FIFA Ribery kararını verdi.GS bir bardak soğuk su içsin.

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Levent Guntay wrote:..
FIFA’nin bu karariyla finansal acidan 1-2 ay zora dusen kuluplerin oyuncularinin serbest kalma hakki doguyor. Dusene bir tekme de benden mantigi. Odemelerin gecikmesiyle ilgili kararlar en siki kredi anlasmalarinda bile gorulmeyen uc yorumlar. Futbol kulupleri ozellikle gelisen dunya ulkelerinde duzenli nakit akisi olan isletmeler degil ki. Bu karar ekonomisi kuvvetli ulkelerdeki finansal acidan guclu takimlarin, oteki takimlardan cok kolay oyuncu almasini saglar ancak. Oyuncuyu 90 gunde hemen serbest birakip kulubu magdur etmektense, mesela her ay kontrattaki odemenin en az %20 sini yapmak, ve sezon sonuna tumunu odemek, gec kalinan odemeler icin de %10 gecikme faizi odemek gibi bir kural konabilirdi. Tebrikler FIFA.
Kontrat ne icin yapilir? Odemelrin miktari ve gunlerini belirlemek icin. Odemeyi bir gun gec bile yapsan kontrati yoneten kanunlar onunde kontrat $artini yerine getirmemi$ yani inglizcesi "default" durumuna du$ersin. Genelde kontratda gununde odeyemedigin miktarlar icin tazminat ve bunun icin ek faizler konur. Yine kontratlar kanununda bunun bir sinir vardir. Yani 10bin odeyecekken iken gunu bir gun gecerse 10bin yerine 20bin isterim diye bir $art koysan da kar$i taraf bunu kabul etse de mahkemeye du$uldugunde olay kanunlarin ruhu yonunde yorumlanir. Ama sen boyle odeyecegin paranin yuzde 70 odedim gerisi icin uc dort ay bekle filan diyemezsin cunku bu senin odeme gucunun yani bu kontratdaki yukumluluklerini yerine getiremeyeceginin anlami cikar ve kontrati bozmak icin mahkemeye gider ve Ribery'nin yaptigi gibi Dunyanin neresine gidersen git (belki Turkiye haric0 kazanirsin.

Sana bir ornek vereyim. Kiracisin ve kontratinda parayi gununde veremezsen yuzde 10 cezasi var hala bir hafta icinde odeyemezsen bunun fazide biner filan gib maddeler var. Sen yahu ne yapayim elim dar cezasina da raziyim ve faizini de verecegim her ay 15-20 gun bu parayi sallayabilirim diyemezsin. Bunu deme hakkin yok, i$te cezasi ve faizi kabulum desen bile. Bunu bir yaparsin iki yaparsin ucuncu de ev sahibin seni kirasini gununde veremiyor ben paramin dilencisi oldum kontrati bozacagim diye mahkemeye ba$vurdugunda hakim ev sahibine "ulan senin kac dairen var bak bu adam cezasi ile filan veriyormu$ i$te, kiminin parasi kiminin duasi idare et bu kontrat bozulmaz" filan diye karar veremez. Kiracinin bu evin kirasini odeyemeyecek bir yukun altinda oldugunu gordugunde evden cikartir. Ama kiraci yahu i$imi kaybettim ve yeni i$ buldum bundan sonra olmayacak filan gibi mazaretlerle geldiginde durumu yine hakim degerlendirir. Belki bir daha oldugunda otomatik kontrat bozulur diye karar filan verebilir. Bu hakem gibi hakime kalmi$. Boyle veremeyecegin bir kiranin altina gireresen kendine ya$ayacagin $ekilde ev tut diyorlar genelde. Yani kimsenin Ribery'e yahu 300-400 bin Euro vermi$ler i$te ne olacak ucretin uc dort ay gecikirse geberdin mi acliktan yahu di$ini biraz sIk deme hakki yok. Ne biliyorsun Ribery'nin bu paraya guvenip Guney fransa sahilinde bir villa almadigini. Adamin parasini odeyeme; ondan sonra niye kontrati bozmak istedigine bozul. Boyle $ey olmaz Levent. Heni ne demi$ler yiyecegin kadar diye. Ha i$te hesap o hesap. Ben olsam hakimin yerinde GS'ya bir de hakaret ederdim dolandiriciliga mi oturdunuz futbolculari diye. Heriflerin sabikasini goz onune alinmadigini mi saniyorsun sen hala FIFA'nin Levent? Adamlar kac senedir bu boklugu kac futbolcuya yaptilar. Bu sacmaligi nasil durduracaklar degilse. Burasi klupmu batakhane mi once buna bir cevap versin GS yonetimi.
Last edited by Cengiz Akgun on Thu Apr 26, 2007 10:28 pm, edited 4 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Cengiz Akgun wrote:
Levent Guntay wrote:..
FIFA’nin bu karariyla finansal acidan 1-2 ay zora dusen kuluplerin oyuncularinin serbest kalma hakki doguyor. Dusene bir tekme de benden mantigi. Odemelerin gecikmesiyle ilgili kararlar en siki kredi anlasmalarinda bile gorulmeyen uc yorumlar. Futbol kulupleri ozellikle gelisen dunya ulkelerinde duzenli nakit akisi olan isletmeler degil ki. Bu karar ekonomisi kuvvetli ulkelerdeki finansal acidan guclu takimlarin, oteki takimlardan cok kolay oyuncu almasini saglar ancak. Oyuncuyu 90 gunde hemen serbest birakip kulubu magdur etmektense, mesela her ay kontrattaki odemenin en az %20 sini yapmak, ve sezon sonuna tumunu odemek, gec kalinan odemeler icin de %10 gecikme faizi odemek gibi bir kural konabilirdi. Tebrikler FIFA.
Kontrat ne icin yapilir? Odemelrin miktari ve gunlerini belirlemek icin. Odemeyi bir gun gec bile yapsan kontrati yoneten kanunlar onunde kontrat $artini yerine getirmemi$ yani inglizcesi "default" durumuna du$ersin. Genelde kontratda gununde odeyemedigin miktarlar icin tazminat ve bunun icin ek faizler konur. Yine kontratlar kanununda bunun bir sinir vardir. Yani 10bin odeyecekken iken gunu bir gun gecerse 10bin yerine 20bin isterim diye bir $art koysan da kar$i taraf bunu kabul etse de mahkemeye du$uldugunde olay kanunlarin ruhu yonunde yorumlanir. Ama sen boyle odeyecegin paranin yuzde 70 odedim gerisi icin uc dort ay bekle filan diyemezsin cunku bu senin odeme gucunun yani bu kontratdaki yukumluluklerini yerine getiremeyeceginin anlami cikar ve kontrati bozmak icin mahkemeye gider ve Ribery'nin yaptigi gibi Dunyanin neresine gidersen git (belki Turkiye haric) kazanirsin.

Sana bir ornek vereyim. Kiracisin ve kontratinda parayi gununde veremezsen yuzde 10 cezasi var hala bir hafta icinde odeyemezsen bunun fazide biner filan gib maddeler var. Sen yahu ne yapayim elim dar cezasina da raziyim ve faizini de verecegim her ay 15-20 gun bu parayi sallayabilirim diyemezsin. Bunu deme hakkin yok i$te cezasi ve faizi kabulum desen bile. Bunu bir yaparsin iki yaparsin ucuncu de ev sahibin seni kirasini gununde veremiyor ben paramin dilencisi oldum kontrati bozacagim diye mahkemeye ba$vurdugunda hakim ev sahibine "ulan senin kac dairen var bak bu adam cezasi ile filan veriyormu$ i$te, kiminin parasi kiminin duasi idare et bu kontrat bozulmaz" filan diye karar veremez. Kiracinin bu evin kirasini odeyemeyecek bir yukun altinda oldugunu gordugunde evden cikartir. Ama kiraci yahu i$imi kaybettim ve yeni i$ buldum bundan sonra olmayacak filan gibi mazaretlerle geldiginde durumu yine hakim degerlendirir. Belki bir daha oldugunda otomatik kontrat bozulur diye karar filan verebilir. Bu hakem gibi hakime kalmi$. Boyle veremeyecegin bir kiranin altina gireresen kendine ya$ayacagin $ekilde ev tut diyorlar genelde. Yani kimsenin Ribery'e yahu 300-400 bin Euro vermi$ler i$te ne olacak ucretin uc dort ay gecikirse geberdin mi acliktan yahu di$ini biraz sIk deme hakki yok. Ne biliyorsun Ribery'nin bu paraya guvenip Guney fransa sahilinde bir villa almadigini. Adamin parasini odeyeme; ondan sonra niye kontrati bozmak istedigine bozul. Boyle $ey olmaz Levent. Heni ne demi$ler yiyecegin kadar diye. Ha i$te hesap o hesap. Ben olsam hakimin yerinde GS'ya bir de hakaret ederdim dolandiriciliga mi oturdunuz futbolculari diye. Heriflerin sabikasini goz onune alinmadigini mi saniyorsun sen hala FIFa'nin Levent? Adamlar kac senedir bu boklugu kac futbolcuya yaptilar. Bu sacmaligi nasil durduracaklar degilse. Burasi klupmu batakhane mi once buna bir cevap versin GS yonetimi.
cengiz abi çok doğru özetlemiş. Birde bazıları ki bunlar yöneticiler oluyor şu mantıkla hareket ediyorlar. Ribery zaten kötü niyetliydi.DİĞER FUTBOLCULAR NİYE GİTMEMİŞ. Çünkü onlara GS'dan daha iyi para veren olmadığı için.Bunu bile idrak edememişler. Ne demek sen konrtrat şartlarını yerine getirme sonrada adama kötü niyetli de.Adam sanki GS'a babasının hatırı için gelmiş.
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Aslinda ortada iki tartisma var ve malesef birbirine karismis. Burada hata benim. FIFA'nin 3 ay kurali su anda gecerli kanun ve bu kanuna harfiyen uymak lazim, uymayinca da sonuclarina da katlanmak lazim. Ben buna itiraz etmiyorum. Fakat "3 ay kurali dogru ve hakli bir kural midir degil midir?" tartismasi baska, "GS Ribery olayinda 3 ay kuralini ihlal etmis mi?" tartismasi baska.

"3 ay kuralinin hakliligi" tartismasina donersek, FIFA'nin hukmu oyuncuyu cok guzel koruyor fakat ozellikle finansal sistemi zayif ulkelerde kuluplerin uzerine buyuk bir risk yukluyor. Hangi sebepten olursa olsun, bir kac ay odeme zorluguna giren bir kulupten basarili 5-6 oyuncu ayrilsa o takim dagilir gider, kume duser. "Calisanina maasini, borcunu odeyemeyen sirketin basina gelen, sartlar ne olursa olsun mustehaktir" yorumu sert bir yorum. Ustelik gecmiste gayet de guzel hesap kitap da yapmis olabilir. Yeri gelir, bir isletme degil Ribery'nin 40000 Euroluk maasini, kapicisinin maasini bile odemeyez. GS o donemde paralarini repoda cevirmiyordu,keyfiyetten odememe durumu yoktu, para olmadigi icin maaslar gecikiyordu.

Bunun cozumu nedir, sigortadir. FIFA'nin bunu ozendirmesi belki de mecbur tutmasi lazim. Fakat Turkiye'de oyuncunun kendisi basvurmasi lazim federasyona, otomatik odeme yok. GS kulubu Ribery'e bunu cozum olarak soylemis, Ribery yapmamis. Istese federasyondan odenmemis ucretlerini alabilirmis.

Neyse, bunlarin Ribery kararinin dogruluguyla alakasi yok. Ribery FIFA'ya "4 aydir para alamadim" diye gitmis. Yalan. CAS raporunda GS'in iki adet Nisan odemesi uzerinde fazlaca durulmuyor, ki bunlar ilk taksidi kapatan odemeler. Ribery bu odemeleri kabul ediyor. GS'yin borclu dustugu tarih 1 Mart, bu tarihin saptanmasi, bu tarihten itibaren 90 gunun sayilmasi, bonus ve primlerin odeme gunleri, ara odemeler bu tarihi ileri atar mi atmaz mi? hep yoruma dayali ve hangi kanunun hangi maddesine dayandirilmis ortada yok. Su gozuken tablodan acik ve net bir sekilde "GS 90 gun Ribery'e odeme yapmamistir" sonucu cikiyor mu? Bence degil. FIFA ve CAS ugrasmis cikarmis.

Marsilya'nin GS'a ilk basta 3-4 milyon Euro teklif etmesi, olumsuz bir karar cikmasindan ciddi derecede endise ettiginin en buyuk gostergesi. Ayrica Marsilya'nin gecmiste ne pisliklere bulasmis oldugunu hepimiz biliyoruz.

Neyse, fazla uzatmaya gerek yok. Cengiz abinin dedigi en dogru bence. Bir kere mahkemeye hakimin eline dustun mu, insafina kalmis durumdasin.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Levent Guntay wrote: ..
Neyse, fazla uzatmaya gerek yok. Cengiz abinin dedigi en dogru bence. Bir kere mahkemeye hakimin eline dustun mu, insafina kalmis durumdasin.
Bu kararin cikmasindaki en buyuk ivme GS'yin gecmi$te yabanci futbolcularla olan buna benzer para yuzunden ihtilaflaridir. Hani boyle azili hirsizlarin filan hakim onune her iki uc yilda bir cikmalari gibi ve hakimde "yine mi sen ulan ben seni bir daha kar$imda goremyim demedim mi gecen sefer" demesi gibi. GS bak yine ka$iniyor bu sene Song ve Ilic konularinda. Ben soyleyim de sonradan soylemedi demeyin.

Malesef her konu ba$li ba$ina digerinden bagimsizdir dense de kar$indakinin bundan once yedigi herzeler karar veriken hakimleri etkiliyordur. ABD de savunma avukatlari cok bagirirlar "objection objection" diye savci suclananin gecmi$te buna benzer suclari i$ledigini ima edecek $ekilde sorgulama yaptiginda. Ama Avrupada juri sistemi yok. Hakim biliyor kar$isindakinin ne bok oldugunu.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Post Reply