FIFA Ribery kararını verdi.GS bir bardak soğuk su içsin.

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Davaya Ribery de bizzat katilmis. Ribery Canaydin ile goz goze gelince hakikatlerin disina cikamamis. Elini opse Canaydin affederdi aslinda.

Başkan Canaydın'dan GSTV'ye Ribery Davası Hakkında Açıklama

Galatasaray'ın, Ribery ile ilgili Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nde görülen davası için İsviçre’nin Lozan kentinde bulunan Başkan Özhan Canaydın, Galatasaray TV Haber Bülteni’ne telefon bağlantısıyla katılarak son gelişmeleri aktardı.

Canaydın, şunları söyledi: “Bu, orijinal bir dava. Marsilya Başkanı katılmak isteyince bize de bildirdiler. Biz de, ben, avukatımız Ethem Postacıoğlu ve onun ekibinden Aylin ve Aysel hanımlar ile beraber buraya geldik. Bir gün önceden hazırlıklarımızı yaptık. Televizyonumuzun Koordinatörü Sayın Mete Razıklı da İsviçre’deydi. Onunla da görüştük."

Canaydın sözlerine şöyle devam etti: "Saat 9.30 da toplantı başladı. Toplantıya, Marsilya Başkanı, avukatı ve ekibi, sürpriz olarak da Ribery ve avukatı Bruno geldi. Toplantı tercümanlar eşliğinde İngilizce yapıldı."

Her iki tarafın da 3 jüri üyesi eşliğinde savunmasını yaptığını kaydeden Canaydın, “Ribery’nin gelmesi benim lehime oldu ve hoşuma gitti. Çünkü Ribery’yle göz göze geldiğimizde hakikatlerin dışına çıkamayacağını biliyordum. Kendisine gerekli soruları sorduğumda, “doğrudur Başkan, haklısınız” şeklinde cevap vermekle yetinebildi. Bu da bizim için kâfiydi.” şeklinde konuştu…

Kararın 1-1,5 ay, maksimum 2 ay içinde verileceğini tahmin ettiğini belirten Başkan Canaydın, “Bu arada şunu da belirteyim belki bir kez daha çağrılabiliriz. Herkes kendi müdafaasını yaparken, haklı olduğunu söyledi. Tabi bütün iş, menajer Bruno’nun yaptığı by-pass’ta. Tahmin ediyorum ki menajere sorduğumuz sorular da, onun bu organizasyonun içinde olduğunun bir ispatı oldu.” dedi…

Başkan Canaydın, nasıl bir karar beklediği sorusuna, “Şimdiye dek böyle bir tecrübemiz olmamıştı. O yüzden jürinin vereceği kararı bekleyeceğiz.” yanıtını verdi…
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Hey yavrum hey.. Bir bakışıyla hakikatleri gün ışığına çıkaran adam! Bende ne anlamsız bakıyor bu adam diyordum, meğer sorun bendeymiş!
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Ben de simdi NTV'den gordum. http://www.ntvspor.net/Pages/10111.ASP

Simdi, tazminat bilmemne alamadigimiz gibi bu is icin odenen harclar, yargi masraflari, ucretler ve yol konaklama masraflari dahil bircok kalem kulube girdi. Vardigimiz sonuc sifir bile degil, under zero.

Canaydin ve ekibi bu kulubun -kural olarak- gorevlileri olduguna gore, bu tazminatin alinamamasi sonucu dogan zarar ve yapilan harcamalar bu kisilere rucu edilmeli. Tipki bir sirket calisaninin sirketi zarara ugrattigi zaman, sirketin 3.kisilere odedigi zarari, calisadan rucuan aldigi gibi.

Gorevi agir olarak ihmal ettiler cunku.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Ufuk Sezekkaplan wrote:Ben de simdi NTV'den gordum. http://www.ntvspor.net/Pages/10111.ASP

Simdi, tazminat bilmemne alamadigimiz gibi bu is icin odenen harclar, yargi masraflari, ucretler ve yol konaklama masraflari dahil bircok kalem kulube girdi. Vardigimiz sonuc sifir bile degil, under zero.

Canaydin ve ekibi bu kulubun -kural olarak- gorevlileri olduguna gore, bu tazminatin alinamamasi sonucu dogan zarar ve yapilan harcamalar bu kisilere rucu edilmeli. Tipki bir sirket calisaninin sirketi zarara ugrattigi zaman, sirketin 3.kisilere odedigi zarari, calisadan rucuan aldigi gibi.

Gorevi agir olarak ihmal ettiler cunku.
Beceriksiz bi Başkan'dan daha ne beklenir. Birde utanmadan geçen ay İsviçre'ye mahkemeye gitmişte kazanacağız deyip duruyordu. Birde Avukat profesörümüz vardı hani GS 100% kazanır diyen. Masrafların yarısını da ondan almak lazım.
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Sozlesme hukukundan anlayan varsa soracagim bir soru var. Diyelim ki bir oyuncunun kulupten almasi gereken maas aylik 100,000 dolar. Kulup 3 ay suresince aylik 100,000 dolar yerine her ay 10,000 dolar odese oyuncunun FIFA'dan bonservisini isteme hakki olabilir mi? Yoksa serbest kalmasi icin 3 ay boyunca tek kurus odenmemis olmasi mi lazim.

Ya da diyelim muhasebe hatasi yapildi, ve uc ay boyunca yanlislikla 99,000 dolar odendi. Oyuncu uc ay boyunca sozlesmedeki paradan az odendi diye sorun cikarabilir mi? Serbest kalmamasi icin odenmesi gereken FIFA tarafindan konulmus minimum bir rakam var mi? %10 , %50, %90 falan gibi.

Amerika'da sirket bonosu ve banka kredisi odemelerinde sirket olarak hic odememisin , %10'unu odemissin, ya da %99'unu odemissin farketmez. Gereken odemeyi tam olarak ve zamaninda yapamadigin surece teknik olarak default'a dusersin. Ama spor hukukunda bu nasildir bilemem.

Mantik olarak, oyuncuyu rahat sekilde gecindirecek ve sozlesmesindeki paranin %10'u %20'i gibi, aylik 10000-20000 dolar gibi bir para odendigi surece kolay kolay serbest kalamaz gibi geliyor. Ama tabii 3 ay boyunca bes kurus para vermeyince oyuncunun bonservisini istemesi normal.

Yukaridaki konu acik degilse FIFA'nin bunun standardini belirlemesi lazim.
Ekonomisi kuvvetli zengin 5-10 Avrupa ulkesi disinda, futbol kulupleri finansal olarak kuvvetli degiller, gelir akislari cok duzensiz, nakit sikintisina ara sira girmeleri normal; sporcu maaslarinin eksiksiz ve tam zamaninda odendigini zannetmiyorum.

Eger az da olsa bir odeme yapmak oyuncunun serbest kalmasini bir sure geciktirebiliyorsa, bu niye yapilmadi. Muhasebe bolumunde calisan, ya da oyuncu sozlesmeleriyle ilgilenen kim. Felipe olayinda da ayni seyler oldu ve ders alinmadi mi? Diyelim hersey oldu bitti, sonucun olumlu cikacagina nasil boyle saf saf inanildi ve Marsilya'nin ilk basta onerdigi 3-4 milyon dolar kabul edilmedi.

Bunlar hep profesyonel bir organizasyon olamamanin sonuclari. Kulubteki pek cok yonetici zaten isi gucu olan isadami. Bir kac milyon dolar verip yonetimde yer almis ve yillardir kulube katkida bulunmus cevresi genis kisiler. Gunluk bir kac saatini GS'a ayiriyor iste o kadar. Isten atilma korkusu yok ki isini dogru duzgun layikiyla yapsin, ve gunde 12 saat GS'i nasil daha iyi bir yere getiririm diye dusunsun. Hatalar olup, milyonlar kaybedilince de herkes sucu birbirine atmaya calisiyordur, eminim.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Canaydın'ın baygın bakışları karşısında inim inim inleyen Ribery paçayı yırtmış demek!
Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Baskan'in hakkini vermek lazim, herseyi de kaybetmis degil adam bu davada, cikan karara gore mahkeme masraflari yari yariya paylasilacakmis iki kulup arasinda. Yarin baskan, bu da bir basaridir diye aciklama yapabilir.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Gorgen wrote: Beceriksiz bi Başkan'dan daha ne beklenir. Birde utanmadan geçen ay İsviçre'ye mahkemeye gitmişte kazanacağız deyip duruyordu. Birde Avukat profesörümüz vardı hani GS 100% kazanır diyen. Masrafların yarısını da ondan almak lazım.
Hangisi o avukat? helvaci mi zerdeci mi? Ufuk cok dogru demi$ butun zarar ziyan beceriksiz moronlara odettirilmeli ama bunu yaptirmak icin o divan konstinde adam gibi adam olmak lazim,
Last edited by Cengiz Akgun on Wed Apr 25, 2007 11:37 pm, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Başvurmak için bile 200 bin euro'cuks istiyorlardı sanırım. Afiyet olsun..
Sinan Edil

Post by Sinan Edil »

Şu ne iş yaptığı belli olmayan tekstil fabrikasından bir şeyler satar, öder bunları inşallah. Böyle kazığı Cem Uzan bile atmadı bize, helal sana Sayın Başkan.
Ölüm varmış, korku varmış
Bu dünyanın sonu varmış

Benim için yoktur tasa
Kalbimde sen yaşadıkça
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Cengiz Akgun wrote: Hangisi o avukat? helvaci mi zerdecci mi?
cevap veriyorum "a" :lol:
Bjk kadar bile olamadılar.
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Arkadaslar, Ribery davasinin metni asagida. Atip tutup konusuyoruz ama hicbirimiz hicbirsey bilmiyoruz. Bence kulubumuz Ribery davasinda hakli. Inanilmaz bir karar, skandal.

http://rapidshare.com/files/27878540/Rib_ry.pdf.html

Biz zannediyoruz ki, kulup aylarca Ribery'e bes kurus para odememis, Ribery sonunda illallah demis ve FIFA'ya basvurmus. Ribery ile anlasma su:

4.2.2 Basic Wage:
Club undertakes to pay 400.000 EUR to Professional football player. It undertakes to pay fix transfer fee in sum 200.000 EUR in between 1st of February 2005 – 28th February 2005. Remainder shall be paid as following: an amount in sum of 40.000 EUR per month until 1st of July 2005. Furthermore he will be paid up bonus in sum of 5.000 EUR per each time he would be taken in official 18-player staff. If the player would have played 10 matches then he will be paid a premium sum of 75.000.

Yani:

1. Subat 2005'de 200,000 Euro veririm diyor.
2. Sonra da her ay 1 Temmuz 2005'e kadar 40000 Euro.
3. Mac basina 5000 Euro prim, ve 10 mac oynarsan bir 75000 Euro bonus daha. Primler ne zaman odenecek hic bir sey soylenmemis.

CAS'in Ribery'nin ve kulubun kabul ettigi kesin gercekler sunlar:

1. Galatasaray Subat ayinda 200,000 Euro'yu Ribery'e odemis.
2. Sonra Nisan'da bir 56,000 Euro daha odemis. Baska da para odememis.
3. Ribery Mayis ayindan itibaren tum parami odeyin diye kizismaya baslamis.
4. 13 Haziran'da da kontrati feshetmis. FIFA'ya da yazdigi yazida 4 aydir bes kurus para almadim demis.
5. GS kalan parayi 14 Haziran'da odemis.

CAS diyor ki adamin primlerini ve parasini zamaninda odememissiniz, sizi de uyarmis, kontrati feshetmekte haklidir. Bir suru de gereksiz laf ediyor. GS kulubu de kendini koruyamamis. Zaten sozlesme anlasilmayacak kadar net olmayan bir sekilde yazilmis. Bu sozlesmede acik bulmak cok kolay. Ne kadar acik olursa olsun asagida yazacagim gibi GS hakli.

1. GS kulubu Subat sonuna kadar 200000 Euro oderim demis, odemis.
2. GS kulubu 1 Temmuza kadar ay basina 40000 Euro oderim demis. Yani Subat, Mart, Nisan, Mayis, Haziran aylari icin 5 x 40000 = 200000 Euro odemeli. Nisan'da toplam 56000 Euro odemis.
3. Yani kontrat feshedildigi donemde GS'yin odemesi gereken transfer ucreti 4x40bin=160bin +200bin=360 bin Euro'ymus. 256 bini odenmis.

256/360 = %71. Yani kontrat feshedildigi sirada odenmesi gereken transfer ucretinin %71'i odenmis.

4. Odenmemis prim ve bonuslar da Mayis ayi sonunda 160,000 Euro imis. Onlarin tam olarak hangi tarihte odenecegi kontratta belirtilmemis. Sozlesmedeki 2004-2005 sezonu sonu olan 30 Haziran'a kadar odenmeli orasi kesin. CAS bunlarin da en gec her ay sonunda odenmesi gerektigini soyluyor. Kontratta odeme zamani belirlenmemis olmasina ragmen CAS boyle bir karara neye dayanarak varmis bilmiyoruz.

5. Galatasarayi yakan nokta raporun 8.3.2 paragrainda tartisiliyor.

8.3.2 In any event, even assuming that the clause in Art. 5.4 of the Contract were valid, this does not prevent the Player from bringing the matter before the DRC. Indeed, the period of 90 days was at least exceeded for the first monthly instalment in the amount of EUR 40,000, for, as has been explained above, such instalment became due on 1 March 2005 at the latest. More than 90 days had therefore elapsed by 13 June 2005. Although the Appellant claims it made part payments, in particular on 7 and 12 April 2005, at that time not only was the first monthly instalment was due, but so was the second monthly instalment. Furthermore, by then "bonuses" of at least EUR 35,000 had become due. However, if more than one debt is due, the question arises as to how the part payments are to be applied. From the summary submitted by the Appellant itself, in which the payments actually made are set out against the payment obligations, it follows without doubt that by 13 June 2005 the Appellant had not made any payment towards the first monthly instalment.
---------------------------------

Simdi ilk transfer taksidi olan 40000 Euro 1 Marta kadar odenmeliydi. Galatasaray Nisan ayi icinde 56000 Euro odemis. Ribery de bu ara odemeyi kabul ediyor. CAS diyor ki, bu odeme yapildigi zaman hem ikinci taksit odenmemisti hem de primler odenmemisti. Oyleyse bu borc odemesi hangisine sayilacak. Mantikli olan 1. transfer taksidine sayilmasi. En gecikmis ve en onemli borc ne ise odemenin ona sayilmasi lazim. CAS gene de bu odemeyi hic bir borca saymiyor ve GS Haziran ayinda hala 1 Marttaki borcunu odememis durumdadir diyor. Bu inanilmaz bir yorum, GS'i yakan ve Ribery'nin serbest kalmasini saglayan iste bu art niyetli yorum. Cunku GS Nisan ayinda ciddi bir odeme yapmasina ragmen hala 1 Marttaki 40000 euroluk borc kapanmamis sayiliyor ve 13 haziran'da GS yaklasik 3. bucuk ay borcta oluyor. Halbuki bu ara odeme ilk takside sayilsa bir sonraki tarih 1 Nisan olacakti ve 90 gunluk sure icinde olunacakti. Diger bir alternatif de en son odemenin yapildigi 12 Nisan'dan bu sure baslatilabilir. Tabii borc hukukunu bilmek lazim, ben kendi yorumumu yapiyorum. Fakat CAS raporunda da bu yorumlar kesin maddelere baglanmamis.

Benim bu isten anladigim:

1. Nerden bakarsaniz bakin, Haziran'a kadar Ribery'e maksimum odenmesi gereken transfer + primler 520,000 Euro civari imis ve bunun nerdeyse yarisi odenmis. 256,000 Euro. Oyuncunun magdur olmasi soz konusu degil. Ki bence borc o kadar bile degil, cunku prim ve bonuslarin odenecegi zaman acikca belli degil.

2. Ribery'nin soyledigi "bana 4 aydir odeme yapilmiyor" lafi kulliyen yalan. Nisan 12'de son odeme yapilmis, raporda yazili.

3. CAS allem edip kallem edip kabul edilemeyecek garip yorumlarla GS'i uc bucuk aydir borcunu odememis gibi gostermis ve yakmis.

4. GS Ribery'e muglak aciklarla dolu bir kontrat hazirlamis. CAS ve FIFA da bu aciklari Ribery'nin lehine doldurmus. GS savunmasinda odeme sartlariyla ilgili konulara yogunlasacagina, gidip baska konulari karistirmis ve hakli oldugu halde kendini savunamamis.

Bence Ribery'nin aklini celdiler, Marsilya durumu pek anlamadan bu isin icine girdi, fakat sonra killanip bu durumdan. GS'a odeme teklif edip durdular, bizim kulup de kendine cok guveniyordu. Sonra Ribery parlayip da talipleri cikinca GS ile paylasmak istemediler geliri, Marsilya FIFA'dan birilerini ayarladi herhalde ve ortaya bu skandal sonuc cikti.

Rapordan anlasilan, GS bu iste hakli, duzenli olmasa da hakikaten Ribery'e ciddi para odenmis. 3 aylik gecikme sozkonusu degil. Hos, Fenerbahce Ortega olayinda hakli cikti tazminat kazandi da ne oldu. Alabildi mi tazminati, alamadi.

FIFA’nin bu karariyla finansal acidan 1-2 ay zora dusen kuluplerin oyuncularinin serbest kalma hakki doguyor. Dusene bir tekme de benden mantigi. Odemelerin gecikmesiyle ilgili kararlar en siki kredi anlasmalarinda bile gorulmeyen uc yorumlar. Futbol kulupleri ozellikle gelisen dunya ulkelerinde duzenli nakit akisi olan isletmeler degil ki. Bu karar ekonomisi kuvvetli ulkelerdeki finansal acidan guclu takimlarin, oteki takimlardan cok kolay oyuncu almasini saglar ancak. Oyuncuyu 90 gunde hemen serbest birakip kulubu magdur etmektense, mesela her ay kontrattaki odemenin en az %20 sini yapmak, ve sezon sonuna tumunu odemek, gec kalinan odemeler icin de %10 gecikme faizi odemek gibi bir kural konabilirdi. Tebrikler FIFA.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Sevgili Levent, hem karari okuyup hem de klubumuz hakli sonucuna nasil varmissin, ben de hayretle ona baktim.

Sen birisiyle bir anlasma imzalayip, ardindan, eh ben bu kontratin sartlarinin yuzde 60-70ini yerine getirdim diyemezsin. Ayrica GS klubu nasil boyle sozlesme imzalar, imzalarsa nasil odemeleri yapmaz? Benim firmamda okuldan yeni cikma bir avukat bunlara sebep olsa isten kovulur, bakkal dukkani mi burasi, GS nasil boyle seyler yapar, insanin okudukca kan beynine sicriyor. Butun bunlarin tepesinde oturan adam daha hala bir yigin martavalla onu yapacam, bunu yapacam, basariliyim diyor.

CAS'in yorumunda inanilmaz hic bir sey yok, senin arzu ettigin yorum ne kadar inanilir ise, onlarinki de ayni derece de inanilir. Eger bu konuda bir suphe kalmasin istiyorsan kontrata bir madde koyar, odemeler sirasiyla su su borclara sayilacaktir dersin (kredi anlasmalarinda standart maddedir, bazen tren gibi gider, odemeler suna suna sayilacak diye).

Hadi butun bu gerzeklikler yapildi, sen bu adamin primlerini ayliklarini nasil tikir tikir odemezsin yahu, sonra ne yuzle insanlara bakip bu klubun maddi durumunu duzeltiyorum dersin?

Wallahi okudukca inanamiyorum, her seferinde artik beni sasirtamazlar diyorum ama daha beteri ortaya cikiyor. Bunlar bir de Marsilya'nin tekliflerini reddetmislerse hem kendilerine, hem avukatlarina yaziklar olsun. Ehliyetsizlik ve beceriksizligin de bir siniri olmali yahu.

Onerdigin maddeler tamamen anlasma ozgurlugune aykiri ve anlasmalari carpitmaya yonelik maddeler. Sen futbolcu olsan, futbolcu olmayi birak herhangi bir meslekte olsan, sana biri boyle kontrat teklif etse imzalar misin, ben sana her ay x dolar odeyecegim ama aslinda onun yuzde 20sini odesem de olur diye. Gelirin kuvvetli ya da duzenli degilse gelirine gore adam al, kontrat imzala derler. Senin gelirininn yetmedigi adami da parasi olan alir tikir tikir oder. Duydun mu hic Ingiltere'de bir adama bu ay borcumuzun yuzde 20sini odesek tipi bir laf? Adam hakli olarak, bana uc tane teklif vardi, paran yoksa biraksaydin odecek takima giderdim der, son derece de hakli olur.

Eger 20% odeyebileceksen, teklifini ona gore yap, kontrati ona gore yaz, adam da ona gore karar verir hangi klube gidecegine.

FIFA;ya tabii ki bravo, bizim garipliklerimize pabuc birakmadigi icin, herkes ayagini yorganina gore uzatsin, uzatmayan da boyle olur dedigi icin.

Ali
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Levent Guntay wrote:Arkadaslar, Ribery davasinin metni asagida.

http://rapidshare.com/files/27878540/Rib_ry.pdf.html
Henuz detaylarina bakamadim, ama Rapidshare'e bakmaya gerek yok bu metin icin. TAS'in kendi web sitesinde'ki "Case Law" bolumunde, son kararlari listelemisler:

http://www.tas-cas.org/en/pdf/Ribéry.pdf

Google News'ta da, CAS'in uzun halini girince, tepede hep bizim iddianin reddi var bilimum sitelerde:

http://news.google.com/news?q=COURT+OF+ ... s&ct=title
Özgür
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Sevgili Ali:

GS kulubu tabi ki odemeyi geciktirmemeliydi, daha duzgun bir kontrat hazirlamaliydi, Ribery'nin gonderdigi uyarilari ciddiye almaliydi. Cok ciddi hatalar var tabii.

Fakat teknik konu su, GS odemesini 90 gun geciktirmis mi geciktirmemis mi? Ben finansciyim, sozlesme hukukundan anlamam. Ama benim rapordan gordugum GS Subat'ta 200,000 Euro odemis. Nisan ayinda da ciddi bir odeme yapmis. CAS ben bunu Mart borcuna saymam diyor. 56000 Euro'yu odesen de hala 1 Mart'tan itibaren borclusun diyor. Iyi de bu yorumu hangi maddeye dayandiriyor. Kontratta mi yaziyor. FIFA'nin kanununda yazan bir madde mi? Isvicre hukukunda mi yaziyor. Uluslararasi borc hukuku mu? Nerde? Yapilan bir odeme yeni borca mi eski borca mi sayilir?

Ayni sekilde primler ve bonusun kesin odeme tarihi sozlesmede yok. Sezon sonu olan 30 Haziran'a kadar odenecek tabii ki. Fakat CAS gene bunlar her ay sonunda odenmeli diyor. Neye dayandirmis belli degil. Ornek olarak bonuslari ve primleri topluca sene sonunda odeyen cok sirket vardir.

Raporu okursan GS Ribery'e Futbol federasyonuna basvurma opsiyonu da getirmis. Federasyon odenmeyen sporcu ucretlerini naklen yayin fonundan kulup icin avans kullandirarak odeyebiliyormus. Ribery bunu da yapmamis. Demek istedigim Ribery'nin niyeti belli imis.

"Ayagini yorganina gore uzatmak" tabii kulaga hos geliyor. Fakat Bati Avrupa liglerinin disina ciktigin zaman oyuncusuna parasini kurus geciktirmeden zamaninda odeyen spor kulubu zor bulursun. Dunyanin cogu medeni ulkesinde bir sirket odemesini bir kac ay geciktirirse buyuk kredibilite kaybidir. Fakat spor kulubu farkli bir kurum. Finansmani, organizasyonu, ekonomisi, kontratiyla cok farkli. Ozellikle gelisen ulkelerde spor kurumlarinin nakit akislari cok oynak. Sebebi de su, sponsorlar, federasyon, naklen yayin sirketleri, ve diger futbol kulupleri odemeleri vaad ettigi zamanda yapmiyorlar. Bu yuzden spor kuluplerine finansal olarak daha fazla fleksibilite vermen lazim, endustriyel sirketlerle ya da zengin ulkelerin kuluplerinin standartlariyla karsilastiramazsin. Bu standartlari daha kucuk ve gelisen ulkelerin kuluplerine de uygulamaya kalkarsan aradaki ucurumun arttiginin farkina varirsin.

Bunun otesinde makro ekonomik gercekler var. Mesela Ingiltere'de spor kuluplerinin kur faizin dalgalanma riski yok. 5 sene 10 sene sonrasinin ekonomik tahminleri yapiliyor. Gelirler pound cinsinden, giderler ve sozlesmeler pound en kotu Euro cinsinden. Halbuki bizim kuluplerimizin ciddi kur riski var, gelirlerin cogu TL, giderlerin cogu $ ya da Euro. Ekonominin 3 ay sonra ne olacagi belli degil. Yarin bir sey olup 1$ = 5YTL olsa, butun odemeler aninda durur. Faizler %100lere firlar. Kurlar gecen yaz %30 dalgalandi, faizler %7-8 artti o bile ulkeyi sarsti. Ve bu dalgalanmalar cogu gelisen ulkede oldu. Eh o zaman FIFA mecburiyet getirsin, butun yabanci oyuncular oynadiklari ulkelerin yerli para biriminden anlasma yapacaklar diye. Oyuncuyu korumasini biliyorsan, kulubu de koru. Ote yanda, bu anlayisla buyuk devaluasyon olan ulkelerin futbol kuluplerinde oyuncu kalmaz bir kac aya herkes serbest kalir. 2001'de cogu sirketin calisanlarina ciddi odeme zorlugu cektigini hatirlayin.

Ayrica, yabanci oyuncu bu ulkeye gelirken hesabini kitabini ona gore yapiyor. Her turlu riski bildiginden ulkesinde alacagi paranin iki katini belki de uc katini istiyor. Odemenin gecikme riski de transfer fiyatinin icinde oluyor cogu zaman.

Sonucta, bence FIFA'nin ve CAS'in Ribery'nin serbest kalis karari cok sert, marjinal, desteksiz, ve kotu niyetli yorumlara dayaniyor. 90 gun gecikme hesaplamasi da bence yanlis.

FIFA'nin kuluplerin uzerindeki odeme riskine cozum bulmasi lazim. Ne oyuncu magdur olmali ne de kulup. Gecikme faizi mutlaka uygulanmali geciken odemelere. Odemelerin kesin odeme zamani kontratta belli olmali. Belki Mevduat Sigorta Fonu gibi bir fon olusturmak lazim transfer ucretlerinden kesilen primlerle. Ve geciken maaslar bunlarla odenebilir. Sonra da Federasyon, fona borcu olan kuluplerin sponsorluk gelirlerine el koyar. Gerci benzeri bir sistem zaten Turkiye'de mevcutmus, ama uygulamayi otomatik hale getirmek lazim.
Post Reply