Milli Takim 2008-2009

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mert Tokman

Milli Takim 2008-2009

Post by Mert Tokman »

FT aday kadrosunu aciklamis...

Kaleci:
Volkan Demirel (Fenerbahçe), Serdar Kulbilge (Kocaelispor), Tolga Zengin (Trabzonspor)

Savunma:
Gökhan Gönül, Uğur Boral (Fenerbahçe) Sabri Sarıoğlu, Servet Çetin, Hakan Kadir Balta (Galatasaray), Serdar Kurtuluş, Gökhan Zan (Beşiktaş), Ceyhun Gülselam (Trabzonspor), İbrahim Kaş (Getafe)

Orta Saha:
Kazım Kazım, Emre Belözoğlu (Fenerbahçe), Mehmet Topal, Ayhan Akman, Arda Turan (Galatasaray), Selçuk İnan (Trabzonspor), Serdar Özkan (Beşiktaş), Mehmet Topuz (Kayserispor), Nuri Şahin (Borussia Dortmund), Caner Erkin (CSKA Moskova), Tuncay Şanlı (Middlesbrough), Mehmet Aurelio.

Forvet:
Semih Şentürk (Fenerbahçe), Gökhan Ünal (Trabzonspor), Halil Altıntop (Schalke 04), Mevlüt Erdinç (Sochaux)

Bunlar haricinde Nihat Kahveci, Hamit Altıntop ve Emre Güngör’ün sakatlıkları, Gökdeniz Karadeniz’in ise mazeret belirterek izin istemesi nedeniyle aday kadroya çağrılmamislar.

Sakatliklar duzeldikten sonra benim gonlumden gecen milli takim 11i soyle...

----------------------- Volkan ------------------------
Gokhan ----- E Gungor ----- Servet ------ H Balta
----------------------- M Topal -----------------------
S Ozkan ---- Hamit ---------- Tuncay ------- Arda
----------------------- Semih ------------------------
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Mehmet aurelio'nun takımımı yokmuş :lol:

Bizim fb uefa'ya küsmüş, UEFA'nın haberi yokmuş.. :lol:
Erdal Paksoy

Re: Milli Takim 2008-2009

Post by Erdal Paksoy »

Mert Tokman wrote:FT aday kadrosunu aciklamis...

[Sakatliklar duzeldikten sonra benim gonlumden gecen milli takim 11i soyle...

Uzaktan izliyorum milli takimi. Euro 2008 elemeleri ve finaller, bir-iki CL ve UEFA maci, ve bolca Avrupa liglerinden futbol seyrediyorum ama Superlig'ten yalnizca bir mac gordum gecen sezon, o da son macti.

Fikir yurutmemi engellemiyor tabii :) Kardoda sadece iki degisiklik yapardim. Bence Aurelio simdiki haliyle Topal'i keser onumuzdeki 1-2 yil. Ondan sonrasi Topal'a bagli. Serdar'i tanimiyorum, onun yerine Sabri'yi dusunuyordum.

Anlastigimiz en onemli nokta orta sahanin ortasinda Hamit+Tuncay ikilisi. Fovette Semih artik kendini kanitladi sayilir, ama rakibe gore Nihat da dusunulebilir.

Isin iyi tarafi bolca kaliteli yedek de var elde. FT dogru secimleri yapar, oyuncular da isi ciddiye alirsa, WC2010'a gidebilmemiz gerekir.
Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Fatih Terimden enteresan aciklama: "Aragones'in bilgisini, tecrubesini tartismak haddime degil". Herhalde Fatih Terim'den duydugum ender alcak gonullu aciklamalardan biri. Umarim hep boyle devam eder :)
Mert Tokman wrote: [Sakatliklar duzeldikten sonra benim gonlumden gecen milli takim 11i soyle...
Mert Bey, yukarida kurdugunuz kadroya 9/11 oraninda katiliyorum. Ben olsam su iki degisikligi yapardim:

........................Volkan..........................
Gokhan.......E Gungor.....Servet....H Balta
.......................Aurelio..........................
...............Hamit............E. Belozoglu......
Tuncay(Nihat)................................Arda
.........................Semih.........................

Erdal bey gibi ben de Aurelio'dan formanin alinamayacagini dusunuyorum su an. Tek suphem kendisi ayni motivasyonla milli takimda oynamaya devam eder mi? O yuzden yerine en kisa zamanda birini monte etmek iyi olur bence.
Emre'yi de son iki-uc Fener macinda cok begendim. Girer girmez takimi roketledi. Ama tabi 30 dk. ust seviyede oynamak pek birsey ifade etmiyor sanirim. 90 dk. bu iyi seviyede oynar ve sakatlanmazsa bence takima girer.
Guzel olan, EURO 2008 den once ancak ne taktik ne kadro anlaminda bir butunluk vardi. Her kafadan bir ses cikiyordu. Simdi ise isler daha iyi gozukuyor. Konustugum cogu kimse uc asagi bes yukari benzer kadrolar soyluyor. Herhalde Fatih Terim'in hakkini vermek lazim bu konuda. Oyle ya da boyle bu takim ve formasyon onun eseri. Unutmak istedigim bir Portekiz maci var o ayri tabi. Neyse yine de deplasmandaki Ermenistan maci yine de zor olacak gibi.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Kaleci:
Volkan Demirel (Fenerbahçe), Serdar Kulbilge (Kocaelispor), Tolga Zengin (Trabzonspor)

Savunma:
Gökhan Gönül, Uğur Boral (Fenerbahçe) Sabri Sarıoğlu, Servet Çetin, Hakan Kadir Balta (Galatasaray), Serdar Kurtuluş, Gökhan Zan (Beşiktaş), Ceyhun Gülselam (Trabzonspor), İbrahim Kaş (Getafe)

Orta Saha:
Kazım Kazım, Emre Belözoğlu (Fenerbahçe), Mehmet Topal, Ayhan Akman, Arda Turan (Galatasaray), Selçuk İnan (Trabzonspor), Serdar Özkan (Beşiktaş), Mehmet Topuz (Kayserispor), Nuri Şahin (Borussia Dortmund), Caner Erkin (CSKA Moskova), Tuncay Şanlı (Middlesbrough), Mehmet Aurelio.

Forvet:
Semih Şentürk (Fenerbahçe), Gökhan Ünal (Trabzonspor), Halil Altıntop (Schalke 04), Mevlüt Erdinç (Sochaux)
Arda, Sabri, Caner ve Mehmet Topuz - Sili maci kadrosundan cikarilmislar... Arda sakatligi nedeni ile cikarilmis - digerlerinin bahanesini bilmiyorum...

Hakan Balta ve Selcuk Inan'in da sakatliklari varmis - onlarinda cikarilmasi mumkun...

FT bu maca Fener agirlikli 4-4-2 cikacak gibi duruyor kadro... baska sakatlik olmazsa tahminim:

--------------- Volkan ----------------
G.Gonul - G.Zan - Servet - U.Boral
Kazim - Aurelio - Emre B. - Tuncay
---------- Mevlut - Semih -----------

Balta iyilesirse Boral'in yerine oynar...
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Mert Tokman wrote:

Kaleci:

Savunma:

Orta Saha:

Forvet:
Arda, Sabri, Caner ve Mehmet Topuz - Sili maci kadrosundan cikarilmislar... Arda sakatligi nedeni ile cikarilmis - digerlerinin bahanesini bilmiyorum...

Hakan Balta ve Selcuk Inan'in da sakatliklari varmis - onlarinda cikarilmasi mumkun...
Bugun de Emre Belozoglu ve Mevlut'de sakatliklari nedeni ile kadrodan cikarilmislar... ama Hakan Balta oynayabilecek galiba... bu durumda tahminler yine degisti...

--------------- Volkan ----------------
G.Gonul - G.Zan - Servet - H. Balta
Kazim - Aurelio - M.Topal - Tuncay
---------- Halil A - Semih -----------
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Fatih Terim hala Kazım'ı adam edebileceğini düşünüyor olmalı. Milli takımın estirdiği rüzgar hala hissediliyor. Kimin ne olduğu, ne oynadığı biliniyor. Fantastik tercihlere, maceraya gerek yok. Yani, umarım bu hazırlık maçı milli takım'ın daha önceki yada GS'ın hazırlık dönemindeki gibi ziyan olmaz. "Tanışalım/kaynaşalım" amacıyla yapılmış olmaz inşallah. Bir amaca hizmet ettiğini görürsek memnun oluruz. Eylül kapıya dayandı. Bütün sakatlara rağmen yukardaki tahmini kadronun çoğu ermenistan maçında oynayacaktır. Neyse, iyi bir hazırlık maçı olur inşallah...
Erdal Paksoy

Post by Erdal Paksoy »

kerem gulec wrote:Emre'yi de son iki-uc Fener macinda cok begendim. Girer girmez takimi roketledi. Ama tabi 30 dk. ust seviyede oynamak pek birsey ifade etmiyor sanirim. 90 dk. bu iyi seviyede oynar ve sakatlanmazsa bence takima girer.
Emre'yi Ingiltere ve Italya liglerinde cok seyrettim, iyi oynamasini da cok isteyerek. Iyi maclar da cikarmadi degil. Ama FB'de cok buyuk bir dirilis gostermedigi takdirde milli takimda artik ilk onbirde banko olmamasi gerektigini dusunuyorum. Bircok iyi ozelligine ragmen, bazi konularda degisebilecegini dusunmuyorum. Birincisi, yan paslarla, calimla, dribling'le oynunu yavaslatiyor, dikine yeterince oynayamiyor, bos alanlari derinlemesine iyi kullanamiyor. Direncli bir oyuncu degil, biraz yuksek toplarda yok, ikili mucadelelerde hep yerde. Duran toplari da zaten iyi kullanamiyoruz, bir ise yaramiyor. (Euro'da kac golumuz frikik ya da konrnerden geldi? Sifir degil mi?). Surekli sakat olmasi Milli takimin devamliligi acisindan kotu. Presi eskisi kadar etkili degil. Geriye yeterince gelmiyor. Yatarak mudahalelerle pozisyon kaybediyor, faul yapiyor. Orta mesafeden sutlari etkili degil. Ayrica hircinligi suruyor, her zaman icin sari/kirmizi kart tehlikesi var. Yeterince tutarli degil. Bir mactan digerine inis cikis yasadigi gibi, 90 dakikanin tumunde de oyunda etkili olamiyor.

Butun bu acilardan, Tuncay daha iyi bir secim. Evet simdiye kadar cogunlukla sol kanatta veya forvette oynatildi ama, Euro'daki son iki macindaki performansi Tuncay'a ortanin ortasinda hem M'boro'da hem de Milli takimda cok daha fazla firsat verilmesi gerektigi dusuncesine getirdi beni. Ozellikle sahada ayak basmadik yer birakmayisi, defansa yardim edisi ve hirsiyla bence mumkun oldugu kadar serbest oynamasi gereken bir oyuncu. Forvette olsa mac basina 5-6 top goruyor, kanatta oynadiginda cok hareketli olmasindan dolayi takim arkadaslari bazen bulamiyor (oysa Arda kafayi ne zaman kaldirsan bekledigin yerde), ayrica savunma sorumlulugu kisitli kaliyor. Sarfettigi enerjiye yazik. Hamit'le ikisi ofansif potansiyeli, futbol IQ'su, sorumluluk anlayisi yuksek bir ikili olusturur Aurelio'nun onunde.

Benim gibi dusunmeyenlerin cok olacagini dusunyorum, cunku Tuncay'in alistigimiz yeri degil ama, bu ikiliye bolca firsat verilmezse uzulurum.
Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Erdal Paksoy wrote: Emre'yi Ingiltere ve Italya liglerinde cok seyrettim, iyi oynamasini da cok isteyerek. Iyi maclar da cikarmadi degil. Ama FB'de cok buyuk bir dirilis gostermedigi takdirde milli takimda artik ilk onbirde banko olmamasi gerektigini dusunuyorum. Bircok iyi ozelligine ragmen, bazi konularda degisebilecegini dusunmuyorum. Birincisi, yan paslarla, calimla, dribling'le oynunu yavaslatiyor, dikine yeterince oynayamiyor, bos alanlari derinlemesine iyi kullanamiyor. Direncli bir oyuncu degil, biraz yuksek toplarda yok, ikili mucadelelerde hep yerde. Duran toplari da zaten iyi kullanamiyoruz, bir ise yaramiyor. (Euro'da kac golumuz frikik ya da konrnerden geldi? Sifir degil mi?). Surekli sakat olmasi Milli takimin devamliligi acisindan kotu. Presi eskisi kadar etkili degil. Geriye yeterince gelmiyor. Yatarak mudahalelerle pozisyon kaybediyor, faul yapiyor. Orta mesafeden sutlari etkili degil. Ayrica hircinligi suruyor, her zaman icin sari/kirmizi kart tehlikesi var. Yeterince tutarli degil. Bir mactan digerine inis cikis yasadigi gibi, 90 dakikanin tumunde de oyunda etkili olamiyor.
Sevgilie Erdal, Emre hakkinda yazdigin yukarida yazdiklarinin neredeyse tamamina katiliyorum. Bence sadece sut konusunda biraz acimasiz davranmissin. Yanilmiyorsam gruplardaki en kritik Norvec macini yenik durumdayken Emrenin uzaktan attigi bir golle cevirmistik. Fenerebahceyle bu sene oynadigi maclarda da cok guzel sutlar cikardi, bir kez de direge nisanladi sanirim.
Aslinda itiraf etmeliyim Emre Fenerbahceye gittiginde cok basarisiz olacagini dusunmustum ilk basta. Fakat son iki-uc macta yaptiklarini gordukten sonra fikrim degismeye basladi. Yukarida paragrafta yazdiklarinin neredeyse hicbirini yapmadan cok hizli ve akici oynadi. Surekli bos adamlari gordu. Inanilmazda estetik hareketler yapti. Bakalim zaman gosterecek. Ama yine bir sakatliktan dolayi milli takimdan cikarildigina gore dediklerimi yutmam gerekicek gibi. Yine de saglikli oldugu takdirde, orta sahanin orta-solunda Emre'yi daha uygun buluyorum.

Geleyim Tuncay'a. Bence Tuncay cok fazla top kaybi yapan teknik eksikligini cok kosarak kapatmaya calisan bir oyuncu. Milli takimin en iyi oynadigi macta da (bence) onun yerine orta sahada Ayhan (Hamit ve Aurelio ile beraber sanirim) gorev yapti ve Almanlar bizimkilerin ayagindan topu alamadilar-yenildik o ayri :). Yani orta sahanin ortasindaki oyuncularin fazla top kaybi yapmamasini bekliyorum. Bu yuzden de Tuncay, Mehmet Topal gibi adamlara biraz soguk bakiyorum bu bolgede. Tuncay'in cok kostuguna katiliyorum (zaten istatistikler de oyle) ama oyle ahim sahim da bir fark yok diger oyuncularla arasinda. EURO 2008 den "distance covered" istatistikleri asagidaki gibi. Bence milli takim olarak teknigimizi on plana cikarip, Almanya macinda oldugu gibi topa sahip olarak oynamaliyiz. Hem goze hos gelir, hem de skorlar arkasindan gelir. Almanya cins takim, gol/pozisyon yuzdeleri cok yuksek. Fazla aldatmamali o mac.

Portekiz:
Aurelio-10421 m
Tuncay-10331 m
Emre-10093 m

Isvicre:
Tuncay-11074
Aurelio-11016
Arda-10958

Cek Cumh.:
Arda-11349
Hamit-11225
Tuncay-11177

Hirvatistan:
Hamit-14216
Tuncay-13961
Arda-13758

Almanya:
Hamit-11439
H.Balta-10489
Aurelio-10405
Erdal Paksoy

Post by Erdal Paksoy »

Kerem hemserim, haklisin Tuncay'in pas hatasi daha fazla. Bir denge gerekiyor ama yana veya geriye dogru 5 m'lik paslar da pas yuzdesini yukseltecekse, olmasin daha iyi diye de dusunebiliriz. :D Emre hem oyle oyunun akisini bozuyor hem de her firsatta yere duserek (ki her dustugunde de faul kazanilmiyor). Ama Emre gercekten iyi bir cizgi yakalayabilirse eyvallah. Kisisel gorusum, Emre'yi epeyce gorduk o rolde, biraz da Tuncay'i gorelim. Biraz daha tempolu ve caliskan bir orta sahaya kavusabiliriz. Hem Tuncay'in liderlik vasilfarini da daha olumlu buluyorum.

Bu arada bence en iyi 45 dakikamiz Ceklere karsi oynadigimiz ikinci yariydi (Emre'nin sakatligi disinda). Ayrica Tuncay'in Isvicre macinin uzatmalarinda orta yuvarlakta sirti donuk topu alip sol kanatta Arda'yi bekletmeden gorusunu goz ardi etmemek gerek. Biraz gecikse o mac 1-1 biterdi.

Neyse, cok farkli dusunmuyoruz. Ikisi de iyi oynar Terim daha iyi olani secerse Turk futbolu kazanir.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Milli Takım'da 2 fire daha

İSTANBUL / DHA 20 Ağustos 2008
Milli Takım'da 2 fire daha
A Milli Takım'ın Şili ile bu akşam oynayacağı hazırlık maçı öncesinde, Hakan Balta ve Serdar Kulbilge devam etmekte olan hafif sakatlıkları nedeniyle kadrodan çıkartıldı. Daha önce de Emre Belözoğlu, Mevlüt Erdinç, Caner Erkin, Sabri Sarıoğlu ve Mehmet Topuz da kadrodan çıkarılmıştı.
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Erdal Paksoy wrote:Kerem hemserim,
Merhaba Erdal,
Hemserim diyince merak ettim
Bursa mi? Texas mi ?

Balta'yi kadrodan cikarmislar.

Iyi olmus :D
Bu maca ne kadar az Galatasarayli o kadar iyi...
TRUST GALATASARAY
MGC
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Yaklaşık 30 dakika sonra (TSİ 19:00'da) Ermenistan-Türkiye ümit milli maçı var. Kanal1 yayınlıyor...
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Ümit millilerin durumu pek parlak değil.. Bizim Alparslanda oynuyor..

Kaleciyi gözüme kesitrdim, fena değil :D
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

1-0 one gecmisiz, lideriz. Geri kalan 2 macimiz icerde.

90. dak beraberlik golunu yedik. Cekler le punalarimiz esit. Onlarla icerde macimiz var.

Ne bitmez macmis 2 yedik. ==> 2-1
Post Reply