TSL 30. / Galatasaray Trabzon 1-0 (Arda dk 50)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Ali ben Umit Karan bu macta iyi demedim. "Vuruyor" derkende genel anlamda konustum. Bugunku macta ki ornegi verirkende ikisinin arasindaki farktan bahsettim. Bende Hakan'in guzel goller attigi/oynadigi maclari seyrettim. Adam 100 tane top geliyor 10 tane atiyor. Umit bunun 20 tanesini gol yapiyor. Seneye Nonda kalirsa ve tabii Hakan abisi kadar maca cikarsa buraya yaziyorum ligi en az 15 gol ile bitirir. Hakan bu uzun kariyerinde hangi Avrupa takiminda yildiz statusunde top oynamis (dikkat et oynamis diyorum yedek demiyorum)? Bir soylesende bizde ogrensek.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Celal Gürcüoglu wrote:Ali ben Umit Karan bu macta iyi demedim. "Vuruyor" derkende genel anlamda konustum. Bugunku macta ki ornegi verirkende ikisinin arasindaki farktan bahsettim. Bende Hakan'in guzel goller attigi/oynadigi maclari seyrettim. Adam 100 tane top geliyor 10 tane atiyor. Umit bunun 20 tanesini gol yapiyor. Seneye Nonda kalirsa ve tabii Hakan abisi kadar maca cikarsa buraya yaziyorum ligi en az 15 gol ile bitirir. Hakan bu uzun kariyerinde hangi Avrupa takiminda yildiz statusunde top oynamis (dikkat et oynamis diyorum yedek demiyorum)? Bir soylesende bizde ogrensek.
Celal, ben de buna isaret ediyorum. Hakan'i bir vurusu ile degerlendirip Umit Karan'a genel bakmak neden? Hakan'a genel bak, Turkiye liglerinin, milli takimin Avrupa'da Turk takimlarinin gol krali.

Evet, cok haklisin, Umit daha yuksek gol yuzdeli, son vuruslari daha iyi bir oyuncu. Bu sezon genel olarak cok faydali oldu takima. Ben de tek bir forvetle oynayacak olsam Umit'i tercih ederim (ha, bak bunlari yazarken Umit'in Avrupa'da kariyeri falan gibi konulara da girmiyorum, luzum yok, maksat Umit'i karalamak degil, takima katkisini konusmak, luzumsuz rovesata askini saymazsak bence guven verici bu sene).

Diger adam yaslanmis, zaten iyi bir son vuruscu degildi, eskisi gibi degil eywallah. Ama kosup didiniyor, mucadele ediyor, arada bir sicrayip kafasini vuruyor, rakip defanslar icin hem onu hem Servet'i kafalarda marke etmek zor, bu arada biz begeniriz begenmeyiz bu durumu takimda bir lider rolu de var. Ha, Ali Sami Yen'i de Hakan Sukur diye inletebiliyor.

Simdi butun bunlari bir tarafa birakip Hakan futbolcu degil mi diyelim? Umit'i neden boyle karalamiyoruz? Nonda gecen hafta bir gol kacirdi, sene ben uyurken atariz. Kongolara gidip gec gelen, forma bulup bir suru mac hic bir sey oynamayan da o. Neden Nonda futbolcu degil muhabbetleri baslamiyor? Cunku iyi zamanlari oldu, ve de olacaktir.

Herkes takima kendince katkisini yapiyor. Inanin bana Nonda'yi ilk 11 cikarmak daha faydali diye dusunse hocalar cikarirlar. Cikardiklari da oldu, Hakan girdi 80de elinden geleni yapti (yillardir iddia edilenin tam aksine).

Su adami oynadigi ve oynamadigi oyun icin konusalim lutfen, her kotu sutta futbolculugunu sorgulamak icin degil. Hepsi kotu sut atiyor cunku, hepsinin kotu maci oluyor.

Tekrar edeyim Celal, bir nesil olarak cok guzel seyler yasadik GS ile. Butun bunlarin ortasinda olan adamin son maclarini izliyoruz GS formasi ile, butun olay bu. Hani gecmisini takdir etmek de mecburi degil, ama bu yasiyla sahada gosterdigi cabaya bari saygi gosterelim. Cok daha gencleri dahi cikip bir mac kayiplari oynarken (Umit dun, Nonda gecen hafta 80 dakika ne yaptilar da Hakan'a bu hirs yahu, sanki her hafta toplam uc cakiyor bu ikisi de, Hakan'a tahammul yok) Hakan da ciliz sut atsin, top ezsin biraz.

Ali
Celal Gürcüoglu

Bende diyorum ki Hakan hep boyleydi. Bir tek kafaya cikardi birde pres yapardi (cogu zaman gereksiz ama seyirciyi galyana getirip "Hakan Sukur" diye bagirtan pres). Ben bunca sene baska bir numarasini gormedim. Soyle aliyim cekiyim, geciyim, vuruyim. Bir tek Leeds macinda attigi golu hatirliyorum bu tip.

Ya bu adama calisti yillar yili bu takim. Kafayi kaldiran Hakan'i arardi, hala ariyor. Cunku adamin takimin ustunde acaip bir otoritesi var. Vermeyeni hasliyor masallah. Mesela bakti Sabri olmayacak onun tarafina gecti. Ben Hakan'i oldum olasi begenmedim. Iyi kotu bize yapmis olduklari icin tesekkur ederim o baska ama futbolu hala birakmiycam deyince ben korkuyorum Ali. Bu adami degil bir sene bir gun cekecek kadar tahammulum yok benim. Umit Avrupa'ya gitmedi veya gidemedi. Biraz varsayim olacak ama Hakan'dan iyi olacagi yuzde yuz bence.

Nonda bakti ki bu kulup acaip bir kulup. Hakan abisi takima hakim, o da ayni pozisyonda oynuyor. Adamda psikolojik olarak coktu. Ben olsam bende agzimla kus tutsam yaranamacagim bir ortamda motivasyonumu kaybederim. Nonda'da gram suc yok. Onu oynatmayanlar utansin.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Ali Gursel wrote:
Celal Gürcüoglu wrote:Ali ben Umit Karan bu macta iyi demedim. "Vuruyor" derkende genel anlamda konustum. Bugunku macta ki ornegi verirkende ikisinin arasindaki farktan bahsettim. Bende Hakan'in guzel goller attigi/oynadigi maclari seyrettim. Adam 100 tane top geliyor 10 tane atiyor. Umit bunun 20 tanesini gol yapiyor. Seneye Nonda kalirsa ve tabii Hakan abisi kadar maca cikarsa buraya yaziyorum ligi en az 15 gol ile bitirir. Hakan bu uzun kariyerinde hangi Avrupa takiminda yildiz statusunde top oynamis (dikkat et oynamis diyorum yedek demiyorum)? Bir soylesende bizde ogrensek.
Celal, ben de buna isaret ediyorum. Hakan'i bir vurusu ile degerlendirip Umit Karan'a genel bakmak neden? Hakan'a genel bak, Turkiye liglerinin, milli takimin Avrupa'da Turk takimlarinin gol krali.

Evet, cok haklisin, Umit daha yuksek gol yuzdeli, son vuruslari daha iyi bir oyuncu. Bu sezon genel olarak cok faydali oldu takima. Ben de tek bir forvetle oynayacak olsam Umit'i tercih ederim (ha, bak bunlari yazarken Umit'in Avrupa'da kariyeri falan gibi konulara da girmiyorum, luzum yok, maksat Umit'i karalamak degil, takima katkisini konusmak, luzumsuz rovesata askini saymazsak bence guven verici bu sene).

Diger adam yaslanmis, zaten iyi bir son vuruscu degildi, eskisi gibi degil eywallah. Ama kosup didiniyor, mucadele ediyor, arada bir sicrayip kafasini vuruyor, rakip defanslar icin hem onu hem Servet'i kafalarda marke etmek zor, bu arada biz begeniriz begenmeyiz bu durumu takimda bir lider rolu de var. Ha, Ali Sami Yen'i de Hakan Sukur diye inletebiliyor.

Simdi butun bunlari bir tarafa birakip Hakan futbolcu degil mi diyelim? Umit'i neden boyle karalamiyoruz? Nonda gecen hafta bir gol kacirdi, sene ben uyurken atariz. Kongolara gidip gec gelen, forma bulup bir suru mac hic bir sey oynamayan da o. Neden Nonda futbolcu degil muhabbetleri baslamiyor? Cunku iyi zamanlari oldu, ve de olacaktir.

Herkes takima kendince katkisini yapiyor. Inanin bana Nonda'yi ilk 11 cikarmak daha faydali diye dusunse hocalar cikarirlar. Cikardiklari da oldu, Hakan girdi 80de elinden geleni yapti (yillardir iddia edilenin tam aksine).

Su adami oynadigi ve oynamadigi oyun icin konusalim lutfen, her kotu sutta futbolculugunu sorgulamak icin degil. Hepsi kotu sut atiyor cunku, hepsinin kotu maci oluyor.

Tekrar edeyim Celal, bir nesil olarak cok guzel seyler yasadik GS ile. Butun bunlarin ortasinda olan adamin son maclarini izliyoruz GS formasi ile, butun olay bu. Hani gecmisini takdir etmek de mecburi degil, ama bu yasiyla sahada gosterdigi cabaya bari saygi gosterelim. Cok daha gencleri dahi cikip bir mac kayiplari oynarken (Umit dun, Nonda gecen hafta 80 dakika ne yaptilar da Hakan'a bu hirs yahu, sanki her hafta toplam uc cakiyor bu ikisi de, Hakan'a tahammul yok) Hakan da ciliz sut atsin, top ezsin biraz.

Ali
Aynen katılıyorum. Hakan'la ilgili konulara at gözlüğüyle bakmak saplantı haline gelmişse ne yaranamıyor Hakan.

Dünki maçın bir kısmını radyodan dinledim. TRT spikeri, Hakan sahada ayak basmadık yer bırakmadı diyor. Okuduğum yorumların çoğunda da genel kanı bu.

Hakan gol atmadıysa, - GS o maçta nasıl oynarsa oynasın- yerin dibine sokullmalıdır saplantısını anlamıyorum artık. Bu ne biçim bir hastalıktır.

Ayıptır yahu. GS'nin attığı gole bakan bir adam bile, Hakan'ın orda ne işe yaradığını anlar. Her maça mutlaka ilk 11'de çıkması gerektiğini düşündüğüm Karan nerdeydi o esnada? Nonda geçen hafta, Hakan'ın bu maçta oynadığı futbolun 10 da 1'ini oynadı mı?

Hakan, saplantı haline gelmiş, başkaca bir izahı yok bunun. O kadarki, bu takımın Hakan'la şampiyon olmasını bile istemeyecek olanlar vardır.
Celal Gürcüoglu

Ismail ben Hakan iyi oynadiginda "iyi oynadi bu mac veya cok mucadele etti" dedigim oldu. Ali de bilir. Bizi sampiyonluga kim tasirsa tasisin. Temmennim tum takim esit derecede faydali olsun ama eger Hakan'in faydasi en cok olacaksa olsun. Yeter ki sampiyon olalim.

Ben dunku macin ilk 15 dakikasinda olan bir kac harekettinden sonra konustum. Iyi mucadele etmis olabilir. Hakan hep iyi mucadele ediyor (bu is sadece kosmakla olsaydi Mehmet Yurdadon 10 tane Hakan ederdi) zaten ama en onemli olan gorevi gol atmayi bir turlu dogru durust beceremiyor. Ben Hakan Sukur'un haftalarca gol atamayip tum takimin ona gol attirmak icin bilmem neresini yirttigi yillarida cok iyi hatirliyorum. Ne kurbanlar kesilirdi Hakan gol atsin diye. Ne cabuk unuttunuz o yillari.
Celal Gürcüoglu

Gol orucu:

http://www.geyikmerkezi.com/hakan-sukur ... 14642.html

Cok eskiye gidemedim. Ozgur simdi cikarir bulur :)

Birde Eksi de birsey yazmislar "Gol orucu" altinda.

Buraya onu gecmek cok ayip olur.
Ali Kaya

Post by Ali Kaya »

Maçın ilk yarısını radyodan dinleyebildim. Takımın güzel bir oyun ortaya
koymuş olması en az galibiyet kadar önemli. Trabzon maçı en korktuğum
maçtı açıkçası. Hagi zamanında İstanbul'daki Trabzon maçını kaybedip
şampiyonlar liginden de olmuştuk.

Hakan konusunda artık söylenebilecek ekstra birşey kalmadığını
düşünüyorum. Bu konu biraz zevkler ve renkler meselesi gibi. Hakan son
vuruşları (çok) iyi olmayan bir forvet. Fakat birsürü iyi özelliği de var
(hava hakimiyeti, pres yapması ve mücadelesi gibi). Bazıları Jardel yada
Ümit gibi golcüleri daha çok sever. Bazılarıda Hakan tarzı forvet
oyuncularını daha çok tercih eder. Bence Hakan olayının özeti bu.

Fakat Hakan göz boyar, aslında kendisinde hiçbir numara yoktur ve takım
içindeki gücü sayesinde oynar derseniz bence biraz komik duruma
düşersiniz. Hakan daha 19-20 yaşlarında ve Bursa'da oynarken Milli
takıma Piontek tarafından çağrılmıştır. Daha sonra hem milli takımın
hemde Galatasaray'ın başına gelen birçok hoca ondan vazgeçmemiştir. Bu
adam herhalde birşeyler yapıyor ki teknik adamlar tarafından tercih
ediliyor. Herhalde 20 yaşlarında kelli felli hocaları etkileyecek kadar güçlü
bir adam değildi. Aslında Hakan o zamanlarda da şimdi oynadığı gibi
oynuyordu, mesela çok gol kaçırıyordu. Fakat hem milli takıma hemde
Galatasaray'a katkısı tartışılmaz.

Neyse lige dönersek, bugün Sivas'ın Kayseri'ye yenileceğini düşünüyorum.
Fenerbahçe'nin puan kaybetmesi zor ihtimal, fakat bu bizi açıkçası
ilgilendirmiyor. Sonuçta hedef 4 maçıda kazanıp şampiyon olmak. Sivas
bugün kaybederse şampiyonlar ligi için iyice rahatlamış olacağız.

Ali Kaya
BarisCakan

Post by BarisCakan »

Ya kızacaksınız heralde şimdi, herkes pek bir destek vermiş adama.

Hakan'ı 15 zenedir seyrettik, takım içindeki etkisinden pivot santrforluğuna herşey konuşuldu tartışıldı, ne Hakan'ın hakkını vermekte sıkıntım var, ne de yüzü eskidi diye yaş takıntısı yapıyorum.

Ama Hakan eski Hakan değil. Hatta olimpiyat stadı'nda oynadığımız sezonki Hakan bile değil. Sahada basmadık yer mi bırakmamış :lol:
Hakan yavaş, yetişemiyor seken toplara, karambollere. Maç içinde yaklaşık 10-15 dakika vasata yaklaşırsa Kral muhabbeti başlıyor zaten, artık en fazla bu kadar çıkıyor çünkü. Eee, son vuruş yok, "zaten hiç yoktu", e tamam biz de biliyoruz, peki kafayla en son ne zaman gol attı? Ya da şöyle diyeyim, onun kafasına sezon boyu şişirilen top sayısı ve bu yolla kazandığımız gol sayısı kaçtır? Pres mi? O 2003'te döndüğünde bile pek kalmamıştı. Artık hiç yok. O zaman niye bu kadar antrenörün hepsi oynattı diyeceksiniz. Gerets kesti kesti kesemedi. Feldkamp da. Hagi desen zaten 4 yıl olmuş artık, Ergün de ön libero oynuyordu yani... Yani bu Hakan tipi forveti sevmek, finisher forvet sevmek muhabbeti değil. Hakan artık Hakan değil muhabbeti olmalı.

Gitsin istediği yere, atsın gollerini, bassın bakalım heryere ayak da görelim. Mesela Sivas istemişti ya şakayla karışık, süper olur, gitsin bakalım ilk 11 oynayabiliyor mu Sivas'ta.

Hakan kraldır, candır, en önemlisi bizimdir, günahıyla sevabıyla herşeyini vermiştir. Hakan'la problemim yok, yedek olmasıyla da, takım içindeki forsuyla da. Ama Hakan'ın oyununa, futboluna lafım var. 10-12 maçta bir gol atması artık bittiği gerçeğini değiştirmez. Nonda'yla da karşılaştırayım. Şu an, daha doğrusu 1-2 aydır Nonda da bitik, tam olarak sebebini bilmiyoruz. Feldkamp, yönetim, gece hayatı, biri bazıları veya hepsi olabilir. Ama sezona bakınca Nonda en az 10 maç vasatın üstünde performans gösterdi. Hakan için bu rakam benim gözümde 3 filan. Aynı şekilde Nonda 2-3 maç silik oynayınca hiç kredisi kalmadı, Ağbi bazen bir mevsim siliniyor ama bitmiyor kredi mredi... Tamam kazanmıştır, yapmıştır, kraldır,... eskisi gibi oynasın 42sine kadar oynasın yahu bana ne!!! Ama çıkmıyor artık, Galatasaray formasına yetmiyor....
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

TRT'nin Bizim stadyum programinda naftalin kokan rengi benzi solmus maclarin gosterimesinin anlamini anlamak zor. Ne yapmaya calisiyorlar. Eskiden bu lig cok daha guzeldi filan mi? Birakiversinler bu sacmaligi. Gosterdikleri macta topun arkasinda ve onunde 10-15 kisi var. Mahalle macini hatirlatmanin anlami ne?
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Kazım Kanat bile "Takımı Hakan Şükür ve arkadaşları götürüyor" dedi be..

KAPAK OLSUN :D
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Yeri gelmisken.

Bu tartismanin ertelenmesi gerekiyor. Hakan Sukur, son 4 hafta sonuc ne olursa olsun, sezon sonunda mutlaka cidden taltif edilmeli.

Gidecekse, hakikaten Ali Gursel gibi, son maclarini oynayan bir emektara saygi duyularak bakilmali. Yok kalacaksa ve bu onumuzdeki sezona etki edecekse, 5 hafta sonra konusulmali.

Kalmasi veya gitmesi bundan sonra yonetimin karari ve onu o anda tartismak dogru. Ama bir doneme etki eden bazi oyunculari (Ergun, Hagi, Hasan Sas, Umit Davala gibi) tarihe yad ederek tesekkur etmeyi bilmemiz gerekiyor. Bu bir jubile mi olur, uluslararasi organizasyon mu bilmiyorum. Ama 2000 doneminde bize olaganustu seyler yasatan tum ekibe hala bir onurlandirma borcu var bu kulubun ve taraftarin.

Diger yandan ortada fiili bir gercek var. Son 4 haftadayiz, son macta seyirci de oyuncular da olaganustu moralli, gayretli ve inancliydilar. Isin teknik tarafinda ise, Hakan en az 3 gol hazirladi; 3 gol denemesi yapti. Ki artik buna da bakmamak gerekiyor. Sozun simdilik bitmesi lazim.

Susalim ve birakalim son 3 hafta Kezman, Recep, Appiah, Roberto Carlos tartisilsin. Brezilya cemaatinin hangi kapali kapilar ardinda kimin elini optugu :D bulunsun. Bizim basindir; ararsa bulur.
Ozgur Huseyinoglu

Re: TSL 30. / Galatasaray Trabzon 1-0 (Arda dk 50)

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Son guncellemeyi yapmis oldum mac bilgilerine. Ugur hala "GSGol" sayfa linkini asmadigi icin, bu sefer onun linki eksik kalmis oldu, ama golun FLV linki var.

Yeni resmi site duzenlemesiyle de maalesef bundan onceki linkler gume gitmis oldu... :(

Bu Milliyet ve Hurriyet'teki galerilerde hayli ortak resim oluyor. URL'leri siralica giden baska galeriler varsa ilginc mac resimlerini gecen, haber verin de onlari da eklemeye calisayim...
Image Image
Özgür
Can Ergun

Post by Can Ergun »

TS maçı hakkında,burda söylenenler dışında dikkat çekmek istediğim tek şey
kaleyi bulan şut sayıları GS:11 / TS:1 .

Sabri'nin direğin 20 cm dibinden dışarı çıkan,Okan'ın üst filelerde kalan pozisyonları da bu sayının dışında.Sonuçta 1 gol oldu ancak,bu takımın yeri geldiğinde kaleyi bulan,bulmayan,toplam 11 şut çekemediği zamanlarda oldu ki,bu maçta 30+ şut çekmişiz,TS'a karşı.

fb'nin puan kaybı da takımda ve bizlerde kan yapmıştır,herşey yolunda görünüyor ama IBB,fb ve Sivas gibi maçlar çok zor geçecek.Umarım sakatlık ve kart gibi olumsuzluklarla boğuşmayız.Bütün sene sakatlık,seyircisiz ve hocasız oynama gibi problemle uğraştıktan sonra şans ibresinin biraz bize dönmesi (fb'nin 2 puan kaybı) fena olmadı.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

IBB'yi ve FB'yi yenip Sivas'a yenilirsek uc takimin punalarinin esit olma olasiligi var son haftaya girilirken. O zaman siralama nasil oluyor? Uc takim arasindaki averaj nasil? Diyelim ki bizim maclar hep 1-0/0-1 bitti.

Usenmeden bunu hesaplamis birisi varsa, burada bizimle paylasmasi guzel olur.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Murat Kara wrote:IBB'yi ve FB'yi yenip Sivas'a yenilirsek uc takimin punalarinin esit olma olasiligi var son haftaya girilirken. O zaman siralama nasil oluyor? Uc takim arasindaki averaj nasil? Diyelim ki bizim maclar hep 1-0/0-1 bitti.

Usenmeden bunu hesaplamis birisi varsa, burada bizimle paylasmasi guzel olur.
Çok zor değil hocam. O zaman FB birinci, GS ikinci Sivas üçüncü olur :)
Post Reply