Euro 2008 Milli Takım - Kadro + Hazırlık Dönemi

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mevlut ve Sabri Finlandiya sol kanadini felc etmis durumda. Surekli sagdan geliyoruz ikisiyle. Hamit oynamasa da fark etmezmis :) Sabri sag bek, Mevlut sag acik gibi oynuyor arada Hamit'e de atiyorlar :)

Ben olsam Hamit'i cikarir, Arda'yi sokarim. Finlandiya iyice dagilir.

Ozan Ersoy
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Sabriye degen sihirli deynegi merak ediyorum. Butun sezon daglara taslara orta yapan, her topu kaybeden adam nasil son 4 5 macta boyle oynuyor?
Baris Tokat

Post by Baris Tokat »

Ozan Ersoy wrote: Finlandiya bos takim degil. Takimlar iyi secildi hazirlik maclari icin.
Ozan Ersoy
Finlandya bana sparring partner gibi geliyor. Pek asilmiyorlar.
Quo vadis, Galatasaray?
Serdar Beyazyurek

Post by Serdar Beyazyurek »

Ben ilk kez seyrediyorum, gordugum kadariyla Mevlut'te cok is var. Her aldigi topu olumlu kullaniyor, topu iyi sakliyor, direk kaleyi goruyor, hizli. Ayrica bizimkilerin uzun toplardaki isabet orani inanilmaz yuksek bugun. Sag kanatta Sabri ve Mevlut'e surekli uzun toplar atiliyor.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Baris Tokat wrote:
Ozan Ersoy wrote: Finlandiya bos takim degil. Takimlar iyi secildi hazirlik maclari icin.
Ozan Ersoy
Finlandya bana sparring partner gibi geliyor. Pek asilmiyorlar.
:) Finlandiya iki tane daha boyle pozisyon verelim yenilir geliriz. Korkunc bir hata yaptik kornerden gelen topa. Top 2 kez sekti alti pasta atamadilar.

Hamit daha iceri girdi. Emre'yle beraber ortada oynuyor arkalarinda Aurelio var.

Ozan Ersoy
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

tuncay golu atmis ama ben bugun cok laubali gordum onu. arda-tuncay degisikligi olmali devre arasinda.
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

[quote="Ozan Ersoy"
Mevlut sag acik oynuyor. Bu cocuk hizli, iyi vuruyor ama daha tecrubesiz. Arada muhtesem sacmaliyor. Arada cok iyi hareketleri var. Socheux'dan cikip Avrupa Kupasinda milli takimda oynuyor daha pismesine ihtiyac var. Hemen hemen butun ataklarimizda Mevlutun ismi var.

Arda'nin bu macta kesilmesi sakadir umarim. Ama Mevlut'u oynatacaksa ya Tuncay'a Arda'ya yer yok.

[/quote]

Ardanin bu macta kesilmesi saka degil gercek. Dun Terim basin toplantisinda bu macta ilk 11 ini oynaticiagini soyledi.

Mevtlut belli topla iyi ama top kontrolu zayif gorundu ilk yari. Asil saka mevlut'un 2008 Euro turnuvasinda turkiyenin santrforu olmasi. Ne tecrubesi nede futbolculugu bu is icin yeterli degil.

Gokhan zan son 2.5 mactir dokuluyor. Finlandiya az geldigi zamanlarda bile kendine guvensizligi siritti. Basimizi cok isler acicagi belli.

Sabri ve emre ilk yarinin en iyileri idi. Sabrideki gelisme takdire sayan. Umarim iyi bir fiyata satabiliriz, hem kendisi hemde GS icin iyi olur.

Hep derim egitim cok onemli diye. Su ilk 11 e ve terimin dun " Turnuva haftaya basliyor, hala ilk 11 belli degil" sorusuna bagirip cagirmasindan bir daha hakliligimi anliyorum.

Milli takimin taktigi iyi. Ama bizde bu taktigi uyguliycak oyuncu olmadigi gibi, hic bir sistem 1 macta ogretilemez oyunculara. Bu takim 1 senedir 4 4 2 oynadi ve bunu biliyorken 4 3 3 e donmek, hemde 4 1 2 1 2 degilde direk 4 3 3 e donmek gercekten "ben tanriyim" demekten baska birsey degil.

Sokaktaki adama cizim yapmayi 1 gunde ogretmeye calismak gibi birsey bu. Elin alismasi lazim once. " Aslanim kaplanimla" olmaz bu. Olmasi icin sabir ve onceden yapilmis bir plan lazimdir.

11 tane pele getirsen bile yeni bir sistemede zorlanicaktir. Ileriyi iyi gormuyorum. Gormedigim icinde vatan haini degilim, terimde turkiye cumhuriyeti veye turk milli takimi degildir.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ilk yari bitti. Son dakikalarda bir frikikle gole cok yaklastilar. Volkan iyi cikardi. Nihat'in Uruguay'a attigi frikige benziyordu. Bu top daha sert ama yerde sekmeden geldi, hemen hemen ayni acidan.

Takimin en etkisiz en kotu oyunculari ilk yarida basta Nihat sonra Hamit sonra Hakan. Nihat'a dogru durust top gelmedi. Ceza sahasi etrafinda aldigi toplari ezdi, kaybetti, bosa dogru durust kacmiyor, hareketsiz.

Hamit sag bek, sag acik diyorduk (ki Terim de oyle diyor demeclerinde) bu macta sag ic orta sahanin gobeginde oynuyor. Bana gore epey etkisiz, cok pas hatasi yapti, kaptirdi.

Hakan cok yorgun gorunuyor, cikislari sinirli ve defansda da hata yapti 2-3 kere.

Servet'in gelmesi iyi oldu. Hava toplarinda daha guvenliyiz. Ama Servet daha insiyatif almiyor. Fazla ayaginda top tutmuyor defansdan top da cikarmamaya calisiiyor. Bu da etkiliyor bizi. Son dakikalarda cikarken surekli hata yaptik.

Durmadan takimin gunde cift antrenman yaptigindan (mac gunleri de dahil) bahsediyorlar. Bu tutulan Amerika'li kondisyoner cok zorluyormus takimi. Sene sonu, bu oyuncular neredeyse 50 mac yaptilar. Ters tepebilir. Ben eminim Portekiz dogru durust antrenman bile yapmiyordur. Kupayi kazanmak isteyen takimlar boyle hareket ediyorlar. Gruplardan cikmak ilk hedefdir diyen takimlar gunde cift antrenman komando gibi calisiyorlar.

Ozan Ersoy
Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Serdar Beyazyurek wrote:Ben ilk kez seyrediyorum, gordugum kadariyla Mevlut'te cok is var. Her aldigi topu olumlu kullaniyor, topu iyi sakliyor, direk kaleyi goruyor, hizli. Ayrica bizimkilerin uzun toplardaki isabet orani inanilmaz yuksek bugun. Sag kanatta Sabri ve Mevlut'e surekli uzun toplar atiliyor.
Maca bakamiyorum ama ben bir macta bastan sona izledim. Hicbir sey yapamadi ama belli birseyler var. Zaten Fransa'da bilmem kac gol atmis adam kotu olamaz. Bu macta iyi olmasi guzel. Cunku alisirsa cok faydali olabilir gorunutusu var.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

İkinci yarıyı izliyorum. İlkini kaçırdım. Hücuma büyük oranda Sabri-Hamit kanadından gidiyoruz. Arda yok. Heralde ilk 11 ile oynuyoruz hala.

ilk 5 dakika itibariyle Sabri çok iyi oynuyor..

Gökhan Zan çok ağır kalıyor. İlk 5 dakika itibariyle :)
Baris Tokat

Post by Baris Tokat »

Finlandiya'nin Hakan Sükür'ü girdi simdi maca. 37 yasindaki Jari Litmanen. Eh Hakan oynarsa bu adam haydi haydi oynar :lol:
Quo vadis, Galatasaray?
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Baris Tokat wrote:Finlandiya'nin Hakan Sükür'ü girdi simdi maca. 37 yasindaki Jari Litmanen. Eh Hakan oynarsa bu adam haydi haydi oynar :lol:
Tersini diyecektin heralde. Farkındaysan Hakan oynamıyordu :D
Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Iki hafta once FT'nin "sistemimiz" olarak ilan ettigi 4-3-3'u bugun ilk defa gorduk. Mactan sonra FT "ben futbol'da rakamlar yok diyenlerdenim ama illa rakam istiyorsaniz 2-5-3 diyelim...yani 3-5-2'yi tersten oynuyoruz" diye espiri yapti.

ilk 11:
...........Nihat
..Tuncay....Mevlut
Emre...Aurelio....Hamit
H.Balta..Servet..G.Zan..Sabri
......Volkan

Klasik Hollanda 4-3-3 sistemi, 3 on liberolu gibi, onlerinde iki kanat forvet. Chelsea ve Barcelona'da bu sene (cok farkli oyuncularla olsada) gordugumuz sistem. Ilginc bir secenek bu kadro icin aslinda, tartisacak cok yani var hem iyi hem kotu.

Bugun Nihat cok cok kotuydu. Ayagana top gelmedi butun mac boyunca ve saga sola sikayet etmekten baska hic bir varligi yoktu. Boyle bir sistemi pivot santrforsuz oynamak cok zor. Van Basten 2006 dunya kupasinda van Nistelrooy'u yedek birakip Dirk Kuyt'u en uca koymustu Robben ve van Persie'nin onune. Ne kadar basariliydi tartisilir, ama Nihat'i oraya koymak ona benziyor. Nihat'in kanat forvetlerinden biri olmasi daha uygun olur bence, ve hatta bu performansina bakarsak yedek kalmasi, yerine Arda'nin oynamasi daha mantikli.

Sabri'nin sag BEK olarak oynamasi beni korkutuyor baya. Zaten 2-5-3 espirisinin nedeni Sabri'nin gidip gelmemesi olmali. Aurelio ve Hamit ve hatta Mevlut cok donduler Sabri'nin kademesine, ama bu sistemin lukslerinden biri sayilir beklerin ileri gitmeleri. Ben genede orda oynatmam. Bol bol hava topu yeriz ordan yoksa.

Emre'nin uzun paslariyla Finlilerin baya kotu cizgi savunmasina karsi etkili basladik. Kata daha iyi takimlar, birak o paslarin yerine gelmesini ve forvetlerin almasina izin vermeyi, Emre'nin o toplari orta saha'da o kadar rahat ve baskisiz alip uzun pasi olcup yapmasina bile izin vermezler. Orta sahada daha cok tek top ve Arda gibi adam eksilten oyuncunun calimlariyla gecmek daha gercekci. (Arda'ya bir sekilde yer bulunmasi lazim ilk 11'de...) Tabii ters kanatlara uzun toplar--ozellikle orta sahada kapilan toplardan sonra--onemli, ve Emre ve Hamit'in bu sistem'e baya iyi oturduklarini dusunuyorum o yuzden. (Ben genede Sabri ve Hamit'in yerini degistiririm savunma acisindan.)

Bana deseniz 4-3-3 sistemiyle bir takim yap bu 23'le, sunu yaparim:

.....Mevlut
..Arda....Tuncay
Emre..Aurelio..Sabri
H.Balta..Servet..E.Gungor..Hamit
...Rustu

Mevlut top kontolunde zayifdi gercekten ama topu alinca kolay kolay kaybetmiyor ve sert sutlari baya etkili olacak. Nihat'in oynamasi sartsa eger genede sagda oynatirim, Tuncay ucdada oynar...

8.5 gun kaldi...
Can Ergun

Post by Can Ergun »

Fatih Terim yine çıldırttı,işimiz zor... Basın toplantısında neler dedi bilmiyorum ama onları da duyarsam bu adamdan iyicene nefret ederim.

Öncelikle Gökhan Zan gibi bir adamın milli takımda ne işi var onu merak ederim.Defansif bir hamlesi olmadığı gibi,orta sahada aldığı topları 2-3 metre yanındaki adama vermek yerine kaleciye oynadı,yatsın kalksın Servet'e dua etsdin,kendisine hiç iş düşmedi.Çok kötü bir oyuncu ve futbol zekası -3 değerlerinde.Emre Güngör 10 kat daha iyi bir tercih olur.

Hamit ve Aurelio dökülüyordu,özellikle 2.yarı,elinde Arda gibi bir adam varken sol,sağ,forvet arkası her yerde oynabilecek; sen git herifi 75+ da oyuna al,orda bile golü hazırladı,az kalsın da atıyordu.Umarım riske atmamak için kenarda tutmuştur.Portekiz maçında Arda'yı yedek görürsem artık FT'in "modacı" olduğuna iyice kanaat getiricem.

Emre'de inanılmaz bir heyecan ve kontrolsüzlük var,geçen maçta da vardı.Ama sonuç olarak istekli ve faydalıydı.Defansa yakın oynayıp defanstan çıkma beceriksizliğimizi ortadan kaldırması lazım.
Bu işi "ön libero" tabir edilenlerin yapması lazım ama pek beceremedi Aurelio bu işi.M.Topal daha iyi bir tercih olacaktır.Hatta orta saha ve defans GS ağırlıklı olmalı, Arda-Emre B.-M.Topal(Ayhan)-Sabri(Hamit).Önlibero oynayacaksa M.Topal,oynamayacaksa Ayhan düşünülebilir.

Hamit ve Tuncay hk. birşey demeye gerek duymuyorum.İstikrarlı adamlar,kaliteleri belli.Hakan Balta'yı gayet beğendim,aldığı topların çoğunu ileriye doğru ve olumlu kullandı ben birşey kaçırmadıysam.

Mevlüt beni şaşırttı,tecrübe eksikliği var dense de soğukkanlılık açısından takımın en iyisi idi.Yani tecrübe dediğimiz şeyin gözle görülür varlığı sakin kafayla,düşünerek,beyinsizce hareketler yapmadan oynamak ise bence takımın en tecrübelileri Arda ve Mevlüt.Çalımları,vuruşları gayet olumlu,olacak gibi.Ayrıca deansa yardımcı olması da + bir özellik.

Karşımızda bence dandik bir takım vardı ve hiç iyi bir hazırlık maçı olmadı.Uzun top rekoru kırdık.Portekiz veya ciddi bir Avrupa ekibi dediğiniz gibi o topları attırmaz,attırsa da Mevlüt'ün bulışmasına izin vermez.Uzun top iyi bir bokmuş gibi defalarca aynı şeyi yaptık,hesapta "hazırlık maçı".Daha ciddi organizasyonların denendiği,çalışıldığı bir maç olsaydı keşke.Emre'ye ver,sağ kanada uzun top atsın...

tek forvetli,2 önliberolu (4-5-1) kadro önerim şudur :

..............Nihat..............

Arda..............Emre..............Sabri(Mevlüt)

...........M.Topal......... Aurelio

..............Rustu..............

4-4-2 için ise :

.........Nihat...Mevlüt

Arda Emre Ayhan Sabri

..............Rustu..............
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Genelde insanlar Semih'e yer vermiyor kadrolarinda. Niye boyle anlamiyorum. Adam bu sene gol krali oldu. Gol atmaya cok yatkin bir adam. Futbol sansi da var adamin. Ben olsam iki forvet oynatacaksam Semih-Nihat oynatirim.
Post Reply