Yolculuk / Ani /Konu dışı

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Sevgili Kerem,

2.ek plak ve cd icin Camden Town seni bayiltacak bir yerdir.Cavendish street'te de iyi yerler bulabilirsin.

Cavendish street'e gitmisken Duke of York'a gir ve benim icin buz gibi bir bira ic. :) Hesaba yazdir Chelsea kaskollu Turk odeceyecek de onlar anlar :)

Persembe geceleri jazz geceleri hala devam ediyormus. :cry:

http://www.allinlondon.co.uk/clubs_bars/venue-635.php
TRUST GALATASARAY
MGC
Eli Hallufgil

Post by Eli Hallufgil »

Kerem Tezic wrote:Eli albumlerin kapaklari da ne kadar guzel degil mi? Prog Rock ve caza özgu galiba bu.
Kerem Abi, o biraz donemle alakali. Populer olanin basit olmadigi, daha dogrusu ucuz ve basit olmayanin populer oldugu bir donemde, gruplarin album kapaklarina bu kadar onem vermeleri olagan. Muzik ne yazik ki cogu zaman talebe gore sekilleniyor. Talepler degistikce muzik de haliyle degisti. Bakin, progressive rock'a yon veren gruplardan ELP (Emerson Lake and Palmer), daha 1978'de Love Beach diye bir album yapip, sarki isimlerini 'All I Want Is You', 'Taste of my Love' koyabiliyor, album kapaginda da bagirlari acik Emerson ve Lake bir plajda poz verebiliyorlar. 70'lerin sonunda koskoca Banco Del Mutuo Soccorso, ismi 'uzun' ve 'anlasilmasi zor' diye ismini Banco diye degistirebiliyor. Ucuzlayan muzik, sarki sozleri beraberinde ucuzlayan album kapaklari, ve bes para etmez albumler getirdi. Demek istedigim album kapaklarinin guzelligini 70'lerin ilk yarisindaki deneysel muzige olan ilgiye borcluyuz. Ilgi bitince ortaya ne ciktigini da 80'lerde yeterince gorduk.
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ahmet Ertegun'un ile ilgili 3 tane guzel yazi vardi.Gerci Murat Bardakci'nin yazisi olumunden onceydi.

Zulfu Livaneli'den

http://www2.vatanim.com.tr/root.vatan?e ... id=4&wid=5

Ertugrul Ozkok'den

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ ... yazarid=10

Murat Bardakci

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ ... yazarid=28

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Bizim yilbasi planlari belli oldu. Insallah yilbasinda 6 gun 5 geceligine New York City'e gidiyoruz kalabalik sayilacak bir grupla. Benim NY'a gitmeyeli 10 sene olmus. Buraya yerlestigimin ilk senelerinde hemen her sene giderdim ama ondan sonra baska yerleri gezmekten NY'a ugrama firsati olmadi. Cok degisti, daha guzellesti, pislik kalkti, suc orani azaldi diyorlar. Bakalim gorecegiz.

Buraya yazmamin sebebi sizlerden fikir almak. Bizim zevkleri asagi yukari bilirsiniz. Iste muzik severiz, her turlu sanat olayini severiz, ayiptir soylemesi yemek yemesini, guzel gece kuluplerini, dans (salsa) severiz. Bir gece bu meshur $ef Bobby Flay'in lokantasi Mesa Grill'de yer ayirttirdik oradayiz. Aramizda Flay hayrani bir arkadas var, lokantasi da senenin en iyilerinden secilmis bir gidip gorelim dedik. Broadway show'larindan Jersey Boys en populer showlardan biriymis, ona bilet aldik. Bir gun MOMA'yi gezip modern art susuzlugumuzu (bizim buralarda acIz modern sanata, hersey klasik) giderecegiz. Elbetteki bir kac gun alisverise gidecek, yengeler NY'un yarisini satin almadan donmek istemezler. Jazz icin Vanguard, Blue Note, Cotton Club'a baktim cok hosuma giden bir show gormedim.

Geriye yilbasi gecesi dahil olmak uzere 3 gecemiz, 4 gunumuz kaliyor. Ozellikle NY'da yasayan, 27 aralik - 1 ocak arasi sehirde olup bitenden haberi olanlar yazarsa sevinirim. Tavsiye edilecek her turlu sergi, lokanta, konser, opera, gece kulubu bize uyabilir.

Tabii o tarihlerde NY'da olup bizimle takilmak isteyenlerde baglantiya gecebilirler. Kalabalik bir grubuz, benim tek basima ayrilmam mumkun olmaz. Ama eger programlar da uyarsa elbet cimbom.org'dan arkadaslari aramizda gormek isteriz.

Ozan Ersoy
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Blues'cular icin en sevdigim parcalardan birisi, Steve Ray Vaughan'dan
http://www.youtube.com/watch?v=SufEklC4ds0
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ozan Ersoy wrote:Bizim yilbasi planlari belli oldu. Insallah yilbasinda 6 gun 5 geceligine New York City'e gidiyoruz kalabalik sayilacak bir grupla. Benim NY'a gitmeyeli 10 sene olmus. Buraya yerlestigimin ilk senelerinde hemen her sene giderdim ama ondan sonra baska yerleri gezmekten NY'a ugrama firsati olmadi. Cok degisti, daha guzellesti, pislik kalkti, suc orani azaldi diyorlar. Bakalim gorecegiz.

Ozan Ersoy
Gez bakalim gez, tek tabanca. Surada bogaza inemiyoruz , adam gecmis karsimiza ''New York'a gelen varsa takilsin'' diyor utanmadan.
Yok canim,sagol, we are planning to be at ''Le Divan de La Maison''. Cok sahane yerdir, MGC cok memnun kaldi mesela. :shock:

Bu arada caz kulturumuz AL Jarreau ve Nina seviyesinde kaldi, yazdiklarinizi cok anlamiyorum.
NO ADNANS, NO CRY !!
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Alpay Dedeoglu wrote:
Gez bakalim gez, tek tabanca. Surada bogaza inemiyoruz , adam gecmis karsimiza ''New York'a gelen varsa takilsin'' diyor utanmadan.
Yok canim,sagol, we are planning to be at ''Le Divan de La Maison''. Cok sahane yerdir, MGC cok memnun kaldi mesela. :shock:

Bu arada caz kulturumuz AL Jarreau ve Nina seviyesinde kaldi, yazdiklarinizi cok anlamiyorum.
Pardon Alpay hocam... Vallahi gencligin son demleri bunlar.. O yuzden gezelim diyoruz. Bundan sonra jubilemizi yapabiliriz. Yas yolun yarisini gecti. Tabii Avrupa'da olsak 40'ina kadar oynardik. Orada yasli genc ayrimi yok biliyorsunuz.

Bu kadar goze batacagini bilsek yazmazdik ya. Alt tarafi NY. Maldivlere gitmiyoruz gencler. Plan 2 ay onceden yapildiydi. Aslinda Puerto Rico'ya gidilecekti ama gec kalinca baktik ucak biletleri 800 dolar otel odalari 300 dolar geceligi, kalsin dedik. Ricky Martin'in vatanini baska zaman gorururuz.

Bu arada ne bicim seyahat basligi bu. Hic mi yok NY hakkinda iki satir yazabilecek bir adam? Ben icini disini iyi bilsem, birisi sorsa neler yazmistim simdi. Vay anasini sayin seyirciler. Ask olsun darildim yani.

Ozan Ersoy
Mehmet Gurdal Cetin

Alpay Dedeoglu wrote:
Ozan Ersoy wrote:Bizim yilbasi planlari belli oldu. Insallah yilbasinda 6 gun 5 geceligine New York City'e gidiyoruz kalabalik sayilacak bir grupla. Benim NY'a gitmeyeli 10 sene olmus. Buraya yerlestigimin ilk senelerinde hemen her sene giderdim ama ondan sonra baska yerleri gezmekten NY'a ugrama firsati olmadi. Cok degisti, daha guzellesti, pislik kalkti, suc orani azaldi diyorlar. Bakalim gorecegiz.

Ozan Ersoy

Evet evet cok iyi hatirliyorum, o kadar begenmistim ki teyzeye kartimi bile birakmistim biz buraya cok gelriz gibisinden.Tabi bida kismet olmadi.

Bizim yilbasi kiprasmamiz biraz zor EGE duz kosulara basladi.

Belki kacip kosedeki biranede iki bira cekip eve geri girerim kimseye gorunmeden.

Ozan NY da bi gez bakiim benim icin, bu sene bana bi amerika gozukuyo ama dahaaa coook var
TRUST GALATASARAY
MGC
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ozan Ersoy wrote:
Alpay Dedeoglu wrote:
Pardon Alpay hocam... Vallahi gencligin son demleri bunlar.. O yuzden
Bu arada ne bicim seyahat basligi bu. Hic mi yok NY hakkinda iki satir yazabilecek bir adam? Ben icini disini iyi bilsem, birisi sorsa neler yazmistim simdi. Vay anasini sayin seyirciler. Ask olsun darildim yani.

Ozan Ersoy
Ozan,

Bir iki yer soyleyeyim.

Itremerli: rest&pub.Mekan cok guzel, ama yer ayirtman gerekebilir, direkt gidip masa bulman zor.5 sene once oyleydi en azindan. 463 West Broadway.Soho'nun oralarda.Web sayfasi www.itremerli.com mekan hakikaten hos ve guzel.Votka nikolai dedikleri bir shut var ki akillara ziyan.Oraya ozgu mu bilemiyorum ama cok yerde sordum yuzume bom bom baktilar.

Pravda bar: 281 lafayette Street.Burasi da guzel bir mekan.Cok eskidir belki de biliyorsundur.Hanimlari alip hem ickini rahat icecegin, yas ortalamasinin duskuk olmadigi 30 uzeri diyeyim bir mekan.Yemege gitmeden once gidilip 1-2 saat warm up yapilacak bir yer.

Eger Turk yemegi yemek istersen herkesin cok begendigi ama benim o kadar da sevmedigim Turkish Kitchen var.28 veya 29 street and third avenue olmasi lazim.Mekan guzel, salash degil oyle.

Tabii Soho'da cok guzel Cafe'ler var.Isimlerini unuttum ama oralarda yuruyup denk gelmemen mumkun degil disaridan zaten kendinin hemen belli ediyor.

Soyledigim iki yer icin pisman olmazsin.Aklima daha gelen olursa yazarim.Iyi tatiller.

Selamlar
Savas
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Devam edeyim

Smith&Wollensky: eger steak yemek istersen en iyisi olmasada iyilerden bir tanesi.49 ve ucuncu caddede.Biraz tuzlu bir yer.

Rockefeller center'da meshur noel agacini dikerler her sene, ambiyans guzel.Ozellikle karanlik bastiginda gitmeli.

Guggenheim,Central Park zaten listendedir.

Eger Borsa olaylarina merarkliysan NYMEX veya COMEX'de bir broker ayarlayip sana gezdirmelerini saglabilirim ama onceden haber verirsen iyi olur.Ikiside Financial Center'da zaten iciceler.Biri energylerin islem gordugu digeri de metallerin islem gordugu floor.Ilginc olabilir.

Birde ucuza bir ferry gezisi yapin derim, Wall Street'in East river kisminda ferryler kalkar.Weehavken ve Hoboken'a gider.5 usd tek gidis, bence ordan weehavken'a gidip ordan aynen midtown'a geri gelin derim.Gidis gelis 10 usd mal olur.Hem Financial Distirct gormus olursunuz ordan da karsia adanin ucundan hudson riveri boydan boya karsiya gecip Chelsea'ya geri gelip midtown'dan devam edersiniz programiniza.Toplam sure 13 dk gidis ve 6-7 dk donus olmasi lazim.Arada tabii bir de bekleme var.Ama 40-45 dakikada aradan cikar, zaten subway ile midtown'a donmeye kalksan yurumesi binmesi felan 30 dk bulur.

Birinden Zagat Survey kitapcigini alirsan aslinda tum restoran ve barlarin listesi ve mutfkalari,fiyatlariyla var.Uc asagi bes yukari tutar.

Alisveris icin cok yardimci olamayacagim, 11 Eylul'de yikmislardi yenisini yaptilar mi bilmiyorum ama Century 21 diye bir warehouse tipinde yer vardi tam ikizlerin karsisinda.Markalar var ama beden ve defosuz bulmak zor idi, fakat yakaladin mi cok da ucuza indiriyordun.Simdi web sayfasindan baktim 22 Cortlandt Street (bet church&and broadway).Dedigim gibi location Ikizlerin orada tam.Tum markalari falan var.Sansininiz deneyebilirsiniz fakat dedigim gibi noel uzeri talan etmislerdir orayi.

Ortaya karisik bir sey oldu boluk porcuk ama isine geleni icinden sec begen artik sana kalmis orasi.Fakat hakikaten Pravda ve Itremerliyi es gecme, Pravda isminden de anlayacagin gibi eski rus gazetesininden esinlenmis iceride duvar kagitlari falan boyle gazete baskilarina mi ne benziyordu unuttum ama hakikaten ilginc ve guzel.

NY gunlerini ozledik bir anda.Gerci su anda shortla isteyim, ayagimda terlikler.Oranin kisi da hic cekilmez simdi, boyle adamin basini agritir valla.

Ama genede oralara gitmek isterdim su siralar.

Selamlar
Savas
Mehmet Daskiran

Post by Mehmet Daskiran »

Merhaba Ozan,
Anlasilan yas olarak yakiniz, yani sairin dedigi gibi yolun yarisini gecmisiz. Aslen Oklahomada ikamet etmekle birlikte, bir suredir New York"un trenle 45 dakika guneyindeki New Brunswick'deyim (son 6 aydir). Su an kaldigim yer NJ Eyalet universitesi olan Rutgers Universitesinin kampusu icerisinde. Takip edenler bilir, bu yil futbolda buyuk bir cikis yasadilar ama en onemli maclarinin arefesinde New York'ta yoldan gecen vatandasa soruldugunda hicbiri bilemedi bu universitenin yerini. Ayni durum benim acimdan New York icin gecerli. New York'ta en iyi bildigim yerlerden biri La Guardia havaalanidir desem yeridir :). YOK burslusu olarak Amerika maceramin basladigi 94'teki ilk ve gecen kistaki son gelisimde iki kez hava muhalefeti nedeniyle ucuslari kacirip havaalaninda geceleyince insan ogreniyor tabii. New York'ta Sep.11 oncesi ve sonrasinda turist olarak bulundum ama sInIrlI ogrenci butcesiyle tabii fazla gezemedik. Metro cok gelismis oldugundan ve haftalik kart fiyati cok uygun oldugundan metroyu tercih ettik.
New York'a turist olarak muhtemelen bu ilk gidisin degildir ve grup olarak planlarinizi bilemem ve maalesef Blues ya da Caz konusunda da Alpay'dan cok da iyi durumda sayilmam.
Grubunuz yabanci agirlikli ise, New York'ta Savas'in bahsettigi Turkish Kitchen'a mutlaka ugramanizi tavsiye ederim. Food Channel'daki "Iron Chef"de Japon-Cin-Italyan seflere karsi (Emeril yoktu gerci orada) Amerikalilarin onurunu kurtarmakla gorevli Boby Flay'dan sonra karsilastirma yapma sansinizda olur ustelik :D . Benim hanimin kardesi Manhattan'da calisirken nisanlisiyla oradaki bir yemekte tanismistik ve oldukca nezih bir yerdi. Internet linki
http://www.turkishkitchenny.com/
Degisiklik icin ise Cin mahallesindeki o kalabalik ortamda yabanci ailelerle ayni masayi paylasarak yemek yenilen "Dim Sun" lokantalarindan birini deneyebilirsiniz. Orada sabah kahvaltisinda Turkiye'deki bazlamanin yuksek atesteki yagda kizartilan halini (bizim oralarda "bisi" olarak gecer) "fried ghost" ya da "Chinese donut" adiyla bulabilir (taze pismisi gercekten guzel oluyor), Amerikalilastirilmamis gercek Cin yemekleri yiyebilirsiniz (Iki yaz once Pekinde 3 hafta kaldigim icin test edilmistir :wink: ).
Uc hafta once hanimla daha once yapamadigimiz "Ellis Island" ve Statue of Liberty" feribot turunu yaptik. Daha once yapmadiysaniz tavsiye ederim, su anda disarisi soguk ama gunluk guneslik, hava durumuna bakarak uygun bir gun secebilirsiniz (Statue of Liberty"ye cikmak icin mutlaka iki gun oncesinden randevu gerekiyor, bizim sansimiza bir bayan park gorevlisi ellerindeki rezerv biletleri kendisini dinleyenlere dagitiyordu da cikma sansimiz oldu ust kata).
Simdiden iyi eglenceler.
Mehmet Daskiran
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Huzurlarinizda Larry Coryell ve Paco de Lucia. Muthis bir parca. Mediterranean Sundance'in yorumu (Al Di Meola'ya ait bu parca).
http://youtube.com/watch?v=F5RGpQmWtTI& ... ed&search=
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Mehmet Gurdal Cetin

http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/6208615.stm

Basimiz sagolsun :(

BABA COK BUYUKTU COOOOK
TRUST GALATASARAY
MGC
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Sevgili Savas'a ve Mehmet'e cok tesekkurler.

Savas FB ve ozellikle Aziz deyince siyiriyorsun bunu sen de itiraf ediyorsun ama yine de seni seviyoruz. Fanatigin fanatik oldugu konuda muhabet etmekten kacacaksin abi. Hem de hizla. Ben senelerce FB'li bir kardesle ev arkadasligi yaptim. Ama oyle boyle bir FB'li degil. Amcasi eski Fenerbahce futbolcusu (bodur mustafa mi, leblebi ahmet mi, oyle biri, cok meshurmus :) , butun ailecek seref tribunde senelerdir koltugu falan olan tipler bunlar. Ailecek Amerika'daydilar 17 Mayis'da agliyorlardi, 2 gun evden disari cikamadilar. Dediydim siz kafayi yemissiniz. Denizli macindan sonra babayi hastaneye falan kaldirmislar. Can gibi severim kardesimi ama tabii futbol konusu olunca "hade len" deyip kacarim. 3 sene boyunca tenis oynadim delikanliyla futbol konusu acilmasin diye...

Yazdiklarinizi arkadaslarla paylastim hepsi cok guzel fikirler ozellikle Pravda'yi mutlaka deneyecegiz.

Forumda diger usengec ve umursamaz arkadaslara sitemimi ediyorum. Ali Gursel gibi senelerdir NY'un altini ustune getirmis arkadaslarin suraya iki satir yazmamasina ask olsun diyorum. Umariz gecerli bir sebebi vardir. Bundan sonra tulumba.com'i boykot etmeye karar verdik.

Biz yarin yola cikiyoruz uzun zaman yazamayabilirim, hepinize saglik ve mutluluk dolu yillar, hayirli bayramlar diliyorum.

Ozan Ersoy
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ozan Ersoy wrote: Savas FB ve ozellikle Aziz deyince siyiriyorsun bunu sen de itiraf ediyorsun ama yine de seni seviyoruz. Fanatigin fanatik oldugu konuda muhabet etmekten kacacaksin abi.

Biz yarin yola cikiyoruz uzun zaman yazamayabilirim, hepinize saglik ve mutluluk dolu yillar, hayirli bayramlar diliyorum.

Ozan Ersoy
Artik biraz katlanacaksin siyirmama o konularda be Ozan.Musaade et o kadar olsun artik.Yalniz tenis oynama cozumu hakikaten iyimis de ben onu bizim Memo (ortaokuldan beri arkadasimdir, kapalinin mudavimlerinden ama kotu bir huyu var GS basarisiz oldugu zaman Efes Pilsen'e adar kendini bu seferde basketbola kaydiri muhabbeti) ile yapsak ne yapar bulur Federer yok fenerli olurmus, Ivan Lendl dogustan GS'liymis muhabbetine kesin donur bizim tenis olayi ortalikta birbirine girer :lol:

Dondugunde izlenimlerini aktarirsan seviniriz bak, bir tarafimiz siser artik ama olsun.Bu arada artik okuma firsatin kalmaz ama Little Italy'yi es gecmisiz yahu.Oglene denk getirip oralara da ugrayin derim, kapinin onunde 3.nesil dukkan sahipleri "How many guys" seklinde agir italyan siverleriyle kolunuzdan tutup iceri cekebilirler dikkat ama kumkapivari bir havasi vardir.

Sana da iyi yillar dilerim, umarim tatil gonlunce gecer ve bol enerji toplayip yeni yila bol futbollu tartismalara devam ederiz.

Selamlar
Savas
Post Reply