Euro 2008 Milli Takım - Kadro + Hazırlık Dönemi

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Hala Istanbul'dayim... iki hazirlik macini da dikkatle seyrettim... FT'nin sistemlerle fantaziye kactigini dusunuyorum...

Tum yapmasi gereken uyumlu bir defans, rakibini isiran bir orta saha ve en yetenekli forvetlerini sahaya surmek...

Benim 11'im...

xxxxxxxxxxx Rustu xxxxxxxxxxx
Hamit - Emre - Servet - Balta
Sabri - Aurelio - Emre - Arda
xxxxxx Nihat - Tuncay xxxxxxx
Murat Tekin

Post by Murat Tekin »

Alman brinci Ligine cikan TSG Hoffenheim takiminin kalecisi
"Ramazan Özcan" Avusturya Euro 2008 Milli takimina cagrilmis.
http://www.tsg-hoffenheim.de/
Hemde Rambo lakabli :D
(Hoffenheim Alman 3. Liginden, 2. Lige ve ayni sende 1. Lige cikti)

Isvec Euro 2008 kadrosunda Murat Yakindan haric,
Gökhan Inler (Bale), Eren Derdiyok (Udinese) Türk asilli futbolculardan olusuyor.

Mesut Özil, Baris Özbek, Serdar Tasci sanirsam Alman A-Milli takiminda oynayacaklar.

Ikinci bir Türk A-Milli takimi cikti ortaya. Daha kimler var acaba?
Bizim Federasyon bunun farkindami acaba?
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Murat Tekin wrote: Ikinci bir Türk A-Milli takimi cikti ortaya. Daha kimler var acaba?
tabii ki farkinda. ama hersey burada yazildigi kadar kolay degil.

bir kere tercih meselesi var: isvicre milli takimindaki eren derdiyok'un kendi ifadesiyle: "İsviçre’de büyüdüm, İsviçre’de futbol oynamayı öğrendim. Neden Türkiye için oynayayım?”. bu fikri hemen yargilamak yerine biraz empatiyle bakmak gerek. ya da ister dogru ister yanlis bulun farketmez, sonucta oynayacak adamin fikri bu.

ikinci mesele de baski meselesi: ozellikle alman federasyonun boyle oyuncularin alman milli takimini secmeleri icin baskilari var. buna direnenler takimlarindan kovulmak durumunda dahi kalabiliyor; ya da kadroya girmekte zorluk yasiyorlar. ya da daha cok genc yastan onleri kesilebiliyor. ki burada da alman federasyonu haksiz sayilmaz. adami yetistirecek, ekmegini verecek; sonra da gelip turk milli takimi hazir pismis asa konacak.

bence bizim icin boyle avcilik yapmaya calismaktan cok, elimizdeki genc potansiyeli degerlendirebilmek onemli.
Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Fatih Mutlu wrote:
Murat Tekin wrote: Ikinci bir Türk A-Milli takimi cikti ortaya. Daha kimler var acaba?
tabii ki farkinda. ama hersey burada yazildigi kadar kolay degil.

bir kere tercih meselesi var: isvicre milli takimindaki eren derdiyok'un kendi ifadesiyle: "İsviçre’de büyüdüm, İsviçre’de futbol oynamayı öğrendim. Neden Türkiye için oynayayım?”. bu fikri hemen yargilamak yerine biraz empatiyle bakmak gerek. ya da ister dogru ister yanlis bulun farketmez, sonucta oynayacak adamin fikri bu.

ikinci mesele de baski meselesi: ozellikle alman federasyonun boyle oyuncularin alman milli takimini secmeleri icin baskilari var. buna direnenler takimlarindan kovulmak durumunda dahi kalabiliyor; ya da kadroya girmekte zorluk yasiyorlar. ya da daha cok genc yastan onleri kesilebiliyor. ki burada da alman federasyonu haksiz sayilmaz. adami yetistirecek, ekmegini verecek; sonra da gelip turk milli takimi hazir pismis asa konacak.

bence bizim icin boyle avcilik yapmaya calismaktan cok, elimizdeki genc potansiyeli degerlendirebilmek onemli.
Cok guzel yazmissin. "Armut pis agzima dus" istiyoruz hep. Olmayincada "Tu kaka" oluyorlar. Adam hakli. Ben bulucam, yetistiricem, gelistiricem sonrada "Al sana lokum gibi futbolcu" diyicem. Belki soyle olur. Alman veya hangi ulke ise artik, onlarin federasyonuna atiyorum verirsin 300 bin Euro, ondan sonra alirsin takimina. En azindan birsey karsiliginda takiminda oynatmaya baslarsin.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

İnsanların milli takım tercihleri bence de sorgulanmamalı. Bugün de Irlanda milli takımını seçen bir Mehmet hikayesi vardı nette.

Bu tartışma belki şu boyutta da sürdürülebilir. Mevlüt, Kazım gibi oyuncular başka milli takımlara kaptırılmasın diye mi milli takım aday kadrosuna seçilmişlerdir? Dortmund'lu genç bir oyuncu vardı. Henüz 17sinde milli yaptık, şimdi ümitlerde oynuyor. Bu da kaçırmamak için bir taktik miydi? vs vs Bu oyuncular nedeniyle kendi liginizdeki daha hazır oyuncuların hakkı yenmiş olabilir mi? Gurbetçi olmak milli olmak için daha fazla şans mı getirir?

Tabi aynı tartışma oynanan kulüplerle bağlantılı da sürdürülebilir. Hakan Balta, Kazım Square, Gökhan Gönül vs oyuncular 3B özellikle 2B (GS / FB) transfer olduktan sonra milli takıma çağrılıyorlar. Malum seçiciler de genelde 3B'nin eski oyuncuları değil mi? Kadroyu hakkaniyetle oluşturabiliyor muyuz acaba?
Murat Tekin

Post by Murat Tekin »

Milli Takimin zamaninda nerelerde olup:
Tütüneker, Erdal Keser, Ilhan Mansiz, Tayfur Havutcu, Ümit Davala ve simdi Altintop, Yildiray, Hakan Balta, Volkan Y., Umüt Karan gibi futbolcularin Milli takimin oyununa cok büyük katkisi oldugunu göze alarak yazmistim.
Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Terim su anda gindenleri acikladi :

Ibrahim Kas, Halil Altintop ve Yildiray Bastürk .

Halil Altintop'a cok sasirdim !
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Serif Halimler wrote:Terim su anda gindenleri acikladi :

Ibrahim Kas, Halil Altintop ve Yildiray Bastürk .

Halil Altintop'a cok sasirdim !
Neden Mevlut degil de Halil, bir sebebi olmali. Ben Mevlut'te pek bir sey goremedim acikcasi, ama fazla da izlemedim. Neyse, hayirlisi olsun.
Ali Kaya

Post by Ali Kaya »

Bende Yıldıray'a çok şaşırdım. Yıldıray varken Tümer'in o takımda olması
düpedüz haksızlık. Fatih Terim insanı gerçekten şaşırtıyor/sinir ediyor.

Ali Kaya
Seckin Tascioglu

Post by Seckin Tascioglu »

artistin artisti bu Terim, bir ay sonra takimi birakacak, ondan sonra gorurum seni, nereden ne is yapacagini. Senin gibi adami ben cayci bile yapmam.
Halil Altintop gibi bir adam bu takimdan cikarilir mi, Yildiray icinde aynisi.
Semihle Mevlutle resmen forvetsiz bir takim ile oynayacagiz.
Fenerbahcenin ve Besiktasin hayallerinin bittigi yerde, Galatasarayin gercekleri baslar.
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Ben diger isimleri de ekleyeyim

Colin Kazim Richards
Semih
Mevlut
Ibrahim Kas
(Bana gore) Emre Belozoglu.

Bu milli takimda gercekten olmasi gereken adamlar icinde Fatih Tekke ve Umit Karan yok

Kendine kufrettirerek buradan da gidecek.

Ama yooo o bir imparator :?
TRUST GALATASARAY
MGC
Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Yildiray'a zerre kadar sasirmadim. Terim bu adama uyuz en basindan beri. Sevmedigi adami kenara koymaya bayilir. Yildiray cok ust seviyede bir oyuncu neden disarda biraktin??? Halil keza oyle. Sapkadan tavsanlari cikardi yine Terim. Bir insan bu kadar kibirli olur mu? Bu kadar mi kisisel davalar Milli takimin basarisinin onune gecer? Sonucta evet ortada basari veya basarisizlik yok ama su hareketler Terim'in ne tip tripler icine gireceginin acik gostergesi. Hayirlisi olsun...
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Celal Gürcüoglu wrote:Yildiray'a zerre kadar sasirmadim. Terim bu adama uyuz en basindan beri. Sevmedigi adami kenara koymaya bayilir. Yildiray cok ust seviyede bir oyuncu neden disarda biraktin??? Halil keza oyle. Sapkadan tavsanlari cikardi yine Terim. Bir insan bu kadar kibirli olur mu? Bu kadar mi kisisel davalar Milli takimin basarisinin onune gecer? Sonucta evet ortada basari veya basarisizlik yok ama su hareketler Terim'in ne tip tripler icine gireceginin acik gostergesi. Hayirlisi olsun...
Terim hem dovup hem sevecegi ona kosulsuz biat edecek adamlar ariyor. Emre, Sabri, Tumer boyle adamlar. 2002'de de ayni kaygilarla eskilerden medet umdu, basarisiz oldu.

Ama ben yine de Tumer'i Yildiray'a tercih ederim. BIzim skoru degistirecek adama ihtiyacimiz var, TUmer kesinlikle oyle biri.

Ibrahim Kas verine de Hamit ve Sabri var.

Halil konusunda ben de kararsizim. Son eleme maclarinda Nihat, Semih, Tuncay gibi forvetlerle fazla gol sikintisi cekmemistik. Olar yine var. Terim hakkindaki teshislere hak vermekle beraber bu son kadro seciminin o kadar da olumsuz tepkiyi haketmedigini dusunuyorum. Ancak en basta bu kadro toplanirken Tolga Zengin yerine baska bir kaleci, yine Gokhan Zan veya Emre Asik yerine bir anadolu takimindan basarili bir stoper alinabilirdi, mesela bursa'da egemen diye bir oyuncu vardi.
Eren Gumrukcuoglu

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Ali Kaya wrote:Bende Yıldıray'a çok şaşırdım. Yıldıray varken Tümer'in o takımda olması
düpedüz haksızlık. Fatih Terim insanı gerçekten şaşırtıyor/sinir ediyor.

Ali Kaya
Arkadaslar Terim'in artist oldugu dogru fakat neden Yildiray'a sasirdiniz? Izledigim kadariyla Yildiray bitmis bir goruntu ciziyor. Fiziken yerlerde surunuyor. Boyle kisa sureli bir maraton icin sizce iyi bir secim olabilir miydi Yildiray? Zaten takimda yaraticiligi ustlenecek ve forvete yakin oynayacak Arda gibi Emre gibi Nihat gibi adamlarimiz varken bence bu kadar gucsuz ve formsuz bir Yildiray'a gerek yoktu. Tumer de iyi bir yedek olur iste FT prensligi kontenjanindan.

Ilk defa Terim beni sasirtti. Olumlu yonde. Cok korkuyordum Ayhan falan cikartilacak kadrodan diye.

Umudum milli takimda Ayhan, Aurelio, Hamit, Arda ve Nihat'in her mac banko oynamasi. Tabii (Hamit, Servet, Emre G, H.Balta) defansi da temennim.
Eren Gumrukcuoglu
Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Ben Yıldıray'ın alınmadığına çok sevindim. Formsuzluğu bir yana formdayken Milli takıma ne vermiş, formasını kaç kez adam gibi ıslatmış? 45 maçta 2 gol atmış, asistini bulamadım. Bir de yıldız kontenjanından olduğu için kadroya alsa illa oynatmak zorunda kalacaktı. Ama onun yerine tutulan Tümer'in bir sürü hayati golü var. 70'de, 80 de Yıldıray oyuna girse, ilk 11 oynamadım diye kendini vermezdi oyuna, ama Tümer belki de sürpriz puan(lar) getirecek.

Halil'i seyredemedim ama pek şans da verilmedi. Mevlüt'ü seyrettim, genel olarak pek beğenilmemişti ama ben özellikle hareketli olduğu için sevdim ki çok pas da alamamıştı. Ama ancak pivot santrforun yanında oynar. Semih ve Nihat varken kaç dakika süre alır bilemem...

Eren'e katılıyorum, Terim makul seçimleriyle beni de şaşırttı.
Post Reply