Morgan de Sanctis Galatasaray'da..

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Bende de kafadan sakatlik var herhalde. Aykut ve Orkun'un (onlardan once Fevzi'nin) harcanmasi beni bayagi uzuyor. Yabanci sayisi artikca kendimize zarar veriyoruz. Besiktas, TS bile yabanci olsunda tasdan olsun mantalitesi ile kontenjani sonuna kadar kullanmaya calisiyorlar.

Fazla yabancidan zarar gelmez diyenler utansin. :cry:
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Yabancı demişken:

Linderoth
Lincoln
Nonda
Kewell
Meira
de Sanctis

altıyı doldurduk sanki. Yani yarın Adebayor gelse artılara geçeceğiz (6 +2 nin artıları).

Allah'tan yabancılarımız hep sakat :lol: artıları kullanma şansımız bol.

Ali
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Kaleci transferi / yerli kaleci mevzuu karışık bir konu. Bence Morgan de Sanctis transferi gerekliydi, iyi oldu.

Ozan abinin dediği doğru, kaleci dediğin doğası gereği kavun/karpuz olmadığı için yedekte yatarak kıvama gelmiyor; illa oynaması maç tecrübesi kazanması gerekiyor.

Ancak burda kritik olan nokta, kaleci gibi takımda son derece kritik bir mevkide kime yatırım yapmak gerektiği. Açıkçası Orkun bana büyük takım kalecisi olabilecek psikolojik yeterlilikte bir kaleci gibi gelmedi; bekledikçe de bunun düzeleceğine inanmıyorum. Belki arkasında çok sıkı durulsa bir şeyler olabilirdi (ben buna da katılmıyorum ama belki Orkun'u psikolojisi dışında çok iyi bulanlar olabilir) ama böyle bir lüksü modern futbolda çok az kişiye nasip oluyor. O arkasında duruluyor denilen Volkan'ın ne kadar arkasında durulmuş; Serdar Kulbilge maaş diye geçen sene kulübün tapusunu da istemese şu an Volkan direkt oynar mıydı; bunlar tartışmaya açık sonuçta. (Bu arada Volkan, hem Orkun'dan hem Aykut'tan fiziki olarak kaleci olmaya 80 kat daha uygun bir adam, kalecilik özellikleri de bence daha iyi. Fazladan kendine güveni var, o önemli bir kusuru. Ama ayıptır Volkan'a hala uçan bidon demek, şahane bir euro2008 performansından sonra.)

Aykut'tan ben daha umutluyum açıkçası; ama ona da Galatasaray'ın kalesini gönlüm rahat emanet etmem. (de Sanctis'te kafam daha rahat evet.)

Fevzi Elmas geçen sene Ozan abinin önerdiği yolu seçip Antalyaspor'a gitti, bu sene bu yolun nasıl bir yol olduğunu görme şansı bulacağız.

Ugur
Yasin Gürel

Post by Yasin Gürel »

Kaleci konusunda kendini kanıtlamış tecrübeli bir kaleciye güvenip Aykut'a güvenmememiz kadar doğal birşey olamaz çünkü büyük takımlar kalelerini büyük kalecilere teslim ederler ayrıca kaleci pozisyon olarak bir sağ bek veya forvet değildir genç ve deneyimsiz oyuncu oynatamazsınız çok büyük yetenekler hariç (örnek olarak Casillas, Volkan,Victor Valdes) Siz Aykut'un gerçekten bu kadar yetenekli olduğunu düşünüyormusunuz :?: Ben pek emin değilim açıkçası ama Aykut'un Casillas'tan ne eksiği var diyenlere diyecek sözüm yok
SARIYLA KIRMIZIYLA ALNIMIZIN AKIYLA!!!!!
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bu adamin Seilla ile daha ne kadar kontrati var? Bir sene bizde oynayip basarili olursa Sevilla bayagi bir bonservis ucreti ister eger Sevilla ile daha iki uc sene daha kontrati varsa. Ama basarili olamazsa ise avantaji var bu kiralik olayinin.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Cengiz Akgun wrote:Bu adamin Seilla ile daha ne kadar kontrati var? Bir sene bizde oynayip basarili olursa Sevilla bayagi bir bonservis ucreti ister eger Sevilla ile daha iki uc sene daha kontrati varsa. Ama basarili olamazsa ise avantaji var bu kiralik olayinin.
Asy.net'tekilere göre bu sene bitiyormuş kontratı...
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ugur Sahin wrote:Açıkçası Orkun bana büyük takım kalecisi olabilecek psikolojik yeterlilikte bir kaleci gibi gelmedi;

(Bu arada Volkan, hem Orkun'dan hem Aykut'tan fiziki olarak kaleci olmaya 80 kat daha uygun bir adam, kalecilik özellikleri de bence daha iyi. Fazladan kendine güveni var, o önemli bir kusuru. Ama ayıptır Volkan'a hala uçan bidon demek, şahane bir euro2008 performansından sonra.)

Ugur arkadasım,

Bir cümlede kaleciler için psikolojik yeterlilikten bahsetmiş, diğer cümlede 3 ayda iki kez rakip oyunculara fiziksel saldırıda bulunan bir oyuncunun kalecilik özellikleri (fizik kısmı hariç) Aykut ve Orkun'dan iyi demişsin.

Volkan'ı ben de kaleci olarak beğeniyorum ama yediği garip goller, saha içinde edilen bir laf kafasını bozunca rakibe saldırma gibi huyları bana son derece endişe verici geliyor.

Volkan eğer bir spor psikoloğundan falan yardım almazsa çok problem yaşayabilir. Futbol balerinlerle oynanmıyor, Volkan'a karşı oynayan hem yerli hem yabancı oyuncular Lincoln'ü kovalayan adam imajını ve de Tuncay'ın üzerinde bol bir kaleci formasıyla üst makamlara yakarışını hatırlayacaklardır (futbolu pek takip etmeyen bir tanıdığım, evet bayan oluyor tahmin edileceği üzere, bana kafası karışmış halde telefon etti, Ali televizyonu açtım, bizim kaleye bir çocuk koymuşlar, çocuk da korkmuş dua ediyor, kim o dedi).

Yani bir sürü hin rakip oyuncu Volkan'ı zıvanadan çıkarmak için şansını dener. Volkan'da şimdiye kadar gördüğüm gergin durumlarda kendini kontrol edemediği, bu da bir kaleci için tam felaket.

Dediğim gibi, yardım almaz ise tabii.

Ali
Murat Uludağ

Post by Murat Uludağ »

morgan Udinese'de hatırı sayılı sayıda maça çıkmıi ardından da dönemin yükseliş trendi Sevilla'ya direkt oynama umuduyla gitmiştir. ancak ramos'un palop sevdası de sanctis'in su anda aykuta yapılan muameleyle karsı karsıya kalmasına neden olmuştur. çoğumuz tanıyoruzdur De Sanctis'i. bir yerlerden kulağımıza çalınmıştır muhakkak.

transferin mantığına gelince; Galatasary bu sezon vizyonu hayli yüksek tutuyor. ama beşitkaş gibi değil. köy kasaba olmayacak takımdan final beklemiyorlar. önce takımı adam gibi yapıp sonra vizyonu koyuyorlar. kewell transferi de meira transferi de De Sanctis transferi de bunun bi kanıtı. aykut-orkuna güvenmiyorlar. bence haksız sayılmazlar. Zİra birisi fener maçı öncesinde zihinsel olarak hazır olmadığını söyleyerek yedek kalmak isteyen bir kaleci (orkun), diğeriyse yan toplara ürkek çıkan, karasızlığı yüzünden çoğu pozisyon hataları yapan, bunun yanında çizgi sadece çizgi kaleciliği konusunda artıları bulunan bir kaleci (aykut). şimdi siz yönetici olsanız bu kadar harcama bu kadar beklenti üzerine bu iki kaleciyi de deneyerek koca bir yılı ve yatırımlar kaybetmeyi göze alabilir misiniz?

kiralık hiakyesine gelince. kimse bu işi spor için yapmıyor. eğer galatasaray de sanctsi'ten memnun kalır, oyuncu da para ve değer konusunda istediği ortamı bulursa önümüzdeki yıl sona sevilla ile sona eren sözleşmesini uzatmaz, gelir galatsaaray ile uzatır. artık bunu zaman gösterecek.
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Servet, Meira, Sabri, ugur, Volkan, Hakan Balta, Baris, Emre G., Ayhan, Linderoth, Lincoln, Kewell, Arda.

Bu saydigim defans ve orta saha bence hatali gol yeme ihtimali cok dusuk bir kaleci, ve kaleci ile karsi karsiya pozisyonda golu aticak bir golcuyu hak ediyor.

Aykut'a Orkun'a hic bir isverenin duymayacagi sempatiyi duymasini bekliyoruz Klup'ten. Biliyoruzki ikiside kariyerini dusunup bir takima su anda cekip gidicek.

Yok eger futbol is degil gonulse, o zaman yukardakilerin hicmi kalbi yok onca emek ve yetenek bir hatali gole, veya bir bos kaleye yuvarlanamayan topla heba olucak.

2 acidanda bakilinca bu orta saha ve defans en az onlar kadar iyi bir kaleci ve santrofor hak ediyor.

Gol kaciran santrfor yollandi, az hata yapan kaleci geldi. Yukarda yazdigim sporcular emekleri buyuk ihtimalle bosa heba olmiyacaktir artik.
Yasin Gürel

Post by Yasin Gürel »

Murat Uludağ wrote:
transferin mantığına gelince; Galatasary bu sezon vizyonu hayli yüksek tutuyor. ama beşitkaş gibi değil. köy kasaba olmayacak takımdan final beklemiyorlar. önce takımı adam gibi yapıp sonra vizyonu koyuyorlar. kewell transferi de meira transferi de De Sanctis transferi de bunun bi kanıtı. aykut-orkuna güvenmiyorlar. bence haksız sayılmazlar. Zİra birisi fener maçı öncesinde zihinsel olarak hazır olmadığını söyleyerek yedek kalmak isteyen bir kaleci (orkun), diğeriyse yan toplara ürkek çıkan, karasızlığı yüzünden çoğu pozisyon hataları yapan, bunun yanında çizgi sadece çizgi kaleciliği konusunda artıları bulunan bir kaleci (aykut). şimdi siz yönetici olsanız bu kadar harcama bu kadar beklenti üzerine bu iki kaleciyi de deneyerek koca bir yılı ve yatırımlar kaybetmeyi göze alabilir misiniz?

k.
Aynen katılıyorum bu kadar yatırım yapmış bir kulübün kaleyi sağlama alması çok doğal bir yaklaşım ayrıca De sanctis'i küçümseyenlere şu istatistik cevap veriyo Udinese 5 sezonda 180 maçın 174'ünde oynamış ve Udinese'nin son yıllarındaki başarılarında büyük pay sahibi hem İtalya milli takımına öyle her kaleciyi çağırmazlar biraz daha gerçekçi olalım lütfen büyük takımların kaç tanesinde genç kaleci var acaba ?
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ismail Gezer wrote:
Cengiz Akgun wrote:Bu adamin Seilla ile daha ne kadar kontrati var? Bir sene bizde oynayip basarili olursa Sevilla bayagi bir bonservis ucreti ister eger Sevilla ile daha iki uc sene daha kontrati varsa. Ama basarili olamazsa ise avantaji var bu kiralik olayinin.
Asy.net'tekilere göre bu sene bitiyormuş kontratı...
Guzel o zaman. Kotu cikarsa elde patlamayacak iyi cikarsa Sevilla'ya bonservis verilmiyecek.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozgur Ozanguc

Post by Ozgur Ozanguc »

Itina ile futbolcu tursusu kuran bir ulkeyiz iki tane daha kaleci yada herhangi topcudan tursu yapmisiz cok mu?
Milyon dolarlik sirketler yonetip, futbol klubunu yonetemeyen arkadaslari cani gonulden kutlarim.
Yasin Gürel

Post by Yasin Gürel »

Sevilla'ya giderken 4 yıllık sözleşme imzaladığı yazıyor bu sitede

De Sanctis arrives at Sevilla

Tue 10 Jul, 10:19 PM

MADRID (AFP) - Italian goalkeeper Morgan de Sanctis was on Tuesday unveiled as a Sevilla player after signing a four-year deal with the Spanish club.

"It's a great opportunity for a player of 30 years to receive an offer from such an important club as Sevilla," said de Sanctis who has played for Italian side Udinese since 1999.

De Sanctis was able to benefit from a clause in football's world governing body FIFA's rules which allows players who have played for more than three years with a club, or are aged over 28 years, to get out of their contract.

"It's not clear what compensation has to be paid. Sevilla have covered the risk," said his agent Federico Pastorello.

Former Juventus player De Sanctis is aware of the problems he will have to fight for a place against number one goalkeeper Andres Palop.

"I know that Palop is doing very well. It's not a problem. To be competitive it's normal that there are two fighting for the post. I don't want to cause problems. I'll be at the disposal of the coach."

http://uk.eurosport.yahoo.com/10072007/ ... villa.html
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

FB'den Volkan ve Serdar, BJK'dan Rustu ve Hakan, TS'den Tolga, Ankaragucunden Serkan, Vestel'den Ufuk... Bunlarin hepsi Aykut ve Orkun'dan daha iyi mi tabii ki tartisilabilinir... Ama Aykut ve Orkun'u bizlerden cok cok daha iyi taniyan ve GS'li oyunculara megilli olmasi ile bilinen milli takim TD'si FT bu yukarida saydigim kalecilere Aykut ve Orkun'dan daha fazla guveniyor...

Ben Turk kalecisine itiraz etmiyorum - ama illa Turk olacaksa o zaman GS'in ki en iyi 1-2 kaleciden biri ve milli takimda direk oynayan kaleci olmali...

Italya'nin en iyi 3-4 kalecisinden birini mi yoksa Turkiye'de ilk 5'e bile girebilecegi tartisilacak kalecilerinden ikisini mi istiyorsun dediklerinde - benim cevabim belli...
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Orkun'un psikolojisini ne ara bu kadar iyi analiz edebildik, bunu merak ediyorum. Yani adam saga sola bagiriyor diye, heyecanli diye, tikleri var diye bozuk psikolojiye mi sahip oluyor? Ya da mac icinde bozuk psikolojisi yuzunden stresse girip gol mu yedi Orkun?

Tamam televizyondan komik gozukuyor, buna katiliyorum, ama bu tur yorumlar tamamen futbolcuyla aramizda kurdugumuz platonik baglari yansitiyor. Bana da mesela Hakan Sukur cok bozuk psikolojili geliyor, ama tabi oyle midir degil midir, kendisini karsima alip analiz etme firsatim olmadi...
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Post Reply