Milan Baros Galatasaray'da

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mert Tokman wrote:
Cengiz Akgun wrote:Transfer icin verilen para 5.5M pound Lyon'a bonservis parasi mi? Herhalde oyle. Cunku adamin bonservis ucreti var. Bir suru para tartismasi yapilmasina ragmen verilen bilgiler yeterli degil. Bu adamin yillik alacagi para nedir? Bilen varsa yazsin da ogrenelim.
5.5 milyon Avro Cengiz abi Pound degil... Bu rakam da UEFA sitesinde cikti - Turk basini artik GSTV ve resmi site harici biryerden GS haberi alamadigi icin hic bir rakam soyleyemediler...

Normal degeri belki 4-5 milyon Avro arasi olmasi gereken bir adami Turkiye'ye son dakikada getirmek icin odenmis extra bir milyon Avro cok anormal degil - bence Kezman'a uc asagi bes yukari yakin ayarda bir transfer ama FB onun icin 9.5 milyon USD odemisti... Insallah Baros Kezman'dan daha iyi bir performans gosterir.
Bu para yani 5.5 avro Baros'un 3 senede alacagi para mi? Ben bunu sordumdu. Yoksa Lyon'a odenen para mi? Lyon'da ekmek yedi bu isten. Dedigin gibi bir 5M onlara verdilerse o zaman Kezman usulu olacak. FB Kezmani uce ya da 4'e filan vermeye yanasmadi. PSG kaca verdiler bilmiyorum.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Gokcigdem wrote:http://www.elmundo.es/elmundodeporte/20 ... 42775.html'de yazilana gore 7m euro'luk bir anlasma icinde Baros'a yilda 2m euro verecekmisiz.

Benim en guvendigim Reuters'a gore takimina 4.9m euro verip kendisi ile 2m euro'ya prensipde anlasmisiz.
Bu rakamlar UEFA da yazilani tutmuyor. 3 senelik anlasmada Baros yilda 2M avro alirsa Lyon'a 1M kaliyor bu 7M hesapta. Bu bana pek dogru bir haber gibi gelmedi.

Eger Reuters guvendigine gore (bunca yillik haber ajansi herhalde Turkiyedeki basin gibi atmaz) o zaman bu adam GS'ya 11M avroya patlamis oldu. En onemli olani bu 2M avroyu nasil alacagi. Ne kadari pesin ne kadari oyun basina. Bu konuda cok kazik yediler. Akillanmislar midir?
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mert Tokman wrote:
Murat Gokcigdem wrote:http://www.elmundo.es/elmundodeporte/20 ... 42775.html'de yazilana gore 7m euro'luk bir anlasma icinde Baros'a yilda 2m euro verecekmisiz.

Benim en guvendigim Reuters'a gore takimina 4.9m euro verip kendisi ile 2m euro'ya prensipde anlasmisiz.

Bu rakamlar bana makul geldi. Baros belli bir markasi olan bir oyuncu - butun is simdi onu motive edip bu odenen paranin karsiligini alici bir performans gostermesini saglamakta. Bana gore Kezman'in Turkiye'de bulundugu zaman icinde ki performansi Baros icin iyi bir benchmark. Bunu asabilirse tribunlerin sevgilisi olur.
Hangi rakkam makul geldi, 7M mu yoksa 11M mu?
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ozan Ersoy wrote:
Mert Tokman wrote:bence Kezman'a uc asagi bes yukari yakin ayarda bir transfer ama FB onun icin 9.5 milyon USD odemisti... Insallah Baros Kezman'dan daha iyi bir performans gosterir.
Bu transferi Kezman'la karsilastirmak yanlis olur cunku kosullar ayni degil. FB'deki Brezilya cetesi gruplasmasi GS'da yok. GS'daki cetebasi gitti, cete dagildi, geriye fasulyeden adamlar kaldi artik. Sahada "benim kafama atacaksin" diye bagirip cagiran yok. Geriye kalanlar da kendi pacalarinin derdindeler. Cete olup Baros'u dislayacak ekip GS'da artik yok. Takimin onderleri takima bagli, takimin daha iyi olmasini saglamaya calisan, sahada herkesden cok kosup calisan Arda ve Servet. FB'de Alex ortayi, uzun topu yapmayinca Kezman elde patlar tabii.

Baros'un Kezman'dan daha iyi bir basarimi var Ingiltere'de. Kezman parlamasini savunma diye bir sey olmayan Hollanda liginde yapti. Ingiltere'de sondu. Chelsea ve sonra gittigi Atletico Madrid'de dogru durust golu yok. Turkiye'de de devam ettirdi bu oyununu. Baros'un cikisi, taninmasi Liverpool gibi bir takimda olmustur.

Ucuncusu, FB'nin izleyicisi sabirsizdir. Iki gol kaciristan sonra isliga basladilar. GS taraftari da bu yonde batmaya karar vermis gibi gozukuyor ama yine de FB'nin yaninda hala daha iyiler. Kezman buyuk baski altinda oynadi ozellikle ikinci senede. Bakin 14 milyonluk Guiza sakir sukur golleri atmaya baslamazsa cok yakinda, neler yapacaklar ona.

Dorduncusu Kezman Zico'nun takiminda 2 senede cogunluk tek forvet oynadi. Tek forvet oynayacak adam degil. Top suremiyor, topu saklayamiyor, adam gecemiyor, uzaktan sut yok. Baros tek forvete daha yatkin bir oyuncu.

Kagit uzerinde benzer transferler olarak gozukebilir ama biraz derine inince, degisik nedenlerden ayni sonuc olmayacagi bana gore ortaya cikiyor.

Ozan Ersoy
Turkiye'ye gelmeden evvel ki kariyerlerine bakarak benzer transferler diyorum. Gelmeden bir 4-5 sene evvel tavan yapip, EPL'in top takimlarinda oynadiktan sonra dususe gecip, sonrasinda kendilerini EPL disinda bulan ve gittikleri bu yerlerde de tam anlami ile basariyi yakalayamayip 26-27 yasinda TR'ye geliyorlar... Bence bu bayagi bir benzerlik...

Sen bazi nedenlerle Baros'un TR'de basarili olma ihtimali Kezman'dan fazladir diyorsun - ben de insallah oyledir diyorum... o yuzden de bence Kezman'in performansi bana gore Baros icin iyi bir benchmark olur.
Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Cengiz Akgun wrote: Bu para yani 5.5 avro Baros'un 3 senede alacagi para mi? Ben bunu sordumdu. Yoksa Lyon'a odenen para mi? Lyon'da ekmek yedi bu isten. Dedigin gibi bir 5M onlara verdilerse o zaman Kezman usulu olacak. FB Kezmani uce ya da 4'e filan vermeye yanasmadi. PSG kaca verdiler bilmiyorum.
Bu tartisilan para bonservis parasi. Bu ayarda futbolcularin kendilerine alacaklari para uc asagi bes yukari ayni oldugu icin zaten onemli olan odenen bonservis bence. Bu bonservis da bu ayardaki adam icin kotu degil. Belki biraz daha ucuza alinabilirdi. Neyse oldu bitti umarim futbola odaklanip basarili olur.
Besiktas Gordon diye bir adam aldi 2M euroya gecen sene simdi bedavaya yollayacaklar alan yok. Bu sene aldiklari Sivok ve Zapotocny denen adamlari odedikleri para "adam basi" 4.75M euro (borsaya bildirilen miktarlar). Biz o parayi (seversin sevmezsin) Alman liginde star olan Lincolne odedik. Ben yonetimin yaptigi isleri mantikli uluyorum. Bence genc oyunculari tecrubeli, maliyeti dusuk ama basariya ac yabanci oyuncularla takviye etmek su finans yapisiyla en mantiklisi. Aldigimiz tum oyuncularin toplam boservisi Guiza'ninki etmiyor.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:
Mert Tokman wrote:

Bu rakamlar bana makul geldi. Baros belli bir markasi olan bir oyuncu - butun is simdi onu motive edip bu odenen paranin karsiligini alici bir performans gostermesini saglamakta. Bana gore Kezman'in Turkiye'de bulundugu zaman icinde ki performansi Baros icin iyi bir benchmark. Bunu asabilirse tribunlerin sevgilisi olur.
Bonservisine 5 milyon Avro markasi olan, forma satabilecek, Cek milli takiminda duzenli oynayan, Avrupa'nin top takimlarinda oynamis ve henuz 27 yasini asmamis bir oyuncu icin makul bir rakam. Piyasa bu...

Yillik 2 milyon Avro'da, Lincoln, Kewell ve hatta Emre Belozoglu ile karsilastirildiginda bayagi bir makul.

Rakamlar buyuk evet ama piyasada bu - eger devlerle yarisacaksak bu paralari kaynaklari ile beraber bulmak zorundayiz...
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Cengiz Akgun wrote:
Mert Tokman wrote:

Bana makul gelen bonservis ucreti. Kendisi de 2 milyon USD alacaksa senede, o biraz yuksek ama cok da kotu degil. Ben daha az alacagini tahmin ediyorum, $1.5mil falandir tahminim + mac basina birseyler aliyordur.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Gulec wrote: ....
Besiktas Gordon diye bir adam aldi 2M euroya gecen sene simdi bedavaya yollayacaklar alan yok. Bu sene aldiklari Sivok ve Zapotocny denen adamlari odedikleri para "adam basi" 4.75M euro (borsaya bildirilen miktarlar). Biz o parayi (seversin sevmezsin) Alman liginde star olan Lincolne odedik. Ben yonetimin yaptigi isleri mantikli uluyorum. Bence genc oyunculari tecrubeli, maliyeti dusuk ama basariya ac yabanci oyuncularla takviye etmek su finans yapisiyla en mantiklisi. Aldigimiz tum oyuncularin toplam boservisi Guiza'ninki etmiyor.
Bir yanlislik olmasin. Lincoln'e odenen bonservis $4.75'in oldukca ustunde idi. Eger her ikisinin toplami demek istediysen 9.5M avro eder. Bu kadar degildi ama 8'e yakindi saniyorum. Bu sene alinanlarin bonservisi 14M avro degil (Bu Guiza'nin bonservisi saniyorum). Ama Lincoln de isin icine girerse bu dogru degil.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Cengiz Akgun wrote:
Kerem Gulec wrote: ....
Bir yanlislik olmasin. Lincoln'e odenen bonservis $4.75 oldukca ustunde idi. Eger her ikisinin toplami demek istediysen 9.5M avro eder. Bu kadar degildi ama 8'e yakindi saniyorum. Bu sene alinanlarin bonservisi 14M avro degil. Ama Lincoln isin icine girerse bu dogru degil.
Benim hatirladigim 4.75M euro Lincoln icin odenen bonservisti. Internette de benzer rakamlar var. Ne kadar dogru olduklarini bilemiyorum tabii. Neyse cok da muhim degil, fazla takilmayalim bu konuya. Demek istedigim bugunku futbol piyasasi icin bence makul bir rakam odedigimiz (bence).

Wikipedia:
"In June 2007 Lincoln signed a four-year contract for Galatasaray S.K., for a fee of around €4.5m"
Espneurope:
"Lincoln, 28, will sign a four-year deal with the Istanbul club. Schalke did not disclose the transfer fee for a player who had a year to go on his contract but German media estimated the amount at five million euros. "
Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Mehmet Cirak wrote:

Bana makul gelen bonservis ucreti. Kendisi de 2 milyon USD alacaksa senede, o biraz yuksek ama cok da kotu degil. Ben daha az alacagini tahmin ediyorum, $1.5mil falandir tahminim + mac basina birseyler aliyordur.
2 milyon Eurodur diye düşünüyorum yıllık 2 milyon USD Baros gibi birini Türkiye'ye getirmeye yetmez. Lincoln'un 2.5-3 milyon Euro aldığını unutmayın...
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Ersin Taner wrote:
Mehmet Cirak wrote:

2 milyon Eurodur diye düşünüyorum yıllık 2 milyon USD Baros gibi birini Türkiye'ye getirmeye yetmez. Lincoln'un 2.5-3 milyon Euro aldığını unutmayın...
Euro tabii ki, kafa mi kaldi.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Metin Kuruçay

Post by Metin Kuruçay »

5.5 Milyon€ bonservis ve senelik 2 milyon€ kendisine ödenecek ücret ile bize 3 senelik maliyeti 11.5 milyon€. Bonservis ücretinin taksidi oldukça fazla yalnız. Yani iyi pazarlık yapılmış.

NTVSpor' da bir muhabir Baros' un menajeri ile görüşmüş transferden sonra ve demiş ki "Neden Galatasaray?"

O da "Milan Galatasaray' da yeni bir başlangıç yapmak istiyor, kendisi çok hırslı. Ayrıca Kewell' ın takımda olması da kendi kararında etkili oldu. Bundan başka Sivok ve Zapotchny ile de telefon görüşmesi yaptı ve çok olumlu sözler duydu" dedi.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mert Tokman wrote:
Turkiye'ye gelmeden evvel ki kariyerlerine bakarak benzer transferler diyorum. Gelmeden bir 4-5 sene evvel tavan yapip, EPL'in top takimlarinda oynadiktan sonra dususe gecip, sonrasinda kendilerini EPL disinda bulan ve gittikleri bu yerlerde de tam anlami ile basariyi yakalayamayip 26-27 yasinda TR'ye geliyorlar... Bence bu bayagi bir benzerlik...

Sen bazi nedenlerle Baros'un TR'de basarili olma ihtimali Kezman'dan fazladir diyorsun - ben de insallah oyledir diyorum... o yuzden de bence Kezman'in performansi bana gore Baros icin iyi bir benchmark olur.
Haklisin ben yanlis anlamis olabilirim. "Kezman gibi bir transfer, insallah ondan daha basarili olur" deyince sportif anlamda ayni kefeye koyuyorsun anlamini cikardim ben. Oyuncularin tarzlari, gecmis basarimlari benzese bile (ki bence oyun anlayislari ve yetenekleri farkli) iki takimin kosullari ayri oldugu icin saglikli karsilastirma yapmak zor. Kezman'in olcut (benchmark) olabilmesi icin diger sartlarin ayni olmasi gerek. Bence ciddi sakatlik olmazsa mutlaka ve mutlaka Kezman'dan yararli olacak cunku Kezman yukarda saydigim nedenler (brezilya cetesi, kulup taraftar psikolojisi ve sisteme uymama) yuzunden cok kotuydu.

Herseyden once Kewell, Arda, Lincoln gibi fazla dusunmeden ona top atacak, besleyecek adamlar var GS'da.

Ozan Ersoy
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Gulec wrote:
Wikipedia:
"In June 2007 Lincoln signed a four-year contract for Galatasaray S.K., for a fee of around €4.5m"
Espneurope:
"Lincoln, 28, will sign a four-year deal with the Istanbul club. Schalke did not disclose the transfer fee for a player who had a year to go on his contract but German media estimated the amount at five million euros. "
Bunlar buyuk bir ihtimal ile kontratinin degeri. Bonservis parasi degil. Schalke 10M avro civarindan kapi acip 7'nin uzerine olur dedi.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Ozan Ersoy wrote:
Mert Tokman wrote:

Haklisin ben yanlis anlamis olabilirim. "Kezman gibi bir transfer, insallah ondan daha basarili olur" deyince sportif anlamda ayni kefeye koyuyorsun anlamini cikardim ben. Oyuncularin tarzlari, gecmis basarimlari benzese bile (ki bence oyun anlayislari ve yetenekleri farkli) iki takimin kosullari ayri oldugu icin saglikli karsilastirma yapmak zor. Kezman'in olcut (benchmark) olabilmesi icin diger sartlarin ayni olmasi gerek. Bence ciddi sakatlik olmazsa mutlaka ve mutlaka Kezman'dan yararli olacak cunku Kezman yukarda saydigim nedenler (brezilya cetesi, kulup taraftar psikolojisi ve sisteme uymama) yuzunden cok kotuydu.

Herseyden once Kewell, Arda, Lincoln gibi fazla dusunmeden ona top atacak, besleyecek adamlar var GS'da.

Ozan Ersoy
Baroş'dan bir cacık olmaz, Allah'ın kazması: (pardon tahta bacak diyecektim) :evil:

Kezman > Baros

Nasıl net ve kısa yorum ama :lol:
Post Reply