Yolculuk / Ani /Konu dışı

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Size Ugur'un tabiri ile pul koleksiyoncularinin formunun bir uyesi olarak enfes iki Quincy Jones parcasi koyayim. 1970lerin albumleri ve tipik bir soul-jazz. Bunu gece yarisi isiklari kapatip öyle dinletin, iceri hafif ruzgar girmis ve ruzgar adeta icinizi oksuyor
http://www.youtube.com/watch?v=jlg2im-w ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=9qRNh_h0 ... re=related

*vokalde Patti Austin var. Dikkatinizi cekerim bu yillarin muziginde sadece vokal degil tum aletler esit degerde, percussion'dan piyano ve basa kadar. Bir daha da böyle muzik gelmez.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Bir zamanlarin efsanesi SCIROCCO yeniden piyasada..

http://www.volkswagen.com/vwcms_publish ... it_IT.html

Bayag da hos olmus.
TRUST GALATASARAY
MGC
Mehmet Gurdal Cetin

Bugun TARAF'ta cikan bir yazi.

Cok ses getirecek.Bu cocuk icin hayirli olacagini sanmiyorum.Bu cikisi yapabilecek gucte bir isim degil.Ahmet ALTAN'dan icazet almadan bu yaziyi yazmasi da kolay degil.Genelkurmay Baskaninin istifasini ne zaman isteyecekler merak ediyorum.

http://www.taraf.com.tr/yazar.asp?id=78
TRUST GALATASARAY
MGC
Omer K. KOCAOGLU

Post by Omer K. KOCAOGLU »

Biraz tuhaf bir soru olacak ama.....

Digiturk WEB TV'deki Show Turk gecikmeli yayini ne kadar gecikmeli? :lol:
Bugun Kurtlar Vadisi basliyorda ondan.Daha onceden DFH'ten yayin saatlarini biliyordum.Ilk defa Digiturk'ten izleyecegim.ShowTurk'un web sayfasinda 19:00 olarak gorunuyor.Ama bu saat nerenin saatine gore onu bilmiyorum.Yani ABD'deki yayin saati nedir?
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:Bugun TARAF'ta cikan bir yazi.

Cok ses getirecek.Bu cocuk icin hayirli olacagini sanmiyorum.Bu cikisi yapabilecek gucte bir isim degil.Ahmet ALTAN'dan icazet almadan bu yaziyi yazmasi da kolay degil.Genelkurmay Baskaninin istifasini ne zaman isteyecekler merak ediyorum.

http://www.taraf.com.tr/yazar.asp?id=78
Mehmet tam o ustte verdigin linke anahtar olabilecek yaziyi bizim forumun eski yazarlarindan Oray Egin yazmis. (Taraf denen tuvalet kagidinin finansmanini hakli olarak soran ve cevap alamayan yazar)
http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=131985,10,6
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Hurriyet'te Dogan Hizlan'in yazisi:

Çukurova Devlet Senfoni’nin sesi kesilmemeli

ÇDSO (Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası) konser sezonuna sıkıntılı başlıyor.

Yoksunluk içinde bulunduklarını Kübra Polat’ın (DHA) haberinden okudum.

Orkestranın genel sanat yönetmeni ve daimi şefi Emin Güven Yaşlıçam.

Bir orkestra, bir kültür kurumu açısından küçük bir miktar sayılacak parayı bulamıyorlar.

Bin YTL’yi ödeyemedikleri için telefonları kesilmiş, 3 bin YTL bulamadıklarından yıllık programı da bastıramıyorlarmış.

Bakanlıktan önce, ben, Anadolu’da yaşayanları da estetik göreve çağırıyorum.

Bir şehirde bir orkestranın bulunması çok büyük bir ayrıcalık, bunun değerini bilsinler.

Bu değer bilmenin de tek yöntemi, tek çözümü var: Bu paraları bulmak.

Nasıl bulacaklar?

Bir dernek, bir vakıf kurulmalı, orkestrayı dinleyenler, ona ekonomik yardımda bulunmalı.

Artık bu konularda başka ülkelerdeki düzenlemeleri, örgütlenmeleri örnek almalıyız. Dernekler, sivil toplum kuruluşları görevlerinin sadece siyasal tepki olmadığını, kültürel açıdan da işlevleri ve sorumlulukları olduğunu bilmeliler.

* * *

SANAT ile ilgili bir vakıfları varsa orkestranın bu türlü zorunlu masraflarını karşılamalı.

Bunun dışında, yalnız orkestrayı destekleme, harcamaları karşılama konusunda çeşitli kurum ve kuruluşlarla ilişki kurulmalı.

Artık her şeyi devletten bekleme zihniyeti gerilerde kaldı. Sivil toplum kuruluşlarının inisiyatifi arasında sanat da var.

Amerika’da uygulanan düzeni elbette Türkiye’ye örnek alamayız. Amerika’nın bazı kentlerinde orada yaşayanlar orkestrayı yaşatacak parayı toplayamayınca orkestraların bazıları kapandı.

Elbette bunu çözümler arasında önermiyorum. Çünkü devletin orkestrasına ancak devlet yardım ederse yaşar. Hele klasik batı müziğinin yayılması için, devlet bunu yapmak zorundadır.

Nedense kurumlar, holdingler dışında, bizim büyük kentlerimiz dışında, yerel yönetimler ve yurttaşlar bu konuda örgütlenmiş değil.

Acaba yöneticiler de devletçi bir anlayışla sponsorluk kurumunu çakıştıramıyorlar mı?

Öğrenmek isterim, ÇDSO Müdürü Salim Özsezer bu konuda girişimler yaptı mı? Kimlere, hangi kurumlara başvurdu?

Bunların içinde, ticaret veya sanayi odaları var mı?

Onların cevaplarını da merak ediyorum.

* * *

ÇDSO’yu yaşatmaya çağırıyorum müzikseverleri.

Özellikle Adanalılar, bu orkestranın değerini bilmeliler.

Anımsatma notu:

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın bugün bir konseri var.

Konserde iyi besteci Hasan Uçarsu’nun Attilá İlhan’ın anısına bestelediği "Ben Sana Mecburum" isimli eseri de seslendirilecek, kaçırmayın derim.

Hasan Uçarsu’nun DVD’den "Davetsiz Misafirler" isimli Çeng Konçertosu’nu dinlemiştim. Arpist Şirin Pancaroğlu’ya Saim Akçıl yönetiminde Tekfen Filarmoni Orkestrası eşlik ediyordu. Beğendiğim o çalışma kadar bu icranın da güzel olacağına inanıyorum.
25-2025

nefvakfi.org
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Cukurova'da Kara Mehmet denilen herifin Cukurova Holding'i ne gune duruyor. Sabanci'lar ne yaparlar. Sakip gitti diye hayir isinden elleini eteklerini cektiler mi? Yoksa klasik muzik dinlemeyiCukurova Cukurova olali boylezum gormedi diye yorumluyorlar.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

TSK neden yiparatilir. SU Aktutun olayi herhangi bir medeni yerde olsa ilk once Genelkurmay baskani e arkasindaki avene derhal istifa eder etmez ise ettirilirdi. TSK yipratan bu sirmali yaka yildiz dolu omuzdaki lagarlik. ELbette dis etkenler olabilir.

Iki uc sene once bir cumartesi aksami Fenerbahce/Kalamis yolunda yemek yemek icin ailecek gidiyorduk. Birden bire Yunus denen bir polis surusu arabalari sag tarafa yigmaya basladi. Zaten sagli sollu park edilmis arabalar caddeyi daraltmis. Ne oluyoruz demeden onunde uc Yunus arkasinda bir polis arabasi ve onun arkasinda makam arabasi zaart diye bagira bagira generelin biri FB koyundaki dinlenme icin ayarlanmis ordu evine son surat gitti. Belli ki ya dugune gidiyor ya da bir yemege. O saatte FB ordu evinde ne olabilir. Dayanamadim arabadan hisimla inip bizleri yoldan supuren komiserin neredeyse yakasina yapisiyordum. Bu ne dedim. Bu ne ne dedi bana. Yahu bir tatil aksami bu herif ordu evine ya yemege ya da eglenmeye gidiyor. Bu acelesine sebebi nedir dedim. Bunca insana bu herif gececek diye bu yapilir mi derken bir kere herif merif deme dedi. Ikincisi ne yapalim dedi. Kotu gunlerdeyiz ya trafige sikistiginda birisi camina cercevesine iki el ates acarsa ne olacak dedi Ben de madem bu kadar cani kiymetli helikoperle gitsin dedim. Su yapilan masrafa bak bedava calismiyorsunuz herhalde bunlar vergilerden saglanan para ile oluyor dedim. Kan beynime sicaramisti. Sen buralardan degilsin galiba diye guldu. Evet degilim dedim.

Hem devletin milletin gozbebegini yiyeceksin hem de bir sinir karakolundaki vatan evladini kurda kusa yedirteceksin. Ha evet bu kirli islerin arkasinda Amerika var. Iyi ki bir Amerika var. Bak bu isleri bildigi icin ne guzel yapiyor orada burada. Boyle isinize gelemeyince suclanacak yer iyi ki var. Gelsinler gorsunler bir Amerikada bu islerin nasil yurudugunu. Yeter artik 21. yuzyilda kimse kimseyi kandirmasin. Her sey curumus. Insan uzaktan gordukce ici katiliyor. Bu heriflerin acaba kendi ogullari Aktutun'de sinir beklese boyle olur muydu? diye basit bir soruyu sorup hesap isteyip basta GK baskani ve kuvvet komutanlarinin istifasini istemek akla gelmiyor nedense. Vatan sagolsun.

Silkelenin uzerinize olu topragi mi atildi be. Elin cekik gozlusu uzayda yurudu. Amerikanin isi gucu yokta gotu boklu sizlerden korkacak. Aman palazlanmasinlar basimiza bela olurlar diye dumen ustune dumen cevirecek. Hepiniz kabak gibi ortadasiniz. Tembellikte is kaytarmada birbirini duzmede sahtekarlikta bir numara olunca Amerikanin ya da AB'nin entrikasina luzum var mi? Bunu gormuyorlar mi saniyorsunuz? Siz hala ovada yolu kaybediyorsaniz Amerika ne yapsin. Bir millet bir devlet olmann asilliginden san ve serefinden feragat edip bizi de alin bize de (yanlis yazmadim) sokun dedikten sonra. Ulkenin kaynaklarini kurutmaya yemin etmisler gibi ne Tuz golu kaldi ne bilmem irmagi kurutulmayan. Ulan colu kaldirip portakal bahceleri yaptilar. Avrupaya degol Maerikanin gobeginde turfanda dometes satiyor Yahudi diye hor gorulenler. Evet ABD'nin en buyuk destegini aliyorlar. Turkiye verilenler marinalarda yatiyor. Yuzune tukurmeyecegin adamin cebinden dolar saciliyor. Suclu disarda. Korkuyorlar ve boylece basiniza bin bir musubet saliyorlar. Ne yapayim Hisarustu kiratahabesinde atilan palavra gibi yavan oldu ise kusura bakmayin. .

Vatan sag olsun diyen garibanin eli opulerek "oluyu orte koylar kicini durte koylar"(bu bir Konya lafidir) gibi cigdem gibi delikanlilar ne var yahu surusune bereket diye gidiyor. Uc cocuk yapin diye bosuna demedi ki bu adam. Gecen sefer sis vardi. Bu sefer de bilmem ne var. Suratina tukuruleceksin ki oraya gelmeye cesaret edemesin degil elini verip opturmeyi. Golf oynamayi severmis. Oynasin bakalim. Oray Egin ne guzel yazmis bak.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Oct 12, 2008 2:11 am, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Mehmet Gurdal Cetin

Bu da komplo teorisi olacak sekilde bir haber.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7664846.stm

Austria's Haider dies in accident

Joerg Haider died near Klagenfurt in Carinthia
Austrian far-right politician Joerg Haider has been killed in a road accident, police reports say.

Haider died near Klagenfurt in Carinthia, his political stronghold.

He was driving alone when his car came off the road and he suffered severe head and chest injuries, police told the Austrian APA news agency.

The 58-year-old was a former leader of the Austrian Freedom Party, and was known for his anti-immigration and anti-EU policies.

Police investigators in Klagenfurt told the BBC that investigations into the crash were under way.

JOERG HAIDER: KEY DATES

1950: Born in Upper Austria
1976: Joins Freedom Party
1986: Elected party's leader
1989: Elected governor of Carinthia
2000: Resigns as party leader
2005: Founds Alliance for Austria's Future

Obituary: Joerg Haider

He had reportedly been due to attend his mother's 90th birthday celebrations later in the day.

"For us this is the end of the world," the deputy leader of Haider's Alliance for Austria's Future, Stefan Petzner, told Austrian news agency, APA.

EU sanctions

Haider was a divisive figure, who gained notoriety after he became leader of the Freedom Party in 1986.

In 1991, his term as governor of the province of Carinthia was interrupted, after he made comments praising employment policies of Nazi Germany.

But he was re-elected in 1999 and 2003.

In 2000, the EU imposed sanctions against Austria in a protest over his party's role in government.

In 2005, Haider founded the Alliance for Austria's Future, which scored its best result so far in recent elections, gaining 11% of the vote.

This was, however, well below the 27% which the Freedom Party won under his leadership in 1999 - a high mark in Haider's electoral career at national level.
TRUST GALATASARAY
MGC
Mehmet Gurdal Cetin

Kerem Tezic wrote:
Mehmet Gurdal Cetin wrote:Bugun TARAF'ta cikan bir yazi.

(Taraf denen tuvalet kagidinin finansmanini hakli olarak soran ve cevap alamayan yazar)
Hepsi tuvalet kagidi Kerem, iclerinde iyisi kotusu yok.Finansman islerine dalarsan, daha buyuk pisliklere bulananlarla karsilasirsin.FG'e yaslananlar, Ergenekon yardakcilari, eski tufekler-yesil dolarlar, terorist vefat ilanini parasiz basanlar...

Tanidigim bir suru insan, atiyorum kitap adi ogrenmek ve destek icin cumhuriyet, hafta sonu eki icin vatan, bilmem kac kupona bilmemne dil sozlugu icin milliyet aliyor.Artik gazete okunmuyor.

Ben, her kesimden mumkun mertebe her politik-sosyal-siyasi fikirin destekledigi tum gazeteleri okumaya calisiyorum.Insanlara ve fikirlere saygi duymami sagliyor.Heriflerin yazdiklarinin dogru yada yanlis olsun okuyorum.Sevmesem de okuyorum.

Ama en azindan farkli bir gorusun ZINK diye karsisinda dikilip anlamadan bilgilenmeden muhalefete baslamiyorum.Bu da beni mutlu ediyor.

Sen ben taraf zamana laf ederiz adam cikar , aksama ulusalci, bilmemne hurriyete serefsiz , sabaha gerici der.Herkesin gorusu farkli ama cesitlilik sart.Okuyacagiz hepsini okuyacagiz.

Her sabah saat 08:00-09:00 arasi kahvemi icerken su gazeteleri ve dergilere ve haber sitelerine bakarim;cok vakit olmadigi icin cogu zaman basliklarla yetinmek zorunda kalirim.

TOP 10'um
financial times
referans
doviz.com
galatasaray.org
cimbom.org
meteorgovtr
tsk.mil.tr
bbc
reuters
Spiegelonline

GENELDE OKUMAYA CALISTIKLARIM
theeveningstandard
aksiyon
internethaber
lemonde
pravda
zaman
taraf
medyaradar
guardian
skynews

VAKIT KALIRSA EN AZINDAN BASLIKLARINA BAKTIKLARIM
japantimes
bild
sizinti
yenisafak
jewishjournal
washingtonpost
marca
maraton
l'equipe
kodak.com 'dan picture of the day
ve gulmek ve gune gulerek baslamak icin
komikaze.net
TRUST GALATASARAY
MGC
Kaan Önem

Post by Kaan Önem »

Bu akşam Trt 2'de izlediğim bir program sayesinde bende kendisinden haberdar oldum ilk kez, bu da benim ayıbım olsun. Video'yu ekliyorum buraya, bence bir göz atsın herkes. Sığ ve içi boş konuların hakim olduğu ve etiğin esamesinin okunmadığı magazin ağırlıklı Türk medyasında bu ismin hiç yer almamış olmasına şaşırmadım. Bilimselliğin bu kadar ekseni dışında kalmış bir coğrafya ve onu oluşturan toplum için Kerem Abi'nin söyledikleri az bile.

http://www.youtube.com/watch?v=8QUOy83po60
Derbent Cengizler

Post by Derbent Cengizler »

Kaan tesekkurler video icin. Bunu gormek guzel oldu. Bu arada bu benim ilk mesajim herkese selamlar...
Mehmet Gurdal Cetin

TRUST GALATASARAY
MGC
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Kaan Önem wrote:Bu akşam Trt 2'de izlediğim bir program sayesinde bende kendisinden haberdar oldum ilk kez, bu da benim ayıbım olsun. Video'yu ekliyorum buraya, bence bir göz atsın herkes. Sığ ve içi boş konuların hakim olduğu ve etiğin esamesinin okunmadığı magazin ağırlıklı Türk medyasında bu ismin hiç yer almamış olmasına şaşırmadım. Bilimselliğin bu kadar ekseni dışında kalmış bir coğrafya ve onu oluşturan toplum için Kerem Abi'nin söyledikleri az bile.

http://www.youtube.com/watch?v=8QUOy83po60
Muthis yakalamissin Kaan bunu buraya koydugun icin cok tesekkurler. Gene sinirbilimi ile alakali bir kitap linki koyuyorum buraya. Yeni basladim ve muthis ilginc bir kitap.

http://www.amazon.com/Looking-Spinoza-S ... 036&sr=1-2
Mehmet Gurdal Cetin

Kisa vadede totoyu biraz siyirmislar gibi gozukuyor.

http://www.ft.com/cms/s/0/a8217a90-9980 ... ck_check=1

Global markets surge ahead of US rescue
By Bertrand Benoit in Berlin, Ben Hall in Paris, Krishna Guha in Washington and Francesco Guerrera and Henny Sender in New York

Published: October 14 2008 01:06 | Last updated: October 14 2008 04:10

Stock markets in Asia surged on Tuesday and on Monday global markets staged a historic rally as European governments pledged a total of €1,873bn ($2,546bn) to shore up their financial sector and the US prepared to unveil its own comprehensive rescue plan today.

In New York, the S&P 500, which last week fell 18.2 per cent, rose 11.6 per cent – the biggest daily gain since the volatile trading of the Great Depression. In Asia, the Nikkei 225 surged more than 13 per cent to 9,377.24, while the broader Topix rallied 13 per cent to 949.20 by midday on Tuesday.

About half the money would be invested in bigger US banks including Bank of America, JPMorgan Chase, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs and Morgan Stanley – with the largest lenders receiving as much as $25bn. The rest of the $250bn would go to as yet unspecified smaller financial institutions.
TRUST GALATASARAY
MGC
Post Reply