Adnan Sezgin ve AP - Takimi tek forvet oynatin !

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Aslında yukarıda Boztepe'nin söylediği gibi farazi konuşuyoruz, olanlardan hareketle böyle olmalı, Hakan takımı kurmuş olmalı gibi sonuçlara varıyoruz. Açıkçası Trabzon kadrosunu stadda duyduğumda verdiğim tepki Alpay'la aynıydı: "Takımı O kurmuş!"

Gelelim Ali Kaya'nın sorusuna, "O kadar güçlü mü?"

Gene mantık yürütmek durumundayım eldeki verilerden hareketle: Hakan en kötü formsuz hatta sakat zamanında dahi ilk 11 çıkıyorsa ...

Uzunca bir süredir maç içinde malum oyuncuların topları ikinci forvete değil Hakan'a attıklarını gözlemliyorsak ...

Sabri'yi Kalli affediyorsa ya da etmek zorunda kalıyorsa ve hatta bu sürecin sonunda gitmek zorunda kalıyorsa ...

Boşlukları herkes dilediği gibi doldursun.

Yalnız Ali Kaya'ya hak veriyorum. Karan Hakancı olamaz. Özel hayatı, kadınlara bakış açısı vs buna izin vermez!

Bir de konu dışı Sabri'ye gerçekten Avrupa'dan talip var, o yüzden Polat zorla mı affettirdi? Bu kadar kötü formsuzken geri dönüp oynaması acaip bir durum, eskisinden de kötü...
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Osman Kiciman wrote:Gene mantık yürütmek durumundayım eldeki verilerden hareketle: Hakan en kötü formsuz hatta sakat zamanında dahi ilk 11 çıkıyorsa ...

Hakan en kotu, formsuz iken formda ve iyi olan alternatiflerimizi de yazar misin?

Bunu okuyan kenarda cok iyi, formda bir takim adamlar var, Hakan kotu ve bunlarin yerine ilk 11 cikiyor zanneder.

4-4-2 oynadigin zaman Hakan, Umit, Nonda uclusunden ikisi oynayacak demek.

Umit son zamanlarda cok iyi ve formda diye mi Nonda'yi kesiyor? Ben mi birseler kacirdim?

Ya da israrla cevap verilmedigi halde Nonda ilk 11 cikinca ya da sonradan girince iyi mi oynuyor da Hakan'in formu konu?

Nonda'yi Kalli kesti, Hakan'i tercih ederek, Hakan'in gucu Kalli'ye de mi yetti?

Ha bir de Hakan'in kotu oynadigi konusunda bir suru insanin sizinle ayni fikirde olmadigini da dusundunuz mu hic, en azindan Nonda ya da mit'ten daha kotu oynamadigini dusnebilecegini? Aklimdayken, o insanlarin arasinda Gerets, Kalli falan var, yani Hakan'in oyununu sizin kadar acik secik degerlendiremeyen belli ki.

Ortada bir gariplik var: GS sampiyonlugu hatta CL'i kaybetmek uzereydi, hocasi yollandi, iki mac oynayip kazandi. Hoca sacmalamaya baslamisti, daha aksini iddia edeni gormedim. Gitti, takim iki macta puan aldi, begenirsiniz begenmezsiniz, ama hocali oynadigimiz son Antep macindan daha iyi oynadigina bu iki macta herkes hemfikirdir.

Bazilarimzia bir endise cokmus, neredeyse niye kazandik diye karalar baglayacagiz. Hakan ilk 11 cikti diye mi?

Normal giden bir hocaya kazan kaldirilsa (hos kaldirildi mi onu da bilmiyorum ya) endiselenmeyi anlarim, ama civisi cikmis bir takim, takimin basinda olmayan bir hoca, olunca sacma sapan, pozisyonlari disinda oyuncu oynatan bir hoca ve bu adam gittti, kazanmaya basladik, neredeyse yas ilan edilecek, ne o, Hakan ilk 11mis (kenarda da Ruud bekliyor ya) oyuncu duzeni olmus, bugun Demirkol artik iyice abartmis, Teknik Direktor'un olumu falan diye yazi yazmis.

Ben tekrar yazayim, kafasini Hakan'dan baska seye yoramayanlar okumasa da belki baskalari okur:

Hakan seneye gidiyor. GS'in problemi Hakanmis, nestermis falan degil. GS'in problemi son yillarda yasadigi TD fiyaskosunu bitirebilmek. Yani seneye takimi 5 hatta 10 sene givenebilecegi bir hocaya teslim etmek. Polat bunu yaparsa ortada sorun yoktur. Yapamazsa ayni sorun devam ediyordur, Hakan'la alakasi olmadan.

Ha bu arada su veya bu gazla bu sene bir sapiyonluk alinirsa fena mi olur?

Ali
Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Valla bu forumda futboldan anlayanlara sor bu soruyu, ben pek anlamam, daha önce de demiştim birkaç kez...

Ama bu forumla aynı anda ASY nette açılan topikte ve daha belki bir çok yerde hemen herkesin fikri GSın tek forvet ve Karan'la oynaması, sorunu onlara sorabilirsin mesela... Ben de sana sorayım, tek forvet ama Şükür'le oynayalım der misin?

Bu arada ben pek futbol izlemiyorum ama gencleşen takımla bu gidişattan gayet de memnunum. İkinci Denizli sendromunu yaşatabiliriz, o sebepten hiç de karamsar değilim. GS'ın kaybedeceği bir şey yok, ikincilik de başarıdır, ama öte yakada ikincilik zulümdür, ölümdür!

Benim isteğim hakkaniyetli takım kurulması. Son maçta Nonda sahaya şaşkın ördek gibi girdi ama gene sonlarda kendine pozisyon yaratıp şutunu da çekti. Niye forvet hattı kurulurken önce Hakan sonra gerisi diye diziliyor takım, ben böyle hissediyorum. Geçen yıl Kabze bu yıl Nonda ve daha önce bir çokları neden motivasyonlarını kaybedip takımdan ayrılmak zorunda kalıyorlar?

Daha önce GS'la gittiğim deplasmanda otobüsü, hiyerarşiyi, eskileri, ağır abileri falan da yazmıştım. Merak eden okur... İşte gruplaşma bir de malum Hoca çevresinde olunca hiç çekilmiyor. Belki o yüzden olayları abartıyor olabilirim. O sözde Hodja'nın sürekli adının geçmesi kanıma dokunuyor :twisted:
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Bir iki noktaya kendi adima aciklama getireyim.

1) Okan niye isteniyor sorulmus. Mert beni kurtarmis bir suru yazidan. Okan sakatliktan sonra geldiginden beri belli bir caba gosteriyor. Bunu goz ardi etmemek gerekiyor. Ilk macinda Denizli'ye kisacik boyuyla kafa golu atti. Gencler macinda yine kafasi direkte patladi. Trabzon macinda cok akilli bir vurus yapti. Tuna'nin bize iki gun once attiginin benzerini atiyordu. Tactan gol attiran da o. Surekli ceza sahasina giriyor, seken toplari tamamlamaya calisiyor. Diger arkadaslarimizin dedigi gibi orta sahadan hucuma ekstra bir adam katilmasi karsi takimin dengesini bozdugu icin onemli. Orta sahada da cok kotu oynamiyor, tecrubesiyle sogukkanli oynuyor. Ama tabii yas 35 olmus artik bir yere kadar. 90 dakikayi cikarmasina imkan yok.

Baris'in eksiklerini hepimiz biliyoruz. Cok kosuyor ama vuruslar, paslar sallapati. Yerini kaybediyor, adamini kaciriyor. Ciddi yerlerde faul yapiyor, rakibe avantaj veriyor, faul yapildiginda bir suru palavradan yerde yatmalar falan. Simdi dananin kuyrugu kismina geldik. Elimdeki tecrubeli deneyimsizden daha cok ise yariyorsa onun kullanirim. Tercih benim acimdan kolay. Okan herifi 2001 senesinde yaptigi ayibi biraz da kapatma istegiyle oynuyor, kimsenin gozunden kacmiyor. Son bir kac maci artik belki de. Ona bu sansi veririm.

2) Hasan iki tarafli kasik fitigi olmus. Ameliyat olmayi bekliyor. Ilk 11 cikmasina imkan yok. Olsa da oynatmam. Adam saatli bomba. Ne yapacagi belli degil. Son 15 dakikalarda belki kullaniriz bir ise yarayabilir diye tutuluyor. Aslina bakarsaniz o ameliyatlardan sonra seneye da hayir beklemeyin derim. Yas geldi 31-32, yollar ayrilirsa cok cok iyi olur GS icin . Sozlesmesi bitiyor mu bilmem.

3) Lincoln oynamasi gerekiyor bence. Ama orta sahanin gobeginde degil arkasinda en az 3 saglam defansif yonu kuvvetli arkadasi olarak ileri ucta. Top ona geldiginde tek vurusla kanatlara acsin, yuzunu dondugunde kaleye vursun, seken toplari Umit takip etsin, ara paslari atsin soldan sagdan bindiren orta saha oyuncularina. Ayrica onu cikarinca GS'da serbest vurus atabilecek bir oyuncu bile yok. "Lincoln mu Sabri mi vursun ceza sahasinin hemen disindaki duran topa" deyince is acikliga kavusuyor. GB macinda cektigi serbest vurusu, Sergen'den beri GS'da yapabilen yok. Lincoln hazir ritmini bulmaya calisirken son 4 hafta kesmenin bence ne mantigi var ne geregi var. Onemli olan dogru yerde takima en fazla yarari, en az zarari verecek yerde oynatmak.

4) Yukarda verdigim kadroda Lincoln yerine Nonda oynayamaz. Nonda orta sahada falan top aliyor ama orta saha oyuncusu degil. Gol sayilarindaki dusmenin belki de bir sebebi onun orta sahaya yakin oynatmaya calismakta. Kalli'nin tarzi 2 forvet 4'lu orta saha oynatinca elbet kalabalik rakiplere karsi forvetlerin geri gelmesi gerekiyor ki orta sahaya hakim olabilesin. Ben daha az forvet oynamayi isi orta saha oyuncularina birakmayi, toplu hucum etmeyi tercih ederim. Tek forvetli diziliste Nonda Umit'ten faydali olabilir, topu ayaginda tutup, orta sahanin ona yakinlasmasini saglamak acisindan. Onu da denemek lazim.

5) Yine yukardaki diziliste 4-3-3 gibi bir izlenim var ama gerektiginde Arda'nin sol beke yardim etmesini, topu sonuna kadar kovalamasini, yani takimin klasik 4-5-1 donmesini tercih ederim. Lincoln kimseyi kovalamasin, kendi yari alanina kadar gelip top cikarmasin. Okan - Ayhan - Topal - Arda yeterince iyiler bu konuda onlara biraksin o isi. Ama top ona geldiginde de bir seyler yapsin Alex gibi Sergen gibi Hagi gibi. Takim defansa cekildiginde veya mucadele klasik orta saha carpismasina donustugunde yani boyle olsun.

Code: Select all

M. Topal             Ayhan          

Okan                                       Arda

Lincoln      

Umit Karan 

Ozan Ersoy
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Ozan'ım bu belediye maçı senin.

Hakkını verelim.

teşekkürler..
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Birileri forumu takip ediyormu nedir anlayamadım :)

Rıdvan diyorki "Haftaya FB'nin çok rahat kazanacağını düşünüyordum ama şimdi şanslar eşit!".

Hay senin.. :)

Aslında bu sistemde tek forvet oynanınca, o tek forvete daha fazla yük düşüyormuş gibi bir izlenim oluşuyor ilk başta. Yani bulduğu pozisyonu atması gerekiyormuş gibi bir durum var ama tam tersine ne kadar çok forvetle oynarsanız, o forvetlerin gol atma mecburiyeti daha fazla. Çünkü ciddi risk alarak oynuyorsun ve pozisyonları değerlendiremezsen faturası ağır olabilir.
Post Reply