-timer benim anladigim old-timer ise bunu kendin bulmak zorundasin Murat bey kardesim. Bir tatilinde gelip Guney Kaliforniyada bir ay filan kalirsan (sizde tatil uzun bildigim kadari ile) Arnold gibi meram edersen birini dusurursun. Bakma sen Arnold Maria'yi cok sonradan buldu. Vucut guzeli filan ile epey idare etti. Ama ABD'nin artik kotu zamani burada yaslanmak oldukca zorlasti. Hem buradakiler genelde ve guney Kaliforniyada ozellikle sizin oradaki cefakar Helga'lar kadar da pek kahir cekmezler.
Yanlis anlasilmisim. Ben Maria degil güzel bir Ford Mustang demek istemistim...

Bakiyorum, cogumuz Servetin bu hatayi bir gün yapacagini bekledigini yaziyor. Bu hatayi aslinda ben ondan Euro 2008 de bekliyordum. Emre Asik'da oyle bir Tip. Peki Teknik heyet bunu bilmiyormu - Servet bilmiyormu? Neden Teknigi düsük bir futbolcu bu kadar uzun top tutuyor ayaginda.
Hertha yenmesini bilecek. Berlinde Türk Sehircisi varmis bilmem nesi palarva. 6 Puanda kalip son maclari elemiz kolumuz bagli radyodan dinleyecegiz.
Can Ergun

Post by Can Ergun »

Dünkü oyunda dikkatimi çeken en önemli durumlardan biri Ayhan ile Lincoln sanki yer değiştirmiş gibi oynuyordu.Ataklar esnasında Ayhan'ı defalarca "forvet arkası" pozisyonunda top alırken,atağa çıkarken gördüm,Lincoln bu pozisyonlarda çoğu zaman Ayhan'dan daha gerideydi,arada bir de ceza sahası içinde forvet gibiydi.Bence Lincoln olması gerektiği yerde oynamadı dün akşam.

Bunun dışında Volkan nerdeyse her atakta ileri çıktı,ofansif açıdan süper pozisyon aldı ama ne arka arkaya 3 kere alakasız ortalar yaptı,beceremiyor malesef bu çizgiden orta yapma ve pas verme işini (ah Uğur ah....)
Defansta da hamlelerde geç kalıp,"gölge koşusu" yapmayı tercih etti daha çok.

Barış ve Aydın hakkında iyi birşey söyleyemeyeceğim.İnanılmazdı ikisi de.Barış futbol oynamayı unutmuş,Aydın her maç kredisini biraz daha tüketiyor,devre arasında tekrar kiraya verilse üzülmem.Bu kaçıncı "hazır olmadığı" maç...

Devre arasında Ümit ve Nonda gönderilip yerine bir forvet alınabilir,bu adamlarla ne zaman gol atacağımız meçhul.Nonda'yı eski formuna döndürebilirsek iyi bir kazanç olur ama ne oldu da böyle oldu bu adam anlamış değilim.
Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Burak Ayyildiz wrote:- Takim zaman zaman iyi oynasa da devamliligi yok.
- Bunun nedeni, 3 tane ultra yumusak adam olması (Lincoln, Kewell, Arda)
- Türkcesi, hücumu 8, defansi 7 kisiyle yapıyoruz.
- Takim ücünü ayni anda tolere edemiyor.
- Direnci düsüyor.
- Ah su dil uzattiklari Ayhan'dan keske 3 tane daha klonlayabilsek.
- Adam bastı, savasti, top aldı, dagitti, sahada basmadigi yer kalmadi.

Yumusak takimiz, yumusak takimiz, yumusak takimiz...Ana sorun bu!
Bu nedenle ortalama bir rakip karsisinda bile (kendi sahamizda) macin en fazla 3'te 1'ini domine edebiliyoruz. Oyun icinde parlayip sönüyoruz. Ama devamliligimiz olmuyor.
Burak'in yazdiklarinin tamamina kaitiliyorum, ayrica bir ekleme yapmak istiyorum.
Taktiksel konuda zayifiz, macin önemine ve oyunun döneminde göre oyun seklimizi degistiremiyoruz. Bu zaafiyetin sorumlusu teknik ekiptir.
Servet hata yapti, dogru, fakat o pozisyonun olusmasi basli basina bir sorun. 80 dakika oynanmis mac 1-1, bir puan alsan 7 puana geleceksin. Iyi kontratak yapan bir takima karsi oynuyorsun, kendi yari alaninda iki rakip oyuncu var onlarin karsisinda Servet disinda baska oyuncu yok.
Burda bir yanlis var!
Omer K. KOCAOGLU

Post by Omer K. KOCAOGLU »

Bazilarimiz mactan memnun gorunuyorlar.
Sizi bilmem ama ben kahroldum dun.Iyi futbol, iyi sistem diyenler var.Hayret ederim.Karsimizdaki takim Metalist.
Sistemsizde oynasak mutlak almamiz gerekirdi maci.
Iyi futbol oynadigimizi dusunmuyorum.Tamam belki topa hakimdik.Ancak bu hakimiyeti benim oglanin bir lokma eti agzina alip dakikalarca gevelemesi gibi geveleyip durduk.
Sayilmayan golde, benim gordugum kadari ile, Lincoln degilde Baros ofsayt.Lincoln Baros's aktarirken topu Baros bir adim onde gorunuyor.Alti pas on cizgisinden cok acik belli.
Cok buyuk bir firsati elimizin tersi ile ittik dun.Liderlik ve bir sonraki turda 3.lerden biriyle eslesme sansimiz gume gider gibi.
Metalist 1 puan icin geldigi ASY'den hic ummadigi 3 puani aldi gitti.

Not:Teknik direktore kizamamayi da son zamanlarda oynamaya basladigim bir oyundan ogrendim.Size de tavsiye ederim.Oyun deyip gecmeyin.Adi Worldwide Soccer Manager.Piyasada degisik isimlerde, degisik versiyonlari var.Elinideki en iyi kadroyu, uygun en iyi sistemle oynatsaniz bile takim sahada mucadele etmiyorsa butun hersey fasa fiso.Su anda sanirim ligde 10.siradayim.Kovulmanin esigindeyim. :D Metalist macindan sonra, buyuk bir hirsla gunlerdir beklettigim FB macini oynadim ASY'de.Onda da 0-1 maglup.Kaderimiz bu bizim.Tavsiye ederim.Deneyin.Insan butun TD'luk heveslerini tatmin ediyor. :lol: Soyledigim gibi en azindan her kotu sonucta TD'e bok atmamayi ogreniyor.
UEFA Kupasi,Super Kupa,Engelsiz Aslanlar 2 Kez Avrupa, Dunya ve Kitalararasi Sampiyonu ,Avrupa Bayanlar Basketbol Sampiyonu
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Omer K. KOCAOGLU wrote:Bazilarimiz mactan memnun gorunuyorlar.
Sizi bilmem ama ben kahroldum dun.Iyi futbol, iyi sistem diyenler var.Hayret ederim.Karsimizdaki takim Metalist.
Sistemsizde oynasak mutlak almamiz gerekirdi maci.
Iyi futbol oynadigimizi dusunmuyorum.Tamam belki topa hakimdik.Ancak bu hakimiyeti benim oglanin bir lokma eti agzina alip dakikalarca gevelemesi gibi geveleyip durduk.
Sayilmayan golde, benim gordugum kadari ile, Lincoln degilde Baros ofsayt.Lincoln Baros's aktarirken topu Baros bir adim onde gorunuyor.Alti pas on cizgisinden cok acik belli.
Cok buyuk bir firsati elimizin tersi ile ittik dun.Liderlik ve bir sonraki turda 3.lerden biriyle eslesme sansimiz gume gider gibi.
Metalist 1 puan icin geldigi ASY'den hic ummadigi 3 puani aldi gitti.

Not:Teknik direktore kizamamayi da son zamanlarda oynamaya basladigim bir oyundan ogrendim.Size de tavsiye ederim.Oyun deyip gecmeyin.Adi Worldwide Soccer Manager.Piyasada degisik isimlerde, degisik versiyonlari var.Elinideki en iyi kadroyu, uygun en iyi sistemle oynatsaniz bile takim sahada mucadele etmiyorsa butun hersey fasa fiso.Su anda sanirim ligde 10.siradayim.Kovulmanin esigindeyim. :D Metalist macindan sonra, buyuk bir hirsla gunlerdir beklettigim FB macini oynadim ASY'de.Onda da 0-1 maglup.Kaderimiz bu bizim.Tavsiye ederim.Deneyin.Insan butun TD'luk heveslerini tatmin ediyor. :lol: Soyledigim gibi en azindan her kotu sonucta TD'e bok atmamayi ogreniyor.
Omer bey,

Futbol artik A adindaki profesyonel takimin, B adindaki profesyonel takimi sirf sahaya cikip yenebilicegi bir futbol degil.

Metalist Dinemo Kievin arkasinda ukrayna 2. si, dun bizim olmadigimiz sampiyonlar liginde basel'e 5 ceken shaktar in onunde. Bizim ligimizde bizim 5 puan onumuzdeki takima 4 atan bir takim.

Tabiki biz metalistten iyiyiz, ama metalist kotu takim degil.

Biz dun yeteri kadar sut cekmedigimiz icin, veya cekemedigimiz icin kazanamadik. Servet'in bariz hatasi yuzundende kaybettik.

Adamlarin ilk yari sadece 1 pozisyonu vardi. ikinci yari yok. Hemde 3 puana bizden cok ihtiyaclari oldugu halde. Mucadele olmasa bunu yapabilirmiydik. Ayrica ofanstada ikinci toplari hep aldik.

2 oyuncunun birbirini anlamasi sadece ona pas vermek degil dogru pas vermektir. Her oyuncu, ozellikle golculer, sadece pozisyona girmeyi degil, kendilerinin rahat oldugu pozisyona girmek isterler. Bir takimi bu uyum ve anlasma basarili kilar. Efektif oyun oyle buyur.

Yorgunlukla Fatig'd in arasindaki farki bilmiyorum. ama dun takim bana yorgun gozukmedi.

Menejerlik oyunlarinda gercek hayati simule edebilselerdi eger, futbol maclarinin neticesi oynanmadan tahmin edilir, degisiklikler yapilir ve kanimca cogu mac berabere biterdi.

Etten kemikten insalari idare etmekle, o insanlarin kategorilere bolunmus tahmini yeteneklerinin 1 2 sayfalik bir programda toplanmis sanal "denklerini" yonetmek cok cok farkli seyler.

Sans 1-6 arasinda bir zarin atilip tutulmasi degildir. Sans bazen egilip bukulebilir, iste bu insanlar basarili olurlar futbolda.

Ama dedigin gibi TD'lik hislerini tatmin ediyorsa, hepimiz alip oynamaliyiz.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Murat Tekin wrote:
Cengiz Akgun wrote:

Yanlis anlasilmisim. Ben Maria degil güzel bir Ford Mustang demek istemistim...

Bakiyorum, cogumuz Servetin bu hatayi bir gün yapacagini bekledigini yaziyor. Bu hatayi aslinda ben ondan Euro 2008 de bekliyordum. Emre Asik'da oyle bir Tip. Peki Teknik heyet bunu bilmiyormu - Servet bilmiyormu? Neden Teknigi düsük bir futbolcu bu kadar uzun top tutuyor ayaginda.
Hertha yenmesini bilecek. Berlinde Türk Sehircisi varmis bilmem nesi palarva. 6 Puanda kalip son maclari elemiz kolumuz bagli radyodan dinleyecegiz.
Evinin 1 mil otesinde ozel Ford Mustang sirketi olan, ilk arabasi bir mustang olan bir mustang asigi olarak konuya giriyorum.

http://www.mustangsunlimited.com/

Aldigin mustang ne olursa olsun, her parcasi burda bulunabilir. Bende bir katologlari var, eger istersen postalayabilirim.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Gecen sene Zenit'ten sonra bu sene de Metallist UEFA finaline cikarsa (gruptan cikarsa tabi) sasirmayin.

Hele bir grubu gecelim de ben sonra yorum yapicam.

Biraz yapici olmaya calisiyorum. :D
TRUST GALATASARAY
MGC
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Dunku maci parca parca seyredebildim. Macin ust seviye bir Anadolu takimi ile yaptigimiz maclardan pek farki yoktu. Rakip kapandi, biz top cevirdik, Baros bir ise yaramadan kosusturdu, rakip kapandi uzerine gelmemizi bekledi. Onlar forvetlerinin beceriksizligi ile son toplari heba ettiler, biz Baros’a takildik. Ozan’nin macdan once soyledigi gibi, Metalciler Aykut Kocaman veya Gunter durusu taktigi ile oynadilar. Sonunda Servet skoru tayin etmeseydi mac berabere bitecekdi.

Teknik kadrodan, Servet’den once Baros ve Umit ikilisinin uretkenligini tartismak lazim. Adamlar rakip stoperleden daha etkililer. Cok tenkit alan Nonda’nin bile bu kadar kotu oynadigini hatirlamiyorum. En azindan ayaginda top tutuyor, sut atmaya calisiyor. Umarim Nonda hafta sonu sans bulur.
Post Reply