TSL 1. Hafta GS- Denizli 4-1 (Kewell, Hakan,Baris,Lincoln)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
Cengiz Akgun wrote:
Ozgur Huseyinoglu wrote: Basliginin altina yazarsin hocam oydu diye artik...
Demek o basligi acmam sana da ukte oldu Ozgur. Bak ama Ali'ye nasil kaptirdim yukarda. Boyle laflar etmez artik. Bundan sonra munafikliga izin yok burada. Boylece biline.
Basligi acman bana ukte olmaz. Ha, ama boyle MGC'nin yaptigi gibi, basligi kimin acacagina dair anketler duzenleyecek kadar bu ise onem veriyorsak, birisi basligi acmayi "hakediyor" modunda yaklasacaksak olaya, Avrupa maclarina verdigi onemi hissettirmesi acisindan, bence CL maclarini acmayi aktif katilimcilarimizdan en cok Deniz Salman hakeder.

Ama tutup da (boyle biten bir mactan sonra) oyma lafini, GS forumunda FB'li bile yapmaz yani...
Burasi bir forum. Baslik acmak icin kimsenin kimseden icazet almasina gerek yok. Hele kimsenin burada bunu su buna gore daha cok hak etti ya da bu hak etmedi diye sinirlamaya kalkmasi ne hakkidir ne de boyle bir seye gucu yeter. Burasi mektep degil ustelik mac basligi acmak san seref de vermiyor kimseye. Maclarin belirli bir oynanma tarihi var. Buna gore sag duyuya uyup bir hafta onceden bu konuda ne dusunluyor diye baslik acilir. Bunu Ahmet yapsin Mehmet yapsina cevirmeyi ben yapmadim Mehmet cikardi ve anket yapti dersen o da anket yapma hakkini kullanmis ortaligi bir yoklamis derim sana.

Ikincisi horhoru gitmis tirtiri kalmis Denizli onunde yine 45 dakika dokulen ve karsi takim 10 kisi kalip ikinci devre bir adam fazla oynamanin sonucu atilan uc gol bu kadar abartilirsa bununla dalga gecmek icin FB'li ya da BJK'li olmaya da luzum yok. Abes cunku.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Aug 24, 2008 8:03 am, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Hocam, neden nasil bu kaniya hem de boyle tekrarlayacak eminlikte vardin anlamadim. Tamam o en canavar modundaki kadar insiyatif almadi belki ama, defansa gelip top cikarmalari da var, defansin belini bir ileri bir geri kirmalari da. Bukres macinin son 25-30 dk'si ile filan ilgisi yoktu. Defanstan topu coklukla sagdan cikarmalarimiz oldu, ve cok fazla kanat degistirme isini yapmadik 2. yarida.
Ozgurcugum, ben takimin ya da kanadin neler yapip yapmadigindan cok Arda'nin vucut diline, normal oyununa gore neler yapip yapmadigina ama ozellikle faule maruz kaldigi iki pozisyonun ardindan yerden kalkisina, kalkma suresine bakarak boyle dusundum (birinde sahaya sedye girecekti neredeyse). Yaniliyor olabilirim, cok da iyi olur ama ben Arda'yi saglam daha dogrusu normal hali gibi gormedim. Normal hali gibi gormeyince ilk aklima gelen sakat oldugu.
Bunlari da okuduktan sonra, artik ayni maci izlemis oldugumuzdan supheye dusecegim. Tamam, bayagi bir tempo eksikligimiz vardi, ama sen boyle rakip icin "saldirdilar" filan gibi ifadeler kullanirsan, seyretmeyenler sanacak ki, adamlar sagli sollu gelip bizim defansi bunaltti dakikalar boyu. Usenmesem yaptigim kayittan oturup sayacagim, adamlarin kornerler disinda ciddi/kombine bir atagi filan oldu mu diye, ben cok fazla hatirlamiyorum isin dogrusu. Ve tamam, kornerleri cok tehlikeli yasadigimizi da kabul ederim ama, elemanlarin iyi korner kullanan bir oyuncusu, ve bizim de haddinden fazla cekingen kalecimiz yuzunden oyle yasadik. Normalde uzun diye guvendigimiz defansimiz da guvenli sekilde cikaramadi bu kornerlerin cogunu maalesef.

Yok, sagli sollu atak falan yoktu, ama ben de zaten oyle bir sey yazmamisim. :D Benim yazdigim su: her Anadolu takimi Istanbul'a gelir, kapanir sonra da 1-0 yenik duruma duser. Istanbul Anadolu maclarnin 75%inde senaryo bu. Ardindan Anadolu takimi o kapanmis havasindan cikip gol aramak ister, gucu yeterse de arar. Yani o ana kadar golu pek dusunmemis Denizli gelir sana gol atmaya calisir. Bunu 10 dakikada basariyorlarsa, Denizli ihtiyaci oldugunu dusundugu anda sana kolayca gol atiyorsa, Steaua ne yapar diye dusundum o kadar.

Sagdan mi geldiler, soldan mi gittiler akademik tartisma. Gol lazim oldugunu dusununce gelip attilar, bana son derece endise verici geliyor bu.

Benim iyi bir GS'dan bekledigim biri attiktan sonra da basmaya devam etmesi, ya da adamlar gelirken gidip ikiyi atmasi. Bu olacagina biz yedik ve de atan takim ikinci lig takimi. Ama zaten neredeyse hazirlik devresini ikinci uc lig takimlariyla oynayarak gecirmisiz, herhalde onlari akran gormeye basladik.

Daha sonra yazdim, bu takim sezona hic hazir degil, sorun oydu. Ozan'in yazdigi gibi, belki bunun en azindan bazi oyuncular icin mesru sebepleri var (milliler, sakatlar vs.) ama sebep ne olursa olsun GS hazir degildi. Tabii bu fiziksel hazirlik anlaminda. Servet'in ve Hasan'in topu alip yaptigi garipliklerin yorgunlukla falan alakasi yok tabii, orada insan hocaya donuyor. Senin planin Servet'in macin birinci dakikasinda orta sahanda aldigi toplarla calimlar atarak rakip kaleye mi gitmek (sanirim degil), o zaman bu oyuncu bunu defalarca nasil yapiyor, hadi antremanlarda planini takima anlatamadin, mac icinde nasil mudahele etmezsin?

Bu olay macin birinci dakikasinda oldu 90 +3te suursuzca gol ararken degil.

GS bana hocasi plan yapmis, oyunculara bunu anlatmis, onlar da cikip uyguluyorlar (ne derece iyi uygularlar ayri tartisma) havasi vermedi. Bunun sebebi yazi mac yaparak ya da yorgun/sakat gecirmis olmak olamaz.
Avrupa maci icin yeterli miydi bu oyun? Hayir o da kabulum, ama, takim da vites yukseltmeyi bilecektir bence o macta.
Bu ongoru mu, temenni mi? Bazi fikirlerin aksine ben oyuncularin ve takimlarin oyle her cani istediginde (ozellikle sezon basinda) vites arttirip dusurebildiklerini sanmiyorum. Dusuk vitesin sebebi buyuk cogunlukla bir sonraki vitesin olmamasi oluyor, olup da atmamak degil, ozellikle de sezon baslarinda. Yoksa takarsin besinci vitese, 30-45 dakika oyle oynarsin, mac 3-0 olur, sonra ikinci yari tingir mingira gelirsin maci bitirirsin. Gecen seneki FB mactan maca vites degistiriyordu ama bu bence normalden ziyade istisnai durum.

Spor kamuoyunda (kim takar ya tabii) genel kani dunku macin Steaua maci icin iyi isaret olmadigi, benim de soyledigim oydu, yani cok herkese aykiri bir sey soyledigim yok sanirim.

Ali
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Sabri sakatlanana kadar macin en kotusuydu.
Cok sagol sunu yazdigin icin, atak organizasyonlarinda paslasan takim arkadaslarinin arasina girip topu Denizli kontratagina cevirmek mi, topu kaptirinca pozisyonuna geri donmek yerine topu saha icinde garip yerlerde kovalayarak mevkisini tamamen cascavlak birakmasi mi, bir insan bir pozisyonu yillarca nasil boyle ogrenemez yahu, agzim acik hayretle izledim ve sanirim hayatimda baska basima gelmemistir, sakatlandi, sukur Allahima dedim. Tabii iyilessin falan ama GS'a yedek sag bek olabileceginden dahi cok supheliyim. Baris bek falan degil ama biraz futbol bildiginden cok daha iyi, Kewell sakat daha iyi beklik yapti. Sabri'nin hucuma katimasi cok iyi bir meziyet ama pozisyonunu oynayamadiktan sonra ne ise yarar.

Lutfen bir sag bek alinsin bu takima, alinmazsa da Kewell oynasin yahu.
Bunun disinda rakibe kirmizi kart gorduren oyuncu o. Iki sari karti da Lincoln'e oyundisi faul yapan oyuncu gordu. Ilk sari karda "hafif" diyenler var. (kabzimal erman'in yazisini okuyun bugun. Eksejere Erman diyecegim bundan sonra ona) Dogrudan topla alakasi olmayan baldira cikarilan bir diz. Hakem gormus vermis, sari kardin varken yine hakemin yaninda calim yedigin oyuncuyu formasindan tutup cekmek ayri bir aptallik.
Bu alismis kudurmustan beterdir muhabbeti Ozancigim, boyle durumlarda kart gormemeye o kadar alismis ki bizim oyuncular, sarisi falan var mi umurunda degil, cekiyor, tutuyor vs. Hakemlerin Lincoln'u tutarli olarak korumalari bizi dogrudan sampiyonlugun en guclu adayi yapar. Sen yukarida saymissin tek tek, bir oyuncu skora etki etmeye bu kadar yakinsa her an, daha nesi tartisilir, hakemler koruyunca da yakin oluyor bence (her mac olmasa da counlukla). Tabii surekliligi olmasi lazim.

Burada maalesef hakemlerin hepsinin boyle olacagini sanmiyorum diyeyim. Yunus Yildirim dun Fb icin bunu yapmadi, FBli olsak sanirim kartin nerede be adam diye delirirdik. Gacen sene de boyleydi bu hakem, cok acik yazilmis, cekme, arkadan mudahele, bunlar sari kartlik, dun bunlari FBlilere gosterdi (yan hakeme gozluk yapan Guiza da dahil) ama Alex'i iki kez arkadan bicen, Emre'yi yanilmiyorsam arkadan ceken Antepliler salina salina gittiler. Bize deplasmanda bu adam dusmez umarim.
Attigi gol sans golu kuskusuz
Ben o kadar kuskusuz degilim, carpmasa nereye gidiyordu diye dusununce.

Ali
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:Ikincisi horhoru gitmis tirtiri kalmis Denizli onunde yine 45 dakika dokulen ve karsi takim 10 kisi kalip ikinci devre bir adam fazla oynamanin sonucu atilan uc gol bu kadar abartilirsa bununla dalga gecmek icin FB'li ya da BJK'li olmaya da luzum yok. Abes cunku.
"Abartilan" nedir Allah askina? Zafer naralari mi atan oldu, muhtesem oynadik, Steaua'ya bu oyunla 5 cekeriz diyen mi?! Gollerde 3'umuz 4'umuz "GOOOOL" filan diye mesajlar yazdik. Onu da mi yazmayalim, "ah, takimimiz gol atti, tuh" diye karalar mi baglayalim?!?

Neyin "abes" olup olmadiginin tanimini biraz subjektif/kendine gore yapmiyor musun? Bana gore, "abes" olan bu mactan sonra, senin Avrupa macindaki rakibimiz icin bizi oyacak demen. Sana gore, de benim goremedigim abarti sevinc. Kim yapacak hakemligi?

"Sagduyu" dedigin kavram, sadece senin fikirlerin cercevesinde gelisiyorsa, bu fikirlere karsi cikan, (baska konulari akli basinda/mantikli sekilde degerlendirebilen) insanlar varsa, orda bir durmak lazim bence. Fikirlerinden milim kipirdama olmadigi/olmayacagi icin, hakem bulsak ve o hakem seninle %100 ayni fikirde olmadikca, onu da begenmeyeceksin muhtemelen, o acidan bosa dil dokuyorum farkindayim ama, yine de, azcik bir etkim olursa, su "abes" kavramini/tanimlamani arada bir gozden gecir hocam, ha?...
Özgür
Metin Kuruçay

Post by Metin Kuruçay »

Bu takımın yedekleri ile aslarından 2 ayrı takım çıkar ve Turkcell Super Lig' de ikisi de rahatlıkla şampiyonluğa oynar. Eğer önelemeyi geçersek ve 2 transferle de bu 2 ayrı takımın karması yarı finale kadar gider. Yeter ki doğru 2 transfer yapılsın.

1. Kadro: 4-2-3-1

Image

2. Kadro: 4-1-3-2

Image

Her 2 kadroya da her an girebilecek yedekler:

1) Orkun Usak
2) Fırat Kocaoğlu
3) Ferdi Elmas
4) Yaser Yıldız
5) Erhan Şentürk
6) Murat Akça
7) Semih Kaya
8) Serkan Çalık
9) Sabri Sarıoğlu
10) Mehmet Güven
Last edited by Metin Kuruçay on Sun Aug 24, 2008 10:32 am, edited 2 times in total.
Ozgur Huseyinoglu

Ali Gursel wrote:Ozgurcugum, ben takimin ya da kanadin neler yapip yapmadigindan cok Arda'nin vucut diline, normal oyununa gore neler yapip yapmadigina ama ozellikle faule maruz kaldigi iki pozisyonun ardindan yerden kalkisina, kalkma suresine bakarak boyle dusundum (birinde sahaya sedye girecekti neredeyse). Yaniliyor olabilirim, cok da iyi olur ama ben Arda'yi saglam daha dogrusu normal hali gibi gormedim. Normal hali gibi gormeyince ilk aklima gelen sakat oldugu.
Hocam, o bahsettigini tahmin ettigim pozisyonu buldum. "Nerdeyse" demene gerek yokmus, sedye de girmis nitekim, hatta bir de degil iki tane! O hareketinden sonra Denizlili oyuncu da sakatlaniyor, ve degistiriliyor. Pozisyon su:

Image
Image
Image

Son resme dikkatini cekerim, eleman ayagini yere de basmis, saglam engellemis olmus yani, ve muhtemelen de kendini bu kadar zorlarken Arda tabii kanat takip ucamayacagi icin dizinin ustunden, butun agirligiyla ustune dusuyor olup eleman da sakatlanmis. Arda bunun 3-4 dk ustune Yaser ve Lincoln tarafina 4. golumuzun ortasini yapan oyuncumuz. Saglam insallah, o kismi temennim! :)

FB gecen sene bunun gibi, bir araba mac kazandi. Bir duran toptan kaliteleriyle atip, 3 puani alip gidiyorlardi. Referans verdigin spor kamuoyi da "FB kendini sikmadi" filan diye yorumlar yapardi. "Yuruyerek" sampiyon olacaklardi az daha gercekten de.

Vites arttirma konusunda, temenni de var, ongoru de. Servet'in, genel olarak savunmamizin ciddiyeti daha ust seviyede olacaktir. Kewell'in derdi sakatlik degil de, insallah hemen gececek krampsa, o da arttirabilir gibime geliyor. Keza, Arda oyle, acaip hirsli oynayacak bence, "3 gun once sakat mi diye dedigim oyuncu bu muydu?" diyeceksin?! :) . Lincoln'de belki 1-2 ay sonra bir ust vites daha olusur mu insallah ama, dunki oyunu zaten motoru kirmiziya yaklastiriyordu (o acidan cok sevindim golle de suslemesine oyununu) onda pek extra vites olmayacak sanirim ama. Ozan'in madde madde saydigi onca seyi Steaua macinda da yapsa, "kurban olsunlar boyle kambura" diye sarki yazariz burda beraberce :)...
Özgür
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Gursel wrote:
Bu alismis kudurmustan beterdir muhabbeti Ozancigim, boyle durumlarda kart gormemeye o kadar alismis ki bizim oyuncular, sarisi falan var mi umurunda degil, cekiyor, tutuyor vs. Hakemlerin Lincoln'u tutarli olarak korumalari bizi dogrudan sampiyonlugun en guclu adayi yapar. Sen yukarida saymissin tek tek, bir oyuncu skora etki etmeye bu kadar yakinsa her an, daha nesi tartisilir, hakemler koruyunca da yakin oluyor bence (her mac olmasa da counlukla). Tabii surekliligi olmasi lazim.

Burada maalesef hakemlerin hepsinin boyle olacagini sanmiyorum diyeyim. Yunus Yildirim dun Fb icin bunu yapmadi, FBli olsak sanirim kartin nerede be adam diye delirirdik. Gacen sene de boyleydi bu hakem, cok acik yazilmis, cekme, arkadan mudahele, bunlar sari kartlik, dun bunlari FBlilere gosterdi (yan hakeme gozluk yapan Guiza da dahil) ama Alex'i iki kez arkadan bicen, Emre'yi yanilmiyorsam arkadan ceken Antepliler salina salina gittiler. Bize deplasmanda bu adam dusmez umarim.
Hic bir sey degismez. Dun olanlar siradisidir (istisna). Bugun Egzejere Erman (ne yakisti bu sifat ona ama) ilk sari kardin alakasi olmadigini soyleyip durdu. Neymis? Hakemler sari kartlarini bulamayacaklari bir yere sokacaklarmis. Cok zor cikaracaklarmis. Yok eger kolay cikarirlarsa boyle takimlari yakarlamis.

Arada yakiniyoruz "bu ligde cok kasap var. Aman hayvanlar oynuyor bu ligde" vs diye. Ama aslinda bu ligi kasaplastiran bu yukaridaki mantik. Bunu pisirip pisirip sunarlar, hakemleri kart cikardiklarina pisman ederler. Ayni hamam ayni tas gider bu is. Yarin dunyanin en teknik en yetenekli futbolcusu gelir, bir tirpanlarlar 6 ay yok adam.

Lincoln'e, Arda'ya, Kewell'a orta sahada yapacaklar yapabildikleri kadar faul. Arada bileklere basacaklar, kafaya cikarken arkadan yandan dirsek indirecekler, diz cikaracaklar tam bacaginin, dizinin ustune, calim atip gececeksin formadan cekecekler, kolunu tutacaklar, omuz vurup kosu pistine atacaklar, ortadaki toplara cift dalacaklar. Ama gole gitmedigin icin kaleden uzak oldugun icin sari kart falan vermeyecek hakemler. Isterse elli kere yapilsin. Ayni gecen yillarda oldugu gibi.

Bunun nedeni oyuncular falan degil. Bu ligde dogru durust penalti verilemez oldu artik. Dun 2, bugun 1... 3 penalti gume gitti. Neden?

"Penalti penalti gibi olmalidir" da ondan. Egzejere Erman'la BuyukAA'nin Turk futboluna verdigi zarari anlatmak, boyutunu belirlemek cok zor.

Ozan Ersoy
Ozgur Huseyinoglu

Azcik yumusatalim konuyu, Skibbe-sevmezlere duygu somurusu yapalim! :) Mac sonrasi programda yorumculardan biri TD'miz icin Turk-Alman filan gibi laf etmisti, oyuncularin antrenman yapmama konusundaki isteklerini kirmiyor, tipik Alman Kalli gibi sert degil diye. Bosuna degilmis nitekim! Bugun Maraton'da ortaya cikti ki, Aylin isimli Turk (kokenli) bir esi varmis, Allah bagislaya, pek sirin de bir kizlari var (Annesi Turkceyi de ogretmis bir yandan, konusuyordu LigTV'cilerle :) ):

Image

Image
Özgür
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Takim muhtesem
Lincoln Super
Topal'a zaten ne gerek var
Skibbe artik bizden biri bak hanimi da Turkmus zaten
STEAU'ya en az 4 atariz

Lincoooolllllnn Lincoooooolllnnn

Aaaaa o da ne beyinsiz Galatasaray taraftari
Lincoln ve Skibbe'yi isliklamis mi?

Ak koyun karakoyun carsamba aksami meeliyecek

Gerisi teferruat
TRUST GALATASARAY
MGC
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Mehmet Gurdal Cetin wrote: Aaaaa o da ne beyinsiz Galatasaray taraftari
Lincoln ve Skibbe'yi isliklamis mi?
Evet.

Ugur
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Su anda takim, hala oyunu oturtmaya calisiyor. Bu biraz dans/folklor dersi
almaya benziyor. Ayakları ve figurleri ogrenmeye calisirken, ritmi iskalarsaniz. Ki bunu baska danslari/yoreleri iyi bilenler bile yapar cunku hepsinin ayri bir hususiyeti ve ayak kirikligi var. Galatasarayda olan budur. Tek pasla yerlesimi dogru yapalim derken, tempo ve gol girisimi darbe göruyor.
Dun 600 kusur pasin 500 kusuru isabetli olup, %63 ayaginda tutmus topu.
Bence golden evvel bunu sahaya yerlestirmeye oynadilar. Fakat bunda Sas gibi bazi oncelikleri goren vede eski aliskanliklarini yenemeyen, Sabri gibi yerini ve topu kaybeden, Topal gibi daha henuz o dersi calismamis, Lincoln gibi ise Kewell kompleksine simdiden tutulmus oyuncularla birlikte hatayi mac esnasinda bagirarak degilde , mactan sonra televizyonda gosteren sfenks bey antrenor olunca aksakliklar oldu.

Dun Hasan'a kement atti Skibe, Hasan oyunu eveledi geveledi , ama sunuda unutmayalim. Hasan varsa Kewell var, cunku kaptan sorumluluguyla Kewellin onemini bilip diagonal kesmelerle ondan yararlaniyor , (bu 2. Hasan-Kewell golu), onu kazanmaya calisiyor. Ayrica da yahu bu baklavali al gulum ver gulum iyide biraz kaleye zorlamak lazim, karsi takimin 18'inin disinda cok vakit geciriyoruz, uyanin mac gidiyor der gibiydi. Ama bu isi bol calimla vede yerini kaybederek bol zorlamayla yapti. Tabii en buyuk sansizligi dunku Sabri ile ayni kanadi paylasmak. O da etkiledi.

Sabri dun oyunu sabote eden adamdir. Egrisi dogrusuna denk geldi, sakatlandi cikti, GS kendine geldi. Skibbe onu enerji, gencligi ve milliligiyle tutuyor, ama birisi sunu anlatsin: GS bu filmi gordu. Su anda Sabri tipki Hakan Unsal, Okan, Emre, vs gibi disariya en yuksek fiyatla gitmeye oynuyor. Gecen seneki taktik hep ileri cik ve Hakan agbine ortala iken, bu sene hep kendini goster , ileriye ciktir. Cunku hedef , hangi takima nasil bir kariyer planlamasiyla gittigi belli olmadan en yuksek bedel uzerinden alinacak paydir, komisyondur. Bu cocuk kaybedilmek istenmiyorsa, yari yila kadar 18 disi birakilip tekrar oyun disiplinine donmesi saglanmali, yoksa ''kadro disi kalicaksin, bonservis bedeli getir, git nereye gidersen git demeli''. Eger vazgecmiyorsa , IST. Buyuksehire kiralanmalidir. Hic olmazsa orada isteidigi kendini gosterip , istedigi yuksek meblagi GS'ye kurus koklatmadan alir. Ama kariyeride gider. Cok yazik olmustur, cunku cok istikbal vaadeden yetenekli bir gencti. Hatta genc takima saha kenarindan taktik verebilecek kadar (ister inanain , ister inanmayin) futbol bilgisine sahip bu genc oyuncu ne yazikki artik GS icin bitmistir. Alin bir sagbek ve oyun duzenini kurtarin. Ugurun sakatligindan beri bu problem butun saha duzenini etkiliyor.

Topal gecen yil harala gurele sistemde on libero oynamasini Linderotha bakarak ogrendi. Fakat bu yil sistem degisti ve iyi mucadele edip, iyi isler yapmasina ragmen henuz tekliyor. Cok gomulu kaliyor, top kapmak icin keserken iyide, hucuma kalktiginda ileri forse ederek hareketli baklava kosesi olmayi henuz kiviramiyor.Ben olsam Linderoth'a anlatir, 1-2 ay oynatir, ondan sonra Mehmeti devreye alirdim. Mehmet Topal biraz deneyerek ve gorerek ogreniyor besbelli. Bu iside kivirirsa ondan sonra elimizde tutamayiz o baska.

2 sari kart Lincoln'le beraber cok pasli oyunun sonucudurda. Bir yerde karsi takimi sinirlendiriyor. Ama Lincoln ilk devre berbatti, oyun sonuna dogru topladi. Serbest atislarini cok begenmedim. Servet-Meira-Baris-Topal-Nonda-Kewell-Arda gibi adamlarla daha etkili serbest vurus olmali. Daumun uygulattigi serbest atislar denenebilir.
Yalniz seyircinin sessiz prtoestosuyla birlikta kendine gelmis, fakat Kewell'i oyuna sokmuyor, serbest vurus kullandirmiyor. Aysegulun anlamadigi sey biraz Kewelli oyuna soksa ve iyi anlassa,kendi yuku ve yedigi tekmesinin azalacak olmasi.

Gelelim Sfenks beye. Turk sevgilisinden cocugu oldugu nihayet ortaya cikti. Durgun bakislarindan da etkileneni varmis demekki. Belki biraz rahatlar, gerilimi azalir. Antrenmanda Turkceyi daha bol kullanmasini dilemekteyim. Ayrica turk futbolcusunun ogrenmesi ;deneme yanilma ve fircalanip adrenalin salgisi ile olur.Egitim altyapisi sorunlu ve ilk futbolu ogrendiginden beri firca ve dayakla ogrenen adama , mactan once calistirip sonra kendi bilir , kotu ise cikartirim diye bati dusunce tarzi ile yaklasmasi yanlis ki, batidada Aragones, Kalli, Daum gibi adamlar daha interaktif. Yok ben bagiramiyorum diyorsan, olayi iyi ogrendigine guvendigin birine, olgun bir futbolcuya saha icinde bagirma/uyarma yetkisi ver. Ayhan olabilir, Meira olabilir, Kewell olabilir. Yada Umit Davalayi aktive et. Bosver baskasi tutsun istatistigi. Antrenmanda da dudugu cal, oyunu dondur, yalnis yerlesimde durani veya tempo dusureni herkesin onunde fircala. Bak bundan hoslanirlar bile , ''benle ilgileniyor, baba gibi yaklasiyor '' diye.

Birde ozellikle Skibbenin sistemini katmali sistem diye adlandirmak yanlistir. Belki oda boyle ifade ediyor veya Trkceye boyle cevriliyor. Katman cizgisel bir imgedir turkcede, baklava (trapez) ise esit yayilmaci. Hucumda baklava, savunmada takim olarak topun arkasina gecmek. Hucumda katmasal kalmak yavasligi getiriyor.

Bir de rica ediyorum Sfenks Bey, Ayhan ve Barisi ilk once yaz , sonra digerlerini.
NO ADNANS, NO CRY !!
Ali Kaya

Post by Ali Kaya »

Maçta yaşadığımız en büyük sorun tempo yapamamak oldu. Oldukça yavaş oynadık. Bunda havanın acayip sıcak ve nemli olmasının etkili olduğunu düşünüyorum. Sezon başı formsuzluk da eklenince yavaş bir oyun ortaya çıktı. Buna rağmen ilk yarı da dahil birçok net pozisyon bulduk. Aslında 2. yarıyı hiç değerlendirmemek lazım.

M. Denizli neredeyse hiç susmadan yorum yaptı ve resmen bıktırdı. Yukarıda değinilmiş, söylediklerinin bir kısmı çelişkiliydi (bunu yorumculuktaki acemiliğine verelim). Fakat M. Topal yorumuna bayıldım. Eğer Topal sakatlık sebebiyle oyundan alınmadıysa yuh olsun. Sahada ne yaptığı belli olmayan Ayhan var, sen git resmen kıçını yırtan Topal'ı oyundan al. Hem de rakip 10 kişi kalmış ve uzaktan atılacak şutlar önem kazanmışken. Topal'ın direkten dönen şutunun devamında rakip sağdan kontratak yaparken bilin bakalım sağ kanadı kim savunuyordu. El cevap: M. Topal. Dediğim gibi M. Topal Steaua maçı düşünülerek oyundan alınmadıysa bu çocuğun alın terine yazık.

Sabri genelde beğenilmemiş fakat ben aynı görüşte değilim. Hatta Sabri Hasan'dan daha akıllı işler yaptı (tabii bu zor bir olay değil). İlk golde kenara inip zorlamadan boştaki Hasan'ı gördü. Golden önce benzer bir pozisyonda Hasan boştaki Sabri'yi görmek yerine eveledi, geveledi ve pozisyonu öldürdü. Sabri'nin yokluğu ile sağ bekte oynayacak adam kalmadı. Barış'ın o bölgede harcanması iyi değil ama mecburen orada oynayacak. Tahminim kendini tutamayıp görev bölgesini boşaltacak ve pozisyonunu kaybedecek. Barış'ın önünde oynayacak elemanın seçimi çok önemli.

Skibbe Yaser'i oyuna olarak geçlere şans vermeye devam etti. İnşallah böyle devam eder. Galatasaray'ın geleceği bu şekilde kazanılacak genç oyunculara bağlı.

Arda durgun göründü fakat Steaua maçında çok farklı olacaktır. Lincoln dahil usta ayaklara çok ihtiyacımız olacak.

Ali Kaya
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Alpay Dedeoglu wrote:
2 sari kart Lincoln'le beraber cok pasli oyunun sonucudurda. Bir yerde karsi takimi sinirlendiriyor. Ama Lincoln ilk devre berbatti, oyun sonuna dogru topladi. Serbest atislarini cok begenmedim. Servet-Meira-Baris-Topal-Nonda-Kewell-Arda gibi adamlarla daha etkili serbest vurus olmali. Daumun uygulattigi serbest atislar denenebilir.
Yalniz seyircinin sessiz prtoestosuyla birlikta kendine gelmis, fakat Kewell'i oyuna sokmuyor, serbest vurus kullandirmiyor. Aysegulun anlamadigi sey biraz Kewelli oyuna soksa ve iyi anlassa,kendi yuku ve yedigi tekmesinin azalacak olmasi.
Bazi seyler bana cok acik geliyor, uzerinde yorum yapma geregini duymuyorum. Herkesin gordugunu dusunuyorum. Dun buna benzer yorumlari Denizli de yapti. "Kewell atsin kornerleri vs" deyip durdu. Simdi Alpay da benzer seyler yazinca "Demek ki acik macik degilmis, kimse benle ayni dusuncede degil" kanisina vardim.

Kewell cok iyi kafa vuran bir forvet. 1:80 boyu var ve iyi sicriyor. Ustune ustluk kafasiyla topu dogru yerlere yonlendirebilen bir oyuncu. "Her uzun veya iyi sicrayan adam dogru durust kafa vurur" diye bir kural yok. Kayseri macinda attigi golde vurdugu kafaya bakin, nasil yukselmis topa, nasil indirmis ve hangi noktaya vurmus. Hic bir seyi sansa birakmadi. Kitapta ne yaziyorsa hepsini yapti. Baska bir oyuncumuz olsa sicramadan kalecinin ustune vurabilir veya kalenin ustunden disari atabilirdi. Nonda bile cok iyi kafa vurmuyor bana gore.

Lincoln'un kafa vurdugu falan yok. Top kafasina yanlislikla carpsa beyin sarsintisi yasayacak gibi duruyor. Kose vuruslari veya yandan atilan serbest vuruslari Kewell kullansa, hem Kewell'in gol atabilme olasiligindan yararlanamayacaksiniz hem de Lincoln'un bir yarari olmayacak. Bu acidan dogruyu yaptigimizi dusunuyorum...

Denizli karsisinda benim animsadigim Lincoln bir tane Servet'e cok guzel bir korner atti. Servet topu indiremedi. Top kalenin bir metre ustunden disari cikti. Indirebilse %99 gol cunku kaleci yine ortada bir yerde kalmisti. Yukarda anlattigim gibi Meira'nin kafasina kestigi bir kose vurusu var. Kafa cok guzeldi, girmemis olmasi sanssizlik. Bir tane alti pasin icine donen sert orta yapti, kaleci trafigin icinde cikti yumrugu vurdu. Kisa dustu, Hakan'in golu geldi. Sonrasinda ayni yere kesti bu kez kaleci yaptigi hata yuzunden cikmadi, Baris'in golu geldi. Bir de direkte patlayan serbest vurusu var.

Bence cok cok iyi bir yuzde. Daha iyisi de olabilir tabii ama karsinda bir savunma var. Her atilan kose vurusu, serbest vurus gol olacak diye bir sey yok.

Ozan Ersoy
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Murat Gokcigdem wrote:Begendigim resimleri sizlerle paylasmak istedim. Goruldugu gibi bende bir Kewell begeniligi var. Gol sevinclerinde arkadaslari ile olmasi guzel bir goruntu :wink:

Image
Bu arada Kewell oynarsa Hasan'i kesemeyiz gibi bir fikir olusmaya basladi bende. :D

Sagolsun Harry golunu atip Hasanina sarilip opup duruyor :D

Bu yil 3H devrimi olmasin

Harry-Hasan-Hakan
TRUST GALATASARAY
MGC
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Kewell çok tatlı bir adam. Sadece futbolu değil, hal ve hareketleri insanı cezbediyor. Böyle devam edebilirse, en azılı GS düşmanları bile "ah şu Kewell bizde olsaydı keşke" diyecektir. Çok sempatik bir adam. İnşallah sakatlık sorunu yaşamaz.
Post Reply