15/06/08 Arda Turan Dunyanin en iyi oyuncularindan biri oldu

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Arda'nın ne düşündüğünü umursamıyorsan senin öngörün ne işe yarar? Galatasaray istemezse bir yere gidemez tabi, ama o işin hikayesi! Arsenal, Cordoba'ya talip olduğunda biraz kafayı çalıştırsaydılar, gün gelip hain ilan etmezlerdi. Mal değil bunlar insan, birazda onlar ne istiyor bakacaksın. Arda için henüz erken. Ama kafası karışmış, zihni bulanmışsa, gitmek için can atıyorsa GS'ye uzun süre hayrı dokunmaz. İyi para veriyorlar diye, gitmek istemese bile satmak gibi bir şapşallık yaparlarsa nerde kaldı senin başarı hayallerin? 40 yılda bir bulduğun adamı hemen satarak mı avrupada başarı sağlayacaksın? Bir benzerini bulma/yetiştirme şansın nedir? Daha önce başarıyı nasıl yakaladığın belli, Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Manchester United'ın resmi sitesinde bir taraftar sayfasında (fanzone blog) Arda'nın özellikleri yazılmış. Aşağıdaki dip nota dikkat.. Buradaki yazanlar ManU'nun düşünceleri değildir ama yine de başka futbolseverlerin Arda hakkındaki düşüncelerini öğrenmek açısından ilginç.

http://www.manutd.com/default.sps?pageg ... id=6611817

Ozan Ersoy
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozan Ersoy wrote:Hangi yol izlenirse izlensin bu bir kumar ama hesabının çok iyi yapılması gereken bir kumar.

Ozan Ersoy
Çok zor, çok ince karar dediğim de tam bu. Hakikaten güç bu. Ben bizimkilerin adamı 400,000 dolara oynatayım düşüncesinde olacak kadar dangalakça davranacaklarını zannetmem,Lincoln maaşı da ödemezler ama ciddi para verirler (yoksa zaten gerçekten aptaldır bunlar).

Burada konu Arda'nın ötesinde ama: Arda'yı tutup başka takviye yapmazsak yine kötü kumar olur bu. Arda'yı tutacaksın, Topal'ı tutacaksın, ya Hamit, Ribery bir adam alacaksın. Sağ kanattan da geleceksin, soldan da, dün nisbeten iyi defanslı Çekler aptal oldu Arda ve Hamit birlikte atağa başlayınca.

Futbol tarihi hep yapılan transferlerle yazılıyor ama bir de yapılmayanlar var, ve de çok belirleyici olan. GS Hagi'den sonra Yıldıray'ı kovalamalıydı. Hakan sonrası dünya çapında golcü aldık Jardel ile, bir de Yıldıray gibi 10 numara olsaydı büyüyerek devam ederdik, en azından çaptan düşmezdik. Ne yapıp edilip o para bulunup Yıldıray mı, Pirlo mu, Juninho mu, getireceksin birini. Felipe, İliç vs. derken UEFA sıralamsında gelinen yer ortada.

Bayern Sabri/Hamit takası ister mi acaba?

Ali
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Arda'nın şu an GS için ifade ettiği anlam 10-15 milyonla tarif edilebilecek maddi bir kazanç kapısından çok daha önemlidir.

Ben sokaklarda Alex formalı çocuklar görmekten sıkıldım! Arda'nın çocuklar ve hatta kızlar arasında gittikçe artan müthiş bir popüleritesi var. Galatasaray'ın paradan daha fazla ihtiyaç duyduğu şeyler var. Arda sadece çok yetenekli bir yıldız adayı değil. Arda Galatasaray'ın yüzü, imajı!

Bu turnuvadan sonra Arda'yı izlemek için stata gelecek insanlar olacaktır. Galatasaray, Arda'dan hem sahada hem saha dışında daha çok faydalanacaktır umarım. Faydalanmalıdır! FB'nin Emre transferi bile unutuldu. Herkes Galatasaraylı Arda'yı konuşuyor. Tribünlerde "seni seviyorum Arda" diye pankart açılıyor. Yönetim, öncelikle Arda'yı aptal yerine koymamalı ve ücretini arttırmalı. Tabi, bir ücret artışını hakeden başka isimlerde var: Servet ve Topal gibi.

Ali abi, GS, Terim zamanında Yıldıray'ın peşinde az koşmadı, unuttun galiba :) Hatta Terim, Yıldırayı kadrodan çıkarınca o zamanın intikamını mı alıyor dedim kendi kendime :D

Ben, Sabri'nin tutulması gerektiğini düşünüyorum. Biz Hamit falan alamayız, bizimde unutulmuş bir Aydın'ımız var.

Yani, Arda'nın şu anda gitmek isteyeceğini sanmam. Yönetiminde 5-10 milyona onu satmak gibi bir hataya düşeceğini sanmam.
Ali Gursel wrote:
Çok zor, çok ince karar dediğim de tam bu. Hakikaten güç bu. Ben bizimkilerin adamı 400,000 dolara oynatayım düşüncesinde olacak kadar dangalakça davranacaklarını zannetmem,Lincoln maaşı da ödemezler ama ciddi para verirler (yoksa zaten gerçekten aptaldır bunlar).

Burada konu Arda'nın ötesinde ama: Arda'yı tutup başka takviye yapmazsak yine kötü kumar olur bu. Arda'yı tutacaksın, Topal'ı tutacaksın, ya Hamit, Ribery bir adam alacaksın. Sağ kanattan da geleceksin, soldan da, dün nisbeten iyi defanslı Çekler aptal oldu Arda ve Hamit birlikte atağa başlayınca.

Futbol tarihi hep yapılan transferlerle yazılıyor ama bir de yapılmayanlar var, ve de çok belirleyici olan. GS Hagi'den sonra Yıldıray'ı kovalamalıydı. Hakan sonrası dünya çapında golcü aldık Jardel ile, bir de Yıldıray gibi 10 numara olsaydı büyüyerek devam ederdik, en azından çaptan düşmezdik. Ne yapıp edilip o para bulunup Yıldıray mı, Pirlo mu, Juninho mu, getireceksin birini. Felipe, İliç vs. derken UEFA sıralamsında gelinen yer ortada.

Bayern Sabri/Hamit takası ister mi acaba?

Ali
Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Arda'ya bugun kimsenin 15M Euro verecegini dusunmuyorum. Onun icin ucuk bir rakam dedim. Arda'nin bahsetmis oldugunuz takimlarin simgeleri gibide bizde olabilecegini dusunmuyorum. Cunku bir kere o paralari vermezler bizde. Turksun, evladimizsin, bedava bile oynarsin naralari ile gecer yillari. Arda'da soner gider. Onun icin diyorum firsat bu firsat olurda 15M EU verirlerse torenle yollanmali.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
BarisCakan

Post by BarisCakan »

Celal Gürcüoglu wrote:Arda'ya bugun kimsenin 15M Euro verecegini dusunmuyorum. Onun icin ucuk bir rakam dedim. Arda'nin bahsetmis oldugunuz takimlarin simgeleri gibide bizde olabilecegini dusunmuyorum. Cunku bir kere o paralari vermezler bizde. Turksun, evladimizsin, bedava bile oynarsin naralari ile gecer yillari. Arda'da soner gider. Onun icin diyorum firsat bu firsat olurda 15M EU verirlerse torenle yollanmali.
Bence yanlış. Gökdeniz kaça gitti, 8,5M euro'ya mıydı? Yoksa dolar mıydı? Gene de Gökdenizden bahsediyoruz. Modric 10 M euro'ya transfer oldu turnuvadan hemen önce. Beşiktaş Sivok'a 4.5M euro verdi. Eee almak isteyen klüp kaç para önerecek? 8-10'a niye satsın ki GS? Teklif bile etmezler nasıl olsa olmaz diye. Burada yazılmış işte, sattın 13-15'e diyelim, yerine kaç paraya kimi koyacaksın? Futbolcu satışından gelen parayla borç mu kapatacaksın? Sonra Lincoln'ün yılda 3.5M euroluk maaşı ne oluyor o zaman denmez mi?

21 yaşında,te Guatemalalarda bile 14 numaranız çok iyi diye tepki yaratan bir adamdan bahsediyoruz. C.Ronaldo'su Zico'su söyleyip duruyor ama biz inanamıyoruz.

Arda'nın Hasan Şaş sendromu geçireceğini de sanmıyorum. Daha çok genç ama gereken aşamayı fizik ve mental açıdan gösteriyor. Kendi kendine zorluk, kötülük eden bir karakteri de yok gibi. Galatasaray'a çok iyi 3-4 sezon daha versin, sonra isterse bonservissiz gitsin, tercih ederim.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Affınıza sığınarak şu alıntıyı yapmak istiyorum. Heralde kaynak belirtmeme gerek yok :D
Ardayı bize getir BAŞKAN

Ardayı çok fazla görmek istiyorum bu takımda siler atar rakipleri
Getir başka 25 milyon euro olsada getir bu genç oyuncuyu
Adam taktir ettiğim tek kişi k***lerde yıllar sonra Getir onu BAŞKANım
Getir
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ismail Gezer wrote:Affınıza sığınarak şu alıntıyı yapmak istiyorum. Heralde kaynak belirtmeme gerek yok :D
Ardayı bize getir BAŞKAN

Ardayı çok fazla görmek istiyorum bu takımda siler atar rakipleri
Getir başka 25 milyon euro olsada getir bu genç oyuncuyu
Adam taktir ettiğim tek kişi k***lerde yıllar sonra Getir onu BAŞKANım
Getir
Sevgili Ismail,lutfen foruma baska forumlardan alinti yap. :lol:

Bu ne yahu, baskan bize onu al, bunu al. Oyuncak kamyon istiyorum baba, hadi al.

Hamit alamaz miyiz bilmiyorum Ismail ama en azindan git dene, Hamit olmasi sart degil, ama dort tane orta ayar transfere 4er 5er milyon Euro verecegine, git Hamit'i al. Su turnuvanin, sampiyonlugun buyusunu kullan, bak Arda var, Avrupa'da is yapariz falan de, Lincoln'u sat, suraya bir adam daha getir. Sonra dua etmeye basla, hicbiri sakatlanmasin, Lincoln de iyi bir sezon gecirsin diye.

Arda 10-15 milyon Euroya satilirsa satan cukunden asilir. Gidip iyi oynarsa 50 milyonluk adami sattik denir (BJK Nihat'i satio ne yapti yerine?), yok kaybolursa burada kalsa canavar olupoyle satilirdi denir.

Su Hamit'icidden alamaz miyiz acep, kac melyon baloncuk isterler ki? Halil de hediyesi gelr bir-iki sene sonra bosta kalinca.

Ali
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Hamit'in formasını almamışmıydı Canaydın zamanında ? :D

Bu Altıntop'ların ne kadar kaliteli oldukları 5 yıl önce Ümit Milli takım maçlarında yedekten oyuna girdiklerinde bile belliydi. Schalke, Münih falan almamıştı daha henüz. Beyni olan yöneticilerimiz olsaydı, taa o zaman kancayı atarlardı. Geçti boru pazarı..

Hamit olmayacak bir rüya! Sadece bizim için değil, para babası Aziz bile alamaz Hamiti. Bence biz dualarımızı Aydın için yönlendirelim, daha mantıklı olur :)

Ucuza bir sürü adam alınacağına sağlam 3-4 adam alınması gerektiği fikrini bende şiddetle savunanlardanım. Nihayet yönetimde bunu farketti. Geçen seneki transfer politikaları çok doğruydu. Bu senede 5'den fazla transfer yapılması gerekmez: "1 yabancı kaleci+1 yabancı stoper+ 1 (yerli) sağ-bek+1 forvet" yeterli bence..
Celal Gürcüoglu

BarisCakan wrote:
Celal Gürcüoglu wrote:Arda'ya bugun kimsenin 15M Euro verecegini dusunmuyorum. Onun icin ucuk bir rakam dedim. Arda'nin bahsetmis oldugunuz takimlarin simgeleri gibide bizde olabilecegini dusunmuyorum. Cunku bir kere o paralari vermezler bizde. Turksun, evladimizsin, bedava bile oynarsin naralari ile gecer yillari. Arda'da soner gider. Onun icin diyorum firsat bu firsat olurda 15M EU verirlerse torenle yollanmali.
Bence yanlış. Gökdeniz kaça gitti, 8,5M euro'ya mıydı? Yoksa dolar mıydı? Gene de Gökdenizden bahsediyoruz. Modric 10 M euro'ya transfer oldu turnuvadan hemen önce. Beşiktaş Sivok'a 4.5M euro verdi. Eee almak isteyen klüp kaç para önerecek? 8-10'a niye satsın ki GS? Teklif bile etmezler nasıl olsa olmaz diye. Burada yazılmış işte, sattın 13-15'e diyelim, yerine kaç paraya kimi koyacaksın? Futbolcu satışından gelen parayla borç mu kapatacaksın? Sonra Lincoln'ün yılda 3.5M euroluk maaşı ne oluyor o zaman denmez mi?

21 yaşında,te Guatemalalarda bile 14 numaranız çok iyi diye tepki yaratan bir adamdan bahsediyoruz. C.Ronaldo'su Zico'su söyleyip duruyor ama biz inanamıyoruz.

Arda'nın Hasan Şaş sendromu geçireceğini de sanmıyorum. Daha çok genç ama gereken aşamayı fizik ve mental açıdan gösteriyor. Kendi kendine zorluk, kötülük eden bir karakteri de yok gibi. Galatasaray'a çok iyi 3-4 sezon daha versin, sonra isterse bonservissiz gitsin, tercih ederim.
Gokdeniz dedigin adam kotu futbolcuymus gibi konusuyorsun. Arda'yada verse verse 12M EU verirler o zaman. Bizim aldiklarimizla karsilastirma. Tupcu ile Nato Mermer onune gelene 5-10 Allah ne verdiyse veriyor. Belki Nato Mermer taraftarina sirin gozukmek icin 30M EU'da verir Arda'ya, onu bilemem.
Celal Gürcüoglu

Ali Gursel wrote:(BJK Nihat'i satio ne yapti yerine?), yok kaybolursa burada kalsa canavar olupoyle satilirdi denir.Ali
Nihat'in bence iyi olmasi ordaki yasantasi ile ilgili. Amerika'ya gittigim ilk zamanlari hatirliyorum. Hayatimda "STOP" sign gormemis veya gorse bile durmamis bir surucu olarak "STOP" isaretlerinde durmadan gecince orda epeydir yasayan arkadaslar "Olm yapma, cezayi yersin" diyorlardi. Cezayi yemeden hemen alismistim. Ister istemez alismistim dogrusu. Artik orda yasayinca onlar gibi oluyorsun.

Simdi Ispanya'daki futbol kulturu, yasayis tarzi, vs. bunlar adam gibi olunca Nihat'ta o sisteme ayak uyduruyor. Maci kaybedince burda her defasinda kufuru/dayagi yiyince orda bir kere belki yasiyor boyle bir tatsizligi. Kafasi rahat olan insan daha basarili oluyor. Burda ki gibi bes para etmez konulara kafa yormuyor. Neden acik acik soyledi gelmek istemiyorum diye saniyorsun. Iddia ediyorum; burdan verilecek paranin yarisina bile orda kalir. Ve yine iddia ediyorum; eger Nihat buraya gelse Ispanya'da attiginin yarisini atamaz. Hersey huzura bakiyor. Adam huzuru bulmus ne isi var burda. Ben bile temelli doneli 3.5 sene olmasina ragmen, bazen "bas git don ne isin var burda" diyorum kendi kendime. Ustelik benimle ilgili medyada cikan tek bir haber bile yokken :D
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Turkiyede her seyi tartisirken 2 secenege indirip ya ak ya kara
dedigimizden bu meselede ''GS Ardayi satsan mi, satmasan mi?''
basitligine indirdik gene. Hangi kosulda , ne zaman, nasil, kime
vs.. sorulari hic sorulmadan.

Arda kontrati bitiminde elini kolunu sallaya sallaya Avrupaya gideceginden
GS Ardayi eninde sonunda satmak zorunda. 4 milyon euro X 4 yil gibi bir sozlesmeleride onumuzdeki 10 yil ne olursa olsun yerli bir bir futbolcuyla yapamayacagimizdan bu adam Avrupaya gidecek. Dolayisiyla GS Ardayi kesin birakmasin diye bir sey olmaz. Burada olacak iki kriter degeri 15 milyon euro'yu gecmesi vede yerinede onun kadar olmasa bile esdeger bir adam buunmasi. Adam su anda GS'yi severek oynadigi icin basarili,
daha sonra bana kole muamelesi yapiyorlar havasina girerse verim almazsiniz ondan. Birde tabii artik hem tanindi, hemde parladi. Bu ne demek Hasan Sasin calimlarinin desifre olmasi gibi onun calimlarida desifre olacak, ayrica basina adam dikecekler, ve ayrica tekmenin turlusunu yemeye baslayacak Turkiyede. Bir sakatlik, futbol hayati
biter, gitti senin 15 milyon euro. Salak yonetici diye adami tefe koyarlar.
Kaldiki 200 milyon euro ile bu tip delikanlilik yapacak durumda degiliz.
NO ADNANS, NO CRY !!
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Bu "artık tanındı" lafını ben pek anlamıyorum. Hagiyi, Sergen'i, Alexi hala tanıyamadı mı bu milletki senelerce çatır çatır çalım attılar.. Ronaldo'yu da tanıdı dünya Ronaldinho'yu da. Başına 2-3 kişi dikmeden durdurabiliyorlar mı? Hayır. Tek başına 2-3 kişiyi meşgul etmeside başlı başına bir katkıdır zaten. Arda gerçekten büyük bir yetenekse tanınıyor olması takımına katkısını azaltmaz. Çocuğun defansif yönüde cidden gelişiyor. Çek maçının ikinci yarısı en çok top çalan oyuncu kim dersiniz? Hasan Şaş'la benzeşeceğini hiç sanmıyorum. Yönetimde bu konuda akıllıca davranacaktır, buna inanıyorum..
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Beni sevenleri üzmeyeceğim'

Metin Oktay’ı hatırlattı

Türkiye'nin en zengin işadamlarından, dönemin Fenerbahçe yöneticisi Müslim Bağcılar’ın kendisine uzattığı ve “Rakamı sen yaz” dediği çeki, “Bizi sevenlere ihanet etmeyelim baba” diyerek geri çeviren Metin Oktay’ı anımsatan Arda, şunları ifade etti: “Daha yolun başındayım. İçimdeki Galatasaray aşkını kelimelerle tarif edemiyorum. Aslantepe’de oynamadan hiçbir yere gitmiyorum. Ben doğuştan Galatasaraylıyım, beni sevenleri üzmeyeceğim."

Wenger ne demişti?
Arsenal’in dünyaca ünlü teknik direktörü, yetenek avcısı Fransız Arsene Wenger, Arda ile ilgili olarak, “O, fantastik bir futbolcu” ifadesini kullanmıştı. Ekibinin genç yıldızı sezon içerisinde sık sık takip ettiğini ve raporlar hazırlandığını belirten efsane hocanın, Arda transferi konusunda Arsenal yöneticileri ile bir görüşme yapmayı planladığı öğrenildi. Milli futbolcu, Inter Teknik Direktörü Mancini’nin de gözdelerindendi. Ancak İtalyan hocanın görevinden ayrılması ve yerine Mourinho’nun gelmesine rağmen, hâlâ Inter’in, Arda’yı istediği ortaya çıktı.

FANATİK
Eray Tunç

Post by Eray Tunç »

Champs and chumps

Thu Jun 19 08:31AM

With the fun part of Euro 2008 over and Early Döorß fresh out of original ideas, it's time to take a look at the champs and chumps of the group stage.

Being a rule-bound central European type, ED has imposed a strict quota of one player per country in its teams, otherwise it would have to rename the Chumps outfit France.

Don't expect any proper defenders in the team of the tournament so far, because they have been, almost to a man, terrible. ED would rather go with nobody at the back than some of the stiffs who have been parading round wearing low numbers these last couple of weeks.

CHAMPS

Goalkeeper - Gianluigi Buffon (Italy)
Not so much for the penalty save against Romania as for the sartorial madness. Finally ditched the bandana/neckerchief against France but was clearly wearing a blue, zipped shell-suit top under his shirt.

Right-back - Darijo Srna (Croatia)
Admittedly not used as a full-back in this tournament, but ED is sure it saw him play there once. One of those players who is routinely brilliant in major tournaments before hibernating for two years. In this sense, the heir to Paraguay's great 'Chiqui' Arce.

Centre-back - Cristian Chivu (Romania)
Only in the team because he is quite good at free-kicks, and because Romania deserve some representation for helping to knock out the hapless French. Perhaps the best of a stinking bunch of central defenders at Euro 2008.

Left-back - Yuri Zhirkov (Russia)
Again, not really a defender. Guus Hiddink has wisely realised Zhirkov is at his best when pretending to be Roberto Carlos rather than making last-ditch tackles. Hence the CSKA Moscow man has been granted licence to attack, attack, attack.

Defensive midfielder - Tomas Galasek (Czech Republic)
Don't give ED any nonsense about needing intelligence and anticipation to play as an anchor man. The only requirements for a wannabe Makelele are: pass the ball no more than five yards; and ensure you lack either the will or, as in the case of the 35-year-old Galasek, the legs to cross half-way.

Right wing - Cristiano Ronaldo (Portugal)
Come on, admit it. He's pretty good really, isn't he?

Attacking midfielder - Hakan Yakin (Switzerland)
Another player in the Srna 'big tournaments only' mould. For some reason he didn't start the opening game against the Czechs, but quickly showed he is still the only Swiss player whose name is worth remembering. Cracking miss against the Turks, too.

Attacking midfielder, part deux - Wesley Sneijder (Netherlands)
The pick of a Dutch side so sublime Early Doors can't even be bothered to attempt sarcasm. Most jusges have him first and second in the goal of the tournament contest for his efforts against Italy and France. Still won't be able to stop Holland losing in the semis, mind.

Left wing - Arda Turan (Turkey)
The sort of pacy, incisive winger that could just coax Newcastle into making an ill-advised £12m bid. They tried the Turkish Maradona (Emre) with limited success and now fancy a crack at the Turkish Messi. Only the real version is younger and better.

Sort-of floaty second striker - Lukas Podolski (Germany)
Has had to play on the wing and by all accounts was lucky to be in the side at all. The effortlessly foppish Joachim Loew will be relieved he is, as Podolski scored the Germans' first three goals. Will surely play up front against Portugal instead of the hopeless Mario Gomez.

Striker - David Villa (Spain)
OK, ED will come clean. It hasn't actually watched any football, and has merely consulted the top scorers' chart to compose the attacking half of 'its' team. Villa can finish, though. You'd imagine there might be some Premier League teams interested.

CHUMPS

Goalkeeper - Petr Cech (Czech Republic)
If we're being picky, he was culpable for all three Turkish goals (1-Got a hand on it but too weak, 2-Complete meltdown, 3-Too far off his line). If we're not being picky, he was still guilty of this tournament's signature blunder. Blame the scrum cap.

Right-back - Giourkas Seitaridis (Greece)
Picks up a Greek team award for the most gutless title defence since France in 2002. Part of the defensive line that spent 60 minutes against Sweden passing sideways to each other. ED seems to remember he was quite good four years ago.

Centre-back - Denis Kolodin (Russia)
Kept his place in the Russian side and will be on show in the quarter-finals. But ED promises you there are blunders in Kolodin. If he is anything like as bad against the Dutch as he was against Spain, Ruud van Nistelrooy will score a double hat-trick.

Centre-back - Jacek Bak (Poland)
Given their undoubted expertise in skilled manual labour, how come there is not a single Pole who understands how an offside trap works? Bak carried the can for the collective chaos when Leo Beenhakker dropped him for the Croatia game. It didn't work.

Left-back - Emanuel Pogatetz (Austria)
It was always going to be a tough tournament for the co-hosts when Mad Dog lost his rag as early as the fourth minute of their first game and never found it again. Sadly for Austria, he is still one of their best players even when completely out of control.

Oddly pale Hispanic midfielder - Andres Iniesta (Spain)
Call it sacrilege to slag off a Spanish midfielder, but Iniesta has been poor. He might have played a nice pass for Villa against the Russians but has been so profligate in possession ED half expects him to rip off a latex mask and reveal himself as Robbie Savage.

Former Southampton midfielder - Anders Svensson (Sweden)
Not good, not bad. Just what you'd expect from a 31-year-old who never quite cut it in the Premier League. Imagine an entire squad of never-have-beens and you have the reason why Sweden are now touching down in Norrkoping.

Golden boy gone bad - Tranquillo Barnetta (Switzerland)
Before the tournament, you could make a case for Euro 2008 as a coming-out party for a new generation of players like Barnetta, Gokhan Inler, Valon Behrami and Eren Derdiyok. Barnetta personified the realisation that the Swiss are not, nor will they ever be, very good.

Big, lumbering target man - Luca Toni (Italy)
ED laid it on thick about poor old Toni yesterday, so it will keep this brief. Andy Cole's supporters used to say that you have to be there to miss them. Toni has been there, and he has missed them.

Pouting winger-cum-striker - Thierry Henry (France)
Most of the French players spent the tournament with faces as long as a week. Henry's was so long it offered a brief glimpse of infinity. Showed a great touch against Italy, opening his foot to divert a free-kick past - yes, his own goalkeeper.

Useless goalhanger - Mario Gomez (Germany)
It wasn't just the open goal he missed against Austria, nor indeed his complete lack of interest in knocking in the rebound. His whole demeanour has been that of a man who knows that, when opportunity knocks, he will be in the shower.

- - -

TALKING POINT: Early Döorß sought to spark intelligent debate when it asked who was worse - France or England. Instead it got g_hine: "Without wishing to fall back on stereotypes, the French are worse, cause they smell of garlic, they don't work, and their women don't shave their armpits."

Today - Who were the standout performers of the group stage? And how exactly are the Dutch going to come unstuck?

COMING UP: Devious playacting with a talent for penalty shootouts, or ruthless efficiency with a talent for penalty shootouts? Pick your poison. Portugal versus Germany should be a good one. Follow it with us from 7.45pm.

http://uk.eurosport.yahoo.com/football/ ... icle/8913/
Post Reply