Yeni Sezon Icin Muhtemel Problemler

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

ve tabii bu konularda neler yapilabilecegi diyelim.

1) Kaleci arti defansta bes yeni oyuncu: Kimse forumda yazmiyor gordugum kadariyla, ben de hayret ediyorum. Lincoln ve de Linderoth ne kadar iyi olursa olsun GS'in onumuzdeki sene sahaya ciddi bir sekilde geri dortlusu ve kalecisi birbirini hayatlarinda gormemis tamamen yeni bes oyuncuyla cikma ihtimali var. Ben bir futbol takiminin bunu yapip basarili olabilecegine inanmiyorum acikcasi, defans her mevkiden daha cok oyuncularin birlikte oynamalarini gerektiren yer. Beklerimiz fecaat ve degismeleri lazim ama bes kisi birden neden? GS'in derdi onumuzdeki sene degil diye dusunenlere de hak veremiyorum: Lincoln psikolojik olarak nazik bir doneminde GS'a geldi. Bundesliga sampiyonluguna oynuyorum derken herkesin kuculme diye yorumlanacagi bir transfer yapmis bir yildiz bu, adam ileride yirtinirken takim arkada her mac sacma sapan uc gol yerse Lincoln'u falan da kaybederiz, kalisi kisa olur, GS icin de cok buyuk darbe. GS seneye iyi olmak zorunda, Song kalmali, hatta belki Tomas da ama onun icin yabanci yeri yok herhalde. Ne yapmali bilmiyorum ama bes yeni adamla defans arti kaleci olmaz korkuyorum.

2)Kalli. Yapilanlar ne kadar iyi gozukse de Kalli'nin yasi ve BJK olayi bir risk faktoru olacaktir. Amerika'da yatirimcilar bir sirkete ciddi para yatirirken sirketin "key personlari" yani kilit adamlari icin yuklu hayat sigortalari isterler (cogu da Kalli`nin cocugu yasinda falan adamlar icin). Kalli icin sigorta falan alalim demiyorum ama teknik ekip anlaminda bir sigorta olmak zorunda, yoksa 10. haftada Kalli gider ortalik bos kalirsa ne Lincoln ne Linderoth ise yarar. Kalli iyi hicbir sey olmaz kocuma diye bu isi ihmal etmek tam alaturka yaklasim olur, Kalli ciddi bir risk, onlemi alinmali.

3) Kanatlar Cok kisi golcu alinmasini istiyor ama bence bu ikinci planda olmali, GS'in iyi kanat oyuncularina, tercihan beklerine ihtiyaci var, 1. endisem ile alakali bu, hucumumuz ne olursa olsun iki tane zayif bekle ciddi takimlar karsisinda sansimiz olmaz.

Bes maclik cezanin onemli sorun oldugunu dusunmuyorum, forvetlerimizin de ideal olmasa da bu sene idare edecegini dusunuyorum. Bu arada lutfen ve lutfen forvetimiz dort orta saha oyuncusu onunde Lincoln ve tek golcu seklinde olsun, Lincoln ortada onunde iki forvet seklinde degil. Arda konusunda seneye tatsiz surprizler olabilir, tum yetenegine ragmen gecen sene hep kondusyon eksikligini ve mac icinde kosmayisini gosterdi, bir de sakatlik gecirdi. Onde iki forvet, orta sahada Lincoln, Arda, arkalarinda da Orhan Ak falan ile yine ciddi problem yasariz. Lincoln ve onunde bir striker ile gayet iyi isler yapariz, hele hele cidden duran toptan falan gol bulabilirsek. Bu arada Linderoth- Ayhan, saga adam alinirsa Linderoth - Sabri ile orta sahada cok saglam oluruz.

Golcu isi seneye dusunulmeli, Carew ortalikta dolasiyor, Lyon, Aston Villa diye, nedir acaba durumu? Bu sene basarili bir GS seneye her isi birakip Carew ya da o olmuyorsa benzeri bir pivot almaya bakmali ama bu senenin isi degil.

Ve son olarak var gucumuzle UEFQA'da puan almaliyiz, ben Turkiye'de sampiyon olmaktansa ikinci olup UEFA'da bol puan almayi tercih ederim, dorduncu torbadan CLde sansimiz yok, kimsenin olmuyor bir iki gariplik disinda.

Bunlar benim gordugum riskler genel olarak, tabii futbol olarak, maddi durum, yonetim, taraftar vs islerine girmiyorum.

Ali
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Defansta 5 kişi birden neden değişiyor önce ona bakalım:

Kalecimiz gitti, mecburen değişecekti. Sol bek konusunda az çekmedik inşallah Volkan alınırda orası hallolur. Sabriyi bek yerine orta sahada kullanmak gerektiği ve Cihanında pek beğenilmediği konusunda hemen hemen herkes hemfikir olduğuna göre bize bir sağ bek gerekiyor, en kötü ihtimallede o isim Uğur olmalı! Göbekte İsmael boy-pos avantajıyla oynatılacak gibi görünüyor, ben yanına Song'u tercih ederim, tabi gitmezse.. Yani defansta büyük ölçüde değişim yaşanması zaten gerekliydi. Birbirine alışmış bir defansımız yokki değişiyor diye tırsalım! Bir maç başka diğer maç başka..

Kalli'nin yanına hem sigorta hem stajyer hüviyetinde birisinin konmasını bende çok arzu ederim..

Bek meselesini halledersek (Volkan ve Uğur ile) kanatlarda çok sorun yaşamayız..Hiçbir bölge diğerlerinden soyutlanarak değerlendirilemez. Kanatlara top atacak adamın varsa kanatlarında çalışır. Yoksa, birisi sağ bek'ten alsın topu, rakip korner çizgisine kadar götürsün orta yapsın falan fantezi oluyor biraz..
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağıyla Düsseldorf'tan gelen Alman çalıştırıcı, Atatürk Havalimanı'nda antrenör Ahmet Akçan tarafından karşılandı.

Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Feldkamp, Galatasaray'ın yeni transferi Cassio de Souza Soares Lincoln'un transferinin kolay olmadığını belirterek, ''Yönetim kurulu büyük çabalar sonunda bu transferi gerçekleştirmeyi başardı. Onlar görevlerini yerine getirdi. Şimdi sıra Lincoln ve bende'' diye konuştu.

Alman teknik adam, bir gazetecinin, ''Fenerbahçe de Roberto Carlos'u transfer etti. Carlos mu daha iyi, Lincoln mu daha iyi?'' şeklindeki sorusuna, ''Roberto Carlos'u Real Madrid'den tanıyorum. Çok iyi bir futbolcu. Carlos umarım Real Madrid'de oynadığı gibi Fenerbahçe'de de oynar ve umarım Lincoln de Schalke 04'de oynadığı oyunu Galatasaray'da da oynar'' dedi.

Galatasaray'ın transfer etmek istediği Antalyaspor'lu Volkan'ı da kadrosunda görmek istediğini ifade eden Feldkamp, ''Ancak bu transferin henüz kesin bitip, bitmediğini bilmiyorum'' şeklinde konuştu.

Alman çalıştırıcı, bir basın mensubunun ''Başka transfer istiyor musunuz?'' sorusuna tek kelimeyle ''Evet'' diye yanıt verdi.

YABANCI OYUNCU KONUSU
Feldkamp, Türkiye'de yabancı oyuncu sayısı ile ilgili olarak da şunları söyledi:
''Bu konu Türk futbolunu ilgilendiriyor. Yabancı takımlarda böyle bir sınırlama olmadığı için başarılı olabiliyor. Buna Barcelona ve Real Madrid'i örnek olarak gösterebiliriz. Türk futbolu da bu konuda ilerleyici adımlar atabilir'' diye konuştu.

Alman teknik adam, stat projesiyle ilgili bir soru üzerine de ''Umarım proje olarak kalmaz ve umarım açılışını da Galatasaray'ın başında ben yaparım'' dedi.

Florya Metin Oktay Tesisleri'nin eskiye oranla daha da güzelleştiğini kaydeden Feldkamp, çok çalışmaları gerektiğini sözlerine ekledi
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Mehmet Gorgen wrote:Alman teknik adam, bir gazetecinin, ''Fenerbahçe de Roberto Carlos'u transfer etti. Carlos mu daha iyi, Lincoln mu daha iyi?'' şeklindeki sorusuna, [/b][/size]
Bu karsilastirma cok manali degil ama bu futbolcularin yaslari goz onune alindiginda futbol sahasi icine sinirli kalmak kaydi ile (marka, isim olma, medyada duyulma vs. gibi etkileri bir yana birakalim) ben Lincol'un daha onemli bir transfer oldugunu dusunuyorum. Ama R. Carlos da cidden siki transfer, yani o da onemli is. Kalli'nin cevabi da tam gazetecilerin bu tip sorularina verilmesine gereken cins cevap.

Sevgili Ismail, defansimiz cok kotuydu, neden bazi degisiklikler oldugu malum, ama besi birden degistirmek baska mesele. Mondi bizden ciddi bir teklif olsa gitmezdi, en azindan Mondi-Song tutulup bir derece devamlilik saglanabilirdi sanki. Dedigim gibi endisem onumuzdeki sene ne olacaginda degil, defanstakilerin birbirinin adini ogrenene kadar kotu sonuclar alip Lincol'u falan kaybetmekte.

Ali
Ozan Kaya

Post by Ozan Kaya »

* Umarim sezon devre arasi olasi bir yonetim degisiminde kadro dagilmaz.

* Kamp donemi cok onemli. Kalli oyuculari birbirlerine iyi tanitti mi, sorun olmaz diye dusunuyorum. Tabi takimda kalacak oyuncularin da psikolojik olarak gecen sezona sunger cekip ileriye bakmalari lazim. Sinerjiyi olusturmak ve sampiyonluk tutkusunu alevlendirmek acisindan Kalli'ye guveniyorum (arkasinda Polat'da var bu sefer).

* Biktik hepimiz bunlari duymaktan ama umarim yoneticilerimiz onlerine iyi bir maddi plan koymuslardir bu sezon icin (futbolculara odemeler vs.).

* Kart sorunu? Agresif oyuncularimiz var Hasan Sas, Linderoth, Kadikoy Canavari, Abuziddin (gerci hic seyretmedim kendisini sadece duyduklarim). Insallah cezalar takimi anahtar oyunculardan yoksun birakmaz.
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Kadro sorunlari :

a) Kaleciler: Belki cok onyargili bulunabilecek ama kaleciler acisindan sezon ortasinda mutlaka sorun yasanacagini dusunuyorum. Kalecilerimizin buyuk maclar ve baski altinda maclarda yeterli deneyime, yasa ve olgunluga sahip olmadigi dusuncesindeyim. Ozellikle Avrupa maclari icin. Umarim yanilirim ama kalecilik hep formada kalmayi, hep kendine bakmayi ve hic hata yapmamayi gerektiren kendine ozel bir mevkiidir futbolda. Kaleciligin yaratici Turk oyuncu tipine uygun olmayan, disipliner bir yapisi vardir. Bu nedenle ben sezon icinde ozellikle Avrupa maclarinda problem yasayacagimizdan endiseliyim.

b) Sagbek: Bu konuda cok gorus belirtildi. Acaba Song sagbek, Tomas ve Ismael gobekte denenemez mi ? Ben Kalli'nin Cihan'i yedek tutabilecegini saniyorum.

c) Golcu: Gecen sene golcuden cok cektik. Bu sene de Hakan Sukur, Necati, Kabze, Ozgurcan ve Karan'dan olusan hatta ben acikcasi guvenmiyorum. Necati'nin ve Umit Karan'in sezon ici istikrarsiz (potansiyel sakatlik sorunlari olan) digerlerinin de yetersiz oldugunu dusunuyorum. Ozellikle UEFA hedefi icin mutlaka skorer bir oyuncu almak iyi olur, hazir bu ara bu ise gonullu sponsorlar varken.

Yoksa, oyun sistemini Terim'in ilk doneminde yaptigi gibi, orta sahadan bindirmelerle ve teknik ozellikleri yuksek adamlarla kurgulayip, golleri cok adama yaymak fikri dusunebilir. Mesela UEFA'yi kazandigimiz sene ligde Taffarel haric her oyuncumuzun golu vardi, Hasan Sas, Emre, Suat, Hagi gibi orta saha ekibinin gol yuzdesi cok yuksekti. Belki bu sene 4-5-1'e veya 4-4-1-1'e donerek, ceza sahasi icinden indirime gidilebilir ve orta saha arttirilabilir. Bu olursa, Sabri'nin de degeri artar sanki.

d) Arda: Futbolunda gerileme var. Fizik acidan gucsuz. Kalli sisteminde ozellikle ligin ilk 10-15 macinda ayakta kalamazsa, bana gore Galatasaraydaki kariyeri erken biter.

5 mac ceza

Hic sorun degil. Seyircisiz mac bazen buyuk takimlara daha cok yariyor. Fena mi, Kalli'nin sesini daha net duyan futbolcular civitmaz.

Kalli

Uygulamalari ile eskisi gibi disiplinli ve rasyonel oldugunu gosteriyor. Kosmayani kesecegine suphem yok. Yine de Hasan Sas ve Hakan Sukur icin, calismalar baslamadan kesin ve net bir karar vermesini beklerdim. Bende en cok hayal kirikligi yaratan bu politik yonu oldu. Yoksa her 2'sinden yararlanma ihtimali bence yok.

Yonetim ve rakiplerimiz

Her yonden elestirilen Canaydin, 2. Terim faciasindan sonra Turkiye'de en dikkatli yabanci oyuncu transfer politikasini uygulayan yonetici oldu. Bu donemde alinanlar : Song, Tomas, Conceciau, Ribery, Saidou, Ilic, Heinz, Inamoto, Carrusca ve bu sene gelenler. Bunlar icinde Ribery'nin krizi iyi yonetilemedi, Heinz'dan hoca yararlanamadi. Inamoto ve Carrusca zarar gibi gorunse de cok dusuk maliyetli oyuncular olarak kullanildilar. Bu sene yapilan transferler moral olarak yonetimi de rahatlatti.

Bu sene sampiyon olursak ve Aslantepe isi cozulurse, 2 yil icinde Canaydin'dan efsane baskan diye soz edebilir herkes.

Diger taraftan rakiplerimiz BJK ve FB'nin (Fener "the underdog" Bahce mi desek :) ic sorunlari bizden az degil. FB'de takim ici gruplasma, defans sorunu ve kaleci sorunu var. Cok kirilganlar, sampiyonlukta ve Avrupa'da sademe gorurlerse bu Aziz Yildirim'in sonu olacak. Besiktas ise hoca transferinde buyuk hata yapti. transferleri, yonetimi, taraftari ile tam bir lackalik icindeler. Hic sanslari yok.

Selamlar,
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ufuk Sezekkaplan wrote: ..
Bu sene sampiyon olursak ve Aslantepe isi cozulurse, 2 yil icinde Canaydin'dan efsane baskan diye soz edebilir herkes.
...
Turkiyede genelde insanlarin kimlere oy verdigi kimleri tuttugu nasil insanlari degerlendirdigi filan du$unulurse olur boyle $eyler. Turkiyedekilerin cogu birer efsane zaten.

Davul tozu minare golgesi. Elhemtere fi$ kem gozlere $i$. Allah sizlere boyle efsaneler bagi$lasin demekten ba$la elden ne gelir ki? Nasildi? "Avrupa Avrupa duy sesimizi. Bu gelenler Turklern ayak sesleri." Adamlar tir tir titrediler vallaha. Sidikleri korkudan sele dondu. Tuna Mohac seferinden beri boyle urin akitmadi idi. Ayni Ren ve Sen nehirleri gibi. Sira buradaki Missisipiye geldi.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ufuk Sezekkaplan wrote:Kadro sorunlari :

Diger taraftan rakiplerimiz BJK ve FB'nin (Fener "the underdog" Bahce mi desek :) ic sorunlari bizden az degil. FB'de takim ici gruplasma, defans sorunu ve kaleci sorunu var. Cok kirilganlar, sampiyonlukta ve Avrupa'da sademe gorurlerse bu Aziz Yildirim'in sonu olacak. Besiktas ise hoca transferinde buyuk hata yapti. transferleri, yonetimi, taraftari ile tam bir lackalik icindeler. Hic sanslari yok.

Selamlar,

Ic sorunlar, AY'nin sonu ve kirilganliklar vs her sene sezon oncesi bir GS duasi ve temennisidir.Dogal karsiliyorum.

FB'de en onemli iki sorun Appiah ve Kezman-Deivid uyumsuzlugu.

Baskan kizmis iyice ki Schalke'yi FIFA'ya sikayet etmisler.Bu en dogru hareket olmus, bundan sonra Appiah'i almak isteyen yolu da ogrenmis olur.

Kaceli sorunu yok, bugun gene en az gol yiyen defans ve kale FB'de olur.

Kezman kumarina 6 ay daha dayanmak zorundayiz, gecen sezon oncesi hazirliklara katilmadigi icin ben zaten gecen sene cok umutlu degildim ama bu sezon ilk yari tam bir sinav.

Deivid'i ben begenmiyorum, eger Kezman tercih edilecekse o zaman yerine bir adam alinmali, herkes nokta santrafor falan diyor ama ben forvetten yanayim.Iyi bir sag acik lazim, eski Serhat tarzinda bir adam mesela.

Bunun disinda Ilhan,Gokhan,Yasin,Colin ve Ali Bilgin gibi gencler alindi.Hepsi de farkli mevkiilerin adami.Selcuk-Volkan-Serkan ve Onder zaten 25 yas alti diger oyuncular.Tumer-Alex-RC-Kezamn gibi sonucu degistirenlerin yaninda Aurelio,Deniz,Appiah gibi saglam oyuncular da var.

Kisaca sezon oncesi FB icin cok endiselenecek bir durum yok.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Hakan Can

Post by Hakan Can »

Galatasaray yönetiminin kredibilitesi kalmadı!...
31 Temmuz 2007 Salı | 15:38

QVT Financial LP Üst Yöneticisi (CEO) Angelo Moskov, Galatasaray'ın, dostluk maçlarının yayın hakkını alan D-Smart'tan alacağı yaklaşık 10 milyon doların doğrudan kulüp üzerine kaydedildiğini belirterek, her kulübün bunu yapması durumunda, sportif şirketlerinin yaratılmasının temel ilkesinin çürütülmüş olacağını kaydetti.

Moskov, Galatasaray Sportif AŞ'nin ortaklarından QVT Financial Fund'un Galatasaray ile ilişkileri, Futbol Federasyonunun yayın haklarıyla ilgili kararı ve fonun Türkiye piyasasındaki yatırımları hakkında bir basın toplantısı düzenledi.
Moskov, toplantıdaki konuşmasında, Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK), Galatasaray'ın birleşmesi için küçük hissedarların hisselerini satın alması gerektiği yönündeki kararının kendileri için şaşırtıcı olmadığını ve işleri olması gerektiği şekilde düzenlediğini belirtti.
Son dönemde Galatasaray'ın gelirlerini Galatasaray Sportif AŞ dışına aktarma gibi bir takım girişimler bulunduğunu dile getiren Moskov, Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) yayın hakkı gelirlerinin Galatasaray Sportif'e kaydedilmesi ve şirket hissedarlarına temettü olarak ödenmesini gerektiren bir kuralı olduğu halde bunun aksi bir durumun gerçekleştiğini kaydetti.
''Şu anda detaylarını öğrenmeye çalıştığımız bir duruma göre, Galatasaray'ın, dostluk maçlarının yayın hakkını alan D-Smart'tan alacağı yaklaşık 10 milyon dolar, doğrudan kulüp üzerine kaydedildi. Eğer her kulüp bunu yaparsa, sportif şirketlerinin yaratılmasının temel ilkesi çürütülmüş olacak. Bu çok endişe verici bir durum'' diyen Moskov, böyle bir işlemin gerçekleştiğine dair kesin bilgi edinmeye çalıştıklarını, böyle bir işlemle, vergiden muaf bir kuruma gelir kaydedildiğini, bunun düzenlemeler açısından bir sorun olarak ortaya çıkacağını anlattı.

GALATASARAY KULÜBÜNE BORÇ VERİLMESİ
Galatasaray Kulübü ile Galatasaray Sportif AŞ arasında artan borçlanma ilişkisinin de kendileri açısından endişe verici olduğunu ifade eden Moskov, Galataray Sportif'in kulübe verdiği borç miktarının 2004 yılında 14 milyon YTL iken, 2006 sonunda 90 milyon YTL'ye yükseldiğini ve her yıl yükselen bu borçların bu sene 100 milyon YTL'yi aşabileceğini aktardı.
Angelo Moskov, şunları kaydetti:
''Galatasaray Sportif AŞ, gelirleri üzerinden temettü vermek yerine, kulübe yüzde 20 faiz oranıyla borç veriyor. Temettü öderse, bizim gibi yatırımcılara da para ödemesi gerekecek, ancak borç verdiklerinde küçük yatırımcılara herhangi bir ödeme yapmaları gerekmiyor. Bu, ekonomik açıdan mantıklı görünebilir. Ancak borç miktarı çok artıyor. Kulüp 90 milyon YTL'yi öngörülebilir bir gelecekte geri ödeyemez. Böyle bir durum Galatasaray Sportif AŞ'yi iflasa sürükleyebilir.'' Moskov, hissedarlara 2002-2005 arasında yüzde 80-90 aralığında temettü ödemesi yapıldığını, 2006 yılında ise bu oranın yüzde 45'e düştüğünü belirterek, bir şirketin gelirinin bir kısmını çeşitli şirketlere borç vermesinin normal olduğunu, ancak kaynakların büyük kısmının, yeterli kaynağı olmayan tek bir kuruma borç verilmesinin şirketi tehlikeye sokabileceğini, bu konuda hukuki yola dahi başvurulabileceğini anlattı.
Galatasaray yönetiminin bu konuyu önemsemediği düşüncesinde olduklarını dile getiren Moskov, ''Bence temettüleri saklamak ve şirketi riske atmak bir tür kumar oynamaktır'' diyerek, böyle bir durumda Galatasaray Sportif AŞ'nin elindeki tek varlığın kulübe verilmiş büyük bir borç olacağını söyledi.

''GALATASARAY YÖNETİMİNİN KREDİBİLİTESİ KALMADI''
Moskov, Galatasaray yönetiminde bir değişikliğin, bu sıkıntılı durumdan çıkışa yardımcı olabileceğini ifade ederek, şu anda kulüp yönetiminin kredibilitesinin kalmadığını, bu nedenle kaynak bulamadığını, yeni bir yönetimin yeni bir başlangıç yaparak bankalardan ve yatırımcılardan kaynak sağlamayı başarabileceğini savundu.
Galatasaray'dan Riva'daki araziyi QVT'ye satmasını isteyip istemedikleri yönündeki bir soru üzerine Moskov, böyle bir istekleri olmadığını ifade ederek, hissedarı oldukları Ottoman Fund'ın da kendilerine arazi ile ilgilenmediklerini, zaten 1 milyon metrekare araziye sahip olduklarını ve bunu iki katına çıkarma gibi bir düşüncelerinin olmadığını bildirdiğini belirtti.
Moskov, Galatasaray'ın kendi hisselerini almak istemesi durumunda sorun çıkarmayacaklarını kaydederek, ''Koşulları karşılarlarsa hisseleri satabiliriz. Onlar da birleşme işlemine devam edebilirler. Ancak bu bir finansman meselesi'' diye konuştu.
Aksi durumda hisse temettülerini almaya devam edebileceklerini, Galatasaray Sportif AŞ'den aldıkları temettülerin piyasaya göre yine de iyi olduğunu, ancak şu anda Galatasaray Sportif hissesi almaya devam etmediklerini anlattı.

MAÇ YAYIN HAKLARINA İLİŞKİN SÖZLEŞMENİN UZATILMASI
Angelo Moskov, maç yayın haklarına ilişkin olarak sözleşmenin 31 Mayıs 2008'de dolacağını hatırlatarak, 2004 yılında 4 yıllık sözleşme yapıldığında Türkiye'nin ekonomik sıkıntılarından yeni yeni kurtulmaya başladığına ve fiyatların düşük bir düzeyde kaldığına dikkati çekti.
Moskov, ''Şimdi yayın haklarının fiyatları yükseldi. Ancak TFF, kulüplerin görüşünü almadan, eski fiyat üzerinden anlaşmayı 2 yıl uzatma kararı aldı. Bu TFF'nin tek taraflı bir kararıdır ve yalnızca karşı taraf olan Digitürk ile yapılan bir anlaşmaya dayanmaktadır'' ifadelerini kullanarak, böyle bir durumda TFF'nin düzenleyici kurallarına göre yasal bir sürecin de oluşabileceğini aktardı.
Kulüplerin buradan elde edecekleri kaynaklara bakıldığında fiyatlarda yüzde 50 artış olursa 100 milyon YTL, yüzde 100 artış olursa 200 milyon YTL gelir artışı kaydedileceğine işaret eden Moskov, örneğin maç yayınlarından şu anda 40 milyon YTL kazanan Galatasaray ve Fenerbahçe gibi kulüplerin, yeni bir ihale yapılması durumunda gelirlerini 2 katına çıkarma şansları bulunduğunu vurguladı.
Moskov, sözleşmenin, bitiş tarihinden neredeyse bir yıl önce uzatılması kararı alındığını, bu durumun hissedarı oldukları bütün kulüplerin finansman kaynakları açısından önemli sonuçları olduğunu söyledi.
Enteresan bir konu...
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Oyun devam ediyor, surada da sdede gelmiş:
Moskov, Galatasaray'ın kendi hisselerini almak istemesi durumunda sorun çıkarmayacaklarını kaydederek, ''Koşulları karşılarlarsa hisseleri satabiliriz. Onlar da birleşme işlemine devam edebilirler. Ancak bu bir finansman meselesi'' diye konuştu.
Aksi durumda hisse temettülerini almaya devam edebileceklerini, Galatasaray Sportif AŞ'den aldıkları temettülerin piyasaya göre yine de iyi olduğunu, ancak şu anda Galatasaray Sportif hissesi almaya devam etmediklerini anlattı.
Basın toplantısı falan yaparak yönetime baskı yapma derdindeler. Bence klüp temettüyü iyice indirip borç vermeyi arttırmalı, açsınlar davalarını vesaire. Sizi biraz da adalet sisemimiz içinde görmek isteriz, fonunuz mahkemelik olsun, bunu da fon ortakları duysun, biraz gecikin, iki,üç dosyanız kaybolsun sonra bakalım toplantınız nasıl oluyor.

Ha, arada biri çıkıp da şunu söylemeli: eşşek gibi satacaksınız, her uzattığınız gün için de fiyat düşecek, o güzel temettü toplama devriniz bitti demeli ona göre de düşünüp satarlar umarım.

Ben hala Türkiye'de kanunların bir şirketin gelir ve giderlerini ayırarak halka açılmaya falan nasıl müsaade ettiğini anlamamakla beraber bunu yapanlara da sormayı çok isterdim, nasıl yaptınız böyle bir şey diye.

Ali

Ali
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Gursel wrote: ..
n hala Türkiye'de kanunların bir şirketin gelir ve giderlerini ayırarak halka açılmaya falan nasıl müsaade ettiğini anlamamakla beraber bunu yapanlara da sormayı çok isterdim, nasıl yaptınız böyle bir şey diye.

Ali

Ali
Tamamen sahtekarlik hilecilik duzenbazlik. Aslinda ben de olsam bunlari iceri attirmaya cali$irim. Amerikada Enron'i duzenlerin parmaklarini isirtacak bir olay bu. Orda da genc bir Finance VP boyle paravana $irketler kurup Enron ile ali$veri$ yaptirip bu $irketleri davamli kar yapiyor gosteriyordu. Bunu goren Wall Street'deki Investment Bankerler habire stok aliyorlardi. Yani birer Moskov'cuk ta onlardi. Biraz acikgoz bir kadin business ko$e yazari Enron mucezsini incelemeye ba$layinca olay kadina saldirmaya kalkinca olay icerdeki bir kadin muhasebecinin dikkatini cekince ortaya cikiyor ama i$ i$ten gecmi$ oluyordu.

Durum boyle; $irket var geliri var ama gideri yok. Moscov baliklama atlami$ nasil atlamasin ki. Ozal'in bir koy be$ al hesabi gibi bir olay. Yalniz yonetimdekiler mizikip bul karayi al parayi diyorlar $imdi. Moskov da hop dedik diyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ferhat Yüksel

Post by Ferhat Yüksel »

Gecmis Sezonlarda Mübarek Ramazan ayinda Galatasaray'da daim düsüs yasanmistir. Bu senenin diger sezonlardan farkli olacagina inaniyorum.
Galatasaraylılık din gibi mezhep gibi yerleşmiş köklü bir inançtır.
Metin Oktay
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

o zamanlar Hakan Sukur ve arkadaslari takimi domine ediyordu.. ben Volkan'li, Lincoln'lu, Linderoth'lu Aykut'lu takimin o donemde cikisa gecmesini bekliyorum..
Post Reply