Transfer Gündemi- 2007

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Locked
Oguzhan Basyigit

Post by Oguzhan Basyigit »

Sevgili Ali,

Lyon benim son yıllarda gördüğüm en iyi Takım(!) kalecisinden stoperine stoperinden golcüsüne kadar tüm adamları topla dans ediyor,birbirlerini tamamlıyorlar..belki lyon bu özelliğini sadece bu yıl kaybedecek,göreceğiz..bu bakımdan lyon maçlarını ben carewe bağlayamam..gerçekten müthiş performans sergiledi ancak yinede pivot dediğimiz o göbekte bekleyen santrforu ben sadece milli maçlarda görebildim..(özellikle son milli maçtaki golü altıpasta sırtı dönük kaleye aldı topu arkasına yapışan defansı eze eze kaleye sırtı dönükken ilginç bir şut çekti ve golü attı)

Biz hani hakan şükür arıyoruz ya,hani golcü..gözardı ettiğimiz arif faktörüdür aslında carew..bütün büyük maçlarda aslında bir arif vardır geçmişte,daima kritik işleri yapmıştır ama tarih hakanı yazar nedense..carew aslında bizim uzun yıllardır aradığımız forvet(!) (santrfor değil) morientes deyip duruyorum ama kallinin garip!! düşüncesinde morientese yer olduğunu sanmıyorum
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Oguzhan,
Carew-Arif eslesmesi yapmissin yanlis anlamadiysam... ancak buna tam olarak katilamiyorum.. evet Carew top surme ve adam gecmede cogu Pivot santrafora gore daha basarili..ancak, hava toplari ve defansla savasma meziyetleri acisindan Hakan Sukur tipine yakindir.. top surebiliyor olmasi onu Arif tipine sokmaz..cunku Arif bunlari hc yapamadi.. Carew icin Hakan'in top sureni demek daha dogru..
Oguzhan Basyigit

Ercan aslında tam olarak,arif-carew eşleşmesi yapmadım aslında ama suç ben de daha açık konuşmalıydım.demek istediğim tam olarak şu idi, sende bir morientes olsun golcü,golleri ondan bekle ama yanında da bir partner olmalı onun boşluklarından yararlanacak ona yardım edecek..nasıl biz de gol hakandan beklenirdi arif kritik gollere imza atardı,carewde de durum aynı aslında..carew ana değil yardımcı santrfor olmalı..milli takımdan bilirsin carew,henry tarzı kullanılmıştı önceleri (son maçlarda hernekadar pivot olsa da)..tek santrforun geri solunda,tıpkı henrynin mill takımdaki rolü gibi..anelka,carew henry gibi adamlar genelde 18 e mahkum edilmiyorlar fuleli teknik adamlar olduklarından rakip ile aralarında mesafe olursa hızlarını daha iyi kullanabiliyorlar.Ayrıca uzun bacaklarından öyle şutlar çıkıyorki boş kaldıklarında..
Oguzhan Basyigit

edit
Last edited by Oguzhan Basyigit on Tue Aug 07, 2007 5:00 pm, edited 1 time in total.
Oguzhan Basyigit

Yeni yazmaya baslayan arkadaslarin
uluslarasi futbolcu bilgisine hayran kaldim.
Merak mi, islerinin geregi mi,yoksa iddia yayinlari
takib ederek mi edindiler bilemiyorum ama cok iyi.
iddiaa yı bırak kazı kazan bile oynamadım henüz :) afrika,fransa,2.lig amatör lig,rusya vs..takip ediyorum sadece,açıkçası hobi benim için
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Oguzhan Basyigit wrote:Sevgili Ali,

Lyon benim son yıllarda gördüğüm en iyi Takım(!) kalecisinden stoperine stoperinden golcüsüne kadar tüm adamları topla dans ediyor,birbirlerini tamamlıyorlar..belki lyon bu özelliğini sadece bu yıl kaybedecek,göreceğiz..bu bakımdan lyon maçlarını ben carewe bağlayamam..gerçekten müthiş performans sergiledi ancak yinede pivot dediğimiz o göbekte bekleyen santrforu ben sadece milli maçlarda görebildim..(özellikle son milli maçtaki golü altıpasta sırtı dönük kaleye aldı topu arkasına yapışan defansı eze eze kaleye sırtı dönükken ilginç bir şut çekti ve golü attı)

Biz hani hakan şükür arıyoruz ya,hani golcü..gözardı ettiğimiz arif faktörüdür aslında carew..bütün büyük maçlarda aslında bir arif vardır geçmişte,daima kritik işleri yapmıştır ama tarih hakanı yazar nedense..carew aslında bizim uzun yıllardır aradığımız forvet(!) (santrfor değil) morientes deyip duruyorum ama kallinin garip!! düşüncesinde morientese yer olduğunu sanmıyorum
Lyon'un Avrupa'da izlediğim kadarıyla en iyi takım olduğuna katılıyorum, ben zaman zaman Barca'nın o seviyede Takım olduğunu düşündüm, bir de geçen yıl Manchester United tüm sakatlıklara rağmen yıl boyunca çok etkileyici idi (ama sonunda onalr da çatlayıp Milan'a elendiler CL'de).

Carew'i milli takım hariç sırtı dönük oynarken görmedim derken zaten benim dediğim şeyi söylüyorsun, Carew tam pivot değil ama onu da oynayabilen üstüne de çok yetenekli bir adam. Arif'i ne yaparsan yap pivot oynatamazsın ama Carew'i istersen oynatırsın.

Gerets Şükür-Karan-Necati-Kabze zenginliğinden yararlanıp bir Türkiye şampiyonluğu kazandı. Kalli ise ilk iş (çok iyi yönetilmediyse de) bunlardan yarısını takımdan kesti. Bu bence herkese bir sinyal veriyor. Gerets'in takımı biraz a-la-Fenerbahce Türkiye'de iş yapıp dışarıda hep mahkum olacak takımdı (tabıı bu karşılaştırma haksız aslında, Gerets'e Lincoln Linderoth verildi de Gerets dört forvet formuyla şampiyon oldu değil).

Ben eğer Kalli'nin oyunun dogru tahmin edebiliyorsam o yüzden biraz hayretle bizim sağbek yerine santrfora öncelik vermemize şaşırıyorum.

Ercan'ın sınıflandırması hakikaten analitik olarak güzel. Biraz içini doldurmaya çalışalım:

Lüks Mevki: Drogba, Henry, Rooney, Nistelrooy, Schevchenko, Ronaldo (Brezilyalı olan, sağlıklı ve 100 lilo altı zamanlarında tabii diğerini tam kanat adamı diye almıyorum )

1. Sınıf: Crouch, Torres, Luca Toni, Eto'o, Baptista, Makaay (ama bitti sayılır), Trezeguet (hiç sevmem ama), Anelka, Crespo, Adebayor, Morientes, Inzaghi, Robinho

1. Sınıf Adayı: Carew, Wiltord, Govou, Klose, Cassano, Gilardino, Saha ve daha niceleri....

Ne dersiniz, kimi oynatırsınız, kimi eklersiniz?
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

@oguzhan,
soyledigini anladim..ancak bu bizi farkli bir konuya goturuyor..

gunumuz futbolunda takim klasik 4-4-2 oynayacaksa ortasahanin buna uygun olmasi lazim.. yani Lampard gibi yada Kaka gibi hem ofans hem defans yapan 2 ortasaha oyuncusu olunca oynanabiliyor.. aksi takdirde gecen sene geri de Inamoto, ileri de İlic ortasi bombos bir durum ortaya cikiyor..

Kalli akilli adam elimizdekilere bakti ve bu sekilde anca iceride zayif takimlara karsi belki oynatir... o da Lincoln'un Ilic'e oranla daha cok defansif, Linderoth'unda Inamoto'ya gore daha ofansif meziyetler gosterebilecek potansiyeli olabilmesi nedeniyle..ancak bu takimin ideal oynayacagi oyun, 4-2-3-1 yani Diamond denilen taktik..orta saha 2 tane defansif yonu guclu ortasaha "Baris-Linderoth" onlarin onunde "Arda-Lincoln-Serkan" gibi ofansif yonlu oyuncular.. ozellikle burada sag ve sol kanattakiler senin Arif turune yatkin adamlar oluyor..belki biraz daha ortasaha ozelligi de tasiyorlar ama genel ozellikleri Arif gibi..adamgecen suratli tipler... onlerinde de guclu bir BOGA oluyor.. nomalde 4-4-2'deki Arif turu yardimci forvetler 10-15 arasi gol atiyorsa...bu diamond taktigindeki sag ve sol taraftaki adamlarinda skora toplam katkisi o rakama ulasiyor...6 veya 7'ser gol civari atiyorlar .. ilerideki tek forvette 20 ve ustu bir gol atiyor.. olay bu.. bizimde oynayacagimiz oyun bu bence..
Last edited by Ercan Arslan on Tue Aug 07, 2007 5:20 pm, edited 1 time in total.
Oguzhan Basyigit

Arif-carew sözümü sanıyorumki bir önceki mesajı okursan daha net anlayacaksın :) aslında ben de yaptığın sınıflandırma için de sınıflandırma yapayım daha doğrusu içinde değil de dışında

Pivot santrforlar; crouch,toni,klose,heskey hatta trezeguet

Yıpratıcı gezgin forvetler; govou,keita,carew,robinho,anelka,baptista,dindane

anadan doğma golcüler,makaay,inzaghi,trezeguet,crespo,etoo,torres,ronaldo

ha hem gezgin hem golcüler,hem mücadeleci hem golcü dersek de liste farklılaşır :)

ben carewi alırsak bir golcüye ihtiyacımız hala var diyorum sadece :)
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Kalli'nin 4-2-3-1 oynamak istedigini yaptigi son hazirlik maci disinda gördük aslinda.. ileride oynayacak tek kisi bu noktada biraz daha cok yönlü olmali.. yani biraz Hakan Sukur.. biraz Arif Erdem.. bu noktadan bakinca bu Carew icin uygun.. ligte 25 mac oynarsa 20 gol uzerinede cikar bence bu rakam da artik gayet iyi..

kisa boylu forvetler sanirim bu oyun tarzi icin uygun olmayacaktir
Last edited by Ercan Arslan on Tue Aug 07, 2007 5:26 pm, edited 1 time in total.
Oguzhan Basyigit

4-2-3-1..hatırlıyorsan Kader Keita tipi bir adam lazım diye baya bir söylemiştim..tamamen bu sistemi istediğimden..zaten carew bu sistemde o tek santrforun arkasındaki 3 lünün solunda oynadı,tıpkı henry gibi,mesela bu sistemde o arka 3 lünün sağı için bizde 2 aday var,serkan ve pafta forvet oynamış olan sabri hatta pafın yıldızı efecan..avrupadan ise govou bu mevki için biçilmiş kaftan Abdel Kader Keita bunu en iyi yapan adamlardandı geçen sene fransada ve tabiki aruna dindane..Sanıyorumki carew konusundaki fikrim bu sistem üzerinde rahat anlaşılmıştır..benim o tek santrforum değil arkasında soldaki adam carew olurdu..

Keşke bu sistem ile oynayabilsek gerçekten barış ve tobias bu işi yapar lincoln önlerinde sağda sabri veya barış inanılmaz boş alan bulur..
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Oguzhan, Lyon'daki forvet bollugundan adam orda oynadi.. elinde Fred, Govou varsa Carew'i oynatmak icin solda denersin.. ama A.Villa'da direk pivot oynuyor adam..
Oguzhan Basyigit

inan ben lyona göre yorum yapmıyorum son maça kadar norveçte gezgindi,kaldıki govou da tamamen keita gibi lyonda,arka 3 lüde tıpkı malouda gibi..o ilerideki tek adam olarak ise ben daima morientes tarzı bir golcüyü isterim daima
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Gursel wrote: ..
Yukarida performansi verilmis, Cengizcigim birincisi ben Carew'in Besiktas'in elinde patladigini dusunmuyorum, satip ciddi para kazandilar ayrica 24 macta 13 gol atmis, Besiktas'ta en son 20 mactan fazla oynayip mac basina yarindan fazla gol atan kim var? Eger Besiktas'ta bu is daha iyi olmadiysa da Valencia'da, Roma'da, Lyon'da olduysa bence Carew'i degil Besiktas'i sorgulamak lazim.
..Ali
Para kaybetmemi$ olabilirler. Carew'in BJK'a katkisi ne olmu$tur diye sordun mu kandine? Bir Van Hojdonk'un FB verdigini ver di mi? $u bugunlerde ele$tirilen Alex'in attigi tirnak bile olamadan aman satalim dediler gecti gitti. FB'nin neydi adi evvelki sezon tarihi tranfer diye getirdigi Fransiz gibi. GS'yin ne boyle bir oyuncuya ne de boyle bir maceraya ihtiyaci yok.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Morientes'te bu diamond taktiginde oynar... Morientesin adam eksiltme ozelligi daha az..ama golculuk, gol vurusu ozelligi suphesiz cok daha iyi.. kanatlardan gelecek paslar ve ortalarla o adamlarin hareketliligiyle bu taktik olur.. ama Louis Saha alinsaydi.. mutlaka 2 forvet oynamak gerekirdi..
Last edited by Ercan Arslan on Tue Aug 07, 2007 9:39 pm, edited 1 time in total.
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Para kaybetmemi$ olabilirler. Carew'in BJK'a katkisi ne olmu$tur diye sordun mu kandine? Bir Van Hojdonk'un FB verdigini ver di mi? $u bugunlerde ele$tirilen Alex'in attigi tirnak bile olamadan aman satalim dediler gecti gitti. FB'nin neydi adi evvelki sezon tarihi tranfer diye getirdigi Fransiz gibi. GS'yin ne boyle bir oyuncuya ne de boyle bir maceraya ihtiyaci yok.
Cengiz bey cekici vurmus :) ancak ben Pierre Van Hoijdonk'un oldugu kadroda Carew oynasaydi o da daha basarili olurdu iddiasinda bulunurum.. Besiktas'in Carew'li kadrosuna bakarsaniz, Fenerin o donemdeki kadrosu ile kiyaslanirsa bu net belli.. tek adam birsey yapamaz..
Locked