AC Bellinzona- Galatasaray 3-4 (Kewell, Baros(2), Lincoln)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

dun gece macin sonlarina dogru, skor 3-2 iken aklimdan su geciyordu: biz bu galibiyeti haketmedik. aklimdan tam bunlar gecerken korner oldu ve 3. golu yedik. bu bellinzona takiminin dunku mactaki bileginin hakki, alin terinin karsiligiydi.

ama dunku macta alin terinin karsiligini almasi gereken bir de lincoln vardi; o da son dakikada aldi.

galatasarayla ilgili cok fazla analize girmeyecegim. zaten pek cok sey soylenmis. bu kadar deneyimli defans oyunculariyla boylesine sacma sapan defans hatalari yapmak komik hakikaten. bazi isimler uzerinde durmak istiyorum:

servet: forumdan gorebildigim kadariyla servet cok fazla ileri cikti diye elestiriliyor. ancak, ben buna katilmiyorum. servet'in ileri ciktigi pozisyonlarin hepsi duran toplardi. kafayla auta attigi top da yine bir duran toptan alinan reboundun -dikkat!!- meira tarafindan tekrar ceza sahasina ortalanmasiyla buldugumuz bir pozisyondu. duran toplar disinda servet'in cok fazla ileri ciktigini gormedim.

serkan: elini ayagina dolasti dun gece. bu heyecanin neyden kaynaklandigini cok merak ediyorum. eger galatasaray'da ilk kez forma giydiginden kaynaklanan bir heyecansa anlayisla karsilayabilirim bir derece. ama ilk kez avrupa macina cikmis olmanin verdigi bir heyecansa sadece yaziktir gunahtir derim. alt tarafi bellinzona yahu. dun ozellikle ikinci yari tum ortalari onundeki rakibe carpti. bunu nasil basarabildi anlayamiyorum. verilen taktigi uygulamaya calisiyor; bir bek olarak ileri geri surekli calisiyor. ama bu taktiksel disiplinin aksine pratikte cok basarisizdi.

lincoln: aslinda oyuna yeterince agirligini koydu yaptigi islere bakarsak. ilk devre nonda, kewell, ve baros'a cok net gol paslari verdi. bunun uzerine de bir asist bir golu var. ama bu al da at dercesine hazirladigi pozisyonlar gol olmayinca ve oyun icinde de cok aktif gorunmeyince oyunu yetersiz olarak degerlendirilebilir. arkadaslari becerikli olsa adi gecenin yildizi olurdu :) yine de, artik sakatlanma korkusundan midir nedir, cok fazla asilmadi maca. adam eksiltmeye calismadi hic, oyunu yonlendirmede de cok inisiyatif almadi. cogu zamani al gulum ver gulum seklinde gecirdi.

yaser: bu adamin galatasaray'da isi ne yahu? hicbir beceri ornegi gosteremedi oyunda kaldigi sure boyunca. top iskalamalar, verdigi pasin siddetini ayarlayamamalar, hepsi onda. cok gereksiz oldu bu macta oynamasi.

sanctis: bir tek yedigi 2. golu gormedim ama bence takimin iyilerindendi dun 3 gol yemesine ragmen.

nonda: sac-bas-yol. sakatlik midir sorun bilemiyorum. ama cok dusmus nonda. nerede steaua maclarinin nondasi nerede dun geceki nonda.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Dün maçı benim sayemde kazandık.Ben uğurlu adamım :lol:

Bir maça gittim. Gol atamayan takım 4 gol attı.

Biraz fazla gol yedik ama o kadar olsun.
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ilk basta 3-5-2 dizilisi garip buldum. 20 sene oncesine gittim. Rakibe gore yaptiysa yanlis, cunkü gol atamayan takim GS'ye 3 atti. Yok eldeki sakatlara gore yaptiysa mecburen daha buyuk yanlis cunku zaten getirmeye calistigi sistem oturmadi, birde daha ne kafayi karistirirsin? Sanki takim tikir tikir calisiyor, boyle gecisleride rahat kaldiriyor.Dun takim tamamiyle saskin ve kafasi karisikti. Disiplinsiz, motivasyonu gitmis, sirk yildizlari gibi gosteriye cikmislar. Turk Harlem grubunun Isvicre turnesi. Suya sabuna doknmadan gosteri maci.

Allahtan Baros ve Sanctis , vede dahabirkac oyuncu sezon acilisini GS ile yapmadi. Onlar hala iyi oynayabiliyorlar. Neyse durgun zeka onuda bir sure sonra digerlerine benzetir.

Lincoln ilk yari cok kotuydu. Topu ezdi, pas yanlisi yapti, zaten cok yumusak orta sahayi iyice surklase etti. Nonda felaket, ya sakat, yada gitmak istiyor. Yerine Yaser girsin diyorum, giriyor, kalcei ile karsi karsiya eli ayagina dolasiyor.

Servetin dinlendirilmek uzere 1-2 mac kenarda kalmasi faydali cunku buna artik ihtiyaci var. Forma girince oynar. Birde tabii 3-5-2 nin oyuncusu hic degil.
NO ADNANS, NO CRY !!
Erdal Koç

Post by Erdal Koç »

Aldigimiz 2 UEFA puanı önemliydi.

Maç hazırlık maçı gibiydi. Takım hakkında karar verebilmek için en az 1 ay daha beklememiz gerekli. Bu süre içinde ligde ve UEFA'da ciddi kayıplar olmamasını umalım.
Can Ergun

Post by Can Ergun »

İsteksiz ve hırs yoksunu oyuncuların bu takımda olmaması gerekiyor veya burnu kalkanların.

Kewell ve Baros gayet iyiydiler ama Baros'un karşı karşıya Lincoln'ün harika pasını kaleciye vermesi çok acıydı... İlk defa ciddi pozisyona da girmiş olsa,o topu aşırmayı akıl edip,becerebilmeliydi,sol ayakla öylesine vurdu.Kewell da yediğimiz ilk golde ofsaytı bozan oyuncuydu sanki,Servet'in hatasından ziyade.

Bu arada hakem felaketti dün akşam bizim açımızdan.Kırmızı karta gelene kadar,bizim adımıza vermediği penaltı,Lincoln'ün ofsaytı,verilmeyen korner ve hayali fauller...

Lincoln bence dün güle oynaya harika oynadı,her maç aşağı yukarı böyle oynasa yeter şimdilik.Kaç asist yaptı ben sayamadım.Biraz güçlense olay bitecek.Gayet de istekliydi,hatta bir ara rakibini kovalaması,mücadele isteği direkt dikkat çekiciydi.Ama tabii bunları "default" olarak yapması gerekir,alkışlanması gereken ekstra işler değil bunlar...
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Sivrizekali lafi hos olmamis. Ama benim sezinledigim hakaretten daha ziyade yayin anlayisi ile ilgili bir elestiri. Maksatsiz degil, maksati uslup golgelemis. Store elestirilebilirse, stad müdürü elestiririlebilirse, yonetim elestirilirse, dergi yonetimi de elestirilir. Bu burada digerlerine gore daha rahat elestirilebilir cunku bu forumun hicbir Galatasaray kurulusu ve kurumu ile organik veya baska bir turlu bagi yoktur. Dergiden nesnellikte beklenmeli cunku o zaman GS sampiyonluga kosarken tavan yaparken, isler kotuyken dibi gorur. Derginin iceriginin gunluk basaridan bagimsiz muptelalalari olmasi lazimki buda nesnellik ve icerik zenginligi gerektirir.

Ozan Ersoy wrote:
Yucel Basara wrote: Şahsen tanıdığım ve hayat görüşü olarak kendime son derece yakın bulduğum birisi hakkındaki böylesi bir yaklaşımı kabullenemeyeceğim aşikardır.. Galatasaray Dergisi Genel yayın yönetmeni ile şahsen tanışırsanız (ki türkiyede iseniz bu hiç zor olmaz) siz de bana hak vereceksiniz, inanıyorum...

Saygılar sunuyorum..
Yucel bey derginin editoru Mehmet bey hala forumumuzun uyesidir. Hesabi da halen aciktir. Eminim cani istese istedigine yanit verebilir. Yillar sonra (En son yazdiginiz yazinin uzerinde 4,5 sene gecmis) buraya gelip herhangi birini savunma amacli yazmanizi garipsedim. Hayir hosgeldiniz yazin daha bolca yazin da... Yani...

Salih bey, GS dergisini herhangi bir sirketin/kurulusun herhangi bir urununun pazarlama (promotion) brosuru, kitapcigi, yayini olarak gorurseniz isiniz kolaylasir. Bildiginiz gibi bu gibi yayinlarda herhangi bir kotuleme olumsuz taraf gosterilmez. Aksine urun neyse sisirilir, kurulus da dunyanin en iyi sirketiymis gibi anlatilir. Nesnellik beklemek yanlis olur.

Ozan Ersoy
NO ADNANS, NO CRY !!
Murat Tekin

Post by Murat Tekin »

Herzamanki dedigim gibi. Takimda orta Sahada rakip ile bogusan, baski yapan, cok kosan futbolculardan yoksun oynadi. Biliyorum, Sabriye ve Baris Özbeke forumda cok kiziliyor.
Evvet Sakatlar. Ama bu oyuncular ve bu oyuncular tipinde Futbolcu gerek.
Buna Linderoth ve Mehmet Topalda eklenince durum cok kötü oldu. Sabiriyi Sagbek oynatilmasi cok yanlis. Bunu Euro 2008 gördük. Orta Sahada oynamasi gerektigini görüyorum. Insallah bu oyuncular cabuk iyilesir.

Hücümda oynayan, Nonda, Baros, Lincoln, Kewell, (Arda) Orta Sahaya yada Defansa yardim etmeyinci böyle bir Tablo ortaya cikiyor. Meira ve Servet yavas oyuncu oldugu icin bu da etki yapiyor.

Ilerideki maclarda basari gelmeyince, acaba yeni gelen yabanci oyuncularin ne yapacagani soruyorum kendi kendime. Kewell, Meira, Baroslar basari gelmeyince GSda sorun yaratirlarmi - ayrilmak isteyecekler gibi geliyor bana.

Lincoln GSyi kurtarici, yeni bir Hagi olararak, cok para verilerek bir 10 Numara alindi adam 100 Numara cikti. Dün karsi takim zayif olunca, birseyler yapti gibi gözüktü - aldanmayin lütfen.

Attigimiz iki gol defansa carpip girmis. Normalinde bukadar sansimiz olmuyor. Turu geceriz diyiyorum ama Grup maclarinin cok berbat olacagini hissediyorum.
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

GS cok rahat gol yiyor.Takim savunmasinda bir problem var,bunun cozulmesi gerekiyor.Takimin gol kacirmasini cok dert etmiyorum,gol pozisyonuna giriliyor,elimizde Nonda,Baros,ve Umit Karan oldugu surece(zaman zaman) gol atariz.Torres,Drogba,Henry,Ibrahimovic gibi forvetler transfer edemeyecegimize gore gol konusundaki istikrarsizliga alismak zorundayiz.

Derdimiz yedigimiz kolay ve komik goller.Ulusal takim da boyle goller yiyor,belki de bu kisa donemde cozulebilecek bir sorun degil.Bu istikrarsizlikta da ne kadar yol alabiliriz tahmin etmek guc.

Td'lerin,antrenorlerin isi hakikaten cok zor.
25-2025

nefvakfi.org
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

GS in deplasmanda bir galibiyet dizisi yakalamasi gerekiyordu, umarim bu mac ile baslamisizdir. Sonuctan memnunum.

CL ne gidemedik 10 milyon Euro dan olduk. Bir diger bakis acisi ise CL gruplarda dorduncu olup minimum puan toplamak yerine 10 milyon Euro verdik, UEFA CUP ta daha kolay rakipler ile oynayip hem UEFA katsayi puani hem gruplari da gecip biraz prestij toplama sansini yaklayacagiz.

Dun macta ben Meira yi begendim. Ayagi tahmin ettigimizden de iyi, oyunu iyi kuruyor ve okuyor. Anlamadigim defansinda boyle bir eleman varken diger oyucularin nicin israrla Emre ve Servet e top yapip oyunu kurmalarini istemesi. Meira baski altida degilse topu bu elemana oyna ve bos alana deplase ol. Keza Lincoln ile de ayni olay soz konusu. Lincoln bosta ise bu adama oyna ve bos alana deplase ol.

Kaleciyi de begeniyorum. Ozan yenilen uc gol sonrasi, kalede olmalari durumunda, hem Aykut hem Orkun nun siddetle elestirilecegini, De Sanctis in bu isi idare ettigini belirtti. Bence kacirdigi nokta Aykut kalede olsa ve mac icindeki pozisyonlari bir daha hatirladigimzda, acaba maci sadece uc gol ile mi bitirirdik? Yerli kaleciye on yargili davranildigi elestirisi dogru ve bence Ozan buna dikkat cekiyor. Aykut yada Orkun ayni sartlarda ve birbirinden ayirt edilemeyecek performans gosterseler, bir yabanci kaleci ile kiyaslanmada dezavanatajlilar. Benim gordugum, De Sanctis bence takima katki sagliyor ve bu aratarak devam edecek.

Tromso ile baslayan Avrupa deplasmanlarinda oyle kotu mucadeleler ve sonuclar gordum ki, bu mac ve ozellikle mac oncesi ortami dusundugumde "size oyle yada boyle bir galibiyet verelim buralara kadar zahmet etmeyin" teklif edilse el sikisip sampanya patlatirdim.

Oyle yada boyle, sonucta deplasmanda bir galibiyet aldik. Umarim devamini getiririz ve gruplara kaldigimizda ilk deplasman macindan da iyi performans ile galibiyet aliriz. Hemen belirteyim gruplardaki deplasman maclarinda ben oyle yada boyle gelebilecek bir galibiyete de raziyim. GS in deplasmanda bir dizi mac kazanmasi onemli.

Bence kadromuz cok iyi, zaman ile cok daha iyi olacagiz. Avrupa daki deplasman maclarinda cok kotu ve demoralize edecek sonuclar almayalim.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Hakan Bakircioglu

Post by Hakan Bakircioglu »

Servet ile ilgili mac sirasinda ve hemen sonrasinda yazdigim elestiriler belki biraz fazla olmus olabilir ama ozde anlatmak istedigim su:

Gecen sezonun sonundan itibaren (sampiyonluk maci sonunda yasanan gerginlik sonrasi) Servet'in demeclerini (gazetede cikan haberler degil, kameralara yaptigi aciklamalar) yakindan takip ediyorum. "Sakat sakat oynuyorum, profesyonel davranmiyorum", "Benim yapim boyle, oynamam icin cok ufak bir ihtimal de olsa sahada olmak istiyorum", "Avrupa Sampiyonasi her futbolcu icin onemli bir vitrin", "Avrupa'da oynamak istiyorum, sezon oncesi olmadi, ama devre arasinda Galatasaray'a para kazandirarak gitmek isterim", "Simdiye kadar oynadigim her takima para kazandirarak ayrildim, yine oyle olmasini isterim", vb.

Tamam, bu aciklamalarda yanlis olan birsey yok denilebilir, her oyuncunun kafasinda bir takim hedefler vardir. Fakat bu hedefin yavas yavas Servet'in dikkatini dagitmaya basladigini gozlemliyorum. Son birkac mactir yenilen gollerden sonra, "Uzun adamlari tuttuk, kisa adamlar gol atiyor", "Bazi oyuncular topla iyi, ama topu kaybedince geri donmuyorlar" seklinde dolayli olarak kendini savunmaya calismasi, dunku macta oldugu gibi, duran toplarin disinda birkac pozisyonda rakip ceza sahasinda ver kaca girip gol atmaya/attirmaya calismasi, artik sanki Servet'in daha cok 'kendisine' oynadigi izlenimini veriyor. Bu kadar ileri cikmasini gerektiren bir durum yoktu bence, zaten kendisi de mactan sonra soyledi cok hucuma yonelik oyuncuyla sahadaydik diye.

Teknik olarak Servet'in cok degerli bir futbolcu oldugunu, gecen sene hem GS'in hem de Milli Takim'in en onemli oyuncusu oldugunu, Ingiltere Ligi'nde cok rahat oynayabilecegini ve su anda sakatligi tamamen gecmeden oynadigini tabii ki biliyorum, ama kendisiyle bu yukaridaki konular hakkiinda konusmayip hersey gidisatina birakilirsa, bundan GS'nin zarar gorebilecegini dusunuyorum.

Hakan
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Murat Biricik wrote: Dun macta ben Meira yi begendim. Ayagi tahmin ettigimizden de iyi, oyunu iyi kuruyor ve okuyor. Anlamadigim defansinda boyle bir eleman varken diger oyucularin nicin israrla Emre ve Servet e top yapip oyunu kurmalarini istemesi. Meira baski altida degilse topu bu elemana oyna ve bos alana deplase ol. Keza Lincoln ile de ayni olay soz konusu. Lincoln bosta ise bu adama oyna ve bos alana deplase ol.
Meira cok iyiydi. "Kimse yazmadiysa ben yazayim" diye dusunuyordum bu sabah ise gelirken, baktim Biricik de ayni kanida ben de onunkilere katayim. Macin kadrosunu gorunce dortlu savunma oynayacagimizi, Meira'nin Bukres macinda oldugu gibi orta sahada oynayacagini tahmin etmistim. Bence 3-5-2'den daha iyi olurdu. 3-5-2 Umit Davala'nin yumurtladigi bir sey olabilir. Kendisi kanatta gidip gelen oyuncu rolunu cok severdi. Neyse... Meira dun geriden cok iyi oyun kurdu, orta sahadan ozellikle Kewell ve Volkan'a attigi yerden carpraz toplar kusursuzdu. Bukres macinda Skibbe cok elestirilmisti Meira'yi orta sahada oynattigi icin. Bence o mac ilk resmi macimizdi, Meira'nin sanssizligi oldu. Acikcasi cift on liberoya doneceksek, Emre Asik'in stopere alinmasini Meira'nin orta sahaya cekilmesini yegleyebilirim.

Kiyamet koptuydu o Bukres macindan sonra ama belki hoca ustunde dursa orta sahamiz icin cok iyi bir secenegimiz olabilirdi bugun. Bu kadar sakatlik varken de cok yararli bir secenek olurdu.
Kaleciyi de begeniyorum. Ozan yenilen uc gol sonrasi, kalede olmalari durumunda, hem Aykut hem Orkun nun siddetle elestirilecegini, De Sanctis in bu isi idare ettigini belirtti. Bence kacirdigi nokta Aykut kalede olsa ve mac icindeki pozisyonlari bir daha hatirladigimzda, acaba maci sadece uc gol ile mi bitirirdik? Yerli kaleciye on yargili davranildigi elestirisi dogru ve bence Ozan buna dikkat cekiyor. Aykut yada Orkun ayni sartlarda ve birbirinden ayirt edilemeyecek performans gosterseler, bir yabanci kaleci ile kiyaslanmada dezavanatajlilar. Benim gordugum, De Sanctis bence takima katki sagliyor ve bu aratarak devam edecek.
Murat, herkes "iyi bir kalecimiz olsa, sunu elemis bunu elemistik" diyordu. De Sanctis'in ilk oynadigi Avrupa macinda 3 gol yedik. Sonuc olarak oyun anlayisi toplam takim savunmasinin yetersizligi bu duzeyde olunca kalende Buffon olsa ne yazar?

3. yedigi golun benzerini Aykut veya Orkun defalarca yedi gecen sene. Neler dendi neler? Bugun bakiyorum bir kisi bile "ya o topa cikip niye yumruk atmadi DeSanctis?" dememis. "Korner alti pasa dusuyor, cik vur essek kadar boyun var?" Aykut ilk golu yese "niye cikip aciyi daraltmadi" olurdu. Ikinci golu Orkun yese "senin en buyuk ozelligin reflekslerin, 20 metreden gol yenir mi?" veya "boyu kisa, yatti ama yetisemedi" denirdi.

Gecen sene bir Boluspor maci var, hazirlik maci. 3 tane gol yedi Orkun. Hic unutmuyorum, sayisiz elestiri burada. Mactan sonra ozetleri seyrettim, yediginin 2 katini kurtarmisti Orkun.

Dun yedigi gollerde herhangi bir sekilde DeSanctis'e suc buldugum dusunulmesin. Yarin hatali gol de yiyecek DeSanctis. Cok yakindir gorursunuz. Bir iki maca kalmaz bir tane yumurtlar. Ama DeSanctis guven veriyor orasi ayri. Orkun gibi "6 tane top cikarmis ama ilk golu hatali yedigi icin yerden yere vuruluyor, Orkun olmasa tarihi fark olacakti ama kimin umrunda" gibi bir durum asla olmaz.

Ozan Ersoy
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Kerem Gulec wrote:Anlasamadik :)

Aslinda verdiginiz Milan ornegi birkac sene once iyi isliyordu (gecen yil berbatti o ayri). Ambrosini, Gattuso ve Pirlo hepsi de dafansif yonleri kuvvetli basit ama garanti oynayan orta saha oyunculari. Pirlo benim icin dunya'daki en iyi 3-4 orta saha oyuncusundan biridir onu ayri tutuyorum. Hatta bu tip oyunculari orta sahada oynatarak Italya dunya sampiyonu oldu. Bunlarin devri geciyor, belki de gecti bile (yaslaniyorlar) ama bir zamanlar iyi isliyorlardi. Kaka konusunda haklisiniz, benim begendigim oyun tarzina pek uymasa da "outlier" olarak bakiyorum. Messi ve Ronaldo'ya da ayni sekilde. Bence baska da pek yok dunyada. Cok hizli ve/veya atletikler, ayni zamanda inanilmaz da teknikler. Lincolngillerle ayni kefeye koymuyorum ama koyana da sozum yok, olabilir.

Yine de dogru duzgun bir takim olacaksak bence Hamit, Appiah (eski halinden bahsediyorum) en azindan eski Besiktas'li Giunti gibi orta saha oyunculari getirebilmemiz lazim.

Ya da daha hesaplisi icimizden cikmali ama cikamiyor maalesef. Bir de alt yapimiz iyi diye ovunuyoruz (sadece rolatif olarak iyi sanirim). Cok yetenekli olanlar cikiyor arada (Arda, Aydin), ama genelde sadece hucum yapmaya alismis oyuncular. Oyunun defansif yonunde hep sikinti cekiyorlar. Alismalari zaman aliyor. Zaten defansin, orta sahanin ortasinda oynayan duzgun bir oyuncu cikmayali ne kadar oldu? En son Okan'la Emre'yi hatirliyorum ben.

Lincoln'den fayda alma konusuna tabii ki katiliyorum. Bazi maclarda sonradan girmesini tercih ederim. Problem Lincoln'un alternatiflerinin Lincoln'le ayni anda sahada olmasi. Adi ustunde sizin dediginiz gibi "alternatif" :)
Bugun Nonda, Baros, Kewell, ve Lincoln'le beraber dogru duzgun savunma yapamayan 4 futbolcuyla oynadik. Hadi birine ikisine tahammul edelim de 4 cok fazla bence.
Bence anlasiyoruz. Pirlo'yu ben de cok begeniyorum ama defansif yonu yuzunden degil. Gattuso degil, cok daha farkli, hucumu icin sahada bir oyuncu.

Hamit, eski Appiah gelse Lincolnsuz oynariz, Topal ve Arda'yi ekleriz, tadindan yenmez, ama bu adamlar gelmeyecek, eldekilere bakmak lazim.

Nonda, Baros, Kewell ve Lincoln'u ikiye indirirsiniz, tek forvet Baros, yaninda/hemen arkasinda, etrafinda Lincoln ya da Kewell oynar, Nonda da yedek olur. Arda, Topal Linderoth (Ayhan) ve de hemen herkesin yazdigi gibi bir an once kosup calisip defansi yardim etmeyi ogrenerek Aydin, Arda ogrendi, yapiyor, Aydin da yapar.

Ben Lincoln, Arda, Kewell illa hep sahada olsun sevdamdan vazgectim, Arda olsun, Baros olsun, Lincoln ve Kewell'den biri olsun. Zaten UEFA'da bir yerlere gideceksek (ceyrek final ve oresi), kenarda adam lazim.

Sakatlik olmadigi zaman geri dortlu sorun degil zaten.

Bizim derdimiz saglam defanslara ya da 10 kisi defans yapan Anadolu takimlarina karsi gol bulmak olur, defansimizdaki bu sarsakligin sakatlarin iyilesmesi ve takimin toparlanmasiyla gececegini dusunuyorum, GS hep BEllinzona'dan uc yiyecek takim olarak kalmaz.

Gol atma sIkIntImIz ise benden daha akilli birinin isi. Baros kapanan savunmalara karsi ne yapar bilmiyorum. Kewell, Lincoln ve Arda'dan yuksek sayida gol almak lazim, mumkunse Topal ve Linderoth-Ayhan'dan da biraz verim.

Ali
Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Ali Gursel wrote:mumkunse Topal ve Linderoth-Ayhan'dan da biraz verim.Ali
Bence yukardaki yorum gerceklesirse son derece ciddi ofens ve defans problemlerimiz birer birer hal olabilir.

Dunku mac ozetlerinden, izledigim lig maclarindan ve sizin yazilarinizdan bana kalirsa Skibbe taktik, ilk 11. veya gerekli formation uzerine filan daha gelmeden cok basit ama son derece onemli temel sorunlarimiza cozum getirmesi lazim.

Galiba teknik kadro basta olmak uzere hepimiz Kewell, Baros, Meria, Arda gibi oyuncularin kalitesi ile gozlerimiz kamasti ve futbolun bazi temel ilkerlerini hice saydik.

Futbolu bildigimi iddia etmiyorum ama benim eksiklerimiz hakkinda gozlemlerim-kusura bakmayin ancak ingilizce kelimelerle ifade edecegim- soyle:

Collaboration...cooperation...coordination...communication...space awareness!

Bu unsurlar takimimizda olmadi icin su anda buyuk problemlerle karsi karsiyayiz.

Bu durumda Isvicre liginin sonuncusu bize 10 kisi kalmis olmasina ragmen kolaylikla gol atabiliyor, Antalyaspor da kendi sahamizda bize rahatlikla gol atip puan alabiliyor.

Evet Skibbe hakkinda su an biraz hayal kirikligi icindeyim. Umarim gerekli zaman icinde bu sorunlara disiplinli bir sekilde cozum getirmesi lazim.

Ben Adnan Polat olsam Skibbe'ye evet yukarda ifade edilen unsurlar zamanla olur, milli maclar veya sakatliklar var ama iste sana benchmark'lar diye ustu kapali bir ihtar veririm?

Diger konu ise genc oyuncularin fizik gucleri ve son vuruslari. Aydin'nin kulvarlari son derece basarili ama pas verimleri son derece dusuk...

Ayni sekilde Yaser'in (Nonda'nin da) 100% gollerin kacirilmalari nedenleride teknik kadro tarafindan hemen arastirmali?

Kocaelispor macinda hic olmassa biraz terli toplu bir takim gorme dilegi ile,
Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Ali Gursel wrote: Bence anlasiyoruz. Pirlo'yu ben de cok begeniyorum ama defansif yonu yuzunden degil. Gattuso degil, cok daha farkli, hucumu icin sahada bir oyuncu.
Pirlo, hem Milan'da hem de Italya milli takiminda oyun kurulurken kalecinin ilk tercih ettigi oyuncu. Inter'de oynarken, ayni bugun bizim Arda'nin oynadigi tipte bir hucum oyuncusuydu, savunmanin yanindan gecmiyordu (Arda bile biraz yapiyor artik, Pirlo yapmiyordu). Inter tarihinin belki en buyuk transfer hatasini yaparak adami yolladi (tabii ki bunun bir hata oldugu sonradan ortaya cikti). Nasil olduysa dunyanin en iyi orta saha oyuncularindan (on libero) birine cevirdiler Milan'da. Lucescu'nun Ayhan'a yaptigi donusume benzetiyorum ben. Savunma yapmayi, sorumluluk almayi ogrendi.

Appiah'i Fenerbahce 8M Euroya transfer etmisti. 14-15M Euro Oliviera'ya vermeye calisan takim niye bu fiyatlari vermesin takimin en kritik bolgesi icin (bence). Hadi diyelim ki transfer yapamadik, Arda uzerinde bu donusumun denenmesini (israrla) cok isterim ornegin. Tek basina sol kanattan akin yapmaya calismayi birakip orta sahanin ortasinda tum takimi organize ederse bence takima katkisi cok daha fazla olur. Maalesef bu rolu sevmedigini soyledi kendisi defalarca. Cok da iyi beceremiyor su anki denemelerden (orta sahanin ortasinda) gordugumuz kadariyla. Yerini kaybedip surekli ileri cikiyor, cizgiye iniyor. Ama Arda bu donusumu yapabilse bence takimin onu acilir. Kewell'in transferi de anlam kazanir biraz. Su an takimin en iyi adaminin uzerine yapilmis pisti gibi duruyor. Ikisi de saglikli oldugu zaman karisiyor isler. Baros-Kewell ikilisinin sert, kapali savunmalara karsi isleyeceginden suphelerim var ama yine de denemekte fayda var.

Son olarak, mactan once de yazdigim seyi tekrar yazmak istiyorum. Bence uzun vadede Meira on liberoda dusunulmeli. Birkac mactir cok dikkatli izliyorum. Dikine yerden cok sert ve isabetli paslar atiyor. Defansif olarak da oldukca agresif, teknigi de cok iyi ve en onemlisi hizli dusunuyor (ki bence su an Mehmet Topal'in en buyuk eksigi). Servet'e yaptigi ortayi hatirlayin dunku mactaki (Servet'in topu kontrol edemedigi pozisyon). Ben Mehmet ve Linderoth'tan daha basarili olacagini dusunuyorum. Yanina da sakatlik durumuna gore Mehmet veya Linderoth'tan birini koyabilirsiniz. Emre Gungor'u de defansa monte ederim. Hizli bir oyuncu, bir cok acigi kapatacaktir.

Dun Skibbe'nin hem Linderoth hem Mehmet sakat diye uclu defansa donup Meira'yi on libero kullanmamasini cok yadirgadim ornegin. Steaua macinda sadece Linderoth'un yerini doldurmak icin yaptigi uygulamayi, hem Linderoth hem Mehmet sakatken yapmamasi cok garip. Kendi kendini tekzip etti bir yerde veya bu rakibe bu kadari yeter diye dusundu belki de.

Varsayimlar, varsayimlar...

Neyse cok uzattiysam kusura bakmayin. Bunlar onemli gorus ayriliklari degil. Ayrica basariya giden yol tek degildir bence, o yuzden fikir ayriliklari olmasi cok dogal.
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

3-5-2 nin manasizligi ve sacmaligi konusunda hem fikiriz. Ben buna Sanctis'i Baros'u oynatmama, Barisi oynatmama, vs.. sacmaliklari kadar kizmadim, bilakis arayis icinde proactive ve yaratici olmaya calismasi kucuk artilar genel fikrin sacmaligi yaninda Elindekine gore deneme yapti, tamam. Bunun yanlis oldugunu anlamasi icin 3 gol yemeyi beklemesi ve 90 dakika basi bozuk futbol olmasi gerekiyor, eh o da Sfenks'in algilama yavasligi diyelim gecelim.

Meira'nin on libero oynamasi gayet yanlistir. Iyi oynama ihtimaline durumu icin bile yanlistir ki burasi icin yavas oldugu zaten gorulmustur. Hele bu curcuna ve disiplinsiz oyunla iyice rezil olacakti orta sahada. Biz onu tandeme iyice alistirmaya calisiyoruz. Adamda Popescu belirtileri varken nedir bu rotasyon? Yeter bu denemeler. Gecen sefer oynadiginda olanlari biliyoruz.

Dunun isiginda Skibbe olsaydin ne oynadirdin dersen:
Sanctis
Serkan Meira Emre Asik Volkan
Mehmet Guven Ayhan
Yaser(Aydin sakat diye) Aysegul Kewell
Baros

Eger sen 4-2-3-1 oynatirim iddiasindasindaysan ve gelecegin futbolu diyorsan bunda israr edeceksin.
Daha bunu oturtamadik, niye bu 3-5-2 sacmaliklari?
NO ADNANS, NO CRY !!
Post Reply