Fak Fuk Fon

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Murat Kara

Fak Fuk Fon

Post by Murat Kara »

Bugunku haber cok ilginc. Eminim burada GS'ye uygulanan bu kiyagin analizini toplumsal acidan yapacak cok adam var. Ozelikle IMF'nin Turkiye uzerindeki hakimiyeti gozler onune serilmis. (Simdi ise AKP'yi vatan hainligi ile suclamaktalar o zaman iktidarda olan kesimler.)

Neyse benim dikkatimi ise bir detay cekti.

GS, 200-250 dolarlik pirlanta kapli rozetler uretiyormus en sikintili zamanlarinda. Bir de sikinti icersinde olmasalar ne olacak acaba? Kimlere gidiyor bu rozetler? Elbette asagida gidenlerden birisinin ismi var. GS, rusvet verme tezgahi kurmus belli ki boyle pahali hediyeleri uretip, bir kosede tutuyor. Bana Osmanli padisahlarina, baska ulkelerin hukumdarlarinin verdikleri hediyeleri hatirlatti ama hic olmazsa o zaman adamlarin ozuru vardi. Isin ucunda kelleyi mizrak ucuna taktirmak vardi.

Bir onceki baslikta GS'nin boyle konularda tecrubesi az belliki diye yazmistim. Geri aliyorum o lafi!

-----------------------

Milliyet-7 yıllık büyük sır

UEFA Kupası'nı aldıktan sonra büyük bir ekonomik krize giren Galatasaray'ın 2001 yılına ait önemli bir sırrı ortaya çıktı. Sarı kırmızılı ekibin o dönemki başkanı Mehmet Cansun, Galatasaray'ın IMF'nin onayiyla Fak Fun Fon'dan 5.5 milyon dolar aldığını söyledi.

Vatan Gazetesi'nden Tayfun Bayındır'ın haberine göre; UEFA ve Süper Kupa’yı kazanarak yönetmelik gereği ödülü hak eden ve 5.5 milyon dolar devlet yardımı alan G.Saray’a bu para FAK FUK FON diye bilinen Fakir ve Fukara Fonu’ndan verilmiş. Ödeme yapılması için ayrıca dönemin IMF temsilcisi Carlo Cotarelli’den de onay alınmış...İşte düne kadar perde arkasında kalan o dönemle ilgili detaylar...

BORÇLA DEPLASMANA
Yıl 2001... DSP, ANAP, MHP kolisyonu iktidarda. Bülent Ecevit 57. hükümetin başbakanı, Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli ise başbakan yardımcısı... Türkiye önce deprem, ardından da havada uçuşan Anayasa kitapçığı yüzünden ekonomik krizin tam göbeğinde. IMF bir kez daha Türkiye Ekonomisi’nin kontrolünü ele almış. Direksiyona da Turkiye Masası Şefi İtalyan Carlo Cotarelli’yi geçirmiş. Ülkenin tek tesellisi Galatasaray’ın önce UEFA ardından da Süper Kupayı kazanmış olması. Ne ilginçtir ki, toplumun bir kısmının sorunlarını unutturan G.Saray ekonomik sıkıntıyı en çok yaşayanların başında geliyor. Bırakın transfer taksitlerini futbolcuların SSK giderleri bile ödenemiyor, kulüp borçla deplasmana gidiyor...

HÜKÜMET TAMAM AMA...
Parasızlıktan kapıya kilit vurma durumuna gelen G.Saray ’Devlet Baba’nın kapısını çalıyor...UEFA’daki başarının karşılğında ekonomik destek talep ediyor. Ecevit, Yılmaz ve Bahçeli bu talebe sıcak bakıyorlar ve G.Saray’a her hangi bir fondan 5,5 milyon dolar aktarılmasını onaylıyorlar. Bakanlar Kurulu’da bu kararın altını imzalıyor. Ancak tüm fonlar o tarihte IMF’in kontrolünde olduğu için hükümet onaylı bu karar hayata geçirilemiyor. G.Saray Başkanı Faruk Süren ile Başkan Yardımcısı Mehmet Cansun, Mesut Yılmaz ile yaptıkları görüşme sonunda işin IMF’in Turkiye Masasi Şefi İtalyan Carlo Cotarelli’de bittiğini öğreniyorlar.

ERTESİ GÜN ÖDENDİ
Olayın 1 numaralı kahramanı Mehmet Cansun şöyle anlatıyor: “Çok sıkıntılı bir dönemdi. Büyük başarı elde etmiştik ama ekonomik sıkıntı had safhadaydı. Hükümetimizden yardım talep ettik. O sıralar sayın Bülent Ecevit başbakandı. Ve ülkeyi koalisyon ile idare ediyordu. Talebimize hem sayın Ecevit, hem de yardımcıları Mesut Yılmaz ile Devlet Bahçeli onay verdi. Ama bu onaya karşın para bir türlü hesaba yatmıyordu. Araştırdık IMF temsilcisi Cotarelli tüm fonların kontrolünü eline almış o nedenle para çıkmıyormuş. Ben de bunun üzerine Ankara’ya gittim. Saat 23.30 ya da 24.00 civarıydı. Ne iznim vardı ne de randevum. Kapıyı çaldım, Cotarelli açtı. Hemen kapıda kendimi tanıttım. (Sizi tanıyorum) diyip beni içeri aldı. Çantamdaki dosyayı verip durumu anlattım. Bir de üzeri pırlanta parçalarıyla süslü G.Saray rozeti hediye ettim. 200-250 dolar cıvarında bir rozetti. Sayın Cotarelli yazıyı imzaladı. Ertesi gün de para hesabımıza yattı. Tanıtma Fonu’nda para kalmadığı için ödemeyi Fak Fuk Fon’dan yaptılar.”
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Sevgili Murat,

Olayin aslini biliyorum, iki uc kere yakinlarindan dinledim. Bir araba yalan var bu hikayede. Fak Fuk Fon, IMF karisirilmasi basta olmak uzere. Imzalar toplandigi dogru, imzalar alindiktan sonra da is bitti (ama IMF imzasi falan yok).

Zaten neden karistirildiklarini anlamak cok kolay: Depremzedelerin parasina el uzatmaktan utanmayan GS, fakir fukara fonundan da para almis (abi bu adamlar ne ahlaksiz, inanamiyorum, en buyuk, harika ahlakli bizim takim, biz ne ahlakliyiz beah), iki vatani Fransiz General Dumoulin midir nedir ona satmaya calisan GSlilardan ne beklenir, IMF'den de icazet alirlar (IMF'nin Turkiye'de neleri temsil ettigi dusunulurse GS'i bunlara baglamaktan daha hos ne olabilir?), arada Mesut Yilmaz'i da kat, bir de GSli temiz bir kiza asik ama sonunda onunla evlenmektense kendini jiletle kesen rakip taraftarin oykusunu katsan bundan bir cok taraftara bir ay masturbasyon malzemesi cikar.

Ben tekrar hatirlatayim unutanlar icin:

Bunu yayinlayanlar Haluk Ulusoy'un GS baskani olmak istedigini dair yapmadigi bir roportaji uyduran, GS'in Guney Afrika'da calisan bir hoca ile gorustugunu uydurma yazan, bu arada Eto'o ve Ronaldinho'yu FB'ye getiren gazeteler.

Adamlar daha cok bayan kesimin ragbet ettigi pembe dizilerin erkek muadilini yaziyor. Millet okuyup fantazilerini gerceklestirip mutlu oluyor.

Yukaridaki haber de boyle. Birazcik dogru bir sey duyulup ustune masa basinda bir suru yalan eklenmis. Biri arastirsa bu Italyan ismin uydurma oldugunu falan dahi bulabilir. Dogruysa da zaten haberi yazana En Iyi Arastirmaci Gazeteci odulu falan verirler, aralarinda abi adam haber uydururken internetten isim de aliyormus, breh breh breh falan diye.

Fazla dikkate alma. Hatta sana bir yontem onereyim: boyle bir haber gorunce ortalama futbol seyircisini rakibi hakkinda sehvetten agzi kopurecek hale hangi ayrintilar getirir? bu soruyu sorunca haberin uydurma kisimlarini rahatca bulabildigini goreceksin.

Ali
Ozgur Huseyinoglu

Re: Fak Fuk Fon

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Milliyet-7 yıllık büyük sır
...
Vatan Gazetesi'nden Tayfun Bayındır'ın haberine göre
Bizimkiler blof yapmiyorlarmis herhalde. Haydi, hep beraber: Canimiza degsin, ohhhhh! :)
Resmi Site wrote:Zorunlu Açıklama
...
3 Nisan 2008 tarihinde Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Yiğit Şardan ve İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Bil'in düzenlediği basın toplantısında; bu tarihten itibaren kulübümüz hakkında gerçek dışı haber üretenlere, hakaret içeren ve küçük düşürücü yorum yapanlara bazı yaptırımlar uygulanacağı ifade edilmiştir. Yönetim Kurulu’nun 15 Nisan 2007 tarihinde yaptığı toplantıda alınan karar gereği, hangi amaca hizmet ettiği açık seçik belli olan bu haberi üreten Vatan Gazetesi’ne Galatasaray Spor Kulübü’nün tüm kapılarının kapandığı kararını kamuoyuyla paylaşmak isteriz.
Hazir baslamisken kapi kapamaya, bu pacavra haberin degerini bildigi halde tekrar pisirip ortaya getiren Basinda Guven'e de ayni tarifeyi uygulasalardi, daha da guzel olurdu ya... Bir dahaki sefere artik...
Özgür
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

BU VATAN kadar ŞEREFSİZ HAYSİYETSİZ bir gazete yok, olamazda!

Gazete falan değil, bunlar köpek sürüsü! O yazıları yazanında yayınlayanında Allah belasını versin! Lanet olsun topuna!

Ben bu kanı-bozuklarla aynı milliyete mensup olduğuma inanamıyorum.
Fener'de Necati korkusu!

gazetevatan.com

Ligin son 4 haftasına girilirken şampiyonluk yolunda taraflar her türlü ayrıntıyı göz önünde bulunduruyor. Maçların aynı gün ve aynı saatte oynanmasının dışında hakem hataları olmaması adına yoğun çaba sarfediliyor. Kulüpler ve taraftarlar haksız bir kazançla şampiyon olmak istemezken, F.Bahçe taraftarları kulübe faks çekerek, eski G.Saraylı futbolcu Necati konusunda dikkatli olunmasını istediler.
Bu fakslarda "Ocak ayında Necati Futbol Ekstra Dergisi'ne verdiği demeç sayfa sayfa yazılmıştı" diyen taraftarlar, üzeri çizilen bazı cümleler için uyarılarda bulunarak şu cümleleri kullandılar.

Nacati'nin Ocak ayında bu dergiye verdiği röportajda "Ben G.Saray'dan ayrılmadım. Koparıldım. Ama mutlaka bir gün G.Saray'a döneceğim. Ankaraspor formasıyla Sivas maçında attığım gol ile sevdalım G.Saray'ın şampiyonluk yolundaki rakibine darbe vurmuş oldum. Bu da beni mutlu etti" sözlerine yer vermişti.
İlk yarı Ankaraspor'da oynayan Necati'nin bu röhortajından alıntı bölümü kulübe geçen taraftarlar "Aman sevgili yöneticilerimiz. Dikkatli olun. Bu düşünceleri taşıyan Necati, şimdi İstanbul BŞ'de. Bu hafta da G.Saray'la maçları var. O zaman Sivas'a attığı gole sevinen ve bunu açık açık dile getiren Necati, şimdi rakibi olduğu G.Saray'a gol atmamak için mi oynayacak? G.Saray'ın şampiyon olması için bu sefer İstanbul BŞ'de ayaklarına pranga mı vuracak? Herkesin bu konuda dikkatli olması lazım" diyerek uyarılarda bulundular. Taraftarların bu uyarısını göz önünde bulunduran yönetimin nasıl bir davranış biçimi sergileyeceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Taraftarlar ayrıca adı sürekli G.Saray teknik direktörlüğü için anılan Abdullah Avcı'nın da takımı bu maça nasıl bir taktikle hazırlayacağını da merak ettiklerini dile getirdiler. Ve bu maçın mutlaka gözlem altında tutulması gerektiğini, yönetimin bu konuda tetikte olması gerektiğini vurguladıkları öğrenildi.

Bu haberi yapan adam gazeteci mi? Bunu yayınlayan paçavra gazete mi?

Milliyet'i falan geçti bunlar!

O haberleri yapanada, yaptıranada, yayınlayanada lanet olsun, Allah'ından bulsun, daha ne diyim?
Salih Bora

Post by Salih Bora »

Dedim ya İsmail, son çırpınışlar.
Derbi maçına kadar ellerinden geleni yaptılar yaptılar, ondan sonra isteseler bile geçti Bor'un pazarı.
Akıllarınca Necati'yi kışkırtıyorlar. Bir de Abdullah Hoca'yı.
Pazar günü Belediye'yi yenersek asıl sen o zaman gör bunları. Ortalığı yıkacaklar.
Ama nafile.
Fener'i yendiğimiz vakit ikinci 14 Mayıs şokunu yaşayacaklar.
İşin ilginci şu... O meşhur Denizli maçıyla ilgili şaibe yaratmaya çalışıyorlar. Yok teşvik primi almış da... Aradan birkaç yıl geçip detaylar unutulduğunda kafaları karıştırmak daha kolaydır.
Ama bunların sonu kötü.
Eray Tunç

Post by Eray Tunç »

16.04.2008 18:01
Zorunlu Açıklama

15 Nisan 2008 tarihinde Vatan Gazetesi'nde yayınlanan "Galatasaray'a Fukara Yardımı" başlıklı haberde, 7 yıl önce yaşanmış bir olayı art niyetli bir tavırla kaleme alıp bugün gündeme getirmenin asıl amacının Galatasaray Spor Kulübü’nü aşağılamak, muhtaç bir kulüp gibi göstermek olduğu aşikardır.

2007-2008 sezonunun son 4 haftasına girilirken şampiyonluk yolunda tek yürek olan camiamızın konsantrasyonunu bozmaya yönelik bu gerçek dışı haberin hangi amaç uğruna yapıldığı kamuoyunun takdirindedir.

2000 yılında Türk futbol tarihinin uluslararası alanda yaşadığı en büyük başarılar olan UEFA Kupası ve Süper Kupa'nın Galatasaray tarafından kazanılması sonrasında; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin kulübümüze layık gördüğü ödülün kaynağını, Galatasaray Spor Kulübü'nün sorgulama ehliyeti yoktur. Söz konusu ödül, 21 Nisan 2001 tarihinde çıkartılan 608 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereği Geliştirme ve Destekleme Fonu tarafından “Devlet Ödülü” adı altında uluslararası alanda sportif başarılar için verilen altının, Türk Lirası'na çevrilmiş karşılığı olup; Gençlik Spor Genel Müdürlüğü tarafından kulübümüze takdim edilmiştir.

Söz konusu haberde Galatasaray Spor Kulübü eski Başkanı Mehmet Cansun'un ifadeleri ise çarpıtılarak kamuoyuna aktarılmıştır. Sayın Mehmet Cansun, Galatasaray Spor Kulübü'nün bu ödüle layık görüldüğünü, ancak ödülün kaynağı konusunda bir bilgisi olmadığını ifade etmiştir.

3 Nisan 2008 tarihinde Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Yiğit Şardan ve İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Bil'in düzenlediği basın toplantısında; bu tarihten itibaren kulübümüz hakkında gerçek dışı haber üretenlere, hakaret içeren ve küçük düşürücü yorum yapanlara bazı yaptırımlar uygulanacağı ifade edilmiştir. Yönetim Kurulu’nun 15 Nisan 2007 tarihinde yaptığı toplantıda alınan karar gereği, hangi amaca hizmet ettiği açık seçik belli olan bu haberi üreten Vatan Gazetesi’ne Galatasaray Spor Kulübü’nün tüm kapılarının kapandığı kararını kamuoyuyla paylaşmak isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Galatasaray Spor Kulübü
http://www.galatasaray.org/kulup/haber/860.php
Kulübe gazetecilerin sokulmaması kararını yerinde bulmakla birlikte bunun 2 Hafta, 1 Ay gibi bir standarda oturması gerektiğini düşünüyorum. Hatta önce ihtar verilebilir. Kulüpten kimsenin belirli bir süre için söz konusu kuruluşlara mülakat vermemesi de sağlanabilir.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ali Gursel wrote:Zaten neden karistirildiklarini anlamak cok kolay
Sevgili Ali, tesekkurler extra bilgiler icin.

Bence cok kolay degil. Ilginc olan Cansun agzindan aktardiklari benim icin. Genelde desteksiz attiklarinda bu yola bas vurmuyorlar. O nedenle tirnak icindekileri dogru olarak kabul ediyorum.

O durumda bu pirlantali rozet olayi dogru olabilir. Belki sen bunun da detayini biliyorsundur. Simdi denebilir ki, yapma yahu is cevrelerinde 200-300 dolarin lafi bile olmaz. Milyonlar donuyor, denebilir. Elbette bunu hepimiz biliyoruz. Ama bilmek baska sey kabullenmek baska. Eger GS hem boyle yollara basvururken bir de bunu orta yerde maharetmis gibi anlatacak adamlarin eline dustuyse, o zaman citanin ne kadar asagilara indigini gormek gerekir. Yine o zaman AY daha da civigini yapinca, soyleyecek laf bulmak zor olur.

Yok haberin bu tirnakli kismi da yalansa ve sirf GS'yi yipratmak icin boyle yalanlari etrafa yaymak gerekiyorsa, o zaman benim kafam karisiyor. GS, UEFA kupasini aldigi zaman bile bu kadar korkutmamisti anti-GS medyasini. Simdi su salla-pati haliyle mi korkutuyor?

Hatta o zamanlar arada bir denge olsun, GS cok one gecmesin diye yapilan yayinlar hatirliyorum. Daha dogrusu yapilan yayinlarin bu sekilde yorumlandigini hatirliyorum. Yani Turk medyasi, rekabet olsun da haber ciksin diye bir denge yaratma pesinde deniyordu. Su anda FB one gecti. O zaman medyanin FB'ye giydirmesi gerekmiyor mu?

Bu eski mantik! Buna gore mantik disi bir olaya sahit oluyoruz o zaman. Yeni mantik ise FB'nin butun kosebaslarini ele gecirdigi ve o nedenle bir dugmeye basinca Yildiz Savaslari filmindeki gibi rakibin gozune isin sikabildigi seklinde (zaten stadyumda da kaleciye sikmislardi). O zaman zaten rekabet bitmis demektir.

Ya eski mantik yanlis, ya da yeni mantik yanlis. Her ikisi birden olmaz. Yeni mantik yanlis ise o zaman neden fol yok yumurta yok iken boyle bir haber cikmakta. Bu haber dogru olsa skandal niteliginde bir haber. Yani GS'ye cok buyuk hasar verebilecek kapsitede. Bu tur seyler halkin kafasina derin harflerle yazilan seyler. Eger GS'den bir ses seda cikmaz ise bu konuda ben haberde dogruluk payi oldugunu dusunmeye devam ederim. Normal kosullarda GS yonetiminin ortaligi velveleye vermesi lazim bu haber yanlis ise (bugun daha gazetelere bakmadim, belki de vermislerdir).
Ozgur Huseyinoglu

Murat Kara wrote:Eger GS'den bir ses seda cikmaz ise bu konuda ben haberde dogruluk payi oldugunu dusunmeye devam ederim. Normal kosullarda GS yonetiminin ortaligi velveleye vermesi lazim bu haber yanlis ise (bugun daha gazetelere bakmadim, belki de vermislerdir).
Hocam, senin yazindan 4 yazi yukari cikiyorsun benim resmi siteden bu konuda yaptigim alintiyi, 1 yazi yukari cikiyorsun, Eray Hocam'in o resmi site duyurusunun tamamini astigini goruyorsun.... ama, ya da goremiyorsun bir sekilde... Cengiz Hocam'i suclardim tembellik yapiyor, forumu dikkatli okumuyor diye ama, bizim yazdiklarimiza bascavus essegi muamelesi yapmasan daha iyi olurdu sanki, ha?
Özgür
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ozgur Huseyinoglu wrote:bizim yazdiklarimiza bascavus essegi muamelesi yapmasan daha iyi olurdu sanki, ha?
Eray'in yazisi benimki ile ayni anda asilmis. Onun icin gormedim. Senin yazinda da linke dikkat etmemisim. Senin alinti yaptigin kisimin ise bu konuyla ilgili oldugunu gosteren bir sey yok. Dikkatlice bir bak yazdiklarina.

Ben genelde sabah kalkinca bakiyorum foruma ve yanit yaziyorum ise gitmeden once. Is saatlerinde pek bakamiyorum. O nedenle gazeteleri ve tum basliklari okumadan yazmis oluyorum. Eger aksama kadar beklersem konular gecip gitmis oluyor saat farki nedeniyle.

Benim icin temel sorun zaman sorunu diyebilirim ama elbette bu bir ozur degil. Buraya saatlerini ayirarak, ozen gostererek yazan bir cok kisi var. O nedenle benim yaptigimi saygisizlik olarak gormen dogal. Ama benim amacim saygisizlik yapmak degil. Tersine elimden geldigince foruma katkida bulunmak.

Eger bu katkinin zarara donustugunu hissedersem birakirim yazmayi. Senin azarlamana gerek yok yani!

* * *

Konuya geri donersek: Neden Cansun'un ne dedigini kelimesi kelimesine yazmamislar bu aciklamada? Baska turlu laf salatasina donuyor is.

Bu tur durumlarda tehdit etmekten cok rezil etmek onemlidir karsindakini. Ben bu aciklamada rezil etmekten cok tehdit etme gordum. Yani biz koskoca GS'yiz, bizim lafimiza inanmiyormusunuza getiriliyor olay.

Tamam bu da bir savunma bicimi ama "koskoca GS isen" o zaman tut eli yuzu duzgun bir avukat, Vatan gazetesinin emdigi sutu burnundan getirsin. Bu forumdaki avukatlara danissa yeter yahu!

Bunu yapmiyorsan ve Ribery olayindaki gibi bize inanin iste olayin asli budur diyorsan, guldurursun kendine milleti sadece. Kimisi kahkaha ile guler, kimisi sadece gulumser ama olay kapanmaz ve atilan camur yapistigi ile kalir.
Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Murat Kara wrote:GS, UEFA kupasini aldigi zaman bile bu kadar korkutmamisti anti-GS medyasini. Simdi su salla-pati haliyle mi korkutuyor?
GS'ın daha düşük bütçeyle neredeyse yabancısız oynayarak, FBye kafa tutabilmesi, hakkaniyetsiz saha kapama cezalarına karşın lider kalması, hocasız yönetimsiz yoluna devam etmesi vs vs Bir de Riva ve yeni stad sonrasını hayal edelim. Feldkamp tarafından tekrar disipline edilen takımın kaldığı yerden hem içerde hem dışarıda devam edeceğini tahmin etmek için müneccim olmasına gerek yok malum çevrelerin, o yüzden "bu" halimizden korkuyorlar. İkinci Denizli sendromunu Aziz amcalarının bünyesinin kaldıramamasından korkuyorlar. Mazallah kendisine birşey olursa bu satılmış kalemler ne yap(z)ar?

Ben olayı gayet iyi biliyordum, hatta tek cümle ile "ilgili dönemde bir takımın böyle üst düzey bir başarısının emsali olmadığından bu konuda yönetmelik de olmadığını, GS'ın yeni hazırlanacak yönetmelik doğrultusunda yardımı aldığını falan yazacaktım" ama çok da önemsemedim. Bu kadar yalan haberi her gün okuyoruz her birine cevap yazamayız. Garip olan yaşını başını almış epeydir bu forumu okuyan insanların böyle haberleri buraya taşıması!

Külübün cevabını ve kararını beğendim. Kalıcı olmasını dilerim. Mümkünse Türk Spor Basınında GS düşmanlığının öncüsü Doğan grubuna da haddinin gerektiğinde bildirilmesini isterim! Sitemizin Doğan tahakkümünden çıkması ilk adımdır, belki ikincisi de yönetimdeki yeni arkadaşımızdır.

Doğan grubunun geçmişi kirlidir. AIG'den fazla teklif verip sportif hissesi almaya kalkmış, olmayınca ona göre haber yapmaya başlamışlardı. Genel yayın anlayışları da patronlarının ticari şirket politikalarına köpeklik etmek üzerineydi. Taa ki iktidar partisi onların silahıyla onları susturana kadar: ŞANTAJ! Malum Dışbank'a çıkarılan borçlar, Petrol ofisine kesilen cezalar sonrası Çölaşan'ın istifa ettirilmesine tekabül eder.

Geldiğimiz noktaya dikkat: Doğan medya devi reel sektörde olduğundan, hükümet de başbakan ve bakanların ama gizli, ama çocukları üzerinden ticaret yapmasından dolayı yanlı hareket etmek zorundalar. İşte bu pis ortamda oyunu onların kurallarıyla oynayan FBnin arka çıkılması, sponsor kıyakları, rakiplerinin biçilmesi ve haklarında yalan haber yapılması o kadar doğal geliyor ki bana...

"Tak tak"
Co: Kim o?
Ca: Mehmetlerden Cansun olanı!
Co: O sizi tanıyorum buyrun...
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Sevgili Murat,

Suphelerine temel olan iki varsayimindan biri gercekle tamamen tezat icinde. Adamlar tirnak icinde yazinca uydurmuyor falan derken yaniliyorsun. Daha gecen gun Ulusoy'un agzindan tamami tirnak roportaj yayinladilar adam ertesi gun cikti ben boyle bir roportaj vermedim, kimseye boyle seyler soylemedim, yasal haklarmi kullanacagim dedi. Zaten bu kadar rahat yalan haber yazan insanlarin neden tirnak kullaninca kendilerini dogruyu soylemek zorunda hissedecegi de bana muamma. Adamlar yalanci yahu, tirnakla da tirnaksiz da.

Digeri ise bu haberlerin kaynaginin GS'dan korkma ya da GS'in durumunun iyi olmasi falan varsayimi (bu da bizim fantazimiz). Bence bu da yanlis. GS'dan korkan falan yok ama rakip taraftarin bir kesimine malzeme ihtiyaci var: CL bitti, Avram Grant'in dun antremanda cok endiseli oldugunun gozlenildiginin ogrenildiginin soylendigi ogrenilir gibi oldu ve yakin arkadaslarina "FB dunyanin en iyi klubu, korkarim elenecegiz" dedigi ogrenildi tipi haber yapma firsati kalmadi. Herkes annemizin ligine dondu, amanin orada da ne var, eski tanidik, depremzede hakki yiyen, memleketi Fransizlara satan, oyunculari penalti icin kendilerini yere atip IBB'ye giden (bu arada yere atmadan sikayetciyiz, ilahlarimiz Selcuk Yula ve Deivid) eski dostum kertenkele. Arada tabii ki bildik Ronaldinho, Ruud van Nistelrooy ve Kaka seneye FB'de haberleri.

Bu haberler bu yuzden cikiyor, kimse GS korktugundan falan degil, bir kesimden talep var, arz derhal geliyor. Cok da aci olsa bunlari okuyarak derin tatmin duyan insan gruplari var (ha, sadece bir takimin taraftari icinde degil, her takimda).

Zaten Murat, neden bir gazete 2008 yilinda 2000de olmus bir olay ile ilgili haber yapar, ya olay cok onemlidir ve de bugune kadar bilinmeyen bir ve onemli bir ayrinti ortaya cikmistir ya da habercilikle ilgisi olmayan bir sebep vardir. GS o donem bence cok hatali bir sekilde devlet yardimi aldi (yazilan sebeplerden degildi hata ama olsun, yine de yanlsiti), bu tanitim fonu degil de FAk Fuk Fon olsa gercekten bunun haber degeri var mi sence? Ya da bir IMF temsilcisinin cidden bir ulkenin harcamalarina kalem kalem imza atacagina inaniyor musun?

Yazilanlar yalan, bence metin cozumlemesi ile kendini yorma. Gazetelerdeki tum haberleri yalan farzet, dogrulugu ispat edilene kadar. O zaman da yanlislik olmustur farzet.

Ali
Last edited by Ali Gursel on Thu Apr 17, 2008 10:30 am, edited 1 time in total.
Ozgur Huseyinoglu

Murat Kara wrote:Eray'in yazisi benimki ile ayni anda asilmis. Onun icin gormedim. Senin yazinda da linke dikkat etmemisim. Senin alinti yaptigin kisimin ise bu konuyla ilgili oldugunu gosteren bir sey yok. Dikkatlice bir bak yazdiklarina.
Yazilarinizin o kadar yakin zamanda asildiginin farkina varmamistim yazarken, onu da ornek vermis oldugum icin pardon. Ama, yazdiklarimda, senin yazindaki Milliyet ve Vatan referanslarini verdikten sonra, resmi sitenin haberinde yazilan yonetimin (pacavranin asil kaynagi olan) Vatan'a yaptirim uygulayacak olmasindan, olay anlasilir varsaymistim (Ozellikle de Ali Hocam'in yazinin icerigine hic dokunmadan, sadece Milliyet'in rezilliklerini vurgulayan yazisindan sonra). Okuma kolayligi acisindan, pacavranin yalanlanma detaylarini esgecmistim, yanilmisim anlasilan...
Eger bu katkinin zarara donustugunu hissedersem birakirim yazmayi. Senin azarlamana gerek yok yani!
"Azarlamak", hele de boylesi bir ortamda benim uslubum hic degil. Senin de bahsettigin gibi, biraz daha dikkatli, saygili olmaya cagri, olunmadigi icin gucenme vardi desek, daha dogru bir degerlendirme olur benim yazdiklarim icin, yanlis anlasilmaya...

Osman Kiciman wrote:Sitemizin Doğan tahakkümünden çıkması ilk adımdır, belki ikincisi de yönetimdeki yeni arkadaşımızdır.
Konuyu biraz carptirmis olacagim ama, gecen gun elestiriler yapilirken, ben farketmemistim bu ayrintiyi, sadece gorsel/estetik farkliliklar yapildi sanmistim, simdi boyle yazilinca farkettim. Bilimum ilgisiz ve de gereksiz "e-kolay", ve de kaynak kodundan gorulebilen "Dogan-Online (DOL)" referanslari filan yokolmus. Bu da + puan benim acimdan resmi sitenin yeni dizayni icin...
Özgür
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Osman Kiciman wrote:Garip olan yaşını başını almış epeydir bu forumu okuyan insanların böyle haberleri buraya taşıması!
Yaziyi buraya almamin nedeni pirlanta tozlari idi. Hala bir yanit gelmedi o konuda. Sadece 'sacma sapan seyler bunlar' diye bir yanki geldi. Siz Fak Fuk Fon tarafina takilmissiniz ben de buna takildim. (Sonucta bir yardim alma var mi var. O cesmeden degil, bu cesmeden vermisler, ne farkeder. Suyun kaynagi belli.)

Boyle pirlantali filan seyler oluyorsa o zaman GS'yi savunan herkese sorarlar 'sana kac tane verdiler' diye.
Ali Gursel wrote:Adamlar tirnak icinde yazinca uydurmuyor falan derken yaniliyorsun.
Bir genelleme bu sonucta. Elbette tam dogrusunu arastirmak kolay degil. Klube yakin olmak lazim en azindan. Ama senin de verdigin ornek gibi cok daha nadir oluyor tirnakli yalanlar cunku yasal hak hukuk devreye girme olasiligi daha fazla.
Ali Gursel wrote:Zaten bu kadar rahat yalan haber yazan insanlarin neden tirnak kullaninca kendilerini dogruyu soylemek zorunda hissedecegi de bana muamma. Adamlar yalanci yahu, tirnakla da tirnaksiz da.
Boyle bir sey kastedmedim ben. Diger bir baslikta yalani yazan kucuk adamla, ona yazdiran arasindaki farki belirtmeye calismistim. Boyle anlasilmis demek ki.
Ali Gursel wrote:Digeri ise bu haberlerin kaynaginin GS'dan korkma ya da GS'in durumunun iyi olmasi falan varsayimi (bu da bizim fantazimiz).
Eyvallah!
Ali Gursel wrote:Zaten Murat, neden bir gazete 2008 yilinda 2000de olmus bir olay ile ilgili haber yapar, ya olay cok onemlidir ve de bugune kadar bilinmeyen bir ve onemli bir ayrinti ortaya cikmistir ya da habercilikle ilgisi olmayan bir sebep vardir.
Ya da camur at izi kalir diyorlar bu ise. Ama camura maruz kalanin gorevi o camuru en etkili sekilde temizlemektir. Bu bir camurdur demekle kurtulunmaz.
Ali Gursel wrote:GS o donem bence cok hatali bir sekilde devlet yardimi aldi
Eyvallah!
Ali Gursel wrote:Ya da bir IMF temsilcisinin cidden bir ulkenin harcamalarina kalem kalem imza atacagina inaniyor musun?
Hem de nasil. Daha gecende Bush sapkasini onune alarak gitti Arap seyhlerinden para dilendi (vermediler ama). IMF'nin Turk basbakanina tuvalete gitmesi icin izin verme senaryosu tamamen inanilabilir bir senaryo.
Ali Gursel wrote:bence metin cozumlemesi ile kendini yorma.
Cok yorulmuyorum acikcasi. Cok da kazik degil :)
Ozgur Huseyinoglu wrote:"Azarlamak", hele de boylesi bir ortamda benim uslubum hic degil.
Biliyorum.
Ozgur Al

Post by Ozgur Al »

uzerinden gecmis 8 sene..hala nelerle ugrasiyorlar..hergun vatan gazetesi aliyorum..Fenerbahce orjinli yazdiklarina katiliyorum.. ama biraz da Faruk Suren ve Mehmet Cansun devamli bu gazeteye konusuyorlar ve elestiriyorlar..Tamam kotu yonetiliyoruz ama bunun yeri gazete mansetleri degilki sonrada kalkip ozhan canaydinla falan yemege gidiyorlar.. gorevde kalmasi gerekir diyorlar..ben bir adama beceriksiz desem..bir daha o adamla yan yana gelmem valla..bu arada asagida bugun vatan da cikan yazi...Vatan in spor muduru yazmis
Ozgur Al

İbrahim Seten (Spor) iseten@gazetevatan.com 18.04.2008

Yeni yöneticilere..

HERŞEY 15 Nisan’daki ‘G.Saray’a Fukara Yardımı’ başlıklı haberimizle başladı, benim bildiğim kadarıyla.. G.Saray’ın eski başkanı Mehmet Cansun, arkadaşımız Tayfun Bayındır’a “2000’deki UEFA zaferinin ardından devletin vereceği 5 milyon $’lık ödülü, Fak-Fuk-Fon (Fakir Fukara Fonu)’dan aldıklarını” anlattı.. IMF’in o dönemki temsilcisi Cotarelli’nin adının da bol bol geçtiği, spor-siyaset ilişkisini ortaya koyan çarpıcı bir haberdi bize göre..

Neyse.. Haberin çıktığı gün, G.Saray yönetimi internetten açıklama yapıp mealen şunları öne sürdü:

“VATAN art niyetli, bunların amacı G.Saray’ı aşağılamak, muhtaç bir kulüp gibi göstermek... Bu gerçekdışı haberle, tek yürek olan camiamızın konsantrasyonunu bozmak istiyorlar... TC’nin kulübümüze layık gördüğü ödülün kaynağını sorgulama ehliyetimiz yoktur... Ayrıca Cansun’un ifadeleri çarpıtılmıştır. Cansun, ödülün kaynağı konusunda bir bilgisi olmadığını ifade etmiştir.. Hangi amaca hizmet ettiği belli olan bu haberleri üreten VATAN’a G.Saray’ın tüm kapıları kapanmıştır..”

Vay canına.. Doğruluğunu muhataplarının da kabul ettiği tek bir haberle ‘yeni’ yöneticiler bize Florya’yı yasaklıyordu.. Her kararları böyle keyfi belki de..

Ertesi gün Tayfun Bayındır yanımdan Mehmet Cansun’u arayıp “Sayın başkan, biz sizin hangi açıklamanızı çarpıtmışız?” diye sordu.. Cansun şunları söyledi: “Vallahi, ben kimseye öyle birşey söylemedim.. Zaten sizin haberi de görmedim.. Kulüpten arayıp, telefonda birşeyler söylediler, başlıktan şikayet ettiler.. Bu haberi niye koymayacaksınız ki? Benim sıkıntım yok sizinle.. Zaten parayı da FAK-FUK-FON’dan aldığımızı ortaya çıkarmışsınız..”

Yani biz Cansun’un ifadelerini çarpıtmamıştık..

‘Onlar’ kurnazlık yapıp Cansun’un ifadelerini bize karşı çarpıtmaya çalışmıştı, o kadar..

GAZETE olarak hiçbir kulübe normaldışı bir yakınlığımız veya uzaklığımız yok.. Sadece haberciyiz ve kaderimiz böyle belki de! Bu söylemi örnekleyelim:

6 Nisan’da Yıldırım Demirören ile Hasan Doğan arasındaki bir telefon konuşmasını yayınladık.. O konuşmada hakem Hakan Sivriservi için “satılmış, Aziz Yıldırım’ın tetikçisi” diyen Demirören ile buna müdahale etmeyen Doğan da bize bozuldu..

Ama haberi yalanlayamadılar..

15 Nisan’da “Erman Toroğlu ile Hıncal Uluç’a kim olduğumu göstereceğim” diyen F.Bahçeli Semih’in açıklamaları yine bu sayfalarda yer aldı.. F.Bahçe hoşlanmadı; Semih bizi yalanlamak zorunda kaldı, çünkü yalanlamasa yönetimden 5 bin $ ceza alacaktı.. F.Bahçeliler de bize kızgın yani..

Şimdi de tek haberle bizi ‘G.Saray’ın düşmanı’ yapmaya çalışanlar var.. Üstelik bunlar, son Canaydın döneminde yönetimi eleştiren haberlerimizi ayakta alkışlayıp, ‘Sizin gibi mangal yürekli gazeteci Türkiye’de niye yok?’ diye bizi övenler..

‘ONLAR’, “Bu haber yalan, bu parayı FAK-FUK-FON’dan almadık” diyemiyor.. Paranın kaynağını sorgulayamazlarmış.. Zaten sorguluyorlarsa da adres biz değiliz, eski başkanları Mehmet Cansun..

Faruk Süren onlara “Beceriksiz” diyor.. Bence boşuna dışarda hayâli düşman aramasınlar, sadece aynaya bakıp özeleştiri yapsınlar.. Bizi durup dururken G.Saray taraftarının önüne atmaya kalkmasınlar..

Olaylı F.Bahçe maçından önce 300 taraftarı toplayıp nutuk atanlar, kendi getirdikleri hocayı bitime 6 hafta kala gönderip takımı hocasız bırakanlar, kendi yöneticilerinin sporcularına Şeref Tribünü’nden bağıra çağıra küfretmesini görmek istemeyenler, günahlarını VATAN’ı kullanarak temizleyemezler..

Bu konuyu gereksiz uzatmayalım..

Bizim 103 yıllık G.Saray camiasına saygımız sonsuz.. G.Saray’la kavga etmek aklımızdan bile geçemez.. Ama camiayı arkalarına alıp kişisel savaşlarında kullanmaya çalışanlara, aynı saygıyı duymuyoruz..

Bizleri, ‘himayelerine’ aldıkları başkalarıyla karıştırmasınlar.. Ne büyük hata yaptıklarını bir gün anlarlar!
SUPER MARIO JARDEL
Bahri Unlu
Staff Member

Ne Lig maclari yayiniymis be. hersey mubah

Post by Bahri Unlu »

Bunlar hep ayni salak medya kafasi ile yapilan hikaye.
Olay digital yayin savaslarindan geciyor.
Dsmart'a buyuk yatirim yapti bunlar grupca. Sagli sollu saldirdilar Karamehmet'e olmadi.
Su siralarda yeni sezon icin Lig Tv nin elinden alinip maclar bizde diye reklamlara baslamalari gerekiyordu. Lig maclarini alma savasi.
Feneri ayarladilar da GS bi turlu tam destek vermedi hikayeden "biz fazla para verecez kuluplere" hkayesine.
Eger bu yaz Lig maclarini alamazlarsa batacak o Dsmart.
Milyar dolarlar yatirim yapti. kolay mi simdi.
bu da o hikaye. "Karamehmet'in Show Tv si TMSF ye gecti. AKS TV devlet mali sayilir.
Digiturk vergileri mac parasina mi yatiracak" haberleri de yakinda gelir.

Gazeteci iste kafasi basmaz. ne soylenirse onu yazar. topu ayni.
niye yaptirildigini o da bilmez yazar. he deyin gecin.
Gider merdiven altinda 3-5 tane seker ureteni kuyrugundan yakalar gosterir "iste halki zehirleyenler" diye.
ama reklam potansiyeli olan bi uretici varsa topu zehir tonlarca urun satsa canim cicim.
yersen...
* * *
Bahri Unlu
ISO 2000, UEFA ve Super Kupa $ampiyonu taraftari
Post Reply